Elona Gjylmi

REPORTER

Strategjia e PD para zgjedhjeve, takime dhe sondazhe derë më derë

16:16 • 21 Janar 2021

Strategjia e PD para zgjedhjeve, takime dhe sondazhe derë më derë

Krahas udhëzimit se si duhet t’i drejtohen qytetarëve për të kërkuar votat derë më derë, PD ka shpërndarë te njerëzit e saj në bazë dhe një tjetër e-mail. Për të pasur statistika të sakta, mesa duket për përdorim të brendshëm, mbi mbështetjen që PD ka...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet e 25 prillit, Lëvizja Vetëvendosje me dy kandidatë në Tiranë e Lezhë

15:28 • 21 Janar 2021

Zgjedhjet e 25 prillit, Lëvizja Vetëvendosje me dy kandidatë në Tiranë e Lezhë

Në Kosovë për të marrë qeverisjen, me ose pa Albin Kurtin në listën e kandidatëve për deputetë, ndërsa në Shqipëri për të fituar përfaqësim në Kuvend. Lëvizja Vetëvendosje në këtë anë dhe në atë anë të kufirit është në fushatë elektorale. Për sfidën elektorale të...

Lexo lajmin e plotë

Negociatat mes PD dhe aleatëve, Mediu dhe Idrizi ende pa zgjidhje

19:27 • 20 Janar 2021

Negociatat mes PD dhe aleatëve, Mediu dhe Idrizi ende pa zgjidhje

Shpëtim Idrizi duket më optimist se Fatmir Mediu për gjetjen e nëj kompromisi me demokratët për mënyrën sesi do dalin në zgedhjet e25 prillit. “Ne e kemi ndarë që jemi me PD. Nëse na caktojnë ata, çfarë na lënë nuk është negocim, nuk I bën...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:25 • 20 Janar 2021
Fushata elektorale, PD çon Alizotin në Berat, Mziun në Dibër
Video
11:33 • 19 Janar 2021
Zgjedhjet e 25 prillit, Mark Marku kryeson fushatën në Lezhë, Edmond Spaho në Korçë
Spitali Rajonal i Fierit, Rama: Nga e hëna nis puna për ndërtimin, gati pas 3 muajsh

15:40 • 09 Janar 2021

Spitali Rajonal i Fierit, Rama: Nga e hëna nis puna për ndërtimin, gati pas 3 muajsh

Kjo është një ndër vendodhjet e mundshme ne anë të autostradës ku do të ndërtohet Spitali Rajonal i Fierit i premtuar nga presidenti turk Erdogan, për tu perfunduar brenda 3 muajsh. “Nga e hëna nis puna. Projektin janë duke e bërë gati. Ne do t’u...

Lexo lajmin e plotë

Rruga drejt Bashkimit Europian, negociatat që nuk nisën

18:01 • 31 Dhjetor 2020

Rruga drejt Bashkimit Europian, negociatat që nuk nisën

Për Shqipërinë, marsi është shënuar në kalendar si muaji i nisjes së pandemisë Covid-19. Por, ai mbahet mend edhe për ponë e shumëpritur për hapjen e negociatave të anëtarësimit. Një përgjigje pozitive e ardhur online nga vendet anëtare të BE-së për Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Lexo lajmin e plotë

Drejt 25 prillit, si u vendosën rregullat e lojës?

11:44 • 31 Dhjetor 2020

Drejt 25 prillit, si u vendosën rregullat e lojës?

Për herë të parë, pas më shumë se 2 dekadash, Shqipëria nuk do të ketë më zgjedhje në verë. Kutitë e votimit do të hapen në 25 prill. Ishte kjo një prej dakordësive që prodhoi Këshilli Politik. Një strukturë jashtëparlamentare që riktheu në lojë, më...

Lexo lajmin e plotë

Fushata e kandidatëve, Bylykbashi: Priten më shumë shpenzime dhe mashtrime

15:55 • 26 Dhjetor 2020

Fushata e kandidatëve, Bylykbashi: Priten më shumë shpenzime dhe mashtrime

Fushata zgjedhore nis pas 3 muajsh. Por Oerd Bylykbashi, njeriu që në emër të Partisë Demokratike ka negociuar ndër vite reformën zgjedhore, parashikon jo vetëm rritje drastike shpenzimesh kësaj here. “Hapja e listave do të çojë në rritje dramatike të financimit të fushatës zgjedhore dhe...

