Fjorela Beleshi

Shqipëria për herë të parë nuk ka pranuar të linjëzojë me Bashkimin Europian, qëndrimin për situatën e krijuar në Kosovë dhe procesin e dialogut me Serbinë. A2 CNN mësoi nga burime pranë Qeverisë se ka qenë pikërisht deklarata e shefit të politikës së jashtme të Unionit, Joseph Borrell, që i...

Edi Rama vijon të mos mbajë krah në situatën e krijuar së fundmi në Kosovë pas sulmit të armatosur që i kushtoi jetën një efektivi të Policisë. Me një pozicion prej asnjëanësi, Kryeministri i Shqipërisë kishte nga një kërkesë për secilën prej tri palëve, Beogradin, Prishtinën dhe ndërkombëtarët. E nis...

Shqipëria është optimiste për qasjen e re të BE ndaj Ballkanit Perëndimor. Në takimin e ministrave të Ekonomisë të rajonit dhe të disa vendeve të unionit, kryeministri Edi Rama i përcolli mesazhin vendeve anëtare të familjes europiane duke u kujtuar që nisma e 2014 tashmë duhet të kalojë në fazën...

Shqipëria është optimiste për qasjen e re të BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor. Në takimin e ministrave të Ekonomisë së rajonit dhe të disa vendeve të unionit, kryeministri Edi Rama i përcolli mesazhin vendeve anëtare të familjes europiane, duke u kujtuar që nisma e 2014 tashmë duhet kalojë në fazën e...

Shqipëria, një shtet i vogël ballkanik në kontinentin Europian mori jo pak vëmendje në javën e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, që u mblodhën në SHBA. Me optimizmin e një vendi që do të drejtonte Këshillin e Sigurimit, për herë të parë udhëtuan drejt Nju Jorkut dy drejtuesit e Lartë...

Hapja e debatit për agresionin rus në Ukrainë nga kryeministri Edi Rama, në cilësinë e Presidentit të Këshillit të Sigurimit, nuk kaloi në paqe. Përplasja e parë, jo vetëm në këndvështrime për luftën në Ukrainë, por për procedurë, i erdhi pikërisht nga ambasadori rus.

Hapja e debatit për agresionin rus në Ukrainë nga kryeministri Edi Rama, në cilësinë e Presidentit të Këshillit të Sigurimit, nuk kaloi në paqe. Përplasja e parë, jo vetëm në këndvështrime për luftën në Ukrainë, por për procedurë, i erdhi pikërisht nga ambasadori rus. Shqetësimi i tij lidhej me faktin...

Në studio me reporteren e politikës në A2 CNN, Fjorela Beleshi.

Në mbledhjen e parë si kryetar grupi i mazhorancës, Bledi Cuci është njohur me shqetësimet e qytetarëve të sjella nga deputetët. Problemet me marrjen e shërbimeve nga Hipoteka dhe pakënaqësitë me rritjen e pensioneve në fshat kanë qenë disa prej çështjeve që socialistët kërkuan që të rishikohen nga pushteti qendror....

Gazmend Bardhi, në cilësinë e kryetari të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, kërkon nga Kuvendi dhe PS-ja që të nisin negociatat për të zgjedhur Avokatin e Popullit. Duke iu referuar traditës politike që prej 2012, Bardhi sjell në vëmendje që të drejtën për të propozuar emrin, që do të zëvendësojë...

Një detyrim patriotik e konsideron kryeministri Rama censin e popullsisë dhe banesave, që pritet të nisë në shtator dhe kthehet mbrapsht në kohët e Ismail Qemalit, duke e cituar në një intervistë për median franceze, teksa vlerësonte shqiptarët si të bashkuar, pavarësisht nëse ishin katolikë apo myslimanë. “Censi është një...

Në fund të gushtit, Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, surprizoi liderët e Ballkanit Perëndimor në Forumin e Bledit në Slloveni, teksa foli për një datë konkrete për integrimin e rajonit në familjen europiane. “Unë besoj se ne duhet të jemi gati, nga të dyja anët, që më 2030 të...

Në fund të gushtit, Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, surprizoi liderët e Ballkanit Perëndimor në Forumin e Bledit në Slloveni, teksa foli për një datë konkrete për integrimin e rajonit në familjen europiane.

