Elitjona Doko

CORRESPONDENT/JOURNALIST - DURRËS

Elitjona Doko është reportere e A2 në Durrës.

Ka përfunduar studimet universitare për Gazetari, si dhe Master Shkencor në profilin “Marketing”.

Paralelisht, është Lektore me kohë të pjesshme në Universitetin “Aleksandër Mosiu” në Durrës.

Koha e keqe, vonesa në nisjen e trageteve nga Durrësi

10:17 • 26 Shtator 2020

Koha e keqe, vonesa në nisjen e trageteve nga Durrësi

Moti i paqëndrueshëm ka krijuar vonesa në nisjen e trageteve nga Porti i Durrësit në drejtim të porteve të Italisë. Tragetet e parashikuar për t’u nisur rreth orës 23:00 të mbrëmjes së kaluar, kanë arritur të nisen vetëm mëngjesin e të shtunës nga Porti i...

Lexo lajmin e plotë

Shiu përmbyt rrugët e Durrësit

13:05 • 23 Shtator 2020

Shiu përmbyt rrugët e Durrësit

Kanë mjaftuar shirat e parë të vjeshtës së radhës dhe brenda pak minutave rrugët e Durrësit janë kthyer në lumenj. Janë po të njëjtat rrugë që përmbyten sa herë që shiu bie mbi 10 minuta pa pushim. Por kësaj radhe përmbytjes nuk i ka shpëtuar...

Lexo lajmin e plotë

Vrau me thikë 33-vjeçarin, gjykata lë në burg autorin

10:10 • 22 Shtator 2020

Vrau me thikë 33-vjeçarin, gjykata lë në burg autorin

Gjykata e Durrësit ka dhënë masën e sigurisë, “arrest me burg”, për të riun Arbër Kotaj, i cili vrau me thikë pas një sherri 33-vjeçarin, Idajet Dulla. Sipas avokatit mbrojtës, Arbër Kotaj ka shprehur pendesë në seancën gjyqësore, për veprimin që ka pasur si pikënisje...

Lexo lajmin e plotë

Sot shembet me 12 shpërthime pallati 13-katësh në Durrës, evakuohen 180 banesa pranë tij

10:04 • 20 Shtator 2020

Sot shembet me 12 shpërthime pallati 13-katësh në Durrës, evakuohen 180 banesa pranë tij

Në orën 11:00 të ditë së sotme do të bëhet shembja e kontrolluar e një pallati 13-katësh në Durrës, i pari brenda një rrezeje kaq shumë të populluar. Shembja e pallatit të dëmtuar nga tërmeti i nëntorit do të bëhet me 12 shpërthime të njëpasnjëshme....

Lexo lajmin e plotë

Durrës, një person humb jetën pasi qëllohet me thikë

16:50 • 19 Shtator 2020

Durrës, një person humb jetën pasi qëllohet me thikë

Një person ka mbetur i vdekur në lagjen 14 në Durrës, pasi është qëlluar me thikë. Nga informacionet paraprake mësohet se i riu, 34 vjeç, është goditur me thikë në zemër, për shkak të një konflikti të çastit. Ai është gjetur në gjendje të rëndë...

Lexo lajmin e plotë

Ceremonia virtuale e diplomimit, pedagogët, jehonë dijes nga amfiteatri antik i Durrësit

17:32 • 19 Shtator 2020

Ceremonia virtuale e diplomimit, pedagogët, jehonë dijes nga amfiteatri antik i Durrësit

Diplomimi është një ëndërr për shumë të rinj, për ata që mund të jetonin orë të tëra në auditorët e fakulteteve, e për shumë të tjerë që nuk fituan të drejtën e arsimit universitar. Pas së paku tri viteve universitare, pritej që të rinjtë të...

