Elona Gjylmi

REPORTER

Video
15:15 • 27 Mars 2021
Meta: Të bëhemi barrikadë për këdo që cenon zgjedhjet. Ka përpjekje për të frikësuar votuesit
Video
15:34 • 14 Mars 2021
Dita e Verës mes sherrit politik, Rama e Basha mbërrijnë në një orë, përplasen simpatizantët
Kandidatët e PS për Durrësin, Rama: Lefter Koka u rikthye në familje, PD listë trafikantësh

17:59 • 12 Mars 2021

Kandidatët e PS për Durrësin, Rama: Lefter Koka u rikthye në familje, PD listë trafikantësh

Mes Vlorës dhe Durrësit thotë se do të mbajë mandatin që do t’i sigurojë më shumë vota. Garimi i Edi Ramës në dy qarqet lidhet me origjinën e prindërve. “Kush do më dojë më shumë, do të më ketë prezent”, thotë ai.   Familjen e...

Lexo lajmin e plotë

Rama e quajti trafikant, kandidati i PD, Tusha pranon se është dëbuar nga Zvicra

15:47 • 12 Mars 2021

Rama e quajti trafikant, kandidati i PD, Tusha pranon se është dëbuar nga Zvicra

Kundër kryebashkiakut socialist të Shijakut, Elton Arbana, demokratët nuk janë kursyer në akuza. Ndaj dhe kryeministri i “ktheu reston” përmes kandidatit të PD për këtë qytet. “Ç’është ky trekëndësh që është krijuar këtu mes Palokës, Gon (Agron) Dukës dhe një trafikanti heroine, i kapur dhe...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:08 • 11 Mars 2021
Sulmi ndaj kandidatëve të PD, Basha i përgjigjet Ramës: Llazore gojështhurur
Video
19:30 • 09 Mars 2021
Basha komenton listat: Kush ngeli jashtë, ende pjesë e ekipit
Video
13:44 • 09 Mars 2021
PD-Aleanca për Ndryshim, Basha kryeson Tiranën, listat me largime, zhvendosje dhe të rinj
PD-Aleanca për Ndryshim, Basha kryeson Tiranën, listat me largime, zhvendosje dhe të rinj

14:10 • 09 Mars 2021

PD-Aleanca për Ndryshim, Basha kryeson Tiranën, listat me largime, zhvendosje dhe të rinj

Ndryshe nga Rama, aleatja Kryemadhi apo kryetarët e partive të tjera që vendosën emrin në listat e disa qarqeve, Lulzim Basha garoi vetëm në një qark, Tiranën. Kreu i PD-së kishte një ditë të gjatë, e cila kulmoi rreth orës 21:00, kur u mblodh kryesia...

Lexo lajmin e plotë

25 prilli, Flutura Açka, Agron Gjekmarkaj dhe Ina Zhupa, kandidatë të mundshëm të PD

17:22 • 08 Mars 2021

25 prilli, Flutura Açka, Agron Gjekmarkaj dhe Ina Zhupa, kandidatë të mundshëm të PD

Kur kanë mbetur edhe pak orë nga dorëzimi i listave përfundimtare të kandidatëve për deputet për zgjedhjet e 25 prillit, 3 emra në listën e Partisë Demokratike janë ende në mëdyshje. Agron Gjekmarkaj, Flutura Açka, Ina Zhupa janë ndër propozimet për të qenë në listat...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:28 • 08 Mars 2021
LSI dorëzon emrat e kandidatëve në KQZ, Kryemadhi kryeson 3 qarqe
Video
12:58 • 05 Mars 2021
Banorët e Njësisë 9 ankohen për shembjen e pallatit, Basha: Aferë abuzive
Video
15:01 • 27 Shkurt 2021
Koncesioni i aeroportit, Meta-deputetëve: Mos ngrini kartonin dhe ulni kokën, meqë është kohë listash
“Lëvizja për Ndryshim”, Topalli garon në 4 qarqe, vijon bashkëpunimi me Patozin

