Elitjona Doko

CORRESPONDENT/JOURNALIST - DURRËS

Elitjona Doko është reportere e A2 në Durrës.

Ka përfunduar studimet universitare për Gazetari, si dhe Master Shkencor në profilin “Marketing”.

Paralelisht, është Lektore me kohë të pjesshme në Universitetin “Aleksandër Mosiu” në Durrës.

Video
20:15 • 11 Janar 2021
Pasojat e reshjeve, probleme me tokat bujqësore, energjinë elektrike dhe ujin
Moti i keq, lumi Erzen rrezikon të dalë nga shtrati

13:22 • 09 Janar 2021

Moti i keq, lumi Erzen rrezikon të dalë nga shtrati

Prurjet e lumit Erzen e kanë rritur në kuotat maksimale nivelin e ujit, ndërsa prurjet e lumit Ishëm mbeten në kuota të pa ndryshuara. Në Bashkinë Durrës evidentohen 380 hektarë sipërfaqe e përmbytur, nga e cila 40 hektarë në Rrashbull, 20 hektarë në Katundi të...

Lexo lajmin e plotë

Dita e “Ujit të Bekuar”, pandemia kushtëzon ritet tradicionale të kremtimit

14:30 • 06 Janar 2021

Dita e “Ujit të Bekuar”, pandemia kushtëzon ritet tradicionale të kremtimit

Besimtarët e krishterë ortodoksë kanë kremtuar ditën e “Ujit të bekuar”, një simbolikë kjo e pastërtisë, jetës dhe shpëtimit për besimtarët. Në Korçë, për shkak të kushteve të diktuara nga pandemia, për herë të parë rituali u zhvillua në katedralen “Ringjallja e Krishtit”, duke shmangur...

Lexo lajmin e plotë

Leshteriku “zapton” vijën bregdetare në Durrës

10:27 • 03 Janar 2021

Leshteriku “zapton” vijën bregdetare në Durrës

Moti i paqëndrueshëm, shoqëruar me reshje dhe dallgëzim të fortë ka nxjerrë në vijën bregdetarë tonelata me leshterikë. Në këto ditë të para të vitit ku qytetarët vijojnë të shijojnë ditët e pushimit, pamja që të ofrohet përgjatë bregdetit është sa e shëmtuar aq edhe...

Lexo lajmin e plotë

Dimri i dytë, apo dimri i fundit?

12:30 • 31 Dhjetor 2020

Dimri i dytë, apo dimri i fundit?

13 muaj pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit të vitit 2019, nuk është e vështirë të gjesh njerëz ende nën çadra apo kontejnerë. Të harruar, të gënjyer, të nënvlerësuar nga autoritetet, këta njerëz vazhdojnë të shpresojnë nën çadra se do të kenë sërish një çati...

Lexo lajmin e plotë

Vijon era e fortë në Durrës, rrëzohet statuja e Redonit

14:40 • 29 Dhjetor 2020

Vijon era e fortë në Durrës, rrëzohet statuja e Redonit

Era e fortë e ditës së sotme, që vijon të jetë prezente në Gjirin e Durrësit nuk ka kursyer as statujën e Redonit, e cila gjendet pranë shëtitores Taulantia. Statuja e Redonit, Perëndisë Ilire të Deteve dhe Ujërave, vepër e skulptorit Ilirjan Xhixha, ishte vendosur...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq, pezullohen lundrimet nga Durrësi drejt Barit

21:42 • 28 Dhjetor 2020

Moti i keq, pezullohen lundrimet nga Durrësi drejt Barit

Pezullohen lundrimet nga Porti i Durrësit drejt Barit (Itali), si pasojë e kushteve të paqendrueshme të motit. Burime nga Kapiteneria e Portit të Durrësit bëjnë me dije se forca e detit në det të hapur pritet të shkojë deri në 8, ndërsa ajo e erës...

Lexo lajmin e plotë

Aplikimet për dëmshpërblimet në Durrës, vijojnë për të dytën ditë radhët e gjata para prefekturës

12:15 • 19 Dhjetor 2020

Aplikimet për dëmshpërblimet në Durrës, vijojnë për të dytën ditë radhët e gjata para prefekturës

Për të dytën ditë radhazi, qindra qytetarë janë në pritje përpara Prefekturës në Durrës për të dorëzuar aplikimet për marrjen e dëmshpërblimeve në lidhje me dëmet e shkaktuara në banesat e tyre nga tërmeti i vitit të kaluar. Gjatë ditës së premte, qytetarët u vendosën...

