Ervin Mehmetaj

CORRESPONDENT/JOURNALIST - KUKES

Ngrica në verilindje, rekomandohet kalimi me zinxhirë në disa zona. Probleme me energjinë në disa fshatra

11:52 • 16 Janar 2021

Ngrica në verilindje, rekomandohet kalimi me zinxhirë në disa zona. Probleme me energjinë në disa fshatra

Qarku i Kukësit vijon të jetë i mbërthyer nga moti i ftohtë dhe acari, çka ka sjellë edhe ngrica e akull në rrugë. Si pasojë e uljes së temperaturave akset rrugore nacionale dhe rurale në segmente të veçanta janë përfshirë nga ngricat ndërsa po punohet...

Lexo lajmin e plotë

Reshje bore në Kukës, Fierza arrin kuotën e 282.71 metrave

10:12 • 10 Janar 2021

Reshje bore në Kukës, Fierza arrin kuotën e 282.71 metrave

Mbrëmja e djeshme shënoi nisjen e reshjeve të borës në Kukës. Trashësia e borës në mesnatë në zonat e larta malore arriti deri në 25 cm. Në qytetin e Kukësit  trashësia e borës ishte papërfillshme. Ndërkohë mëngjesin e kësaj të diele u rikthyen e reshjet e...

Lexo lajmin e plotë

“Erdhëm për Vitin e Ri dhe mbetëm këtu”. Uji shkatërron urën, banorët bllokohen në fshat

12:06 • 09 Janar 2021

“Erdhëm për Vitin e Ri dhe mbetëm këtu”. Uji shkatërron urën, banorët bllokohen në fshat

Prurjet e shumta si pasojë e reshjeve të shiut të dy ditëve të fundit në Kukës, shkaktuan edhe përmbytjen e një ure këmbësore në fshatin Mgullë në Njësinë Administrative Malzi. Nga dëmtimi urës së vetme që i lidh me pjesën tjetër të fshatit por edhe...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq, dëmtohet një segment i rrugës nacionale në Kukës

15:43 • 08 Janar 2021

Moti i keq, dëmtohet një segment i rrugës nacionale në Kukës

Në qarkun e Kukësit, vijojnë reshjet e shiut dhe të dëborës në zonat e larta malore. Lartësia e dëborës në Valbonë shkon në 25 centimetra e në Qafë-Prush 7 centimetra. Reshjet e orëve të fundit kanë sjellë probleme në segmente të ndryshme të rrugëve. Ka pasur...

Lexo lajmin e plotë

Situata e reshjeve, probleme me përmbytjet dhe rrugët nga jugu në veri

15:43 • 08 Janar 2021

Situata e reshjeve, probleme me përmbytjet dhe rrugët nga jugu në veri

Reshjet me intensitet të lartë të ditëve të fundit kanë filluar të japin probleme thuajse në të gjithë vendin, nga jugu në veri. Lumi i Vjosës ka dalë nga shtrati mëngjesin e kësaj të premte, duke filluar përmbytjen e tokave përreth. Prurjet që vazhdojnë të...

Lexo lajmin e plotë

Banorët e harruar në Kukës, “Lagjja e re” pa rrugë dhe pa ndriçim

16:20 • 05 Janar 2021

Banorët e harruar në Kukës, “Lagjja e re” pa rrugë dhe pa ndriçim

E quajtur si ”Lagjja e Re” e qytetit të Kukësit, kjo lagje nuk ka as kushtet më minimale për t’u quajtur e tillë. Prej vitesh, kjo zonë vuan mungesën e investimeve në infrastrukturë. Rrugëve atje mbulohen nga balta dhe uji sa herë ka reshje shiu...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq, rrëshqitje në rrugën e Valbonës

11:48 • 04 Janar 2021

Moti i keq, rrëshqitje në rrugën e Valbonës

Moti i keq ka sjellë pasoja në gjithë qarkun e Kukësit. Edhe pse rrugët nacionale janë të qarkullueshme, më problematike duken rrugët në Bajram Curr, veçanërisht ajo për në Valbonë, ku për shkak të reshjeve të dendura  ka pasur shumë rrëshqitje dheu. Firma kontraktore që...

