Ervin Koçi

REPORTER

Ervin Koçi është reporter i  politikës në A2 CNN.  Ai raporton mbi veprimtarinë e institucioneve kryesore ne vend si Kuvendi dhe Presidenca prej vitit 2010.

Angazhimi i tij në media nisi në shtypin e shkruar në të përditshmen “Metropol” dhe më pas në disa media të shkruara si Gazeta “Shqiptarja.com” dhe “Panorama”. Në karrierën e tij Ervin Koçi ka ushtruar edhe detyrën e specialistit për media pranë Kuvendit të Shqipërisr për 4 vite.

Bashkëpunimi i tij me A2 CNN u parapri nga një angazhim në televizionin “Euronews Albania”.

Ervin Koçi është diplomuar për “Gazetari”, edhe ka përfunduar studimet master shkencor për “Histori”.

Shkarkimi i Tushes i ligjshëm? Braho: Vendimi mund të pezullohet, zëvendësimi pas “Venecias”

15:35 • 17 Korrik 2021

Shkarkimi i Tushes i ligjshëm? Braho: Vendimi mund të pezullohet, zëvendësimi pas “Venecias”

Juristi Ledio Braho, anëtar i Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve, mendon se shkarkimi i Fatos Tushes nuk është përfundimtar. Sipas tij, ish-kryebashkiaku ka të drejtë të ankimohet në Kushtetuese çka do të pezullonte vendimin. Lushnja ishte bashkia e gjashtë që mbeti pa kryetar dhe ngërçin...

Lexo lajmin e plotë

Pas votave vijnë paratë: PS merr 65 milionë lekë, PD ndan shumën me aleatët

23:09 • 16 Korrik 2021

Pas votave vijnë paratë: PS merr 65 milionë lekë, PD ndan shumën me aleatët

85 lekë për çdo fletë votimi do të marrin katër partitë që arritën të merrnin mandate parlamentare. KQZ ka përllogaritur vlerën për çdo fletë, ku pjesën më të madhe do ta marrë Partia Socialiste si forca që grumbulloi më shumë vota në 25 prill me...

Lexo lajmin e plotë

Mandati i kryebashkiakëve, zbardhen “dilemat” e Kushtetueses për Komisionin e Venecias

16:49 • 15 Korrik 2021

Mandati i kryebashkiakëve, zbardhen “dilemat” e Kushtetueses për Komisionin e Venecias

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur letrën që i ka dërguar Komisionit të Venecias, të cilit i drejton tre pyetje në lidhje me zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019. Ndër to, duket se prevalon dilema se cili nga parimet kushtetuese është më i rëndësishëm. Kushtetuesja shqyrtoi këto...

Lexo lajmin e plotë

Analiza post-zgjedhore, Pelinku: Teknologjia funksionoi, e vetme nuk mjafton

12:47 • 15 Korrik 2021

Analiza post-zgjedhore, Pelinku: Teknologjia funksionoi, e vetme nuk mjafton

Teknologjia funksionoi, por e vetme nuk mjafton për të shmangur deformimin e zgjedhjeve. Ky është bilanci që i bën zëvendëskomisionerja shtetërore e zgjedhjeve, Lealba Pelinku, përdorimit të pajisjeve elektronike më 25 prill. Përfundimi zyrtar i zgjedhjeve parlamentare pasohet nga bilanci i tyre. Më 25 prill,...

Lexo lajmin e plotë

Vendimi i Kushtetueses, a ra herësi? Flasin anëtarët e KQZ

17:50 • 14 Korrik 2021

Vendimi i Kushtetueses, a ra herësi? Flasin anëtarët e KQZ

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për mënyrën e përllogaritjes së mandateve do të vër në lëvizje Kuvendin e pas 25 prillit për të amenduar Kodin Zgjedhor. Anëtari i Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve mendon se Gjykata nuk ka hedhur poshtë vetëm herësin, por komplet formulën.  Ledio...

Lexo lajmin e plotë

KQZ vulos rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit

20:02 • 14 Korrik 2021

KQZ vulos rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit

Me 3 vota pro dhe dy vota kundër, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar pas 80 ditësh rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit, atë që ishte miratuar më parë edhe nga Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve. PS ka siguruar mandatin e tretë, ndërsa në opozitë janë...

