Esmeralda Mali

PRODUCER

“Pasaporta e vaksinave” hap drejt normalitetit? Izraeli, Danimarka ecin para, vendet e tjera të papërgatitura

12:46 • 22 Shkurt 2021

“Pasaporta e vaksinave” hap drejt normalitetit? Izraeli, Danimarka ecin para, vendet e tjera të papërgatitura

Vaksina kundër koronavirusit vijon të aplikohet në shumë vende të botës dhe të shumtë janë ata që kanë ngritur pyetje se: a po na çon kjo situatë drejt nomalitetit? Por kjo pyetje nuk ka një përgjigje të vetme. Qeveritë po diskutojnë nëse sektorët si turizmi,...

Lexo lajmin e plotë

Gara e MotoGP, pista Rio Hondo në Argjentinë përfshihet nga flakët

16:21 • 06 Shkurt 2021

Gara e MotoGP, pista Rio Hondo në Argjentinë përfshihet nga flakët

Pista Rio de Hondo në Argjentinë ku në nëntor pritej të zhvillohej gara e parë sezonale MotoGP është përfshirë nga flakët. Ende nuk dihen shkaqet e zjarrit, ndërsa dëmet janë të konsiderueshme pasi e gjithë pista është shkatërruar. Gara e MotoGP ishte parashikuar të mbahej...

Lexo lajmin e plotë

Gara e PD në Lezhë dhe Korçë, Marku dhe Spaho: Do të thellojmë diferencën me mandate

19:19 • 19 Janar 2021

Gara e PD në Lezhë dhe Korçë, Marku dhe Spaho: Do të thellojmë diferencën me mandate

Mark Marku dhe Edmond Spaho janë të qartë në projeksionet e tyre për mandatet që duan të fitojnë në Lezhë dhe Korcë. Dy drejtuesit e sapoemëruar të qarqeve kërkojnë që diferencën me kundërshtarin ta kenë me të paktën me 2 deputetë. Mark Marku u kritikua...

Lexo lajmin e plotë

Protesta e pestë, policia arreston 4 persona, procedon penalisht 46 të tjerë

10:34 • 14 Dhjetor 2020

Protesta e pestë, policia arreston 4 persona, procedon penalisht 46 të tjerë

Policia njoftoi se ka arrestuar 4 shtetas, si dhe ka proceduar në gjendje të lirë 46 shtetas të tjerë. Sipas policisë, ata organizuan grumbullim dhe manifestim të paligjshëm, shkatërruan pronën publike dhe private, si dhe plagosën 1 punonjës policie në tubimin e paligjshëm që vazhdoi...

Lexo lajmin e plotë

Vendimet e arbitrazhit, juristët: Të detyrueshme, ekzekutohen edhe në vende të tjera

16:14 • 27 Nëntor 2020

Vendimet e arbitrazhit, juristët: Të detyrueshme, ekzekutohen edhe në vende të tjera

Vendimet e gjykatave ndërkombëtare të Arbitrazhit mund të zbatohen edhe kur pala humbëse, në këtë rast Shqipëria, refuzon t’i njohë ato. I tillë është rasti i Becchettit, që duke konsideruar një mungesë vullneti nga qeveria shqiptare për të paguar detyrimin e njohur prej 100 milionë...

Lexo lajmin e plotë

Europol godet rrjetin e trafikut të armëve, në pranga dhe dy shqiptarë

12:54 • 16 Nëntor 2020

Europol godet rrjetin e trafikut të armëve, në pranga dhe dy shqiptarë

Një grup i trafikimit të armëve mes Turqisë, Bullgarisë dhe Shqipërisë u godit nga Europol gjatë operacionit të koduar Bosfor. Sipas të dhënave zyrtare, policia shqiptare në bashkëpunim me atë rumune, greke e portugeze arrestuan 11 persona, mes tyre 2 shqiptarë, 191 armë pistoleta dhe...

Lexo lajmin e plotë

Gjobat për maskën, mbi 14 mijë masa, Tirana me mosbindjen më të madhe

15:49 • 11 Nëntor 2020

Gjobat për maskën, mbi 14 mijë masa, Tirana me mosbindjen më të madhe

Mbi 14 mijë gjoba 3 mijë lekëshe janë vendosur nga policia e shtetit që prej datës 15 tetor kur hyri në fuqi dhe akti administrativ për mbajtjen e maskave në ambientet e jashtme. Nga të dhënat e siguruara nga A2CNN bëhet fjalë për rreth 43...

Lexo lajmin e plotë

Fëmijët e bllokuar në Siri, Mide Ndregjoni: Të hënën me çantat para Kryeministrisë

19:21 • 12 Shtator 2020

Fëmijët e bllokuar në Siri, Mide Ndregjoni: Të hënën me çantat para Kryeministrisë

Teksa shumë fëmijë të hënën i drejtohen shkollave, këtë fat nuk e kanë dy fëmijët e nënës nga Elbasani, Mide Ndregjoni. Prej 6 vitesh ata qëndrojnë të bllokuar në kampin famëkeq Al Hol.  Thirrja për kthimin e fëmijëve të saj, ashtu si shumë të tjera...