Lexo lajmin e plotë

Protesta atipike në Durrës, arkivol me “drejtësinë e vdekur”

19:25 • 15 Dhjetor 2020

Protesta atipike në Durrës, arkivol me “drejtësinë e vdekur”

Të rinjtë që i janë rikthyer protestës sot në Durrës,  kanë zgjedhur një mënyrë të veçantë për të dhënë mesazhin asaj që ato cilësojnë si “drejtësi e vdekur”, pas vrasjes së 25-vjeçarit Klodian Rasha.   Nëpërmjet një arkivoli, mbi të cilin qëndronte flamuri ynë kombëtar...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e Klodian Rashës, protestë në Durrës, të rinjtë mblidhen para godinës së policisë

18:37 • 12 Dhjetor 2020

Vrasja e Klodian Rashës, protestë në Durrës, të rinjtë mblidhen para godinës së policisë

Ashtu sikurse në kryqytet, një protestë për vrasjen e 25-vjeçarit Klodian Rasha po zhvillohet edhe në qytetin e Durrësit. Një grup të rinjsh, kryesisht minorenë, me pankarta dhe thirrje, po marshojnë drejt godinës së policisë, ashtu sikurse një ditë më parë. Ata kërkojnë lirimin e...

Lexo lajmin e plotë

Protesta në Durrës, policia shoqëron në komisariat me dhjetëra persona

22:27 • 11 Dhjetor 2020

Protesta në Durrës, policia shoqëron në komisariat me dhjetëra persona

Këtë të premte protestat për vrasjen e Klodian Rashës nga policia u shtrinë në disa qytete të vendit. Po ashtu si në kryeqytet edhe në Durrës, protestuesit marshuan në disa zona, ndërsa protestuan edhe përpara komisariatit të policisë, ku hodhën fishekzjarrë, si dhe dogjën dekorimet...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e 25-vjeçarit, protestë edhe në Durrës

19:34 • 09 Dhjetor 2020

Vrasja e 25-vjeçarit, protestë edhe në Durrës

Përfaqësues të shoqërisë civile, studentë dhe anëtarë të forumit Rinor të Partisë Demokratike në Durrës, i janë bashkuar organizimit për protestë në nder të të riut Klodian Rashës, që u ekzekutua nga një efektiv i policisë. Të rinjtë kanë marshuar në mënyrë paqësore fillimisht përpara...

Lexo lajmin e plotë

Durrës, bie fuqia blerëse. Disa tregtarë ulin qepenat, të tjerët shpresojnë

14:29 • 08 Dhjetor 2020

Durrës, bie fuqia blerëse. Disa tregtarë ulin qepenat, të tjerët shpresojnë

Tërmeti dhe më pas pandemia e Covid-19 duket se kanë tkurrur ndjeshëm shpenzimet e qytetarëve në qytetin e Durrësit. Këtë fakt e vërteton numri i ulët i shitjeve në tregun industrial të qytetit, si dhe qepenat që mbyllen çdo ditë në këtë treg. Të klasifikuar...

Lexo lajmin e plotë

Dita ndërkombëtare e PAK, barrierat në rrugë dhe institucione që i shkelin të drejtat

15:16 • 03 Dhjetor 2020

Dita ndërkombëtare e PAK, barrierat në rrugë dhe institucione që i shkelin të drejtat

Flamuri është një ndër personat me aftësi ndryshe, i cili aksesin për të marrë shërbime në institucionet lokale të Durrësit e ka të pamundur. Ai thotë se asgjë nuk është bërë për këtë kategori personash, madje as plotësimi i nevojave shëndetësore të tyre. Edhe për...

Lexo lajmin e plotë

Durrësi me numrin më të lartë të të infektuarve pas Tiranës, vështirësi për hetimin epidemiologjik

12:34 • 01 Dhjetor 2020

Durrësi me numrin më të lartë të të infektuarve pas Tiranës, vështirësi për hetimin epidemiologjik

Durrësi numëron 1360 raste aktive me Covid-19, ndërsa sot ka regjistruar dhe numrin më të madh të të infektuarve pas Tiranës, me 46 të tillë. Burime për A2, bëjnë me dije se shpërndarja e rasteve është pothuajse në të gjithë institucionet shtetërore, përfshirë edhe ato...

