Ergi Picaku

Deputetët opozitarë, Korab Lita dhe Artur Roshi, që më 25 prill u bënë pjesë e listës së Partisë Demokratike, janë kundër nismës për shkarkimin e presidentit të republikës. Të kontaktuar nga A2, pohuan se nuk gjejnë shkelje në veprimet dhe deklaratat e Ilir Metës. “Nuk gjej arsye që të shoh...

Gjatë vitit 2020 nuk pësoi rënie vetëm ekonomia, por edhe kriminaliteti. Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, prezantoi në Komisionin e Ligjeve raportin mbi gjendjen e kriminalitetit në vend për vitin 2020, duke nënvizuar se krime ka pasur më pak, por jo si meritë organeve ligjzbatuese. “Ka patur një ulje të...

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj kërkoi nga SPAK që të vijojë luftën kundër korrupsionit në nivele të larta.

Fushata për kryetar në partinë Demokratike ka nisur zyrtarisht dhe kandidatët që janë përballë kreut aktual Lulzim Basha kanë paraqitur platformat e tyre për drejtimin e selisë blu. Si për t’i treguar Bashës së duhet të largohet, emëruesi i përbashkëti të tre kandidatëve është kufizimi i mandatit të kryetarit që...

Kandidatët për kryetar në Partinë Demokratike shpalosën idetë e tyre për drejtimin e partisë. Mes pikave kryesore të sfidantëve të Lulzim Bashës ishte ajo që parashikon se kryetari që humb zgjedhjet, duhet të dorëhiqet pa të drejtë rizgjedhje.

Sali Berisha u bë personi i katërt nga ish-zyrtarët e lartë shqiptarë që u fut në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por më i rëndësishmi për nga pesha e posteve që ka mbajtur si ish-president dhe ish-kryeministër.

Sali Berisha u bë personi i katër nga ish zyrtarët e lartë shqiptar që u fut në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por më i rëndësishmi për nga pesha e posteve që ka mbajtur si ish-president dhe ish-kryeministër. Ndryshe nga tre të tjerët Berisha u bë...

Paralelja e krijuar mes Tom Doshit dhe Sali Berishës, të dy të përfshirë në listën e zezë amerikane, vendos Partinë Demokratike përpara sfidës për të ruajtur koherencën. Kërkesa për largimin e kryetarit të socialdemokratëve nga salla e Parlamentit, ka zënë ngushtë sot demokratët.   “Nisur nga ky artikulim i vazhdueshëm kundër...

Ish-kryemninistrit Sali Berisha dhe familjes së tij i ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në arsyetimin e Departamentit Amerikan të Shtetit, Berisha akuzohet për korrupsion dhe pengim të drejtësisë.

Presidenti i Republikës nuk u paraqit para Komisionit Hetimor të ngritur për shkarkimin e tij. Kuvendit iu me përgjigj me shkrim, ku mungesa arsyetohej me vizitën në samitin e Brdo-Brijunit, për të cilën kreu i shtetit thotë se institucionet kishin njoftim prej kohësh. “Jo vetëm që Protokolli i Shtetit është...

Komisioni hetimor për shkarkimin e Presidentin e Republikës u njoh me pamjet filmike të siguruara nga AMA që tregojnë veprimtarinë e Metës gjatë periudhës së fushatës elektorale. Nga ana e anëtarëve të komisionit pati kërkesë për të zgjeruar objektin e hetimit. “Mënyra e dhënies së nënshtetësisë nga presidenti i Republikës....

Me zërat kundër tij që nuk zbehen, Lulzim Basha nisi këtë të hënë një tur në Shqipëri me elektoratin e Partisë Demokratike. Në tre ndalesat e tij të para, Durrës, Lezhë dhe Fier, kryedemokrati dha 2 mesazhe kryesore. Basha i mëshon fort faktit që në 25 prill pati një masakër...

Reforma në drejtësi është një realitet konkret, tani duhen frytet e saj. Këto janë fjalët e ish-kreut të komisionit për reformën në drejtësi, Fatmir Xhafaj, i cili bën thirrje për rezultate të qarta, si kusht për të rikthyer besimin e qytetarëve te drejtësia. Xhafaj nuk lë jashtë vëmendjes as ata...

