Ergi Picaku

Video
15:28 • 29 Korrik 2021
Merr jetë “Open Balkan”. Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut firmosin “Shengenin Ballkanik”
Merr jetë “Open Balkan”. Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut firmosin “Shengenin Ballkanik”

15:28 • 29 Korrik 2021

Merr jetë “Open Balkan”. Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut firmosin “Shengenin Ballkanik”

Nga minishengen në “Open Balkan”. Nga Shkupi, Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut i dhanë jetë nismës së tyre të njohur deri sot si Shengeni Ballkanik, duke firmosur për lehtësimin e import-eksporteve, duke eleminuar barrierat doganore mes vendeve. Palët u dakordësuan edhe për lëvizjen e...

Lexo lajmin e plotë

Reforma në drejtësi, çfarë drejtësie solli?

20:28 • 24 Korrik 2021

Reforma në drejtësi, çfarë drejtësie solli?

5-vjetori i nisjes së reformimit e gjen sistemin me 421 gjyqtarë e prokurorë, gati 50% e totalit të tyre, që kanë kaluar në filtrat e shkallës së parë të vetingut. Sipas të dhënave zyrtare, 174 prej tyre kanë kaluar me sukses, ndërsa 155 janë shkarkuar...

Lexo lajmin e plotë

Pesë vite nga Reforma në Drejtësi, Dervishi: Është rritur steka e goditjes, ende punë për konsolidimin e institucioneve

14:25 • 22 Korrik 2021

Pesë vite nga Reforma në Drejtësi, Dervishi: Është rritur steka e goditjes, ende punë për konsolidimin e institucioneve

Pesë vjet nga nisja e reformës në drejtësi gazetari Lutfi Dervishi preferon që ta shohë gotën gjysmë plot. Ai pranon problemet dhe vështirësitë për ngritjen dhe bërjen funksionale të institucioneve të reja, por i njeh edhe arritjet.  “Ajo çfarë mund të quhet si arritje është...

Lexo lajmin e plotë

Antikorrupsioni i SPAK, Rama në kërkim të sistemit

16:12 • 17 Korrik 2021

Antikorrupsioni i SPAK, Rama në kërkim të sistemit

Lufta kundër korrupsionit është përdorur si një kalë beteje elektorale nga pretendentët për të marrë pushtetin në Shqipëri. Një strategji e ndjekur edhe nga Edi Rama i cili me marrjen e çelësave të zyrës së kryeministrit në vitin 2013, fliste për probleme të sistemit të...

Lexo lajmin e plotë

Padia ndaj ambasadorit Soreca, reagon KE: Akuza të pabaza, fushatë kundër delegacionit të BE në Shqipëri

17:25 • 13 Korrik 2021

Padia ndaj ambasadorit Soreca, reagon KE: Akuza të pabaza, fushatë kundër delegacionit të BE në Shqipëri

Këshilli i Bashkimit Europian i ka konsideruar dezinformuese akuzat e bëra nga Aleanca për Teatrin, në drejtim të ambasadorit të BE-së në vendin tonë Luigi Soreca. Në një deklaratë, zëdhënësi i Komisionit Europian Peter Stano thotë se liderët e Brukselit kanë besim të plotë te...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:40 • 12 Korrik 2021
Abuzimet me tenderat, analistët: Rama ka përgjegjësinë e tij në përzgjedhjen e emrave
Abuzimet me tenderat, analistët: Rama ka përgjegjësinë e tij në përzgjedhjen e emrave

17:24 • 12 Korrik 2021

Abuzimet me tenderat, analistët: Rama ka përgjegjësinë e tij në përzgjedhjen e emrave

Aksionet e ditëve të fundit antikorrupsion të firmosura nga SPAK kanë vënë para përgjegjësisë zyrtarë të lartë si në nivel lokal, ashtu edhe në nivel qendror. Me disa nga njerëzit e tij të besuar të ulur tashmë në bankën e të akuzuarve, kryeministri Edi Rama...

