Elitjona Doko

CORRESPONDENT/JOURNALIST - DURRËS

Elitjona Doko është reportere e A2 në Durrës.

Ka përfunduar studimet universitare për Gazetari, si dhe Master Shkencor në profilin “Marketing”.

Paralelisht, është Lektore me kohë të pjesshme në Universitetin “Aleksandër Mosiu” në Durrës.

Lamtumira e fundit, përcillet mes duartrokitjeve aktori Guljelm Radoja

15:54 • 07 Maj 2021

Lamtumira e fundit, përcillet mes duartrokitjeve aktori Guljelm Radoja

Familjarët dhe miqtë e kanë përcjellë sot me duartrokitje artistin Guljelm Radoja. Ndonëse në kushte të vështira të organizimit të homazheve në lamtumirën fizike të aktorit nuk kanë munguar edhe personalitete të botës së artit, që sfiduan në nderim të Radojës edhe vetë virusin që...

Lexo lajmin e plotë

Kërcënohet për shkak të detyrës nënkryetari i Bashkisë së Krujës

11:37 • 05 Maj 2021

Kërcënohet për shkak të detyrës nënkryetari i Bashkisë së Krujës

Policia ka bërë të ditur se ka nisur një procedim penal për shtetasin Muharrem Hocja, pronar i një fasonerie, pasi dyshohet se ka kërcënuar për shkak të detyrës nënkryetarin e Bashkisë së Krujës, Florin Cerozin. Dyshohet se konflikti mes palëve ka nisur për një pallat...

Lexo lajmin e plotë

Numërohen më shumë vota sesa kishte fletë votimi, pezullohet procesi në një KZAZ të Durrësit

02:05 • 27 Prill 2021

Numërohen më shumë vota sesa kishte fletë votimi, pezullohet procesi në një KZAZ të Durrësit

Pezullohet numërimi i votave në KZAZ nr. 23, te shkolla e muzikës “Jan Kukuzeli”, në qytetin e Durrësit. Pezullimi i procesit është bërë me kërkesë të anëtarëve të grupeve të numërimit. Shkak është bërë një kuti ku zyrtarisht ishin 314 vota, por realisht në kuti...

Lexo lajmin e plotë

Sekuestrohet sasi e madhe kokaine në Portin e Durrësit

19:15 • 10 Prill 2021

Sekuestrohet sasi e madhe kokaine në Portin e Durrësit

Një sasi e madhe kokaine është sekuestruar këtë të shtunë, në Portin e Durrësit. Nga të dhënat e para mësohet se droga ishte fshehur në një kontenier me banane, që ishte nisur prej pak javësh nga Ekuadori, me destinacion Kombinatin në Tiranë. Paraprakisht bëhet me...

Lexo lajmin e plotë

Dëmet nga tërmeti, fillon riparimi i pallateve në Durrës me shkallë dëmi DS4

15:43 • 06 Prill 2021

Dëmet nga tërmeti, fillon riparimi i pallateve në Durrës me shkallë dëmi DS4

Ka filluar puna për riforcimin e pallateve të dëmtuara me shkallë dëmi DS4. Kryetarja e Bashkisë së Durrësit, Emiriana Sako, ka inspektuar punimet në disa pallate në zonën e Plazhit, të cilët po forcohen në bazë të projekteve të hartuara nga studiot e projektimit. Sako...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:22 • 02 Prill 2021
Dita e autizmit, vështirësia e trajtimit të këtij çrregullimi tek fëmijët
Dita e autizmit, vështirësia e trajtimit të këtij çrregullimi tek fëmijët

12:20 • 02 Prill 2021

Dita e autizmit, vështirësia e trajtimit të këtij çrregullimi tek fëmijët

Në ditët e sotme, 1 në 160 fëmijë në botë diagnostikohet me çrregullime të spektrit autik, referuar të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetit. Edhe në vendin tonë, vit pas viti shënohen raste të reja të fëmijëve me autizëm, çka ka sjellë nevojën për trajtimin...

Lexo lajmin e plotë

Plagosje me thikë në Durrës

16:51 • 29 Mars 2021

Plagosje me thikë në Durrës

Një person ka mbetur i plagosur me thikë pasditen e së hënës në lagjen 13 në qytetin e Durrësit. “Rreth orës 15:50, në lagjen numër, 13, Plazh, Durrës, pas një konflikti për motive të dobëta, është lënduar me mjet prerës (thikë), shtetasi E. N., 27...