Lexo lajmin e plotë

Humb betejën me koronavirusin biologu Besnik Hallaçi, zbuloi “Tulipanin Shqiptar”

10:24 • 02 Janar 2021

Humb betejën me koronavirusin biologu Besnik Hallaçi, zbuloi “Tulipanin Shqiptar”

Covid-19 i ka marrë jetën në moshën 64-vjeçare, Drejtorit të Administratës së Zonave të Mbrojtura të Qarkut Kukës, Besnik Hallaçi, biolog dhe ambientalist i njohur në rang kombëtar dhe ndërkombëtar dhe zbulues i “Tulipanit Shqiptar” ndryshe “Tulipani i Kukësit”. Ai prej dy javësh ishte i shtruar në...

Lexo lajmin e plotë

Dëbora në Kukës nuk krijon probleme për qarkullimin

12:39 • 28 Dhjetor 2020

Dëbora në Kukës nuk krijon probleme për qarkullimin

Një ditë pas reshjeve të dëborës, situata në Kukës ka shkuar drejt përmirësimit falë edhe reshjeve të shiut që ranë gjatë gjithë mbrëmjes të së dielës. Akset nacionale janë të gjitha të kalueshme pa zinxhirë, në të gjithë Bashkinë e Kukësit. Edhe rrugët rurale janë...

Lexo lajmin e plotë

Festat e fundvitit, fluks mjetesh në kufirin me Kosovën

16:24 • 28 Dhjetor 2020

Festat e fundvitit, fluks mjetesh në kufirin me Kosovën

Pavarësisht motit të paqëndrueshëm dhe reshjeve të bollshme, edhe këtë fundjavë mijëra shtetas nga Kosova kanë preferuar të vijnë në Shqipëri. Por pasditen e sotme është regjistruar një fluks i lartë mjetesh në të dyja anët e kufirit, me radhët e gjata të mjeteve që...

Lexo lajmin e plotë

Verilindja zbardhet nga bora, nuk ka probleme në qarkullimin e automjeteve

10:16 • 27 Dhjetor 2020

Verilindja zbardhet nga bora, nuk ka probleme në qarkullimin e automjeteve

Verilindja e vendit është gdhirë e zbardhur nga bora këtë mëngjes. Reshjet nisën gjatë orëve të vona të mbrëmjes së djeshme duke krijuar 4 deri ne 15 cm trashësi në zonat malore mbi 800 metra të nivelit të detit. Në afërsi të tunelit të Kalimashit,...

Lexo lajmin e plotë

Aksident në Kukës-Shishtavec, përfshihen tri mjete, 5 të lënduar

11:08 • 25 Dhjetor 2020

Aksident në Kukës-Shishtavec, përfshihen tri mjete, 5 të lënduar

Një aksident ka ndodhur sot në mëngjes në Kukës, në rrugën dytësore që lidh qytetin verior me Shishtavecin, duke përfshirë tri automjete.   Për shkak të shpejtësisë në rrugë të lagur në vendin e quajtur “Ura 16-orëshe”, mjetet u përplasën mes tyre duke lënduar 5...

Lexo lajmin e plotë

Mijëra qytetarë të Kosovës, drejt vendlindjes për të festuar

15:46 • 24 Dhjetor 2020

Mijëra qytetarë të Kosovës, drejt vendlindjes për të festuar

Festat e fundvitit kanë shtuar lëvizjet e automjeteve dhe qytetarëve në të dyja anët e kufirit të përbashkët, Shqipëri-Kosovë. Fluks më të madh lëvizjesh ka në hyrje të Kosovës, ku pjesa dërrmuese janë emigrantë që kthehen pranë familjeve të tyre në Kosovë.   Autoritetet kosovare...

Lexo lajmin e plotë

Mjegulla mbulon Kukësin

11:40 • 23 Dhjetor 2020

Mjegulla mbulon Kukësin

Kukësi është mbuluar nga mjegulla. Orët e para të ditës kanë sjellë vështirësi në qarkullim për shkak të pamjes së kufizuar. Policia e Kukësit u ka bërë thirrje drejtuesve të automjeteve të lëvizin me drita të ndezura. Më problematike situata paraqitet në Rrugën e Kombit,...

Lexo lajmin e plotë

Shpërblimi për vitin e ri, të moshuarit kërkojnë rritje të pensioneve

16:34 • 19 Dhjetor 2020

Shpërblimi për vitin e ri, të moshuarit kërkojnë rritje të pensioneve

Këtë fundvit pensionistët janë e vetmja shtresë e financuar nga buxheti i shtetit që do të përfitojnë shpërblim për festat në masën e 5 mijë lekëve të rinj. Në qytetin e Kukësit pensionistët janë të ndarë në ato që shprehen falënderues për masën e shpërblimit...

