Ervin Mehmetaj

CORRESPONDENT/JOURNALIST - KUKES

Përmbytjet në Kukës, Breg Lumi pa rrugë dhe pa ujë të pijshëm

13:20 • 19 Shkurt 2021

Përmbytjet në Kukës, Breg Lumi pa rrugë dhe pa ujë të pijshëm

Ujërat e kaskadës së Drinit nuk kanë shkaktuar problem vetëm në zonën e Nënshkodrës, por edhe te dhjetëra banorë pranë qytetit të Kukësit. Për shkak të rritjes së nivelit të ujit të liqenit të Fierzës në fshatin Breg-Lumë në Kukës është përmbytur rruga. Banorët janë...

Lexo lajmin e plotë

Pas reshjeve të dëborës, jetë e vështirë për banorët e fshatrave të Kukësit

16:07 • 18 Shkurt 2021

Pas reshjeve të dëborës, jetë e vështirë për banorët e fshatrave të Kukësit

Reshjet e borës të rëna ditë më parë në qarkun e Kukësit, e kanë bërë  akoma më të vështirë jetesën për banorët e zonave të thella malore. Ato shprehen se gjatë ditëve me reshje bore kanë pasur ndërprerje të energjisë elektrike, bllokim të rrugëve dhe emergjenca...

Lexo lajmin e plotë

Situata në veri të vendit, reshje dhe stuhi dëbore pushtojnë qarkun e Kukësit

17:24 • 14 Shkurt 2021

Situata në veri të vendit, reshje dhe stuhi dëbore pushtojnë qarkun e Kukësit

Në qarkun e Kukësit stuhitë e dëborës kanë mbuluar të gjitha akset e rrugëve kryesore dhe ato të brendshme, ku mjetet dhe qytetarët qarkullojnë me vështirësi. Rrugët nacionale të qarkut janë të kalueshme, por me zinxhirë dhe goma dimri. Trashësia e dëborës në zona të...

Lexo lajmin e plotë

Marrëveshjet në shëndetësi, spitali i Prizrenit iu shërben edhe qytetarëve kuksianë

15:34 • 08 Shkurt 2021

Marrëveshjet në shëndetësi, spitali i Prizrenit iu shërben edhe qytetarëve kuksianë

Që prej fillimit të pandemisë Prizreni është kthyer në një qytet të dytë për qytetarët kuksianë e veçanërisht për ata që janë infektuar me Covid-19. Në këtë spital, kanë marrë trajtim 21 persona nga të cilët 11 janë shëruar, ndërsa pjesa tjetër vijon të trajtohet...

Lexo lajmin e plotë

Rrëshqitjet e dherave rrezikojnë 40 banesa në Kukës

14:24 • 07 Shkurt 2021

Rrëshqitjet e dherave rrezikojnë 40 banesa në Kukës

Në lindje të qytetit të Kukësit dhjetëra banorë të lagjes së re ndeshen me erozionin e tokës, që dita- ditës u ka ardhur në prag të shtëpisë. Rrëshqitjet kanë filluar pas ndërtimit të skarpatës së nënkalimit të “Urës 6 metroshe” që lidh “Rrugën e Kombit”...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, ujërat e zeza derdhen në ”Rrugën e Kombit”

15:34 • 05 Shkurt 2021

Kukës, ujërat e zeza derdhen në ”Rrugën e Kombit”

Familjet, të cilat kanë banesat mbi “Rrugën e Kombit”, vazhdojnë të shkarkojnë ujërat e zeza në muret mbrojtëse të kësaj rruge, fenomen i shfaqur që me vënien në funksion të “Rrugës së Kombit”. Mungesa e kanalizimeve për këtë lagje, e ndërtuar në një gjatësi prej...

Lexo lajmin e plotë

Shtimi i prurjeve, liqeni i Fierzës mbushet me mbetje plastike e drusore

14:57 • 03 Shkurt 2021

Shtimi i prurjeve, liqeni i Fierzës mbushet me mbetje plastike e drusore

Pas reshjeve të muajit janar prurjet kanë shënuar rreth 1600 metër kub ujë në sekondë në liqenin e Fierzës. Këto prurje përveçse kanë rritur ndjeshëm kuotën e liqenit, kanë sjellë me vete tonelata mbetjesh plastike e lëndë drusore, duke mbuluar sipërfaqen e liqenit në pjesën...

