Ervin Mehmetaj

CORRESPONDENT/JOURNALIST - KUKES

Fushata elektorale në Kukës, komuniteti rom i harruar edhe nga kandidatët

16:40 • 08 Prill 2021

Fushata elektorale në Kukës, komuniteti rom i harruar edhe nga kandidatët

Prej javësh të gjithë kandidatët për deputetë të forcave të ndryshme politike po zhvillojnë takime elektorale me qytetarë dhe kategori të ndryshme personash në Kukës. Në periferi të qytetit verilindor, jetojnë një numër i konsiderueshëm i komunitetit rom. Ata shprehen se askush nga kandidatët për...

Lexo lajmin e plotë

Kufiri Shqipëri-Kosovë, procedurat krijojnë radhë kilometrike

13:43 • 07 Prill 2021

Kufiri Shqipëri-Kosovë, procedurat krijojnë radhë kilometrike

Edhe pse cilësohet si doganë e përbashkët Shqipëri-Kosovë, vazhdon kalvari i pritjeve për qindra automjete të tonazhit të rëndë dhe mallrave. Drejtuesve të këtyre mjeteve u duhet të presin me orë, madje në disa raste edhe me ditë për të kaluar kufirin, shkak për këtë...

Lexo lajmin e plotë

”Dimër i zgjatur”, Kukësi pushtohet sërish nga dëbora dhe erëra të forta

11:12 • 07 Prill 2021

”Dimër i zgjatur”, Kukësi pushtohet sërish nga dëbora dhe erëra të forta

Megjithëse jemi në muajin e dytë të pranverës reshjet e borës vijojnë të jenë prezente në zonën verilindore. Pranvera duket se nuk guxon të vijë në Kukës, pasi mëngjesin e sotëm debora ka shtruar sërish petkun e saj të bardhë. Reshjet e borës janë shoqëruar...

Lexo lajmin e plotë

Mbeturinat në Kukës, qyteti ndotet edhe me maskat e hedhura kudo

11:12 • 05 Prill 2021

Mbeturinat në Kukës, qyteti ndotet edhe me maskat e hedhura kudo

Qyteti i Kukësit veçanërisht në zonat periferike të tij vazhdon të jetë i ndotur me papastërti nëpër rrugë, e parqe publike. Përveç plehrave të hedhura kudo, ne kete periudhe pandemie ndotjes i janë shtuar edhe maskat anticovid nga njerëz të papërgjegjshëm. Maskat mbrojtëse ndaj koronavirusit nuk janë...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhje në pandemi, kuksianët ‘’të etur’’ për fushatën elektorale

12:59 • 01 Prill 2021

Zgjedhje në pandemi, kuksianët ‘’të etur’’ për fushatën elektorale

Qytetarët kuksianë duken të etur për të marre pjese ne fushata elektorale qe ndryshe nga herët e tjera këtë vit po zhvillohen ne kushtet e pandemisë për shkak të covid-19. Ndonëse takimet e forcave politike po zhvillohen me numër të reduktuar pjesëmarrësish, serish qytetarët kuksianë...

Lexo lajmin e plotë

Zjarr i qëllimshëm në Theth, digjen bujtinat e kompleksit turistik

13:11 • 29 Mars 2021

Zjarr i qëllimshëm në Theth, digjen bujtinat e kompleksit turistik

Kompleksi i bujtinave “Buni i Bajraktarit” në Qafë Thorë të Thethit, është një investim disa miliona euro për turizmin malor të kësaj zone. Por çuditërisht, në një kohë kur kjo zonë ishte thuajse e pakalueshme për shkak të trashësisë së borës që arrin në mbi...

Lexo lajmin e plotë

Vaksinohen në Kukës 208 mjekë e infermierë të Kosovës

14:38 • 27 Mars 2021

Vaksinohen në Kukës 208 mjekë e infermierë të Kosovës

Të shtunën në mëngjes në qytetin e Kukësit ka nisur vaksinimi i 208 bluzave të bardha nga Kosova. Kryetari i Federatës të Sindikatave të Shëndetësisë të Kosovës Blerim Syla deklaroi se me këtë kontigjent përmbyllim vaksinimin e 500 mjekëve dhe punonjësve shëndetësorë të Kosovës, ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Mungojnë mbikalimet në Rrugën e Kombit, në Morinë ecin me kilometra për të kaluar rrugën

14:16 • 27 Mars 2021

Mungojnë mbikalimet në Rrugën e Kombit, në Morinë ecin me kilometra për të kaluar rrugën

Mungesa e mbikalimeve dhe e standardeve të nënkalimeve në segmenti Kukës -Morinë, vijon të ndajë fshatra në afërsi të Kukësit. Mënyra e vetme për banorët është të kalojnë trafikndarëset e rrugës së kombit, duke rrezikuar jetën e tyre. Janë rreth 700 banorë të fshatit Morinë,...