Lexo lajmin e plotë

Përjashtimi i Gurakuqit, përplasje “online” mes tij dhe ish-Presidentit Nishani

14:42 • 24 Dhjetor 2020

Përjashtimi i Gurakuqit, përplasje “online” mes tij dhe ish-Presidentit Nishani

Në Partinë Demokratike, të gjithë janë në pritje të zbulimit të emrave të drejtuesve politikë të fushatës sipas qarqeve. I fundit ishte ai i Shkodrës, Helidon Bushati. Ish-paraardhësi i tij, Romeo Gurakuqi, që kryesoi listën e deputetëve të PD-së në Shkodër në 2017, ka ankesa...

Lexo lajmin e plotë

Raporti i “Transparency International”, PD: Faktohet kapja e shtetit, korrupsioni vullnet i Ramës

12:39 • 17 Dhjetor 2020

Raporti i “Transparency International”, PD: Faktohet kapja e shtetit, korrupsioni vullnet i Ramës

Për Partinë Demokratike, raporti i fundit i “Transparency International” faktoi ato që kishte denoncuar prej vitesh: mosndëshkimi për korrupsionin e niveleve të larta dhe hartimi i ligjeve për të bërë më shumë korrupsion. “Ligjet preferenciale që ne kemi denoncuar, si ai i Korporatës së Investimeve ose...

Lexo lajmin e plotë

Marrëveshja e 5 qershorit, Kaso: Presioni i PD dhe ndërkombëtarëve nuk lejoi sabotimin

20:29 • 15 Dhjetor 2020

Marrëveshja e 5 qershorit, Kaso: Presioni i PD dhe ndërkombëtarëve nuk lejoi sabotimin

Demokratët e quajnë të respektuar marrëveshjen e 5 qershorit. Ligjet që shoqëronin kodin zgjedhor nuk u prekën në thelb, por jo në sajë të vullnetit të mazhorancës, por presionit të PD dhe ndërkombëtareve. Si një prej përfaqësuesve të PD-së në Këshillin Politik, Ivi Kaso thotë...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:54 • 12 Dhjetor 2020
Protesta në ditën e tretë, gazi lotsjellës “mbyt” Tiranën
Komisioni për Dick Martyn, mbledhja e parë, Bushka e Xhina relatore të çështjes

17:54 • 10 Dhjetor 2020

Komisioni për Dick Martyn, mbledhja e parë, Bushka e Xhina relatore të çështjes

Komisioni i Posacëm i ngritur për të shqyrtuar veprimtarinë parlamentare të vitit 2011, në lidhje me raportin e raportuesit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës, Dick Marty, ka mbajtur sot mbledhjen e parë. Relatore të çështjes u caktuan Klotilda Bushka dhe Elena Xhina, ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:36 • 07 Dhjetor 2020
Rimbursimi i ilaçeve të Covid-19, Bardhi akuza qeverisë: Skemë korruptive dhe mashtrim
Vota e emigrantëve, diaspora mes skepticizmit dhe padurimit

16:07 • 02 Dhjetor 2020

Vota e emigrantëve, diaspora mes skepticizmit dhe padurimit

Hapi i parë për votën e emigrantëve është regjistrimi i tyre përmes portalit e-Albania. Por ndërsa shteti po ndan detyrat midis ministrisë së Brendshme dhe të Jashtme sesi do të kryhet ky proces, që  pretendohet se do t’i mundësojë disaporës votën, skepticzmi në radhët e...

Lexo lajmin e plotë

Teknologjia në zgjedhje do të kushtojë mbi 3,3 miliardë lekë

11:07 • 02 Dhjetor 2020

Teknologjia në zgjedhje do të kushtojë mbi 3,3 miliardë lekë

3 360 938 682 është kostoja që do të kushtojë teknologjia në zgjedhjet e 25 prillit. 2 112 304 484 për pajisjet që do të bëjnë identifikimin biometrik të zgjedhësve dhe do të vendosen në të gjitha qendrat e votimit në mbarë vendin dhe 1 248...