Lexo lajmin e plotë

Sfida kryesore në Durrës, rindërtimi i objekteve të dëmtuara

13:24 • 26 Nëntor 2020

Sfida kryesore në Durrës, rindërtimi i objekteve të dëmtuara

Një vit nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit, Durrësi vazhdon të përjetojë ende dhimbje dhe pasoja nga ajo tragjedi. Plagët e tërmetit janë ende të dukshme në shumë godina, ndërsa në shumë të tjera ka nisur puna për riparimin dhe rindërtimin e tyre. Por, si...

Lexo lajmin e plotë

Një vit pas tërmetit tragjik, trualli i familjes Lala ka mbetur i shkretë

19:26 • 25 Nëntor 2020

Një vit pas tërmetit tragjik, trualli i familjes Lala ka mbetur i shkretë

Nis me shtëpinë gjysmë të shembur dhe më pas të shembur. Ky ishte fundi tragjik, që fati i kishte rezervuar 8 anëtarëve të familjes Lala pas tërmetit tragjik të nëntorit të vitit të kaluar. Ishte ora 03:54 minuta, duke u gdhirë 26 nëntori i 2019-ës,...

Lexo lajmin e plotë

Hetimet për pasojat e tërmetit, Prokuroria dërgon për gjykim 16 të pandehur

13:43 • 20 Nëntor 2020

Hetimet për pasojat e tërmetit, Prokuroria dërgon për gjykim 16 të pandehur

Një vit pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, që preku Qarkun e Durrësit, Prokuroria e këtij rrethi ka përfunduar hetimet dhe ka dërguar për gjykim 16 persona, të akuzuar se me veprimet dhe mosveprimet e tyre në projektim, ndërtim, zbatim dhe verifikim kanë sjellë për...

Lexo lajmin e plotë

U kap me 300 mijë euro në kamion, lihet në burg Ferdinand Murikaj

10:46 • 16 Nëntor 2020

U kap me 300 mijë euro në kamion, lihet në burg Ferdinand Murikaj

Gjykata e shkallës së parë në Durrës ka lënë në burg Ferdinand Murikajn, shoferin e kamionit brenda të cilit u sekuestruan 300 mijë euro dy ditë më parë në Portin e Durrësit. Ndaj tij, rëndojnë dy akuza, që sipas pretendimit të Prokurorisë, janë “mosdeklarimi në...

Lexo lajmin e plotë

11 nxënës dhe 23 mësues të prekur nga Covid 19, në Durrës

10:52 • 11 Nëntor 2020

11 nxënës dhe 23 mësues të prekur nga Covid 19, në Durrës

Në shkollat e Durrësit, janë testuar deri më tani 21 nxënës për Covid-19 dhe 11 prej tyre rezultojnë pozitivë. Ka mësues të cilët, gjithashtu, rezultojnë të prekur, ku deri më tani janë testuar 58 mësues dhe 23 prej tyre rezultojnë pozitivë. Të dhënat për mësues...

Lexo lajmin e plotë

Mbyllen gjykatat në Durrës e Vlorë, preken me koronavirus gjyqtarë dhe punonjës

10:19 • 05 Nëntor 2020

Mbyllen gjykatat në Durrës e Vlorë, preken me koronavirus gjyqtarë dhe punonjës

Mbyllet Gjykata e rrethit në Durrës dhe të dy shkallët në qytetin e Vlorës. Në Durrës shkak është bërë infektimi i një gjyqtari dhe 2 punonjësve të administratës. Vendimi për mbylljen e gjykatës është marrë nga Këshilli i Gjykatës. Sipas burimeve, mësohet se të infektuarit janë...

Lexo lajmin e plotë

Merr flakë makina e vëllait të ish-presidentit, Bujar Nishani

11:10 • 31 Tetor 2020

Merr flakë makina e vëllait të ish-presidentit, Bujar Nishani

Merr flakë makina e Ilir Nishanit, vëllait të ish-presidentit, Bujar Nishani. Sikurse njofton policia, ngjarja ka ndodhur në lagjen 12 të qytetit bregdetar të Durrësit, teksa mjeti tip “Benz” ishte në ecje. Fatmirësisht raportohet vetëm për dëme materiale. Ndërkaq, nga hetimet paraprake dyshohet se mjeti...