Lexo lajmin e plotë

Ulen lindjet dhe martesat në Kukës, qyteti që po plaket me shpejtësi

12:30 • 26 Mars 2021

Ulen lindjet dhe martesat në Kukës, qyteti që po plaket me shpejtësi

Qyteti i Kukësit është ndër qytetet e vendit që po rrezikon seriozisht plakjen e shpejtë të popullsisë. Emigrimi, pandemia e zgjatur dhe divorcet shikohen si shkaktarët kryesorë të fenomenit të plakjes së popullsisë. Të dhënat nga zyrat e gjendjes civile në qytetin verior, flasin për...

Lexo lajmin e plotë

Premtime për investime, Kukësi furnizohet me vetëm 3 orë ujë në 24 orë

10:56 • 25 Mars 2021

Premtime për investime, Kukësi furnizohet me vetëm 3 orë ujë në 24 orë

Kukësi është nga qytetet e pakta, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Europë që rrethohet nga aq shumë burime ujore, përkatësisht nga tre lumenj si dhe nga liqeni i Fierzës që e bën qytetin si një gadishull e megjithatë, është nga të paktët, ose...

Lexo lajmin e plotë

Dënohet me 6 vite burg këngëtarja Fjolla Morina

11:00 • 25 Mars 2021

Dënohet me 6 vite burg këngëtarja Fjolla Morina

Këngëtarja e njohur nga Kosova, Fjolla Morina, është dënuar në mungesë nga gjykata e Kukësit me 6 vite burg për trafikim armësh. Avokatja e këngëtares, Aurora Guska, është shprehur se vendimi i gjykatës do të ankimohet. Guska u shpreh se Fjolla ka pasur në çantë vetëm...

Lexo lajmin e plotë

Reshje të dendura dëbore në Kukës, aksidentohen dy kamionë

16:46 • 21 Mars 2021

Reshje të dendura dëbore në Kukës, aksidentohen dy kamionë

Reshjet e dendura të dëborës që filluan pasditen e sotme në Kukës kane sjellë problemet e para në rrugë. Problematika më e theksuar është në Rrugën e Kombit, e cila përveç reshjeve të borës është dhe nën pushtetin e mjegullës, çka ka sjellë edhe dy...

Lexo lajmin e plotë

Mbërrijnë në Kukës mjekët nga Kosova, do të vaksinohen ndaj koronavirusit

12:22 • 20 Mars 2021

Mbërrijnë në Kukës mjekët nga Kosova, do të vaksinohen ndaj koronavirusit

250 mjekë e personel shëndetësor nga Kosovë mbërrijnë në Kukës, ku do t’u nënshtrohen procesit të vaksinimit gjatë ditës së sotme. Ky proces do të bëhet në ambientet e pallatit të kulturës “Hasan Prishtina”. Njësia vendore e kujdesit  shëndetësor Kukës ka nisur nga puna për...

Lexo lajmin e plotë

“Kooperativa e shpresës”, gratë e Krushës që ringjallën jetën pas terrorit

14:16 • 16 Mars 2021

“Kooperativa e shpresës”, gratë e Krushës që ringjallën jetën pas terrorit

Kooperativa bujqësore Krusha në Kosovë është simboli i mbijetesës së grave të këtij fshati dhe dëshirës së paepur për të ringjallur shpresën dhe jetën në këtë vend. Në mars të vitit 1999, ushtria famëkeqe e Milosheviçit bëri një masakër të vërtetë në këtë fshat, duke...

Lexo lajmin e plotë

Dëbora mbulon sërish Kukësin, disa zona pa energji elektrike

10:25 • 10 Mars 2021

Dëbora mbulon sërish Kukësin, disa zona pa energji elektrike

I gjithë territori i qarkut të Kukësit, është përfshirë nga reshje bore, që në orët e para të ditës së sotme. Rrugët nacionale janë të kalueshme normalisht, ndërsa lartësia e borës në Valbonë është 50 cm, Shishtavec 10 cm, Qafë-Shllak 30 cm dhe Qafë Prush...