Lexo lajmin e plotë

Dëmtohet diga e rezervuarit në Tropojë, rrezikohen disa fshatra

15:05 • 28 Janar 2021

Dëmtohet diga e rezervuarit në Tropojë, rrezikohen disa fshatra

Rezervuari vaditës i fshatit Tpla është në pragun e shpërbërjes së digës. Ky rezervuarë ka një kapacitet pre 1,8 milionë metër kub ujë dhe është i dyti në veri, sa i takon kapacitetit ujëmbledhës, i ndërtuar në vitet shtatëdhjetë. Amortizimi dhe mosmirëmbajtja kanë çuar në...

Lexo lajmin e plotë

S’ka trotuare dhe sinjalistikë, rruga në Kukës burim aksidentesh, rrezikohen edhe nxënësit

14:53 • 25 Janar 2021

S’ka trotuare dhe sinjalistikë, rruga në Kukës burim aksidentesh, rrezikohen edhe nxënësit

Mungesa e trotuareve, sinjalistikës dhe çdo elementi minimal të sigurisë rrugore, e ka kthyer në burim aksidentesh rrugën që lidh qytetin e Kukësit me fshatin Nangë. Më të rrezikuar janë nxënësit e shkollës 9-vjeçare të këtij fshati për shkak se automjetet ecin me shpejtësi, në...

Lexo lajmin e plotë

Reshjet e shiut në Kukës, rezervuari i T’Planit në Fierzë është mbushur plot, disa rrugë të bllokuara

13:44 • 25 Janar 2021

Reshjet e shiut në Kukës, rezervuari i T’Planit në Fierzë është mbushur plot, disa rrugë të bllokuara

Në Qarkun Kukës situata e motit është e qetë. Gjatë natës ka pasur reshje shiu me intensitet dhe borë në lartësi, e shoqëruar me erë të fortë. Në Valbonë ka rënë borë e re 35 cm, ndërsa rrugët nacionale janë të kalueshme normalisht, megjithatë kanë...

Lexo lajmin e plotë

Procesionarja në Kukës, infeksioni i pishave prek 60% të sipërfaqes së gjelbërt

13:45 • 24 Janar 2021

Procesionarja në Kukës, infeksioni i pishave prek 60% të sipërfaqes së gjelbërt

Çdo vit, masivet pyjore në Kukës kërcënohen nga “procesionarja”, nje lloj infeksioni që prek kryesisht pishat e zeza. Boçet e bardha në degët e pishave shkaktojnë tharjen e halave, duke dëmtuar edhe vetë pemën. Ilmi Gjana, specialist i pyjeve pranë Bashkisë Kukës, thotë se edhe...

Lexo lajmin e plotë

“Drejtësitë” e 21 janarit, dëmshpërblim moral dhe financiar, por askush pas hekurave

19:54 • 21 Janar 2021

“Drejtësitë” e 21 janarit, dëmshpërblim moral dhe financiar, por askush pas hekurave

Vendimi i Qeverisë për të shpallur Dëshmorë të Atdheut katër viktimat e 21 janarit u parapri nga ndryshimet në ligjit për statusin e dëshmorit të dy viteve më parë. Përveç këtij statusi, familjarët e tyre kanë mundur të përfitojnë edhe një dëmshpërblim financiar. Rrugëtimi i...

Lexo lajmin e plotë

Valbona pa investime, perla e turizmit malor prej 2 javësh pa energji elektrike

13:46 • 21 Janar 2021

Valbona pa investime, perla e turizmit malor prej 2 javësh pa energji elektrike

Që prej fundit të dhjetorit të vitit të kaluar, natyra bëri gjithçka gati, duke zbukuruar me mantelin e bardhë një nga perlat e turizmit malor në Shqipëri, luginën e Valbonës. Por, ajo që ka munguar kanë qenë pikërisht vizitorët. Sa prej pandemisë, por edhe për...

Lexo lajmin e plotë

Banesa e rrezikshme në Kolesian të Kukësit, familja në mëshirë të fatit dhe natyrës

14:38 • 18 Janar 2021

Banesa e rrezikshme në Kolesian të Kukësit, familja në mëshirë të fatit dhe natyrës

Katër pjesëtarët e familjes Visha, në fshatin Kolesian të Kukësit, çdo ditë përballen me rrezikun për jetën. Shkak për këtë është shtëpia e cilësuar si e pabanueshme. E ndërtuar në vitin 1963 dhe tejet e amortizuar, kjo është streha që mban katër anëtarët e kësaj...

