Erald Kodhelaj

Myrto Uzuni bën një hap të rëndësishëm në karrierë. Ylli i Kombëtares shqiptare transferohet te kampionët e Hungarisë, Ferencvaros. Marrëveshja është arritur dhe tashmë pritet vetëm zyrtarizimi nga klubi hungarez që ka fituar më tepër tituj. Pas dy sezoneve të shkëlqyera te Lokomotiva e Zagrebit, 25-vjeçari kuqezi do t’i bashkohet...

Njëmbëdhjetë ditë pas nisjes së hetimeve, Tirana u paraqit në Komisionin e Etikës për të dëshmuar rreth akuzave për trukime në ndeshjen me Bylisin. Presidenti Refik Halili, drejtori sportiv Arbi Laçi, trajneri Emmanuel Egbo, kapiteni Erando Karabeci dhe portieri Ilion Lika dhanë versionin e tyre të fakteve për dyshimet rreth...

Teksa klubi i Tiranës pritej të paraqitej përpara Komisionit të Etikës për dyshimet mbi ndeshjen e Kupës, Bylis-Tirana diçka e tillë nuk ndodhi. Pasditen e kësaj të enjte skuadra bardheblu u shfaq në seancën e fundit stërvitore përpara derbit. Trajneri Emanuel Egbo një prej atyre që do të dëshmonte për çështjen u shpreh se përgjegjësia e tij është vetëm ajo për cilën skuadra tregon në fushë.

Besnik Hasi është kandidat për stolin e Fenerbahçe. Gjigandët turq janë në kërkim të një trajneri për sezonin e ardhshëm dhe alternativa më e fundit, është ajo e ish-kapitenit të Shqipërisë. Pas emrave të Manuel Pellegrinit dhe Erol Bulut, në mënyrë surprizë në skenë ka dalë emri i gjakovarit 48-vjeçar....

Valeri Bottas shënon “pole position” e parë të sezonit të Formula 1, të gjymtuar nga masat parandaluese ndaj pandemisë së koronavirusit. Në pistën e Çmimit të Madh të Austrisë, piloti i Mercedes fitoi duelin me shokun e skuadrës, Luis Hamilton, me provat zyrtare që konfirmuan dominimin e makinës kampione në...

Paralelisht me situatën e krijuar në Shqipëri, trukimet janë në qendër të vëmendjes edhe në Armeni. Federata e shtetit të Azisë Perëndimore, përjashtoi 5 klube dhe 58 persona, pas akuzave për manipulim masiv të ndeshjeve në Ligën e Dytë.  Pasi diskutoi raportet e kompanive të monitorimit të basteve dhe të...

Në Shqipëri, bastet sportive janë të jashtëligjshme, por kjo nuk e ndalon që eventet sportive në vend të kuotohen nga kompanitë ndërkombëtare për përdoruesit nga mbarë bota. Ajo që e “përjashton” kampionatin shqiptar të figurojë në kuotimet në baste, janë dyshimet e forta për trukime të ndeshjeve, me qëllim përfitimin...

FIFA synon të përdorë robotët si asistentë arbitra dhe planifikon që teknologjia e re të implementohet në kohë për Botërorin 2022. Shefi i teknologjisë në Konfederatën Botërore të Futbollit, Johannes Holzmuller, paraqiti planin e tij për një sistem kompjuterik, i cili do të zëvendësojë asistentët në fushë, me një teknologji,...

Këtë fundjavë në Austri nis Botërori më i pazakontë i Formula 1 në historinë 70-vjeçare të këtij sporti. Lewis Hamilton ka shansin të ngjitet në Olimp, përkrah Michael Schumacher, me synimin që të përmirësojë primatet e vendosura nga legjenda gjermane. Pas dominimit absolut në pistë, skuderia Mercedes mbetet favorite dhe...

140 vite nga hera e parë që u implementua në ndeshjet e futbollit, bilbilat e arbitrave mund të pushojnë së ekzistuari. Shkak, si për shumë risi të tjera gjatë kohëve të fundit është koronavirusi, masat për të cilën po merren në forma nga më të ndryshmet. Vendin e tyre kërkohet...