Lexo lajmin e plotë

Fierza e ndotur, KESH dhe Bashkia nisin pastrimin e Liqenit të Kukësit

14:11 • 05 Mars 2021

Fierza e ndotur, KESH dhe Bashkia nisin pastrimin e Liqenit të Kukësit

KESH në bashkëpunim me Bashkinë Kukës kanë nisur pastrimin e Liqenit të Fierzës, i cili siç duket edhe nga pamjet është tejet i ndotur pas prurjeve të shumta të lumit Drin i Bardhë gjatë periudhës së reshjeve. Punonjës të KESH, së bashku me një motobarkë,...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet e 25 prillit, KQZ teston identifikimin elektronik në Kukës

16:36 • 04 Mars 2021

Zgjedhjet e 25 prillit, KQZ teston identifikimin elektronik në Kukës

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka zhvilluar në Kukës testimin e dytë pas Tiranës të verifikimit dhe regjistrimit elektronik të zgjedhësve në votime. Ky proces pritet të aplikohet në të gjithë vendin në zgjedhjet e 25 prillit. Në ambientet e improvizuara si qendër votimi, kanë marrë...

Lexo lajmin e plotë

Premtimet dhe realiteti, qytetarët kuksianë humbin besimin te politika

12:40 • 24 Shkurt 2021

Premtimet dhe realiteti, qytetarët kuksianë humbin besimin te politika

Pas më shumë se tri dekadave demokraci, qytetarët shqiptarë janë mësuar tashmë të shohin që në prag të zgjedhjeve, si pushteti lokal ashtu edhe ai qendror fillojnë të riparojnë rrugë dhe trotuare në lagje të cilat për vite me radhë lihen në harresë. Një gjë...

Lexo lajmin e plotë

Apeli i banorëve në Bushat, ura e dëmtuar e pa mbrojtëse, rrezik për jetën

11:27 • 22 Shkurt 2021

Apeli i banorëve në Bushat, ura e dëmtuar e pa mbrojtëse, rrezik për jetën

Ura në fshatin Bushat e ndërtuar 35 vite më parë po degradohet çdo ditë e më shumë ndërsa në mot me shi e borë është pothuajse e pakalueshme. Rreth 470 banorë dhe 50 mjete të vogla kalojnë çdo ditë mbi urën e ngushtuar dhe pa...

Lexo lajmin e plotë

Digjen mbeturinat në Kukës, tymi toksik mbulon një zonë të gjerë prej disa kilometrash

12:13 • 20 Shkurt 2021

Digjen mbeturinat në Kukës, tymi toksik mbulon një zonë të gjerë prej disa kilometrash

Tymi ka mbuluar qytetin e Kukësit këtë të shtunë, si pasojë e djegies së gomave në vendgrumbullimin e mbeturinave inerte. Zjarri ka shkaktuar edhe ndotjen e ajrit pasi tymi është përhapur disa km larg vatrës ndërsa hërbimi zjarrëfikës i Bashkisë po bën shuarjen e flakëve....

Lexo lajmin e plotë

Përmbytjet në Kukës, Breg Lumi pa rrugë dhe pa ujë të pijshëm

13:20 • 19 Shkurt 2021

Përmbytjet në Kukës, Breg Lumi pa rrugë dhe pa ujë të pijshëm

Ujërat e kaskadës së Drinit nuk kanë shkaktuar problem vetëm në zonën e Nënshkodrës, por edhe te dhjetëra banorë pranë qytetit të Kukësit. Për shkak të rritjes së nivelit të ujit të liqenit të Fierzës në fshatin Breg-Lumë në Kukës është përmbytur rruga. Banorët janë...

Lexo lajmin e plotë

Pas reshjeve të dëborës, jetë e vështirë për banorët e fshatrave të Kukësit

16:07 • 18 Shkurt 2021

Pas reshjeve të dëborës, jetë e vështirë për banorët e fshatrave të Kukësit

Reshjet e borës të rëna ditë më parë në qarkun e Kukësit, e kanë bërë  akoma më të vështirë jetesën për banorët e zonave të thella malore. Ato shprehen se gjatë ditëve me reshje bore kanë pasur ndërprerje të energjisë elektrike, bllokim të rrugëve dhe emergjenca...

Lexo lajmin e plotë

Situata në veri të vendit, reshje dhe stuhi dëbore pushtojnë qarkun e Kukësit

17:24 • 14 Shkurt 2021

Situata në veri të vendit, reshje dhe stuhi dëbore pushtojnë qarkun e Kukësit

Në qarkun e Kukësit stuhitë e dëborës kanë mbuluar të gjitha akset e rrugëve kryesore dhe ato të brendshme, ku mjetet dhe qytetarët qarkullojnë me vështirësi. Rrugët nacionale të qarkut janë të kalueshme, por me zinxhirë dhe goma dimri. Trashësia e dëborës në zona të...

