Erald Kodhelaj

SPORTS PRODUCER

Dy lojtarë me koronavirus në fushën e futbollit, ushtria pezullon ndeshjen

14:39 • 01 Gusht 2020

Dy lojtarë me koronavirus në fushën e futbollit, ushtria pezullon ndeshjen

Futbolli në Marok iu rikthye aktivitetit vetëm pak ditë më parë, më saktësisht në 26 korrik. Por, katër muaj pas rifillimit për shkak të pandemisë koronavirus, në kategorinë e dytë marokene u regjistrua një ngjarje e pazakontë. Ushtria hyri në fushën e lojës, për të...

Lexo lajmin e plotë

Finalja e Kupës, FSHF kërkon të luhet me tifozë

12:51 • 01 Gusht 2020

Finalja e Kupës, FSHF kërkon të luhet me tifozë

Një finale, dy skuadra, një trofe për 100-vjetorin. Pas suksesit në kampionat, Tirana synon një jubile historik, duke i fituar të dy trofetë më të rëndësishëm në vend, ndërsa Teuta kërkon që edhe ajo të festojë një shekull jetë me Kupën. Për duelin që parashikohet...

Lexo lajmin e plotë

Roger Federer, ndeshje speciale në tarracat e Liguria-s

10:50 • 01 Gusht 2020

Roger Federer, ndeshje speciale në tarracat e Liguria-s

Gjatë pandemisë, në krahinën e Liguria-s në Itali, Vittoria dhe Carola, u bën të famshme sepse e kalonin karantinën duke luajtur tenis në tarracat e shtëpive. Dy vajzat që kanë idhull Roger Federer, u surprizuan nga legjenda e tenisit, me të cilin kaluan momente të...

Lexo lajmin e plotë

Historia e jashtëzakonshme, shtatzënë në fushë, portierja e Vllaznisë ngriti kupën

16:48 • 31 Korrik 2020

Historia e jashtëzakonshme, shtatzënë në fushë, portierja e Vllaznisë ngriti kupën

Kupa e shtatë me radhë. Një rekord për Vllazninë dhe për futbollin e femrave. Një triumf që erdhi me prezencën e 12 lojtarëve në fushën e lojës, por pa thyer asnjë rregull të futbollit. Kjo për faktin e jashtëzakonshëm, se portierja shkodrane, Ardiola Raxhimi ka...

Lexo lajmin e plotë

Beteja kundër Covid-19, Kosova mbyll sportin

15:35 • 29 Korrik 2020

Beteja kundër Covid-19, Kosova mbyll sportin

Mes masave të reja të miratuara nga qeveria e Kosovës, për parandalimin e koronavirusit, bie në sy mbyllja e sportit, prej kësaj të enjteje, datë 30 korrik. Pas kërkesës së Ministrisë së Shëndetësisë, qeveria vendosi “të ndalohen veprimtaritë rekreative, kulturore dhe sportive në mjedise të...

Lexo lajmin e plotë

Ilir Daja nuk ia mbyll derën Partizanit

10:19 • 29 Korrik 2020

Ilir Daja nuk ia mbyll derën Partizanit

Telenovela e emërimit të Ilir Dajës te Partizani duket e destinuar të vazhdojë. Trajneri do të përballet me të kuqtë në javën e fundit të kampionatit, duke synuar që më parë t’i sigurojë Skënderbeut një vend në kupat e Europës, i cili do të shërbente...

Lexo lajmin e plotë

Emergjenca nga COVID-19, Tirana shtyn festimet e 100-vjetorit dhe titullit

10:24 • 29 Korrik 2020

Emergjenca nga COVID-19, Tirana shtyn festimet e 100-vjetorit dhe titullit

Në ndeshjen e kësaj të mërkure ndaj Bylisit, Tirana do të kurorëzohet zyrtarisht kampione e Shqipërisë. Në 100-vjetorin e themelimit të klubit, bardheblutë do të marrin trofeun, e megjithatë festa duhet të presë. Njoftimi u dha zyrtarisht nga klubi. “Për shkak të situatës së pazakontë...