Arthur Melo është zyrtarisht lojtar i Juventusit, ndërkohë që edhe Barcelona prezantoi Miralem Pjanic. Shkëmbimi i bujshëm u konkretizua, me klubet që konfirmuan blerjet e reja. Për të afruar Arthur, kampionët e Italisë investuan 72 milionë euro, plus 10 bonus. Ndërkohë, për transferimin e Pjanic, Barcelona pagoi 60 milionë euro,...

Formula 1 përgatitet të nisë Botërorin 2020, që për shkak të koronavirusit do të jetë shumë ndryshe nga e kaluara. Këtë javë zhvillohet gara e parë në Austri, aty ku do të zhvillohen dy garat e para sezonale pa spektatorë. Ky duhej të ishte edicioni me rekordin e 22 garave,...

Kapiteni i Partizanit rrëfen në A2 emocionet e nënshkrimit të kontratës së re në Azi

Tridhjetë e tre vjeç dhe me entuziazmin e një djaloshi që sapo ka nisur karrierën. Lionel Messi, i lindur më 24 qershor 1987, e kaloi ditëlindjen ashtu siç është mësuar gjithmonë, si kryesues në La Liga dhe me kurorën e lojtarit më të mirë në botë. I lindur në Rosario...

Vetëm pak orë përpara sfidës së kthimit në çerekfinalet e Kupës së Shqipërisë me Apoloninë, Kukësi i jep fundit bojkotit për pagat e prapambetura. Pasi refuzuan të zhvillonin stërvitje gjatë së hënës, futbollistët u rikthyen nën urdhrat e trajnerit Orges Shehi. Për të ndryshuar situatën në skuadër, shërbeu premtimi i...

Pandemia e Covid-19 ka detyruar futbollin ndërkombëtar që të ndryshojë kalendarin. Nga shtyrja e Kampionatit Evropian, të spostimi i kampionateve dhe shtyrja e afatit të transferimeve. Me situatën e krijuar, FIFA po përgatitet për të mos i lënë asgjë rastësisë në vitin 2022. Ai do të jetë viti i Botërorit...

Një takim i rastësishëm me një person të prekur nga koronavirusi dhe simptomat e para me temperaturë të lartë, kanë bërë që tre futbollistë të skuadrës së Shënkollit të vetëkarantinohen. Klubi i Kategorisë së Parë është në pritje të testeve të tamponit nga Ministria e Shëndetësisë, jo vetëm për futbollistët...

Armando Sadiku është kthyer në goleadorin e Malaga-s, edhe pse skuadra vijon luftën për mbijetesë në Ligën 2 spanjolle. Sulmuesi shqiptar shënoi në sfidën e barazuar 1-1 me Ekstremadura-n, duke u ngjitur në kuotën e 12 golave sezonalë. Paraqitje me të cilën 29-vjeçari e sheh veten në podiumin e golashënuesve...

Rusia rikthen kampionatin e futbollit, pavarësisht polemikave të shkaktuara nga fakti se disa sportistë janë pozitivë me Covid-19. Skuadra e Rostov është e gjitha në karantinë, pasi gjashtë lojtarë rezultuan të prekur nga koronavirusi. Pavarësisht kësaj situate, ndeshja ndaj Soçit duhet të luhet, pasi në të kundërt Rostov rrezikon humbjen...

Ish-trajneri i Tiranës, Ardian Mema, në një intervistë ekskluzive për A2, u shpreh i bindur se Tirana do të arrijë të fitojë titullin kampion këtë sezon, nëse do të dijë të administrojë mirë lojën dhe rezultatet.

Kjo e mërkurë shënon rinisjen e shumëpritur të Premier League. Edhe pse ndeshja hapëse, ndërmjet Aston Villa dhe Sheffield United nuk është maksimumi i spektaklit, e rëndësishme është që kampionati anglez rikthehet pas pauzës 3-mujore për shkak të Covid-19. Nëse koronavirusi nuk do të ekzistonte, Liverpool do ta kishte festuar...