Lexo lajmin e plotë

Ngjarjet kriminale të ditëve të fundit, Policia e Durrësit shton kontrollet

22:38 • 23 Mars 2021

Ngjarjet kriminale të ditëve të fundit, Policia e Durrësit shton kontrollet

Ngjarjet kriminale të ndodhura së fundmi në qytetin e Durrësit, ajo e ekzekutimit të 40-vjeçarit Edmond Koçi, i njohur me nofkën Mond Çekiçi, të shtunën e kaluar, dhe plagosja e së hënës, ka shtuar kontrollet e policisë. Kontrollet janë zhvilluar nga grupe të FNSH-së, Shqiponja...

Lexo lajmin e plotë

Zbardhet plagosja në Durrës, arrestohet një person, shpallet në kërkim autori

09:54 • 23 Mars 2021

Zbardhet plagosja në Durrës, arrestohet një person, shpallet në kërkim autori

Policia ka bërë të ditur se ka zbardhur ngjarjen e një dite më parë në Durrës ku mbeti i plagosur një person. Sipas policisë, për këtë ngjarje është vënë në pranga një 25-vjeçar, i cili dyshohet të ketë qenë i përfshirë në këtë konflikt, ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Të shtëna me armë zjarri në Durrës, një i plagosur

20:30 • 22 Mars 2021

Të shtëna me armë zjarri në Durrës, një i plagosur

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në lagjen nr. 4, në qytetin e Durrësit, pranë zonës së quajtur “stacioni i trenit”. Policia njofton se është plagosur në dorë me armë zjarri shtetasi A. T., 25 vjeç, i cili ndodhet në spital jashtë rrezikut për...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e Mond Çekiçit, dëshmitari okular nuk identifikon dot autorët

19:39 • 21 Mars 2021

Vrasja e Mond Çekiçit, dëshmitari okular nuk identifikon dot autorët

“Nuk kam identifikuar dot autorët e ngjarjes, u hutova, hapa derën e makinës dhe rashe në tokë”, këto kanë qenë disa nga pohimet që ka dëshmuar para grupit hetimor dëshmitari okular, ende anonim, i vrasjes së Mond Çekiçit mëngjesit të djeshëm në lagjen 16 në...

Lexo lajmin e plotë

Detaje të reja nga vrasja e Edmond Çekiçit, hetimet e lidhin me vrasjen e Edmir Bregut

13:51 • 20 Mars 2021

Detaje të reja nga vrasja e Edmond Çekiçit, hetimet e lidhin me vrasjen e Edmir Bregut

Detaje të tjera bëhen të ditura nga grupi hetimor, lidhur me ekzekutimin e Edmond Çekiçit të ndodhur mëngjesin e sotëm në Durrës. Sipas burimeve për A2, një ndër pistat ku është fokusuar hetimi është dhe vrasja e Edmir Bregu, alias Ilir Kuçi, 32-vjeçari që u...

Lexo lajmin e plotë

Kush është Edmond Çekiçi, me dy mbiemra, ish-anëtar i bandës së Lul Berishës

09:53 • 20 Mars 2021

Kush është Edmond Çekiçi, me dy mbiemra, ish-anëtar i bandës së Lul Berishës

Edmond Çekiçi ose Koçi u ekzekutua me breshëri automatiku mëngjesin e së shtunës vetëm pak momente pasi ai doli nga banesa e tij. Pak pas ngjarjes, policia gjeti edhe një mjet tip Benz duke u djegur në Sukth, i cili dyshohet se i përkiste autorëve...

Lexo lajmin e plotë

Ekzekutohet Edmond Çekiçi në Durrës, u qëllua sapo doli nga banesa

12:01 • 20 Mars 2021

Ekzekutohet Edmond Çekiçi në Durrës, u qëllua sapo doli nga banesa

Edmond Çekiçi, ish-pjesëtar i bandës së Lulzim Berishës, është vrarë me armë zjarri mëngjesin e sotëm në Durrës. Policia bën të ditur se ngjarja ka ndodhur rreth orës 08:40, në lagjen nr.16. Viktima është qëlluar me breshëri plumbash sapo ka dalë nga banesa e tij....