Lexo lajmin e plotë

Ngrica në verilindje, rekomandohet kalimi me zinxhirë në disa zona. Probleme me energjinë në disa fshatra

11:52 • 16 Janar 2021

Ngrica në verilindje, rekomandohet kalimi me zinxhirë në disa zona. Probleme me energjinë në disa fshatra

Qarku i Kukësit vijon të jetë i mbërthyer nga moti i ftohtë dhe acari, çka ka sjellë edhe ngrica e akull në rrugë. Si pasojë e uljes së temperaturave akset rrugore nacionale dhe rurale në segmente të veçanta janë përfshirë nga ngricat ndërsa po punohet...

Lexo lajmin e plotë

Reshje bore në Kukës, Fierza arrin kuotën e 282.71 metrave

10:12 • 10 Janar 2021

Reshje bore në Kukës, Fierza arrin kuotën e 282.71 metrave

Mbrëmja e djeshme shënoi nisjen e reshjeve të borës në Kukës. Trashësia e borës në mesnatë në zonat e larta malore arriti deri në 25 cm. Në qytetin e Kukësit  trashësia e borës ishte papërfillshme. Ndërkohë mëngjesin e kësaj të diele u rikthyen e reshjet e...

Lexo lajmin e plotë

“Erdhëm për Vitin e Ri dhe mbetëm këtu”. Uji shkatërron urën, banorët bllokohen në fshat

12:06 • 09 Janar 2021

“Erdhëm për Vitin e Ri dhe mbetëm këtu”. Uji shkatërron urën, banorët bllokohen në fshat

Prurjet e shumta si pasojë e reshjeve të shiut të dy ditëve të fundit në Kukës, shkaktuan edhe përmbytjen e një ure këmbësore në fshatin Mgullë në Njësinë Administrative Malzi. Nga dëmtimi urës së vetme që i lidh me pjesën tjetër të fshatit por edhe...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq, dëmtohet një segment i rrugës nacionale në Kukës

15:43 • 08 Janar 2021

Moti i keq, dëmtohet një segment i rrugës nacionale në Kukës

Në qarkun e Kukësit, vijojnë reshjet e shiut dhe të dëborës në zonat e larta malore. Lartësia e dëborës në Valbonë shkon në 25 centimetra e në Qafë-Prush 7 centimetra. Reshjet e orëve të fundit kanë sjellë probleme në segmente të ndryshme të rrugëve. Ka pasur...

Lexo lajmin e plotë

Situata e reshjeve, probleme me përmbytjet dhe rrugët nga jugu në veri

15:43 • 08 Janar 2021

Situata e reshjeve, probleme me përmbytjet dhe rrugët nga jugu në veri

Reshjet me intensitet të lartë të ditëve të fundit kanë filluar të japin probleme thuajse në të gjithë vendin, nga jugu në veri. Lumi i Vjosës ka dalë nga shtrati mëngjesin e kësaj të premte, duke filluar përmbytjen e tokave përreth. Prurjet që vazhdojnë të...

Lexo lajmin e plotë

Banorët e harruar në Kukës, “Lagjja e re” pa rrugë dhe pa ndriçim

16:20 • 05 Janar 2021

Banorët e harruar në Kukës, “Lagjja e re” pa rrugë dhe pa ndriçim

E quajtur si ”Lagjja e Re” e qytetit të Kukësit, kjo lagje nuk ka as kushtet më minimale për t’u quajtur e tillë. Prej vitesh, kjo zonë vuan mungesën e investimeve në infrastrukturë. Rrugëve atje mbulohen nga balta dhe uji sa herë ka reshje shiu...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq, rrëshqitje në rrugën e Valbonës

11:48 • 04 Janar 2021

Moti i keq, rrëshqitje në rrugën e Valbonës

Moti i keq ka sjellë pasoja në gjithë qarkun e Kukësit. Edhe pse rrugët nacionale janë të qarkullueshme, më problematike duken rrugët në Bajram Curr, veçanërisht ajo për në Valbonë, ku për shkak të reshjeve të dendura  ka pasur shumë rrëshqitje dheu. Firma kontraktore që...

Lexo lajmin e plotë

Humb betejën me koronavirusin biologu Besnik Hallaçi, zbuloi “Tulipanin Shqiptar”

10:24 • 02 Janar 2021

Humb betejën me koronavirusin biologu Besnik Hallaçi, zbuloi “Tulipanin Shqiptar”

Covid-19 i ka marrë jetën në moshën 64-vjeçare, Drejtorit të Administratës së Zonave të Mbrojtura të Qarkut Kukës, Besnik Hallaçi, biolog dhe ambientalist i njohur në rang kombëtar dhe ndërkombëtar dhe zbulues i “Tulipanit Shqiptar” ndryshe “Tulipani i Kukësit”. Ai prej dy javësh ishte i shtruar në...