Lexo lajmin e plotë

Kukësi në fundvit, koronavirusi dhe ekonomia ulin entuziazmin e banorëve

21:29 • 17 Dhjetor 2020

Kukësi në fundvit, koronavirusi dhe ekonomia ulin entuziazmin e banorëve

Kur kanë mbetur më pak se dy javë nga fundi i këtij viti, pandemia e Covid-19 dhe ekonomia e dobët ka zbehur dukshëm entuziazmin e pritjes së festave të fundvitit. Kjo zbehje është më e dukshme në qytetin e Kukësit, vlerësuar si një nga bashkitë...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, tregu industrial pa blerës. Ngjason si ekspozitë

10:38 • 14 Dhjetor 2020

Kukës, tregu industrial pa blerës. Ngjason si ekspozitë

Në qytetin e Kukësit, boshatisja e tregut industrial nga blerësit tregon për nivelin e varfërisë dhe faktin që njerëzit po shpenzojnë vetëm për ushqimet bazë.   Blerësit në këtë treg numërohen me gishtat e njërës dorë, ndërsa tregtarët janë të vetmit njerëz që popullojnë tregun....

Lexo lajmin e plotë

Të rinjtë demokratë të Tropojës, homazhe për vrasjen e Klodian Rashës

11:55 • 14 Dhjetor 2020

Të rinjtë demokratë të Tropojës, homazhe për vrasjen e Klodian Rashës

Ekzekutimi i të riut 25-vjeçar, Klodian Rasha, nga ana e punonjësit të policisë, përveç tronditjes së madhe publike, ka ngjallur zemërim dhe indinjatë edhe tek të rinjtë e Forumit Demokratik të Tropojës. Ata janë solidarizuar me dhimbjen e familjarëve të të riut, dhe në selinë...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, vështirësi për ngrohje, pensionistët: Nuk na del, heqim ushqimin për drutë

12:50 • 10 Dhjetor 2020

Kukës, vështirësi për ngrohje, pensionistët: Nuk na del, heqim ushqimin për drutë

Dimri ka nisur dhe për banorët e qytetit verior të Kukësit. Shqetësimi i tyre më i madh është sigurimi i lëndës drusore për ngrohje. Situata në këtë periudhë paraqitet më e vështirë për shtresat e varfra dhe pensionistët, të cilët për shkak të të ardhurave...

Lexo lajmin e plotë

Fluks i lartë mjetesh dhe qytetarësh nga Kosova në Morinë

09:53 • 05 Dhjetor 2020

Fluks i lartë mjetesh dhe qytetarësh nga Kosova në Morinë

Kjo e shtunë, shënoi fluks të lartë mjetesh e qytetarë nga Kosova në Morinë. Duke shfrytëzuar motin e mirë të kësaj fundjave qytetarët e Kosovës janë nisur drejt vendit tonë. Sipas policisë kufitare të Morinës deri në orën 9 të mëngjesit kaluan rreth 1700 automjete dhe rreth 4700 qytetarë...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, prindër dhe nxënës kundër mësimit “online”

16:37 • 04 Dhjetor 2020

Kukës, prindër dhe nxënës kundër mësimit “online”

Mësimi i alternuar në sistemin parauniversitar në Kukës ende nuk ka filluar të aplikohet, pasi situata pandemike në këtë qytet mundëson vazhdimin e mësimit në klasa, duke respektuar distancat dhe numrin e reduktuar të nxënësve. Por, të pyetur nëse do të preferonin mësimin “online” apo...

Lexo lajmin e plotë

Shtatorja e re e Skënderbeut, skulptori: Statuja e Prizrenit tregon imazhin real

15:37 • 01 Dhjetor 2020

Shtatorja e re e Skënderbeut, skulptori: Statuja e Prizrenit tregon imazhin real

Vendosja e shtatores së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, në qytetin e Prizrenit me rastin e festës së shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, ka ngjallur reagime te qytetarët, të cilët shprehen më shumë se skeptikë, nëse realizmi i shtatores i ngjason realisht figurës së...

Lexo lajmin e plotë

Troket dimri, reshjet e para të borës në qarkun e Kukësit

10:35 • 30 Nëntor 2020

Troket dimri, reshjet e para të borës në qarkun e Kukësit

Dimri në Kukës, Has e Tropojë ka trokitur sot zyrtarisht. Ndryshimi i temperaturave ka shkaktuar reshjet e para të borës në zonat e larta malore në lartesitë 400 metra mbi nivelin e detit. Lartësia e borës është 1-4 cm dhe si rrjedhojë mali i Gjalicës...