Lexo lajmin e plotë

Fati i kryebashkiakëve, Komisioni i Venecias shqyrton më 14 tetor kërkesën e Kushtetueses

10:31 • 13 Korrik 2021

Fati i kryebashkiakëve, Komisioni i Venecias shqyrton më 14 tetor kërkesën e Kushtetueses

Komisioni i Venecias ka administruar kërkesën e Gjykatës Kushtetuese për vlefshmërinë e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit 2019. Komisioni njofton se kjo kërkesë do të shqyrtohet në seancën e radhës plenare, e cila është parashikuar të zhvillohet më 14 tetor. Gjykata Kushtetuese në datën 23...

Lexo lajmin e plotë

Fundi i një eksperimenti parlamentar

16:09 • 10 Korrik 2021

Fundi i një eksperimenti parlamentar

Shtatë korriku shënoi fundin e një legjislature anormale në politikën shqiptare. Kuvendi prej 122 deputetësh pushoi në funksionuari dhe parlamentarët morën pushimet. Disa të përhershme në politikë e disa të përkohshme, në pritje të muajt shtator për t’u rikthyer sërish në sallën e Kuvendit. Një...

Lexo lajmin e plotë

Tenderi 25 milionë euro, SPAK vë në pranga 9 zyrtarë të Ministrisë së Brendshme për uniformat e policisë

18:04 • 10 Korrik 2021

Tenderi 25 milionë euro, SPAK vë në pranga 9 zyrtarë të Ministrisë së Brendshme për uniformat e policisë

Pas një hetimi disamujor, SPAK ka vënë në pranga 9 zyrtarë të Ministrisë së Brendshme pasi dyshon se kanë abuzuar me tendera. Bëhet fjalë për blerjen e uniformave të Policisë së Shtetit me një vlerë rreth 23 milionë euro, për të cilën SPAK dyshon se...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet e 25 prillit, mbyllen ankimimet, rezultati tashmë i pakthyeshëm

15:15 • 09 Korrik 2021

Zgjedhjet e 25 prillit, mbyllen ankimimet, rezultati tashmë i pakthyeshëm

Kolegji Zgjedhor hodhi poshtë ankimin e fundit për parlamentaret e 25 prillit. Trupa e gjyqtarëve nuk e cilësoi si të bazuar në prova kërkesën e koalicionit të drejtuar nga Kujtim Gjuzi i cili kishte kërkuar përsëritjen e zgjedhjeve nën argumentin se nuk u mundësua votimi...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:37 • 08 Korrik 2021
Nismat e harruara, draftet që PS la rrugës: Nga antishpifja te “disiplinimi” i presidentit
Nismat e harruara, draftet që PS la rrugës: Nga antishpifja te “disiplinimi” i presidentit

14:43 • 08 Korrik 2021

Nismat e harruara, draftet që PS la rrugës: Nga antishpifja te “disiplinimi” i presidentit

Në legjislaturën e fundit, mazhoranca socialiste shfrytëzoi mbështetjen e opozitës parlamentare për të kaluar shumë nisma ligjore, por disa prej tyre që u prezantuan me shumë bujë, mbeten në sirtarët e Kuvendit. Të tilla ishin amnistia fiskale, antishpifja apo edhe ligji organik për presidentin e...

Lexo lajmin e plotë

Legjislatura pa precedentë, merr fund “eksperimenti” me opozitën parlamentare

19:30 • 07 Korrik 2021

Legjislatura pa precedentë, merr fund “eksperimenti” me opozitën parlamentare

7 korriku shënoi edhe fundin e një legjislature anormale në politikën shqiptare. Kuvendi prej 122 deputetësh pushoi në funksionuari dhe parlamentarët morën pushimet. Disa të përhershme në politikë e disa të përkohshëm, në pritje të muajt shtator për t’u rikthyer sërish në sallën e Kuvendit....

