Ervin Mehmetaj

CORRESPONDENT/JOURNALIST - KUKES

Radhë kilometrike automjetesh në rrugën e Kombit

10:07 • 30 Gusht 2020

Radhë kilometrike automjetesh në rrugën e Kombit

Mëngjesin e kësaj të diele janë krijuar sërish radhë kilometrike automjetesh në rrugën e Kombit. Fluksi më i madh i automjeteve është krijuar në aksin rrugor Morinë –Kukës, me pushues nga Kosova. Fluks ka patur edhe në Morinë dhe si çdo të diel kolona e mjeteve ishte deri në fshatin Vermicë të Prizrenit. Këtë fundjave...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 1 milion pushues nga Kosova drejt Shqipërisë

13:08 • 29 Gusht 2020

Mbi 1 milion pushues nga Kosova drejt Shqipërisë

Qytetarët e Kosovës vijojnë të mbërrijnë me mijëra drejt plazheve shqiptare, duke shënuar numra rekord përgjatë këtij sezoni turistik. Burime të Policisë së Kosovës i thanë A2 se nga data 1 deri më 25 gusht, drejt Shqipërisë kanë mbërritur 830 mijë pushues, ndërsa vetëm mëngjesin...

Lexo lajmin e plotë

Hapja e shkollave në Kukës, problem janë fondet dhe uji i pijshëm

12:19 • 28 Gusht 2020

Hapja e shkollave në Kukës, problem janë fondet dhe uji i pijshëm

Marrja e masave për fillimin e vitit të ri shkollor në sistemin parauniversitar në Kukës, duke pasur parasysh edhe protokollet që duhen zbatuar në kushtet e pandemisë, duket se ka vënë në vështirësi dy institucionet kryesore përgjegjëse për krijimin e kushteve sa më optimale, që...

Lexo lajmin e plotë

Kukësi – Slavia Sofia, Gjici: Bullgarët janë ekip i fortë, por duhet t’i kalojmë

17:31 • 26 Gusht 2020

Kukësi – Slavia Sofia, Gjici: Bullgarët janë ekip i fortë, por duhet t’i kalojmë

Ekipi i Kukësit do të luajë këtë të enjte në stadiumin “Air Albania” me Slavian e Sofiës, ndeshjen e vlefshme për turin e parë kualifikues në Europa League. Verilindorët i janë nënshtruar dje testeve për Covid-19, dhe fatmirësisht kanë rezultuar të gjithë negativë, si stafi...

Lexo lajmin e plotë

Apeli i shoqërisë civile në Kukës, institucionet neglizhojnë masat anti-Covid

12:05 • 26 Gusht 2020

Apeli i shoqërisë civile në Kukës, institucionet neglizhojnë masat anti-Covid

Shoqëria civile në Kukës ngre shqetësimin se individët, por edhe institucionet shtetërore, përgjegjëse për marrjen e masave parandaluese, kundër përhapjes së covid-19, nuk janë në nivelin e duhur. Lavdrim Shehu, Drejtor Ekzekutiv i Qendrës për Progres Rinor shprehet se nga konstatimi i tyre, institucionet përgjegjëse...

Lexo lajmin e plotë

Kukësi vuan për ujë. Banorët: Na vjen vetëm disa minuta dhe pa presion

12:08 • 20 Gusht 2020

Kukësi vuan për ujë. Banorët: Na vjen vetëm disa minuta dhe pa presion

Banorët e qytetit të Kukësit, veç temperaturave të larta, po përballen këto ditë edhe me oraret mjaft të reduktuara të furnizimit me ujë nga rrjeti i ujësjellësit. Madje banorët u shprehën se edhe ato pak minuta kur vjen uji nuk ka fare presion. Dhe si...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 13 mijë persona në ditë në Morinë, fluks i lartë i turistëve nga Kosova

15:37 • 19 Gusht 2020

Mbi 13 mijë persona në ditë në Morinë, fluks i lartë i turistëve nga Kosova

Në Pikën e Kalimit Kufitar të Morinës gjatë ditëve të para të gjysmës së dytë të muajit gusht është vënë re një rritje e ndjeshme e fluksit të vizitorëve që futen në territorin shqiptar me destinacion bregdetin. Sipas të dhënave zyrtare të përpunuara nga pika...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 në Kukës, dasmat dhe ceremonitë mortore përhapin virusin