Lexo lajmin e plotë

“Bujaria” e Ruçit, kryeparlamentari propozon faljen e detyrimeve të ish-ushtarakëve

17:03 • 30 Nëntor 2020

“Bujaria” e Ruçit, kryeparlamentari propozon faljen e detyrimeve të ish-ushtarakëve

Ushtarakët e dalë në rezervë apo lirim pas vitit 1991, sipas ligjit, mund të merrnin pension të parakohshëm derisa të arrinin moshën e pensionit të pleqërisë. Por, që prej vitit 1999, formula e përllogaritjes së këtij pensioni ndryshoi disa herë, duke bërë që 877 ushtarakët...

Lexo lajmin e plotë

Vota e emigrantëve, vetëdeklarim i detyrueshëm i adresave në e-Albania

15:24 • 28 Nëntor 2020

Vota e emigrantëve, vetëdeklarim i detyrueshëm i adresave në e-Albania

5 muaj larg nga zgjedhjet, nëpërmjet një vendimi, qeveria shqiptare ka përcaktuar formën sesi do të regjistrojë emigrantët. Në lojë hyn sërish portali e-Albania ku shtetasit shqiptarë me vendbanim të përhershëm jashtë vendit, do ta kenë të detyrueshme të japin adresën fikse. Në të kundërt...

Lexo lajmin e plotë

Dita e Flamurit Kombëtar, Meta, Rama dhe Ruçi urojnë nga Vlora ndërsa Basha nga momumenti “Nënë Shqipëri”

12:29 • 28 Nëntor 2020

Dita e Flamurit Kombëtar, Meta, Rama dhe Ruçi urojnë nga Vlora ndërsa Basha nga momumenti “Nënë Shqipëri”

Pandemia nuk i ndali vlonjatët të festojnë 108 vjetorin e pavarsisë. As politikanët të bashkohen në Sheshin e Flamurit dhe të kryejnë homazhe për ata që firmosën dhe mundësuan pavarësinë. Urimet dhe mesazhet nisën që herët në mëngjes nëpërmjet rrjeteve sociale, por nga Vlora, shefi...

Lexo lajmin e plotë

Marrëveshjet e këshillit politik, PS: Bashkë me ligjin e prokurorisë, edhe ndryshime të tjera

16:24 • 27 Nëntor 2020

Marrëveshjet e këshillit politik, PS: Bashkë me ligjin e prokurorisë, edhe ndryshime të tjera

Ndërhyrja në ligjin për prokurorinë ashtu si 6 të tjerë të dakordësuar në këshillin politik, hyri në agjendën parlamentare formalisht si propozim i deputeteve të mazhorancës. Por, ai nuk është i vetmi që ka probleme në draftim, sipas socialistëve, dhe bie ndesh me ligjet e...

Lexo lajmin e plotë

Përplasje edhe mbi fatkeqësitë, akuza reciproke PD-PS për viktimat dhe fondet e tërmetit

19:23 • 26 Nëntor 2020

Përplasje edhe mbi fatkeqësitë, akuza reciproke PD-PS për viktimat dhe fondet e tërmetit

Në 1-vjetorin e tërmetit, kreu i PD-së u shfaq në Thumanë. Shtëpia e dëmtuar e familjes Çuka, e cila në 2019-n kishte dhe humbje jete, ishte shembulli që sipas Bashës asgjë nuk kishte ndryshuar. Shembuj sesi qeveria kishte fituar para nga fatkeqësitë, erdhën dhe nga...

Lexo lajmin e plotë

Video
18:08 • 25 Nëntor 2020
“Gjykata Kushtetuese brenda vitit”, Kim dhe Soreca takohen me kreun e KED, Tusha
Ligji për Presidentin ende i padepozituar, mbetet për vitin tjetër

16:16 • 25 Nëntor 2020

Ligji për Presidentin ende i padepozituar, mbetet për vitin tjetër

Korniza për rregullimin edhe me ligj të veprimtarisë së Presidentit, ishte porosi e kryeministrit Rama kur rendiste prioritetet që mazhoranca duhet të përmbushte brenda këtij sesioni parlamentar. Por, juristët brenda Partisë Socialiste janë të ndarë mbi përmbajtjen e variantit që Adnor Shameti publikoi para medias....