Lexo lajmin e plotë

Viti i ri akademik, studentët në Durrës hasin vështirësi për të gjetur akomodim

20:04 • 30 Tetor 2020

Viti i ri akademik, studentët në Durrës hasin vështirësi për të gjetur akomodim

Viti i ri akademik duket se do të jetë më i vështirë për studentët e Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës. 70% e tyre janë nga rrethet dhe mundësia e vetme për t’u akomoduar janë banesat me qira pasi mungojnë konviktet. Mungesa e akomodimit në qytet,...

Lexo lajmin e plotë

Bashkia e Durrësit miraton rritjen e çmimit të aboneve për transportin rrugor

15:43 • 30 Tetor 2020

Bashkia e Durrësit miraton rritjen e çmimit të aboneve për transportin rrugor

Këshilli Bashkiak Durrës, në një ndër pikat e rendit të ditës, ka miratuar ndryshimin e tarifave të pajtimit mujor për transportin qytetas në bashkinë e Durrësit. Duke parë ankimimet dhe kërkesat e operatorëve që nga viti 2013 aktiviteti i tyre del me humbje. Bashkia ka...

Lexo lajmin e plotë

Ana tjetër e Ishmit

18:50 • 26 Tetor 2020

Ana tjetër e Ishmit

Mes kodrinave të buta të Qarkut të Durrësit, ndodhet Ishmi, i cili shtrihet në një pozicion shumë të favorshëm gjeografik, rrethuar nga qyteti i Krujës, më në juglindje nga Tirana, në perëndim nga deti Adriatik dhe në jugperëndim nga Durrësi. Në festën e trevës së...

Lexo lajmin e plotë

Ish-këneta e Durrësit, kryebashkiakja premton rrugë të reja

10:39 • 22 Tetor 2020

Ish-këneta e Durrësit, kryebashkiakja premton rrugë të reja

Investime për infrastrukturën rrugore u premtoi kryebashkiakja e Durrësit banorëve të ish-kënetës, të cilëve u tha se gjithsesi do të shikohen fondet e buxhetit për ta realizuar një gjë të tillë. Me mijëra banorë të ish-kënetës në Durrës, mes të tjerave, vuajnë edhe nga mungesa...

Lexo lajmin e plotë

700 raste aktive me Covid-19 në Durrës, 682 të izoluar dhe 15 në spital

14:53 • 21 Tetor 2020

700 raste aktive me Covid-19 në Durrës, 682 të izoluar dhe 15 në spital

Qarku i Durrësit numëron 700 raste pozitive aktive aktualisht të prekur nga virusi Covid-19, në Bashkitë Durrës, Krujë e Shijak. Sipas të dhënave nga Njësia Vendore e Shëndetit Durrës, 682 persona të infektuar ndodhen të izoluar në banesë, 15 në Spital dhe 3 në terapi...

Lexo lajmin e plotë

Maskat në vende të hapura, qytetarët të ndarë në opinione dhe mundësi

15:21 • 15 Tetor 2020

Maskat në vende të hapura, qytetarët të ndarë në opinione dhe mundësi

Njerëz me maska në fytyrë mbizotëronin në rrugët e qyteteve kryesore të vendit, që në orët e para të mëngjesit, të kësaj të enjteje. Por, si për çdo vendim që ka të bëjë me përballimin e pandemisë, edhe vendosja e maskave në vende të hapura...

Lexo lajmin e plotë

Durrës, në pranga 9 drejtorë e specialistë të ARRSH, shpërdoruan detyrën

15:42 • 14 Tetor 2020

Durrës, në pranga 9 drejtorë e specialistë të ARRSH, shpërdoruan detyrën

Me kërkesë të prokurorisë së Durrësit dhe me vendim të gjykatës, policia ka vënë në pranga 9 zyrtarë të drejtorisë rajonale të autoritetit rrugor shqiptar, të cilët akuzohen për shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për ndërtim të paligjshëm. Të arrestuarit janë drejtorë drejtorish, anëtarë të...

Lexo lajmin e plotë

Përplasi me dashje me makinë për hakmarrje 57-vjeçarin, lihet në fuqi arresti me burg për Myslym Istrefin

13:54 • 13 Tetor 2020

Përplasi me dashje me makinë për hakmarrje 57-vjeçarin, lihet në fuqi arresti me burg për Myslym Istrefin

Ditën e sotme, Gjykata e Shkallës së Parë Durrës ka caktuar masën “arrest me burg” si vrasje e kryer për hakmarrje kryer nga shtetasi Myslym Istrefi, në të cilën viktimë mbeti Shaqir Estrefi. Ngjarja e njoftuar pak ditë më parë nga policia si një aksident...