Lexo lajmin e plotë

Tërhiqet Kuvendi, gazetarët do të lejohen në komisione, por pa kamera

16:08 • 06 Korrik 2021

Tërhiqet Kuvendi, gazetarët do të lejohen në komisione, por pa kamera

Gazetarët nuk do të nxirren jashtë nga Kuvendi i Shqipërisë. Pas reagimit të përfaqësuesve të medias, Byroja e Kuvendit ka ndryshuar sërish rregulloren për akomodimin e masmedias duke hequr klauzolën që ndalonte pjesëmarrjen fizike të gazetarëve në punimet e Kuvendit. Sipas ndryshimeve të miratuara në...

Lexo lajmin e plotë

KED mbyll aplikimet për plotësimin e Gjykatës Kushtetuese, 9 kandidatë për tre vende

16:10 • 06 Korrik 2021

KED mbyll aplikimet për plotësimin e Gjykatës Kushtetuese, 9 kandidatë për tre vende

Gjykata e Lartë ka mbyllur fazën e aplikimit për tre pozicione vakante në Gjykatën Kushtetuese. Nëntë anëtarë kanë shprehur dëshirën për të veshur tunikën e gjyqtarit kushtetues. Tashmë lista i është përcjellë Këshillit të Emërimeve në Drejtësi i cili do të bëjë verifikimin e kandidaturave....

Lexo lajmin e plotë

Video
14:53 • 06 Korrik 2021
Lushnja drejtohet nga burgu. Kryebashkiaku Tushe ruan mandatin deri në vendimin e gjykatës
Lushnja drejtohet nga burgu. Kryebashkiaku Tushe ruan mandatin deri në vendimin e gjykatës

14:49 • 06 Korrik 2021

Lushnja drejtohet nga burgu. Kryebashkiaku Tushe ruan mandatin deri në vendimin e gjykatës

Pavarësisht se kryebashkiaku i Lushnjës ra në rrjetën e SPAK, Fatos Tushe do të vijojë të gëzojë mandatin e të zgjedhurit vendor. Nëse nuk zgjedh të largohet me vullnetin e tij, duke dhënë dorëheqjen, për të ndërprerë mandatin e Tushes nevojitet një vendim i formës...

Lexo lajmin e plotë

Gjykata Kushtetuese pezullon punimet për ndërtimin e Teatrit Kombëtar

21:09 • 02 Korrik 2021

Gjykata Kushtetuese pezullon punimet për ndërtimin e Teatrit Kombëtar

Gjykata Kushtetuese rrëzon planin e qeverisë për ndërtimin e godinës së re të Teatrit Kombëtar. Dy javë pasi dëgjoi pretendimet e palëve, gjykata vendosi të shpall si antikushtetues ligjin special që qeveria miratoi në vitin 2018, nga ku nisi edhe rrugëtimi për shembjen e godinës...

Lexo lajmin e plotë

KQZ nuk i ndërpret mandatin kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj

12:48 • 02 Korrik 2021

KQZ nuk i ndërpret mandatin kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk i ndërpret mandatin kryetarit të Bashkisë Mallakastër, Qerim Ismailajt. Sipas Komisionerit Shtetëror, Ilirjan Celibashi, Ismailaj nuk është në kushtet e ndalimit. Pas denoncimit të bërë nga ana e Partisë Demokratike në janar 2020, Prokuroria e Përgjithshme nisi hetimet për Ismailajn...

Lexo lajmin e plotë

Kushtetuesja hapi listat, opozita parlamentare shpall fitoren, njofton pazar në shtator

16:25 • 01 Korrik 2021

Kushtetuesja hapi listat, opozita parlamentare shpall fitoren, njofton pazar në shtator

Opozita parlamentare e cilësoi si një fitore vendimin e Gjykatës Kushtetuese e cila caktoi se renditja e kandidatëve fitues për deputet të bëhet në bazë të votave preferenciale, pa pasur nevojë për të kapërcyer herësin. Vendimi i Gjykatës Kushtetuese që hapi 100% listën e kandidatëve...

Lexo lajmin e plotë

Gjykata Kushtetuese rrëzon herësin për shpërndarjen e mandateve

19:46 • 30 Qershor 2021

Gjykata Kushtetuese rrëzon herësin për shpërndarjen e mandateve

Gjykata Kushtetuese vendosi të shfuqizojë pengesën që socialistët vendosën në Kodin Zgjedhor, sa I përket hapjes së listave të kandidatëve për deputetë. Trupa shpalli të papajtueshme me Kushtetutën pikën 3 të nenit 163, që sanksiononte se një kandidat, për të kaluar në listën fituese, duhej...

