Elona Gjylmi

REPORTER

“Drejtësia” kërkon më shumë lekë e staf, Kuvendi heziton

10:43 • 10 Nëntor 2020

“Drejtësia” kërkon më shumë lekë e staf, Kuvendi heziton

Prej gati 3 vitesh jo funksionale, me gjyqtarë mangët, në Gjykatën Kushtetuese kërkohet të merret staf shtesë, të rikostruktohet godina, një gjenerator dhe disa makina të reja. Por, kërkesat e përfaqësuesve të gjykatës kundrejt buxhetit të 2021-shit, revoltuan ligjvënësit të cilët i akuzuan se kishin...

Lexo lajmin e plotë

Ligji për presidentin, mazhoranca harton draftin me 45 nene

16:56 • 06 Nëntor 2020

Ligji për presidentin, mazhoranca harton draftin me 45 nene

Atë që presidenti nuk e bën, e bën kuvendi. Ky duket se është parimi I të gjithë ligjit organik për institucionin e presidentit të hartuar nga mazhoranca. Kreut të shtetit i vendoset detyrimi të bashkëpunojë ngushtë me të gjithë  partitë, dhe kryesisht me mazhorancën. Kjo...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:27 • 05 Nëntor 2020
Tirana zyrtare, unison në mbështetjen ndaj Thaçit
Video
09:25 • 04 Nëntor 2020
Mjekët: Vonesa në marrjen e tamponit
Krimi zgjedhor te SPAK, OSBE: Hetim vetëm korrupsionit aktiv të zyrtarëve

15:15 • 03 Nëntor 2020

Krimi zgjedhor te SPAK, OSBE: Hetim vetëm korrupsionit aktiv të zyrtarëve

Si pasojë e dakordësisë së “5 qershorit” me opozitën jashtëparlamentare, SPAK-ut i kalon në kompetencë hetimi i korrupsionit aktiv dhe pasiv në zgjedhje. Por, ndërsa deputetët po i diskutojnë ligjet e marrëveshjes në Kuvend, në një shkresë të 5 tetorit, OSBE sugjeron që këto krime...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:40 • 02 Nëntor 2020
Protestat e studentëve, Kushi: Të tregohemi më fleksibël përballë situatës
Anëtarët e KQZ-së, sfidat e 25 prillit, ankimimet dhe teknologjia

11:42 • 20 Tetor 2020

Anëtarët e KQZ-së, sfidat e 25 prillit, ankimimet dhe teknologjia

Brenda tetorit, nisur nga shifrat e gjendjes civile për lëvizjen e popullisë, komisoni rregullator do të përcaktojë sesa deputete do të ketë secili qark. Më herët ishte folur për një ndryshim të hartës së shpërndarjes së mandatateve, duke i hequr nga një, Dibrës e Gjirokastrës,...

Lexo lajmin e plotë

Censi i popullsisë dhe banesave, gjobë për ata që refuzojnë ose gënjejnë

19:32 • 17 Tetor 2020

Censi i popullsisë dhe banesave, gjobë për ata që refuzojnë ose gënjejnë

Të hënën nis shqyrtimi i ligjit të posaçëm në komisione dhe nuk jepet asnjë afat se kur do të fillojë regjitrimi në terren, proces që këtë rradhë është vendosur të quhet thjesht cens. Sipas ligjit, pyetsori do të ndahet në pyetje thelbësore dhe jo. Refuzimi...

Lexo lajmin e plotë

Inceneratorët, edhe Veliaj kërkon zgjimin e SPAK, por për të hetuar Bashën

13:27 • 17 Tetor 2020

Inceneratorët, edhe Veliaj kërkon zgjimin e SPAK, por për të hetuar Bashën

SPAK-un e kërkojnë dhe socialistët. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj i ka kërkuar institucionit të ri të drejtësisë të hetojë gjobat që kreu i PD-së po vendos ndaj bizneseve, përfshirë dhe për inceneratorin e Tiranës. Sipas Veliaj, projekti i Bashës në krye të bashkisë do...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:07 • 13 Tetor 2020
Basha: Nga burimet e brendshme që kemi, kapacitetet në spitalet “Covid” janë të shteruara
Prezantohet rregullatori dhe KAS, Celibashi: Puna për identifikimin biometrik ka nisur