Lexo lajmin e plotë

Shirat “pushtojnë” vendin, përmbytje rrugësh në Durrës dhe Vlorë

11:36 • 13 Tetor 2020

Shirat “pushtojnë” vendin, përmbytje rrugësh në Durrës dhe Vlorë

Reshjet e nisura, mesditën e së hënës, dhe që vazhduan përgjatë gjithë natës në të gjithë territorin e vendit, kanë krijuar përmbytje të rrugëve, kryesisht në qytetet bregdetare, si dhe rënie dherash dhe gurësh në akse nacionale. Rrugët e qytetit të Durrësit ishin të parat që...

Lexo lajmin e plotë

Shiu përmbyt Durrësin dhe Vlorën, uji rrezikon të hyjë dhe në disa banesa

22:28 • 12 Tetor 2020

Shiu përmbyt Durrësin dhe Vlorën, uji rrezikon të hyjë dhe në disa banesa

Reshjet e shumta të shiut që kanë vijuar me intensitet përgjatë gjithë ditës kanë rënduar situatën në rrugët e qytetit bregdetar të Durrësit. Në shumë akse, qarkullimi i automjeteve dhe këmbësorëve është thuajse i pamundur, pasi uji ka kaluar lartësinë mbi trotuare. Durrës Situatë problematike...

Lexo lajmin e plotë

Shkollat e Durrësit në kushte pandemie, mësim me turne në klasa dhe online

12:19 • 12 Tetor 2020

Shkollat e Durrësit në kushte pandemie, mësim me turne në klasa dhe online

Nxënësit dhe mësuesit kanë nisur, tashmë, një vit akademik shumë ndryshe nga të mëparshmit, për shkak të situatës globale të pandemisë COVID-19, dhe rregullave specifike që ka diktuar ky virus. Atyre të Durrësit, i është shtuar edhe problematika e infrastrukturës, si pasojë e tërmetit të...

Lexo lajmin e plotë

“In Memoriam”, profili i një artisti si Gjergj Vlashi

12:28 • 09 Tetor 2020

“In Memoriam”, profili i një artisti si Gjergj Vlashi

Të rrallë janë ata që nuk i mbajnë mend ditët festive të fundvitit kur për ditë të tëra familjet shqiptare uleshin të qeshnin me shfaqjet që përgatisnin regjisorët e të gjitha teatrove si një urim për vitin që po vinte. Pas këtij realizimi ishte edhe...

Lexo lajmin e plotë

Durrësi në zi, ndërron jetë shkrimtari dhe regjisori Gjergj Vlashi

14:17 • 04 Tetor 2020

Durrësi në zi, ndërron jetë shkrimtari dhe regjisori Gjergj Vlashi

Ka ndërruar jetë në moshën 92-vjeçare shkrimtari dhe regjisori Gjergj Vlashi. Ai u lind në Durrës më 13 korrik 1928. Shkollën fillore dhe të mesme e kreu në qytetin e lindjes. Që në vitet e para të pas luftës u mor me teatrin amator dhe...

Lexo lajmin e plotë

Shpërthimi i komanduar i pallatit në Durrës, plagoset një punonjës i forcave xheniere

19:00 • 03 Tetor 2020

Shpërthimi i komanduar i pallatit në Durrës, plagoset një punonjës i forcave xheniere

Një punonjës i forcave xheniere ka mbetur i plagosur gjatë shpërthimit të kontrolluar për të shembur një pallat në lagjen 17, në Durrës, i cili ishte dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit. Mësohet se i plagosur ka marrë dëmtime në fytyrë dhe në kokë, por...

Lexo lajmin e plotë

Koha e keqe, vonesa në nisjen e trageteve nga Durrësi

10:17 • 26 Shtator 2020

Koha e keqe, vonesa në nisjen e trageteve nga Durrësi

Moti i paqëndrueshëm ka krijuar vonesa në nisjen e trageteve nga Porti i Durrësit në drejtim të porteve të Italisë. Tragetet e parashikuar për t’u nisur rreth orës 23:00 të mbrëmjes së kaluar, kanë arritur të nisen vetëm mëngjesin e të shtunës nga Porti i...