Lexo lajmin e plotë

Dy vite nga vendoret: 5 bashki pa kryetar, zgjidhja kalon nga “Venecia”

19:21 • 30 Qershor 2021

Dy vite nga vendoret: 5 bashki pa kryetar, zgjidhja kalon nga “Venecia”

Dy vite nga zgjedhjet vendore, rrjeta e dekriminalizimit vijon të nxjerrë në pah të shkuarën e errët të disa kryebashkiakëve. Rasti më i fundit është ai i kryetarit të Bashkisë Mallakastër ku nga verifikimi i prokurorisë, rezulton të jetë i dënuar me tri vite heqje...

Lexo lajmin e plotë

KQZ shtyn seancën për kryebashkiakun e Mallakastrës, Qerim Ismailaj

11:25 • 30 Qershor 2021

KQZ shtyn seancën për kryebashkiakun e Mallakastrës, Qerim Ismailaj

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendos të shtyjë seancën për shqyrtimin e gjetjeve nga organi i prokurorisë për kryebashkiakun e Mallakastrës, Qerim Ismailaj. Seanca u shty me kërkesë të avokatit të Ismailajt nën argumenti se nuk kishte pasur kohë të njihej me dosjen e klientit të...

Lexo lajmin e plotë

Plumba dhe turizëm, Rama njofton ristrukturimin e uniformave blu: Jam realisht i shqetësuar

14:59 • 27 Qershor 2021

Plumba dhe turizëm, Rama njofton ristrukturimin e uniformave blu: Jam realisht i shqetësuar

Policia e Shtetit drejt ristrukturimit. Ngjarjet e rënda kriminale në disa qytete bregdetare duket se kanë çuar ekzekutivin të mendojë për ndryshime në uniformat blu. Lajmin e bëri të ditur vetë kreu i qeverisë Edi Rama pas takimit të Asamblesë së Partisë Socialiste në qytetin...

Lexo lajmin e plotë

Ambasadori i BE në Shqipëri merret në mbrojtje nga Garda e Republikës

21:53 • 24 Qershor 2021

Ambasadori i BE në Shqipëri merret në mbrojtje nga Garda e Republikës

Nëpërmjet një vendimi të posaçëm, qeveria ka vendosur të marrë në mbrojtje kreun e delegacionit të Bashkimit Europian, Luigi Soreca. Vendimi mban datën 23 qershor, në të njëjtën ditë kur ishte seanca plenare, dhe ku zyrtarisht nuk është njoftuar zhvillimi i një mbledhje qeverie. Krahas...

Lexo lajmin e plotë

Integrimi, mazhoranca: BE të ndryshojë sistemin e vendimmarrjes

16:53 • 24 Qershor 2021

Integrimi, mazhoranca: BE të ndryshojë sistemin e vendimmarrjes

Shqipëria nuk mundi të ulej në tryezën e bisedimeve për anëtarësim as këtë herë, ndonëse në dëftesë nuk kishte asnjë notë ngelëse.  Zhgënjimi u reflektua edhe në debatin parlamentar të cilit po i vjen fundi. Taulant Balla me tone të qeta dha një këshillë për...

Lexo lajmin e plotë

Legjitimiteti i 30 qershorit 2019, “Venecia” është shprehur që para 2 vjetësh: Bojkoti nuk i pengon zgjedhjet

15:20 • 24 Qershor 2021

Legjitimiteti i 30 qershorit 2019, “Venecia” është shprehur që para 2 vjetësh: Bojkoti nuk i pengon zgjedhjet

Komisioni i Venecias i ka shqyrtuar vlefshmërinë e zgjedhjeve vendore të vitit 2019 që para dy vjetësh. Ndonëse jo në mënyrë të detajuar, ekspertët ndërkombëtarë kanë dhënë mendimin e tyre se bojkoti i zgjedhjeve nga disa subjekte politike nuk përbën shkak për t’i anuluar ato. ...