Lexo lajmin e plotë

Pas tërmetit tragjik, fillon rindërtimi i qytetit të ri në Shijak

17:23 • 19 Shtator 2020

Pas tërmetit tragjik, fillon rindërtimi i qytetit të ri në Shijak

Bashkia e Shijakut është bashkia e parë që do të nisë hapjen e themeleve për ndërtimin e pallateve, të cilat u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit të shkuar. Shijaku është një ndër epiqendrat e vazhdueshme të lëkundjeve sizmike të nëntorit të kaluar, që pësoi...

Lexo lajmin e plotë

Durrës, përfshihet nga flakët zona e Kallmit

09:32 • 15 Shtator 2020

Durrës, përfshihet nga flakët zona e Kallmit

Zona e Kallmit në Durrës është përfshirë nga flakët. Paraprakisht, bëhet me dije se zjarri ka rënë në shkurre, duke përfshirë dhjetëra hektarë sipërfaqe, ndërsa janë angazhuar forcat zjarrfikëse të qytetit dhe ato të Portit për lokalizimin e vatrës. Puna për fikjen e zjarrit ka...

Lexo lajmin e plotë

Nga tërmeti në pandemi, Durrësi rikthen nxënësit në shkolla me disa turne

15:10 • 14 Shtator 2020

Nga tërmeti në pandemi, Durrësi rikthen nxënësit në shkolla me disa turne

Edhe në Bashkinë e Durrësit, ku gati gjysma e objekteve shkollore janë në proces rindërtimi dhe rikonstruksioni për shkak të tërmetit, ka nisur viti i ri arsimor për sistemin parauniversitar. 24,624 nxënës i janë drejtuar bankave të shkollës me turne, nga të cilët 1777 për...

Lexo lajmin e plotë

Panik në urgjencën e Durrësit, shkëndija elektrike evakuon repartin e radiologjisë

15:23 • 09 Shtator 2020

Panik në urgjencën e Durrësit, shkëndija elektrike evakuon repartin e radiologjisë

Një shkëndijë elektrike në Repartin e Radiologjisë të Urgjencës në Spitalin e Durrësit, ka përhapur panik mes bluzave të bardha dhe pacienteve. Si pasojë e shkëndijës elektrike është shkaktuar tym, duke detyruar stafin e repartit të kryejnë evakuimin e 7 pacientëve. Edhe pse u njoftua...

Lexo lajmin e plotë

30 shkolla në rindërtim. Durrës-Shijak, fillim i vështirë i vitit të ri shkollor

17:07 • 07 Shtator 2020

30 shkolla në rindërtim. Durrës-Shijak, fillim i vështirë i vitit të ri shkollor

Hapja e shkollave nën kushtet dhe rregullat e pandemisë është një sfidë për të gjitha njësitë vendore dhe bashkitë e vendit. Por, në Bashkinë e Durrësit dhe Shijakut, përveç pandemisë, autoritetet duhet të përballen edhe me mungesën fizike të objekteve arsimore, të cilat janë dëmtuar...

Lexo lajmin e plotë

Mbrëmje gushti në Durrës, masa mbrojtëse nga COVID-19 dhe dëshirë për pushime

11:08 • 17 Gusht 2020

Mbrëmje gushti në Durrës, masa mbrojtëse nga COVID-19 dhe dëshirë për pushime

Në mbyllje të një tjetër dite vere, shumë pushues apo vizitorë shijojnë perëndimin, ndërthurur me një xhiro në shëtitore. Bien në sy pushuesit shqipfolës dhe shumë pak të huaj, ndërkohë të pakët janë ata ku reflektohet pasiguria, duke mos hequr maskat as në ambientet e...