Lexo lajmin e plotë

Italia po planifikon të rikthejë tifozët në stadiume në shtator

14:36 • 24 Korrik 2020

Italia po planifikon të rikthejë tifozët në stadiume në shtator

Tifozët do të rikthehen në stadium prej muajit shtator, nëse do të jetë e mundur. Ministri italian i sporteve, Vincenzo Spadafora ka një projekt për rikthimin e mbështetësve në impiantet italiane megjithatë gjithçka do të varet nga situata e pandemisë. “Nëse kurba epidemiologjike do të...

Lexo lajmin e plotë

Dolën të festojnë triumfin e Liverpool, arrestohen 9 tifozë

08:35 • 24 Korrik 2020

Dolën të festojnë triumfin e Liverpool, arrestohen 9 tifozë

Nëntë persona u arrestuan nga policia në Liverpool, pasi sfiduan masat kufizuese të qeverisë në betejën kundër koronavirusit dhe dolën për të festuar titullin. Tifozët ishin mbledhur jashtë “Anfield” për të festuar rikthimin në fron pas 30 vjetësh, ndërkohë që ekipi brenda stadiumit ngrinte trofeun...

Lexo lajmin e plotë

Rreziku i rënies, Vllaznia sfidon Partizanin me sytë nga Bylisi

23:07 • 23 Korrik 2020

Rreziku i rënies, Vllaznia sfidon Partizanin me sytë nga Bylisi

Vllaznia gjeti moralin që mungonte prej rikthimit nga pandemia me fitoren ndaj Kukësit dhe tashmë shkodranët shpresojnë të shmangin vendin e 8 që do t’i rrezikonte qëndrimin në superiore. Dy javë nga fundi, kuqeblutë përballen me Partizanin në kryeqytet, ndeshje e cila sipas trajnerit Dedja,...

Lexo lajmin e plotë

Hetimi për Bylis-Tirana, dështon mbledhja e Komisionit të Etikës

10:03 • 23 Korrik 2020

Hetimi për Bylis-Tirana, dështon mbledhja e Komisionit të Etikës

Presidenti i Tiranës, Refik Halili e depozitoi letrën prej së premtes së kaluar, edhe pse afati ishte gjatë kësaj mesjave. Të pranishëm në mbledhjen e Etikës, ishin vetëm kryetari Fatmir Braka dhe anëtari Bashkim Koka. Komisioni do të mblidhet në një datë të mëvonshme, e...

Lexo lajmin e plotë

Dhuna ndaj Egnatias, Disiplina përjashton Tërbunin

19:38 • 21 Korrik 2020

Dhuna ndaj Egnatias, Disiplina përjashton Tërbunin

Dhuna në Pukë i ka kushtuar skuadrës së Tërbunit përjashtimin nga kampionati dhe zbritjen një kategori më poshtë. Komisioni i Disiplinës dha ndëshkime të forta për dhunën e regjistruar në fundin e ndeshjes me Egnatian, të vlefshme për Kategorinë e Parë. Sfida vendimtare për mbijetesën,...

Lexo lajmin e plotë

Batuta e papritur, anëtari i Ekzekutivit: E përjashtojmë Tiranën

15:49 • 21 Korrik 2020

Batuta e papritur, anëtari i Ekzekutivit: E përjashtojmë Tiranën

Fjalët e presidentit të futbollit, rreth dyshimeve për trukime, u shoqëruan edhe nga një deklaratë e bërë në formë shakaje nga anëtari i Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së, Arben Dervishi. Mes batutave me presidentin Safet Gjici për kampionatin e humbur, Dervishi tha se Kukësi mund të...

Lexo lajmin e plotë

Trukimi në Bylis-Tirana, Duka paralajmëron ndëshkime: Ka dyshime të forta

15:24 • 21 Korrik 2020

Trukimi në Bylis-Tirana, Duka paralajmëron ndëshkime: Ka dyshime të forta

Inspektimi në stadiumin e ri të Kukësit ishte mundësia e parë që Armand Duka të shprehej rreth hetimit për trukime, të ndeshjes së Kupës ndërmjet Bylisit dhe Tiranës. Rreth çështjes ku përveç Komisionit të Etikës, janë angazhuar ndërkombëtarët dhe UEFA, kreu i federatës pohoi se...