Deklaratat e Presidentit të Këshillit Europian për një integrim të Ballkanit Perëndimor në 2030 nga njëra anë ka hapur debatet brenda unionit, ndërsa nga ana tjetër ka “zgjuar” shpresat e vendeve të rajonit. Në Shqipëri është lexuar si një “dritë jeshile”, por nuk mungon skepticizmi ndaj premtimeve europiane. Nënkryetarja e...

Ndërsa propozimet e reja për ndryshimet në kabinet të kryeministrit Rama po presin në Presidencë për firmën e Kreut të Shtetit, Ministrat e shkarkuar morën pjesë në mbledhjen e fundit të qeverisë këtë të enjte. Qëndrimin më të shkurtër në këtë takim e kishte Olta Xhaçka, që hyri e doli...

Kryeministri Edi Rama ndryshoi drejtuesit e 7 ministrive të kabinetit të tij gjatë takimit të Asamblesë së PS të hënën. Kjo lëvizje e shefit të mazhorancës për politologët Afrim Krasniqi dhe Ilir Kalemaj lexohet si një vendim i ardhur për shkak të akuzave të cilat rëndojnë ndaj qeverisë sëtij. Për...

Kryeministri Edi Rama ka ndryshuar 40% të kabinetit të tij qeveritar, duke lëvizur 7 ministra nga drejtimi i dikastereve përkatëse. Në mbledhjen e asamblesë së PS-së, Rama bëri publike emrat e rinj që do t’i bashkohen qeverisë, lëvizjet brenda kabinetit, rikthimet. Përveç largimeve, kryeministri vendosi të shkrijë Ministrinë e Shërbimeve...

Të hënën pasdite socialistët janë thirrur sërish për të dëgjuar fjalën e kryetarit të tyre në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare. Ashtu si në takimin e fund korrikut, për punimet e Asamblesë nuk ka një agjendë zyrtare përveçse faktit që do të jetë Kryeministri Edi Rama që do të mbajë fjalën...

Vullneti për të bashkuar demokratët nuk mungon as nga grupimi i Gazment Bardhit. Këtë e bëri të ditur vetë kreu i grupit parlamentar të PD pas mbledhjes së konferencës së kryetarët, i cili zbuloi se ai dhe disa nga kolegët e tij të djathtë po punojnë që t’i jepet fund...

Shqipëria do të kryesojë për së dyti Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka u shpreh se ky mandat e gjen vendin tonë më të pjekur dhe me më shumë eksperiencë për t’u angazhuar së bashku me partnerët ndërkombëtarë për të garantuar paqen...

Ish-kryeministri socialist, Fatos Nano, prej ditësh është shtruar në një nga spitalet private në Tiranë. Burime për A2 CNN bëjnë me dije se Nano ndodhet në reanimacion për shkak të problemeve me mushkëritë. Gjithashtu, burimet thonë se gjendja e ish-kryeministrit 70-vjeçare është drejt përmirësimit gradual.

Kryeministri Edi RAMA mohon që të ketë patur ndërhyrje në sistemin TIMS apo që të jenë dubluar dhënat e personave që kanë hyrë dhe kanë dalë nga territori shqiptar. Nga ana tjetër Rama mbrojti koncesionin e sterilizimit, por ua bëri sërish të qartë bashkëpunëtorëve të tij që kush akuzohet nga drejtësia për korrupsion nuk do të ketë mbështetjen e tij.

Raportimet për ndërhyrje në sistemin TIMS dhe dyshimet për grabitjen e të dhënave të Policisë së Shtetit shqetësuan edhe SHBA, e cila nëpërmjet selisë diplomatike në Tiranë kërkoi nga autoritete shqiptare që të hetohet sa më shpejt kjo çështje. Por kryeministri Rama, i pyetur nga gazetarët, u shpreh i habitur...

Pushimet e gushtit u mbyllën për kabinetin Rama, por kryeministri vijon të mbajë ende të njëjtin ekip ministror. Ndryshimi i vetëm, tani për tani, ka të bëjë me formatin e zhvillimit të mbledhjes së këshillit të ministrave. Pas takimit të parë të sezonit të ri politik, numri dy i ekzekutivit,...

Deputeti socialist Lavdrim Krashi thotë se ne shtator mazhoranca do të mbledhë asamblenë, takim i cili do ti paraprije thirrjes se Kongresit, ku do te vendoset jo vetëm për strukturat në PS por edhe për programin politik deri në 2025. Gjithashtu ai mendon se korrupsioni luftohet duke mos I promovuar ata politikanë që mendojnë vetëm të pasurohen, por t’u jepet një mundësi atyre që kanë prioritet qytetarin.