11:39 • 19 Gusht 2020

Covid-19 në Kukës, dasmat dhe ceremonitë mortore përhapin virusin

Kukësi vijon të jetë me një situatë të shtuar të rasteve pozitive me COVID-19, krahasuar kjo edhe me numrin e popullsisë. Që prej muajit korrik, në këtë qytet janë shënuar rritje të vazhdueshme dhe thuajse të përditshme të të infektuarve me virusin korona, me një...

Lexo lajmin e plotë

Rishikohet projekti, ndërpriten punimet për një nga tribunat e stadiumit të Kukësit

21:20 • 13 Gusht 2020

Rishikohet projekti, ndërpriten punimet për një nga tribunat e stadiumit të Kukësit

Prej disa kohësh, në stadiumin e ri të Kukësit, janë ndërprerë punimet në tribunën perëndimore dhe janë përqendruar në ambientet e brendshme të tribunës qendrore. Kryetari i bashkisë, Safet Gjici dhe president nderi i FK Kukësi tha se punimet në stadium po ecin me ritme...

Lexo lajmin e plotë

Ulen prurjet në liqenin e Fierzës, hidrocentrali punon me 2 turbina

13:23 • 11 Gusht 2020

Ulen prurjet në liqenin e Fierzës, hidrocentrali punon me 2 turbina

Pavarësisht reshjeve të ditëve të fundit të shiut, niveli i ujit në liqenin e Fierzës, mbetet ende nën nivel e tij maksimal prej 296 metra mbi nivelin e detit. Niveli i prurjeve në basenin ujëmbledhës më të madh në vend aktualisht është më shumë se...

Lexo lajmin e plotë

“Doku-fest” online, pandemia kushtëzon një edicion ndryshe në Prizren

14:20 • 09 Gusht 2020

“Doku-fest” online, pandemia kushtëzon një edicion ndryshe në Prizren

Pandemia ka bërë që shumë aktivitete kulturore në Kosovë të ndërpriten dhe të pezullohen. Por, dy festivalet e filmave në Prizren, ai i filmit dokumentar “Doku-Fest” dhe festivali i filmit të animuar “Ani-Bar”, sivjet do t’i qëndrojnë publikut të tyre afër nëpërmes platformave online. Drejtuesit...

Lexo lajmin e plotë

Gati 10 mijë pushues nga Kosova kalojnë kufirin me Shqipërinë këtë të shtunë

13:47 • 25 Korrik 2020

Gati 10 mijë pushues nga Kosova kalojnë kufirin me Shqipërinë këtë të shtunë

Koronavirusi me shifra të larta të infektuarave dhe viktimave si në Shqipëri e Kosovë me sa duket nuk po i ndalon pushimet e qytetarëve të Kosovës në Shqipëri. Bazuar në shifrat, kanë qenë të shumtë qytetarë të Kosovës, që kanë kaluar kufirin me destinacion bregdetin,...

Lexo lajmin e plotë

Rruga bashkoi kombin, por ndau fshatrat. Banorët: Rrezikojmë çdo ditë jetën tonë dhe të drejtuesve

10:38 • 20 Korrik 2020

Rruga bashkoi kombin, por ndau fshatrat. Banorët: Rrezikojmë çdo ditë jetën tonë dhe të drejtuesve

Rrezikojnë jetën e tyre çdo ditë për të ushqyer familjet ndërsa mungesa e mbikalimeve si dhe lidhja me segmente dytësore në Rrugën e Kombit vijon të ndajë fshatra në afërsi të Kukësit. Mënyra e vetme për banorët është të kalojnë trafikndarëset, por duke u kthyer dhe...

Lexo lajmin e plotë

Ja si pritet Hashim Thaçi në kufirin e Kosovës me Shqipërinë

20:21 • 17 Korrik 2020

Ja si pritet Hashim Thaçi në kufirin e Kosovës me Shqipërinë

Qindra qytetarë kanë pritur Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, me valle e flamuj në dalje të kufirit Shqipëri-Kosovë. Qytetarët ishin mbledhur në Vermicë, në pritje të Thaçit, i cili u kthye sot nga Haga pas intervistimit 4-ditor nga Dhomat e Specializuara. Më herët, Thaçi njoftoi...