15:16 • 12 Tetor 2020

Prezantohet rregullatori dhe KAS, Celibashi: Puna për identifikimin biometrik ka nisur

Teknologjia, më 25 prill, konsiderohet çështje shumë sensitive për Ilirjan Celibashin. Por përgjegjësinë, kryesisht financiare nuk e ka vetëm KQZ. “Ky është një proces kompleks dhe kërkon angazhimin e disa faktorëve. Jemi në kontakt me qeverinë, ka përgjegjësi të spikatur. Për aq kohë sa politika...

Lexo lajmin e plotë

Rishikim i Kodit Zgjedhor? Mazhoranca: Do të rrëzojmë çdo dekret të Metës

17:23 • 09 Tetor 2020

Rishikim i Kodit Zgjedhor? Mazhoranca: Do të rrëzojmë çdo dekret të Metës

Mori 97 vota për ta miratur, por mjaftojnë vetëm 71 për ta rikonfirmuar Kodin Zgjedhor, në rast se Presidenti do ta kthejë. Pa asnjë ndryshim, mazhoranca pohon se do të rrëzojë çdo dekret të presidentit Ilir Meta që kërkon ndryshimin e ligjit të zgjedhjeve. Vetë...

Lexo lajmin e plotë

Kuvendi miraton ndryshimet në Kodin Zgjedhor

21:36 • 05 Tetor 2020

Kuvendi miraton ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Votat e opozitës parlamentar i dhanë mundësi mazhorancës të miratojë ndryshimet në kodin zgjedhor me shumicë përtej asaj kushtueses. Ishin 97 vota pro, ndërkohë që vetëm 15 prej deputeteve opozitarë votuan kundër, e 5 të tjerë abstenuan. Që në nisje të seancës u bë e...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:03 • 03 Tetor 2020
Shqipëria dhe Shtetet e Bashkuara firmosin për bashkëpunimin ekonomik dhe Skavicën
Zgjerimi, më 6 tetor presim vlerësimin e Komisionit Europian, vendimi në dorë vendeve anëtare

16:51 • 03 Tetor 2020

Zgjerimi, më 6 tetor presim vlerësimin e Komisionit Europian, vendimi në dorë vendeve anëtare

Që prej vitit 2018, Paketa e Zgjerimit publikohej në pranvere por këtë herë për shkak të pandemisë së koronavirusit, Komisioni Europian ka vendosur publikimin e saj në fillim të muajit tetor. Se sa kemi avancuar me matjet e Bashkimit Europian drejt integrimit do ta mësojmë...

Lexo lajmin e plotë

Kodi Zgjedhor, miratohen koalicionet me listë unike, ulet pragu në 1%

17:54 • 02 Tetor 2020

Kodi Zgjedhor, miratohen koalicionet me listë unike, ulet pragu në 1%

Kodi Zgjedhor u miratua në Komisionin e Ligjeve vetëm me votat e mazhorancës, e cila i qëndroi idesë së saj që koalicionet të garojnë me listë unike të përbashkët, ndonëse kjo kundërshtohet nga opozita jashtëparlamentare. Një pjesë e neneve megjithatë mori dakordësinë e pakicës parlamentare...

Lexo lajmin e plotë

Ndryshimi i Kodit, a munden të votojnë personat me aftësi të kufizuara intelektuale?

22:05 • 01 Tetor 2020

Ndryshimi i Kodit, a munden të votojnë personat me aftësi të kufizuara intelektuale?

Në bazë të të dhënave zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për vitin 2017, rezultojnë 157,911 persona me aftësi të kufizuar që përfitojnë pagesë nga shteti. 30,8% e tyre janë me aftësi të kufizuara fizike dhe mendore. Numri llogaritet rreth 48 mijë dhe në këtë statistikë...

Lexo lajmin e plotë

Amendamenti i PS: Personat me pazotësi për të vepruar të votojnë. Por çfarë thotë Kushtetuta?

19:55 • 30 Shtator 2020

Amendamenti i PS: Personat me pazotësi për të vepruar të votojnë. Por çfarë thotë Kushtetuta?