Lexo lajmin e plotë

Marrëveshja e 5 qershorit, PS kërkon të ndryshojë 1 ligj, por PD kundërshton

16:31 • 24 Nëntor 2020

Marrëveshja e 5 qershorit, PS kërkon të ndryshojë 1 ligj, por PD kundërshton

Në 5 qershor me opozitën jashtëparlamentare, u ra dakord që ligjet që do të shoqëronin kodin zgjedhor dhe thellonin ndëshkueshmërinë për vjedhjen e votës, të miratoheshin të pandryshuara në seancë plenare. Ashtu ndodhi me një pjesë të madhe të tyre, me përjashtim të ligjit për...

Lexo lajmin e plotë

OFL përfundon më 31 dhjetor, qeveria kërkon të tjera ndryshime

15:56 • 24 Nëntor 2020

OFL përfundon më 31 dhjetor, qeveria kërkon të tjera ndryshime

Në 31 dhjetor, Operacioni Forca e Ligjit pushon së ekzistuari. Pas kësaj date, “djemve problematikë” nuk do t’u dërgohen më formularë për justifikimin e pasurisë. Burimet thonë se Ministria e Brendshme kishte menduar fillimisht të shtynte me 12 muaj të tjerë luftën e saj kundër...

Lexo lajmin e plotë

Ndalimi i takimeve, si do të zhvillohet fushata elektorale?

15:48 • 19 Nëntor 2020

Ndalimi i takimeve, si do të zhvillohet fushata elektorale?

Fushata për 25 prillin nisi shpejt, por po aq shpejt mbërriti dhe vala e dytë e koronavirusit. Teksa politika do të duhet t’u përshtatet rregullave pandemike, një fakt pranohet nga të gjithë: Kontakti njerëzor mbetet i pazëvendësueshëm. Por, forcat kryesore me zyra të konsoliduara shtypi...

Lexo lajmin e plotë

Integrimi, Shqipëria nuk ecën prej Gjykatës Kushtetuese dhe Kodit zgjedhor, Bullgaria bllokon Maqedoninë e Veriut

17:32 • 18 Nëntor 2020

Integrimi, Shqipëria nuk ecën prej Gjykatës Kushtetuese dhe Kodit zgjedhor, Bullgaria bllokon Maqedoninë e Veriut

 “Kushtet ishin aty, qeveria nuk ka kujt ia kërkojë përveç vetes”. Këto janë fjalët e ish-ministrit të Jashtëm dhe aleati i Edi Ramës, Paskal Milo e sheh të gabuar qasjen e qeverisë shqiptare për t’ia faturuar vendeve anëtare shtyrjen e uljes në tryezën e negocimit....

Lexo lajmin e plotë

Strategjia anti-Covid, Shehu: Rama na kopjoi; Ekonomi: Na e sugjeruan ekspertët

16:49 • 17 Nëntor 2020

Strategjia anti-Covid, Shehu: Rama na kopjoi; Ekonomi: Na e sugjeruan ekspertët

Pavarësisht se janë anatemuar kur janë propozuar, për demokratët qeveria po kopjon në mënyrë periodike sugjerimet e tyre për të kapërcyer pandeminë.  “Është kopje e shëmtuar”, thotë Tritan Shehu. 1,2 miliardë lekë do të shkojnë për rimbursimin e mjekimeve të Covid-19 në kushte shtëpie, duke...