Lexo lajmin e plotë

Dëbora në Kukës nuk krijon probleme për qarkullimin

12:39 • 28 Dhjetor 2020

Dëbora në Kukës nuk krijon probleme për qarkullimin

Një ditë pas reshjeve të dëborës, situata në Kukës ka shkuar drejt përmirësimit falë edhe reshjeve të shiut që ranë gjatë gjithë mbrëmjes të së dielës. Akset nacionale janë të gjitha të kalueshme pa zinxhirë, në të gjithë Bashkinë e Kukësit. Edhe rrugët rurale janë...

Lexo lajmin e plotë

Festat e fundvitit, fluks mjetesh në kufirin me Kosovën

16:24 • 28 Dhjetor 2020

Festat e fundvitit, fluks mjetesh në kufirin me Kosovën

Pavarësisht motit të paqëndrueshëm dhe reshjeve të bollshme, edhe këtë fundjavë mijëra shtetas nga Kosova kanë preferuar të vijnë në Shqipëri. Por pasditen e sotme është regjistruar një fluks i lartë mjetesh në të dyja anët e kufirit, me radhët e gjata të mjeteve që...

Lexo lajmin e plotë

Verilindja zbardhet nga bora, nuk ka probleme në qarkullimin e automjeteve

10:16 • 27 Dhjetor 2020

Verilindja zbardhet nga bora, nuk ka probleme në qarkullimin e automjeteve

Verilindja e vendit është gdhirë e zbardhur nga bora këtë mëngjes. Reshjet nisën gjatë orëve të vona të mbrëmjes së djeshme duke krijuar 4 deri ne 15 cm trashësi në zonat malore mbi 800 metra të nivelit të detit. Në afërsi të tunelit të Kalimashit,...

Lexo lajmin e plotë

Aksident në Kukës-Shishtavec, përfshihen tri mjete, 5 të lënduar

11:08 • 25 Dhjetor 2020

Aksident në Kukës-Shishtavec, përfshihen tri mjete, 5 të lënduar

Një aksident ka ndodhur sot në mëngjes në Kukës, në rrugën dytësore që lidh qytetin verior me Shishtavecin, duke përfshirë tri automjete.   Për shkak të shpejtësisë në rrugë të lagur në vendin e quajtur “Ura 16-orëshe”, mjetet u përplasën mes tyre duke lënduar 5...

Lexo lajmin e plotë

Mijëra qytetarë të Kosovës, drejt vendlindjes për të festuar

15:46 • 24 Dhjetor 2020

Mijëra qytetarë të Kosovës, drejt vendlindjes për të festuar

Festat e fundvitit kanë shtuar lëvizjet e automjeteve dhe qytetarëve në të dyja anët e kufirit të përbashkët, Shqipëri-Kosovë. Fluks më të madh lëvizjesh ka në hyrje të Kosovës, ku pjesa dërrmuese janë emigrantë që kthehen pranë familjeve të tyre në Kosovë.   Autoritetet kosovare...

Lexo lajmin e plotë

Mjegulla mbulon Kukësin

11:40 • 23 Dhjetor 2020

Mjegulla mbulon Kukësin

Kukësi është mbuluar nga mjegulla. Orët e para të ditës kanë sjellë vështirësi në qarkullim për shkak të pamjes së kufizuar. Policia e Kukësit u ka bërë thirrje drejtuesve të automjeteve të lëvizin me drita të ndezura. Më problematike situata paraqitet në Rrugën e Kombit,...

Lexo lajmin e plotë

Shpërblimi për vitin e ri, të moshuarit kërkojnë rritje të pensioneve

16:34 • 19 Dhjetor 2020

Shpërblimi për vitin e ri, të moshuarit kërkojnë rritje të pensioneve

Këtë fundvit pensionistët janë e vetmja shtresë e financuar nga buxheti i shtetit që do të përfitojnë shpërblim për festat në masën e 5 mijë lekëve të rinj. Në qytetin e Kukësit pensionistët janë të ndarë në ato që shprehen falënderues për masën e shpërblimit...