Lexo lajmin e plotë

Akademia e arbitrave, diplomohen 81 gjyqtarë të rinj

10:01 • 21 Korrik 2020

Akademia e arbitrave, diplomohen 81 gjyqtarë të rinj

Futbollit shqiptar i shtohen edhe 81 gjyqtarë të rinj, 12 prej të cilëve janë vajza. Akademia e Arbitrave mbylli edicionin e dytë, duke shpërndarë diplomat për “xhaketat e zeza”, aventura e të cilave do të nisë nga Kategoria e Tretë. Edicioni nisi në tetor të...

Lexo lajmin e plotë

MotoGP, Quartararo dominon garën e parë në Jerez

15:46 • 19 Korrik 2020

MotoGP, Quartararo dominon garën e parë në Jerez

Në fillim “pole” me kohë rekord dhe tani fitorja e garës së parë. Botërori i MotoGP ka nisur me dominimin e Fabio Qartararo-s. Paraqitja e shkëlqyer në Jerez i dhuroi francezit të Yamaha-s triumfin e parë në klasin mbretëreshë për motorë. Quartararo i favorizua nga...

Lexo lajmin e plotë

Çmenduri në Spanjë, ndeshje futbolli ndërmjet të infektuarve dhe të painfektuarve

13:20 • 19 Korrik 2020

Çmenduri në Spanjë, ndeshje futbolli ndërmjet të infektuarve dhe të painfektuarve

Edhe pse situata me koronavirus mbetet e vështirë, në Spanjë ka persona të cilët nuk i marrin seriozisht të dhënat alarmuese dhe rritjen e numrit të të prekurve. Disa të rinj të papërgjegjshëm në Pamplona, vendosën të organizonin një ndeshje futbolli, me synim që të...

Lexo lajmin e plotë

Ronaldo mbetet bardhezi, por jo te Juventus

13:11 • 19 Korrik 2020

Ronaldo mbetet bardhezi, por jo te Juventus

Cristiano Ronaldo duket i destinuar të mbetet bardhezi, por larg Juventusit dhe Serie A. Për portugezin projektohet rikthimi në Premier League, pas më tepër se një dekade. CR7 është ylli nga i cili sheikët arabë, që do të marrin pronësinë e Newcastle, do të nisin...

Lexo lajmin e plotë

Ndeshje me tifozë, plan masash në Gjermani, Itali e Angli

16:29 • 17 Korrik 2020

Ndeshje me tifozë, plan masash në Gjermani, Itali e Angli

Koronavirusi detyroi stadiumet në të gjithë botën që të mbylleshin. Tashmë që emergjenca sanitare duket nën kontroll, ligat më të mëdha europiane po mendojnë të rikthejnë entuziazmin në stadiume. Në Itali, ministri i Sporteve, Vincenzo Spadafora, njoftoi se po punohet së bashku me Federatën që...

Lexo lajmin e plotë

Klaus Gjasula prezantohet zyrtarisht te Hamburg

17:14 • 16 Korrik 2020

Klaus Gjasula prezantohet zyrtarisht te Hamburg

Klaus Gjasula prezantohet te Hamburg, skuadra e re me të cilën do të luajë mesfushori shqiptar. Pasi kaloi me sukses vizitat mjekësore, 30-vjeçari firmosi edhe kontratën që e lidh për dy sezone me klubin e mirënjohur, që militon në Ligën e Dytë gjermane. Kuqeziu u...

Lexo lajmin e plotë

FIFA ndëshkon Partizanin, një vit pa merkato, Çinari 4 muaj pezullim

11:28 • 16 Korrik 2020

FIFA ndëshkon Partizanin, një vit pa merkato, Çinari 4 muaj pezullim

FIFA dënon Partizanin dhe i bllokon merkaton për një vit, si edhe e gjobit me 80 mijë euro. Shkak është bërë transferimi i parregullt i sulmuesit Eraldo Çinari në verën e vitit 2018. Gjithashtu edhe vetë futbollisti është pezulluar për katër muaj nga aktiviteti. Dy...

Lexo lajmin e plotë

Uzuni te Ferencvaros, “paguhet” edhe Laçi

13:53 • 15 Korrik 2020

Uzuni te Ferencvaros, “paguhet” edhe Laçi

Myrto Uzuni bën një hap të rëndësishëm në karrierë. Ylli i Kombëtares shqiptare transferohet te kampionët e Hungarisë, Ferencvaros. Marrëveshja është arritur dhe tashmë pritet vetëm zyrtarizimi nga klubi hungarez që ka fituar më tepër tituj. Pas dy sezoneve të shkëlqyera te Lokomotiva e Zagrebit,...