Lexo lajmin e plotë

Përplasen dy automjete në Shijak, njëra del nga rruga

17:13 • 17 Mars 2021

Përplasen dy automjete në Shijak, njëra del nga rruga

Dy automjete janë përplasur rreth orës 16:15, në Sallmone, Shijak, ku për pasojë dy persona kanë mbetur të lënduar. Sipas policisë, shtetasi M. M., 41 vjeç, duke drejtuar mjetin tip “Opel”, është përplasur me mjetin tip “Benz”, me drejtues shtetasin B. N., 22 vjeç. Si...

Lexo lajmin e plotë

Krimi zgjedhor, fraksioni i “339”, dërgohen për gjykim 21 ish-komisionerë

15:42 • 16 Mars 2021

Krimi zgjedhor, fraksioni i “339”, dërgohen për gjykim 21 ish-komisionerë

Prokuroria e Durrësit ka përfunduar hetimet dhe ka dërguar për gjykim 21 ish-komisionerë të disa qendrave të votimit në bashkitë e Durrësit dhe Shijakut, të cilët akuzohen për lejimin e votimit disa herë të të njëjtit person dhe votimin pa u identifikuar. Kjo dosje është...

Lexo lajmin e plotë

Ndërroi jetë pas mjekimit në spital, procedohet penalisht mjekja

15:53 • 13 Mars 2021

Ndërroi jetë pas mjekimit në spital, procedohet penalisht mjekja

Ervis Murati, një 39-vjeçar nga Shijaku humbi jetën në banesën e tij një ditë më parë, pasi kishte marrë mjekim në Spitalin e Durrësit. Vëllai i 39-vjeçarit, pas varrimit, ka bërë denoncim në Komisariatin e Shijakut ndaj mjekes P. Kristani, 47 vjeç, e cila e...

Lexo lajmin e plotë

Durrës, përfshihet në aksident makina e Policisë

16:11 • 12 Mars 2021

Durrës, përfshihet në aksident makina e Policisë

Një mjet i Policisë është përfshirë në një aksident ditën e sotme, në qytetin e Durrësit. Ngjarja u regjistruar gjatë mesditës, pranë kryqëzimit të stadiumit “Niko Dovana”. Policia nuk ka raportuar ende ngjarjen, por burime për A2 bëjnë me dije se bëhet fjalë vetëm për...

Lexo lajmin e plotë

Sezoni veror në Durrës, biznesi: Të vaksinohen punonjësit e hoteleve

12:49 • 12 Mars 2021

Sezoni veror në Durrës, biznesi: Të vaksinohen punonjësit e hoteleve

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë në Durrës, i është drejtuar me një shkresë Komitetit Teknik të Ekspertëve, për situatën e pandemisë, duke kërkuar që të shihet mundësia e vaksinimit të shpejtë të personelit të hoteleve dhe njësive të shërbimit turistik në vend, si një masë...

Lexo lajmin e plotë

8 Marsi në Durrës, “Këpucët e kuqe”, homazh ndaj viktimave të dhunës

14:56 • 08 Mars 2021

8 Marsi në Durrës, “Këpucët e kuqe”, homazh ndaj viktimave të dhunës

Në ditën ndërkombëtare të gruas, teatri “Aleksandër Moisiu” në Durrës ka gjetur një mënyrë ndryshe për ta përkujtuar këtë ditë, natyrisht jo duke festuar por duke kujtuar dhe sensibilizuar shoqërinë. Shkallët e galerisë “Nikolet Vasia” ishin mbushur me këpucë të kuqe, që janë mbledhur jo...

Lexo lajmin e plotë

Dorëhiqet nënkryetari i bashkisë së Durrësit, kandidon në zgjedhjet e 25 prillit

12:28 • 08 Mars 2021

Dorëhiqet nënkryetari i bashkisë së Durrësit, kandidon në zgjedhjet e 25 prillit

Dorëhiqet nënkryetari bashkisë së Durrësit, Florian Tahiri, i cili është përfshirë në listat për deputet të koalicionit “Aleanca për Ndryshim”. I kontaktuar nga A2, Tahiri konfirmon se do të përfshihet në listën për deputet të PDIU-së në qarkun e Durrësit. I emëruar në këtë pozicion...

Lexo lajmin e plotë

Dallgët nxjerrin delfinin e ngordhur në bregun e Durrësit

18:07 • 05 Mars 2021

Dallgët nxjerrin delfinin e ngordhur në bregun e Durrësit

Mesditën e sotme, dallgët e detit kanë nxjerr në breg një delfin të ngordhur në Durrës. Ngjarja e pazakontë ka ndodhur në plazhin e madh, në zonën e quajtur “Përroit Agait”. Kjo është hera e parë për këtë vit që një delfin i ngordhur del...