Për herë të dytë në pak muaj, mazhoranca socialiste tenton të nxjerrë Ilir Metën nga zyra e Presidentit. E para mbeti në rrugë, pas sugjerimit të Komisionit të Venecias për të ruajtur balancat e pushteteve. Por këtë herë duket se socialistët e kanë seriozisht. Sulmin ndaj presidentit dhe krijesës së tij, LSI, kishte nisur që para zgjedhjeve dhe procesi për shkarkimin e tij vjen si zgjatim i të njëjtës fushatë.

Stërvitja ushtarake shumëkombëshe Defender 21, që drejtohet nga SHBA, sipas ministrit të Mbrojtjes, Niko Peleshi, vjen në Shqipëri për dy arsye.

Stërvitja ushtarake shumëkombëshe Defender 21, që drejtohet nga SHBA, sipas ministrit të Mbrojtjes, Niko Peleshi, vjen në Shqipëri për dy arsye. “E para është pozicioni i jashtëzakonshëm strategjik, roli i madh që ne luajmë dhe mund të luajmë në Ballkanin Perëndimor për ta mbajtur orientimin e këtij rajoni të rëndësishëm...

Nisma e socialistëve për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta po ndërmerret kur kemi një Parlament të ri të zgjedhur më 25 prill që pret certifikimin, nderkohë që mandati i Parlamentit aktual jo vetëm që përfundon në shtator, por historiku i votimeve që prej vitit 2019 ka treguar se socialistët mund të sigurojnë 94 votat e nevojshme për shkarkimin e Ilir Metës.

Nisma e socialistëve për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta po ndërmerret kur kemi një Parlament të ri të zgjedhur më 25 prill që pret certifikimin, nderkohë që mandati i Parlamentit aktual jo vetëm që përfundon në shtator, por historiku i votimeve që prej vitit 2019 ka treguar se socialistët mund...

Fatbardh Kadilli, me anë të një deklarate pranë ambienteve të Partisë Demokratike, rikonfirmoi vendimin për të kandiduar si kryetar i kësaj partie.

Situatë e tensionuar në KZAZ 32 pas disa debateve mes numëruesve të PS dhe vëzhguesve të PD. Kjo erdhi pasi numëruesi i PS vendosi të hapte kutinë e votimit pa prezencën e numëruesit të PD. Megjithatë kutia nuk u hap dhe numërimi nisi kur aty u paraqit numëruesi.

Në zgjedhjet e 25 prillit, fronti opozitar vjen i fragmentarizuar. Përpos koalicionit të Partisë Demokratike me aleatët e saj dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim, tabloja plotësohet nga parti që garojnë për herë të parë në zgjedhjet parlamentare. Disa nga të pakënaqurit që u larguan nga Partia Demokratike në prag të...

Në mungesë të një fushate elektorale tradicionale, që u kushtëzua nga Covid-19, partitë politike u detyruan që gjithë komunikimin e programeve të tyre ta përqendronin në media. Por, pavarësisht kësaj, gazetari Mentor Kikia mendon se media nuk ka luajtur rol të rëndësishëm në këtë proces, duke harruar misionin e saj. “Media...

Raporti i ODHIR dëshmoi se KQZ po përpiqet të injorojë pragun kombëtar 1% që kandidatët e pavarur duhet të kalojnë, nëse arrijnë të marrin mandatin në qarkun ku garojnë. Por një pengesë e tij është e sanksionuar në hierarkitë më të larta të normës juridike, ndaj dhe ish-kryetari i Komisionit...

Përdorimi i të dhënave personale ishte një nga shqetësimet kryesore të ngritura në raportin e ndërmjetëm për zgjedhjet e 25 Prillit, nga Shoqata për Kulturë Demokratike, pjesë e vëzhguesve vendorë.

Përdorimi i të dhënave personale ishte një nga shqetësimet kryesore të ngritura në raportin e ndërmjetëm për zgjedhjet e 25 Prillit, nga Shoqata për Kulturë Demokratike, pjesë e vëzhguesve vendorë. Roden Hoxha, jurist dhe pjesë e grupit të monitorimit, tha: “Jo vetëm shkelet Kodi Zgjedhor, por kemi shkelje të ligjit...