Një tjetër shqiptar kërkon të fitojë Kupën e Italisë. Pas Strakoshës dhe Tares, që janë kampionë në fuqi, tashmë edhe Elseid Hysaj ëndërron trofeun me Napolin e tij. Të mërkurën, më 17 qershor, skuadra e kapitenit kuqezi do të sfidojë Juventusin në finale. Triumfi do të ishte epilogu më i...

Kuba është e angazhuar që të shpëtojë një prej thesareve të vetë nënujor, shkëmbinjtë koralorë. Ato janë dëmtuar, për shkak të peshkimit pa menaxhim, ndotjes por edhe prej efekteve të ndryshimit të klimës. Shkëmbinjtë koralorë janë një prej ekosistemeve me bio-diversitetin më të madh dhe më të rëndësishëm në glob....

Nderim për viktimat e Covid-19 dhe për betejën e mjekëve me pandeminë. Në këtë mënyrë do të hapet Kupa e Italisë, e cila shënon edhe rinisjen e futbollit përtej Adriatikut. Menjëherë ka një risi. Liga e Futbollit vendosi që për shkak të pauzës, që zgjati 3 muaj dhe për të...

Maska kirurgjikale apo edhe maska për të gjithë fytyrën. Kjo është Formula 1 në epokën e Covid-19. Në cirkuitin e Silverstone, nisën dy ditët e testeve të Mercedes. Kampionët e botës kolauduan protokollin sanitar në pistën e famshme angleze. Mes sinjaleve pozitive për rikthimin në asfalt, më tepër u fol...

Pandemia Covid-19 ka ndikuar shumë në futboll, madje ka zbritur nga froni dy lojtarët që kanë dominuar dekadën e fundit. Observatori Botëror i Futbollit, CIES, publikoi klasifikimin e lojtarëve më të kushtueshëm pas koronavirusit, bazuar në një algoritëm të veçantë. Renditja kryesohet nga Kylian Mbappe, vlera e të cilit përllogaritet...

Juventus parakalon Inter-in dhe Lazio-n në garën për yllin e ri shqiptar, Marash Kumbulla. Sipas mediave përtej Adriatikut, bardhezinjtë kanë arritur akordin me Hellas Verona, për blerjen e mbrojtësit që ishte një prej zbulimeve më të mëdha të sezonit në Serie A, por edhe në futbollin europian. Kampionët e Italisë...

“Shikoje këtë kub akulli, të cilin do ta kthej në sferë. Po filloj!”… Me një jelek të qepur me porosi te stilisti dhe me kollare, Cabo është roboti-barist që e transformon një kub akulli në një top sferik të përsosur, me të cilin shërbehetuiski klasik. Gjatë procesit, nëpërmjet sistemit të...

Shkresa e Ministrisë së Shëndetësisë, që detyroi lojtarët dhe stafin e Tiranës të kryente analizat, është kundërshtuar me të fortë nga Federata Shqiptare e Futbollit. Sipas këtij institucioni, “Drejtoria e Higjienës në Ballsh kërkoi në mënyrë absurde që ndeshja Bylis-Tirana të mos luhej, pavarësisht protokollit sanitar të miratuar nga ministria”....

Tirana u detyrua të kryejë testin e tamponit pas ndeshjes së mesjavës në Ballsh ndaj Bylisit. Pas problematikave të shkaktuara në fillim të sfidës, ku Instituti i Shëndetësisë kërkoi futjen në karantinë të skuadrës mallakastriote prej pozitivitetit të futbollistit Qardaku, tani radhën e patën kryesuesit e kampionatit. Ministria e Shëndetësisë...

Edhe pse është i huazuar nga Levante dhe mund të zgjidhte alternativat në merkato, Armando Sadiku i mbetet besnik ekipit të Malaga-s. Sulmuesi shqiptar vendosi të mbyllë sezonin me andaluzët, pavarësisht se kontrata i përfundon më 30 qershor. Madje, për të ndihmuar klubin që është në situatë të vështirë financiare,...