Lexo lajmin e plotë

Rruga e Kombit, daljet në Kukës, “gracka” për drejtuesit e mjeteve

13:29 • 17 Korrik 2020

Rruga e Kombit, daljet në Kukës, “gracka” për drejtuesit e mjeteve

Nyja integruese në krahun verior të segmentit Kukës-Morinë që lidh qytetin e Kukësit me rrugën e Kombit, sipas drejtuesve të automjeteve, nuk plotëson parametrat e sigurisë për lëvizjen e autobusëve dhe mjeteve te tjera. Pasi mënyra se si është ndërtuar ajo krijon problematika sepse çon...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, transporti publik ndërqytetës drejt mbylljes

15:32 • 16 Korrik 2020

Kukës, transporti publik ndërqytetës drejt mbylljes

Mungesa e pasagjerëve, kushtet dhe masat kundër përhapjes së koronavirusit si dhe mungesa e ndihmës nga shteti, duket se po shtyn operatorët e transportit publik në Kukës që të mendojnë seriozisht rimbylljen e aktivitetit. Sipas tyre, numri i pasagjerëve nuk justifikon as shpenzimet e karburantit,...

Lexo lajmin e plotë

Festa e bjeshkëve, Bushtrica i shtohet atraksioneve të turizmit malor

10:33 • 13 Korrik 2020

Festa e bjeshkëve, Bushtrica i shtohet atraksioneve të turizmit malor

Festa e bjeshkëve është aktiviteti më i ri që synon të promovojë turizmin malor në Qarkun e Kukësit. Bushtrica ishte vendi që mblodhi banorët e zonës, drejtues të pushtetit lokal dhe ministrin e Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi. Qëllimi është për të tërhequr vëmendjen e...

Lexo lajmin e plotë

Shtohen të infektuarit, njerëzit injorojnë me vetëdije masat mbrojtëse

16:09 • 09 Korrik 2020

Shtohen të infektuarit, njerëzit injorojnë me vetëdije masat mbrojtëse

Rritja e rasteve thuajse në të gjitha qytetet e vendit nuk po shoqërohet me ndërgjegjësim të njerëzve. Këto të fundit vazhdojnë të tregohen indiferentë ndaj masave mbrojtëse, madje nuk mungojnë as rastet kur me vetëdije të plotë shprehen se nuk janë dakord të mbajnë masa...

Lexo lajmin e plotë

Sezoni turistik, me mijëra shtetas kosovar drejt plazheve të Durrësit dhe Shëngjinit

11:00 • 04 Korrik 2020

Sezoni turistik, me mijëra shtetas kosovar drejt plazheve të Durrësit dhe Shëngjinit

Me mijëra qytetarë nga Kosova që prej orëve të para të mëngjesit i janë drejtuar kufirit me Shqipërinë  për të kaluar fundjavën në plazhe. Në pikën doganore të Morinës, Policia Kufitare po punon me 6  sportele dhe procedurë të përshpejtuar për të shmangur radhët  e...

Lexo lajmin e plotë

Kamioni del nga rruga dhe përfundon në liqenin e Fierzës, kërkohet nën ujë 37-vjeçari

21:36 • 29 Qershor 2020

Kamioni del nga rruga dhe përfundon në liqenin e Fierzës, kërkohet nën ujë 37-vjeçari

Një kamion ka dalë nga rruga dhe ka përfunduar në ujërat e liqenit të Fierzës në Kukës. Kamioni drejtohej nga një 37-vjeçar me iniciale F.Ll. Ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur Ura e Kolshit. Për gjetjen e trupit të drejtuesit të mjetit të tonazhit...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, mbytet në liqen 16-vjeçari

19:07 • 29 Qershor 2020

Kukës, mbytet në liqen 16-vjeçari

Tragjedi në fshatin Bardhoc të Kukësit, ku palombarët e Reneas pas disa orësh kërkime gjejnë dhe nxjerrin trupin e pajetë të një 16 vjeçari. Sipas informacioneve, shtetasi L.G, që u mbyt duke u larë në liqen, në vendin e quajtur Hani i Lacit....