Lexo lajmin e plotë

Akuzat për trukim, Tirana paraqitet në Komisionin e Etikës

19:51 • 14 Korrik 2020

Akuzat për trukim, Tirana paraqitet në Komisionin e Etikës

Njëmbëdhjetë ditë pas nisjes së hetimeve, Tirana u paraqit në Komisionin e Etikës për të dëshmuar rreth akuzave për trukime në ndeshjen me Bylisin. Presidenti Refik Halili, drejtori sportiv Arbi Laçi, trajneri Emmanuel Egbo, kapiteni Erando Karabeci dhe portieri Ilion Lika dhanë versionin e tyre...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:28 • 09 Korrik 2020
Derbi i kryeqytetit, Egbo heq fokusin nga hetimet: Përgjigjem vetëm për fushën
Destinacioni i bujshëm, Besnik Hasi për stolin e gjigantëve të Fenerbahçe

16:08 • 08 Korrik 2020

Destinacioni i bujshëm, Besnik Hasi për stolin e gjigantëve të Fenerbahçe

Besnik Hasi është kandidat për stolin e Fenerbahçe. Gjigandët turq janë në kërkim të një trajneri për sezonin e ardhshëm dhe alternativa më e fundit, është ajo e ish-kapitenit të Shqipërisë. Pas emrave të Manuel Pellegrinit dhe Erol Bulut, në mënyrë surprizë në skenë ka...

Lexo lajmin e plotë

Rinis Formula 1, Bottas në “pole position”, zhgënjen Ferrari

16:23 • 04 Korrik 2020

Rinis Formula 1, Bottas në “pole position”, zhgënjen Ferrari

Valeri Bottas shënon “pole position” e parë të sezonit të Formula 1, të gjymtuar nga masat parandaluese ndaj pandemisë së koronavirusit. Në pistën e Çmimit të Madh të Austrisë, piloti i Mercedes fitoi duelin me shokun e skuadrës, Luis Hamilton, me provat zyrtare që konfirmuan...

Lexo lajmin e plotë

Trukimet në Armeni, përjashtohen 5 klube dhe 58 persona

12:31 • 04 Korrik 2020

Trukimet në Armeni, përjashtohen 5 klube dhe 58 persona

Paralelisht me situatën e krijuar në Shqipëri, trukimet janë në qendër të vëmendjes edhe në Armeni. Federata e shtetit të Azisë Perëndimore, përjashtoi 5 klube dhe 58 persona, pas akuzave për manipulim masiv të ndeshjeve në Ligën e Dytë.  Pasi diskutoi raportet e kompanive të...

Lexo lajmin e plotë

Akuzat për trukime, Superiorja “përjashtohet” nga bastet

12:18 • 04 Korrik 2020

Akuzat për trukime, Superiorja “përjashtohet” nga bastet

Në Shqipëri, bastet sportive janë të jashtëligjshme, por kjo nuk e ndalon që eventet sportive në vend të kuotohen nga kompanitë ndërkombëtare për përdoruesit nga mbarë bota. Ajo që e “përjashton” kampionatin shqiptar të figurojë në kuotimet në baste, janë dyshimet e forta për trukime...

Lexo lajmin e plotë

Pozicionet jashtë loje, arbitra robotë për Botërorin 2022

16:45 • 03 Korrik 2020

Pozicionet jashtë loje, arbitra robotë për Botërorin 2022

FIFA synon të përdorë robotët si asistentë arbitra dhe planifikon që teknologjia e re të implementohet në kohë për Botërorin 2022. Shefi i teknologjisë në Konfederatën Botërore të Futbollit, Johannes Holzmuller, paraqiti planin e tij për një sistem kompjuterik, i cili do të zëvendësojë asistentët...

Lexo lajmin e plotë

Rekordet e Schumacher, Hamilton synon të rishkruajë historinë

15:41 • 02 Korrik 2020

Rekordet e Schumacher, Hamilton synon të rishkruajë historinë

Këtë fundjavë në Austri nis Botërori më i pazakontë i Formula 1 në historinë 70-vjeçare të këtij sporti. Lewis Hamilton ka shansin të ngjitet në Olimp, përkrah Michael Schumacher, me synimin që të përmirësojë primatet e vendosura nga legjenda gjermane. Pas dominimit absolut në pistë,...