Lexo lajmin e plotë

Fundi i një eksperimenti parlamentar

16:09 • 10 Korrik 2021

Fundi i një eksperimenti parlamentar

Shtatë korriku shënoi fundin e një legjislature anormale në politikën shqiptare. Kuvendi prej 122 deputetësh pushoi në funksionuari dhe parlamentarët morën pushimet. Disa të përhershme në politikë e disa të përkohshme, në pritje të muajt shtator për t’u rikthyer sërish në sallën e Kuvendit. Një...

Lexo lajmin e plotë

Qendrat e ndihmës juridike falas

15:04 • 03 Korrik 2021

Qendrat e ndihmës juridike falas

Qytetarët që nuk kanë mundësi financiare për të përballuar asistencën ligjore mund t’u drejtohen qendrave të shërbimit të ndihmës juridike që e ofrojnë falas këtë shërbim. Të mbështetura nga PNUD-programi për zhvillim i Kombeve te bashkuara- me fondet e qeverisë austriake, këto njësi janë specializuar...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:24 • 29 Qershor 2021
“Ringjallet” Shengeni Ballkanik. Rama, Vuçiç dhe Zaev kërkojnë mbështetje nga BE dhe SHBA
Deputetët “zëvendësues”, përfitimet financiare në dy vitet e opozitës parlamentare

10:31 • 29 Qershor 2021

Deputetët “zëvendësues”, përfitimet financiare në dy vitet e opozitës parlamentare

Djegia e mandateve nga PD e LSI në vitin 2019 shtroi rrugën për në kuvendin e Shqipërisë për personazhe që nuk mendohej se do t’i shihnim ndonjëherë të uleshin në karrigen e deputetit. Statusi i deputetit, që gëzuan për dy vjet, u shoqërua për ta...

Lexo lajmin e plotë

Ping-pong me lejet: Sezoni ka nisur, por ende s’ka përfunduar “ndarja” e bregdetit

14:28 • 27 Qershor 2021

Ping-pong me lejet: Sezoni ka nisur, por ende s’ka përfunduar “ndarja” e bregdetit

“Punë ndarje shezlonësh. Shteti është duke i ndarë. Vjet i kam pasur unë. Sivjet ja kanë dhënë këtij zotërisë, dhe këtë vit i kam thonë do të presim sepse i kam në proces edhe unë. Ai ka marrë të vjetshmet”. Kështu shprehet babai i vëllezërve...

Lexo lajmin e plotë

Shqipëria drejt Bashkimit Europian, “peng i Ballkanit”

13:48 • 26 Qershor 2021

Shqipëria drejt Bashkimit Europian, “peng i Ballkanit”

Me marrjen e statusit të vendit kandidat, 7 vite më parë, Shqipëria nisi edhe përpjekjen për të kaluar në stadin tjetër në rrugëtimin e integrimit, atë të hapjes së negociatave të anëtarësimit. Një seri kushtesh për t’u plotësuar, me në krye ato të Bundestagut gjerman,...

Lexo lajmin e plotë

Ligji për regjistrimin e OJF, shoqëria civile kundër: Dëmton lirinë e organizimit

16:44 • 24 Qershor 2021

Ligji për regjistrimin e OJF, shoqëria civile kundër: Dëmton lirinë e organizimit

Parlamenti miratoi ligjin për Regjistrimin e Organizatave Jofitimprurëse, pavarësisht kundërshtimeve dhe thirrjeve nga shoqëria civile për të mos e votuar atë. Ministrja e Drejtësisë e lidhi nevojën e ligjit me detyrimin për të rritur transparencën në fondet që qarkullon ky sektor. “Për shkak edhe të...