Lexo lajmin e plotë

“Vetëgjyqësi” për të parkuar makinën në Durrës

16:48 • 02 Mars 2021

“Vetëgjyqësi” për të parkuar makinën në Durrës

Të gjesh vend parkimi në Durrës, shpesh kthehet në mision gati të pamundur për drejtuesit e mjeteve. Lloj-lloj sendesh dhe mjetesh rrethanore shërbejnë për të zënë një vend parkimi deri në mbërritjen e automjetit të dëshiruar. Nëse tenton të lëvizësh ndonjë nga këto mjete të çuditshme...

Lexo lajmin e plotë

Mjegulla “pushton” Durrësin dhe Shkodrën

22:10 • 26 Shkurt 2021

Mjegulla “pushton” Durrësin dhe Shkodrën

Durrësi dhe Shkodra janë mbuluar nga një mjegull e pazakontë këtë mbrëmje. Ndërsa të gjithë  qytetarët janë mbyllur në banesa  për të respektuar orën policore, mjegulla ka pushtuar qytetin bregdetar, por që nuk ka krijuar probleme në lëvizjen e automjeteve për shkak të zbatimit të...

Lexo lajmin e plotë

Spitalet rajonale, 74 të shtruar me Covid-19 në Durrës dhe Shkodër

15:28 • 23 Shkurt 2021

Spitalet rajonale, 74 të shtruar me Covid-19 në Durrës dhe Shkodër

Një javë nga hapja e dy spitaleve rajonale të Durrësit dhe Shkodrës, si spitale për trajtimin e pacientëve me koronavirus, numri i të hospitalizuarve në këto dy spitale kanë shkuar në 74 pacientë të shtruar. Numrin më të madh të pacientëve të shtruar dhe atyre...

Lexo lajmin e plotë

Masat kundër COVID-19, spitali rajonal në Durrës fillon trajtimin e të infektuarve

16:47 • 16 Shkurt 2021

Masat kundër COVID-19, spitali rajonal në Durrës fillon trajtimin e të infektuarve

Spitali rajonal i Durrësit ka nisur tashmë funksionimin si spital “covid”. Në repartin e posaçëm janë 60 shtretër, përfshirë edhe repartin e  reanimacionit, që do të jenë në funksion të pacientëve që do të kenë nevojë për hospitalizim. Sipas Drejtoreshës së këtij institucioni, Nadire Jani,...

Lexo lajmin e plotë

Durrës, 35 mijë të papunë, tërmeti dhe pandemia “gjunjëzuan” ekonominë

13:30 • 15 Shkurt 2021

Durrës, 35 mijë të papunë, tërmeti dhe pandemia “gjunjëzuan” ekonominë

Tërmeti dhe pandemia i dhanë një goditje të fortë sektorit të biznesit në Durrës, veçanërisht atij të vogël dhe të mesëm. I gjithë viti 2020 vlerësohet nga ekspertët e ekonomisë si një vit krize, me pasoja të rënda për bizneset dhe ekonomitë e tyre. Mijëra...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq, anulohen lundrimet e trageteve nga Porti i Durrësit drejt Barit

22:00 • 14 Shkurt 2021

Moti i keq, anulohen lundrimet e trageteve nga Porti i Durrësit drejt Barit

Anulohen lundrimet e trageteve që ishin planifikuar të udhëtonin mbrëmjen e sotme nga Porti i Durrësit drejt Barit. Sipas njoftimit të Autoritetit Portual Durrës, shkak është bërë forca e detit në ujërat territorialë. “Dispeçeria Qendrore e Autoritetit Portual Durrës informon të gjithë udhëtarët që kanë...

Lexo lajmin e plotë

Dëmtohen banesa e biznese, rikthehen përmbytjet në Sukth dhe Nartë

16:41 • 12 Shkurt 2021

Dëmtohen banesa e biznese, rikthehen përmbytjet në Sukth dhe Nartë

Reshjet e fundit kanë rikthyer përmbytjet edhe në njësinë administrative të Sukthit në Bashkinë e Durrësit. Mëngjesin e kësaj të premte, zona të tëra të kësaj njësie janë gjendur të përmbytura, pas daljes nga shtrati të Lumit Erzen. Uji nuk ka kursyer as banesat dhe...