Tre muaj pas zgjedhjeve vendore, Këshilli Kombëtar i Rithemelimit vendosi që të mos e njohë rezultatin e 14 majit duke e cilësuar si një masakër zgjedhore. Pavarësisht se për Berishën fajtori kryesor është Edi Rama, demokratët sërish e shohin të nevojshëm një analizë të brendshme të tyre duke nisur nga...

Sali Berisha kërkon nga drejtësia që të marrë në mbrojtje Arben Ahmetaj dhe familjen e tij për të garantuar jetën e tyre, si dhe për ta pranuar atë si bashkëpunëtor të drejtësisë. Pjesë e skemës së inceneratorëve, sipas kreut të rithemelimit, është i përfshirë edhe kreu i inspektoriatit të drejtësisë, Artur Metani në kohën që punonte në kabinetin e Ramës.

Asambleja me dyer të mbyllura solli ndryshime të mëdha në PS. Me vendim të kryesocialistit, Sekretari i Përgjithshëm Damian Gjiknuri nuk do të jetë më në detyrë, duke e zëvendësuar atë me Blendi Klosin. Ndërsa pasi e shkarkoi nga posti i ministrit të Brendshëm, Bledi Çuçi mori sërish besimin e kryeministrit, Rama e vendosi në krye të grupit parlamentar.

Asambleja me dyer të mbyllura solli ndryshime të mëdha në PS. Me vendim të kryesocialistit, Sekretari i Përgjithshëm Damian Gjiknuri nuk do të jetë më në detyrë, duke e zëvendësuar atë me Blendi Klosin. Ndërsa pasi e shkarkoi nga posti i ministrit të Brendshëm, Bledi Çuçi mori sërish besimin e...

Kryeministri Edi Rama mbledh në mënyrë urgjente qeverinë para Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste. Detajet i raporton Fjorela Beleshi.

Para Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama ka mbledhur në mënyrë urgjente Qeverinë. Burimet kanë bërë të ditur se kryeministri Rama ka shkarkuar Delina Ibrahimajn nga detyra e ministres së Ekonomisë dhe Financave. Burime nga brenda Qeverisë kanë bërë të ditur për A2 CNN se Ibrahimaj ka pasur...

Përveç temperaturave të larta, fund-korriku i socialistëve do të jetë i nxehtë edhe për shkak të analizës së brendshme nga kryetari i Partisë. Situata në parti do të diskutohet të mërkurën në mbledhje e Asamblesë në Tiranë, ndërsa për analizën e punëve të qeverisë, Rama do të zhvendoset për dy ditë në Tepelenë.

Të mërkurën pasdite socialistët do të mësojnë më në fund planet e kryetarit të tyre në lidhje me organizimin partiak. Deri në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare, Edi Rama vijon t’i mbajë pezull të gjitha pretendimet apo dëshirat e të socialistëve për poste drejtuese, ku një prej atyre me rëndësi është...

Ministri i Mbrojtjes është i pakënaqur me punën e bërë deri më tani nga dretjuesit e bashkive për të parandaluar përhapjen e zjarreve në vend, në një kohë kur vendi kalon temperatura ekstreme të nxehti.

Ministri i Mbrojtjes është i pakënaqur me punën e bërë deri më tani nga dretjuesit e bashkive për të parandaluar përhapjen e zjarreve në vend, në një kohë kur vendi kalon temperatura ekstreme të nxehti. Niko Peleshi nuk i ka fshehur kritikat, pasi, sipas tij, nuk janë ndjekur protokollet e...

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ka thirrur mbledhjen e asamblesë së PS-së më 26 korrik. Duket se për socialistët në fakt, pushimet do të nisin pak më vonë, nga përfundimi i sesionit parlamentar. Por çfarë pritet të mërkurën, në mbledhjen e organit më të lartë vendimmarrës të PS? Pyesim kolegen Fjorela Beleshi, gazetaren që ndjek zhvillimet brenda mazhorancës.

Fati i Ballkanit të Hapur ende nuk ka marrë një përgjigje përfundimtare nga 3 nismëtarët, nëse misioni i tij do të vijojë apo jo. Rama kërkon ta mbajë pezull, ndërsa Vuçic dhe Kovaçevki synojnë jetëgjatësinë e këtij bashkëpunimi rajonal mes Tiranës, Shkupit dhe Beogradit.