Lexo lajmin e plotë

Dëmet e tërmetit, vonesa me bonusin e qirave dhe pamundësi aplikimi

13:46 • 14 Gusht 2020

Dëmet e tërmetit, vonesa me bonusin e qirave dhe pamundësi aplikimi

Dhjetëra banorë të qytetit të Durrësit protestuan para Bashkisë së qytetit për probleme që lidhen me bonusin e qirasë dhe aplikimet për fondet e rindërtimit për dëme të shkaktuara nga tërmeti. Banorët janë shprehur se ka vonesa në dhënien e bonusit të qirasë për muajin...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 në Durrës, pandemia dikton rritjen e numrit të policëve

11:51 • 13 Gusht 2020

Covid-19 në Durrës, pandemia dikton rritjen e numrit të policëve

Bashkia Durrës dhe Shijak numëron rreth 435 persona të karantinuar, si persona të dyshuar dhe të infektuar nga Covid 19, ndërsa në rang qarku numërohen rreth 951 persona të infektuar që nga nisja e pandemisë. Ajo që bie në sy nga lista të karantinuarve, e...

Lexo lajmin e plotë

Durrës, dëmet e tërmetit, banorët: 9 muaj që presim ekspertizën për pallatin

13:07 • 10 Gusht 2020

Durrës, dëmet e tërmetit, banorët: 9 muaj që presim ekspertizën për pallatin

Dhjetëra banorë të pallatit numër 2008 në lagjen 5 të Durrësit, ende nuk e dinë fatin e pallatit të tyre të dëmtuar nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të vitit të kaluar. Prej 9 muajsh ata enden në banesa me qira, ndërsa nuk kanë marrë...

Lexo lajmin e plotë

Sfidat e peshkimit vazhdojnë, Ministria e Bujqësisë flet për ndryshim situate pas veprimit të OFL

22:54 • 21 Korrik 2020

Sfidat e peshkimit vazhdojnë, Ministria e Bujqësisë flet për ndryshim situate pas veprimit të OFL

Peshkimi është një prej sektorëve me problematika të vazhdueshme, por luhatjet më të forta i pati në pandemi. E megjithatë, në 3 muajt e karantinës, sipas statistikave, flota e peshkimit ia doli të eksportojë mijëra ton produkte deti dhe fitoi 24 milionë euro. Ministria e...

Lexo lajmin e plotë

Dëmet e tërmetit në Durrës, qytetarët me ditë në radhë për të aplikuar

15:33 • 14 Korrik 2020

Dëmet e tërmetit në Durrës, qytetarët me ditë në radhë për të aplikuar

Që në orët e para të mëngjesit me dhjetëra qytetarë rendin në dyert e Prefekturës së Qarkut Durrës për të dorëzuar dokumentacionet në lidhje me dëmet që tërmetet e vitit të kaluar kanë lënë në banesat e tyre. Pavarësisht thirrjeve për zbatim masash për distancimin...

Lexo lajmin e plotë

“Testimet nuk tregojnë situatën reale të Covid-19 në Durrës”

15:12 • 14 Korrik 2020

“Testimet nuk tregojnë situatën reale të Covid-19 në Durrës”

Tamponët që vijnë për qytetin e Durrësit nuk janë të mjaftueshëm, duke mos iu përgjigjur nevojës për hetimin e duhur epidemiologjik. Për rrjedhojë edhe shifrat që jepen për personat e infektuar nuk janë të sakta dhe shumë më të ulëta se sa infektimet reale. Ky...

Lexo lajmin e plotë

Protestë para prokurorisë në Durrës, kërkojnë drejtësi për pallatin e dëmtuar

15:24 • 10 Korrik 2020

Protestë para prokurorisë në Durrës, kërkojnë drejtësi për pallatin e dëmtuar

Banorë të pallatit nr.8 në lagjen 5 të Durrësit tanimë kanë përfunduar në dyert e prokurorisë duke kërkuar drejtësi për pallatin e tyre. Objekti në fjalë është i dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit dhe sipas banoreve, që i referohen ekspertizave teknike të bëra nga...