Lexo lajmin e plotë

Fushatë e re me akuza të vjetra, PD e PS rikthejnë akuzat për “Toyota Yaris” dhe lobimin rus

18:02 • 16 Nëntor 2020

Fushatë e re me akuza të vjetra, PD e PS rikthejnë akuzat për “Toyota Yaris” dhe lobimin rus

5 muaj larg nga zgjedhjet, PD e PS shkëmbejnë akuza për financime nga paratë e pista. Sekretari i Përgjithshëm i demokratëve, Gazment Bardhi, deklaroi në rrjetet sociale se vendimi i gjyqtarëve për çështjen “Toyota Yaris” ka pas numrin dy të socialistëve, Taulant Ballën. “Taulant Balla...

Lexo lajmin e plotë

Hetimi i SPAK, Bushati për A2: Nuk fsheh asgjë, drejtësia të bëjë detyrën

15:46 • 16 Nëntor 2020

Hetimi i SPAK, Bushati për A2: Nuk fsheh asgjë, drejtësia të bëjë detyrën

Ervin Bushati thotë se nuk ka asgjë për t’u frikësuar nga hetimi i SPAK për fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë. Deputeti socialist u shpreh, për A2, se ky është një skenar politik i ngritur nga PD, ndaj mbetet në pritje të verdiktit të drejtësisë. “PD...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet e 25 prillit, KQZ i hap rrugë votimit e numërimit elektronik

16:56 • 13 Nëntor 2020

Zgjedhjet e 25 prillit, KQZ i hap rrugë votimit e numërimit elektronik

Pajisjet e votimit dhe numërimit elektronik të votave do të përdoren nga jo më shumë se 20% të totalit të zgjedhësve.  Ato do të jenë offline për të shmangur rrezikun e ndërhyrjeve në rrjet dhe gjasat janë që të aplikohen në dy qarqe. Por se cilat...

Lexo lajmin e plotë

Censusi shtyhet në 2022, Mazhoranca: BE na kritikoi për të kaluarin

14:28 • 12 Nëntor 2020

Censusi shtyhet në 2022, Mazhoranca: BE na kritikoi për të kaluarin

Etnia dhe feja ishin dy prej pyetjeve në censusin e 9 viteve më parë që ngjallën ragime të forta brenda dhe jashtë vendit. Regjistrimi i radhës i popullsisë dhe banesave do të bëhet në vitin 2022, por mazhoranca ende nuk e ka kaluar për votë...

Lexo lajmin e plotë

Kërkoi fonde për rikonstruksion godine dhe kompjutera, KQZ-së nuk i jepet i gjithë fondi

13:06 • 10 Nëntor 2020

Kërkoi fonde për rikonstruksion godine dhe kompjutera, KQZ-së nuk i jepet i gjithë fondi

Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) nuk iu dha i gjithë fondi që kërkoi për rikonstruksionin e godinës dhe blerjen e pajisjeve kompjuterike. Por, ndryshe nga të gjithë institucionet që kërkuan para shtesë, këtë të martë, dhe që u refuzuan, deputetët e Komisionit të Ligjeve dhe...

Lexo lajmin e plotë

12 deputetë me Covid, fushata nuk ndalet prej pandemisë, infekton politikanët

10:27 • 10 Nëntor 2020

12 deputetë me Covid, fushata nuk ndalet prej pandemisë, infekton politikanët

Kur në mars u vendos si praktikë që deputetët diskutimin dhe miratimin e ligjeve ta bënin online, qëllimi ishte shmangia e grumbullimeve në sallat e komisioneve. Por, mesa duket, ethet e fushatës janë më të forta se ato të Covid-19. Monika Kryemadhi, kryetarja e LSI-së,...

Lexo lajmin e plotë

“Drejtësia” kërkon më shumë lekë e staf, Kuvendi heziton

10:43 • 10 Nëntor 2020

“Drejtësia” kërkon më shumë lekë e staf, Kuvendi heziton

Prej gati 3 vitesh jo funksionale, me gjyqtarë mangët, në Gjykatën Kushtetuese kërkohet të merret staf shtesë, të rikostruktohet godina, një gjenerator dhe disa makina të reja. Por, kërkesat e përfaqësuesve të gjykatës kundrejt buxhetit të 2021-shit, revoltuan ligjvënësit të cilët i akuzuan se kishin...