Lexo lajmin e plotë

“Çështja nuk është dekreti i Presidentit, por kushtetutshmëria e zgjedhjeve”, reagimet pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjet vendore

12:48 • 24 Qershor 2021

“Çështja nuk është dekreti i Presidentit, por kushtetutshmëria e zgjedhjeve”, reagimet pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjet vendore

Janë të ligjshme apo jo zgjedhjet vendore të vitit 2019? Kësaj pyetje nuk mundi t’i jepte përgjigje Gjykata Kushtetuese, e cila vendosi se për legjitimitetin e vendoreve të 2019-s, të marrë opinionin e Komisionit të Venecias.  Pas 10 orëve parashtrime dhe 60 minuta me dyer...

Lexo lajmin e plotë

Gjykata Kushtetuese do t’i drejtohet Komisionit të Venecias për të kërkuar opinion për zgjedhjet e 30 qershorit

12:17 • 24 Qershor 2021

Gjykata Kushtetuese do t’i drejtohet Komisionit të Venecias për të kërkuar opinion për zgjedhjet e 30 qershorit

Janë të ligjshme apo jo zgjedhjet vendore të vitit 2019? Kësaj pyetje nuk mundi t’i jepte përgjigje Gjykata Kushtetuese, e cila vendosi se për legjitimitetin e vendoreve të 2019-s, të marrë opinionin e Komisionit të Venecias.  Pas 10 orë parashtrime dhe 60 minuta me dyer...

Lexo lajmin e plotë

Kuvendi “rihap vettingun”, 2 javë nga mbarimi i mandatit, nis plotësimi i vakancave në KPK dhe KP

14:29 • 21 Qershor 2021

Kuvendi “rihap vettingun”, 2 javë nga mbarimi i mandatit, nis plotësimi i vakancave në KPK dhe KP

Pak ditë para mbylljes së mandatit, Kuvendi i Shqipërisë kërkon ringritjen e komisionit të posaçëm për zgjedhjen e anëtarëve të vettingut. Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja njoftoi për plotësimin e dy vakancave për anëtarët zëvendëses në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit dhe Komisionerin...

Lexo lajmin e plotë

Rrugë e gjatë për “drejtësinë”, qeveria: Në vitin 2030 shërbime sipas standardeve të BE

17:29 • 18 Qershor 2021

Rrugë e gjatë për “drejtësinë”, qeveria: Në vitin 2030 shërbime sipas standardeve të BE

Qeveria nuk parashikon se shqiptarët do të mund të marrin një drejtësi me standarde europiane në katër vitet e ardhshme. Për këtë, do të duhet të presin gati një dekadë. Konkluzionet janë pjesë e Draft Strategjisë Ndërsektoriale e Drejtësisë për vitet 2021-2025, hartuar nga Ministria...

Lexo lajmin e plotë

Llogaritja e votave kushton para, të vegjlit e opozitës kërkojnë në Kushtetuese ndryshimin e formulës

16:17 • 17 Qershor 2021

Llogaritja e votave kushton para, të vegjlit e opozitës kërkojnë në Kushtetuese ndryshimin e formulës

Humbja e zgjedhjeve parlamentare mund të mos jetë e keqja më e madhe për opozitën. Partitë e vogla i druhen edhe kapitullimit financiar të tyre. Pesë aleatët e Lulzim Bashës iu drejtuan dyerve të Gjykatës Kushtetuese për të shfuqizuar nenin 88 të Kodit Zgjedhor i...

Lexo lajmin e plotë

Teatri në Kushtetuese, Presidenca: Godinën e re ta caktojmë me referendum

10:17 • 17 Qershor 2021

Teatri në Kushtetuese, Presidenca: Godinën e re ta caktojmë me referendum

Gjykata Kushtetuese shqyrtoi në themel padinë e Presidentit për Teatrin Kombëtar. Përfaqësuesi ligjor i Ilir Metës u shpreh se kjo çështje është me interes të madh publik dhe duhet të vendoset me referendum. Qeveria kërkoi pushimin e çështjes nën argumentin se Gjykata Kushtetuese nuk mund...