Lexo lajmin e plotë

Të harruar pas tërmetit, të moshuarit jetojnë në banesën e pabanueshme

11:14 • 07 Korrik 2020

Të harruar pas tërmetit, të moshuarit jetojnë në banesën e pabanueshme

8 muaj pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, një çift të moshuarish në Durrës thuajse janë harruar fare nga bashkia dhe institucionet e tjera që duhej të kujdeseshin për ta. Me banesë të cilësuar të pabanueshme për shkak të tërmetit, me bashkëshortin e plagosur rëndë...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:34 • 27 Qershor 2020
Dita ndërkombëtare e marinarëve, roli i detarëve në ekonomi, mes sakrificave dhe bashkëjetesës me dallgët
Dita ndërkombëtare e marinarëve, roli i detarëve në ekonomi, mes sakrificave dhe bashkëjetesës me dallgët

17:33 • 27 Qershor 2020

Dita ndërkombëtare e marinarëve, roli i detarëve në ekonomi, mes sakrificave dhe bashkëjetesës me dallgët

Vapori do të niset së shpejti! Një varkë druri lëkundet nga vala, nga vala e kaltër adriatike dhe bri vaporit të madh hesht, hesht e vjetër, melankolike…Direkët e vinçat puth mëngjesi i lirë, sirenat shkruan mbi det nëntë germa: Lamtumirë!” Kur sirenat oshëtijnë për të...

Lexo lajmin e plotë

Problematikat e Durrësit, rindërtimi dhe mbetjet urbane ende pa zgjidhje finale

14:21 • 25 Qershor 2020

Problematikat e Durrësit, rindërtimi dhe mbetjet urbane ende pa zgjidhje finale

7 muaj pas tërmetit, ende nuk është i qartë fati i shumë objekteve të banimit në Durrës me dëme të klasifikuara si të rënda dhe që në gjuhën teknike klasifikohen si DS4 dhe DS5. Pra ende nuk ka një vendim nëse këto objekte do të...

Lexo lajmin e plotë

Nisma e Ministrisë së Kulturës, bileta falas për zonat arkeologjike në Durrës

15:14 • 24 Qershor 2020

Nisma e Ministrisë së Kulturës, bileta falas për zonat arkeologjike në Durrës

Pas goditjeve të njëpasnjëshme nga tërmeti dhe së fundmi nga pandemia e Covid-19, Ministria e Kulturës ka nisur zbatimin e një projekti për ringjalljen e siteve arkeologjike dhe njëkohësisht përkrahjen e njësive akomoduese për të shtuar shërbimet në paketat e tyre turistike për pushuesit këtë...

Lexo lajmin e plotë

Pallati i mënjanuar prej 7 muajsh, banorët: Rrezikohen fëmijët

12:10 • 19 Qershor 2020

Pallati i mënjanuar prej 7 muajsh, banorët: Rrezikohen fëmijët

Shtatë muaj nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të viti të kaluar, banorët e pallatit numër 8 në Durrës, ende kërkojnë që të merret një vendim për pallatin e tyre të dëmtuar. Sipas banorëve, pallati ka ceduar në themel dhe është mjaft i rrezikshme, jo...

Lexo lajmin e plotë

Thirrja e Policisë së Durrësit: Kush nuk zbaton masat anti-Covid-19 do të ndëshkohet

14:07 • 18 Qershor 2020

Thirrja e Policisë së Durrësit: Kush nuk zbaton masat anti-Covid-19 do të ndëshkohet

Durrësi është qarku i dytë pas Tiranës me numrin më të lartë të personave aktivë të infektuar me koronavirus. Shtimi i rasteve ditët e fundit, ka ngritur në alarm të gjitha institucionet ligjzbatuese dhe natyrisht edhe policinë. Duke qenë se rritja e numrit te personave...