Lexo lajmin e plotë

9 mësues të infektuar me koronavirus në qarkun e Kukësit

12:05 • 18 Nëntor 2020

9 mësues të infektuar me koronavirus në qarkun e Kukësit

9 mësues, nga të cilët 7 në Kukës dhe 2 në Has, si dhe 1 nxënës, raportohet se janë infektuar me koronavirus në qarkun e Kukësit. Ndërsa në Tropojë, një kopsht është mbyllur për shkak të infektimit të njërës prej edukatoreve. Prefekti i qarkut, Zenel...

Lexo lajmin e plotë

Tropoja “zonë e kuqe”, qytetarët ende të pandërgjegjësuar për masat

14:21 • 17 Nëntor 2020

Tropoja “zonë e kuqe”, qytetarët ende të pandërgjegjësuar për masat

Qyteti i Tropojes gjatë gjysmës së parë të muajit nëntor ka shënuar një numër të lartë infektimesh ditore me COVID 19, ndërkohë që ndodhet në zonën e kuqe në hartën kombëtare të përhapjes së virusit. Një pjesë e banorëve te qytetit verior thonë se po...

Lexo lajmin e plotë

Ceremonia në Bajram Curri, përurohet shtatorja e patriotit Ali Ibër Neza

10:22 • 16 Nëntor 2020

Ceremonia në Bajram Curri, përurohet shtatorja e patriotit Ali Ibër Neza

Në një ceremoni të organizuar nga autoritetet lokale, shtatorja e patriotit Ali Ibër Neza u vendos në qendrën e qytetit të Bajram Currit. Të pranishmit vlerësuan figurën e tij, ndërsa përgjatë ceremonisë u zhvilluan edhe aktivitete kulturore me këngë e valle të zonës. Shtatorja e...

Lexo lajmin e plotë

Kalërim në nder të çlirimtarëve të Kosovës

14:56 • 10 Nëntor 2020

Kalërim në nder të çlirimtarëve të Kosovës

“Çlirimtarët do të mbesin gjithmonë çlirimtarë, kudo që të shkojnë”. Ky ka qenë mesazhi që ka dhënë Klubi i Kaubojsave Shqiptarë, në një aktivitet kalërimi që kanë pasur në qytetin e Kukësit dhe zonën turistike të Shishtavecit. Për nder të luftëtarëve të UÇK-së, që së...

Lexo lajmin e plotë

Rreziku nga aksidentet, mungojnë mbikalimet në Rrugën e Kombit

19:35 • 30 Tetor 2020

Rreziku nga aksidentet, mungojnë mbikalimet në Rrugën e Kombit

Mungesa e mbikalimeve në rrugën e kombit vijon të jetë problem për banorët e Kukësit. Për ditë atyre i duhet të rrezikojnë jetën për të kaluar në anën tjetër të rrugës. Banorët shprehen se kërkesat kanë qenë të vazhdueshme për ndërtimin e mbikalimeve, por askush...

Lexo lajmin e plotë

Fundjavë në Shqipëri, radhë të gjata në Morinë

10:19 • 26 Tetor 2020

Fundjavë në Shqipëri, radhë të gjata në Morinë

Edhe pse sezoni i verës tashmë është mbyllur dhe temperaturat janë ulur ndjeshëm, sërish shumë qytetarë nga Kosova vendosin ta kalojnë fundjavën në qytetet shqiptare. Kjo është një nga arsyet që ka krijuar radhë të gjata automjetesh, pasditen e së dielës, në Morinë. Mësohet se...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq në Kukës, rrëshqitjet e dherave rrezikojnë urën, Fierza i afrohet kuotës maksimale

11:23 • 16 Tetor 2020

Moti i keq në Kukës, rrëshqitjet e dherave rrezikojnë urën, Fierza i afrohet kuotës maksimale

Intensiteti i lartë i reshjeve ka krijuar mjaft problematika në qarkun e Kukësit, kryesisht në infrastrukturën rrugore. Në disa segmente janë sinjalizuar rrëshqitje të dherave, që sollën vështirësi për qarkullimin e mjeteve. Në Tropojë, ka rrëshqitje të një pjese rruge afër urës së Balishajës, në...