Lexo lajmin e plotë

“Rrjeta”e dekriminalizimit, konfirmohet dënimi në Greqi i kryebashkiakut të Mallakastrës

17:16 • 15 Qershor 2021

“Rrjeta”e dekriminalizimit, konfirmohet dënimi në Greqi i kryebashkiakut të Mallakastrës

Kryebashkiaku i Mallakastrës, Qerim Ismailaj, rrezikon të humbasë mandatin. Prokuroria e Përgjithshme, në përfundim të hetimeve, konstatoi se ai ka qenë i dënuar në Greqi me 3 vjet burg. Rezulton se Qerim Ismailaj, është deklaruar fajtor dhe është dënuar me tre vite burgim për veprën...

Lexo lajmin e plotë

Teatri Kombëtar, Kushtetuesja heton Këshillin Bashkiak të Tiranës

14:38 • 15 Qershor 2021

Teatri Kombëtar, Kushtetuesja heton Këshillin Bashkiak të Tiranës

Pjesë e hetimit kushtetues për çështjen e Teatrit Kombëtar do të bëhet edhe vendimmarrja e Këshillit Bashkiak të Tiranës që çoi në shembjen e godinën. Me kërkesë të presidencës, gjykata pranoi që pjesë e provave të bëhet edhe vendimi që dha dritën jeshile. Gjykata Kushtetuese...

Lexo lajmin e plotë

Beteja e fundit e Presidentit

14:13 • 12 Qershor 2021

Beteja e fundit e Presidentit

Në vitet e fundit politika shqiptare ka njohur disa precedent të rinj, si djegie mandatesh apo bojkot zgjedhjesh, por në krye të kësaj liste tashmë është shkarkimi i Presidentit. Maxhorancës socialiste i mjaftuan vetëm 3 javë kohë për të hetuar kreun e shtetit dhe konkluzioni...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:23 • 10 Qershor 2021
Pas shkarkimit, Meta vazhdon aktivitetin presidencial. Kuvendit i duhet firma e tij
Pas shkarkimit, Meta vazhdon aktivitetin presidencial. Kuvendit i duhet firma e tij

15:13 • 10 Qershor 2021

Pas shkarkimit, Meta vazhdon aktivitetin presidencial. Kuvendit i duhet firma e tij

Edhe pse 104 deputetë vendosën pro shkarkimit të Presidentit, Ilir Meta vijoi aktivitetin e tij si kryetar i shtetit. Ai dha mesazhin e tij në emër të popullit shqiptar në aktivitetin e mëngjesit të lutjeve të organizuar këtë vit në Jerusalem. “Shqiptarët janë krenarë që...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:23 • 08 Qershor 2021
Bechetti fitoi 108 mln euro: Qeveria pranon humbjen në arbitrazh, socialistët fajësojnë drejtësinë
Bechetti fitoi 108 mln euro: Qeveria pranon humbjen në arbitrazh, socialistët fajësojnë drejtësinë

14:56 • 08 Qershor 2021

Bechetti fitoi 108 mln euro: Qeveria pranon humbjen në arbitrazh, socialistët fajësojnë drejtësinë

Qeveria shqiptare pranoi se është debitore ndaj Francesco Bechetti-t me një vlerë prej 108 milionë eurosh. Avokatja e Shtetit, Enkelejda Muça, tregoi historikun e padisë duke nënvizuar se kjo është një histori suksesi pasi dëmi mund të kishte qenë dhjetëfish më i madh, ndërsa mazhoranca...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:39 • 04 Qershor 2021
Shkarkimi i Presidentit, Meta: Çështja nuk ekziston. Zoti t’i falë ata që nuk dinë ç’bëjnë
Kushtetuesja fillon me “Teatrin”, 1 vit pas shembjes nis shqyrtimi i padisë së presidentit

16:16 • 03 Qershor 2021

Kushtetuesja fillon me “Teatrin”, 1 vit pas shembjes nis shqyrtimi i padisë së presidentit

Një vit pasi teatri kombëtar u rrafshua, Gjykata Kushtetuese nisi shqyrtimin e padisë së Presidentit I cili kërkon anulimin e të gjitha akteve zyrtare që çuan në shembjen e godinës. “Sapo ka nisur gjykimi kushtetues që presidenti ka kërkuar e ka pritur prej 2 vitesh...