Lexo lajmin e plotë

Shiu përmbyt rrugët e Durrësit

13:05 • 23 Shtator 2020

Shiu përmbyt rrugët e Durrësit

Kanë mjaftuar shirat e parë të vjeshtës së radhës dhe brenda pak minutave rrugët e Durrësit janë kthyer në lumenj. Janë po të njëjtat rrugë që përmbyten sa herë që shiu bie mbi 10 minuta pa pushim. Por kësaj radhe përmbytjes nuk i ka shpëtuar...

Lexo lajmin e plotë

Vrau me thikë 33-vjeçarin, gjykata lë në burg autorin

10:10 • 22 Shtator 2020

Vrau me thikë 33-vjeçarin, gjykata lë në burg autorin

Gjykata e Durrësit ka dhënë masën e sigurisë, “arrest me burg”, për të riun Arbër Kotaj, i cili vrau me thikë pas një sherri 33-vjeçarin, Idajet Dulla. Sipas avokatit mbrojtës, Arbër Kotaj ka shprehur pendesë në seancën gjyqësore, për veprimin që ka pasur si pikënisje...

Lexo lajmin e plotë

Sot shembet me 12 shpërthime pallati 13-katësh në Durrës, evakuohen 180 banesa pranë tij

10:04 • 20 Shtator 2020

Sot shembet me 12 shpërthime pallati 13-katësh në Durrës, evakuohen 180 banesa pranë tij

Në orën 11:00 të ditë së sotme do të bëhet shembja e kontrolluar e një pallati 13-katësh në Durrës, i pari brenda një rrezeje kaq shumë të populluar. Shembja e pallatit të dëmtuar nga tërmeti i nëntorit do të bëhet me 12 shpërthime të njëpasnjëshme....

Lexo lajmin e plotë

Durrës, një person humb jetën pasi qëllohet me thikë

16:50 • 19 Shtator 2020

Durrës, një person humb jetën pasi qëllohet me thikë

Një person ka mbetur i vdekur në lagjen 14 në Durrës, pasi është qëlluar me thikë. Nga informacionet paraprake mësohet se i riu, 34 vjeç, është goditur me thikë në zemër, për shkak të një konflikti të çastit. Ai është gjetur në gjendje të rëndë...

Lexo lajmin e plotë

Ceremonia virtuale e diplomimit, pedagogët, jehonë dijes nga amfiteatri antik i Durrësit

17:32 • 19 Shtator 2020

Ceremonia virtuale e diplomimit, pedagogët, jehonë dijes nga amfiteatri antik i Durrësit

Diplomimi është një ëndërr për shumë të rinj, për ata që mund të jetonin orë të tëra në auditorët e fakulteteve, e për shumë të tjerë që nuk fituan të drejtën e arsimit universitar. Pas së paku tri viteve universitare, pritej që të rinjtë të...

Lexo lajmin e plotë

Pas tërmetit tragjik, fillon rindërtimi i qytetit të ri në Shijak

17:23 • 19 Shtator 2020

Pas tërmetit tragjik, fillon rindërtimi i qytetit të ri në Shijak

Bashkia e Shijakut është bashkia e parë që do të nisë hapjen e themeleve për ndërtimin e pallateve, të cilat u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit të shkuar. Shijaku është një ndër epiqendrat e vazhdueshme të lëkundjeve sizmike të nëntorit të kaluar, që pësoi...

Lexo lajmin e plotë

Durrës, përfshihet nga flakët zona e Kallmit

09:32 • 15 Shtator 2020

Durrës, përfshihet nga flakët zona e Kallmit

Zona e Kallmit në Durrës është përfshirë nga flakët. Paraprakisht, bëhet me dije se zjarri ka rënë në shkurre, duke përfshirë dhjetëra hektarë sipërfaqe, ndërsa janë angazhuar forcat zjarrfikëse të qytetit dhe ato të Portit për lokalizimin e vatrës. Puna për fikjen e zjarrit ka...

Lexo lajmin e plotë

Nga tërmeti në pandemi, Durrësi rikthen nxënësit në shkolla me disa turne

15:10 • 14 Shtator 2020

Nga tërmeti në pandemi, Durrësi rikthen nxënësit në shkolla me disa turne

Edhe në Bashkinë e Durrësit, ku gati gjysma e objekteve shkollore janë në proces rindërtimi dhe rikonstruksioni për shkak të tërmetit, ka nisur viti i ri arsimor për sistemin parauniversitar. 24,624 nxënës i janë drejtuar bankave të shkollës me turne, nga të cilët 1777 për...