15:07 • 25 Shkurt 2021

“Lëvizja për Ndryshim”, Topalli garon në 4 qarqe, vijon bashkëpunimi me Patozin

Sipas Kodit Zgjedhor, kryetari i partisë mund të garojë deri në 4 qarqe. Jozefina Topalli po mendon ta shfrytëzojë këtë mundësi në listat e partisë së saj “Lëvizja për Ndryshim”. “Do jem në Tiranë, në Shkodër, ndoshta edhe në Lezhë dhe në Durrës. Këto dy...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:54 • 19 Shkurt 2021
Meta kthen kërcënimet: Do të tmerrohet kush prek votat, këtë herë nuk ju kursej
Propozimi i PD për kushtetutën, nga PS komentohet si përpjekje për t’i ikur realitetit

16:16 • 18 Shkurt 2021

Propozimi i PD për kushtetutën, nga PS komentohet si përpjekje për t’i ikur realitetit

Partia Socialiste është kundër prekjes së Kushtetutës, duke refuzuar paraprakisht një konsensus të mundshëm në rast të rrotacionit të pushtetit. Për juristët e forcës që qeveris vendin ku angazhim i demokratëve është thjesht një tentativë për t’u arratisur nga realiteti. “Nuk duan të ballafaqohen me...

Lexo lajmin e plotë

Balancimi i pushteteve, Gjata: Jo thjesht ndryshime, do të hartojmë kushtetutë të re

17:01 • 17 Shkurt 2021

Balancimi i pushteteve, Gjata: Jo thjesht ndryshime, do të hartojmë kushtetutë të re

Demokratët kanë kohë që i kanë menduar ndryshimet kushtetuese. Dhe ato do të jenë më të thella sesa vetëm kufizimi me 2 herë i mandatit të kryeministrit. “Duhet komplet kushtetutë e re. Nevojë imediate për të ndryshuar këtë që kemi.”, shprehet Çlirim Gjata. Për balancimin...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:44 • 04 Shkurt 2021
Raportet Ndërkombëtare, Rama: Vlerësohet përparimi me demokracinë dhe ekonomia
Aleatët e Bashës, të shtunën takim me Idrizin, në pritje Mediu

15:38 • 04 Shkurt 2021

Aleatët e Bashës, të shtunën takim me Idrizin, në pritje Mediu

Mesi i shkurtit është afati i fundit kur partitë duhet të regjistrohen për zgjedhjet e 25 prillit si subjekte politike, më pas kanë 10 ditë kohë për të përcaktuar nëse do të garojnë me listën e një koalicioni apo si parti e vetme. Por pavarësisht...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:37 • 03 Shkurt 2021
Yuri Kim apel liderëve të partive: Pastroni listat, jo se e kërkojnë ambasadorët, por ligji dhe respekti për votuesit
Yuri Kim apel liderëve të partive: Pastroni listat, jo se e kërkojnë ambasadorët, por ligji dhe respekti për votuesit

15:23 • 04 Shkurt 2021

Yuri Kim apel liderëve të partive: Pastroni listat, jo se e kërkojnë ambasadorët, por ligji dhe respekti për votuesit

Yuri Kim nuk sprapset nga fjalët e Edi Ramës, që e cilësoi moral pa lidhje kërkesën e vazhdueshme të ambasadores amerikane për të pasur lista të pastra të kandidatëve për deputetë. Përfaqësuesja e Uashingtonit në Tiranë I shpjegoi edhe njëherë Kryeministrit motivet e kërkesës së...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:33 • 01 Shkurt 2021
Basha: Rritje pagash për mjekët, skemë e re rimbursimi
Ndizen motorët e fushatës, Kryemadhi: Jo pjesë e qeverisë, listat me vetting

13:38 • 31 Janar 2021

Ndizen motorët e fushatës, Kryemadhi: Jo pjesë e qeverisë, listat me vetting

Fushata zgjedhore ka bërë me dhjetra, por këto janë zgjedhjet e para të Monika Kryemadhit si kryetare e LSI-së. Në 2017 shkëputi aleancën nga PS, ndërsa më 25 prill kërkon votën për të ardhur në pushtet së bashku me PD. Prej muajsh Monika Kryemadhi ka...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:50 • 28 Janar 2021
“Shqipëria fiton”, Basha prezanton programin ekonomik: Hapim 110 mijë vende pune, dyfishim i ndihmës ekonomike
Përgjimet e Antimafias, Gjata: Skandali më i rëndë i këtyre kohëve, opozita nuk ka lidhje