Lexo lajmin e plotë

Ligji për presidentin, mazhoranca harton draftin me 45 nene

16:56 • 06 Nëntor 2020

Ligji për presidentin, mazhoranca harton draftin me 45 nene

Atë që presidenti nuk e bën, e bën kuvendi. Ky duket se është parimi I të gjithë ligjit organik për institucionin e presidentit të hartuar nga mazhoranca. Kreut të shtetit i vendoset detyrimi të bashkëpunojë ngushtë me të gjithë  partitë, dhe kryesisht me mazhorancën. Kjo...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:27 • 05 Nëntor 2020
Tirana zyrtare, unison në mbështetjen ndaj Thaçit
Video
09:25 • 04 Nëntor 2020
Mjekët: Vonesa në marrjen e tamponit
Krimi zgjedhor te SPAK, OSBE: Hetim vetëm korrupsionit aktiv të zyrtarëve

15:15 • 03 Nëntor 2020

Krimi zgjedhor te SPAK, OSBE: Hetim vetëm korrupsionit aktiv të zyrtarëve

Si pasojë e dakordësisë së “5 qershorit” me opozitën jashtëparlamentare, SPAK-ut i kalon në kompetencë hetimi i korrupsionit aktiv dhe pasiv në zgjedhje. Por, ndërsa deputetët po i diskutojnë ligjet e marrëveshjes në Kuvend, në një shkresë të 5 tetorit, OSBE sugjeron që këto krime...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:40 • 02 Nëntor 2020
Protestat e studentëve, Kushi: Të tregohemi më fleksibël përballë situatës
Anëtarët e KQZ-së, sfidat e 25 prillit, ankimimet dhe teknologjia

11:42 • 20 Tetor 2020

Anëtarët e KQZ-së, sfidat e 25 prillit, ankimimet dhe teknologjia

Brenda tetorit, nisur nga shifrat e gjendjes civile për lëvizjen e popullisë, komisoni rregullator do të përcaktojë sesa deputete do të ketë secili qark. Më herët ishte folur për një ndryshim të hartës së shpërndarjes së mandatateve, duke i hequr nga një, Dibrës e Gjirokastrës,...

Lexo lajmin e plotë

Censi i popullsisë dhe banesave, gjobë për ata që refuzojnë ose gënjejnë

19:32 • 17 Tetor 2020

Censi i popullsisë dhe banesave, gjobë për ata që refuzojnë ose gënjejnë

Të hënën nis shqyrtimi i ligjit të posaçëm në komisione dhe nuk jepet asnjë afat se kur do të fillojë regjitrimi në terren, proces që këtë rradhë është vendosur të quhet thjesht cens. Sipas ligjit, pyetsori do të ndahet në pyetje thelbësore dhe jo. Refuzimi...

Lexo lajmin e plotë

Inceneratorët, edhe Veliaj kërkon zgjimin e SPAK, por për të hetuar Bashën

13:27 • 17 Tetor 2020

Inceneratorët, edhe Veliaj kërkon zgjimin e SPAK, por për të hetuar Bashën

SPAK-un e kërkojnë dhe socialistët. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj i ka kërkuar institucionit të ri të drejtësisë të hetojë gjobat që kreu i PD-së po vendos ndaj bizneseve, përfshirë dhe për inceneratorin e Tiranës. Sipas Veliaj, projekti i Bashës në krye të bashkisë do...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:07 • 13 Tetor 2020
Basha: Nga burimet e brendshme që kemi, kapacitetet në spitalet “Covid” janë të shteruara
Prezantohet rregullatori dhe KAS, Celibashi: Puna për identifikimin biometrik ka nisur

15:16 • 12 Tetor 2020

Prezantohet rregullatori dhe KAS, Celibashi: Puna për identifikimin biometrik ka nisur

Teknologjia, më 25 prill, konsiderohet çështje shumë sensitive për Ilirjan Celibashin. Por përgjegjësinë, kryesisht financiare nuk e ka vetëm KQZ. “Ky është një proces kompleks dhe kërkon angazhimin e disa faktorëve. Jemi në kontakt me qeverinë, ka përgjegjësi të spikatur. Për aq kohë sa politika...