Lexo lajmin e plotë

Panik në urgjencën e Durrësit, shkëndija elektrike evakuon repartin e radiologjisë

15:23 • 09 Shtator 2020

Panik në urgjencën e Durrësit, shkëndija elektrike evakuon repartin e radiologjisë

Një shkëndijë elektrike në Repartin e Radiologjisë të Urgjencës në Spitalin e Durrësit, ka përhapur panik mes bluzave të bardha dhe pacienteve. Si pasojë e shkëndijës elektrike është shkaktuar tym, duke detyruar stafin e repartit të kryejnë evakuimin e 7 pacientëve. Edhe pse u njoftua...

Lexo lajmin e plotë

30 shkolla në rindërtim. Durrës-Shijak, fillim i vështirë i vitit të ri shkollor

17:07 • 07 Shtator 2020

30 shkolla në rindërtim. Durrës-Shijak, fillim i vështirë i vitit të ri shkollor

Hapja e shkollave nën kushtet dhe rregullat e pandemisë është një sfidë për të gjitha njësitë vendore dhe bashkitë e vendit. Por, në Bashkinë e Durrësit dhe Shijakut, përveç pandemisë, autoritetet duhet të përballen edhe me mungesën fizike të objekteve arsimore, të cilat janë dëmtuar...

Lexo lajmin e plotë

Mbrëmje gushti në Durrës, masa mbrojtëse nga COVID-19 dhe dëshirë për pushime

11:08 • 17 Gusht 2020

Mbrëmje gushti në Durrës, masa mbrojtëse nga COVID-19 dhe dëshirë për pushime

Në mbyllje të një tjetër dite vere, shumë pushues apo vizitorë shijojnë perëndimin, ndërthurur me një xhiro në shëtitore. Bien në sy pushuesit shqipfolës dhe shumë pak të huaj, ndërkohë të pakët janë ata ku reflektohet pasiguria, duke mos hequr maskat as në ambientet e...

Lexo lajmin e plotë

Dëmet e tërmetit, vonesa me bonusin e qirave dhe pamundësi aplikimi

13:46 • 14 Gusht 2020

Dëmet e tërmetit, vonesa me bonusin e qirave dhe pamundësi aplikimi

Dhjetëra banorë të qytetit të Durrësit protestuan para Bashkisë së qytetit për probleme që lidhen me bonusin e qirasë dhe aplikimet për fondet e rindërtimit për dëme të shkaktuara nga tërmeti. Banorët janë shprehur se ka vonesa në dhënien e bonusit të qirasë për muajin...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 në Durrës, pandemia dikton rritjen e numrit të policëve

11:51 • 13 Gusht 2020

Covid-19 në Durrës, pandemia dikton rritjen e numrit të policëve

Bashkia Durrës dhe Shijak numëron rreth 435 persona të karantinuar, si persona të dyshuar dhe të infektuar nga Covid 19, ndërsa në rang qarku numërohen rreth 951 persona të infektuar që nga nisja e pandemisë. Ajo që bie në sy nga lista të karantinuarve, e...

Lexo lajmin e plotë

Durrës, dëmet e tërmetit, banorët: 9 muaj që presim ekspertizën për pallatin

13:07 • 10 Gusht 2020

Durrës, dëmet e tërmetit, banorët: 9 muaj që presim ekspertizën për pallatin

Dhjetëra banorë të pallatit numër 2008 në lagjen 5 të Durrësit, ende nuk e dinë fatin e pallatit të tyre të dëmtuar nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të vitit të kaluar. Prej 9 muajsh ata enden në banesa me qira, ndërsa nuk kanë marrë...

Lexo lajmin e plotë

Sfidat e peshkimit vazhdojnë, Ministria e Bujqësisë flet për ndryshim situate pas veprimit të OFL

22:54 • 21 Korrik 2020

Sfidat e peshkimit vazhdojnë, Ministria e Bujqësisë flet për ndryshim situate pas veprimit të OFL

Peshkimi është një prej sektorëve me problematika të vazhdueshme, por luhatjet më të forta i pati në pandemi. E megjithatë, në 3 muajt e karantinës, sipas statistikave, flota e peshkimit ia doli të eksportojë mijëra ton produkte deti dhe fitoi 24 milionë euro. Ministria e...