Lexo lajmin e plotë

Sekuestrimi i eurove në Durrës, jepet masa për shoferin, publikohen të tjera detaje

15:15 • 16 Qershor 2020

Sekuestrimi i eurove në Durrës, jepet masa për shoferin, publikohen të tjera detaje

Gjykata e Durrësit ka vlerësuar si të ligjshëm arrestin e shoferit të kamionit, ku u kapën eurot dy ditë më parë, duke vendosur si masë shtrënguese “arrest me burg pa afat”. Ndërkohë, të tjera detaje dalin nga dosja hetimore, që vijojnë hetimin edhe të personave...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:10 • 15 Qershor 2020
Infektohen 2 punonjëse, Covid-19 mbyll Bashkinë e Durrësit
Emergjenca mjedisore në Durrës, A2 zbardh relacionin e Këshillit Bashkiak

11:14 • 11 Qershor 2020

Emergjenca mjedisore në Durrës, A2 zbardh relacionin e Këshillit Bashkiak

A2 zbardh relacionin e Këshillit Bashkiak Durrës për shpalljen e Emergjencës Mjedisore në Bashkinë e Durrësit. Në mbledhjen që pritet të zhvillohet “online” mesditën e sotme, përshkruhet pamundësia e pushtetit lokal për të vepruar mbi gjendjen e krijuar dhe nevoja për ndërhyrje të menjëhershme. Relacioni...

Lexo lajmin e plotë

Durrës, mbetjet urbane, Këshilli bashkiak shpall emergjencën mjedisore

20:20 • 11 Qershor 2020

Durrës, mbetjet urbane, Këshilli bashkiak shpall emergjencën mjedisore

Pamundësia për të gjetur një vend për hedhjen e mbetjeve urbane ka bërë që Këshilli Bashkiak i Durrësit në mbledhjen e radhës të shpallë gjendjen e emergjencës mjedisore. Mungesa e një vendi për grumbullimin e mbetjeve ka bërë që prej disa ditësh, rrugët e qytetit...

Lexo lajmin e plotë

Vendgrumbullimi te shtëpitë, banorët e Manzës, protestë për mbetjet e Durrësit

10:56 • 08 Qershor 2020

Vendgrumbullimi te shtëpitë, banorët e Manzës, protestë për mbetjet e Durrësit

Mbyllja e venddepozitimit të Porto Romanos, për të vijuar me zbatimin e projektit të Eko Parkut, ka krijuar kolaps në menaxhimin e mbetjeve urbane që gjenerohen në Bashkinë e Durrësit. Fillimisht, bashkia gjeti si zgjidhje provizore depozitimin e tyre në vendgrumbullimin e mbetjeve në Sukth,...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:37 • 05 Qershor 2020
Paga e luftës, protestë në Durrës nga punonjësit e fasonerisë
Paga e luftës, protestë në Durrës nga punonjësit e fasonerisë

09:37 • 05 Qershor 2020

Paga e luftës, protestë në Durrës nga punonjësit e fasonerisë

Punonjësit e një fasonerie në Durrës kanë dalë në protestë mëngjesin e së premtes para Tatim Taksave në këtë qytet, pasi nuk kanë marrë pagën e luftës. Drejtuesit e firmës thonë, jashtë kamerave, se u është kërkuar që t’i paguajnë sigurimet e punonjësve dhe për...

Lexo lajmin e plotë

Prostitucioni në Kavajë, jepet masa e sigurisë për 7 të arrestuarit

11:32 • 05 Qershor 2020

Prostitucioni në Kavajë, jepet masa e sigurisë për 7 të arrestuarit

Gjykata e Kavajës ka caktuar masat e sigurisë për 7 personat e ndaluar një ditë më parë në operacionin “Zhuri”. Trupi gjykues ka vendosur “arrest me burg” për pronarët e dy hoteleve në Rrogozhinë, Bujar Gjuzi dhe Fatmir Hoxha, të cilët akuzohen për “Përshtatje e...

Lexo lajmin e plotë

Durrësi pa vendgrumbullim të mbeturinave urbane, Sukthi bllokon kamionët

14:25 • 04 Qershor 2020

Durrësi pa vendgrumbullim të mbeturinave urbane, Sukthi bllokon kamionët

Durrësi, në fillim të këtij sezoni veror, po haset me një problematikë serioze, siç është ajo e depozitimit të mbetjeve urbane. Në kushtet kur Porto Romano është mbyllur si zonë depozitimi, pasi ka nisur projekti për rikthimin në një park, kamionët me mbeturina kanë mbetur...