Fati i Ballkanit të Hapur ende nuk ka marrë një përgjigje përfundimtare nga 3 nismëtarët, nëse misioni i tij do të vijojë apo jo. Rama kërkon ta mbajë pezull, ndërsa Vuçic dhe Kovaçevki synojnë jetëgjatësinë e këtij bashkëpunimi rajonal mes Tiranës, Shkupit dhe Beogradit. Kësaj dileme u mundua t’i jepte...

Me lëvizjen për të zhvendosur Taulant Ballën në kabinetin e tij qeveritar si ministër i Brendshëm, Edi Rama ka shtuar “oreksin politik” të deputetëve të tjerë për të marrë marrë drejtimin e grupit socialist. Ky vend vakant brenda radhëve të mazhorancës ka futur deputetet e PS-së në garë me njëri-tjetrin...

Pas këmbënguljes së opozitës, mazhoranca u tërhoq nga dita e hënë, duke e afruar për të premten formalizimin e vendimit për heqjen e imunitetit të Arben Ahmetajt. Demokratët ngritën në seancë shqetësimin se deputeti socialist me ndihmën e Kryeministrit po ndikojnë tek provat dhe dëshmitarët.

Dakordësia e socialistëve për t’i hequr imunitetin Arben Ahmetajt, nuk garantoi qetësi në seancë plenare. Opozita kërkoi të mos humbej kohë deri të hënën për miratimin e kërkesës së SPAK, që do t’i hapte rrugë arrestit të ish-zv/kryeministrit. Me bindjen se kryeministri Rama po merr kohë për të negociuar me...

Konferenca e Kryetarëve, në mbledhjen e së enjtes, ka shqyrtuar kërkesën e Partisë Demokratike për të futur në rend të ditës raportin e opozitës që lejon arrestimin e ish-zëvendësministrit dhe ish-ministrit Arben Ahmetaj nga SPAK-u. Në këtë mbledhje, është vendosur që seanca e posaçme për të shqyrtuar këtë kërkesë të...

Arben Ahmetaj tashmë ndodhet i vetëm përballë drejtësisë, pasi partia e tij e zhveshi nga mburoja politike e imunitetit. Me qëndrimin pro në Këshillin e Mandateve, duke e bashkuar me atë të demokratëve, mazhoranca i rekomandon Parlamentit që t’i hapë rrugë arrestimit dhe kontrollit të banesës së deputetit të Partisë Socialiste. ...

Largimin e Arben Ahmetaj nga Shqipëria, ndërsa SPAK kërkon arrestimin e tij, Sali Berisha e cilëson arratisje, si tentativa e vetme e deputetit socialist për t’i shpëtuar prangave. Kreu i Rithemelimit, nga selia blu, pretendon se ish-numri i qeverisë është lajmëruar nga Prokuroria e Posaçme para se Altin Dumani të njoftonte Parlamentin.

Largimin e Arben Ahmetaj nga Shqipëria, ndërsa SPAK kërkon arrestimin e tij, Sali Berisha e cilëson arratisje, si tentativa e vetme e deputetit socialist për t’i shpëtuar prangave. Kreu i Rithemelimit, nga selia blu, pretendon se ish-numri i qeverisë është lajmëruar nga Prokuroria e Posaçme para se Altin Dumani të...

4 orë mbledhje me dyer të mbyllura në Kryesinë e Kuvendit nuk i mjaftuan Këshillit të Mandateve për t’i dhënë një përgjigje Prokurorisë së Posaçme për arrestimin e Arben Ahmetaj. Lajmi i vetëm që prodhoi ky takim ishte konfirmimi i Avokatit mbrojtës Henrik Ligori që deputeti socialist, i cili kërkohet...

4 orë mbledhje me dyer të mbyllura në Kryesinë e Kuvendit nuk i mjaftuan Këshillit të Mandateve për t’i dhënë një përgjigje Prokurorisë së Posaçme për arrestimin e Arben Ahmetajt. Lajmi i vetëm që prodhoi ky takim ishte konfirmimi i avokatit mbrojtës Henrik Ligori që deputeti socialist, i cili kërkohet nga drejtësia për t’i vënë prangat, nuk ndodhet në Shqipëri.