Lexo lajmin e plotë

Maskat në vende të hapura, qytetarët të ndarë në opinione dhe mundësi

15:21 • 15 Tetor 2020

Maskat në vende të hapura, qytetarët të ndarë në opinione dhe mundësi

Njerëz me maska në fytyrë mbizotëronin në rrugët e qyteteve kryesore të vendit, që në orët e para të mëngjesit, të kësaj të enjteje. Por, si për çdo vendim që ka të bëjë me përballimin e pandemisë, edhe vendosja e maskave në vende të hapura...

Lexo lajmin e plotë

Maskat në ambientet jashtë, qytetarët pro dhe kundër mbajtjes në Kukës

17:45 • 11 Tetor 2020

Maskat në ambientet jashtë, qytetarët pro dhe kundër mbajtjes në Kukës

Në Kukës, një pjesë e mirë e qytetarëve pajtohen me mbajtjen e maskës në çdo ambient dhe e mirëpresin ndryshimin e protokollit të masave anti-Covid që do të futet në fuqi. Ka edhe nga ata qytetarë që thonë se në ambientet ku nuk ka shumë...

Lexo lajmin e plotë

Dimri fillon më herët në Kukës, banorët ankohen për çmimin e druve të zjarrit

13:48 • 07 Tetor 2020

Dimri fillon më herët në Kukës, banorët ankohen për çmimin e druve të zjarrit

Temperaturat në Kukës janë ulur ndjeshëm dhe dimri ka filluar më herët ndërsa qytetarët po përballen me çmime të shtrenjta në tregun e zi të shitjes së druve të zjarrit për ngrohje, edhe pse në fuqi është ende moratoriumi në pyje. Kjo ka krijuar vështirësi...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, siguria e nxënësve në ndërgjegjen e shoferëve. Nuk ka policë, as pengesa

14:52 • 05 Tetor 2020

Kukës, siguria e nxënësve në ndërgjegjen e shoferëve. Nuk ka policë, as pengesa

Shkolla 9-vjeçare “Avni Rustemi” në qytetin e Kukësit, nga dera e jashtme lidhet drejtpërdrejtë me rrugën kryesore. Çdo ditë, në nisje dhe përfundim të mësimit, nxënësit duhet të përshkojnë këtë segment të rrugës kryesore të qytetit, mjaft i qarkulluar nga automjetet, e që në jo...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e pagës minimale, Shoqata e Biznesit në Kukës: Mund të nxisë skema manipulative

14:55 • 30 Shtator 2020

Rritja e pagës minimale, Shoqata e Biznesit në Kukës: Mund të nxisë skema manipulative

Rritja e pagës minimale  deri në 30 mijë lekë te reja siç u njoftua nga kryeministri Edi Rama, ditë më parë, nuk është mirëpritur me aq entuziazëm nga shoqata ”Biznesi për Biznesin” në qytetin e Kukësit. Përfaqësuesi i kësaj shoqate, Sokol Kolgjini,  shprehet se kjo...

Lexo lajmin e plotë

Pasojat e motit të keq, pemë e kioska të shkulura dhe rrëshqitje gurësh në rrugë

15:54 • 28 Shtator 2020

Pasojat e motit të keq, pemë e kioska të shkulura dhe rrëshqitje gurësh në rrugë

Era e fortë dhe reshjet e shiut që kanë përfshirë vendin tonë gjatë orëve të para të mëngjesit të së hënës, kanë vijuar të shfaqin probleme në zona të ndryshme të vendit. Në Vlorë, era e fortë ka shkulur pemë, si dhe ka zhvendosur kioska...

Lexo lajmin e plotë

Gurët bllokojnë aksin Kukës-Shishtavec

09:42 • 28 Shtator 2020

Gurët bllokojnë aksin Kukës-Shishtavec

Rruga Kukës-Shishtavec është kthyer në një kërcënim serioz për udhëtarët dhe drejtuesit e mjeteve. Jo vetëm dhera e inerte, por shkëmbinj të përmasave të mëdha shkëputen nga faqet e malit e bien në rrugë në këto kohë shirash në verilindje. E mbetur pa mirëmbajtje, për...

Lexo lajmin e plotë

Sërish dyndje drejt bregdetit, qytetarët e Kosovës s’i tremb as ndryshimi i motit

08:42 • 19 Shtator 2020

Sërish dyndje drejt bregdetit, qytetarët e Kosovës s’i tremb as ndryshimi i motit

Ulja e menjëhershme e temperaturave dhe kushtet e motit, për qytetarët e Kosovës nuk janë bërë aspak pengesë në këtë fundjave. Kolonat e mjeteve dhe fluksi në Morinë është thuajse i njëjtë me fundjavën e kaluar. Më shumë se 7 mijë qytetarë të Kosovës, në...