19:44 • 26 Janar 2021

Përgjimet e Antimafias, Gjata: Skandali më i rëndë i këtyre kohëve, opozita nuk ka lidhje

Për Sekretarin për Çështjet Ligjore në Partinë Demokratike, Çlirim Gjata, mazhoranca nuk ka qenë monotone përsa i përket skandaleve ku është përshirë. “3-4 herë në javë të paktën duke na sjellë skandale. Nuk na ka lënë të mërzitemi në këtë drejtim”, u shpreh Gjata për...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:47 • 25 Janar 2021
Zgjedhjet e 25 prillit, LSI prezanton programin politik, fokusi punësimi dhe ekonomia
Strategjia e PD para zgjedhjeve, takime dhe sondazhe derë më derë

16:16 • 21 Janar 2021

Strategjia e PD para zgjedhjeve, takime dhe sondazhe derë më derë

Krahas udhëzimit se si duhet t’i drejtohen qytetarëve për të kërkuar votat derë më derë, PD ka shpërndarë te njerëzit e saj në bazë dhe një tjetër e-mail. Për të pasur statistika të sakta, mesa duket për përdorim të brendshëm, mbi mbështetjen që PD ka...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet e 25 prillit, Lëvizja Vetëvendosje me dy kandidatë në Tiranë e Lezhë

15:28 • 21 Janar 2021

Zgjedhjet e 25 prillit, Lëvizja Vetëvendosje me dy kandidatë në Tiranë e Lezhë

Në Kosovë për të marrë qeverisjen, me ose pa Albin Kurtin në listën e kandidatëve për deputetë, ndërsa në Shqipëri për të fituar përfaqësim në Kuvend. Lëvizja Vetëvendosje në këtë anë dhe në atë anë të kufirit është në fushatë elektorale. Për sfidën elektorale të...

Lexo lajmin e plotë

Negociatat mes PD dhe aleatëve, Mediu dhe Idrizi ende pa zgjidhje

19:27 • 20 Janar 2021

Negociatat mes PD dhe aleatëve, Mediu dhe Idrizi ende pa zgjidhje

Shpëtim Idrizi duket më optimist se Fatmir Mediu për gjetjen e nëj kompromisi me demokratët për mënyrën sesi do dalin në zgedhjet e25 prillit. “Ne e kemi ndarë që jemi me PD. Nëse na caktojnë ata, çfarë na lënë nuk është negocim, nuk I bën...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:25 • 20 Janar 2021
Fushata elektorale, PD çon Alizotin në Berat, Mziun në Dibër
Video
11:33 • 19 Janar 2021
Zgjedhjet e 25 prillit, Mark Marku kryeson fushatën në Lezhë, Edmond Spaho në Korçë
Spitali Rajonal i Fierit, Rama: Nga e hëna nis puna për ndërtimin, gati pas 3 muajsh

15:40 • 09 Janar 2021

Spitali Rajonal i Fierit, Rama: Nga e hëna nis puna për ndërtimin, gati pas 3 muajsh

Kjo është një ndër vendodhjet e mundshme ne anë të autostradës ku do të ndërtohet Spitali Rajonal i Fierit i premtuar nga presidenti turk Erdogan, për tu perfunduar brenda 3 muajsh. “Nga e hëna nis puna. Projektin janë duke e bërë gati. Ne do t’u...

Lexo lajmin e plotë

Rruga drejt Bashkimit Europian, negociatat që nuk nisën

18:01 • 31 Dhjetor 2020

Rruga drejt Bashkimit Europian, negociatat që nuk nisën

Për Shqipërinë, marsi është shënuar në kalendar si muaji i nisjes së pandemisë Covid-19. Por, ai mbahet mend edhe për ponë e shumëpritur për hapjen e negociatave të anëtarësimit. Një përgjigje pozitive e ardhur online nga vendet anëtare të BE-së për Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Lexo lajmin e plotë

Drejt 25 prillit, si u vendosën rregullat e lojës?