Lexo lajmin e plotë

KQZ certifikon 25 prillin, shpërndahen mandatet për kandidatët fitues në 12 qarqet e vendit

16:13 • 23 Qershor 2021

KQZ certifikon 25 prillin, shpërndahen mandatet për kandidatët fitues në 12 qarqet e vendit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi shpërndarjen e mandateve parlamentare për kandidatët e subjekteve garuese në zgjedhjet e 25 prillit. Në rang kombëtar, Partia Socialiste mori 74 mandate, Partia Demokratike 59, Lëvizja Lëvizje për Integrim 4 dhe Partia Social Demokrate 3. Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan...

Lexo lajmin e plotë

Kryesia e PD thërret Kuvendin, Basha kërkon ndryshimin para kohe të Këshillit Kombëtar

18:46 • 18 Qershor 2021

Kryesia e PD thërret Kuvendin, Basha kërkon ndryshimin para kohe të Këshillit Kombëtar

Kryesia e Partisë Demokratike miratoi thirrjen e Kuvendit Kombëtar në datën 17 korrik ku në rendin e ditës është edhe zgjedhja e Këshillit të ri Kombëtar. Kryesia mori këtë vendim pavarësisht faktit se mandati i këshillit aktual me në krye Bujar Nishanin, i cili ishte...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:35 • 15 Qershor 2021
Mandati i tretë i Bashës, analistët: Gara e pabarabartë, PD duhet të reformohet
Mandati i tretë i Bashës, analistët: Gara e pabarabartë, PD duhet të reformohet

13:25 • 15 Qershor 2021

Mandati i tretë i Bashës, analistët: Gara e pabarabartë, PD duhet të reformohet

Rikonfirmimi në krye të PD-së ishte objektivi më i lehtë për Lulzim Bashën. Kryetari në garën e 13 qershorit duhej të jepte shembullin për zgjedhje model brenda partisë së tij ndryshe nga 25 prilli që vetë Basha e cilëson masakër elektorale. Analistët Afrim Krasniqi dhe...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet vendore në Kushtetuese, Ademi: Konfirmohet qëllimi i kapjes së Shoqatës së Bashkive

13:35 • 08 Qershor 2021

Zgjedhjet vendore në Kushtetuese, Ademi: Konfirmohet qëllimi i kapjes së Shoqatës së Bashkive

Kryetarja e Shoqatës së Bashkive, Voltana Ademi, kërkon edhe një herë vëmendjen e ambasadorëve pasi sipas saj u konfirmuan dyshimet që ajo kishte se Partia Socialiste po bën një tentativë për të marrë kontrollin e kësaj shoqate, në emër të së cilës është bërë padi...

Lexo lajmin e plotë

Java “e nxehtë” e politikës, Kuvendi vendos fatin e presidentit, PS e PD bëjnë llogaritë paszgjedhore

13:19 • 06 Qershor 2021

Java “e nxehtë” e politikës, Kuvendi vendos fatin e presidentit, PS e PD bëjnë llogaritë paszgjedhore

Muaji qershor nuk ka rritur vetëm temperaturën e ajrit, kjo javë pritet të jetë mjaft e nxehtë edhe për politikën shqiptare. Të mërkurën, në 9 qershor është paralajmëruar seanca ku do të shqyrtohet raporti i Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit të Republikës me argumentimin...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:45 • 04 Qershor 2021
Kolegji rrëzon edhe Beratin, nuk pranohen ankesat e PD dhe LSI për parregullsi në zgjedhje
Shkarkimi i presidentit, “deputetët e Bashës” në kuvend kundër largimit të Metës

15:38 • 02 Qershor 2021

Shkarkimi i presidentit, “deputetët e Bashës” në kuvend kundër largimit të Metës

Deputetët opozitarë, Korab Lita dhe Artur Roshi, që më 25 prill u bënë pjesë e listës së Partisë Demokratike, janë kundër nismës për shkarkimin e presidentit të republikës. Të kontaktuar nga A2, pohuan se nuk gjejnë shkelje në veprimet dhe deklaratat e Ilir Metës. “Nuk...