Lexo lajmin e plotë

Shiu përmbyt rrugët e Durrësit

18:58 • 01 Shkurt 2021

Shiu përmbyt rrugët e Durrësit

Reshjet intensive të shiut kanë krijuar sërish të njëjtën pamje të rrugëve të Durrësit. Problematike mbeten rrugët e brendshme të qytetit, rrethrrotullimi pranë stacionit të trenit, ai pranë stadiumit “Niko Dovana” dhe Shkozetit, rruga “Aleksandër Goga”, si dhe Rajoni në ish Kënetë. Niveli i ujit...

Lexo lajmin e plotë

Bashkia e Shijakut dëmshpërblen familjet e përmbytura

18:02 • 27 Janar 2021

Bashkia e Shijakut dëmshpërblen familjet e përmbytura

Bashkia e Shijakut njofton se sot ka ngritur grupin e punës për të llogaritur dëmet e shkaktuara si pasojë e daljes nga shtrati të lumit Erzen gjatë muajit janar. Sipas njoftimit zyrtar të Bashkisë, qeveria shqiptare do të dëmshpërblejë këtë kategori në bazë të faturave...

Lexo lajmin e plotë

Dalja nga shtrati i Erzenit, dhjetëra banesa të përmbytura në Katund të Ri

13:06 • 27 Janar 2021

Dalja nga shtrati i Erzenit, dhjetëra banesa të përmbytura në Katund të Ri

Dhjetëra banesa të njësisë Administrative Katund i Ri, të Bashkisë së Durrësit, vijojnë të jenë nën pushtetin e ujit prej disa ditësh, si pasojë e prurjeve të lumit Erzen. Banorët pohojnë se dëmet janë të mëdha, ndërsa askush nuk iu ka ardhur në ndihmë në...

Lexo lajmin e plotë

Nga Shkodra në Durrës, stalla bagëtish dhe oborre banesash të përmbytura

14:41 • 26 Janar 2021

Nga Shkodra në Durrës, stalla bagëtish dhe oborre banesash të përmbytura

Muriqani është një tjetër zonë që, prej ditësh, ndodhet nën pushtetin e ujit. Sipërfaqe të tëra me tokë bujqësore janë nën ujë, ndërsa po rrezikohet seriozisht edhe bagëtia nga mungesa e ushqimit, por dhe nga rreziku i përmbytjes së stallave. Një zonjë e moshuar, 72-vjeçare,...

Lexo lajmin e plotë

Lumi Erzen del nga shtrati, 13 familje të izoluara në Shijak, dëmtohet tubacioni që i furnizon me ujë të pijshëm

10:20 • 26 Janar 2021

Lumi Erzen del nga shtrati, 13 familje të izoluara në Shijak, dëmtohet tubacioni që i furnizon me ujë të pijshëm

Për shkak të reshjeve të dendura të shiut gjatë dy ditëve të fundit, lumi Erzen ka dalë nga shtrati, dhe 13 banesa në lagjen “Erzen” në Shijak prej 24 orësh janë nën ujë. Si pasojë, janë përmbytur disa biznese dhe shtëpi në katet e para...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:15 • 11 Janar 2021
Pasojat e reshjeve, probleme me tokat bujqësore, energjinë elektrike dhe ujin
Moti i keq, lumi Erzen rrezikon të dalë nga shtrati

13:22 • 09 Janar 2021

Moti i keq, lumi Erzen rrezikon të dalë nga shtrati

Prurjet e lumit Erzen e kanë rritur në kuotat maksimale nivelin e ujit, ndërsa prurjet e lumit Ishëm mbeten në kuota të pa ndryshuara. Në Bashkinë Durrës evidentohen 380 hektarë sipërfaqe e përmbytur, nga e cila 40 hektarë në Rrashbull, 20 hektarë në Katundi të...

Lexo lajmin e plotë

Dita e “Ujit të Bekuar”, pandemia kushtëzon ritet tradicionale të kremtimit

14:30 • 06 Janar 2021

Dita e “Ujit të Bekuar”, pandemia kushtëzon ritet tradicionale të kremtimit

Besimtarët e krishterë ortodoksë kanë kremtuar ditën e “Ujit të bekuar”, një simbolikë kjo e pastërtisë, jetës dhe shpëtimit për besimtarët. Në Korçë, për shkak të kushteve të diktuara nga pandemia, për herë të parë rituali u zhvillua në katedralen “Ringjallja e Krishtit”, duke shmangur...