Lexo lajmin e plotë

Marrëveshjet në shëndetësi, spitali i Prizrenit iu shërben edhe qytetarëve kuksianë

15:34 • 08 Shkurt 2021

Marrëveshjet në shëndetësi, spitali i Prizrenit iu shërben edhe qytetarëve kuksianë

Që prej fillimit të pandemisë Prizreni është kthyer në një qytet të dytë për qytetarët kuksianë e veçanërisht për ata që janë infektuar me Covid-19. Në këtë spital, kanë marrë trajtim 21 persona nga të cilët 11 janë shëruar, ndërsa pjesa tjetër vijon të trajtohet...

Lexo lajmin e plotë

Rrëshqitjet e dherave rrezikojnë 40 banesa në Kukës

14:24 • 07 Shkurt 2021

Rrëshqitjet e dherave rrezikojnë 40 banesa në Kukës

Në lindje të qytetit të Kukësit dhjetëra banorë të lagjes së re ndeshen me erozionin e tokës, që dita- ditës u ka ardhur në prag të shtëpisë. Rrëshqitjet kanë filluar pas ndërtimit të skarpatës së nënkalimit të “Urës 6 metroshe” që lidh “Rrugën e Kombit”...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, ujërat e zeza derdhen në ”Rrugën e Kombit”

15:34 • 05 Shkurt 2021

Kukës, ujërat e zeza derdhen në ”Rrugën e Kombit”

Familjet, të cilat kanë banesat mbi “Rrugën e Kombit”, vazhdojnë të shkarkojnë ujërat e zeza në muret mbrojtëse të kësaj rruge, fenomen i shfaqur që me vënien në funksion të “Rrugës së Kombit”. Mungesa e kanalizimeve për këtë lagje, e ndërtuar në një gjatësi prej...

Lexo lajmin e plotë

Shtimi i prurjeve, liqeni i Fierzës mbushet me mbetje plastike e drusore

14:57 • 03 Shkurt 2021

Shtimi i prurjeve, liqeni i Fierzës mbushet me mbetje plastike e drusore

Pas reshjeve të muajit janar prurjet kanë shënuar rreth 1600 metër kub ujë në sekondë në liqenin e Fierzës. Këto prurje përveçse kanë rritur ndjeshëm kuotën e liqenit, kanë sjellë me vete tonelata mbetjesh plastike e lëndë drusore, duke mbuluar sipërfaqen e liqenit në pjesën...

Lexo lajmin e plotë

Dëmtohet diga e rezervuarit në Tropojë, rrezikohen disa fshatra

15:05 • 28 Janar 2021

Dëmtohet diga e rezervuarit në Tropojë, rrezikohen disa fshatra

Rezervuari vaditës i fshatit Tpla është në pragun e shpërbërjes së digës. Ky rezervuarë ka një kapacitet pre 1,8 milionë metër kub ujë dhe është i dyti në veri, sa i takon kapacitetit ujëmbledhës, i ndërtuar në vitet shtatëdhjetë. Amortizimi dhe mosmirëmbajtja kanë çuar në...

Lexo lajmin e plotë

S’ka trotuare dhe sinjalistikë, rruga në Kukës burim aksidentesh, rrezikohen edhe nxënësit

14:53 • 25 Janar 2021

S’ka trotuare dhe sinjalistikë, rruga në Kukës burim aksidentesh, rrezikohen edhe nxënësit

Mungesa e trotuareve, sinjalistikës dhe çdo elementi minimal të sigurisë rrugore, e ka kthyer në burim aksidentesh rrugën që lidh qytetin e Kukësit me fshatin Nangë. Më të rrezikuar janë nxënësit e shkollës 9-vjeçare të këtij fshati për shkak se automjetet ecin me shpejtësi, në...

Lexo lajmin e plotë

Reshjet e shiut në Kukës, rezervuari i T’Planit në Fierzë është mbushur plot, disa rrugë të bllokuara

13:44 • 25 Janar 2021

Reshjet e shiut në Kukës, rezervuari i T’Planit në Fierzë është mbushur plot, disa rrugë të bllokuara

Në Qarkun Kukës situata e motit është e qetë. Gjatë natës ka pasur reshje shiu me intensitet dhe borë në lartësi, e shoqëruar me erë të fortë. Në Valbonë ka rënë borë e re 35 cm, ndërsa rrugët nacionale janë të kalueshme normalisht, megjithatë kanë...