Lexo lajmin e plotë

Kukësi në fundvit, koronavirusi dhe ekonomia ulin entuziazmin e banorëve

21:29 • 17 Dhjetor 2020

Kukësi në fundvit, koronavirusi dhe ekonomia ulin entuziazmin e banorëve

Kur kanë mbetur më pak se dy javë nga fundi i këtij viti, pandemia e Covid-19 dhe ekonomia e dobët ka zbehur dukshëm entuziazmin e pritjes së festave të fundvitit. Kjo zbehje është më e dukshme në qytetin e Kukësit, vlerësuar si një nga bashkitë...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, tregu industrial pa blerës. Ngjason si ekspozitë

10:38 • 14 Dhjetor 2020

Kukës, tregu industrial pa blerës. Ngjason si ekspozitë

Në qytetin e Kukësit, boshatisja e tregut industrial nga blerësit tregon për nivelin e varfërisë dhe faktin që njerëzit po shpenzojnë vetëm për ushqimet bazë.   Blerësit në këtë treg numërohen me gishtat e njërës dorë, ndërsa tregtarët janë të vetmit njerëz që popullojnë tregun....

Lexo lajmin e plotë

Të rinjtë demokratë të Tropojës, homazhe për vrasjen e Klodian Rashës

11:55 • 14 Dhjetor 2020

Të rinjtë demokratë të Tropojës, homazhe për vrasjen e Klodian Rashës

Ekzekutimi i të riut 25-vjeçar, Klodian Rasha, nga ana e punonjësit të policisë, përveç tronditjes së madhe publike, ka ngjallur zemërim dhe indinjatë edhe tek të rinjtë e Forumit Demokratik të Tropojës. Ata janë solidarizuar me dhimbjen e familjarëve të të riut, dhe në selinë...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, vështirësi për ngrohje, pensionistët: Nuk na del, heqim ushqimin për drutë

12:50 • 10 Dhjetor 2020

Kukës, vështirësi për ngrohje, pensionistët: Nuk na del, heqim ushqimin për drutë

Dimri ka nisur dhe për banorët e qytetit verior të Kukësit. Shqetësimi i tyre më i madh është sigurimi i lëndës drusore për ngrohje. Situata në këtë periudhë paraqitet më e vështirë për shtresat e varfra dhe pensionistët, të cilët për shkak të të ardhurave...

Lexo lajmin e plotë

Fluks i lartë mjetesh dhe qytetarësh nga Kosova në Morinë

09:53 • 05 Dhjetor 2020

Fluks i lartë mjetesh dhe qytetarësh nga Kosova në Morinë

Kjo e shtunë, shënoi fluks të lartë mjetesh e qytetarë nga Kosova në Morinë. Duke shfrytëzuar motin e mirë të kësaj fundjave qytetarët e Kosovës janë nisur drejt vendit tonë. Sipas policisë kufitare të Morinës deri në orën 9 të mëngjesit kaluan rreth 1700 automjete dhe rreth 4700 qytetarë...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, prindër dhe nxënës kundër mësimit “online”

16:37 • 04 Dhjetor 2020

Kukës, prindër dhe nxënës kundër mësimit “online”

Mësimi i alternuar në sistemin parauniversitar në Kukës ende nuk ka filluar të aplikohet, pasi situata pandemike në këtë qytet mundëson vazhdimin e mësimit në klasa, duke respektuar distancat dhe numrin e reduktuar të nxënësve. Por, të pyetur nëse do të preferonin mësimin “online” apo...

Lexo lajmin e plotë

Shtatorja e re e Skënderbeut, skulptori: Statuja e Prizrenit tregon imazhin real

15:37 • 01 Dhjetor 2020

Shtatorja e re e Skënderbeut, skulptori: Statuja e Prizrenit tregon imazhin real

Vendosja e shtatores së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, në qytetin e Prizrenit me rastin e festës së shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, ka ngjallur reagime te qytetarët, të cilët shprehen më shumë se skeptikë, nëse realizmi i shtatores i ngjason realisht figurës së...

Lexo lajmin e plotë

Troket dimri, reshjet e para të borës në qarkun e Kukësit

10:35 • 30 Nëntor 2020

Troket dimri, reshjet e para të borës në qarkun e Kukësit

Dimri në Kukës, Has e Tropojë ka trokitur sot zyrtarisht. Ndryshimi i temperaturave ka shkaktuar reshjet e para të borës në zonat e larta malore në lartesitë 400 metra mbi nivelin e detit. Lartësia e borës është 1-4 cm dhe si rrjedhojë mali i Gjalicës...

