Elona Gjylmi

REPORTER

Studimi mbi votat e opozitës, ISP: Rritja fiktive e mazhorancës

15:12 • 08 Qershor 2020

Studimi mbi votat e opozitës, ISP: Rritja fiktive e mazhorancës

Deputetët e opozitës kërcënuan se nuk do të votojnë Kodin Zgjedhor. Por, në 3 muajt e fundit, që përkoi me periudhën e pandemisë, mazhoranca tregoi se ishte totalisht e blinduar me ligjet e aktet normative që kaloi. Sipas një studimi të Institutit të Studimeve Politike (ISP),...

Lexo lajmin e plotë

Abuzimet me të miturit, reagimet e politikanëve për dy ngjarjet e fundit

10:42 • 04 Qershor 2020

Abuzimet me të miturit, reagimet e politikanëve për dy ngjarjet e fundit

Videoja që i kushtoi padinë dhe kërkesën për dëmshpërblim prej 1 milion lekësh drejtorit të policisë, u bë shkas dhe për kritika të forta në rrjetet sociale për deputetët që nuk reaguan gjatë komenteve të Ardi Veliut. Si për të shlyer gabimin, në të gjitha...

Lexo lajmin e plotë

Debat në Komisionin e Ligjeve, për shpejtësinë e internetit

11:55 • 03 Qershor 2020

Debat në Komisionin e Ligjeve, për shpejtësinë e internetit

Avokatja e popullit Erinda Ballanca e kishte të vështirë raportimin online këtë të mërkurë në Komisionin e Ligjeve. Shkak ishte cilësia e dobët e internetit, çka bëri që raportimi i saj të ndërpritej disa herë. Ndaj dhe deputetët i sugjeruan të ndryshojë linjën e internetit....

Lexo lajmin e plotë

Opozita parlamentare, sa mundet të kushtëzojë me votat e saj?

16:50 • 01 Qershor 2020

Opozita parlamentare, sa mundet të kushtëzojë me votat e saj?

Një dokument i firmosur rreth një vit më parë nga 39 opozitarët e rinj të Parlamentit përmban një kërkesë konkrete: ndryshimin e sistemit zgjedhor. Pa plotësimin e kësaj kërkese, thonë se nuk do ta votojnë Kodin Zgjedhor, që kërkon minimalisht 84 vota, ndonëse votimet e...

Lexo lajmin e plotë

Plazhi në kohë pandemie, Klosi: Përfitimi i parcelave për shezlong, përmes e-Albania

11:21 • 01 Qershor 2020

Plazhi në kohë pandemie, Klosi: Përfitimi i parcelave për shezlong, përmes e-Albania

Nga 1-15 qershori, strukturat hoteliere apo restorantet buzë detit me më shumë se 20 tavolina mund të aplikojnë për të përfituar parcelat për të vendosur shezlongë. Kontratat nuk do të jenë 5-vjeçare, por të vlefshme deri në nëntor. Në javën e parë të qershorit, vetëm...

Lexo lajmin e plotë

Opinioni i Venecias, ndryshime në Kushtetutë dhe Vetting

14:05 • 30 Maj 2020

Opinioni i Venecias, ndryshime në Kushtetutë dhe Vetting

Krahas ndryshimit në kushtetutë të formulës së betimit të anëtarëve të gjykatës kryesore në vend, Komisioni i Venecias propozon të tjera ndryshime që prekin reformën në drejtësi. Në opinionin final dërguar presidencës dhe kuvendit për emërimet në gjykatën kushtetuese, Venecia verën nevojën e ndryshimeve dhe...