Në Komisionin e Ligjeve socialistët njoftuan se kishin depozituar disa amendamente të tjera për Kodin Zgjedhor, të natyrës teknike që rregullonin kryesisht gabime gjuhësore të nismave të propozuara. Por në draftin që A2 disponon, ndryshimet nuk janë vetëm teknike.  Sipas tyre, i jepet e drejta...

Lexo lajmin e plotë

Opozita bojkoton Komisionin për Kodin Zgjedhor: Të pritet drafti i PD-LSI

15:30 • 30 Shtator 2020

Opozita bojkoton Komisionin për Kodin Zgjedhor: Të pritet drafti i PD-LSI

Opozita parlamentare bojkotoi mbledhjen e Komisionit të Ligjeve ku diskutohej nen për nen Kodi Zgjedhor. Deputetët e pakicës kërkuan që asnjë hap të mos hidhej në këtë drejtim për aq kohë sa Këshilli Politik nuk kishte diskutuar ende për propozimin e PD-së për listat e...

Lexo lajmin e plotë

KQZ e re, komisioni i posaçëm nis dëgjesat me kandidatët

10:33 • 30 Shtator 2020

KQZ e re, komisioni i posaçëm nis dëgjesat me kandidatët

Admir Drago, ish-këshilltar i kryeministrit Berisha ishte i pari kandidat që hapi dëgjesat për anëtarët e KQZ-së së re. Ashtu si ish-ministrja teknike e Financave në 2017-n, Helga Vukaj dukej se gëzonin konsideratën si të së majtës dhe së djathtës në komisionin e posaçëm që...

Lexo lajmin e plotë

Kryetari i SPAK merr “ekskluzivitetin” për krimin zgjedhor

23:24 • 28 Shtator 2020

Kryetari i SPAK merr “ekskluzivitetin” për krimin zgjedhor

7 ligjet që sipas marrëveshjes së 5 qershorit do të shoqëronin ndryshimin në Kodin Zgjedhor, u bënë pjesë e punimeve të Kuvendit, por për to ende nuk ka një datë kur do të fillojnë shqyrtimin në komisione e më pas do të votohen në seancë....

Lexo lajmin e plotë

Kodi Zgjedhor, Mediu: Vonesat në miratim, të qëllimshme nga Edi Rama

16:25 • 27 Shtator 2020

Kodi Zgjedhor, Mediu: Vonesat në miratim, të qëllimshme nga Edi Rama

Republikanët po përgatiten për zgjedhjet. Gjatë mbledhjes së shtabit elektoral në Tiranë, kryetari i PR, Fatmir Mediu, shprehu bindjen se do të sigurojë më shumë se një deputet në kryeqytet në parlamentin e vitit 2021. Por, ai akuzoi kryeministrin Rama se ka sabotuar çdo mundësi...

Lexo lajmin e plotë

Ligji për Presidentin, mazhoranca do të kufizojë “abuzimet” me dekorimet elektorale

17:48 • 21 Shtator 2020

Ligji për Presidentin, mazhoranca do të kufizojë “abuzimet” me dekorimet elektorale

Dekoratat nuk do t’i shpëtojnë rregullimit ligjor që mazhoranca po harton për Presidentin e Republikës. Shpërndarja e tyre shpesh konsiderohet si e motivuar politikisht apo e nxitur për interesa elektorale në prag fushatash, ndaj dhe socialistët synojnë t’ia ndalojnë këtë aktivitet Kreut të Shtetit disa...

Lexo lajmin e plotë

Amendamentet për Kodin, Hajdari kërkon mbledhjen e Këshillit Politik të martën

15:19 • 20 Shtator 2020

Amendamentet për Kodin, Hajdari kërkon mbledhjen e Këshillit Politik të martën

Rudina Hajdari u kërkoi anëtarëve të Këshillit Politik që të mblidhen të martën që vjen. Ish-kryetarja e grupit parlamentar demokrat, e cila tashmë mund të konsiderohet si përfaqësuese e interesave të Nismës, kërkon që pavarësisht konfliktit të takimit të fundit, kjo strukturë të mblidhet në...

Lexo lajmin e plotë

Meta kërcënon Kuvendin: Ju shpërndaj para 25 prillit!