Një trofe i festuar pas ndërprerjes nga pandemia e Covid-19 dhe suksesi i parë për një futbollist shqiptar në Hungari. Naser Aliji u shpall fitues i Kupës së Hungarisë, pasi skuadra e tij Budapest Honved triumfoi 2-1 në finale. Mbrojtësi kuqezi u aktivizua në minutën e 84 të takimit, ndërsa...

Pesë futbollistë të ekipit të parë të Barcelonës dhe dy trajnerë janë infektuar nga koronavirusi. Në këto momente, kur mbeten më pak se dy javë nga rifillimi i La Liga-s spanjolle, të gjithë të prekurit janë shëruar. Fakti që ata u infektuan nga Covid-19, u konfirmua nga testimet e para...

Sektori me vlerë 1,2 miliardë euro i verës “kava” në Spanjë ka kaluar disa vite me ulje dhe ngritje, për shkak të grevës së fermerëve të varieteteve të rrushit, shitjes së kompanive familjare te firmat e huaja, apo rënies së shitjeve për shkak të krizës separatiste në Katalonjë. Të gjitha...

Premier Liga ruse do të kthehet në fushën e lojës më 21 qershor, pas ndërprerjes prej koronavirus. Por, ndryshe nga vendet e tjera të mëdha, në stadiume do të lejohen menjëherë tifozët. Federata e futbollit njoftoi se mori autorizimin e qeverisë, për të bërë të mundur që stadiumi të jetë...

Klaus Gjasula është vetëm dy kartonë të verdhë larg rekordit historik në Bundesligë. “Luftëtari” shqiptar u ndëshkua në minutën e 52-të të ndeshjes ndaj Augsburgut, duke marrë kartonin e 15-të në këtë sezon. Për këtë shkak, kapiteni i Paderborn-it do të mungojë në sfidën e luksit kundër Borussia Dortmund, që...

Rritja e numrit të të infektuarve nga koronavirusi rrezikon të spostojë edhe datën e rinisjes së futbollit në Shqipëri. Federata dhe klubet ranë dakord që të kthehen në aktivitet me Kategorinë Superiore prej datës 3 qershor. Megjithatë, Ministria e Shëndetësisë heziton të japë dritën jeshile dhe vijon të mos i...

Një deklaratë sa e pabesueshme, aq edhe e papërgjegjshme. Ish-lojtari i Torinos, Massimo Brambati akuzoi se në Serinë A janë dy futbollistë të prekur nga koronavirus, por që klubet e fshehin. Sipas personazhit kontrovers, njëri prej të infektuarve nga Covid-19 është Thomas Strakosha. Ai ka shkuar edhe më tej, duke akuzuar...

Në kohën kur Premier League pret të mësojë datën zyrtare të rinisjes së aktiviteteve sportive, me datën 12 qershor që është një alternativë, për shkak të pasigurive nga klubet po punojnë për sezonin e ardhshëm. Duket e paevitueshme që ky sezon do të mbyllet pa tifozë, ndërsa për rikthimin e...

BATE Borisov bëhet skuadra e parë që fiton një trofe në fushë gjatë periudhës së koronavirusit. Ata triumfuan në finalen e Kupës së Bjellorusisë, pasi thyen 1-0 në finale Dinamo Brest, skuadrën e Elis Bakajt, i cili nuk luajti pasi vijon rehabilitimin pas operacionit në gju. Suksesi i BATE Borisov...

Shkencëtarët në Holandë kanë përpiluar një listë me më tepër se 1500 persona që janë rikuperuar nga koronavirus, të cilët do të dhurojnë gjak, si pjesë e projektit për të realizuar vaksinën kundër virusit nga plazma e tyre. Përgjithësisht të mbijetuarit nga Covid-19, sëmundja që shkaktohet nga virusi i ri...

