Esma Allmuca

Vladimir Putin feston ditëlindjen e tij të 70-të, por si u bë ai autokrati i izoluar që nisi pushtimin katastrofik të Ukrainës? Më poshtë po rendisim shtatë momente kyçe që ndikuan në formësimin e tij politik dhe vendimin për t’u distancuar me Perëndimin. Praktimi i xhudos, 1964 Lindi në Leningrad...

Suedia dhe Finlanda kanë konfirmuar se do të aplikojnë për t’u bashkuar me aleancën perëndimore të NATO-s. Situata aktuale e konfliktit të Rusisë me Ukrainën, kanë nxitur më shumë vendet skandinave të marrin këtë vendim. Çfarë është NATO?NATO (Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut) është një aleancë ushtarake mbrojtëse. Ajo...

Transformimi i kryeqytetit të Anglisë, gjatë dy shekujve të fundit, është vërtet mbresëlënës. Së fundmi, për të dëshmuar këtë shndërrim, është botuar një libër ku shfaqen imazhet e vjetra të disa prej monumenteve më të çmuara të qytetit, si Big Ben, Oxford Street dhe London Bridge. Krahas këtyre fotografive arkivore, gjenden edhe...

“Omari i madh”, një libër i rrallë i zbukuruar me gurë të çmuar, u dërgua nga Londra në Nju-Jork në prill të vitit 1912. Libri i Omar Khayyam, u mor në bordin e Titanikut dhe u fundos në fund të Oqeanit Atlantik, 110 vjet më parë, ndërsa botuesi që u...

Vite më parë, hebrenjtë në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv, vuajtën pasojat e një gjenocidi. Njerëzit që adhuronin në sinagogën “Golden Rose” ose u internuan, ose u vranë. Duket se ky vend nuk ka shpëtim nga historia që reflektohet në gurët përkujtimorë për të vdekurit dhe në zbrazëtinë e lënë nga një...

Anëtarët e një bande mafioze me armë në duar, Roosevelt-i duke mbajtur një fjalim dhe gra duke pozuar në Grand Canyon. Të gjitha këto, janë skena të Amerikës së shekullit XX që Muzeu i Arteve të Bukura në Boston, ka vendosur t’i publikojë në një botim enciklopedik, “Kartolina me fotografi...

Pas pamjeve tronditëse të civilëve të vrarë, ka pasur thirrje të shumta për të hetuar krimet e luftës nga Rusia në Ukrainë. Por ka dyshime nëse sulmet ruse ndaj civilëve kanë qenë të qëllimshme dhe taktika të strategjisë së tyre brutale. BBC ka analizuar një seri sulmesh në Chernihiv për...

Në Bruksel, NATO ka diskutuar së fundmi, mbi çështjen e sigurimit të pajisjeve ushtarake për Ukrainën. Sfida për NATO-n, gjatë gjithë kësaj lufte, ka qenë se si t’i jepte Ukrainës mbështetje të mjaftueshme ushtarake, por pa u përfshirë vetë në konflikt me Rusinë. Qeveria ukrainase ka qenë e qartë me...

Pushtimi rus i Ukrainës është dënuar gjerësisht në botë, por një rrjet grupesh në Facebook, po përpiqet të ndryshojë perceptimet për liderin e Rusisë. Miliona njerëz kanë parë postimet që e portretizojnë presidentin Vladimir Putin si të qeshur, dashamirës dhe paqedashës. Këta mund të konsiderohen si superfansat e Putinit dhe...

Europa është shtëpia e një rrjeti të madh hekurudhor, që mundësojnë udhëtime vërtet spektakolare, të cilat mund të konsiderohen pushime në vetvete. CNN Travel rendit 10 nga udhëtimet më të bukura me tren që mund të përjetoni në Europë. 1. Linja Derry-Coleraine, Irlanda e Veriut “Një nga udhëtimet më të bukura hekurudhore...