15:50 • 18 Shtator 2020

Meta kërcënon Kuvendin: Ju shpërndaj para 25 prillit!

Në konferencën e parë për shtyp për këtë sezon politik, Ilir Meta u shfaq me tonet tipike të një fushate zgjedhore. I pyetur nga A2 për ligjin organik që Kuvendi po përgatit për kompetencat e Presidentit të Republikës, ai nuk hezitoi të kërcënonte me shpërndarje...

Lexo lajmin e plotë

Naftëtarët e Ballshit, debat në Kuvend mes opozitës dhe mazhorancës

15:42 • 17 Shtator 2020

Naftëtarët e Ballshit, debat në Kuvend mes opozitës dhe mazhorancës

Protestës së naftëtarëve të Ballshit i bëri jehonë në sallën plenare të Parlamentit opozitarja Rudina Hajdari. Kemi në një anë njerëz të palodhur, që punojnë dhe nuk paguhen. Nga ana tjetër kemi disa njerëz të pangopur, që kanë marrë këtë pasuri, e kanë shfrytëzuar dhe...

Lexo lajmin e plotë

Gjykatat jofunksionale, Meta ankohet në KED: Po vonohet Kushtetuesja dhe Gjykata e Lartë

11:18 • 17 Shtator 2020

Gjykatat jofunksionale, Meta ankohet në KED: Po vonohet Kushtetuesja dhe Gjykata e Lartë

Edhe pa Ardian Dvoranin në krye, KED është objekt i ankesave të presidentit për vonesë në ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. Të njëjtën ankesë dhe akuzë, në një letër të hapur, ai shpreh për Këshillin e Lartë Gjyqësor që duke mos ngritur Gjykatën e Lartë, po...

Lexo lajmin e plotë

Ligji për Presidentin, Manja tregon për A2 risitë kryesore të draftit

16:59 • 15 Shtator 2020

Ligji për Presidentin, Manja tregon për A2 risitë kryesore të draftit

Një ditë pas ngritjes së grupit të punës, mazhoranca i ka të qarta piketat se ku do të ndërhyjë me ligj në kompetencat e Presidentit. Sipas Ulsi Manjës, që drejtoi Komisionin hetimor që u ngrit për shkarkimin e kreut të Shtetit, bëhet fjalë për sqarim...

Lexo lajmin e plotë

Ambasadori i BE, Soreca, 1 orë në zyrën e Metës: Ngritja e Gjykatës Kushtetuese, kritike

15:35 • 14 Shtator 2020

Ambasadori i BE, Soreca, 1 orë në zyrën e Metës: Ngritja e Gjykatës Kushtetuese, kritike

Rifillimi aktiv i politikës këtë të hënë, ka aktivizuar dhe diplomatët e huaj me takimet e tyre. Ambasadori i Bashkimit Europian, Luigi Soreca, ishte në mesditë në zyrën e presidentit, për të diskutuar për aktualitetin politik, konkretisht këshillin politik dhe ligjin që mazhoranca po harton...

Lexo lajmin e plotë

Kodi sipas kushtetutës, mazhoranca grup pune dhe për ligjin për Presidentin

12:00 • 14 Shtator 2020

Kodi sipas kushtetutës, mazhoranca grup pune dhe për ligjin për Presidentin

Kuvendi nis punën për përshtatjen e kodit zgjedhor bazuar mbi ndryshimet kushtetuese. Deputetët e Komisionit të Ligjeve do të punojnë paralelisht me Këshillin Politik, që mblidhet pasditen e sotme, për të përshtatur në ligjin e zgjedhjeve mënyrën si do të funksionojnë listat e hapura dhe...

Lexo lajmin e plotë

Rikthehet “Shkolla e oficerëve”, Akademia e FA, me program bachelor

11:11 • 14 Shtator 2020

Rikthehet “Shkolla e oficerëve”, Akademia e FA, me program bachelor

Rreth 650 të rinj të moshës 18-22 vjeç kanë shprehur interes për të pasur një arsim të lartë ushtarak gjatë 2020. Kjo ishte një alternativë e re për ta, për aq kohë sa në Akademinë e Forcave të Armatosura nis për herë të parë programi Bachelor për...