4 orë mbledhje me dyer të mbyllura në Kryesinë e Kuvendit nuk i mjaftuan Këshillit të Mandateve për t’i dhënë një përgjigje Prokurorisë së Posaçme për arrestimin e Arben Ahmetajt. Lajmi i vetëm që prodhoi ky takim ishte konfirmimi i avokatit mbrojtës Henrik Ligori që deputeti socialist, i cili kërkohet...

Avokatët e Ahmetaj kanë kërkuar shtyrjen e mbledhjes së Këshillit të Mandateve për ditën e nesërme. Mbledhja është parashikuar të nisë në orën 16:00 të së martës, ndërsa avokatët do ta parashtrojnë  kërkesën. Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit i ka kërkuar autorizim Kuvendit për arrestimin dhe kontrollin e banesës së...

Të martën, Kuvendi i Shqipërisë do të vendosë për lirinë e Arben Ahmetajt. Me urdhër të kryetares së Kuvendit, Lindita Nikolla, Këshilli i Mandateve do të shqyrtojë kërkesën e SPAK-ut për arrestimin e deputetit socialist.

Të martën, Kuvendi i Shqipërisë do të vendosë për lirinë e Arben Ahmetajt. Me urdhër të kryetares së Kuvendit, Lindita Nikolla, Këshilli i Mandateve do të shqyrtojë kërkesën e SPAK-ut për arrestimin e deputetit socialist. Për mbledhjen me dyer të mbyllura është njoftuar edhe ish-numri dy i qeverisë për të...

Në tre mandate, Edi Rama ka ndryshuar 5 herë drejtuesin të Ministrisë së Brendshme. Pas Bledi Çuçit radhën për të vijuar aksionin politik të qeverisë në këtë dikaster do ta ketë Taulant Balla, i cili mban edhe postin e kryetarit të grupit socialist. Sajmir Tahiri ka qene ministri i brendshëm më jetë gjatë i Ramës, ndërsa Fatmir Xhafaj vetëm 1 vit e gjysme e drejtoi këtë institucion.

Socialisti Taulant Balla është i pesti në radhë, i cili do të mbajë postin e Ministrit të Brendshëm në qeverinë e Edi Ramës që prej 2013. Mandatin e parë Kryeministri zgjodhi Sajmir Tahirin në këtë detyrë, një dikaster që u drejtua nga ai deri në 2017. Për shkak të akuzave...

Për herë të dytë dështon takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe atij të Kosovës, Albin Kurti. Këtë herë kushtet i vendosi shefi i qeverisë së Kosovës. Pak orë para se Rama të niste vizitat në pesë kryeqytetet e Ballkanit Perëndimor, Kurti në një konferecë për mediat i çoi mesazh se pa mbledhjen dy qeverive, që ishte anuluar më herët nga Rama, nuk mund të kishte takim kokë më kokë mes dy kryeministrave.

Kryeministri Edi Rama do të zhvillojë një tur ballkanik në rajon në datat 6 dhe 7 korrik. Procesi i Berlinit, e ardhmja e Ballkanit dhe tensionet në veri të Kosovës do të jenë pjesë e agjendës së shefit të qeverisë shqiptare në takimet me liderët zyrtarë të Shkupit, Prishtinës, Podgoricës,...

Problemet e drejtësisë dhe përfshirja e politikës në vendimmarrjet e këtyre institucioneve ishin pjesë e seances plenare ku duhet të diskutoheshin shqetësimet e qytetarëve. Berisha akuzoi socialisten Ermonela Felaj për nepotizëm në Prokurorinë e Tiranës, ndërsa Gazmend Bardhi mendon se Kryeministri Rama orkestron hetimet e drejtësisë ndaj zyrtarëve publik.

22 vite pasi la detyrën, Presidenti i 42 i SHBA-së, Bill Clinton vizitoi Shqipërinë me ftesë të Kryeministri Rama. E priti personalisht në Rinas, nga aeroporti ndërkombëtar “Nënë Tereza” dhe më pas me një ceremoni të posaçme zyrtare. Shefi i qeverisë shqiptare dhe ish-drejtuesi i Shtëpisë së Bardhë dolën përpara...

Kryeministri Edi Rama dhe Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, kanë darkuar së bashku me praninë edhe të personave të tjerë në Ulqin. Ky takim ka ardhur para se te merrnin pjesë në koncertin e Rame Lahaj. Ndërkohë, kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, postoi në Instagram pamje nga hapja...