Lexo lajmin e plotë

Shembet me shpërthim të kontrolluar pallati 5-katësh në Durrës

13:46 • 04 Qershor 2020

Shembet me shpërthim të kontrolluar pallati 5-katësh në Durrës

Një tjetër pallat, i cili ishte dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit në Durrës, është shembur pak pas mesditës së sotme me shpërthim të kontrolluar. Si pasojë e shembjes së pallatit janë shkaktuar dëmtime, kryesisht në thyerje xhamash, në disa prej subjekteve përreth ndërtesës së...

Lexo lajmin e plotë

Zbardhet ngjarja e vdekjes së marokenit në Durrës

16:13 • 03 Qershor 2020

Zbardhet ngjarja e vdekjes së marokenit në Durrës

Zbardhet dhe dokumentohet ngjarje e regjistruar mëngjesin e djeshëm në lagjen nr.1 në Durrës. Burime për A2, bëjnë me dije se janë shoqëruar 2 shokët e shtetasit marokenë, jo sirian siç u raportua një ditë më parë, të cilët kanë qenë të pranishëm gjatë ngjarjes...

Lexo lajmin e plotë

Në karantinë punonjësit e Kadastrës në Durrës, një prej tyre pozitiv

16:46 • 03 Qershor 2020

Në karantinë punonjësit e Kadastrës në Durrës, një prej tyre pozitiv

Agjencia Shtetërore e Kadastrës në Durrës ka pezulluar aktivitetin e saj me persona në sportele. Shkak i këtij pezullimi është bërë fakti që një nga punonjëset në sportelet e shërbimit të kësaj agjensie rezultoi pozitive me COVID-19. Për këtë arsye, ambientet brenda iu nënshtruan dezinfektimit,...

Lexo lajmin e plotë

Rihapen plazhet e hoteleve, menaxherët: Jemi ende të paqartë

16:17 • 01 Qershor 2020

Rihapen plazhet e hoteleve, menaxherët: Jemi ende të paqartë

Zyrtarisht plazhet janë hapur në Shqipëri, vetëm në pjesët që administrohen nga hotelet në vijën e parë dhe të dytë të bregdetit. Por përtej lajmit për hapjen e tyre, protokollet dhe kushtet që duhet të aplikohen në kuadër të masave kundër koronavirusit janë ende të...

Lexo lajmin e plotë

“Kompleksi fantazmë” në Durrës, banorët të paqartë me fatin e banesave

16:00 • 29 Maj 2020

“Kompleksi fantazmë” në Durrës, banorët të paqartë me fatin e banesave

Pa kaluar një muaj nga tërmeti i 26 nëntorit 2019, kompleksi i pallateve me 280 apartamente banimi në lagjen 17 në Durrës, ishte një nga provat e përdorura nga kryeministri Edi Rama për  t’u treguar homologëve të rajonit dëmet që kishte shkaktuar tërmeti në qytetin...

Lexo lajmin e plotë

“Shqepen” sërish rrugët e Durrësit

12:16 • 26 Maj 2020

“Shqepen” sërish rrugët e Durrësit

Qytetarët durrsakë i ka marrë malli të shikojnë një rrugë të rikonstruktuar që nuk “shqepet” sërish për të kryer punime të tjera apo riparime të rrugës së sapo përfunduar.  Aq shpesh është bërë kjo praktikë në qytetin bregdetar sa qytetarëve, përveçse u ka sosur durimi,...

Lexo lajmin e plotë

U dëmtua nga tërmeti, shembet me shpërthim të kontrolluar pallati 6-katësh

17:45 • 22 Maj 2020

U dëmtua nga tërmeti, shembet me shpërthim të kontrolluar pallati 6-katësh

U shemb me anë të shpërthimit të kontrolluar një pallat 6-katësh në lagjen nr.7 në Durrës, i cili rezultoi i dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit të kaluar. Inspektorati Kombëtar për Mbrojtjen e Territorit njoftoi se për shembjen e pallatit u hapën...