Lexo lajmin e plotë

Teknologjia në zgjedhje, ekspertët e ODIHR këshillojnë adoptim gradual

16:14 • 29 Maj 2020

Teknologjia në zgjedhje, ekspertët e ODIHR këshillojnë adoptim gradual

Teknologjia në zgjedhje përdoret në rreth 50 shtete anëtare të OSBE. Por megjithatë sipas raportit të ekspertëve të ODIHR mbërritur pranë grupit të punës për reformën zgjedhore, ajo mund të  paraqesë dhe probleme. Në raport sqarohen anët pozitive dhe negative të aplikimit në zgjedhje të...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:41 • 26 Maj 2020
Rikthimi i opozitës, dakordësi për propozimet, jo më zgjedhje në verë
Mesazhet e Metës, Ambasada gjermane për A2: Mbështesim reformat, vendimet merren nga institucionet shqiptare

09:23 • 27 Maj 2020

Mesazhet e Metës, Ambasada gjermane për A2: Mbështesim reformat, vendimet merren nga institucionet shqiptare

Edhe pse presidenca ishte kujdesur ta fshinte me stilolaps, në mesazhet e publikuara mbremjen e së hënës, shquhej qartë edhe emri i ambasadorit gjerman, krahas kolegëve të BE-së dhe SHBA-së, në emër të të cilëve fliste diplomati që kishte nisur mesazhin tek kabineti i Ilir...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:02 • 22 Maj 2020
Shqetësimi amerikan, Meta: Nuk negocioj fshehurazi kundër drejtësisë
“Kthejmë projektin italian”, Rama: Do të jetë për fëmijët, por jo teatër e jo aty

19:17 • 21 Maj 2020

“Kthejmë projektin italian”, Rama: Do të jetë për fëmijët, por jo teatër e jo aty

Kryeministri Edi Rama thotë se debati për Teatrin Kombëtar e kanë bërë të reflektojë. Ky projekt i vitit 1938 i Giulio Berte, i atij që ishte për rreth 80 vjet Teatri Kombëtar shqiptar, do të ndërtohet nga e para, por nuk do të jetë teatër...

Lexo lajmin e plotë

Opozita kërkon komision hetimor për teatrin

12:53 • 21 Maj 2020

Opozita kërkon komision hetimor për teatrin

Opozita parlamentare kërkoi ngritjen e një komisioni hetimor për teatrin kombëtar. Sipas Ralf Gjonit , deputetit të grupimit të pavarur, duhet zbardhur e gjithë procedura dhe shkeljet e aktorëve që çuan në shembjen e godinës më 17 maj. Por në kundërpërgjigje si kryetari i kuvendit,...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:56 • 20 Maj 2020
“E duam teatrin siç ishte”, peticion për rindërtimin sipas projektit të vitit 1938
Kuvendi drejt normalitetit, interpelancë me Ramën për Teatrin, Kodi Penal në Kushtetuese

15:57 • 20 Maj 2020

Kuvendi drejt normalitetit, interpelancë me Ramën për Teatrin, Kodi Penal në Kushtetuese

Edhe pse nuk është më, Teatri rikthehet në sallën e Kuvendit. Rudina Hajdari dhe Ralf Gjoni kanë kërkuar interpelancë urgjente me kryeministrin Rama për procedurën që u ndoq në shembjen e godinës. Ajo pritet të zhvillohet javën e ardhshme. Ndërsa Parlamenti po rikthehet në normalitet,...

Lexo lajmin e plotë

Teatri Kombëtar, ishte apo nuk ishte monument kulture?

11:08 • 20 Maj 2020

Teatri Kombëtar, ishte apo nuk ishte monument kulture?

Teatri Kombëtar nuk është më. Në dy dekada, godina historike në zemër të Tiranës ka kaluar në një sagë hedhje-pritjesh mes institucioneve dhe politikës, ndërsa degradimi i saj nuk u ndal. Dokumentet herë e shfaqin e herë e zhdukin statusin e tij si monument kulture...

Lexo lajmin e plotë

Teatri dhe piramida, fati i ndryshëm i dy godinave në sytë e kryeministrit

14:54 • 19 Maj 2020

Teatri dhe piramida, fati i ndryshëm i dy godinave në sytë e kryeministrit

Më 2 nëntor të 2010, në një ulje të pazakontë përballë kryeministrit Sali Berisha, Edi Rama, atëherë kryebashkiak, refuzonte me forcë shembjen e piramidës. Aty, mazhoranca demokrate planifikonte të ndërtonte kompleksin e ri parlamentar. Por, Edi Rama, asokohe edhe kryetar i opozitës, i sugjeronte rivalit...