11:44 • 31 Dhjetor 2020

Drejt 25 prillit, si u vendosën rregullat e lojës?

Për herë të parë, pas më shumë se 2 dekadash, Shqipëria nuk do të ketë më zgjedhje në verë. Kutitë e votimit do të hapen në 25 prill. Ishte kjo një prej dakordësive që prodhoi Këshilli Politik. Një strukturë jashtëparlamentare që riktheu në lojë, më...

Lexo lajmin e plotë

Fushata e kandidatëve, Bylykbashi: Priten më shumë shpenzime dhe mashtrime

15:55 • 26 Dhjetor 2020

Fushata e kandidatëve, Bylykbashi: Priten më shumë shpenzime dhe mashtrime

Fushata zgjedhore nis pas 3 muajsh. Por Oerd Bylykbashi, njeriu që në emër të Partisë Demokratike ka negociuar ndër vite reformën zgjedhore, parashikon jo vetëm rritje drastike shpenzimesh kësaj here. “Hapja e listave do të çojë në rritje dramatike të financimit të fushatës zgjedhore dhe...

Lexo lajmin e plotë

Përjashtimi i Gurakuqit, përplasje “online” mes tij dhe ish-Presidentit Nishani

14:42 • 24 Dhjetor 2020

Përjashtimi i Gurakuqit, përplasje “online” mes tij dhe ish-Presidentit Nishani

Në Partinë Demokratike, të gjithë janë në pritje të zbulimit të emrave të drejtuesve politikë të fushatës sipas qarqeve. I fundit ishte ai i Shkodrës, Helidon Bushati. Ish-paraardhësi i tij, Romeo Gurakuqi, që kryesoi listën e deputetëve të PD-së në Shkodër në 2017, ka ankesa...

Lexo lajmin e plotë

Raporti i “Transparency International”, PD: Faktohet kapja e shtetit, korrupsioni vullnet i Ramës

12:39 • 17 Dhjetor 2020

Raporti i “Transparency International”, PD: Faktohet kapja e shtetit, korrupsioni vullnet i Ramës

Për Partinë Demokratike, raporti i fundit i “Transparency International” faktoi ato që kishte denoncuar prej vitesh: mosndëshkimi për korrupsionin e niveleve të larta dhe hartimi i ligjeve për të bërë më shumë korrupsion. “Ligjet preferenciale që ne kemi denoncuar, si ai i Korporatës së Investimeve ose...

Lexo lajmin e plotë

Marrëveshja e 5 qershorit, Kaso: Presioni i PD dhe ndërkombëtarëve nuk lejoi sabotimin

20:29 • 15 Dhjetor 2020

Marrëveshja e 5 qershorit, Kaso: Presioni i PD dhe ndërkombëtarëve nuk lejoi sabotimin

Demokratët e quajnë të respektuar marrëveshjen e 5 qershorit. Ligjet që shoqëronin kodin zgjedhor nuk u prekën në thelb, por jo në sajë të vullnetit të mazhorancës, por presionit të PD dhe ndërkombëtareve. Si një prej përfaqësuesve të PD-së në Këshillin Politik, Ivi Kaso thotë...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:54 • 12 Dhjetor 2020
Protesta në ditën e tretë, gazi lotsjellës “mbyt” Tiranën
Komisioni për Dick Martyn, mbledhja e parë, Bushka e Xhina relatore të çështjes

17:54 • 10 Dhjetor 2020

Komisioni për Dick Martyn, mbledhja e parë, Bushka e Xhina relatore të çështjes

Komisioni i Posacëm i ngritur për të shqyrtuar veprimtarinë parlamentare të vitit 2011, në lidhje me raportin e raportuesit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës, Dick Marty, ka mbajtur sot mbledhjen e parë. Relatore të çështjes u caktuan Klotilda Bushka dhe Elena Xhina, ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:36 • 07 Dhjetor 2020
Rimbursimi i ilaçeve të Covid-19, Bardhi akuza qeverisë: Skemë korruptive dhe mashtrim
Vota e emigrantëve, diaspora mes skepticizmit dhe padurimit

16:07 • 02 Dhjetor 2020

Vota e emigrantëve, diaspora mes skepticizmit dhe padurimit

Hapi i parë për votën e emigrantëve është regjistrimi i tyre përmes portalit e-Albania. Por ndërsa shteti po ndan detyrat midis ministrisë së Brendshme dhe të Jashtme sesi do të kryhet ky proces, që  pretendohet se do t’i mundësojë disaporës votën, skepticzmi në radhët e...