Lexo lajmin e plotë

Hapet sezoni në Valbonë, shpresë për vizitorët vendas dhe ata nga Kosova

10:16 • 28 Qershor 2020

Hapet sezoni në Valbonë, shpresë për vizitorët vendas dhe ata nga Kosova

Mes tingujve të lodrave, valleve dhe ngjyrave të kostumeve popullore, është hapur sezoni turistik malor në Valbonë. Prej fillimit të pandemisë, Lugina e Valbonës nuk kishte parë kaq shumë njerëz. Bukuritë e natyrës, ajri i pastër, bujaria e banorëve vendas si dhe kulinaria e pasur...

Lexo lajmin e plotë

Fluks në Morinë, dyndje drejt plazheve shqiptare

09:29 • 27 Qershor 2020

Fluks në Morinë, dyndje drejt plazheve shqiptare

Me qindra automjete me qytetarë nga Kosova kanë krijuar radhë të mëdha në Morinë. Gjatë mëngjesit të sotëm, sipas burimeve nga dogana, bëhet ë ditur se fluksi ka qenë më i larti i shënuar që nga viti i kaluar. Gjatë fundjavës janë duke punuar 5...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, 11 raste me COVID-19, gjysma e të infektuarve ishin në një ceremoni mortore

14:51 • 25 Qershor 2020

Kukës, 11 raste me COVID-19, gjysma e të infektuarve ishin në një ceremoni mortore

Pavarësisht apeleve të përditshme nga autoritetet shëndetësore, sërish njerëzit tregohen neglizhues deri dhe injorues ndaj masave anti-Covid. Këtë fakt e vërtetojnë edhe shifrat në qytetin e Kukësit, ku nga 11 të infektuar aktivë, më shumë se gjysma e tyre e kanë marrë virusin në një...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 6 mijë shtetas nga Kosova hyjnë drejt Shqipërisë

11:43 • 22 Qershor 2020

Mbi 6 mijë shtetas nga Kosova hyjnë drejt Shqipërisë

Prej fillimit të sezonit turistik, në këtë të shtunë u regjistrua piku i mbërritjes së shtetasve të Kosovës në drejtim të Shqipërisë. Në pikën kufitare të Morinës mbërritën afro 6 mijë banorë të Kosovës, ku pjesa më e madhe kishin ardhur për të kaluar fundjavën...

Lexo lajmin e plotë

Rritet niveli i Fierzës, rezerva ujore, më e larta e viteve të fundit

11:12 • 15 Qershor 2020

Rritet niveli i Fierzës, rezerva ujore, më e larta e viteve të fundit

Reshjet e javëve të fundit kanë sjellë rritjen e nivelit në liqenin e Fierzës. Lumenjtë dhe përrenjtë kanë dhjetëfishuar prurjet, të cilat ndikuan në rritjen e menjëhershme të nivelit të ujit në liqen. Prurjet në basen janë rritur në 270 metër kub ujë në sekondë....

Lexo lajmin e plotë

Kukës, apeli për transportin publik: Shteti të mbrojë të licensuarit nga informalët

13:15 • 10 Qershor 2020

Kukës, apeli për transportin publik: Shteti të mbrojë të licensuarit nga informalët

Pas më shumë se 3 muaj i mbyllur, me 15 qershor parashikohet të hapet transporti publik, qytetas dhe ndërqytetës . Ky vendim është pritur me padurim veçanërisht në qytetet e largëta me kryeqytetin, ku mundësia e qytetarëve për të ardhur drejt Tiranës është vetëm transporti...

Lexo lajmin e plotë

Fluks i lartë udhëtarësh në doganën e Morinës, Kosova heq masat në kufi

16:04 • 08 Qershor 2020

Fluks i lartë udhëtarësh në doganën e Morinës, Kosova heq masat në kufi

Kalimi i shtetasve shqiptarë drejt Kosovës i është rikthyer normalitetit mëngjesin e kësaj të hëne. Autoritetet e Kosovës kanë hequr masat që mbajtën për një javë, siç ishte certifikata mjekësore që tregonte negativitetin  ndaj Covid-19 ose karantinimi 7-ditor. Në kufi tashmë kontrollohet vetëm temperatura dhe...