Lexo lajmin e plotë

Kriminaliteti gjatë pandemisë, gjirokastritët më të inkriminuar, dibranët respektojnë më shumë ligjin

17:50 • 01 Qershor 2021

Kriminaliteti gjatë pandemisë, gjirokastritët më të inkriminuar, dibranët respektojnë më shumë ligjin

Gjatë vitit 2020 nuk pësoi rënie vetëm ekonomia, por edhe kriminaliteti. Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, prezantoi në Komisionin e Ligjeve raportin mbi gjendjen e kriminalitetit në vend për vitin 2020, duke nënvizuar se krime ka pasur më pak, por jo si meritë organeve ligjzbatuese....

Lexo lajmin e plotë

Video
19:53 • 31 Maj 2021
Reforma në drejtësi, Gjonaj: SPAK të hetojë edhe të larguarit nga vetingu
Video
12:53 • 30 Maj 2021
Basha në Dibër: Duhet të jemi të bashkuar për aksionin politik që na pret
PD, me çfarë po sfidohet Basha?

15:17 • 29 Maj 2021

PD, me çfarë po sfidohet Basha?

Fushata për kryetar në partinë Demokratike ka nisur zyrtarisht dhe kandidatët që janë përballë kreut aktual Lulzim Basha kanë paraqitur platformat e tyre për drejtimin e selisë blu. Si për t’i treguar Bashës së duhet të largohet, emëruesi i përbashkëti të tre kandidatëve është kufizimi...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:26 • 27 Maj 2021
Zgjedhjet në Partinë Demokratike, sfidantët e Bashës shpalosin platformat e tyre
Video
21:49 • 22 Maj 2021
Beteja e fundit e Sali Berishës
Beteja e fundit e Sali Berishës

21:50 • 22 Maj 2021

Beteja e fundit e Sali Berishës

Sali Berisha u bë personi i katër nga ish zyrtarët e lartë shqiptar që u fut në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por më i rëndësishmi për nga pesha e posteve që ka mbajtur si ish-president dhe ish-kryeministër. Ndryshe nga tre...

Lexo lajmin e plotë

Berisha “non grata”, analistët: Duhet të heqë dorë nga mandati i deputetit

16:42 • 20 Maj 2021

Berisha “non grata”, analistët: Duhet të heqë dorë nga mandati i deputetit

Paralelja e krijuar mes Tom Doshit dhe Sali Berishës, të dy të përfshirë në listën e zezë amerikane, vendos Partinë Demokratike përpara sfidës për të ruajtur koherencën. Kërkesa për largimin e kryetarit të socialdemokratëve nga salla e Parlamentit, ka zënë ngushtë sot demokratët.   “Nisur nga...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:12 • 19 Maj 2021
SHBA shpall “non grata” Berishën. Akuzohet për korrupsion dhe pengim të drejtësisë
Meta injoron komisionin, të hënën afati i fundit për seancën dëgjimore me presidentin

16:34 • 18 Maj 2021

Meta injoron komisionin, të hënën afati i fundit për seancën dëgjimore me presidentin

Presidenti i Republikës nuk u paraqit para Komisionit Hetimor të ngritur për shkarkimin e tij. Kuvendit iu me përgjigj me shkrim, ku mungesa arsyetohej me vizitën në samitin e Brdo-Brijunit, për të cilën kreu i shtetit thotë se institucionet kishin njoftim prej kohësh. “Jo vetëm...

Lexo lajmin e plotë

Komisioni për shkarkimin e Metës: Anëtarët njihen me provat, presin presidentin të paraqitet

16:22 • 17 Maj 2021

Komisioni për shkarkimin e Metës: Anëtarët njihen me provat, presin presidentin të paraqitet

Komisioni hetimor për shkarkimin e Presidentin e Republikës u njoh me pamjet filmike të siguruara nga AMA që tregojnë veprimtarinë e Metës gjatë periudhës së fushatës elektorale. Nga ana e anëtarëve të komisionit pati kërkesë për të zgjeruar objektin e hetimit. “Mënyra e dhënies së...

