Ervin Qafmolla

“Ahtisari e pruni paketën. Por pavarësia n’paketë nuk vjen… Pavarësia, liria janë vullneti i këtij populli që këta po e shkelin. Paketa e Ahtisarit është autonomi për serbët brenda Kosovës dhe autonomi për Kosovën në kuadër të Serbisë. Politikanët po rrejnë, po thonë që kena me pas flamur e simbole;...

Gara për Himarën, Jorgo Goro nga PS dhe Dhionisios Alfred Beleri nga “Bashkë Fitojmë”.

“Dikur i kemi thënë komandantit tonë legjendar Adem Jashari; Bac, u kry, por ende nuk është kry. Jemi në proces.” Kjo ishte përgjigja e ish-kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj kur u pyet nëse sot pas 15 vitesh, pavarësia e Kosovës është e plotë. Në një intervistë të dhënë për A2 CNN në 15-vjetorin e Pavarësisë, ish-komandati i UÇK-së shtoi megjithatë se Kosova është kjo që është sot falë shqiptarëve dhe ndihmës së ndërkombëtarëve.

Mes investimit dhe presionit intensiv ndërkombëtar për të arritur një zgjidhje të shpejtë dhe të qëndrueshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë brenda 2023, Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe mbetet ndër pikat më të vështira për t’u zgjidhur. Ngërçi kushtetues rreth formatit të tij, kundërshtitë e ashpra ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit,...

Shpërthimi i Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç kundër Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe Bashkimit Europian, krahas vendimit për të bojkotuar Samitin BE-Ballkani Perëndimor më 6 dhjetor në Tiranë, shënon një gur kilometrik domethënës në dialogun Kosovë-Serbi. Ky reagim ndjek vendimin e Albin Kurtit për të emëruar si Ministër për...

Pas dorëheqjes demonstrative të dhjetë deputetëve të Listës Serbe më 7 nëntor, asaj iu deshën 10 ditë për t’u kthyer në Kuvendin e Kosovës me deputetë nga lista rezervë, qoftë edhe vetëm formalisht. Kjo parti e quajti kthimin një “vendim strategjik që ka penguar drejtpërdrejt realizimin e një plani” të...

Peter Stano, zëdhënësi kryesues i BE-së për Çështje të Jashtme dhe të Sigurisë, duke iu përgjigjur pyetjeve të A2 CNN, tha se gjykimi i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës nuk e pengon themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Gjithashtu, Stano risolli në vëmendje detyrimin e Kosovës për ta themeluar...

Komisioni Europian u ka dërguar një raport të brendshëm vendeve anëtare të BE, duke rikonfirmuar se Kosova ka vazhduar edhe sot t’i plotësojë të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave, që nga viti 2018, kur Komisioni vlerësoi për herë të parë se kriteret ishin përmbushur. Në qarkoren e shpërndarë këtyre...

21:55 - 13.09.2022

Izolimi i Madh

Kosova, vendi i fundit i izoluar në Ballkanin Perëndimor, është njëherësh edhe shteti më i ri në Europë, me popullsinë më të re në moshë dhe me mbështetjen më të madhe ndaj Bashkimit Europian. Ndryshe nga fqinjët e tyre, qytetarët e Kosovës vazhdojnë të presin para ambasadave me shpresën e...

Përshkallëzimi i krizës energjetike dhe ngadalësimi ekonomik që ka prekur të gjithë Europën, duke i shpërndarë valët goditëse deri në Shqipëri, është një fatkeqësi që kultivohet prej dekadash, dhe së cilës Shefi i Kremlinit i vuri detonatorin në momentin e duhur. Ngathtësia europiane në përshtatjen e energjive të përtëritshme nga...

Lufta në Ukrainë ka pështjelluar edhe më tej dinamikat në Ballkanin Perëndimor, duke nxjerrë në pah fërkime të përtërira mes udhëheqësve serbë dhe atyre të vendeve fqinje. Për shembull, në ndjekje të përjashtimit të Federatës Ruse nga Këshilli i Europës – dhe pamundësisë së saj për të ndikuar vendimmarrjen në...

Parada e “Ditës së Fitores” nuk marshoi larg pritshmërive të analistëve dhe zyrtarëve perëndimorë, sa i takon dozës së parashikuar të dezinformimit nga Presidenti Vladimir Putin. Çka nuk ndodhi, ishte që pavarësisht paralajmërimeve të disa ekspertëve dhe mediave të afërta me Pentagonin, Putin nuk i shpalli zyrtarisht luftë Ukrainës. Por...

Polonia është shndërruar në vijën e parë të mbrojtjes së Perëndimit përballë kërcënimit të Presidentit Vladimir Putin. Me forcat e ushtrisë ruse që janë tërhequr nga veriu i Ukrainës, duke u përqendruar në lindje dhe në jug të vendit, në Poloninë fqinje po merr formë një grumbullim i paprecedent i trupave të NATOs. Përqendrimi masiv i trupave dhe armatimeve të Aleancës në Poloni tregon drojën e vendeve aleate se mos lufta e Rusisë në Ukrainë përshkallëzohet edhe në vendet e tjera.