Lexo lajmin e plotë

9 mësues të infektuar me koronavirus në qarkun e Kukësit

12:05 • 18 Nëntor 2020

9 mësues të infektuar me koronavirus në qarkun e Kukësit

9 mësues, nga të cilët 7 në Kukës dhe 2 në Has, si dhe 1 nxënës, raportohet se janë infektuar me koronavirus në qarkun e Kukësit. Ndërsa në Tropojë, një kopsht është mbyllur për shkak të infektimit të njërës prej edukatoreve. Prefekti i qarkut, Zenel...

Lexo lajmin e plotë

Tropoja “zonë e kuqe”, qytetarët ende të pandërgjegjësuar për masat

14:21 • 17 Nëntor 2020

Tropoja “zonë e kuqe”, qytetarët ende të pandërgjegjësuar për masat

Qyteti i Tropojes gjatë gjysmës së parë të muajit nëntor ka shënuar një numër të lartë infektimesh ditore me COVID 19, ndërkohë që ndodhet në zonën e kuqe në hartën kombëtare të përhapjes së virusit. Një pjesë e banorëve te qytetit verior thonë se po...

Lexo lajmin e plotë

Ceremonia në Bajram Curri, përurohet shtatorja e patriotit Ali Ibër Neza

10:22 • 16 Nëntor 2020

Ceremonia në Bajram Curri, përurohet shtatorja e patriotit Ali Ibër Neza

Në një ceremoni të organizuar nga autoritetet lokale, shtatorja e patriotit Ali Ibër Neza u vendos në qendrën e qytetit të Bajram Currit. Të pranishmit vlerësuan figurën e tij, ndërsa përgjatë ceremonisë u zhvilluan edhe aktivitete kulturore me këngë e valle të zonës. Shtatorja e...

Lexo lajmin e plotë

Kalërim në nder të çlirimtarëve të Kosovës

14:56 • 10 Nëntor 2020

Kalërim në nder të çlirimtarëve të Kosovës

“Çlirimtarët do të mbesin gjithmonë çlirimtarë, kudo që të shkojnë”. Ky ka qenë mesazhi që ka dhënë Klubi i Kaubojsave Shqiptarë, në një aktivitet kalërimi që kanë pasur në qytetin e Kukësit dhe zonën turistike të Shishtavecit. Për nder të luftëtarëve të UÇK-së, që së...

Lexo lajmin e plotë

Rreziku nga aksidentet, mungojnë mbikalimet në Rrugën e Kombit

19:35 • 30 Tetor 2020

Rreziku nga aksidentet, mungojnë mbikalimet në Rrugën e Kombit

Mungesa e mbikalimeve në rrugën e kombit vijon të jetë problem për banorët e Kukësit. Për ditë atyre i duhet të rrezikojnë jetën për të kaluar në anën tjetër të rrugës. Banorët shprehen se kërkesat kanë qenë të vazhdueshme për ndërtimin e mbikalimeve, por askush...

Lexo lajmin e plotë

Fundjavë në Shqipëri, radhë të gjata në Morinë

10:19 • 26 Tetor 2020

Fundjavë në Shqipëri, radhë të gjata në Morinë

Edhe pse sezoni i verës tashmë është mbyllur dhe temperaturat janë ulur ndjeshëm, sërish shumë qytetarë nga Kosova vendosin ta kalojnë fundjavën në qytetet shqiptare. Kjo është një nga arsyet që ka krijuar radhë të gjata automjetesh, pasditen e së dielës, në Morinë. Mësohet se...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq në Kukës, rrëshqitjet e dherave rrezikojnë urën, Fierza i afrohet kuotës maksimale

11:23 • 16 Tetor 2020

Moti i keq në Kukës, rrëshqitjet e dherave rrezikojnë urën, Fierza i afrohet kuotës maksimale

Intensiteti i lartë i reshjeve ka krijuar mjaft problematika në qarkun e Kukësit, kryesisht në infrastrukturën rrugore. Në disa segmente janë sinjalizuar rrëshqitje të dherave, që sollën vështirësi për qarkullimin e mjeteve. Në Tropojë, ka rrëshqitje të një pjese rruge afër urës së Balishajës, në...

Lexo lajmin e plotë

Maskat në vende të hapura, qytetarët të ndarë në opinione dhe mundësi

15:21 • 15 Tetor 2020

Maskat në vende të hapura, qytetarët të ndarë në opinione dhe mundësi

Njerëz me maska në fytyrë mbizotëronin në rrugët e qyteteve kryesore të vendit, që në orët e para të mëngjesit, të kësaj të enjteje. Por, si për çdo vendim që ka të bëjë me përballimin e pandemisë, edhe vendosja e maskave në vende të hapura...