Lexo lajmin e plotë

Rikthimi i kazinove/ A lidhen paratë e kumarit me financimin e fushatës?

19:59 • 11 Shtator 2020

Rikthimi i kazinove/ A lidhen paratë e kumarit me financimin e fushatës?

Përdorimi i parave të krimit në fushata zgjedhore ka qenë një nga shqetësimet, por edhe akuzat, e shumë periudhave post-elektorale. Emra dhe shifra artikulohen, ndërkohë që shumë pak persona kanë përfunduar pas hekurave nën këtë akuzë. Rikthimi i kazinove në kryeqytet, që kryeministri dikur i...

Lexo lajmin e plotë

Premtimet e Ramës dhe rikthimi i kazinove në qytet

16:29 • 10 Shtator 2020

Premtimet e Ramës dhe rikthimi i kazinove në qytet

Në vitin 2018, kur njoftonte se do të ndaloheshin me ligj kazinotë, brenda qytetit dhe do të mbylleshin të gjithë pikat e basteve, Edi Rama iu referua disa herë një studimi të vitit 2016, të Universitetit të Tiranës, që thoshte se 1 në 4 kumarxhinj...

Lexo lajmin e plotë

KQZ e re, partitë caktojnë njerëzit e tyre në komisionin e posaçëm të Kuvendit

16:47 • 08 Shtator 2020

KQZ e re, partitë caktojnë njerëzit e tyre në komisionin e posaçëm të Kuvendit

Damian Gjiknuri do të drejtojë komisionin që do të filtrojë kandidaturat për anëtarët e KQZ-së së re. Opozita jashtëparlamentare do të dërgojë Oerd Bylykbashin si përfaqësuesin e saj në komision. Ish-bashkëkryetari i Komisionit të Reformës Zgjedhore, njëkohësisht njeriu që udhëhoqi në emër të PD-së negociatat...

Lexo lajmin e plotë

Rifillon Kuvendi, Covid-19 kushtëzon sërish punën normale parlamentare

17:20 • 06 Shtator 2020

Rifillon Kuvendi, Covid-19 kushtëzon sërish punën normale parlamentare

Kuvendi nis pasditen e së hënës sesionin e parafundit të kësaj legjislature, para se të kalojë në zgjedhje të përgjithshme. Për shkak të koronavirusit, distancimi social do të jetë pjesë e pandashme e seancave. Ashtu si para pushimeve, deputetët do të shpërndahen edhe nëpër llozha...

Lexo lajmin e plotë

Rudina Hajdari i bashkohet Nismës Thurje

16:39 • 04 Shtator 2020

Rudina Hajdari i bashkohet Nismës Thurje

Rudina Hajdari njoftoi të premten se do t’i bashkohet Nismës Thurje. Më herët, ajo, së bashku me deputetin Ralf Gjoni, patën depozituar në Kuvend dhe një draft të nismës për ndryshime në Kodin Zgjedhor, ku përfshihej dhe ndryshimi i sistemit elektoral. Ndryshe nga Hajdari, Gjoni...

Lexo lajmin e plotë

Rindërtimi i Thumanës, tërmeti nxori në pah problemet e pronësisë

14:40 • 02 Shtator 2020

Rindërtimi i Thumanës, tërmeti nxori në pah problemet e pronësisë

Mbi 9 muaj nga tragjedia për një pjesë të familjeve që nuk kanë shpresë. Tërmeti i 26 nëntorit shkundi jo vetëm shtëpitë e Thumanës, por dhe pluhurin që kishte mbuluar ndër vite parregullsitë në dokumentet e tyre të pronësisë. Nga bashkia e Krujës pohohet se...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet në Mal të Zi, Rama thirrje shqiptarëve për mbështetjen e Gjukanoviçit

14:14 • 27 Gusht 2020

Zgjedhjet në Mal të Zi, Rama thirrje shqiptarëve për mbështetjen e Gjukanoviçit

Në zgjedhjet e 30 gusht për herë të parë, koalicioni i  5 partive shqiptare në Malin e Zi, garon me një listë të vetme. Politikanët e Tiranës dhe Kosovës prej dy ditësh i adresojnë mesazhe shqiptarëve që të mbështesin këtë listë. Presidenti Ilir Meta e...