Lexo lajmin e plotë

Protesta për teatrin. Mbi dy orë para pedonales, rikthim të mërkurën

12:43 • 19 Maj 2020

Protesta për teatrin. Mbi dy orë para pedonales, rikthim të mërkurën

Artistët dhe qytetarët që kishin mbrojtur kauzën e Teatrit Kombëtar hapën siparin e protestave. E radhës do të jetë të mërkurën në 17:30 dhe jo vetëm në Tiranë. “Duhet të bëjmë mosbindje civile kudo. Në çdo qytet të protestohet”, tha regjisori Edmond Budina. Për rreth...

Lexo lajmin e plotë

Legalizimi i kanabisit në Shqipëri, përfitimet dhe rreziqet

14:56 • 16 Maj 2020

Legalizimi i kanabisit në Shqipëri, përfitimet dhe rreziqet

Kur në vitin 2014, Koço Kokëdhima hodhi idenë e legalizimit të kanabisit për qëllime mjekësore, krijoi një diskutim që qëndroi gjatë. Edhe pse prej 1 viti, në heshtje, qeveria po përgatit ligjin që lejon kultivimin e kanabisit për qëllime medicinale, në atë kohë e tha...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:16 • 11 Maj 2020
Raporti vjetori i Prokurorisë, Çela: Vettingu na boshatisi prokuroritë, më keq në 2020
Raporti vjetori i Prokurorisë, Çela: Vettingu na boshatisi prokuroritë, më keq në 2020

21:13 • 11 Maj 2020

Raporti vjetori i Prokurorisë, Çela: Vettingu na boshatisi prokuroritë, më keq në 2020

Të parin raportim para deputetëve Olsian Çeka, prokurori i përgjithshëm e bëri online. Krahas shifrave për punën 1 vjeçare, kryesisht të paraardhëses Arta Marku, kryeprokurori i ri ngriti para ligjvënësve shqetësimin për vettingun që po i lë prokuroritë pa prokurorë. “Ka sjellë një ngarkesë të...

Lexo lajmin e plotë

Beteja për Teatrin, Ministria e Kulturës ia kalon në pronësi bashkisë

19:39 • 17 Maj 2020

Beteja për Teatrin, Ministria e Kulturës ia kalon në pronësi bashkisë

Teatri Kombëtar kalon në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Me një vendim të Këshillit të Ministrave që mban datën 8 maj, me propozim të Ministrisë së Kulturës, teatri dhe trualli i tij prej 5 522 metrash katrorë i kalojnë në pronësi bashkisë. Qëllimi është ndërtimi...

Lexo lajmin e plotë

Si do të udhëtojmë kur të rikthehen urbanët?

16:43 • 06 Maj 2020

Si do të udhëtojmë kur të rikthehen urbanët?

E vetmja formë e transportit publik e lejuar deri më tani është ajo nëpërmjet taksive. Ndërkohë, në park, autobusët po bëhen gati nëse vendoset që edhe tranporti urban të hapet për publikun. Në pritje të protokolleve të sigurisë, Rixhin Qoshja, kreu i Shoqatës Kombëtare të...

Lexo lajmin e plotë

Basha mbledh aleatët, diskutohet për Reformën Zgjedhore

10:55 • 06 Maj 2020

Basha mbledh aleatët, diskutohet për Reformën Zgjedhore

Monika Kryemadhi e bëri të qartë se nuk i trembej virusit, teksa dilte nga selia e Partisë Demokratike, ku Lulzim Basha kishte mbledhur aleatët. Këtë e sqaroi dhe me nota feminizmi: “Në përgjithësi, meshkujt janë më frikacakë se femrat. Kur bëhet fëmija, burri 5 minuta e...

Lexo lajmin e plotë

Puna e ILD-së, vetëm një zyrë dhe një inspektor për të mbikëqyrur drejtësinë

21:39 • 04 Maj 2020

Puna e ILD-së, vetëm një zyrë dhe një inspektor për të mbikëqyrur drejtësinë

Që prej 1 shkurtit, kjo është zyra e Artur Metanit, Inspektorit të Lartë të Drejtësisë. Kjo është dhe zyra e vetme e institucionit kupolë të drejtësisë shqiptare, që në organikë duhet të ketë rreth 100 punonjës. “Është një zyrë që shërben edhe për titullarin, edhe...