Lexo lajmin e plotë

Protestë pa protestues në Durrës, sindikata e shëndetësisë kërkon shpërblimet

13:57 • 21 Maj 2020

Protestë pa protestues në Durrës, sindikata e shëndetësisë kërkon shpërblimet

Për të dytën herë brenda pak kohësh, kryetari i sindikatës së Shëndetësisë, Zija Alhysa ka denoncuar para mediave faktin se punonjësit epidemiologë të Drejtorisë Rajonale të Shëndetit në Durrës nuk kanë përfituar orët shtesë dhe shpërblimin e deklaruar nga Kryeministri si personat që përballen në...

Lexo lajmin e plotë

Pas 12 javësh maturantët rikthehen në shkollë

10:46 • 18 Maj 2020

Pas 12 javësh maturantët rikthehen në shkollë

Nën masa të forta sigurie dhe zbatim të distancës sociale dhe higjienës maturantët janë rikthyer mëngjesin e së hënës në bankat e shkollës për t’i dhënë fund vitit shkollor. Pas rreth 12 javësh pezullim të procesit mësimor, maturantët janë rikthyer në  shkollë për të vijuar...

Lexo lajmin e plotë

Vatra e re në Durrës, mbyllet reparti i fasonerisë, karantinohen 276 persona

21:40 • 15 Maj 2020

Vatra e re në Durrës, mbyllet reparti i fasonerisë, karantinohen 276 persona

Pas 7 rasteve të reja të identifikuara të premte në një fasoneri në lagjen 13 në Durrës, nga ana e instancave shtetërore shëndetësore është bërë mbyllja e repartit ku punonin personat e identifikuar pozitive. Ndërkohë, janë karantinuar në banesat e tyre 276 punonjës të këtij...

Lexo lajmin e plotë

Rasti i ri në Durrës, punonjëse në fasoneri, testohen 20 kolegë

11:06 • 15 Maj 2020

Rasti i ri në Durrës, punonjëse në fasoneri, testohen 20 kolegë

Një tjetër rast me koronavirus u diagnostikua këtë të enjte në Durrës, duke e çuar në dy numrin e rasteve aktive në këtë qytet. Burime për A2, nga Drejtoria e Shëndetit Publik, bëjnë të ditur se bëhet fjalë për një grua, 41 vjeç, punonjëse në...

Lexo lajmin e plotë

Sekuestrimet e OFL në Durrës, Drejtoria e Transportit Rrugor hallkë kryesore e procesit

15:23 • 14 Maj 2020

Sekuestrimet e OFL në Durrës, Drejtoria e Transportit Rrugor hallkë kryesore e procesit

Qarku i Durrësit është një ndër qarqet ku operacioni forca e ligjit, OFL ka sekuestruar numrin më të madh të mjeteve. Këto mjete dyshohen se janë të blera nëpërmjet të ardhurave nga aktiviteti kriminal i personave që janë subjekt i ligjit të OFL. Por sekuestrimi...

Lexo lajmin e plotë

Maturantët në Durrës, mes masave ndaj Covid-19 dhe ankthit të provimeve

16:46 • 10 Maj 2020

Maturantët në Durrës, mes masave ndaj Covid-19 dhe ankthit të provimeve

Maturantët në Durrës po bëhen gati për t’u rikthyer në shkolla për provimet e maturës. Por, ndryshe nga herët e tjera, kësaj radhe do të vijnë me maska dhe të distancuar. Por, si është planifikuar vendosja e nxënësve në klasa dhe si janë orientuar ato...