Lexo lajmin e plotë

Lulzim Basha, fushatë për kryetar

17:25 • 15 Maj 2021

Lulzim Basha, fushatë për kryetar

Me zërat kundër tij që nuk zbehen, Lulzim Basha nisi këtë të hënë një tur në Shqipëri me elektoratin e Partisë Demokratike. Në tre ndalesat e tij të para, Durrës, Lezhë dhe Fier, kryedemokrati dha 2 mesazhe kryesore. Basha i mëshon fort faktit që në...

Lexo lajmin e plotë

Reforma në drejtësi, Xhafaj: Duhen rezultate, gjyqtarët e prokurorët të mos ndikohen

12:22 • 10 Maj 2021

Reforma në drejtësi, Xhafaj: Duhen rezultate, gjyqtarët e prokurorët të mos ndikohen

Reforma në drejtësi është një realitet konkret, tani duhen frytet e saj. Këto janë fjalët e ish-kreut të komisionit për reformën në drejtësi, Fatmir Xhafaj, i cili bën thirrje për rezultate të qarta, si kusht për të rikthyer besimin e qytetarëve te drejtësia. Xhafaj nuk...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:58 • 08 Maj 2021
Shkarkimi i Metës, tentativa e dytë
Video
16:36 • 05 Maj 2021
Stërvitja “Defender 21”, Peleshi dhe Mediu: Shqipëria, partner i rëndësishëm i NATO
Stërvitja “Defender 21”, Peleshi dhe Mediu: Shqipëria, partner i rëndësishëm i NATO

16:33 • 05 Maj 2021

Stërvitja “Defender 21”, Peleshi dhe Mediu: Shqipëria, partner i rëndësishëm i NATO

Stërvitja ushtarake shumëkombëshe Defender 21, që drejtohet nga SHBA, sipas ministrit të Mbrojtjes, Niko Peleshi, vjen në Shqipëri për dy arsye. “E para është pozicioni i jashtëzakonshëm strategjik, roli i madh që ne luajmë dhe mund të luajmë në Ballkanin Perëndimor për ta mbajtur orientimin...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:31 • 04 Maj 2021
Shkarkimi i Metës, Daci: Procedura, e rregullt. Rrezik ndarja e Kushtetueses
Shkarkimi i Metës, Daci: Procedura, e rregullt. Rrezik ndarja e Kushtetueses

19:29 • 04 Maj 2021

Shkarkimi i Metës, Daci: Procedura, e rregullt. Rrezik ndarja e Kushtetueses

Nisma e socialistëve për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta po ndërmerret kur kemi një Parlament të ri të zgjedhur më 25 prill që pret certifikimin, nderkohë që mandati i Parlamentit aktual jo vetëm që përfundon në shtator, por historiku i votimeve që prej vitit 2019...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:51 • 30 Prill 2021
Kadilli: Kush thërret “Rama ik”, nuk mund të thotë edhe “Basha rri”
Video
14:17 • 28 Prill 2021
Ristani, Nishani, Pollo dhe Kadilli kërkojnë dorëheqjen e Bashës
Video
16:38 • 26 Prill 2021
Numërimi vijon, debat mes numëruesve dhe vëzhguesve në KZAZ 32
Zgjedhjet parlamentare, katër parti politike garojnë për herë të parë

15:36 • 25 Prill 2021

Zgjedhjet parlamentare, katër parti politike garojnë për herë të parë

Në zgjedhjet e 25 prillit, fronti opozitar vjen i fragmentarizuar. Përpos koalicionit të Partisë Demokratike me aleatët e saj dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim, tabloja plotësohet nga parti që garojnë për herë të parë në zgjedhjet parlamentare. Disa nga të pakënaqurit që u larguan nga...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet parlamentare, roli i medias në fushatën elektorale të 25 prillit

10:40 • 25 Prill 2021

Zgjedhjet parlamentare, roli i medias në fushatën elektorale të 25 prillit

Në mungesë të një fushate elektorale tradicionale, që u kushtëzua nga Covid-19, partitë politike u detyruan që gjithë komunikimin e programeve të tyre ta përqendronin në media. Por, pavarësisht kësaj, gazetari Mentor Kikia mendon se media nuk ka luajtur rol të rëndësishëm në këtë proces, duke...