Lexo lajmin e plotë

Video
18:18 • 02 Qershor 2021
Këshilli i Lartë Gjyqësor ka propozuar shkrirjen e Gjykatave të Apelit në një të vetme
Certifikohen mandatet e Vlorës, Kolegji rrëzon ankimimet e PD-LSI, Kaso: Vendimmarrja u paracaktua

17:19 • 01 Qershor 2021

Certifikohen mandatet e Vlorës, Kolegji rrëzon ankimimet e PD-LSI, Kaso: Vendimmarrja u paracaktua

Kolegji Zgjedhor rrëzoi pretendimet e opozitës për pavlefshmëri zgjedhore në qarkun Vlorë duke legjitimuar mandatet e 25 prillit. Partia Demokratike akuzoi vendimmarrjen e gjyqtarëve si të paracaktuar. Brenda 24 orëve Kolegji Zgjedhor rrëzoi dy herë pretendimet e Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim për...

Lexo lajmin e plotë

Ankimet e opozitës për zgjedhjet, Kolegji Zgjedhor legjitimon Gjirokastrën

16:52 • 31 Maj 2021

Ankimet e opozitës për zgjedhjet, Kolegji Zgjedhor legjitimon Gjirokastrën

Kolegji Zgjedhor vendosi rrëzimin e pretendimeve të PD-së dhe LSI-së për pavlefshmëri zgjedhore në qarkun e Gjirokastrës duke certifikuar rezultatin e parë të zgjedhjeve të 25 prillit. Vendimi nuk e bindi opozitën e cila paralajmëroi padi në institucione të tjera.  Opozita pësoi disfatën e parë...

Lexo lajmin e plotë

“Spiunët publikë”, sinjalizimi antikorrupsion në administratë nuk funksionoi

13:13 • 28 Maj 2021

“Spiunët publikë”, sinjalizimi antikorrupsion në administratë nuk funksionoi

Pesë vjet më parë Kuvendi i Shqipërisë miratoi ligjin për sinjalizimin me qëllim denoncimin e rasteve të korrupsionit në institucionet publike. Por ky ligj duket se nuk ka funksionuar pasi administrata deri tani nuk ka preferuar të tregojë raste të dyshimta korruptive brenda vetes. Spiunimi...

Lexo lajmin e plotë

Heqja e patentave për thyerje karantine, qeveria “amnisti” për shkelësit

16:57 • 27 Maj 2021

Heqja e patentave për thyerje karantine, qeveria “amnisti” për shkelësit

Qeveria shqiptare ka vendosur të falë drejtuesit e automjeteve të cilët janë gjobitur nga uniformat blu për thyerje të orarit të karantinës. Nëpërmjet një akti normativ, ekzekutivi parashikon ndryshimin e sanksionit për thyerjen e orës së karantinës nga drejtuesit e automjeteve. Konkretisht nga tre vjet...

Lexo lajmin e plotë

Kuvendi “humbet” edhe një mandat tjetër, KQZ zëvendëson vakancat e Finos dhe Doshit

14:32 • 25 Maj 2021

Kuvendi “humbet” edhe një mandat tjetër, KQZ zëvendëson vakancat e Finos dhe Doshit

Në orën 12:00 zhvillohet mbledhja publike e Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi. Ndër të tjera, në rendin e ditës janë edhe dy zëvendësime mandatesh deputeti. I pari është ai për vakancën e krijuar në listën shumemërore të PS-së në Qarkun Fier, për shkak të...

Lexo lajmin e plotë

KAS përfundon numërimin e votave për Beratin: Rezultati nuk ndryshon

21:37 • 21 Maj 2021

KAS përfundon numërimin e votave për Beratin: Rezultati nuk ndryshon

Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve mbylli të gjitha pretendimet e palëve për qarkun e Beratit. Pas rinumërimit të 114 kutive të kërkuara nga LSI, rezultati nuk ndryshoi por u ngushtua diferenca ndërmjet PS-së dhe LSI-për në 58 vota për një karrige deputeti. Hetimi i kutive...