Pushtimi i Ukrainës nga Rusia mund të jetë frymëzuar nga shkrimet e një “mistiku të çmendur” neo-nazist të njohur si “Rasputini i Putinit” ose “Truri i Putinit”. Mendimtari rus, Aleksandr Dugin, bëri thirrje për një pushtim të Ukrainës dhe beson thellësisht se Moska ka të drejtën të sundojë mbi të...

Inteligjenca ushtarake britanike thotë se 1000 mercenarë nga kompania ushtarake private ruse, “Wagner Group”, janë duke u vendosur në Ukrainën lindore. Grupi ka qenë aktiv gjatë tetë viteve të fundit në Ukrainë, Siri e vendet afrikane dhe është akuzuar vazhdimisht për krime lufte dhe shkelje të të drejtave të njeriut....

Imazhet makabre të trupave të civilëve në rrugët e Bucha-s, kanë shtuar akuzat e mëtejshme se forcat ruse po kryejnë krime lufte në Ukrainë. Gjykata Ndërkombëtare Penale tashmë ka filluar hetimin nëse po ndodhin krime lufte, ndërsa Ukraina nga ana tjetër, ka ngritur një ekip për të mbledhur prova. Çfarë...

Nënvarianti BA.2 i koronavirusit është bërë lloji dominues i koronavirusit të ri që po përhapet me shpejtësi, kryesisht në të gjithë Evropën dhe Shtetet e Bashkuara. Çfarë është BA.2? BA.2, i njohur gjithashtu si “stealth omicron”, konsiderohet një nënvariant i Omicron. Ky nënvariant shfaq disa ndryshime gjenetike shtesë që nuk shihen në...

“A e dini se çfarë është dhimbja? Një herë u dashurova me një djalë, por ai nuk më donte, mendova se do të vdisja nga dhimbja dhe trishtimi. Isha gabim. Dhimbja e vërtetë është të shohësh nënën të vdesë para syve të tu.” Kjo është historia tragjike që Katia, një vajzë 16-vjeçare...

Pushtimi i Ukrainës nga Rusia ka ndryshuar botën. Epoka e sigurisë ka përfunduar dhe ne po jetojmë në një moment të rrallë historik, që mund të transformojë të ardhmen e Evropës. Në fund të vitit 1989, popujt e Evropës Lindore filluan të ngriheshin në revolta për të rrëzuar diktaturat e...

Ukraina ka akuzuar Rusinë se ka dëmtuar ose shkatërruar të paktën 59 objekte fetare, në të gjithë vendin, që nga fillimi i pushtimit të saj. Në listë përfshihet një katedrale ortodokse, një shkollë hebraike dhe kisha famullitare pothuajse të rrafshuara. Sipas ligjeve ndërkombëtare të Konventës së Hagës, synimi për të...

Roman Abramovich mbeti jetim në moshën trevjeçare, por fati deshi që ai të shndërrohej në një nga njerëzit më të pasur në botë. Momentalisht, oligarku rus ka qenë në qendër të vëmendjes për lidhjet me Vladimir Putin, gjë që i ka shkaktuar probleme me pasurinë dhe reputacionin e tij. “Jam i...

Ushtria është një nga asetet më të rëndësishme të një vendi dhe ka për detyrë të zbatojë politikat e brendshme e të jashtme, si dhe të mbrojë qytetarët e vet. Disa vende, shërbimin ushtarak e kanë të detyrueshëm dhe çdo qytetar duhet të shërbejë përgjatë një kohe të caktuar. Faktorët që duhen marrë...

Në një muaj luftime në Ukrainë, Mariupol është kthyer në qytetin më të bombarduar dhe më të dëmtuar. Këto sulme të vazhdueshme ruse në Mariupol, tregojnë se ky qytet është kyç për qëllimet e Moskës. Por pse? BBC rendit katër arsye kryesore pse marrja e këtij qyteti-port do të ishte një fitore...