Lexo lajmin e plotë

Shqetësimi i arbitrave nga rreziku i infektimit, bilbilat elektronikë mund të zhdukin ato klasikë

18:16 • 30 Qershor 2020

Shqetësimi i arbitrave nga rreziku i infektimit, bilbilat elektronikë mund të zhdukin ato klasikë

140 vite nga hera e parë që u implementua në ndeshjet e futbollit, bilbilat e arbitrave mund të pushojnë së ekzistuari. Shkak, si për shumë risi të tjera gjatë kohëve të fundit është koronavirusi, masat për të cilën po merren në forma nga më të...

Lexo lajmin e plotë

Zyrtarizohet shkëmbimi. Arthur te Juve, Pjanic klauzolë 400 milionë euro te Barça

10:44 • 01 Korrik 2020

Zyrtarizohet shkëmbimi. Arthur te Juve, Pjanic klauzolë 400 milionë euro te Barça

Arthur Melo është zyrtarisht lojtar i Juventusit, ndërkohë që edhe Barcelona prezantoi Miralem Pjanic. Shkëmbimi i bujshëm u konkretizua, me klubet që konfirmuan blerjet e reja. Për të afruar Arthur, kampionët e Italisë investuan 72 milionë euro, plus 10 bonus. Ndërkohë, për transferimin e Pjanic,...

Lexo lajmin e plotë

Formula 1 gati për startin në Austri

15:59 • 29 Qershor 2020

Formula 1 gati për startin në Austri

Formula 1 përgatitet të nisë Botërorin 2020, që për shkak të koronavirusit do të jetë shumë ndryshe nga e kaluara. Këtë javë zhvillohet gara e parë në Austri, aty ku do të zhvillohen dy garat e para sezonale pa spektatorë. Ky duhej të ishte edicioni...

Lexo lajmin e plotë

Video
18:03 • 27 Qershor 2020
Trashi, lojtari 1 milion dollarë
Feston 33-vjetorin, por Lionel Messi është legjendë

15:58 • 24 Qershor 2020

Feston 33-vjetorin, por Lionel Messi është legjendë

Tridhjetë e tre vjeç dhe me entuziazmin e një djaloshi që sapo ka nisur karrierën. Lionel Messi, i lindur më 24 qershor 1987, e kaloi ditëlindjen ashtu siç është mësuar gjithmonë, si kryesues në La Liga dhe me kurorën e lojtarit më të mirë në...

Lexo lajmin e plotë

Përfundon bojkoti, Kukësi kthehet në stërvitje përpara Kupës

10:47 • 24 Qershor 2020

Përfundon bojkoti, Kukësi kthehet në stërvitje përpara Kupës

Vetëm pak orë përpara sfidës së kthimit në çerekfinalet e Kupës së Shqipërisë me Apoloninë, Kukësi i jep fundit bojkotit për pagat e prapambetura. Pasi refuzuan të zhvillonin stërvitje gjatë së hënës, futbollistët u rikthyen nën urdhrat e trajnerit Orges Shehi. Për të ndryshuar situatën...

Lexo lajmin e plotë

Projekti i paprecedentë, dy Botërorë futbolli në një vit!

10:49 • 24 Qershor 2020

Projekti i paprecedentë, dy Botërorë futbolli në një vit!

Pandemia e Covid-19 ka detyruar futbollin ndërkombëtar që të ndryshojë kalendarin. Nga shtyrja e Kampionatit Evropian, të spostimi i kampionateve dhe shtyrja e afatit të transferimeve. Me situatën e krijuar, FIFA po përgatitet për të mos i lënë asgjë rastësisë në vitin 2022. Ai do...

Lexo lajmin e plotë

Kategoria e Parë preket nga Covid-19, tre lojtarë të Shënkollit në karantinë

10:20 • 22 Qershor 2020

Kategoria e Parë preket nga Covid-19, tre lojtarë të Shënkollit në karantinë

Një takim i rastësishëm me një person të prekur nga koronavirusi dhe simptomat e para me temperaturë të lartë, kanë bërë që tre futbollistë të skuadrës së Shënkollit të vetëkarantinohen. Klubi i Kategorisë së Parë është në pritje të testeve të tamponit nga Ministria e...