Lexo lajmin e plotë

Pragu për të pavarurit, ekspertët: KQZ s’mund ta shfuqizojë, e zgjidh Kushtetuesja

16:40 • 16 Prill 2021

Pragu për të pavarurit, ekspertët: KQZ s’mund ta shfuqizojë, e zgjidh Kushtetuesja

Raporti i ODHIR dëshmoi se KQZ po përpiqet të injorojë pragun kombëtar 1% që kandidatët e pavarur duhet të kalojnë, nëse arrijnë të marrin mandatin në qarkun ku garojnë. Por një pengesë e tij është e sanksionuar në hierarkitë më të larta të normës juridike,...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:13 • 15 Prill 2021
Zgjedhjet e 25 Prillit, vëzhguesit vendas: Problem, përdorimi i të dhënave personale
Zgjedhjet e 25 Prillit, vëzhguesit vendas: Problem, përdorimi i të dhënave personale

13:11 • 15 Prill 2021

Zgjedhjet e 25 Prillit, vëzhguesit vendas: Problem, përdorimi i të dhënave personale

Përdorimi i të dhënave personale ishte një nga shqetësimet kryesore të ngritura në raportin e ndërmjetëm për zgjedhjet e 25 Prillit, nga Shoqata për Kulturë Demokratike, pjesë e vëzhguesve vendorë. Roden Hoxha, jurist dhe pjesë e grupit të monitorimit, tha: “Jo vetëm shkelet Kodi Zgjedhor,...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:35 • 12 Prill 2021
Vaksina kineze, Rakacolli: Është e sigurt, më pak efekte anësore se Pfizer
Vaksina kineze, Rakacolli: Është e sigurt, më pak efekte anësore se Pfizer

15:19 • 12 Prill 2021

Vaksina kineze, Rakacolli: Është e sigurt, më pak efekte anësore se Pfizer

Komisioni i Ligjeve dhe i Shëndetësisë, miratuan pa asnjë debat aktet normative për furnizimin e Shqipërisë me vaksinën kineze. Zv.ministja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, edhe një herë garantoi të gjithë qytetarët se vaksinat e përdorura janë të sigurta, ndërsa nuk hezitoi në krahasimet mes tyre....

Lexo lajmin e plotë

Vettingu në polici, Komisioni i Sigurisë rrëzon dekretin e presidentit Meta

12:30 • 10 Prill 2021

Vettingu në polici, Komisioni i Sigurisë rrëzon dekretin e presidentit Meta

Komisioni parlamentar për sigurinë kombëtare, pa asnjë surprizë rrëzoi dekretin e Presidentit Ilir Meta i cili kishte kthyer për rishqyrtim ndryshimet ligjore për vettingun në polici. Argumentet e paraqitura me shkrim, këshilltari i presidentit, Bledar Dervishi i parashtroi edhe një herë përballë deputetëve socialistë.  Sipas...

Lexo lajmin e plotë

Vetting-u në polici, Komisioni i Sigurisë rrëzon dekretin e Presidentit Ilir Meta

21:15 • 09 Prill 2021

Vetting-u në polici, Komisioni i Sigurisë rrëzon dekretin e Presidentit Ilir Meta

Komisioni Parlamentar për Sigurinë Kombëtare, pa asnjë surprizë rrëzoi dekretin e Presidentit Ilir Meta, i cili kishte kthyer për rishqyrtim ndryshimet ligjore për vetting-un në polici. Argumentet e paraqitura me shkrim, këshilltari i Presidentit, Bledar Dervishi, i parashtroi edhe një herë përballë deputetëve socialistë. Sipas...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:22 • 07 Prill 2021
Monitorimi i zgjedhjeve, vëzhguesit e ENEMO, 2 muaj në Shqipëri për të ndjekur procesin
Monitorimi i zgjedhjeve, vëzhguesit e ENEMO, 2 muaj në Shqipëri për të ndjekur procesin