Lexo lajmin e plotë

Rishikim i Kodit Zgjedhor? Mazhoranca: Do të rrëzojmë çdo dekret të Metës

17:23 • 09 Tetor 2020

Rishikim i Kodit Zgjedhor? Mazhoranca: Do të rrëzojmë çdo dekret të Metës

Mori 97 vota për ta miratur, por mjaftojnë vetëm 71 për ta rikonfirmuar Kodin Zgjedhor, në rast se Presidenti do ta kthejë. Pa asnjë ndryshim, mazhoranca pohon se do të rrëzojë çdo dekret të presidentit Ilir Meta që kërkon ndryshimin e ligjit të zgjedhjeve. Vetë...

Lexo lajmin e plotë

Kuvendi miraton ndryshimet në Kodin Zgjedhor

21:36 • 05 Tetor 2020

Kuvendi miraton ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Votat e opozitës parlamentar i dhanë mundësi mazhorancës të miratojë ndryshimet në kodin zgjedhor me shumicë përtej asaj kushtueses. Ishin 97 vota pro, ndërkohë që vetëm 15 prej deputeteve opozitarë votuan kundër, e 5 të tjerë abstenuan. Që në nisje të seancës u bë e...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:03 • 03 Tetor 2020
Shqipëria dhe Shtetet e Bashkuara firmosin për bashkëpunimin ekonomik dhe Skavicën
Zgjerimi, më 6 tetor presim vlerësimin e Komisionit Europian, vendimi në dorë vendeve anëtare

16:51 • 03 Tetor 2020

Zgjerimi, më 6 tetor presim vlerësimin e Komisionit Europian, vendimi në dorë vendeve anëtare

Që prej vitit 2018, Paketa e Zgjerimit publikohej në pranvere por këtë herë për shkak të pandemisë së koronavirusit, Komisioni Europian ka vendosur publikimin e saj në fillim të muajit tetor. Se sa kemi avancuar me matjet e Bashkimit Europian drejt integrimit do ta mësojmë...

Lexo lajmin e plotë

Kodi Zgjedhor, miratohen koalicionet me listë unike, ulet pragu në 1%

17:54 • 02 Tetor 2020

Kodi Zgjedhor, miratohen koalicionet me listë unike, ulet pragu në 1%

Kodi Zgjedhor u miratua në Komisionin e Ligjeve vetëm me votat e mazhorancës, e cila i qëndroi idesë së saj që koalicionet të garojnë me listë unike të përbashkët, ndonëse kjo kundërshtohet nga opozita jashtëparlamentare. Një pjesë e neneve megjithatë mori dakordësinë e pakicës parlamentare...

Lexo lajmin e plotë

Ndryshimi i Kodit, a munden të votojnë personat me aftësi të kufizuara intelektuale?

22:05 • 01 Tetor 2020

Ndryshimi i Kodit, a munden të votojnë personat me aftësi të kufizuara intelektuale?

Në bazë të të dhënave zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për vitin 2017, rezultojnë 157,911 persona me aftësi të kufizuar që përfitojnë pagesë nga shteti. 30,8% e tyre janë me aftësi të kufizuara fizike dhe mendore. Numri llogaritet rreth 48 mijë dhe në këtë statistikë...

Lexo lajmin e plotë

Amendamenti i PS: Personat me pazotësi për të vepruar të votojnë. Por çfarë thotë Kushtetuta?

19:55 • 30 Shtator 2020

Amendamenti i PS: Personat me pazotësi për të vepruar të votojnë. Por çfarë thotë Kushtetuta?

Në Komisionin e Ligjeve socialistët njoftuan se kishin depozituar disa amendamente të tjera për Kodin Zgjedhor, të natyrës teknike që rregullonin kryesisht gabime gjuhësore të nismave të propozuara. Por në draftin që A2 disponon, ndryshimet nuk janë vetëm teknike.  Sipas tyre, i jepet e drejta...