Lexo lajmin e plotë

Reforma Zgjedhore, ku ngeci konsensusi për Kodin Elektoral?

16:03 • 03 Maj 2020

Reforma Zgjedhore, ku ngeci konsensusi për Kodin Elektoral?

Krahas Komisionit të Reformës Zgjedhore pritet të riaktivizohet dhe tryeza e negociatorëve, ku bëjnë pjesë PD dhe LSI. Ajo ishte struktura jashtëparlamentare që negocionte dhe hartonte ndryshimet në Kodin Elektoral, por u ndërpre për shkak të pandemisë më 9 mars dhe me shumë çështje të...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:51 • 01 Maj 2020
Të jesh nënë dhe të punosh në kohë pandemie
Të jesh nënë dhe të punosh në kohë pandemie

22:38 • 01 Maj 2020

Të jesh nënë dhe të punosh në kohë pandemie

Ajo e nënës është një punë me kohë të plotë, por krahas saj shumë zonja zhvillojnë dhe një tjetër punë që paguhet. Koronavirusi prishi shumë ekuilibra në jetën e mamave që janë në marrëdhënie pune. Hapja graduale e bizneseve, por jo e kopshteve dhe shkollave,...

Lexo lajmin e plotë

Video
00:08 • 01 Maj 2020
Manastirliu: Baret dhe restorantet mund të hapen më 18 maj
Video
20:19 • 29 Prill 2020
Çfarë krimi kanë kryer më shumë shqiptarët gjatë 2019-ës?
Video
19:56 • 29 Prill 2020
Vjedhja, vepra penale që “tërhoqi” shqiptarët në vitin 2019
Vjedhja, vepra penale që “tërhoqi” shqiptarët në vitin 2019

20:46 • 29 Prill 2020

Vjedhja, vepra penale që “tërhoqi” shqiptarët në vitin 2019

Vjedhja ka qenë krimi që kanë kryer më shpesh shqiptarët gjatë 2019-s. 31% të të gjithë gamës së veprave penale të regjistruara gjatë vitit të kaluar nga prokuroritë. Olsi Çela i ka dërguar kuvendit raportin vjetor të punës së organit të akuzës, edhe pse u...

Lexo lajmin e plotë

Video
22:39 • 28 Prill 2020
Rihapen shkollat, vetëm për maturantët, mësimi online deri në 29 maj
Pensionistët në karantinë, si i kalon mosha e tretë ditët e Covid-19?

10:52 • 28 Prill 2020

Pensionistët në karantinë, si i kalon mosha e tretë ditët e Covid-19?

Fillimisht, ishin konsideruar si më problematikët në zbatimin e rregullave kundër koronavirusit. Por, izolimi total dhe rastet e përditshme të të infektuarve me Covid-19 duket se e kanë ndryshuar totalisht sjelljen e pensionistëve. Gëzim Topi dhe Haxhire Topi nuk kishin dalë nga shtëpia prej 1 muaji...

Lexo lajmin e plotë

Çfarë shërbimesh ofrohen pranë gjendjes civile?

19:25 • 26 Prill 2020

Çfarë shërbimesh ofrohen pranë gjendjes civile?

Për të përfituar shërbime në zyrat e gjendjes civile duhet të jesh i pajisur me maskë dhe doreza. Këto sportele aktualisht ofrojë vetëm 2 shërbime: regjistrimi i akteve të lindjeve dhe regjistrimet e vdekjeve, shpjegoi për A2 Drejtori i Përgjithshëm i Gjendjes Civile, Bledar Dorecaj....

Lexo lajmin e plotë

Nuset dhe shtetrrethimi/ Kur do të kemi dasmë?

21:35 • 24 Prill 2020

Nuset dhe shtetrrethimi/ Kur do të kemi dasmë?

Vitin e kaluar, në të gjithë Shqipërinë u celebruan ligjërisht mbi 32 000 çifte. Mbi 6 000, vetëm në Tiranë. Por, që prej marsit, ky shërbim nuk ofrohet më pranë zyrave të Gjendjes Civile për shkak të koronavirusit dhe rrezikut të infektimit. Duke lënë në pritje pa...

Lexo lajmin e plotë