Lexo lajmin e plotë

Bllokohet sërish Gjykata Kushtetuese. 3 kandidatë tërhiqen, 6 nuk plotësojnë kriteret

14:23 • 18 Korrik 2020

Bllokohet sërish Gjykata Kushtetuese. 3 kandidatë tërhiqen, 6 nuk plotësojnë kriteret

Kuvendi dhe Presidenca ishin në pritje të kandidatëve të radhës për vendet vakante në Gjykatën Kushtetuese, por pritja duket se do të zgjasë shumë më tepër nga parashikimi. Gara ishte hapur që në gusht e shtator të vitit të shkuar, e pas filtrimit të emrave nga...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:50 • 17 Korrik 2020
Meta nuk shkarkohet, Hetimori: Shkelja jo e rëndë, e rregullojmë me kushtetutë
Meta nuk shkarkohet, zgjidhja do të vijë përmes ndryshimit të legjislacionit

16:10 • 17 Korrik 2020

Meta nuk shkarkohet, zgjidhja do të vijë përmes ndryshimit të legjislacionit

Ndëshkimi i Ilir Metës nuk erdhi. Më 8 korrik 2019, kur u ngrit komisioni hetimor ndaj Presidentit, Edi Rama e cilësonte atë si burim të destabilitetit institucional dhe rrezikshmërisë shoqërore, por shumë gjëra ndryshuan rrugës. Ulsi Manja tha: “Vërtet ka kryer shkelje në anulimin e...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:56 • 16 Korrik 2020
Reforma zgjedhore, Rama: Marrëveshja e 5 qershorit nuk preket në asnjë pikë
Shkarkimi i Presidentit, Kuvendi mbyll hetimin për Ilir Metën

10:30 • 14 Korrik 2020

Shkarkimi i Presidentit, Kuvendi mbyll hetimin për Ilir Metën

Që nga 8 korriku 2019, komisioni hetimor për shkarkimin e Ilir Metës zhvilloi 9 mbledhje. Iu drejtua dy herë Komisionit të Venecias dhe pas më shumë se një viti mbylli hetimin në një klimë më paqësore me Presidentin e Republikës, ku fjala “shkarkim” nuk po...

Lexo lajmin e plotë

Debat për pragun elektoral, shtyhet miratimi

20:02 • 13 Korrik 2020

Debat për pragun elektoral, shtyhet miratimi

Deputetët nuk e gjetën dot gjuhën e përbashkët për të mbyllur ndryshimet kushtetuese brenda të hënës. Edhe pse morën 6 orë kohë për të negociuar mbi variantin final se si do të ndryshojnë propozimet e opozitës parlamentare për të hapur listat e hequr koalicionet, dakordësia...

Lexo lajmin e plotë

Video
11:32 • 08 Korrik 2020
Rama nuk “tradhton” Bashën, kërkon tolerancë nga të vegjëlit
Ndryshimet kushtetuese, ndërkombëtarët sugjerojnë kthimin te ”Venecia”

16:05 • 07 Korrik 2020

Ndryshimet kushtetuese, ndërkombëtarët sugjerojnë kthimin te ”Venecia”

Komisioni i Venecias është në pritje të Kuvendit të Shqipërisë për t’u aktivizuar sërish për një tjetër çështje të politikës shqiptare, ndonëse ka vetëm pak javë që ka mbyllur dy opinione për Tiranën. Përfaqësuesi i Këshillit të Europës në Tiranë Olsi Dekovi, i këshilloi politikanëve...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:04 • 02 Korrik 2020
Rama: Nuk besoj në efektin çudibërës të listave të hapura
Kodi, pas korrikut. Ndryshimet kushtetuese, para Reformës Zgjedhore

11:01 • 02 Korrik 2020

Kodi, pas korrikut. Ndryshimet kushtetuese, para Reformës Zgjedhore

Pavarësisht ngutit në Këshillin Politik, duket se amendamentet në Kodin Zgjedhor do të duhet të presin. Kjo për shkak se pa mbaruar procedura për ndryshimet në Kushtetutë të propozuara nga opozita parlamentare, mazhoranca ka bërë të qartë se nuk ka ndërmend të nisë asnjë procedurë për të...