Komisioni i Ligjeve dhe i Shëndetësisë, miratuan pa asnjë debat aktet normative për furnizimin e Shqipërisë me vaksinën kineze.

Komisioni i Ligjeve dhe i Shëndetësisë, miratuan pa asnjë debat aktet normative për furnizimin e Shqipërisë me vaksinën kineze. Zv.ministja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, edhe një herë garantoi të gjithë qytetarët se vaksinat e përdorura janë të sigurta, ndërsa nuk hezitoi në krahasimet mes tyre. “Meqë po flasim për vaksinën...

Komisioni parlamentar për sigurinë kombëtare, pa asnjë surprizë rrëzoi dekretin e Presidentit Ilir Meta i cili kishte kthyer për rishqyrtim ndryshimet ligjore për vettingun në polici. Argumentet e paraqitura me shkrim, këshilltari i presidentit, Bledar Dervishi i parashtroi edhe një herë përballë deputetëve socialistë.  Sipas tij, këto ndryshime vënë nën...

Komisioni Parlamentar për Sigurinë Kombëtare, pa asnjë surprizë rrëzoi dekretin e Presidentit Ilir Meta, i cili kishte kthyer për rishqyrtim ndryshimet ligjore për vetting-un në polici. Argumentet e paraqitura me shkrim, këshilltari i Presidentit, Bledar Dervishi, i parashtroi edhe një herë përballë deputetëve socialistë. Sipas tij, këto ndryshime vënë nën...

Pjesë e misioneve vëzhguese për zgjedhjet e 25 prillit do të jetë edhe ENEMO, Rrjeti Evropian i Organizatave të Monitorimit të Zgjedhjeve.

Pjesë e misioneve vëzhguese për zgjedhjet e 25 prillit do të jetë edhe ENEMO, Rrjeti Evropian i Organizatave të Monitorimit të Zgjedhjeve. Kreu i këtij ekipi, Gianluca Passarelli tregoi pikat kryesore ku do fokusohet procesi i monitorimit: “ENEMO do të vëzhgojë, vlerësojë dhe raportojë mbi gjetjet kryesore në lidhje me monitorimin...

Zgjedhjet e 25 prillit pritet që të vënë në provë një risi në sistemin proporcional rajonal, që lidhet me listat e Hapura. Në 30 vjet, sistemet zgjedhore kanë qenë në një tranzicion të vazhdueshëm. Drejtori i Qendrës për Studimin e Demokracisë dhe Qeverisjes, Arjan Dyrmishi në një intervistë për A2CNN...

Pandemia Covid 19 ndër të tjera ka kushtëzuar edhe fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 prillit.  Eksperti i komunikimit Ramadan Çipuri në një intervistë për A2 u shpreh se  këtë vit, pavarësisht se takimet elektorale me grumbullime njerëzish nuk kanë munguar, fushata po zhvillohet në formate të tjera. Sipas tij...

Nisi testimi i projektit pilot që pritet të mundësojë votimin dhe numërimin elektronik në njësinë numër 10 në Tiranë për zgjedhjet e 25 prillit. Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, u shpreh se më atë të këtij sistemi votuesit do e kenë të thjesht që të votojnë për subjektin politik...

Vonesa për miratimin e fletës së votimit dhe kompozimi i saj rrezikon procesin zgjedhor. Ish-kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Lefterije Luzi, në një intervistë për A2 u shpreh se do jetë e vështirë prodhimi i fletëve me përmasat e kërkuara nga Komisioneri i Zgjedhjeve. “Zgjedhjet ne 25 prill janë...

Edhe në këto zgjedhje, shqiptarët jashtë atdheut nuk do të kenë mundësi të votojnë, pavarësisht premtimeve të shumta të forcave politike, të cilat ja hodhën fajin njëra-tjetrës për këtë dështim. Në një deklaratë për shtyp, PD akuzon qeverinë si përgjegjësen kryesore për mos realizimin e këtij procesi për zgjedhjet e...