Me forcat e ushtrisë ruse që janë tërhequr nga veriu i Ukrainës, duke u përqendruar në lindje dhe në jug të vendit, në Poloninë fqinje po merr formë një grumbullim i paprecedent i trupave të NATO-s. Përqendrimi masiv i trupave dhe armatimeve të Aleancës në Poloni tregon drojën e vendeve...

Ndërsa pamjet e tankeve të shkatërruara dhe trupat e ushtarëve rusë të vdekur shtohen dita-ditës, tashmë është bërë e qartë që plani i Kremlinit për një “pushtim të shpejtë” të Ukrainës, ka dështuar. Mes kaosit të raportimeve mbi humbjet ruse, të cilat vijnë nga një sërë burimesh – shpesh me...

Nga aktet e sabotimit, te helmimet dhe vrasjet, lista e keqbërjeve dhe viktimave që i atribuohen regjimit të Presidentit rus është e gjatë, ndërsa provat rezultojnë shpesh jopërfundimtare. Por pas shumicës së skenarëve, raportohet roli i njësisë famëkeqe 29155 të shërbimit të inteligjencës ushtarake ruse GRU. Fshati i vogël çek...

Me pushhtimin që nuk po shkon siç duhet, i goditur nga saksionet dërrmuese të Perëndimit, i bojkotuar nga vendet demokratike dhe i dezertuar nga ata që i pandehte aleatë, Presidenti Putin po izolohet përherë e më shumë brenda ambicieve të tij të pasuksesshme dhe një paranoje që vetëm rritet. Flakë...

Për të gjykuar vendimet e mundshme të Vladimir Putin në të ardhmen e afërt, analistë dhe gazetarë po shohin nga e shkuara e tij. Shumica e vlerësimeve lidhen me rolin e tij në KGB, si dhe vendimet me dorë të hekurt përgjatë dekadave të sundimit të tij. Por ekziston edhe...

Përmes agresionit të saj ndaj Ukrainës, Federata Ruse ka shkelur një sërë ligjesh, traktatesh dhe marrëveshjesh ndërkombëtare. Mbi të gjitha, ajo ka minuar parime themelore të së drejtës ndërkombëtare që kanë qenë në fuqi që pas Luftës së Dytë Botërore. Përmes agresionit ushtarak dhe kërcënimit bërthamor, Vladimir Putin po tenton...

Rusia është e madhe vetëm në sipërfaqe dhe në armatim bërthamor. Megjithatë, e krahasuar me fuqitë e mëdha botërore, në një sërë treguesish të tjerë, ajo nuk rezulton një superfuqi e vërtetë. Ekonomia, teknologjia dhe novacioni, sfidat mjedisore dhe të tjerë faktorë, e renditin Federatën Ruse në një kategori të...

Ndërsa shahu rus tashmë është përshkallëzuar me vendosjen e “trupave paqeruajtëse”, në territoret e Donetskut dhe Luhanskut, skenari i një ofensive është më afër se kurrë. Me afrimin e një përplasjeje të mundshme ushtarake ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës, superioriteti në numra dhe teknologji janë faktorët kryesorë që do të përcaktonin...

Edhe pse Rusia ka zhvilluar Sputnik V, një vaksinë efektive kundër COVID-19, Kremlini ka qenë gjithashtu, në pararojën e dezinformimit rreth pandemisë dhe vaksinave. Një sërë studimesh, përfshi vlerësime të publikuara nga agjencitë e sigurisë së shteteve perëndimore, si edhe raporte nga Bashkimi Europian, tregojnë se si një sërë portalesh,...

Vizita dyditore e kryeministrit Edi Rama në Turqi, përveç zotimit për ndërtimin e një spitali të ri në Fier, si ndihmë nga Turqia, shënoi edhe disa qëndrime të tij mbi mbështetjen ndërkombëtare ndaj Shqipërisë. Në tonet e kryeministrit ndihej një hatërmbetje ndaj vendeve të Bashkimit Europian.“Solidariteti i Turqisë ka qenë...

Në një lëvizje të pazakontë diplomatike dhe brenda së njëjtës ditë, Rusia dhe Serbia janë ofruar secila që të vaksinojnë shqiptarët në Ballkan. Ambasada e Rusisë u ofrua publikisht të sigurojë vaksinën e saj për qytetarët e Shqipërisë përmes një postimi në rrjete sociale, ditën e hënë. “Nuk kemi dyshime...

Mbrëmjen e 21 dhjetorit, një vendim i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës e shpalli jokushtetuese qeverinë e kryesuar nga Avdullah Hoti, duke e çuar vendin në zgjedhje të parakohshme. Por, çfarë ndodhi ekzaktësisht dhe si arriti puna deri këtu? Pse qeveria konsiderohet jokushtetuese? Gjykata Kushtetuese vendosi se, “qeveria nuk ka marrë...