17:17 • 07 Prill 2021

Monitorimi i zgjedhjeve, vëzhguesit e ENEMO, 2 muaj në Shqipëri për të ndjekur procesin

Pjesë e misioneve vëzhguese për zgjedhjet e 25 prillit do të jetë edhe ENEMO, Rrjeti Evropian i Organizatave të Monitorimit të Zgjedhjeve. Kreu i këtij ekipi, Gianluca Passarelli tregoi pikat kryesore ku do fokusohet procesi i monitorimit: “ENEMO do të vëzhgojë, vlerësojë dhe raportojë mbi...

Lexo lajmin e plotë

Sistemet elektorale, ekspertët: Ndryshimet e tepërta, shkak për mungesë stabiliteti

19:54 • 06 Prill 2021

Sistemet elektorale, ekspertët: Ndryshimet e tepërta, shkak për mungesë stabiliteti

Zgjedhjet e 25 prillit pritet që të vënë në provë një risi në sistemin proporcional rajonal, që lidhet me listat e Hapura. Në 30 vjet, sistemet zgjedhore kanë qenë në një tranzicion të vazhdueshëm. Drejtori i Qendrës për Studimin e Demokracisë dhe Qeverisjes, Arjan Dyrmishi...

Lexo lajmin e plotë

Fushata në kohë Covidi, ekspertët: Votuesit të orientuar drejt liderit

10:29 • 06 Prill 2021

Fushata në kohë Covidi, ekspertët: Votuesit të orientuar drejt liderit

Pandemia Covid 19 ndër të tjera ka kushtëzuar edhe fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 prillit.  Eksperti i komunikimit Ramadan Çipuri në një intervistë për A2 u shpreh se  këtë vit, pavarësisht se takimet elektorale me grumbullime njerëzish nuk kanë munguar, fushata po zhvillohet në...

Lexo lajmin e plotë

Testohet votimi elektronik, Celibashi: Procesi i thjeshtë për të gjithë votuesit

13:25 • 03 Prill 2021

Testohet votimi elektronik, Celibashi: Procesi i thjeshtë për të gjithë votuesit

Nisi testimi i projektit pilot që pritet të mundësojë votimin dhe numërimin elektronik në njësinë numër 10 në Tiranë për zgjedhjet e 25 prillit. Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, u shpreh se më atë të këtij sistemi votuesit do e kenë të thjesht që...

Lexo lajmin e plotë

Fleta e votimit, ekspertët: Rrezikon zgjedhjet, rrit konfuzionin te votuesit

17:18 • 02 Prill 2021

Fleta e votimit, ekspertët: Rrezikon zgjedhjet, rrit konfuzionin te votuesit

Vonesa për miratimin e fletës së votimit dhe kompozimi i saj rrezikon procesin zgjedhor. Ish-kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Lefterije Luzi, në një intervistë për A2 u shpreh se do jetë e vështirë prodhimi i fletëve me përmasat e kërkuara nga Komisioneri i Zgjedhjeve....

Lexo lajmin e plotë

Vota e emigrantëve, PD e PS shkëmbim akuzash për dështimin e procesit

16:30 • 02 Prill 2021

Vota e emigrantëve, PD e PS shkëmbim akuzash për dështimin e procesit

Edhe në këto zgjedhje, shqiptarët jashtë atdheut nuk do të kenë mundësi të votojnë, pavarësisht premtimeve të shumta të forcave politike, të cilat ja hodhën fajin njëra-tjetrës për këtë dështim. Në një deklaratë për shtyp, PD akuzon qeverinë si përgjegjësen kryesore për mos realizimin e...

Lexo lajmin e plotë