Lexo lajmin e plotë

Leshteriku “zapton” vijën bregdetare në Durrës

10:27 • 03 Janar 2021

Leshteriku “zapton” vijën bregdetare në Durrës

Moti i paqëndrueshëm, shoqëruar me reshje dhe dallgëzim të fortë ka nxjerrë në vijën bregdetarë tonelata me leshterikë. Në këto ditë të para të vitit ku qytetarët vijojnë të shijojnë ditët e pushimit, pamja që të ofrohet përgjatë bregdetit është sa e shëmtuar aq edhe...

Lexo lajmin e plotë

Dimri i dytë, apo dimri i fundit?

12:30 • 31 Dhjetor 2020

Dimri i dytë, apo dimri i fundit?

13 muaj pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit të vitit 2019, nuk është e vështirë të gjesh njerëz ende nën çadra apo kontejnerë. Të harruar, të gënjyer, të nënvlerësuar nga autoritetet, këta njerëz vazhdojnë të shpresojnë nën çadra se do të kenë sërish një çati...

Lexo lajmin e plotë

Vijon era e fortë në Durrës, rrëzohet statuja e Redonit

14:40 • 29 Dhjetor 2020

Vijon era e fortë në Durrës, rrëzohet statuja e Redonit

Era e fortë e ditës së sotme, që vijon të jetë prezente në Gjirin e Durrësit nuk ka kursyer as statujën e Redonit, e cila gjendet pranë shëtitores Taulantia. Statuja e Redonit, Perëndisë Ilire të Deteve dhe Ujërave, vepër e skulptorit Ilirjan Xhixha, ishte vendosur...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq, pezullohen lundrimet nga Durrësi drejt Barit

21:42 • 28 Dhjetor 2020

Moti i keq, pezullohen lundrimet nga Durrësi drejt Barit

Pezullohen lundrimet nga Porti i Durrësit drejt Barit (Itali), si pasojë e kushteve të paqendrueshme të motit. Burime nga Kapiteneria e Portit të Durrësit bëjnë me dije se forca e detit në det të hapur pritet të shkojë deri në 8, ndërsa ajo e erës...

Lexo lajmin e plotë

Aplikimet për dëmshpërblimet në Durrës, vijojnë për të dytën ditë radhët e gjata para prefekturës

12:15 • 19 Dhjetor 2020

Aplikimet për dëmshpërblimet në Durrës, vijojnë për të dytën ditë radhët e gjata para prefekturës

Për të dytën ditë radhazi, qindra qytetarë janë në pritje përpara Prefekturës në Durrës për të dorëzuar aplikimet për marrjen e dëmshpërblimeve në lidhje me dëmet e shkaktuara në banesat e tyre nga tërmeti i vitit të kaluar. Gjatë ditës së premte, qytetarët u vendosën...

Lexo lajmin e plotë

Protesta atipike në Durrës, arkivol me “drejtësinë e vdekur”

19:25 • 15 Dhjetor 2020

Protesta atipike në Durrës, arkivol me “drejtësinë e vdekur”

Të rinjtë që i janë rikthyer protestës sot në Durrës,  kanë zgjedhur një mënyrë të veçantë për të dhënë mesazhin asaj që ato cilësojnë si “drejtësi e vdekur”, pas vrasjes së 25-vjeçarit Klodian Rasha.   Nëpërmjet një arkivoli, mbi të cilin qëndronte flamuri ynë kombëtar...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e Klodian Rashës, protestë në Durrës, të rinjtë mblidhen para godinës së policisë

18:37 • 12 Dhjetor 2020

Vrasja e Klodian Rashës, protestë në Durrës, të rinjtë mblidhen para godinës së policisë

Ashtu sikurse në kryqytet, një protestë për vrasjen e 25-vjeçarit Klodian Rasha po zhvillohet edhe në qytetin e Durrësit. Një grup të rinjsh, kryesisht minorenë, me pankarta dhe thirrje, po marshojnë drejt godinës së policisë, ashtu sikurse një ditë më parë. Ata kërkojnë lirimin e...

