Fjorela Beleshi

Kryeministri i Sllovenisë, Robert Golob në një intervistë për A2 CNN tregon se Shqipëria është e rëndësishme për Europën si një portë strategjike për gazin e lëngshëm dhe burim për energjinë e rinovueshme. Gjithashtu, ai tregon se integrimi sa më shpejt i Ballkanit Perëndimor në BE është një strategji për stabilitetin e Kontinentit.

Kryeministri i Sllovenisë, Robert Golob në një intervistë për A2 CNN tregon se Shqipëria është e rëndësishme për Europën si një portë strategjike për gazin e lëngshëm dhe burim për energjinë e rinovueshme. Gjithashtu, ai tregon se integrimi sa më shpejt i Ballkanit Perëndimor në BE është një strategji për...

Planin e masave për sigurinë e samitit të 6 dhjetorit, ku do të marrin pjesë liderët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor, Policia e Shtetit e ka konsultuar në bashkëpunim me autoritetet ndërkombëtare.

Planin e masave për sigurinë e samitit të 6 dhjetorit, ku do të marrin pjesë liderët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor, Policia e Shtetit e ka konsultuar në bashkëpunim me autoritetet ndërkombëtare. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku, edhe një herë e bëri të qartë se...

Nismat e qeverisë shqiptare për amnistinë fiskale dhe pasaportat “gold” u ngritën si shqetësim nga përfaqësuesit e opozitës para euoparlamentarëve gjatë takimit të Komitetit Parlamentar të Stabilizim-Asociimit në Bruksel.

Nismat e qeverisë shqiptare për amnistinë fiskale dhe pasaportat “gold” u ngritën si shqetësim nga përfaqësuesit e opozitës para euoparlamentarëve gjatë takimit të Komitetit Parlamentar të Stabilizim-Asociimit në Bruksel. Jorida Tabaku u shpreh: “Shqipëria është përfshirë në listën gri për pastrimin e parave disa vite më parë. Çfarë mendoni për...

Autoritetet shqiptare kanë ndërmarrë masa të rrepta sigurie për zhvillimin e samitit të 6dhjetorit në Tiranë ndërmjet liderëve të Bashkimit Europian dhe ato të Ballkanit Perëndimor. Protokoll, që sipas Kryeministrit Edi Rama nuk ekziston mundësia që të thyhet. “Për sa i përket masave të sigurisë, ato nuk negociohen me askënd....

Këshilli i Bashkimit Europian ka zbardhur agjendën e samitit mes liderëve të BE dhe Ballkanit Perëndimor, që mbahet në 6 dhjetor në Tiranë. Temat kryesore të diskutimit do të jenë pasojat e agresionit rus kundër Ukrainës, intensifikimi i angazhimit politik, përforcimi i sigurisë dhe ndërtimi i qëndrueshmërisë ndaj ndërhyrjeve të...

Europa vijon të jetë e shqetësuar me nivelin e korrupsionit në Shqipëri, luftën ndaj krimit të organizuar dhe lirinë e medias. Kjo duket qartë në dokumentin me draft-rekomandimet e Komitetit Ndërparlamentar të Stabilizim-Asociimit Shqipëri-BE, të cilin A2 CNN e disponon. Drafti pritet të miratohet të enjten dhe kërkon nga autoritetet...

110-vjetori i Pavarësisë ka bërë bashkë krerët më të lartë të shtetit shqiptar dhe atij të Kosovës për të ngritur Flamurin në qytetin e Vlorës. Personalitetet e larta të politikës të Tiranës dhe Prishtinës kryen homazhe edhe te monumenti i Pavarësisë. Sipas protokollit shtetëror, të parët që vendoset kurora me...

Më 6 dhjetor, Tirana do të presë liderët e vendeve të Bashkimit Europian dhe të Ballkanit Perëndimor së bashku me drejtuesit më të lartë të institucioneve të Brukselit. Samiti që bën bashkë krerët e kontinentit të vjetër do të mbahet në ambientet private të Arenës Kombëtare. A2 CNN ka mësuar...

Bashkimi Europian e konsideron protestën e thirrur nga opozita në 6 dhjetor si një ushtrim i lirive të ligjshme të qytetarëve, që duhet të respektohet nga autoritetet pavarësisht se në të njëjtën ditë zhvillohet në Tiranë samiti BE-Ballkani Perëndimor. Në përgjigje të interesit të A2 CNN, që pyeti Delegacionin e...

Nga Vlora kryeministri Edi Rama ka sulmuar PD të Sali Berishës me akuzën që po kërkon të stabilizojë vendin. Ndërsa për vlonjatët ka premtuar t’i hapë aeroportin në fund të 2024 si dhe ta kthejë në një pikë të rëndësishme për prodhimin e energjisë. Socialistët ishin kujdesur që kryetarit të...

Tempulli i demokracisë duhej të ishte një arenë e përballjes së ideve, por fjalori i rrugës që dëgjohet herë me mikrofon e herë jo, e ka kthyer në skenë sherresh e ofendimesh personale, si hapi i fundit që ndan përfaqësuesit e popullit nga përdorimi i duarve. Rasti i fundit kishte...

Sulmet ndaj Sali Berishës, Edi Rama i përsëriti edhe në Tropojë, por këtë herë mori një kundërpërgjigje nga salla. “Rroftë Sali Berisha!”, deklaroi një qytetar. “Tani, patjetër”, iu përgjigj Rama.  Në vendlindjen e kryedemokratit, dikush i kishte shpëtuar filtrave të socialistëve. Rama u mundua fillimisht të durojë, por kur thirrjet...

Presidenti Bajram Begaj është i pakënaqur me sigurinë e institucionit që ai ka marrë në drejtim nga paraardhësi Ilir Meta. Sulmi i hakerave në sistemet e policisë dhe ato të e-Albania ka alarmuar Kreun e Shtetit, i cili nëpërmjet Sekretarit të Përgjithshëm i ka kërkuar para shtesë Kuvendit dhe Qeverisë për të mbrojtur sekretet shtetërore.

Presidenti Bajram Begaj është i pakënaqur me sigurinë e institucionit që ai ka marrë në drejtim nga paraardhësi Ilir Meta. Sulmi i hakerave në sistemet e policisë dhe ato të e-Albania ka alarmuar Kreun e Shtetit, i cili nëpërmjet Sekretarit të Përgjithshëm i ka kërkuar para shtesë Kuvendit dhe Qeverisë...