Lexo lajmin e plotë

Procesionarja në Kukës, infeksioni i pishave prek 60% të sipërfaqes së gjelbërt

13:45 • 24 Janar 2021

Procesionarja në Kukës, infeksioni i pishave prek 60% të sipërfaqes së gjelbërt

Çdo vit, masivet pyjore në Kukës kërcënohen nga “procesionarja”, nje lloj infeksioni që prek kryesisht pishat e zeza. Boçet e bardha në degët e pishave shkaktojnë tharjen e halave, duke dëmtuar edhe vetë pemën. Ilmi Gjana, specialist i pyjeve pranë Bashkisë Kukës, thotë se edhe...

Lexo lajmin e plotë

“Drejtësitë” e 21 janarit, dëmshpërblim moral dhe financiar, por askush pas hekurave

19:54 • 21 Janar 2021

“Drejtësitë” e 21 janarit, dëmshpërblim moral dhe financiar, por askush pas hekurave

Vendimi i Qeverisë për të shpallur Dëshmorë të Atdheut katër viktimat e 21 janarit u parapri nga ndryshimet në ligjit për statusin e dëshmorit të dy viteve më parë. Përveç këtij statusi, familjarët e tyre kanë mundur të përfitojnë edhe një dëmshpërblim financiar. Rrugëtimi i...

Lexo lajmin e plotë

Valbona pa investime, perla e turizmit malor prej 2 javësh pa energji elektrike

13:46 • 21 Janar 2021

Valbona pa investime, perla e turizmit malor prej 2 javësh pa energji elektrike

Që prej fundit të dhjetorit të vitit të kaluar, natyra bëri gjithçka gati, duke zbukuruar me mantelin e bardhë një nga perlat e turizmit malor në Shqipëri, luginën e Valbonës. Por, ajo që ka munguar kanë qenë pikërisht vizitorët. Sa prej pandemisë, por edhe për...

Lexo lajmin e plotë

Banesa e rrezikshme në Kolesian të Kukësit, familja në mëshirë të fatit dhe natyrës

14:38 • 18 Janar 2021

Banesa e rrezikshme në Kolesian të Kukësit, familja në mëshirë të fatit dhe natyrës

Katër pjesëtarët e familjes Visha, në fshatin Kolesian të Kukësit, çdo ditë përballen me rrezikun për jetën. Shkak për këtë është shtëpia e cilësuar si e pabanueshme. E ndërtuar në vitin 1963 dhe tejet e amortizuar, kjo është streha që mban katër anëtarët e kësaj...

Lexo lajmin e plotë

Ngrica në verilindje, rekomandohet kalimi me zinxhirë në disa zona. Probleme me energjinë në disa fshatra

11:52 • 16 Janar 2021

Ngrica në verilindje, rekomandohet kalimi me zinxhirë në disa zona. Probleme me energjinë në disa fshatra

Qarku i Kukësit vijon të jetë i mbërthyer nga moti i ftohtë dhe acari, çka ka sjellë edhe ngrica e akull në rrugë. Si pasojë e uljes së temperaturave akset rrugore nacionale dhe rurale në segmente të veçanta janë përfshirë nga ngricat ndërsa po punohet...

Lexo lajmin e plotë

Reshje bore në Kukës, Fierza arrin kuotën e 282.71 metrave

10:12 • 10 Janar 2021

Reshje bore në Kukës, Fierza arrin kuotën e 282.71 metrave

Mbrëmja e djeshme shënoi nisjen e reshjeve të borës në Kukës. Trashësia e borës në mesnatë në zonat e larta malore arriti deri në 25 cm. Në qytetin e Kukësit  trashësia e borës ishte papërfillshme. Ndërkohë mëngjesin e kësaj të diele u rikthyen e reshjet e...