Keidi Bare është pa diskutim një nga lojtarët më të rëndësishëm të skuadrës kombëtare. Edhe pse ka luajtur vetëm 7 ndeshje me përfaqësuesen e madhe, e ka treguar në fushë “peshën” e tij. Në një intervistë ekskluzive për A2, 22-vjeçari tregon muajt e vështirë të bllokimit nga koronavirusi, rikthimin në...

Futbollistë të Vllaznisë bojkotojnë stërvitjen, për shkak të pagave të prapambetura. Ekipi nuk paguhet prej tre muajsh dhe lojtarët kishin njoftuar drejtuesit e klubit se nëse situata nuk përmirësohej, do të ndërmerrnin hapin ekstrem, duke refuzuar të dilnin në stërvitje. Për të qetësuar situatën, nuk mjaftoi as takimi që futbollistët...

Te Juventusi ishte dita e Cristiano Ronaldos. Ylli portugez u paraqit në qendrën stërvitore të klubit, pasi përfundoi periudhën e detyruar të karantinës prej 14 ditësh, prej rikthimit në Itali. Sulmuesi u prezantua në orët e para të mëngjesit në qendrën stërvitore, për të nisur punën së bashku me shokët...

Partizani synon të jetë gati për rifillimin e Kategorisë Superiore, për të përmirësuar vendin e gjashtë dhe të paktën për t’u kthyer në zonën e kupave të Evropës. Pas më tepër se dy muajve ndërprerje, trajneri Sormani nuk i trembet virusit, por dëmtimeve të futbollistëve. “Kampionati duhet të rifillojë kur...

Futbolli shqiptar është rikthyer në fushë. Pas dritës jeshile nga institucionet shëndetësore, skuadrat elitare në vend kanë nisur përgatitjet për mbylljen e sezonit në fushë. Në momentin e paraqitjes, të gjithë futbollistëve dhe pjesëtarëve të stafit u është matur temperatura nga stafi mjekësor, ndërsa u janë shpërndarë edhe maska e...

Ankth dhe frikë, por fatmirësisht nga skuadra e Vejles, aty ku luajnë katër futbollistë shqiptarë, ka lajme të mira rreth pandemisë koronavirus. Në një kohë në shtetet skandinave nisën stërvitjet ekipore, klubi danez konfirmoi një rast pozitiv me koronavirus. Në këtë moment, frika ishte për katër futbollistë shqiptarë. Te Vejle...

Ankth dhe frikë, por fatmirësisht nga skuadra e Vejles, aty ku luajnë katër futbollistë shqiptarë, ka lajme të mira rreth pandemisë koronavirus.  Në një kohë në shtetet skandinave nisën stërvitjet ekipore, klubi danez konfirmoi një rast pozitiv me koronavirus. Në këtë moment, frika ishte për katër futbollistë shqiptarë. Te Vejle...

Jeta në Kinë po kthehet në normalitet dhe futbolli nuk bën përjashtime. Superliga kineze pritet të rikthehet në fushë në javën e fundit të qershorit, ndërsa më përpara do të luhen kampionatet e ligave më të ulëta. Burime shtetërore njoftuan se data e rinisjes së mundshme të futbollit është 24,...

Ka një datë edhe për rinisjen e Serisë A. Në Asamblenë e Ligës Italiane u propozua 13 qershori si data kur skuadrat do të zbresin në fushë për të mbyllur këtë edicion. Synimi është që ky sezon të përfundojë deri më datën 2 gusht dhe që më pas skuadrat të...

Kampionati i futbollit në Shqipëri do të rinisë më 3 qershor dhe do të përfundojë më 29 korrik. Presidenti i Partizanit, Gaz Demi, pas mbledhjes që FSHF zhvilloi me presidentët e klubeve të Kategorisë Superiore, u shpreh: “Synimi ishte me 31, por koha nuk premtonte në këtë situatë, për këtë...

Federata Shqiptare e Futbollit zhvilloi paraditen e të mërkurës një mbledhje me të gjithë Presidentët e Kategorisë Superiore për të diskutuar mbi opsionet e rifillimit të futbollit. Kjo mbledhje vjen pas punës së kryer nga stafi i FSHF për përgatitjet mbi rifillimin e garës futbollistike në vend. Ekspertët mjekësorë të...