Lexo lajmin e plotë

Dëmet e tërmetit në Durrës, qytetarët me ditë në radhë për të aplikuar

15:33 • 14 Korrik 2020

Dëmet e tërmetit në Durrës, qytetarët me ditë në radhë për të aplikuar

Që në orët e para të mëngjesit me dhjetëra qytetarë rendin në dyert e Prefekturës së Qarkut Durrës për të dorëzuar dokumentacionet në lidhje me dëmet që tërmetet e vitit të kaluar kanë lënë në banesat e tyre. Pavarësisht thirrjeve për zbatim masash për distancimin...

Lexo lajmin e plotë

“Testimet nuk tregojnë situatën reale të Covid-19 në Durrës”

15:12 • 14 Korrik 2020

“Testimet nuk tregojnë situatën reale të Covid-19 në Durrës”

Tamponët që vijnë për qytetin e Durrësit nuk janë të mjaftueshëm, duke mos iu përgjigjur nevojës për hetimin e duhur epidemiologjik. Për rrjedhojë edhe shifrat që jepen për personat e infektuar nuk janë të sakta dhe shumë më të ulëta se sa infektimet reale. Ky...

Lexo lajmin e plotë

Protestë para prokurorisë në Durrës, kërkojnë drejtësi për pallatin e dëmtuar

15:24 • 10 Korrik 2020

Protestë para prokurorisë në Durrës, kërkojnë drejtësi për pallatin e dëmtuar

Banorë të pallatit nr.8 në lagjen 5 të Durrësit tanimë kanë përfunduar në dyert e prokurorisë duke kërkuar drejtësi për pallatin e tyre. Objekti në fjalë është i dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit dhe sipas banoreve, që i referohen ekspertizave teknike të bëra nga...

Lexo lajmin e plotë

Të harruar pas tërmetit, të moshuarit jetojnë në banesën e pabanueshme

11:14 • 07 Korrik 2020

Të harruar pas tërmetit, të moshuarit jetojnë në banesën e pabanueshme

8 muaj pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, një çift të moshuarish në Durrës thuajse janë harruar fare nga bashkia dhe institucionet e tjera që duhej të kujdeseshin për ta. Me banesë të cilësuar të pabanueshme për shkak të tërmetit, me bashkëshortin e plagosur rëndë...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:34 • 27 Qershor 2020
Dita ndërkombëtare e marinarëve, roli i detarëve në ekonomi, mes sakrificave dhe bashkëjetesës me dallgët
Dita ndërkombëtare e marinarëve, roli i detarëve në ekonomi, mes sakrificave dhe bashkëjetesës me dallgët

17:33 • 27 Qershor 2020

Dita ndërkombëtare e marinarëve, roli i detarëve në ekonomi, mes sakrificave dhe bashkëjetesës me dallgët

Vapori do të niset së shpejti! Një varkë druri lëkundet nga vala, nga vala e kaltër adriatike dhe bri vaporit të madh hesht, hesht e vjetër, melankolike…Direkët e vinçat puth mëngjesi i lirë, sirenat shkruan mbi det nëntë germa: Lamtumirë!” Kur sirenat oshëtijnë për të...

Lexo lajmin e plotë

Problematikat e Durrësit, rindërtimi dhe mbetjet urbane ende pa zgjidhje finale

14:21 • 25 Qershor 2020

Problematikat e Durrësit, rindërtimi dhe mbetjet urbane ende pa zgjidhje finale

7 muaj pas tërmetit, ende nuk është i qartë fati i shumë objekteve të banimit në Durrës me dëme të klasifikuara si të rënda dhe që në gjuhën teknike klasifikohen si DS4 dhe DS5. Pra ende nuk ka një vendim nëse këto objekte do të...

Lexo lajmin e plotë

Nisma e Ministrisë së Kulturës, bileta falas për zonat arkeologjike në Durrës

15:14 • 24 Qershor 2020

Nisma e Ministrisë së Kulturës, bileta falas për zonat arkeologjike në Durrës

Pas goditjeve të njëpasnjëshme nga tërmeti dhe së fundmi nga pandemia e Covid-19, Ministria e Kulturës ka nisur zbatimin e një projekti për ringjalljen e siteve arkeologjike dhe njëkohësisht përkrahjen e njësive akomoduese për të shtuar shërbimet në paketat e tyre turistike për pushuesit këtë...

Lexo lajmin e plotë