Lexo lajmin e plotë

“Erdhëm për Vitin e Ri dhe mbetëm këtu”. Uji shkatërron urën, banorët bllokohen në fshat

12:06 • 09 Janar 2021

“Erdhëm për Vitin e Ri dhe mbetëm këtu”. Uji shkatërron urën, banorët bllokohen në fshat

Prurjet e shumta si pasojë e reshjeve të shiut të dy ditëve të fundit në Kukës, shkaktuan edhe përmbytjen e një ure këmbësore në fshatin Mgullë në Njësinë Administrative Malzi. Nga dëmtimi urës së vetme që i lidh me pjesën tjetër të fshatit por edhe...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq, dëmtohet një segment i rrugës nacionale në Kukës

15:43 • 08 Janar 2021

Moti i keq, dëmtohet një segment i rrugës nacionale në Kukës

Në qarkun e Kukësit, vijojnë reshjet e shiut dhe të dëborës në zonat e larta malore. Lartësia e dëborës në Valbonë shkon në 25 centimetra e në Qafë-Prush 7 centimetra. Reshjet e orëve të fundit kanë sjellë probleme në segmente të ndryshme të rrugëve. Ka pasur...

Lexo lajmin e plotë

Situata e reshjeve, probleme me përmbytjet dhe rrugët nga jugu në veri

15:43 • 08 Janar 2021

Situata e reshjeve, probleme me përmbytjet dhe rrugët nga jugu në veri

Reshjet me intensitet të lartë të ditëve të fundit kanë filluar të japin probleme thuajse në të gjithë vendin, nga jugu në veri. Lumi i Vjosës ka dalë nga shtrati mëngjesin e kësaj të premte, duke filluar përmbytjen e tokave përreth. Prurjet që vazhdojnë të...

Lexo lajmin e plotë

Banorët e harruar në Kukës, “Lagjja e re” pa rrugë dhe pa ndriçim

16:20 • 05 Janar 2021

Banorët e harruar në Kukës, “Lagjja e re” pa rrugë dhe pa ndriçim

E quajtur si ”Lagjja e Re” e qytetit të Kukësit, kjo lagje nuk ka as kushtet më minimale për t’u quajtur e tillë. Prej vitesh, kjo zonë vuan mungesën e investimeve në infrastrukturë. Rrugëve atje mbulohen nga balta dhe uji sa herë ka reshje shiu...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq, rrëshqitje në rrugën e Valbonës

11:48 • 04 Janar 2021

Moti i keq, rrëshqitje në rrugën e Valbonës

Moti i keq ka sjellë pasoja në gjithë qarkun e Kukësit. Edhe pse rrugët nacionale janë të qarkullueshme, më problematike duken rrugët në Bajram Curr, veçanërisht ajo për në Valbonë, ku për shkak të reshjeve të dendura  ka pasur shumë rrëshqitje dheu. Firma kontraktore që...

Lexo lajmin e plotë

Humb betejën me koronavirusin biologu Besnik Hallaçi, zbuloi “Tulipanin Shqiptar”

10:24 • 02 Janar 2021

Humb betejën me koronavirusin biologu Besnik Hallaçi, zbuloi “Tulipanin Shqiptar”

Covid-19 i ka marrë jetën në moshën 64-vjeçare, Drejtorit të Administratës së Zonave të Mbrojtura të Qarkut Kukës, Besnik Hallaçi, biolog dhe ambientalist i njohur në rang kombëtar dhe ndërkombëtar dhe zbulues i “Tulipanit Shqiptar” ndryshe “Tulipani i Kukësit”. Ai prej dy javësh ishte i shtruar në...

Lexo lajmin e plotë

Dëbora në Kukës nuk krijon probleme për qarkullimin

12:39 • 28 Dhjetor 2020

Dëbora në Kukës nuk krijon probleme për qarkullimin

Një ditë pas reshjeve të dëborës, situata në Kukës ka shkuar drejt përmirësimit falë edhe reshjeve të shiut që ranë gjatë gjithë mbrëmjes të së dielës. Akset nacionale janë të gjitha të kalueshme pa zinxhirë, në të gjithë Bashkinë e Kukësit. Edhe rrugët rurale janë...

Lexo lajmin e plotë

Festat e fundvitit, fluks mjetesh në kufirin me Kosovën

16:24 • 28 Dhjetor 2020

Festat e fundvitit, fluks mjetesh në kufirin me Kosovën

Pavarësisht motit të paqëndrueshëm dhe reshjeve të bollshme, edhe këtë fundjavë mijëra shtetas nga Kosova kanë preferuar të vijnë në Shqipëri. Por pasditen e sotme është regjistruar një fluks i lartë mjetesh në të dyja anët e kufirit, me radhët e gjata të mjeteve që...