Lexo lajmin e plotë

Fluks në Morinë, 15 mijë persona kalojnë drejt Shqipërisë

16:06 • 12 Shtator 2020

Fluks në Morinë, 15 mijë persona kalojnë drejt Shqipërisë

Mbi 15 mijë persona kaluan sot në pikën kufitare të Morinës, duke krijuar fluks. Shqiptarët e Kosovës i drejtohen bregdetit për të shfrytëzuar edhe këto ditë të nxehta të shtatorit, kur jemi në fund të sezonit veror. Shtimi i personelit dhe përshpejtimi i procedurave ka...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, rruga në lagjen Gostil rrezikon fëmijët

19:25 • 10 Shtator 2020

Kukës, rruga në lagjen Gostil rrezikon fëmijët

Banorë të lagjes Gostil, në qytetin e Kukësit, përveç problematikave të tjera, në prag të fillimit të vitit shkollor, kanë edhe një problem mjaft serioz, që është siguria e fëmijëve dhe e prindërve gjatë rrugës për në shkollë. Përmes kësaj lagje kalon rruga nacionale, Kukës-Gostil,...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia nuk i ndal, në gusht mbi 800 mijë turistë nga Kosova

12:37 • 07 Shtator 2020

Pandemia nuk i ndal, në gusht mbi 800 mijë turistë nga Kosova

Muaji gusht ka shënuar fluksin më të lartë të turistëve nga Kosova drejt bregdetit shqiptar. Sipas të dhënave zyrtare nga policia kufitare e Kosovës, gjatë 31 ditëve të këtij gushti janë futur në Shqipëri mbi 813 mijë turistë. Edhe pse flitet për një fluks të...

Lexo lajmin e plotë

Masat kundër Covid-19/ Kukës, nxënësit mes vështirësive dhe dëshirës

13:32 • 06 Shtator 2020

Masat kundër Covid-19/ Kukës, nxënësit mes vështirësive dhe dëshirës

Viti i ri shkollor në sistemin parauniversitar që është parashikuar që të nisë më 14 shtator do të jetë një vit ndryshe, veçanërisht për nxënësit e ciklit 9-vjeçar. Për shkak të pandemisë Covid-19, Ministria e Shëndetësisë ka përpiluar një udhëzues me disa rregulla që duhen...

Lexo lajmin e plotë

Sërish dyndje drejt plazheve shqiptare, fluks në Morinë

10:35 • 05 Shtator 2020

Sërish dyndje drejt plazheve shqiptare, fluks në Morinë

Kjo fundjavë shënoi një tjetër rekord të kalimeve në pikën e përbashkët kufitare të Morinës. Mijëra qytetarë dhe automjete të Kosovës iu drejtuan bregdetit shqiptar mëngjesin e sotëm. Si rrallë ndonjëherë, kolonat e mjeteve krijuan radhë të gjata deri në thellësi të territorit të Kosovës....

Lexo lajmin e plotë

Vështirësi financiare, bashkitë e Hasit e Tropojës duan fonde për hapjen e shkollave

13:32 • 03 Shtator 2020

Vështirësi financiare, bashkitë e Hasit e Tropojës duan fonde për hapjen e shkollave

Bashkitë e verilindjes po përballen me disa vështirësi financiare në këtë prag nisje të vitit të ri shkollor, në kushtet dhe rregullat e pandemisë Covid-19. Mungesa e fondeve dhe infrastruktura e pamjaftueshme për të siguruar kushtet e kërkuara në kuadër të protokollit sanitar janë problemet...

Lexo lajmin e plotë

Mbarështimi i bagëtive në Kukës, biznesi që po shuhet

11:40 • 01 Shtator 2020

Mbarështimi i bagëtive në Kukës, biznesi që po shuhet

Mbarështimi i blegtorisë është parë si mundësi për mbajtjen e ekonomisë familjare në pjesën dërrmuese të zonave rurale. Veçanërisht në zonën e Kukësit, ku bagëtitë njihen për mishin e mirë për shkak të ushqyerjes bio në kullota të pasura malore. Por, duket se ky biznes...