Lexo lajmin e plotë

Protesta në Durrës, policia shoqëron në komisariat me dhjetëra persona

22:27 • 11 Dhjetor 2020

Protesta në Durrës, policia shoqëron në komisariat me dhjetëra persona

Këtë të premte protestat për vrasjen e Klodian Rashës nga policia u shtrinë në disa qytete të vendit. Po ashtu si në kryeqytet edhe në Durrës, protestuesit marshuan në disa zona, ndërsa protestuan edhe përpara komisariatit të policisë, ku hodhën fishekzjarrë, si dhe dogjën dekorimet...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e 25-vjeçarit, protestë edhe në Durrës

19:34 • 09 Dhjetor 2020

Vrasja e 25-vjeçarit, protestë edhe në Durrës

Përfaqësues të shoqërisë civile, studentë dhe anëtarë të forumit Rinor të Partisë Demokratike në Durrës, i janë bashkuar organizimit për protestë në nder të të riut Klodian Rashës, që u ekzekutua nga një efektiv i policisë. Të rinjtë kanë marshuar në mënyrë paqësore fillimisht përpara...

Lexo lajmin e plotë

Durrës, bie fuqia blerëse. Disa tregtarë ulin qepenat, të tjerët shpresojnë

14:29 • 08 Dhjetor 2020

Durrës, bie fuqia blerëse. Disa tregtarë ulin qepenat, të tjerët shpresojnë

Tërmeti dhe më pas pandemia e Covid-19 duket se kanë tkurrur ndjeshëm shpenzimet e qytetarëve në qytetin e Durrësit. Këtë fakt e vërteton numri i ulët i shitjeve në tregun industrial të qytetit, si dhe qepenat që mbyllen çdo ditë në këtë treg. Të klasifikuar...

Lexo lajmin e plotë

Dita ndërkombëtare e PAK, barrierat në rrugë dhe institucione që i shkelin të drejtat

15:16 • 03 Dhjetor 2020

Dita ndërkombëtare e PAK, barrierat në rrugë dhe institucione që i shkelin të drejtat

Flamuri është një ndër personat me aftësi ndryshe, i cili aksesin për të marrë shërbime në institucionet lokale të Durrësit e ka të pamundur. Ai thotë se asgjë nuk është bërë për këtë kategori personash, madje as plotësimi i nevojave shëndetësore të tyre. Edhe për...

Lexo lajmin e plotë

Durrësi me numrin më të lartë të të infektuarve pas Tiranës, vështirësi për hetimin epidemiologjik

12:34 • 01 Dhjetor 2020

Durrësi me numrin më të lartë të të infektuarve pas Tiranës, vështirësi për hetimin epidemiologjik

Durrësi numëron 1360 raste aktive me Covid-19, ndërsa sot ka regjistruar dhe numrin më të madh të të infektuarve pas Tiranës, me 46 të tillë. Burime për A2, bëjnë me dije se shpërndarja e rasteve është pothuajse në të gjithë institucionet shtetërore, përfshirë edhe ato...

Lexo lajmin e plotë

Sfida kryesore në Durrës, rindërtimi i objekteve të dëmtuara

13:24 • 26 Nëntor 2020

Sfida kryesore në Durrës, rindërtimi i objekteve të dëmtuara

Një vit nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit, Durrësi vazhdon të përjetojë ende dhimbje dhe pasoja nga ajo tragjedi. Plagët e tërmetit janë ende të dukshme në shumë godina, ndërsa në shumë të tjera ka nisur puna për riparimin dhe rindërtimin e tyre. Por, si...

Lexo lajmin e plotë

Një vit pas tërmetit tragjik, trualli i familjes Lala ka mbetur i shkretë

19:26 • 25 Nëntor 2020

Një vit pas tërmetit tragjik, trualli i familjes Lala ka mbetur i shkretë

Nis me shtëpinë gjysmë të shembur dhe më pas të shembur. Ky ishte fundi tragjik, që fati i kishte rezervuar 8 anëtarëve të familjes Lala pas tërmetit tragjik të nëntorit të vitit të kaluar. Ishte ora 03:54 minuta, duke u gdhirë 26 nëntori i 2019-ës,...

Lexo lajmin e plotë

Hetimet për pasojat e tërmetit, Prokuroria dërgon për gjykim 16 të pandehur

13:43 • 20 Nëntor 2020

Hetimet për pasojat e tërmetit, Prokuroria dërgon për gjykim 16 të pandehur

Një vit pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, që preku Qarkun e Durrësit, Prokuroria e këtij rrethi ka përfunduar hetimet dhe ka dërguar për gjykim 16 persona, të akuzuar se me veprimet dhe mosveprimet e tyre në projektim, ndërtim, zbatim dhe verifikim kanë sjellë për...