Lexo lajmin e plotë

Mungojnë nënkalimet, banorët kërcënojnë të bllokojnë Rrugën e Kombit

15:34 • 03 Qershor 2020

Mungojnë nënkalimet, banorët kërcënojnë të bllokojnë Rrugën e Kombit

Banorë të fshatit Morinë kanë protestuar për mungesën e nënkalimeve në Rrugën e Kombit. Ata detyrohen të rrezikojnë çdo ditë jetën duke kaluar mbi ose nën trafikndarëset e autostradës, për të shkuar në drejtim të tokave me prodhimet e të cilave mbajnë familjet. Në një...

Lexo lajmin e plotë

Kufiri Shqipëri-Kosovë, pritja dhe kthimet acarojnë situatën, shoqërohen dy persona

16:07 • 02 Qershor 2020

Kufiri Shqipëri-Kosovë, pritja dhe kthimet acarojnë situatën, shoqërohen dy persona

Në Morinë është acaruar situata nga pritja e gjatë dhe kthimet mbrapsht të qytetarëve. Dy shtetas shqiptarë 25-vjeçarë u shoqëruan nga policia kufitare e Prizrenit në dhomat e paraburgimit. Me urdhër-ndalimi të Prokurorisë së Prizrenit ata do të qëndrojnë 48 orë në paraburgim, për të...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, liqeni “pushton” rregullisht tokat e mbjella

12:16 • 01 Qershor 2020

Kukës, liqeni “pushton” rregullisht tokat e mbjella

Fshati Përbreg, në Njësinë Administrative Tërthore në Kukës, vijon të jetë nën kërcënimin e ngritjes së nivelit të ujit në Liqenin e Fierzës, që edhe këtë vit ka përmbytur tokat bujqësore të rreth 30 familjeve. Banorët tregojnë se ky fenomen është i përvitshëm dhe nuk...

Lexo lajmin e plotë

Mungesa e mbikalimeve, kuksianët kalojnë mbi trafik-ndarëse në Rrugën e Kombit

10:51 • 14 Maj 2020

Mungesa e mbikalimeve, kuksianët kalojnë mbi trafik-ndarëse në Rrugën e Kombit

Mungesa e mbikalimeve përgjatë segmentit Kukës-Morinë në Rrugën e Kombit, po kthehet në një rrezik serioz për shumë qytetarë kuksianë veçanërisht të moshuarit, të cilët kalojnë mbi trafik-ndarëse për të shkuar buzë liqenit. Ata kanë vendosur edhe shkallë për të hipur mbi trafik-ndarëse, duke u...

Lexo lajmin e plotë

Gazetarët pastrojnë Liqenin e Fierzës, sensibilizim për autoritetet dhe qytetarët

16:11 • 04 Maj 2020

Gazetarët pastrojnë Liqenin e Fierzës, sensibilizim për autoritetet dhe qytetarët

Ndotja e Liqenit të Fierzës ka mbledhur gazetarët lokalë të Kukësit në një aksion për pastrimin e brigjeve të liqenit nga mbeturinat, dhe dhënien e mesazhit për marrjen e masave konkrete nga strukturat përgjegjëse. Indiferenca vret të ardhmen turistike dhe ekonomike të zonës thonë gazetarët...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:27 • 30 Prill 2020
Prej një jave asnjë rast i ri në Kukës, optimizëm për izolimin e Covid-19
Prej një jave asnjë rast i ri në Kukës, optimizëm për izolimin e Covid-19

15:01 • 30 Prill 2020

Prej një jave asnjë rast i ri në Kukës, optimizëm për izolimin e Covid-19

Qyteti i Kukësit, duket se ka arritur të vërë nën kontroll dhe të ndërpresë zinxhirin e transmetimit të Covid-19. Prej disa ditësh me radhë në këtë qytet nuk është regjistruar asnjë rast i ri me koronavirus. Edhe katër testet e fundit kanë rezultuar negative. Vatra...

Lexo lajmin e plotë