Lexo lajmin e plotë

Verilindja zbardhet nga bora, nuk ka probleme në qarkullimin e automjeteve

10:16 • 27 Dhjetor 2020

Verilindja zbardhet nga bora, nuk ka probleme në qarkullimin e automjeteve

Verilindja e vendit është gdhirë e zbardhur nga bora këtë mëngjes. Reshjet nisën gjatë orëve të vona të mbrëmjes së djeshme duke krijuar 4 deri ne 15 cm trashësi në zonat malore mbi 800 metra të nivelit të detit. Në afërsi të tunelit të Kalimashit,...

Lexo lajmin e plotë

Aksident në Kukës-Shishtavec, përfshihen tri mjete, 5 të lënduar

11:08 • 25 Dhjetor 2020

Aksident në Kukës-Shishtavec, përfshihen tri mjete, 5 të lënduar

Një aksident ka ndodhur sot në mëngjes në Kukës, në rrugën dytësore që lidh qytetin verior me Shishtavecin, duke përfshirë tri automjete.   Për shkak të shpejtësisë në rrugë të lagur në vendin e quajtur “Ura 16-orëshe”, mjetet u përplasën mes tyre duke lënduar 5...

Lexo lajmin e plotë

Mijëra qytetarë të Kosovës, drejt vendlindjes për të festuar

15:46 • 24 Dhjetor 2020

Mijëra qytetarë të Kosovës, drejt vendlindjes për të festuar

Festat e fundvitit kanë shtuar lëvizjet e automjeteve dhe qytetarëve në të dyja anët e kufirit të përbashkët, Shqipëri-Kosovë. Fluks më të madh lëvizjesh ka në hyrje të Kosovës, ku pjesa dërrmuese janë emigrantë që kthehen pranë familjeve të tyre në Kosovë.   Autoritetet kosovare...

Lexo lajmin e plotë

Mjegulla mbulon Kukësin

11:40 • 23 Dhjetor 2020

Mjegulla mbulon Kukësin

Kukësi është mbuluar nga mjegulla. Orët e para të ditës kanë sjellë vështirësi në qarkullim për shkak të pamjes së kufizuar. Policia e Kukësit u ka bërë thirrje drejtuesve të automjeteve të lëvizin me drita të ndezura. Më problematike situata paraqitet në Rrugën e Kombit,...

Lexo lajmin e plotë

Shpërblimi për vitin e ri, të moshuarit kërkojnë rritje të pensioneve

16:34 • 19 Dhjetor 2020

Shpërblimi për vitin e ri, të moshuarit kërkojnë rritje të pensioneve

Këtë fundvit pensionistët janë e vetmja shtresë e financuar nga buxheti i shtetit që do të përfitojnë shpërblim për festat në masën e 5 mijë lekëve të rinj. Në qytetin e Kukësit pensionistët janë të ndarë në ato që shprehen falënderues për masën e shpërblimit...

Lexo lajmin e plotë

Kukësi në fundvit, koronavirusi dhe ekonomia ulin entuziazmin e banorëve

21:29 • 17 Dhjetor 2020

Kukësi në fundvit, koronavirusi dhe ekonomia ulin entuziazmin e banorëve

Kur kanë mbetur më pak se dy javë nga fundi i këtij viti, pandemia e Covid-19 dhe ekonomia e dobët ka zbehur dukshëm entuziazmin e pritjes së festave të fundvitit. Kjo zbehje është më e dukshme në qytetin e Kukësit, vlerësuar si një nga bashkitë...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, tregu industrial pa blerës. Ngjason si ekspozitë

10:38 • 14 Dhjetor 2020

Kukës, tregu industrial pa blerës. Ngjason si ekspozitë

Në qytetin e Kukësit, boshatisja e tregut industrial nga blerësit tregon për nivelin e varfërisë dhe faktin që njerëzit po shpenzojnë vetëm për ushqimet bazë.   Blerësit në këtë treg numërohen me gishtat e njërës dorë, ndërsa tregtarët janë të vetmit njerëz që popullojnë tregun....

Lexo lajmin e plotë

Të rinjtë demokratë të Tropojës, homazhe për vrasjen e Klodian Rashës

11:55 • 14 Dhjetor 2020

Të rinjtë demokratë të Tropojës, homazhe për vrasjen e Klodian Rashës

Ekzekutimi i të riut 25-vjeçar, Klodian Rasha, nga ana e punonjësit të policisë, përveç tronditjes së madhe publike, ka ngjallur zemërim dhe indinjatë edhe tek të rinjtë e Forumit Demokratik të Tropojës. Ata janë solidarizuar me dhimbjen e familjarëve të të riut, dhe në selinë...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, vështirësi për ngrohje, pensionistët: Nuk na del, heqim ushqimin për drutë

12:50 • 10 Dhjetor 2020

Kukës, vështirësi për ngrohje, pensionistët: Nuk na del, heqim ushqimin për drutë

Dimri ka nisur dhe për banorët e qytetit verior të Kukësit. Shqetësimi i tyre më i madh është sigurimi i lëndës drusore për ngrohje. Situata në këtë periudhë paraqitet më e vështirë për shtresat e varfra dhe pensionistët, të cilët për shkak të të ardhurave...