Lexo lajmin e plotë

Maskat në ambientet jashtë, qytetarët pro dhe kundër mbajtjes në Kukës

17:45 • 11 Tetor 2020

Maskat në ambientet jashtë, qytetarët pro dhe kundër mbajtjes në Kukës

Në Kukës, një pjesë e mirë e qytetarëve pajtohen me mbajtjen e maskës në çdo ambient dhe e mirëpresin ndryshimin e protokollit të masave anti-Covid që do të futet në fuqi. Ka edhe nga ata qytetarë që thonë se në ambientet ku nuk ka shumë...

Lexo lajmin e plotë

Dimri fillon më herët në Kukës, banorët ankohen për çmimin e druve të zjarrit

13:48 • 07 Tetor 2020

Dimri fillon më herët në Kukës, banorët ankohen për çmimin e druve të zjarrit

Temperaturat në Kukës janë ulur ndjeshëm dhe dimri ka filluar më herët ndërsa qytetarët po përballen me çmime të shtrenjta në tregun e zi të shitjes së druve të zjarrit për ngrohje, edhe pse në fuqi është ende moratoriumi në pyje. Kjo ka krijuar vështirësi...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, siguria e nxënësve në ndërgjegjen e shoferëve. Nuk ka policë, as pengesa

14:52 • 05 Tetor 2020

Kukës, siguria e nxënësve në ndërgjegjen e shoferëve. Nuk ka policë, as pengesa

Shkolla 9-vjeçare “Avni Rustemi” në qytetin e Kukësit, nga dera e jashtme lidhet drejtpërdrejtë me rrugën kryesore. Çdo ditë, në nisje dhe përfundim të mësimit, nxënësit duhet të përshkojnë këtë segment të rrugës kryesore të qytetit, mjaft i qarkulluar nga automjetet, e që në jo...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e pagës minimale, Shoqata e Biznesit në Kukës: Mund të nxisë skema manipulative

14:55 • 30 Shtator 2020

Rritja e pagës minimale, Shoqata e Biznesit në Kukës: Mund të nxisë skema manipulative

Rritja e pagës minimale  deri në 30 mijë lekë te reja siç u njoftua nga kryeministri Edi Rama, ditë më parë, nuk është mirëpritur me aq entuziazëm nga shoqata ”Biznesi për Biznesin” në qytetin e Kukësit. Përfaqësuesi i kësaj shoqate, Sokol Kolgjini,  shprehet se kjo...

Lexo lajmin e plotë

Pasojat e motit të keq, pemë e kioska të shkulura dhe rrëshqitje gurësh në rrugë

15:54 • 28 Shtator 2020

Pasojat e motit të keq, pemë e kioska të shkulura dhe rrëshqitje gurësh në rrugë

Era e fortë dhe reshjet e shiut që kanë përfshirë vendin tonë gjatë orëve të para të mëngjesit të së hënës, kanë vijuar të shfaqin probleme në zona të ndryshme të vendit. Në Vlorë, era e fortë ka shkulur pemë, si dhe ka zhvendosur kioska...

Lexo lajmin e plotë

Gurët bllokojnë aksin Kukës-Shishtavec

09:42 • 28 Shtator 2020

Gurët bllokojnë aksin Kukës-Shishtavec

Rruga Kukës-Shishtavec është kthyer në një kërcënim serioz për udhëtarët dhe drejtuesit e mjeteve. Jo vetëm dhera e inerte, por shkëmbinj të përmasave të mëdha shkëputen nga faqet e malit e bien në rrugë në këto kohë shirash në verilindje. E mbetur pa mirëmbajtje, për...

Lexo lajmin e plotë

Sërish dyndje drejt bregdetit, qytetarët e Kosovës s’i tremb as ndryshimi i motit

08:42 • 19 Shtator 2020

Sërish dyndje drejt bregdetit, qytetarët e Kosovës s’i tremb as ndryshimi i motit

Ulja e menjëhershme e temperaturave dhe kushtet e motit, për qytetarët e Kosovës nuk janë bërë aspak pengesë në këtë fundjave. Kolonat e mjeteve dhe fluksi në Morinë është thuajse i njëjtë me fundjavën e kaluar. Më shumë se 7 mijë qytetarë të Kosovës, në...