Sportistët në Shqipëri nuk do të tatohen për një periudhe dy vjeçare. Më në fund ka ardhur edhe miratimi i kërkesës së federatave edhe pse në mënyrë të reduktuar, pas miratimit të projektligjit që ka të bëjë me reformën në sport duke luftuar informalitetin. Në fakt, në kërkesën e tyre, federatat kishin kërkuar që përjashtimi i sportistëve nga tatimet të ishte në një afat 5 vjeçar. Komisioni për edukim dhe mjetet e informimit publik në seancën e radhës online shqyrtoi projektligjin për një shtesë në ligjin nr. 84 38 për tatimin mbi të ardhurat e ndryshuara ndërsa vendosi të mos pranonte të plotë kërkesën e federatave për 5 vjet. Ky ndryshim ka të bëjë me shpërblimet e sportistëve të çdo lloji të cilët kanë kontrata të rregullta me klubet sportive dhe njihen nga federatat përkatëse sportive për periudhën dy vjeçare 2021-2022. Gjithsesi në këtë kohë pandemie dhe situate të vështirë, fakti që futbollistëve nuk do t’u mbahen tatime për dy vite pra 2021 dhe 2022 është shumë i rëndësishëm. Kjo iu jep mundësi edhe klubeve të futbollit të deklarojnë të plotë rrogat e tyre.

Pas propozimeve, debateve dhe polemikave, Serie A hedh një hap konkret drejt rifillimit të kampionatit, për ta mbyllur këtë sezon në fushë. Klubet kanë marrë sinjale pozitive nga instancat shtetërore, pasi qeveria vendosi që prej 18 majit mund të rinisin stërvitjet ekipore. Deri më tani, futbollistët ishin lejuar që të...

Danimarka po tenton të rinisë jetën pas pandemisë Covid-19, me klubet sportive që janë ndër më aktivet në gjetjen e zgjidhjeve për normalitetin e ri. Klubi i FC Copenhagen nisi një iniciativë të veçantë në llojin e saj, duke i shndërruar tribunat e stadiumit në banka për shkollë në qiell...

Masa të jashtëzakonshme, në një situatë të jashtëzakonshme. Edhe pse ka ndalur në fushë, futbolli mbetet aktiv. Nga kërkesat drejtuar instancave shtetërore për rikthimin në stërvitje, te Asambleja e Zakonshme, e cila prej pandemisë u zhvillua e gjitha “online”.Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, tha: “Është një asamble në kushte të...

Klubi i Partizanit do të ketë së shpejti stadiumin e tij të ri ku do të zhvillojë ndeshjet si skuadër pritëse. Shtëpia e re e kampionëve të Shqipërisë ka marrë formë dhe është në fazën finale ndërsa e gjithë fasada, tribuna kryesore dhe instalimet e brendshme kanë përfunduar. Të vetmet...

Futbollistët e Kategorisë Superiore nuk paguhen prej muajsh, një problem që regjistrohej përpara mbylljes së aktivitetit nga pandemia koronavirus. Denoncimi për situatën e rënduar financiare në kampionatin elitar vjen nga Sindikata e Futbollistëve Profesionistë, pas mbledhjes së zhvilluar rreth problematikave në sportin shqiptar. “Nga futbollistët jemi vënë në dijeni se...

Kate Jones është një artiste që pikturon për revista apo libra. Kur vendosi të banonte në apartamentin e saj të vogël, por me çmim të përballueshëm në Paris, nuk e kishte menduar asnjëherë se do të detyrohej që për muaj të mbyllej në një hapësirë vetëm 9 metër katrorë. Prej...

Paulo Dybala nis jetën normalisht, pasi ishte një prej futbollistëve të parë në Serie A, që rezultuan pozitivë me koronavirus. Ylli i Juventusit u paraqit në qendrën stërvitore të klubit, për të zhvilluar stërvitjen e parë individuale në fushë. Sulmuesi mbante maskë në makinë, ndërsa u prit me entuziazëm nga...