Lexo lajmin e plotë

Ashpërsohen masat për Ballkanin, kufizimet do të zgjaten deri në fund të korrikut

10:01 • 15 Korrik 2020

Ashpërsohen masat për Ballkanin, kufizimet do të zgjaten deri në fund të korrikut

Shtetet e Ballkanit Perëndimor vazhdojnë të mbeten jashtë listës së vendeve për të cilat ishte rekomanduar të hiqen kufizimet për udhëtim të qytetarëve të tyre në vendet e Bashkimit Evropian. Kufizimet priten të zgjaten deri në fund të korrikut. Së fundmi, BE ka vendosur të...

Lexo lajmin e plotë

Opinionet e “Venecias”, Balla: Të lexohen pa eufori, jo si tifoz

11:54 • 22 Qershor 2020

Opinionet e “Venecias”, Balla: Të lexohen pa eufori, jo si tifoz

Për kreun e Grupit Parlamentar socialist, Taulant Balla, duhen lexuar siç duhet dhe jo si tifoz. Referuar mendimit të komisionit mbi veprimet e presidentit, Balla tha: “Nuk është detyrë e Komisionit të Venecias të analizojë sjelljen e palëve, kush ka të drejtë e kush e...

Lexo lajmin e plotë

Vendimi për letërsinë/ Hiqen disa pyetje të vështira, kalueshmëria pas rezultateve

16:42 • 16 Qershor 2020

Vendimi për letërsinë/ Hiqen disa pyetje të vështira, kalueshmëria pas rezultateve

Pas reagimeve të shumta për testin e Gjuhës shqipe dhe Letërsisë, Qendra e Shërbimeve Arsimore (QSHA) vendosi të heqë nga vlerësimi pyetje specifike që rezultojnë më të vështira se sa njohuritë e maturantëve. Me përfundimin e korrigjimit, do të bëhet shpërndarja e pikëve në bazë të rezultateve...

Lexo lajmin e plotë

Raporti për liritë fetare, Meta: Fund burokracive e korrupsionit për pronat fetare

14:47 • 11 Qershor 2020

Raporti për liritë fetare, Meta: Fund burokracive e korrupsionit për pronat fetare

Presidenti Ilir Meta e konsideron realist raportin e DASH-it mbi liritë e besimit për Shqipërinë, ku ngrihet si shqetësim moskthimi i pronave të konfiskuara gjatë regjimit komunist, si dhe vështirësitë për marrjen e lejeve nga disa autoritete lokale. Kreu i Shtetit apelon të gjitha institucionet...

Lexo lajmin e plotë

Albin Kurti u rikthehet protestave

10:27 • 08 Qershor 2020

Albin Kurti u rikthehet protestave

Pas rrëzimit nga qeveria, Albin Kurti do t’u rikthehet protestave. “Tubim në Sheshin ‘Skënderbeu’, të premten më 12 qershor”, kështu e nis njoftimin kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, në një status të publikuar në Facebook. Kurti shkruan se ky tubim përkon me 21 vjetorin e çlirimit...

Lexo lajmin e plotë

Ndërmjetësuesi Kosovë-Serbi, Grenell planifikon të tërhiqet si ambasador në Gjermani

10:13 • 25 Maj 2020

Ndërmjetësuesi Kosovë-Serbi, Grenell planifikon të tërhiqet si ambasador në Gjermani

Richard Grenell, i cili është gjithashtu i dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, po planifikon të tërhiqet nga posti i ambasadorit në Gjermani. Fillimisht ky lajm është dhënë nga agjencia gjermane e lajmeve DPA, ndërsa është konfirmuar në...

Lexo lajmin e plotë

“Të rinisin menjëherë bisedimet Kosovë-Serbi, nën udhëheqjen e BE”

10:22 • 25 Maj 2020

“Të rinisin menjëherë bisedimet Kosovë-Serbi, nën udhëheqjen e BE”

Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë dhe Francës bënë thirrje për rifillimin e menjëhershëm të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nën udhëheqjen e Bashkimit Evropian. Në një shkrim të përbashkët, të publikuar në faqen e ministrisë së Jashtme gjermane, ministrat Heiko Maas dhe Jean-Yves Le Drian,...

Lexo lajmin e plotë

Nis gjyqi ndaj Netanyahu, akuzohet për “korrupsion dhe marrje ryshfeti”

10:23 • 25 Maj 2020

Nis gjyqi ndaj Netanyahu, akuzohet për “korrupsion dhe marrje ryshfeti”

Nis procesi gjyqësor ndaj kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, i cili akuzohet për korrupsion. Netanyahu është kryeministri i parë i Izraelit, që përballet me një proces penal, duke qenë në detyrë dhe është i detyruar të marrë pjesë në seancën gjyqësore. Nisja e gjykimit ndaj Netanyahut vjen...