Lexo lajmin e plotë

Sadiku nuk ndalet, hyn në historinë e golashënuesve të Malaga

10:23 • 22 Qershor 2020

Sadiku nuk ndalet, hyn në historinë e golashënuesve të Malaga

Armando Sadiku është kthyer në goleadorin e Malaga-s, edhe pse skuadra vijon luftën për mbijetesë në Ligën 2 spanjolle. Sulmuesi shqiptar shënoi në sfidën e barazuar 1-1 me Ekstremadura-n, duke u ngjitur në kuotën e 12 golave sezonalë. Paraqitje me të cilën 29-vjeçari e sheh...

Lexo lajmin e plotë

Rinis futbolli edhe në Rusi, por një ekip ndodhet i gjithi në karantinë

15:31 • 19 Qershor 2020

Rinis futbolli edhe në Rusi, por një ekip ndodhet i gjithi në karantinë

Rusia rikthen kampionatin e futbollit, pavarësisht polemikave të shkaktuara nga fakti se disa sportistë janë pozitivë me Covid-19. Skuadra e Rostov është e gjitha në karantinë, pasi gjashtë lojtarë rezultuan të prekur nga koronavirusi. Pavarësisht kësaj situate, ndeshja ndaj Soçit duhet të luhet, pasi në...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:40 • 18 Qershor 2020
“Kam 1% meritë për titullin”, Ardian Mema: Tirana do të shpallet kampion, keqardhje që nuk më pritën pak më shumë
Rregullat e Premier League, higjienë strikte dhe kamera për të festuar golat

11:05 • 17 Qershor 2020

Rregullat e Premier League, higjienë strikte dhe kamera për të festuar golat

Kjo e mërkurë shënon rinisjen e shumëpritur të Premier League. Edhe pse ndeshja hapëse, ndërmjet Aston Villa dhe Sheffield United nuk është maksimumi i spektaklit, e rëndësishme është që kampionati anglez rikthehet pas pauzës 3-mujore për shkak të Covid-19. Nëse koronavirusi nuk do të ekzistonte,...

Lexo lajmin e plotë

Kupa e Italisë, Hysaj ëndërron të fitojë trofeun… nga stoli

11:09 • 16 Qershor 2020

Kupa e Italisë, Hysaj ëndërron të fitojë trofeun… nga stoli

Një tjetër shqiptar kërkon të fitojë Kupën e Italisë. Pas Strakoshës dhe Tares, që janë kampionë në fuqi, tashmë edhe Elseid Hysaj ëndërron trofeun me Napolin e tij. Të mërkurën, më 17 qershor, skuadra e kapitenit kuqezi do të sfidojë Juventusin në finale. Triumfi do...

Lexo lajmin e plotë

Projekti i pazakontë për të shpëtuar thesarin nënujor

12:02 • 13 Qershor 2020

Projekti i pazakontë për të shpëtuar thesarin nënujor

Kuba është e angazhuar që të shpëtojë një prej thesareve të vetë nënujor, shkëmbinjtë koralorë. Ato janë dëmtuar, për shkak të peshkimit pa menaxhim, ndotjes por edhe prej efekteve të ndryshimit të klimës. Shkëmbinjtë koralorë janë një prej ekosistemeve me bio-diversitetin më të madh dhe...

Lexo lajmin e plotë

Kupa e Italisë do të nisë me risi

11:30 • 10 Qershor 2020

Kupa e Italisë do të nisë me risi

Nderim për viktimat e Covid-19 dhe për betejën e mjekëve me pandeminë. Në këtë mënyrë do të hapet Kupa e Italisë, e cila shënon edhe rinisjen e futbollit përtej Adriatikut. Menjëherë ka një risi. Liga e Futbollit vendosi që për shkak të pauzës, që zgjati...

Lexo lajmin e plotë

Rikthimi i formula 1, me maska në bokse, Mercedes nis testet në Silverstone

11:34 • 10 Qershor 2020

Rikthimi i formula 1, me maska në bokse, Mercedes nis testet në Silverstone

Maska kirurgjikale apo edhe maska për të gjithë fytyrën. Kjo është Formula 1 në epokën e Covid-19. Në cirkuitin e Silverstone, nisën dy ditët e testeve të Mercedes. Kampionët e botës kolauduan protokollin sanitar në pistën e famshme angleze. Mes sinjaleve pozitive për rikthimin në...