Të vërtetosh pronësinë e jahteve, pallateve dhe avionëve të oligarkëve rusë nuk është e lehtë, pasi pronarët e tyre shpesh mundohen t’i mbajnë të fshehura. Që prej nisjes së luftës në Ukrainë, SHBA-ja, Mbretëria e Bashkuar dhe vendet e Perëndimit, kanë vendosur sanksione të ashpra edhe ndaj këtyre supermiliarderëve. OCCRP (Organized...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanadaja, Mbretëria e Bashkuar, si dhe shumë vende të tjera perëndimore, kanë vendosur një sërë sanksionesh ekonomike ndaj Rusisë, që kur Putini urdhëroi pushtimin e Ukrainës. Për pasojë, edhe shumë oligarkë rusë janë përballur me këto sanksione dhe të tjera masa, si p.sh konfiskimi i...

Sarah Rainsford, korrespondente e BBC për Evropën Lindore, tregon për eksperiencën e saj pas një muaji raportim nga terreni i luftës në Ukrainë. E bindur, ajo shprehet se e ka ditur gjithmonë se çfarë ishte i aftë Putini të bënte, si dhe sa larg mund të shkonte. E pranishme në...

Që prej nisjes së luftës mes Rusisë dhe Ukrainës, presidenti Volodymyr Zelensky është bërë tashmë simboli i rezistencës së popullit ukrainas, kundër forcave pushtuese ruse. Fjalimet e tij emocionuese në Samite, Kongrese e Parlamente të ndryshme, po frymëzojnë liderët perëndimorë, të cilët kanë shprehur gjithmonë përkrahjen dhe ndihmën e tyre...

Udhëheqësi rus, Vladimir Putin, ka ngecur në një botë të izoluar për shkak të situatës që ai vetë nxiti – besojnë spiunët perëndimorë. Dhe kjo i shqetëson ata… Për vite me radhë, ekipet e Inteligjencës së Huaj, perëndimore dhe amerikane, kanë kërkuar “të futen në mendjen e Putinit”, për të kuptuar...

Sulmet dhe bombardimet ruse po shkatërrojnë qytete dhe fshatra kudo nëpër Ukrainë. Dëmet janë të shumta nëpër pallate, universitete, shkolla, institucione, dyqane etj. Por edhe trashëgimia kulturore po vihet në rrezik, pavarësisht përpjekjes së ukrainasve për t’i mbrojtur ato me çdo kusht – si në Lviv, ku qytetarët zhvendosën dhe...

Kur Vladimir Putin lëkundi paqen dhe stabilitetin në Evropë, duke nxitur luftën kundër një demokracie prej 44 milionë banorësh, justifikimi i tij ishte se Ukraina moderne, me prirje perëndimore ishte një kërcënim i vazhdueshëm dhe Rusia nuk mund të ndihej e sigurt, të zhvillohej apo edhe të ekzistonte më tej....

Një kryengritje paqësore kundër presidentit të Sirisë, 10 vjet më parë, u shndërrua në një luftë civile në shkallë të gjerë. Sipas BBC, konflikti ka lënë gjysmë milioni njerëz të vdekur dhe qytete të tëra të shkatërruara. Si filloi lufta në Siri? Edhe para fillimit të konfliktit, shumë sirianë ankoheshin për...

Menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, presidenti Vladimir Putin urdhëroi vendosjen në gatishmëri të lartë të forcave të parandalimit bërthamor. Mirëpo që prej atij paralajmërimi, është rritur edhe frika se Moska mund të përdorë armë bërthamore “taktike”. Çfarë janë armët bërthamore taktike? Armët bërthamore taktike përdoren në distanca relativisht të shkurtra. Kjo...

SHBA-ja, Britania e Madhe dhe BE-ja kanë vendosur sanksione të shumta ndaj Rusisë që kur lideri rus, Vladimir Putin, nisi pushtimin e Ukrainës. Qindra kompani dhe biznese ndërkombëtare janë larguar tashmë nga vendi. Ndikimi i këtyre masave sapo ka filluar të ndihet dhe po reflektohet fillimisht te rritja e kostos...