Lexo lajmin e plotë

Fluks i lartë mjetesh dhe qytetarësh nga Kosova në Morinë

09:53 • 05 Dhjetor 2020

Fluks i lartë mjetesh dhe qytetarësh nga Kosova në Morinë

Kjo e shtunë, shënoi fluks të lartë mjetesh e qytetarë nga Kosova në Morinë. Duke shfrytëzuar motin e mirë të kësaj fundjave qytetarët e Kosovës janë nisur drejt vendit tonë. Sipas policisë kufitare të Morinës deri në orën 9 të mëngjesit kaluan rreth 1700 automjete dhe rreth 4700 qytetarë...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, prindër dhe nxënës kundër mësimit “online”

16:37 • 04 Dhjetor 2020

Kukës, prindër dhe nxënës kundër mësimit “online”

Mësimi i alternuar në sistemin parauniversitar në Kukës ende nuk ka filluar të aplikohet, pasi situata pandemike në këtë qytet mundëson vazhdimin e mësimit në klasa, duke respektuar distancat dhe numrin e reduktuar të nxënësve. Por, të pyetur nëse do të preferonin mësimin “online” apo...

Lexo lajmin e plotë

Shtatorja e re e Skënderbeut, skulptori: Statuja e Prizrenit tregon imazhin real

15:37 • 01 Dhjetor 2020

Shtatorja e re e Skënderbeut, skulptori: Statuja e Prizrenit tregon imazhin real

Vendosja e shtatores së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, në qytetin e Prizrenit me rastin e festës së shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, ka ngjallur reagime te qytetarët, të cilët shprehen më shumë se skeptikë, nëse realizmi i shtatores i ngjason realisht figurës së...

Lexo lajmin e plotë

Troket dimri, reshjet e para të borës në qarkun e Kukësit

10:35 • 30 Nëntor 2020

Troket dimri, reshjet e para të borës në qarkun e Kukësit

Dimri në Kukës, Has e Tropojë ka trokitur sot zyrtarisht. Ndryshimi i temperaturave ka shkaktuar reshjet e para të borës në zonat e larta malore në lartesitë 400 metra mbi nivelin e detit. Lartësia e borës është 1-4 cm dhe si rrjedhojë mali i Gjalicës...

Lexo lajmin e plotë

9 mësues të infektuar me koronavirus në qarkun e Kukësit

12:05 • 18 Nëntor 2020

9 mësues të infektuar me koronavirus në qarkun e Kukësit

9 mësues, nga të cilët 7 në Kukës dhe 2 në Has, si dhe 1 nxënës, raportohet se janë infektuar me koronavirus në qarkun e Kukësit. Ndërsa në Tropojë, një kopsht është mbyllur për shkak të infektimit të njërës prej edukatoreve. Prefekti i qarkut, Zenel...

Lexo lajmin e plotë

Tropoja “zonë e kuqe”, qytetarët ende të pandërgjegjësuar për masat

14:21 • 17 Nëntor 2020

Tropoja “zonë e kuqe”, qytetarët ende të pandërgjegjësuar për masat

Qyteti i Tropojes gjatë gjysmës së parë të muajit nëntor ka shënuar një numër të lartë infektimesh ditore me COVID 19, ndërkohë që ndodhet në zonën e kuqe në hartën kombëtare të përhapjes së virusit. Një pjesë e banorëve te qytetit verior thonë se po...

Lexo lajmin e plotë

Ceremonia në Bajram Curri, përurohet shtatorja e patriotit Ali Ibër Neza

10:22 • 16 Nëntor 2020

Ceremonia në Bajram Curri, përurohet shtatorja e patriotit Ali Ibër Neza

Në një ceremoni të organizuar nga autoritetet lokale, shtatorja e patriotit Ali Ibër Neza u vendos në qendrën e qytetit të Bajram Currit. Të pranishmit vlerësuan figurën e tij, ndërsa përgjatë ceremonisë u zhvilluan edhe aktivitete kulturore me këngë e valle të zonës. Shtatorja e...

Lexo lajmin e plotë