Lexo lajmin e plotë

Lojtarët më të vlefshëm, Mbappe në krye, pandemia zhvlerëson CR7 dhe Messi

11:02 • 09 Qershor 2020

Lojtarët më të vlefshëm, Mbappe në krye, pandemia zhvlerëson CR7 dhe Messi

Pandemia Covid-19 ka ndikuar shumë në futboll, madje ka zbritur nga froni dy lojtarët që kanë dominuar dekadën e fundit. Observatori Botëror i Futbollit, CIES, publikoi klasifikimin e lojtarëve më të kushtueshëm pas koronavirusit, bazuar në një algoritëm të veçantë. Renditja kryesohet nga Kylian Mbappe,...

Lexo lajmin e plotë

Nga Italia: Arrihet akordi, Marash Kumbulla drejt Juventus

15:48 • 06 Qershor 2020

Nga Italia: Arrihet akordi, Marash Kumbulla drejt Juventus

Juventus parakalon Inter-in dhe Lazio-n në garën për yllin e ri shqiptar, Marash Kumbulla. Sipas mediave përtej Adriatikut, bardhezinjtë kanë arritur akordin me Hellas Verona, për blerjen e mbrojtësit që ishte një prej zbulimeve më të mëdha të sezonit në Serie A, por edhe në...

Lexo lajmin e plotë

Efektet e pandemisë, baristët robotë në kore

12:06 • 06 Qershor 2020

Efektet e pandemisë, baristët robotë në kore

“Shikoje këtë kub akulli, të cilin do ta kthej në sferë. Po filloj!”… Me një jelek të qepur me porosi te stilisti dhe me kollare, Cabo është roboti-barist që e transformon një kub akulli në një top sferik të përsosur, me të cilin shërbehetuiski klasik....

Lexo lajmin e plotë

Akuza e FSHF: Burokratët e paditur duan të mbyllin futbollin

18:37 • 06 Qershor 2020

Akuza e FSHF: Burokratët e paditur duan të mbyllin futbollin

Shkresa e Ministrisë së Shëndetësisë, që detyroi lojtarët dhe stafin e Tiranës të kryente analizat, është kundërshtuar me të fortë nga Federata Shqiptare e Futbollit. Sipas këtij institucioni, “Drejtoria e Higjienës në Ballsh kërkoi në mënyrë absurde që ndeshja Bylis-Tirana të mos luhej, pavarësisht protokollit...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë befason Tiranën, test tamponi pas ndeshjes kundër Ballshit

12:15 • 06 Qershor 2020

Ministria e Shëndetësisë befason Tiranën, test tamponi pas ndeshjes kundër Ballshit

Tirana u detyrua të kryejë testin e tamponit pas ndeshjes së mesjavës në Ballsh ndaj Bylisit. Pas problematikave të shkaktuara në fillim të sfidës, ku Instituti i Shëndetësisë kërkoi futjen në karantinë të skuadrës mallakastriote prej pozitivitetit të futbollistit Qardaku, tani radhën e patën kryesuesit...

Lexo lajmin e plotë

Heq dorë nga paga, Sadiku mbetet te Malaga

16:27 • 05 Qershor 2020

Heq dorë nga paga, Sadiku mbetet te Malaga

Edhe pse është i huazuar nga Levante dhe mund të zgjidhte alternativat në merkato, Armando Sadiku i mbetet besnik ekipit të Malaga-s. Sulmuesi shqiptar vendosi të mbyllë sezonin me andaluzët, pavarësisht se kontrata i përfundon më 30 qershor. Madje, për të ndihmuar klubin që është...