Lexo lajmin e plotë

Radhë kilometrike automjetesh në rrugën e Kombit

10:07 • 30 Gusht 2020

Radhë kilometrike automjetesh në rrugën e Kombit

Mëngjesin e kësaj të diele janë krijuar sërish radhë kilometrike automjetesh në rrugën e Kombit. Fluksi më i madh i automjeteve është krijuar në aksin rrugor Morinë –Kukës, me pushues nga Kosova. Fluks ka patur edhe në Morinë dhe si çdo të diel kolona e mjeteve ishte deri në fshatin Vermicë të Prizrenit. Këtë fundjave...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 1 milion pushues nga Kosova drejt Shqipërisë

13:08 • 29 Gusht 2020

Mbi 1 milion pushues nga Kosova drejt Shqipërisë

Qytetarët e Kosovës vijojnë të mbërrijnë me mijëra drejt plazheve shqiptare, duke shënuar numra rekord përgjatë këtij sezoni turistik. Burime të Policisë së Kosovës i thanë A2 se nga data 1 deri më 25 gusht, drejt Shqipërisë kanë mbërritur 830 mijë pushues, ndërsa vetëm mëngjesin...

Lexo lajmin e plotë

Hapja e shkollave në Kukës, problem janë fondet dhe uji i pijshëm

12:19 • 28 Gusht 2020

Hapja e shkollave në Kukës, problem janë fondet dhe uji i pijshëm

Marrja e masave për fillimin e vitit të ri shkollor në sistemin parauniversitar në Kukës, duke pasur parasysh edhe protokollet që duhen zbatuar në kushtet e pandemisë, duket se ka vënë në vështirësi dy institucionet kryesore përgjegjëse për krijimin e kushteve sa më optimale, që...

Lexo lajmin e plotë

Kukësi – Slavia Sofia, Gjici: Bullgarët janë ekip i fortë, por duhet t’i kalojmë

17:31 • 26 Gusht 2020

Kukësi – Slavia Sofia, Gjici: Bullgarët janë ekip i fortë, por duhet t’i kalojmë

Ekipi i Kukësit do të luajë këtë të enjte në stadiumin “Air Albania” me Slavian e Sofiës, ndeshjen e vlefshme për turin e parë kualifikues në Europa League. Verilindorët i janë nënshtruar dje testeve për Covid-19, dhe fatmirësisht kanë rezultuar të gjithë negativë, si stafi...

Lexo lajmin e plotë

Apeli i shoqërisë civile në Kukës, institucionet neglizhojnë masat anti-Covid

12:05 • 26 Gusht 2020

Apeli i shoqërisë civile në Kukës, institucionet neglizhojnë masat anti-Covid

Shoqëria civile në Kukës ngre shqetësimin se individët, por edhe institucionet shtetërore, përgjegjëse për marrjen e masave parandaluese, kundër përhapjes së covid-19, nuk janë në nivelin e duhur. Lavdrim Shehu, Drejtor Ekzekutiv i Qendrës për Progres Rinor shprehet se nga konstatimi i tyre, institucionet përgjegjëse...

Lexo lajmin e plotë

Kukësi vuan për ujë. Banorët: Na vjen vetëm disa minuta dhe pa presion

12:08 • 20 Gusht 2020

Kukësi vuan për ujë. Banorët: Na vjen vetëm disa minuta dhe pa presion

Banorët e qytetit të Kukësit, veç temperaturave të larta, po përballen këto ditë edhe me oraret mjaft të reduktuara të furnizimit me ujë nga rrjeti i ujësjellësit. Madje banorët u shprehën se edhe ato pak minuta kur vjen uji nuk ka fare presion. Dhe si...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 13 mijë persona në ditë në Morinë, fluks i lartë i turistëve nga Kosova

15:37 • 19 Gusht 2020

Mbi 13 mijë persona në ditë në Morinë, fluks i lartë i turistëve nga Kosova

Në Pikën e Kalimit Kufitar të Morinës gjatë ditëve të para të gjysmës së dytë të muajit gusht është vënë re një rritje e ndjeshme e fluksit të vizitorëve që futen në territorin shqiptar me destinacion bregdetin. Sipas të dhënave zyrtare të përpunuara nga pika...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 në Kukës, dasmat dhe ceremonitë mortore përhapin virusin

11:39 • 19 Gusht 2020

Covid-19 në Kukës, dasmat dhe ceremonitë mortore përhapin virusin

Kukësi vijon të jetë me një situatë të shtuar të rasteve pozitive me COVID-19, krahasuar kjo edhe me numrin e popullsisë. Që prej muajit korrik, në këtë qytet janë shënuar rritje të vazhdueshme dhe thuajse të përditshme të të infektuarve me virusin korona, me një...