Lexo lajmin e plotë

Opozita bojkoton Komisionin për Kodin Zgjedhor: Të pritet drafti i PD-LSI

15:30 • 30 Shtator 2020

Opozita bojkoton Komisionin për Kodin Zgjedhor: Të pritet drafti i PD-LSI

Opozita parlamentare bojkotoi mbledhjen e Komisionit të Ligjeve ku diskutohej nen për nen Kodi Zgjedhor. Deputetët e pakicës kërkuan që asnjë hap të mos hidhej në këtë drejtim për aq kohë sa Këshilli Politik nuk kishte diskutuar ende për propozimin e PD-së për listat e...

Lexo lajmin e plotë

KQZ e re, komisioni i posaçëm nis dëgjesat me kandidatët

10:33 • 30 Shtator 2020

KQZ e re, komisioni i posaçëm nis dëgjesat me kandidatët

Admir Drago, ish-këshilltar i kryeministrit Berisha ishte i pari kandidat që hapi dëgjesat për anëtarët e KQZ-së së re. Ashtu si ish-ministrja teknike e Financave në 2017-n, Helga Vukaj dukej se gëzonin konsideratën si të së majtës dhe së djathtës në komisionin e posaçëm që...

Lexo lajmin e plotë

Kryetari i SPAK merr “ekskluzivitetin” për krimin zgjedhor

23:24 • 28 Shtator 2020

Kryetari i SPAK merr “ekskluzivitetin” për krimin zgjedhor

7 ligjet që sipas marrëveshjes së 5 qershorit do të shoqëronin ndryshimin në Kodin Zgjedhor, u bënë pjesë e punimeve të Kuvendit, por për to ende nuk ka një datë kur do të fillojnë shqyrtimin në komisione e më pas do të votohen në seancë....

Lexo lajmin e plotë

Kodi Zgjedhor, Mediu: Vonesat në miratim, të qëllimshme nga Edi Rama

16:25 • 27 Shtator 2020

Kodi Zgjedhor, Mediu: Vonesat në miratim, të qëllimshme nga Edi Rama

Republikanët po përgatiten për zgjedhjet. Gjatë mbledhjes së shtabit elektoral në Tiranë, kryetari i PR, Fatmir Mediu, shprehu bindjen se do të sigurojë më shumë se një deputet në kryeqytet në parlamentin e vitit 2021. Por, ai akuzoi kryeministrin Rama se ka sabotuar çdo mundësi...

Lexo lajmin e plotë

Ligji për Presidentin, mazhoranca do të kufizojë “abuzimet” me dekorimet elektorale

17:48 • 21 Shtator 2020

Ligji për Presidentin, mazhoranca do të kufizojë “abuzimet” me dekorimet elektorale

Dekoratat nuk do t’i shpëtojnë rregullimit ligjor që mazhoranca po harton për Presidentin e Republikës. Shpërndarja e tyre shpesh konsiderohet si e motivuar politikisht apo e nxitur për interesa elektorale në prag fushatash, ndaj dhe socialistët synojnë t’ia ndalojnë këtë aktivitet Kreut të Shtetit disa...

Lexo lajmin e plotë

Amendamentet për Kodin, Hajdari kërkon mbledhjen e Këshillit Politik të martën

15:19 • 20 Shtator 2020

Amendamentet për Kodin, Hajdari kërkon mbledhjen e Këshillit Politik të martën

Rudina Hajdari u kërkoi anëtarëve të Këshillit Politik që të mblidhen të martën që vjen. Ish-kryetarja e grupit parlamentar demokrat, e cila tashmë mund të konsiderohet si përfaqësuese e interesave të Nismës, kërkon që pavarësisht konfliktit të takimit të fundit, kjo strukturë të mblidhet në...

Lexo lajmin e plotë

Meta kërcënon Kuvendin: Ju shpërndaj para 25 prillit!

15:50 • 18 Shtator 2020

Meta kërcënon Kuvendin: Ju shpërndaj para 25 prillit!

Në konferencën e parë për shtyp për këtë sezon politik, Ilir Meta u shfaq me tonet tipike të një fushate zgjedhore. I pyetur nga A2 për ligjin organik që Kuvendi po përgatit për kompetencat e Presidentit të Republikës, ai nuk hezitoi të kërcënonte me shpërndarje...

Lexo lajmin e plotë