Lexo lajmin e plotë

Dosja me 6 te pandehur, tentatuan të çojnë 1 ton drogë në Greqi, SPAK mbyll hetimin

16:32 • 12 Maj 2020

Dosja me 6 te pandehur, tentatuan të çojnë 1 ton drogë në Greqi, SPAK mbyll hetimin

Prokuroria e Posaçme, SPAK përfundoi hetimet për katër persona të akuzuar për tentativën e trafikimit të gati 1 ton kanabis drejt Greqisë. Bashkim Murataj, Gentian Ramadani, Adrian Sako dhe Zija Hidri janë marrë si të pandehur për akuzën e “trafikimit të narkotikëve”, mbetur në tentativë...

Lexo lajmin e plotë

“Fund pandëshkueshmërisë”, Xhafaj: Me drejtësinë e re duhet më shumë guxim

09:25 • 11 Maj 2020

“Fund pandëshkueshmërisë”, Xhafaj: Me drejtësinë e re duhet më shumë guxim

Për ish-ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj, i cili gjithashtu ka udhëhequr punën për hartimin e ligjeve të Reformës në Drejtësi, kjo reformë duhet të mbrohet nga ndikimet dhe deformimet.   Përmes një reagimi në Twitter, Xhafaj shkruan se: “Drejtësia e re duhet t’i bëjë ballë korrupsionit...

Lexo lajmin e plotë

Shpallet lista për drejtues të Universitetit të Tiranës, vetëm një kandidat në garë

09:45 • 11 Maj 2020

Shpallet lista për drejtues të Universitetit të Tiranës, vetëm një kandidat në garë

I vetmi kanditat për rektor në Universitetin e Tiranës është dekani i Fakultetit të Drejtësisë, Artan Hoxha. Në listën e siguruar nga A2, rezulton i regjistruar vetëm emri i Hoxhës, ndërsa mësohet se rektori aktual, Mynyr Koni, nuk ka rikandiduar. Ministrja e Arsimit, Besa Shahini,...

Lexo lajmin e plotë

Paralajmërimi i Koresë së Jugut: Koronavirusi do të rikthehet në shtator

10:09 • 11 Maj 2020

Paralajmërimi i Koresë së Jugut: Koronavirusi do të rikthehet në shtator

Një valë e dytë e koronavirusit do të përfshijë botën më vonë gjatë vitit, me shumë gjasë nga vjeshta. Paralajmërimi vjen nga presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-In, i cili thotë se pavarësisht përpjekjeve për izolim, përgjatë këtyre muajve, SarsCov2 nuk do të ndalet,...

Lexo lajmin e plotë

Dita e Punëtorëve, Sindikata e Mjekëve: Kushtet duhet të përmirësohen

13:44 • 01 Maj 2020

Dita e Punëtorëve, Sindikata e Mjekëve: Kushtet duhet të përmirësohen

Për ditën e 1 Majit, Sindikata e Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor vlerëson punën e mjekëve dhe infermierëve të cilët janë në përballje me COVID-19. Përfaqësuesit e sindikatës, përmes një deklarate, i kërkojnë Ministrisë së Shëndetësisë që të përmirësojë kushtet e punës së mjekëve që janë në...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:17 • 30 Prill 2020
“Të ndahemi me oligarkinë, qytetarëve u kthyem shpinën”
“Të ndahemi me oligarkinë, qytetarëve u kthyem shpinën”

15:26 • 30 Prill 2020

“Të ndahemi me oligarkinë, qytetarëve u kthyem shpinën”

Partia Socialiste duhet të ndahet me oligarkinë! Me këtë thirrje, ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, i kërkoi Parlamentit të mos e votojë ndryshimin në kontratën koncesionare për portin e hidrokarbureve në Durrës. “Nuk kemi asnjë tagër, as si mazhorancë dhe as si Kuvend, që të...

Lexo lajmin e plotë

“Basha” në apel, pranohet dorëheqja e gjyqtares Fatmira Hajdari nga çështja

17:51 • 29 Prill 2020

“Basha” në apel, pranohet dorëheqja e gjyqtares Fatmira Hajdari nga çështja

Gjyqtarja e Apelit, Fatmira Hajdari, nuk do të gjykojë ankimimin e Prokurorisë për pushimin e një hetimit të nisur ndaj kryeopozitarit Lulëzim Basha. Gjykata e Apelit pranoi kërkesën e gjyqtares Hajdari për të hequr dorë nga çështja, për të mos u paragjykuar për shkak të...

Lexo lajmin e plotë

Përgatitjet për shtim të rasteve, gati spitali “Covid 3”

16:43 • 25 Prill 2020

Përgatitjet për shtim të rasteve, gati spitali “Covid 3”

Ministria e Shëndetësisë përgatitet për një shtim të mundshëm të rasteve të reja me koronavirus. Në QSUT, ish-kirurgjia po kthehet në spitalin “Covid 3”. Gjatë inspektimit, ministrja Manastirliu tha se në këtë shërbim do të trajtohen pacientët që janë në fazë shërimi, por edhe rastet e...

Lexo lajmin e plotë