SHBA-ja dhe Britania e Madhe po ndalojnë naftën ruse, ndërsa BE-ja është zotuar t’i japë fund varësisë së saj nga gazi rus. Gjithnjë e më shumë po shihen përshkallëzime sanksionesh të vendosura nga fuqitë perëndimore që kur presidenti Putin pushtoi Ukrainën. Si përgjigje, Rusia ka ndaluar eksportin e një numri...

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka përshkruar sulmet në një maternitet dhe në një spital për fëmijë, si krime lufte. “Edhe lufta ka rregulla!”; këto rregulla janë të përfshira në traktatet e Konventave të Gjenevës, si dhe në ligje e marrëveshje të tjera ndërkombëtare. Çfarë është një krim lufte? Civilët nuk mund...

Në deklaratat publike dhe në samitet ndërkombëtare, zyrtarët kinezë janë përpjekur të mbajnë një pozicion në dukje neutral për luftën në Ukrainë, duke mos dënuar veprimet ruse, e madje duke mos përjashtuar mundësinë që edhe Pekini mund të veprojë si ndërmjetës për paqen. Mirëpo ndërkohë që mesazhet ndërkombëtare kanë lënë vend për hamendësime mbi qëllimet...

Një javë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, stafi i kanalit të fundit televiziv të pavarur rus, TV Rain, u mbyll. E ulur në studion e lajmeve, Drejtoresha e Përgjithshme dhe bashkëthemeluesja, Natalia Sindeeva, njoftoi mbylljen e televizionit. “Ne kemi nevojë për forcë, për të kuptuar se si të punojmë më tej. Shpresojmë shumë...

Vendet perëndimore kanë refuzuar thirrjen e presidentit Volodymyr Zelensky, për të mbyllur hapësirën ajrore të Ukrainës, për shkak të shqetësimeve se kjo mund të provokojë një konfrontim më të drejtpërdrejtë me forcat ruse. Shqetësimi u shtua më shumë, veçanërisht pas kërcënimit të Vladimir Putin, për t’iu drejtuar armëve bërthamore. Më...

Një kronologji e ngjarjeve kryesore në historinë e Ukrainës Shekulli IX: Themelohet shteti “Rusët e Kievit”, shteti i parë i madh sllav. Themelimi i tij, i atribuohet udhëheqësit legjendar viking, Oleg, sundimtari i Novgorodit. Ai mandej pushtoi Kievin, i cili për shkak të vendndodhjes së tij strategjike në lumin Dnieper, u...

Qyteti Ascoli Piceno, me arkitekturën dhe urbanistikën që e karakterizon, ngjason me të gjitha qytetet e tjera të vogla italiane. Ka dy sheshe kryesore ku vendasit, sidomos të moshuarit, ulen e pushojnë, si dhe disa shëtitore ku ata dalin për ecjen e tyre të darkës. Si në shumë vende të...

Nëse jeni adhurues i sporteve dimërore, skive, liqeneve të ngrira dhe peizazheve mahnitëse, atëherë rajoni alpin në veriperëndim të Sllovenisë, është vendi perfekt, jashtë Shqipërisë, ku mund t’i gjeni të gjitha këto brenda një parku të vetëm kombëtar. Prej vitit 2019, është më e lehtë të njohësh këtë rajon, falë...

Turizmi luksoz që ofron Dubai dhe Abu Dhabi, tërheqin me mijëra vizitorë çdo vit në Emiratet e Bashkuara Arabe, por përveç këtyre dy vendeve, njerëzit nuk e njohin thuajse fare pjesën tjetër të Emirateve. Në kufi me Omanin dhe Arabinë Saudite, në skajin lindor të Gadishullit Arabik, Emiratet e Bashkuara...