Lexo lajmin e plotë

U kap me 300 mijë euro në kamion, lihet në burg Ferdinand Murikaj

10:46 • 16 Nëntor 2020

U kap me 300 mijë euro në kamion, lihet në burg Ferdinand Murikaj

Gjykata e shkallës së parë në Durrës ka lënë në burg Ferdinand Murikajn, shoferin e kamionit brenda të cilit u sekuestruan 300 mijë euro dy ditë më parë në Portin e Durrësit. Ndaj tij, rëndojnë dy akuza, që sipas pretendimit të Prokurorisë, janë “mosdeklarimi në...

Lexo lajmin e plotë

11 nxënës dhe 23 mësues të prekur nga Covid 19, në Durrës

10:52 • 11 Nëntor 2020

11 nxënës dhe 23 mësues të prekur nga Covid 19, në Durrës

Në shkollat e Durrësit, janë testuar deri më tani 21 nxënës për Covid-19 dhe 11 prej tyre rezultojnë pozitivë. Ka mësues të cilët, gjithashtu, rezultojnë të prekur, ku deri më tani janë testuar 58 mësues dhe 23 prej tyre rezultojnë pozitivë. Të dhënat për mësues...

Lexo lajmin e plotë

Mbyllen gjykatat në Durrës e Vlorë, preken me koronavirus gjyqtarë dhe punonjës

10:19 • 05 Nëntor 2020

Mbyllen gjykatat në Durrës e Vlorë, preken me koronavirus gjyqtarë dhe punonjës

Mbyllet Gjykata e rrethit në Durrës dhe të dy shkallët në qytetin e Vlorës. Në Durrës shkak është bërë infektimi i një gjyqtari dhe 2 punonjësve të administratës. Vendimi për mbylljen e gjykatës është marrë nga Këshilli i Gjykatës. Sipas burimeve, mësohet se të infektuarit janë...

Lexo lajmin e plotë

Merr flakë makina e vëllait të ish-presidentit, Bujar Nishani

11:10 • 31 Tetor 2020

Merr flakë makina e vëllait të ish-presidentit, Bujar Nishani

Merr flakë makina e Ilir Nishanit, vëllait të ish-presidentit, Bujar Nishani. Sikurse njofton policia, ngjarja ka ndodhur në lagjen 12 të qytetit bregdetar të Durrësit, teksa mjeti tip “Benz” ishte në ecje. Fatmirësisht raportohet vetëm për dëme materiale. Ndërkaq, nga hetimet paraprake dyshohet se mjeti...

Lexo lajmin e plotë

Viti i ri akademik, studentët në Durrës hasin vështirësi për të gjetur akomodim

20:04 • 30 Tetor 2020

Viti i ri akademik, studentët në Durrës hasin vështirësi për të gjetur akomodim

Viti i ri akademik duket se do të jetë më i vështirë për studentët e Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës. 70% e tyre janë nga rrethet dhe mundësia e vetme për t’u akomoduar janë banesat me qira pasi mungojnë konviktet. Mungesa e akomodimit në qytet,...

Lexo lajmin e plotë

Bashkia e Durrësit miraton rritjen e çmimit të aboneve për transportin rrugor

15:43 • 30 Tetor 2020

Bashkia e Durrësit miraton rritjen e çmimit të aboneve për transportin rrugor

Këshilli Bashkiak Durrës, në një ndër pikat e rendit të ditës, ka miratuar ndryshimin e tarifave të pajtimit mujor për transportin qytetas në bashkinë e Durrësit. Duke parë ankimimet dhe kërkesat e operatorëve që nga viti 2013 aktiviteti i tyre del me humbje. Bashkia ka...

Lexo lajmin e plotë

Ana tjetër e Ishmit

18:50 • 26 Tetor 2020

Ana tjetër e Ishmit

Mes kodrinave të buta të Qarkut të Durrësit, ndodhet Ishmi, i cili shtrihet në një pozicion shumë të favorshëm gjeografik, rrethuar nga qyteti i Krujës, më në juglindje nga Tirana, në perëndim nga deti Adriatik dhe në jugperëndim nga Durrësi. Në festën e trevës së...

Lexo lajmin e plotë