Lexo lajmin e plotë

Fluks në Morinë, 15 mijë persona kalojnë drejt Shqipërisë

16:06 • 12 Shtator 2020

Fluks në Morinë, 15 mijë persona kalojnë drejt Shqipërisë

Mbi 15 mijë persona kaluan sot në pikën kufitare të Morinës, duke krijuar fluks. Shqiptarët e Kosovës i drejtohen bregdetit për të shfrytëzuar edhe këto ditë të nxehta të shtatorit, kur jemi në fund të sezonit veror. Shtimi i personelit dhe përshpejtimi i procedurave ka...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, rruga në lagjen Gostil rrezikon fëmijët

19:25 • 10 Shtator 2020

Kukës, rruga në lagjen Gostil rrezikon fëmijët

Banorë të lagjes Gostil, në qytetin e Kukësit, përveç problematikave të tjera, në prag të fillimit të vitit shkollor, kanë edhe një problem mjaft serioz, që është siguria e fëmijëve dhe e prindërve gjatë rrugës për në shkollë. Përmes kësaj lagje kalon rruga nacionale, Kukës-Gostil,...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia nuk i ndal, në gusht mbi 800 mijë turistë nga Kosova

12:37 • 07 Shtator 2020

Pandemia nuk i ndal, në gusht mbi 800 mijë turistë nga Kosova

Muaji gusht ka shënuar fluksin më të lartë të turistëve nga Kosova drejt bregdetit shqiptar. Sipas të dhënave zyrtare nga policia kufitare e Kosovës, gjatë 31 ditëve të këtij gushti janë futur në Shqipëri mbi 813 mijë turistë. Edhe pse flitet për një fluks të...

Lexo lajmin e plotë

Masat kundër Covid-19/ Kukës, nxënësit mes vështirësive dhe dëshirës

13:32 • 06 Shtator 2020

Masat kundër Covid-19/ Kukës, nxënësit mes vështirësive dhe dëshirës

Viti i ri shkollor në sistemin parauniversitar që është parashikuar që të nisë më 14 shtator do të jetë një vit ndryshe, veçanërisht për nxënësit e ciklit 9-vjeçar. Për shkak të pandemisë Covid-19, Ministria e Shëndetësisë ka përpiluar një udhëzues me disa rregulla që duhen...

Lexo lajmin e plotë

Sërish dyndje drejt plazheve shqiptare, fluks në Morinë

10:35 • 05 Shtator 2020

Sërish dyndje drejt plazheve shqiptare, fluks në Morinë

Kjo fundjavë shënoi një tjetër rekord të kalimeve në pikën e përbashkët kufitare të Morinës. Mijëra qytetarë dhe automjete të Kosovës iu drejtuan bregdetit shqiptar mëngjesin e sotëm. Si rrallë ndonjëherë, kolonat e mjeteve krijuan radhë të gjata deri në thellësi të territorit të Kosovës....

Lexo lajmin e plotë

Vështirësi financiare, bashkitë e Hasit e Tropojës duan fonde për hapjen e shkollave

13:32 • 03 Shtator 2020

Vështirësi financiare, bashkitë e Hasit e Tropojës duan fonde për hapjen e shkollave

Bashkitë e verilindjes po përballen me disa vështirësi financiare në këtë prag nisje të vitit të ri shkollor, në kushtet dhe rregullat e pandemisë Covid-19. Mungesa e fondeve dhe infrastruktura e pamjaftueshme për të siguruar kushtet e kërkuara në kuadër të protokollit sanitar janë problemet...

Lexo lajmin e plotë

Mbarështimi i bagëtive në Kukës, biznesi që po shuhet

11:40 • 01 Shtator 2020

Mbarështimi i bagëtive në Kukës, biznesi që po shuhet

Mbarështimi i blegtorisë është parë si mundësi për mbajtjen e ekonomisë familjare në pjesën dërrmuese të zonave rurale. Veçanërisht në zonën e Kukësit, ku bagëtitë njihen për mishin e mirë për shkak të ushqyerjes bio në kullota të pasura malore. Por, duket se ky biznes...

Lexo lajmin e plotë

Radhë kilometrike automjetesh në rrugën e Kombit

10:07 • 30 Gusht 2020

Radhë kilometrike automjetesh në rrugën e Kombit

Mëngjesin e kësaj të diele janë krijuar sërish radhë kilometrike automjetesh në rrugën e Kombit. Fluksi më i madh i automjeteve është krijuar në aksin rrugor Morinë –Kukës, me pushues nga Kosova. Fluks ka patur edhe në Morinë dhe si çdo të diel kolona e mjeteve ishte deri në fshatin Vermicë të Prizrenit. Këtë fundjave...

Lexo lajmin e plotë