Lexo lajmin e plotë

Teknologjia në zgjedhje do të kushtojë mbi 3,3 miliardë lekë

11:07 • 02 Dhjetor 2020

Teknologjia në zgjedhje do të kushtojë mbi 3,3 miliardë lekë

3 360 938 682 është kostoja që do të kushtojë teknologjia në zgjedhjet e 25 prillit. 2 112 304 484 për pajisjet që do të bëjnë identifikimin biometrik të zgjedhësve dhe do të vendosen në të gjitha qendrat e votimit në mbarë vendin dhe 1 248...

Lexo lajmin e plotë

“Bujaria” e Ruçit, kryeparlamentari propozon faljen e detyrimeve të ish-ushtarakëve

17:03 • 30 Nëntor 2020

“Bujaria” e Ruçit, kryeparlamentari propozon faljen e detyrimeve të ish-ushtarakëve

Ushtarakët e dalë në rezervë apo lirim pas vitit 1991, sipas ligjit, mund të merrnin pension të parakohshëm derisa të arrinin moshën e pensionit të pleqërisë. Por, që prej vitit 1999, formula e përllogaritjes së këtij pensioni ndryshoi disa herë, duke bërë që 877 ushtarakët...

Lexo lajmin e plotë

Vota e emigrantëve, vetëdeklarim i detyrueshëm i adresave në e-Albania

15:24 • 28 Nëntor 2020

Vota e emigrantëve, vetëdeklarim i detyrueshëm i adresave në e-Albania

5 muaj larg nga zgjedhjet, nëpërmjet një vendimi, qeveria shqiptare ka përcaktuar formën sesi do të regjistrojë emigrantët. Në lojë hyn sërish portali e-Albania ku shtetasit shqiptarë me vendbanim të përhershëm jashtë vendit, do ta kenë të detyrueshme të japin adresën fikse. Në të kundërt...

Lexo lajmin e plotë

Dita e Flamurit Kombëtar, Meta, Rama dhe Ruçi urojnë nga Vlora ndërsa Basha nga momumenti “Nënë Shqipëri”

12:29 • 28 Nëntor 2020

Dita e Flamurit Kombëtar, Meta, Rama dhe Ruçi urojnë nga Vlora ndërsa Basha nga momumenti “Nënë Shqipëri”

Pandemia nuk i ndali vlonjatët të festojnë 108 vjetorin e pavarsisë. As politikanët të bashkohen në Sheshin e Flamurit dhe të kryejnë homazhe për ata që firmosën dhe mundësuan pavarësinë. Urimet dhe mesazhet nisën që herët në mëngjes nëpërmjet rrjeteve sociale, por nga Vlora, shefi...

Lexo lajmin e plotë

Marrëveshjet e këshillit politik, PS: Bashkë me ligjin e prokurorisë, edhe ndryshime të tjera

16:24 • 27 Nëntor 2020

Marrëveshjet e këshillit politik, PS: Bashkë me ligjin e prokurorisë, edhe ndryshime të tjera

Ndërhyrja në ligjin për prokurorinë ashtu si 6 të tjerë të dakordësuar në këshillin politik, hyri në agjendën parlamentare formalisht si propozim i deputeteve të mazhorancës. Por, ai nuk është i vetmi që ka probleme në draftim, sipas socialistëve, dhe bie ndesh me ligjet e...