Lexo lajmin e plotë

Aliji, shqiptari i parë që fiton trofe në Hungari

14:16 • 04 Qershor 2020

Aliji, shqiptari i parë që fiton trofe në Hungari

Një trofe i festuar pas ndërprerjes nga pandemia e Covid-19 dhe suksesi i parë për një futbollist shqiptar në Hungari. Naser Aliji u shpall fitues i Kupës së Hungarisë, pasi skuadra e tij Budapest Honved triumfoi 2-1 në finale. Mbrojtësi kuqezi u aktivizua në minutën...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirus, shtatë pozitivë te Barcelona

12:35 • 02 Qershor 2020

Koronavirus, shtatë pozitivë te Barcelona

Pesë futbollistë të ekipit të parë të Barcelonës dhe dy trajnerë janë infektuar nga koronavirusi. Në këto momente, kur mbeten më pak se dy javë nga rifillimi i La Liga-s spanjolle, të gjithë të prekurit janë shëruar. Fakti që ata u infektuan nga Covid-19, u...

Lexo lajmin e plotë

Industria e verës në Spanjë, kriza nga koronavirusi gjunjëzon sektorin me vlerë 1,2 miliardë euro

17:29 • 31 Maj 2020

Industria e verës në Spanjë, kriza nga koronavirusi gjunjëzon sektorin me vlerë 1,2 miliardë euro

Sektori me vlerë 1,2 miliardë euro i verës “kava” në Spanjë ka kaluar disa vite me ulje dhe ngritje, për shkak të grevës së fermerëve të varieteteve të rrushit, shitjes së kompanive familjare te firmat e huaja, apo rënies së shitjeve për shkak të krizës...

Lexo lajmin e plotë

Kampionati i parë që do të rinisë me tifozë

16:53 • 29 Maj 2020

Kampionati i parë që do të rinisë me tifozë

Premier Liga ruse do të kthehet në fushën e lojës më 21 qershor, pas ndërprerjes prej koronavirus. Por, ndryshe nga vendet e tjera të mëdha, në stadiume do të lejohen menjëherë tifozët. Federata e futbollit njoftoi se mori autorizimin e qeverisë, për të bërë të...

Lexo lajmin e plotë

“Luftëtari” shqiptar, 2 kartonë të verdhë larg rekordit historik në Gjermani

11:24 • 29 Maj 2020

“Luftëtari” shqiptar, 2 kartonë të verdhë larg rekordit historik në Gjermani

Klaus Gjasula është vetëm dy kartonë të verdhë larg rekordit historik në Bundesligë. “Luftëtari” shqiptar u ndëshkua në minutën e 52-të të ndeshjes ndaj Augsburgut, duke marrë kartonin e 15-të në këtë sezon. Për këtë shkak, kapiteni i Paderborn-it do të mungojë në sfidën e...

Lexo lajmin e plotë

Plani B i futbollit/ Shtyrja më 10 qershor, Kupa me format si Champions

15:04 • 27 Maj 2020

Plani B i futbollit/ Shtyrja më 10 qershor, Kupa me format si Champions

Rritja e numrit të të infektuarve nga koronavirusi rrezikon të spostojë edhe datën e rinisjes së futbollit në Shqipëri. Federata dhe klubet ranë dakord që të kthehen në aktivitet me Kategorinë Superiore prej datës 3 qershor. Megjithatë, Ministria e Shëndetësisë heziton të japë dritën jeshile...

Lexo lajmin e plotë

Deklarata e papërgjegjshme,  Strakosha me COVID-19? Vëllai përgënjeshtron ish-lojtarin

16:46 • 26 Maj 2020

Deklarata e papërgjegjshme, Strakosha me COVID-19? Vëllai përgënjeshtron ish-lojtarin

Një deklaratë sa e pabesueshme, aq edhe e papërgjegjshme. Ish-lojtari i Torinos, Massimo Brambati akuzoi se në Serinë A janë dy futbollistë të prekur nga koronavirus, por që klubet e fshehin. Sipas personazhit kontrovers, njëri prej të infektuarve nga Covid-19 është Thomas Strakosha. Ai ka shkuar...

Lexo lajmin e plotë

Ideja nga Anglia, tifozë në tribuna me lotari

10:27 • 26 Maj 2020

Ideja nga Anglia, tifozë në tribuna me lotari

Në kohën kur Premier League pret të mësojë datën zyrtare të rinisjes së aktiviteteve sportive, me datën 12 qershor që është një alternativë, për shkak të pasigurive nga klubet po punojnë për sezonin e ardhshëm. Duket e paevitueshme që ky sezon do të mbyllet pa...

Lexo lajmin e plotë