Lexo lajmin e plotë

Shkarkimi i Presidentit, Kuvendi vijon procesin, Meta nis vallen

16:11 • 21 Maj 2021

Shkarkimi i Presidentit, Kuvendi vijon procesin, Meta nis vallen

Komisioni Hetimor për shkarkimin e Presidentit është futur në javën e tij të fundit për të verifikuar shkeljet e Ilir Metës. Në mbledhjen e radhës ishin ekspertët e pavarur të cilët dhanë u dhanë përgjigje pyetjeve të deputetëve, ndër to nxitja e konfliktit institucional apo...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:58 • 20 Maj 2021
Bien pretendimet për Vlorën. KAS rrëzon sërish opozitën, PS pranon rinumërimin e Beratit
Bien pretendimet për Vlorën. KAS rrëzon sërish opozitën, PS pranon rinumërimin e Beratit

17:56 • 20 Maj 2021

Bien pretendimet për Vlorën. KAS rrëzon sërish opozitën, PS pranon rinumërimin e Beratit

Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve rrëzoi pretendimet e opozitës për pavlefshmëri zgjedhore në Qarkun Vlorë. Me vota të ndara, 3-2, pesë anëtarët e KAS vendosën kundër PD-së dhe LSI-së, duke lënë në fuqi ndarjen e mandateve për këtë qark, 8 për Partinë Socialiste dhe 4...

Lexo lajmin e plotë

Gjobat e pandemisë, shkon në parlament amnistia e radhës

14:56 • 20 Maj 2021

Gjobat e pandemisë, shkon në parlament amnistia e radhës

Deputeti Myslim Murrizi kërkon nga Kuvendi miratimin e një projektligji, i cili parashikon faljen e të gjitha masave administrative të vendosura gjatë kohës së pandemisë Covid-19. Akti me dy nene parashikon se pjesë e faljes të mos jetë vetëm gjobat, por edhe pezullimi i lejeve...

Lexo lajmin e plotë

Merret vendimi, 114 kutitë e votimit të Qarkut Berat do të rinumërohen

11:34 • 20 Maj 2021

Merret vendimi, 114 kutitë e votimit të Qarkut Berat do të rinumërohen

Me shumicë votash, anëtarët e KAS vendosën rinumërimin dhe rivlerësimin e 114 kutive të votimit të Qarkut Berat. Rinumërimi do të nisë në orën 14:00. Momentalisht, KAS është në pritje të materialeve nga KQZ për të vijuar shqyrtimin e ankimimeve për Qarkun Vlorë. Më herët,...

Lexo lajmin e plotë

PS mbështet kërkesën e LSI për të hapur kutitë në qarkun e Beratit

10:55 • 20 Maj 2021

PS mbështet kërkesën e LSI për të hapur kutitë në qarkun e Beratit

PS mbështet kërkesën e LSI për të hapur kutitë në qarkun e Beratit. Përfaqësuesi ligjor i PS në KQZ, Eridian Salianji theksoi se në kuadër të transparencës mbështet hapjen e kutive duke shprehur bindjen se rezultati në këtë qark nuk do të ndryshojë. LSI humbi...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:00 • 19 Maj 2021
Berati dhe Gjirokastra, KAS rrëzon ankimimet e PD-LSI për pavlefshmëri
PS hedh poshtë raportin e identifikimit elektronik: Qimja bëhet tra

17:46 • 18 Maj 2021

PS hedh poshtë raportin e identifikimit elektronik: Qimja bëhet tra

Gishtat e shumëfishtë të evidentuar nga pajisja e identifikimit elektronik, socialistët kërkojnë t’ia faturojnë Partisë Demokratike. Me bindjen se ato i përkasin operatorëve të përzgjedhur nga nën komisionerja Lealba Pelingu, përfaqësuesi i PS-së, Eridian Salianji, kërkoi një reagim publik prej saj, pasi edhe shkresa mbi...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:05 • 17 Maj 2021
Hapja e kutive nxjerr zbuluar komisionerët e partive
Hapja e kutive nxjerr zbuluar komisionerët e partive

20:55 • 17 Maj 2021

Hapja e kutive nxjerr zbuluar komisionerët e partive

24 kuti të Qarkut të Beratit nxorën në pah disa parregullsi në procesin zgjedhor. Krahas hetimit të kutive me materialet zgjedhore, KQZ ka konstatuar 57 raste të votimit të dyfishtë apo për persona të tretë. Provat e paraqitura nga LSI bindën 5 anëtarët e KAS-it...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:44 • 15 Maj 2021
Ankimimet zgjedhore, KAS vendos të hapë 24 kuti në Berat. Rrëzon kërkesat e PD-së