Lexo lajmin e plotë

Përplasje edhe mbi fatkeqësitë, akuza reciproke PD-PS për viktimat dhe fondet e tërmetit

19:23 • 26 Nëntor 2020

Përplasje edhe mbi fatkeqësitë, akuza reciproke PD-PS për viktimat dhe fondet e tërmetit

Në 1-vjetorin e tërmetit, kreu i PD-së u shfaq në Thumanë. Shtëpia e dëmtuar e familjes Çuka, e cila në 2019-n kishte dhe humbje jete, ishte shembulli që sipas Bashës asgjë nuk kishte ndryshuar. Shembuj sesi qeveria kishte fituar para nga fatkeqësitë, erdhën dhe nga...

Lexo lajmin e plotë

Video
18:08 • 25 Nëntor 2020
“Gjykata Kushtetuese brenda vitit”, Kim dhe Soreca takohen me kreun e KED, Tusha
Ligji për Presidentin ende i padepozituar, mbetet për vitin tjetër

16:16 • 25 Nëntor 2020

Ligji për Presidentin ende i padepozituar, mbetet për vitin tjetër

Korniza për rregullimin edhe me ligj të veprimtarisë së Presidentit, ishte porosi e kryeministrit Rama kur rendiste prioritetet që mazhoranca duhet të përmbushte brenda këtij sesioni parlamentar. Por, juristët brenda Partisë Socialiste janë të ndarë mbi përmbajtjen e variantit që Adnor Shameti publikoi para medias....

Lexo lajmin e plotë

Marrëveshja e 5 qershorit, PS kërkon të ndryshojë 1 ligj, por PD kundërshton

16:31 • 24 Nëntor 2020

Marrëveshja e 5 qershorit, PS kërkon të ndryshojë 1 ligj, por PD kundërshton

Në 5 qershor me opozitën jashtëparlamentare, u ra dakord që ligjet që do të shoqëronin kodin zgjedhor dhe thellonin ndëshkueshmërinë për vjedhjen e votës, të miratoheshin të pandryshuara në seancë plenare. Ashtu ndodhi me një pjesë të madhe të tyre, me përjashtim të ligjit për...

Lexo lajmin e plotë

OFL përfundon më 31 dhjetor, qeveria kërkon të tjera ndryshime

15:56 • 24 Nëntor 2020

OFL përfundon më 31 dhjetor, qeveria kërkon të tjera ndryshime

Në 31 dhjetor, Operacioni Forca e Ligjit pushon së ekzistuari. Pas kësaj date, “djemve problematikë” nuk do t’u dërgohen më formularë për justifikimin e pasurisë. Burimet thonë se Ministria e Brendshme kishte menduar fillimisht të shtynte me 12 muaj të tjerë luftën e saj kundër...

Lexo lajmin e plotë

Ndalimi i takimeve, si do të zhvillohet fushata elektorale?

15:48 • 19 Nëntor 2020

Ndalimi i takimeve, si do të zhvillohet fushata elektorale?

Fushata për 25 prillin nisi shpejt, por po aq shpejt mbërriti dhe vala e dytë e koronavirusit. Teksa politika do të duhet t’u përshtatet rregullave pandemike, një fakt pranohet nga të gjithë: Kontakti njerëzor mbetet i pazëvendësueshëm. Por, forcat kryesore me zyra të konsoliduara shtypi...

Lexo lajmin e plotë

Integrimi, Shqipëria nuk ecën prej Gjykatës Kushtetuese dhe Kodit zgjedhor, Bullgaria bllokon Maqedoninë e Veriut

17:32 • 18 Nëntor 2020

Integrimi, Shqipëria nuk ecën prej Gjykatës Kushtetuese dhe Kodit zgjedhor, Bullgaria bllokon Maqedoninë e Veriut

 “Kushtet ishin aty, qeveria nuk ka kujt ia kërkojë përveç vetes”. Këto janë fjalët e ish-ministrit të Jashtëm dhe aleati i Edi Ramës, Paskal Milo e sheh të gabuar qasjen e qeverisë shqiptare për t’ia faturuar vendeve anëtare shtyrjen e uljes në tryezën e negocimit....