Lexo lajmin e plotë

Kur të gjithë flenë, ata zgjohen për të na shërbyer

17:23 • 09 Maj 2020

Kur të gjithë flenë, ata zgjohen për të na shërbyer

Nëse për qytetarët problemi i mbeturinave përfundon me hedhjen e qeseve në kosh, ose pranë tij, për punonjësit e pastrimit të qytetit, aty nis puna. Në kohën kur qyteti “fle”, brigada e Ndërmarrjes së Shërbimeve Komunale në Bashkinë e Durrësit merr detyrën, me misionin kryesor...

Lexo lajmin e plotë

Rindërtimi në pandemi, Durrësi në luftë me virusin dhe dëmet e tërmetit

12:29 • 08 Maj 2020

Rindërtimi në pandemi, Durrësi në luftë me virusin dhe dëmet e tërmetit

Izolimi dhe masat e marra për shkak të pandemisë Covid-19, duket se nuk e kanë ndaluar punën për rindërtimin e objekteve të dëmtuara nga tërmetet e viti të kaluar që prekën vendin tonë. Më shumë se kudo, ky realitet vërehet në qarkun e Durrësit, i...

Lexo lajmin e plotë

Protestojnë punonjësit e shëndetit në Durrës, kërkojnë shpërblimet

16:46 • 06 Maj 2020

Protestojnë punonjësit e shëndetit në Durrës, kërkojnë shpërblimet

Personeli mjekësor i Njësisë Vendore të Shëndetit në Durrës, është ngritur mëngjesin e kësaj të mërkure në një protestë, duke kërkuar plotësimin e 4 kërkesave, te gjitha me karakter ekonomik. Ndër kërkesat është edhe ajo e shpërblimit për punën e tyre në frontin e parë...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:15 • 02 Maj 2020
Vrasja e dy vëllezërve, avokati i Ndocit: S’ka lidhje me ngjarjen, ishte dhe në varrim
Pandemia në Durrës/ Si po e përjeton qyteti-port përballjen me COVID-19?

10:47 • 30 Prill 2020

Pandemia në Durrës/ Si po e përjeton qyteti-port përballjen me COVID-19?

I cilësuar si qendra e dytë ekonomike në vend pas Tiranës, Durrësi shumë shpejt u bë edhe një nga vatrat e para të përhapjes së koronavirusit në vendin tonë.   Ende pa iu rikthyer plotësisht normalitetit për shkak të tërmetit të fund nentorit të vitit...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e dyfishtë në Durrës, shoqërohen në polici rreth 50 persona

09:08 • 28 Prill 2020

Vrasja e dyfishtë në Durrës, shoqërohen në polici rreth 50 persona

Rreth 50 persona janë shoqëruar në Policinë e Durrësit gjatë 12 orëve të fundit lidhur me vrasjen e dyfishtë të regjistruar në Nishtulla. Ende asnjë i dyshuar mes tyre, por vetëm të pyetur në cilësinë e bashkëpunëtorëve dhe të afërmve të vëllezërve Haxhija. Pista kryesore...

Lexo lajmin e plotë

“Dyndje” në Durrës, distancimi mbetet problematik

19:40 • 25 Prill 2020

“Dyndje” në Durrës, distancimi mbetet problematik

Qytetarët durrsakë thyejnë urdhrin e izolimit në fundjave, dynden në vijën bregdetare. Pavarësisht urdhrit 48 orësh të izolimit, dhjetëra qytetarë janë dyndur në plazhin e Durrësit, duke përfituar nga temperaturat e përshtatshme të kësaj periudhe. Siç mund të vihet re edhe nga pamjet, distancimi social...

Lexo lajmin e plotë

Fasoneria në Durrës, paguan sigurimet, por jo pagat e punonjësve

17:24 • 24 Prill 2020

Fasoneria në Durrës, paguan sigurimet, por jo pagat e punonjësve

Paaftësia e ekonomistëve ose drejtuesve të kompanive që kanë pezulluar punën për shkak të pandemisë ka bërë që dhjetëra punëtorë të mos marrin as pagat dhe të mos përfitojnë as pagën e luftës. Të tillë janë edhe këta punonjës të një fasonerie në Durrës, të...

Lexo lajmin e plotë