Lexo lajmin e plotë

Video
10:46 • 25 Qershor 2020
Mbyllet Kodi Zgjedhor, arrihet dakordësia sipas marrëveshjes së 5 qershorit
Video
22:28 • 24 Qershor 2020
Raporti i DASH për terrorizmin në Shqipëri: Kërcënim luftëtarët e ISIS që kthehen
Lleshaj i do paratë e krimit në xhepin e Policisë, deputetët refuzojnë

18:15 • 22 Qershor 2020

Lleshaj i do paratë e krimit në xhepin e Policisë, deputetët refuzojnë

Lufta ndaj krimit të organizuar dhe pastrimit të parave, janë ndër 15 kushtet e Bashkimit Europian në negociatat me Shqipërinë. Ministri i Brendshëm është i bindur se ka ndikuar pozitivisht me Operacionin Forca e Ligjit. Tani, Sandër Lleshaj kërkon që njerëzit në vijën e parë...

Lexo lajmin e plotë

Kodi Zgjedhor, Rama: Listat e hapura jo tabu për ne, por mos na shantazhoni

16:35 • 18 Qershor 2020

Kodi Zgjedhor, Rama: Listat e hapura jo tabu për ne, por mos na shantazhoni

Pak minuta kishin kaluar nga shkarkimi i së ëmës në vetting, kur Rudina Hajdari doli në foltore. Reagimin dukej se e ruante prej kohësh. “Shumë njerëz jashtë kësaj salle më janë hedhur si ujqër, që unë ndenja në këtë Kuvend për të mbrojtur time më....

Lexo lajmin e plotë

Video
17:04 • 16 Qershor 2020
KQZ mban në detyrë kryebashkiakët e Matit dhe Librazhdit
Ndryshimi i kushtetutës për listat, “luftë” firmash mes deputetëve të opozitës

10:29 • 16 Qershor 2020

Ndryshimi i kushtetutës për listat, “luftë” firmash mes deputetëve të opozitës

Deputetët e opozitës po zhvillojnë një betejë të re mes vetes. Kërkesës së tyre për ndryshime kushtetuese për të hapur listat e kandidatëve për deputetë, i vijnë dhe i ikin firma mbështetëse.  Kryetarët e partive të vogla opozitare që ishin kandidatë në fund të listave...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:47 • 15 Qershor 2020
Situata nga koronavirusi, deputetët-Rakacollit: Këmbëngulni në zbatimin e masave
Video
21:32 • 12 Qershor 2020
Komisioni i Reformës Zgjedhore, opozita parlamentare kërkon largimin e Hajdarit
Video
19:53 • 12 Qershor 2020
Reforma Zgjedhore, dyfishohet financimi nga buxheti i shtetit për partitë
Plani kombëtar i integrimit, Meta: I nxituar dhe pa institucion përgjegjës monitorimi

19:50 • 12 Qershor 2020

Plani kombëtar i integrimit, Meta: I nxituar dhe pa institucion përgjegjës monitorimi

Kritik ka qenë presidenti i Republikës kundrejt projekt-plan veprimit të qeverisë për integrimin. Ai e quan ngutje hartimin dhe prezantimin e këtij dokumenti, i bërë publik nga ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj. Asnjë nga institucionet jashtë ekzekutivit nuk ishte njohur me të, argumenton...

Lexo lajmin e plotë

Reforma Zgjedhore/ Majko-opozitës: Negocioni, politika nuk mbaron sot

14:53 • 11 Qershor 2020

Reforma Zgjedhore/ Majko-opozitës: Negocioni, politika nuk mbaron sot

“Në fund fare, politika është matematikë. Do të vijë në këtë sallë të votohet, do të duhet vota juaj. Pa votën tuaj, ne nuk mund të ratifikojmë asnjë lloj marrëveshje. Ka shumë skuadra të mëdha, në shumë sporte, ku zëvendësuesit kanë bërë historinë”. Kjo këshillë...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:40 • 08 Qershor 2020
Grupet parlamentare, letër Ruçit: Nuk e votojmë Reformën Zgjedhore. Duam tryezë dialogu me Ramën