Lexo lajmin e plotë

Strategjia anti-Covid, Shehu: Rama na kopjoi; Ekonomi: Na e sugjeruan ekspertët

16:49 • 17 Nëntor 2020

Strategjia anti-Covid, Shehu: Rama na kopjoi; Ekonomi: Na e sugjeruan ekspertët

Pavarësisht se janë anatemuar kur janë propozuar, për demokratët qeveria po kopjon në mënyrë periodike sugjerimet e tyre për të kapërcyer pandeminë.  “Është kopje e shëmtuar”, thotë Tritan Shehu. 1,2 miliardë lekë do të shkojnë për rimbursimin e mjekimeve të Covid-19 në kushte shtëpie, duke...

Lexo lajmin e plotë

Fushatë e re me akuza të vjetra, PD e PS rikthejnë akuzat për “Toyota Yaris” dhe lobimin rus

18:02 • 16 Nëntor 2020

Fushatë e re me akuza të vjetra, PD e PS rikthejnë akuzat për “Toyota Yaris” dhe lobimin rus

5 muaj larg nga zgjedhjet, PD e PS shkëmbejnë akuza për financime nga paratë e pista. Sekretari i Përgjithshëm i demokratëve, Gazment Bardhi, deklaroi në rrjetet sociale se vendimi i gjyqtarëve për çështjen “Toyota Yaris” ka pas numrin dy të socialistëve, Taulant Ballën. “Taulant Balla...

Lexo lajmin e plotë

Hetimi i SPAK, Bushati për A2: Nuk fsheh asgjë, drejtësia të bëjë detyrën

15:46 • 16 Nëntor 2020

Hetimi i SPAK, Bushati për A2: Nuk fsheh asgjë, drejtësia të bëjë detyrën

Ervin Bushati thotë se nuk ka asgjë për t’u frikësuar nga hetimi i SPAK për fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë. Deputeti socialist u shpreh, për A2, se ky është një skenar politik i ngritur nga PD, ndaj mbetet në pritje të verdiktit të drejtësisë. “PD...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet e 25 prillit, KQZ i hap rrugë votimit e numërimit elektronik

16:56 • 13 Nëntor 2020

Zgjedhjet e 25 prillit, KQZ i hap rrugë votimit e numërimit elektronik

Pajisjet e votimit dhe numërimit elektronik të votave do të përdoren nga jo më shumë se 20% të totalit të zgjedhësve.  Ato do të jenë offline për të shmangur rrezikun e ndërhyrjeve në rrjet dhe gjasat janë që të aplikohen në dy qarqe. Por se cilat...

Lexo lajmin e plotë

Censusi shtyhet në 2022, Mazhoranca: BE na kritikoi për të kaluarin

14:28 • 12 Nëntor 2020

Censusi shtyhet në 2022, Mazhoranca: BE na kritikoi për të kaluarin

Etnia dhe feja ishin dy prej pyetjeve në censusin e 9 viteve më parë që ngjallën ragime të forta brenda dhe jashtë vendit. Regjistrimi i radhës i popullsisë dhe banesave do të bëhet në vitin 2022, por mazhoranca ende nuk e ka kaluar për votë...

Lexo lajmin e plotë

Kërkoi fonde për rikonstruksion godine dhe kompjutera, KQZ-së nuk i jepet i gjithë fondi

13:06 • 10 Nëntor 2020

Kërkoi fonde për rikonstruksion godine dhe kompjutera, KQZ-së nuk i jepet i gjithë fondi

Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) nuk iu dha i gjithë fondi që kërkoi për rikonstruksionin e godinës dhe blerjen e pajisjeve kompjuterike. Por, ndryshe nga të gjithë institucionet që kërkuan para shtesë, këtë të martë, dhe që u refuzuan, deputetët e Komisionit të Ligjeve dhe...

Lexo lajmin e plotë

12 deputetë me Covid, fushata nuk ndalet prej pandemisë, infekton politikanët

10:27 • 10 Nëntor 2020

12 deputetë me Covid, fushata nuk ndalet prej pandemisë, infekton politikanët

Kur në mars u vendos si praktikë që deputetët diskutimin dhe miratimin e ligjeve ta bënin online, qëllimi ishte shmangia e grumbullimeve në sallat e komisioneve. Por, mesa duket, ethet e fushatës janë më të forta se ato të Covid-19. Monika Kryemadhi, kryetarja e LSI-së,...

Lexo lajmin e plotë