Lexo lajmin e plotë

Rishikohet projekti, ndërpriten punimet për një nga tribunat e stadiumit të Kukësit

21:20 • 13 Gusht 2020

Rishikohet projekti, ndërpriten punimet për një nga tribunat e stadiumit të Kukësit

Prej disa kohësh, në stadiumin e ri të Kukësit, janë ndërprerë punimet në tribunën perëndimore dhe janë përqendruar në ambientet e brendshme të tribunës qendrore. Kryetari i bashkisë, Safet Gjici dhe president nderi i FK Kukësi tha se punimet në stadium po ecin me ritme...

Lexo lajmin e plotë

Ulen prurjet në liqenin e Fierzës, hidrocentrali punon me 2 turbina

13:23 • 11 Gusht 2020

Ulen prurjet në liqenin e Fierzës, hidrocentrali punon me 2 turbina

Pavarësisht reshjeve të ditëve të fundit të shiut, niveli i ujit në liqenin e Fierzës, mbetet ende nën nivel e tij maksimal prej 296 metra mbi nivelin e detit. Niveli i prurjeve në basenin ujëmbledhës më të madh në vend aktualisht është më shumë se...

Lexo lajmin e plotë

“Doku-fest” online, pandemia kushtëzon një edicion ndryshe në Prizren

14:20 • 09 Gusht 2020

“Doku-fest” online, pandemia kushtëzon një edicion ndryshe në Prizren

Pandemia ka bërë që shumë aktivitete kulturore në Kosovë të ndërpriten dhe të pezullohen. Por, dy festivalet e filmave në Prizren, ai i filmit dokumentar “Doku-Fest” dhe festivali i filmit të animuar “Ani-Bar”, sivjet do t’i qëndrojnë publikut të tyre afër nëpërmes platformave online. Drejtuesit...

Lexo lajmin e plotë

Gati 10 mijë pushues nga Kosova kalojnë kufirin me Shqipërinë këtë të shtunë

13:47 • 25 Korrik 2020

Gati 10 mijë pushues nga Kosova kalojnë kufirin me Shqipërinë këtë të shtunë

Koronavirusi me shifra të larta të infektuarave dhe viktimave si në Shqipëri e Kosovë me sa duket nuk po i ndalon pushimet e qytetarëve të Kosovës në Shqipëri. Bazuar në shifrat, kanë qenë të shumtë qytetarë të Kosovës, që kanë kaluar kufirin me destinacion bregdetin,...

Lexo lajmin e plotë

Rruga bashkoi kombin, por ndau fshatrat. Banorët: Rrezikojmë çdo ditë jetën tonë dhe të drejtuesve

10:38 • 20 Korrik 2020

Rruga bashkoi kombin, por ndau fshatrat. Banorët: Rrezikojmë çdo ditë jetën tonë dhe të drejtuesve

Rrezikojnë jetën e tyre çdo ditë për të ushqyer familjet ndërsa mungesa e mbikalimeve si dhe lidhja me segmente dytësore në Rrugën e Kombit vijon të ndajë fshatra në afërsi të Kukësit. Mënyra e vetme për banorët është të kalojnë trafikndarëset, por duke u kthyer dhe...

Lexo lajmin e plotë

Ja si pritet Hashim Thaçi në kufirin e Kosovës me Shqipërinë

20:21 • 17 Korrik 2020

Ja si pritet Hashim Thaçi në kufirin e Kosovës me Shqipërinë

Qindra qytetarë kanë pritur Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, me valle e flamuj në dalje të kufirit Shqipëri-Kosovë. Qytetarët ishin mbledhur në Vermicë, në pritje të Thaçit, i cili u kthye sot nga Haga pas intervistimit 4-ditor nga Dhomat e Specializuara. Më herët, Thaçi njoftoi...

Lexo lajmin e plotë

Rruga e Kombit, daljet në Kukës, “gracka” për drejtuesit e mjeteve

13:29 • 17 Korrik 2020

Rruga e Kombit, daljet në Kukës, “gracka” për drejtuesit e mjeteve

Nyja integruese në krahun verior të segmentit Kukës-Morinë që lidh qytetin e Kukësit me rrugën e Kombit, sipas drejtuesve të automjeteve, nuk plotëson parametrat e sigurisë për lëvizjen e autobusëve dhe mjeteve te tjera. Pasi mënyra se si është ndërtuar ajo krijon problematika sepse çon...

Lexo lajmin e plotë