Fjorela Beleshi

Më thirrjen “O besëprerë, ik largohu!”, kryedemokrati mblodhi qytetarët në shesh, poshtë zyrës së Edi Ramës për të kërkuar dorëheqjen e tij si një biletë pa kthim. Përfshirja e kryeministrit në aktakuzën e ish-zyrtarit të FBI-së për Sali Berishën është përpjekja e qeverisë në rrafshin ndërkombëtar për të shkatërruar opozitën....

Të shtunën në mesditë, Partia Demokratike dhe Sali Berisha kanë thirrur qytetarët në protestë. Çështja McGonigal është pika që mbushi kupën, sipas demokratëve që kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama. Fjorela Beleshi dhe Ervin Koçi raportojnë detajet rreth përgatitjeve.

Dy ditë para protestës së opozitës dhe pak javë para zgjedhjeve vendore të 14 majit, qeveria lajmëroi që së shpejti do të rrisë pagën minimale. Këtë lajm, kryeministri Edi Rama vendosi që ta ndajë me publikun gjatë takimit me disa të rinj përfitues të bursave të studimit, ku njoftoi një tjetër rritje gjatë 2 viteve të ardhshme.

Dy ditë para protestës së opozitës dhe pak javë para zgjedhjeve vendore të 14 majit, qeveria lajmëroi që së shpejti do të rrisë pagën minimale. Këtë lajm, kryeministri Edi Rama vendosi që ta ndajë me publikun gjatë takimit me disa të rinj përfitues të bursave të studimit, ku njoftoi një...

Dy ditë përpara protestës së 11 shkurtit, Partia Demokratike i është drejtuar Policisë së Shtetit me një kërkesë për zhvillimin e tubimit në Bulevard. Detajet se çfarë përmban kjo kërkesë i përcjell reporterja e A2 CNN, Fjorela Beleshi.

Ngjashëm me zgjedhjet e vitit 2021 kur në media doli lista e patronazhistëve të Partisë Socialiste, gara vendore e 14 majit të këtij viti u parapri nga publikimi i përdoruesve të aplikacionit “Aktivisti”, që përdoret nga PS për t’i bërë jehonë aktivitetit të Qeverisë dhe institucioneve që drejtohen nga mazhoranca....

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë nga autoritetet shqiptare që të mos e ulin mbrojtjen ndaj sulmeve kibernetike, pasi, sipas ambasadores amerikane në Tiranë, këto agresione nuk do të ndalen.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë nga autoritetet shqiptare që të mos e ulin mbrojtjen ndaj sulmeve kibernetike, pasi, sipas ambasadores amerikane në Tiranë, këto agresione nuk do të ndalen. Yuri Kim gjatë një paneli me ministrat e qeverisë Rama, por në mungesë të kryeministrit, tregoi që SHBA do të...

Në Elbasan do të ndërtohet pista e parë prej 5.3 km për zhvillimin e garave automobilistike në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar. Disa kompani ndërkombëtare kanë prezantuar zhvillimin e projektit Auto Moto Park Albania, që për kryeministrin Edi Rama do të jetë një gjenerator të ardhurash për ekonominë e vendit.  “Është...

Kryeministri Edi Rama mungoi sërish në seancë plenare duke shmangur për të dytën herë përballjen me opozitën për takimet e tij me ish zyrtarin e FBI, McGonigal. As Sali Berisha nuk ishte në sallë, pas përjashtimit javën e kaluar, por demokratët ndoqën të njëjtën strategji duke bllokuar foltoren, me insistimin...

Ministrat e Qeverisë Rama vijojnë të distancohen nga lidhjet mes shefit të tyre dhe ish-zyrtarit të FBI, Charles McGonigal, tashmë nën proces në SHBA. Pas ministrit të Mbrojtjes, kolegu i tij i Punëve të Brendshme, Bledi Çuçi, mohoi të jetë takuar me McGonigal për të diskutuar mbi bashkëpunimin e organeve...

Qeveria shqiptare e cilëson ndërtimin e portit të ri turistik si një mundësi zhvillimi për ekonominë dhe turizmin ndërsa investitori vlerësoi projektin si një risi në të gjithë botën. Një projekt me partenritet-publik privat, porti "Durrës Yacht & Marina pritet të nisë ndërtimin këtë vit për tu finalizuar me fazën e dytë pas 20 vitesh.

Edi Rama nuk u paraqit fare në Parlament, por demokratët për 45 minuta kërkuan të gjithë prezencën e kryeministrit në seancë, për të dhënë llogari në lidhje me përfshirjen e tij në çështjen e ish-zyrtarit të FBI-së Charles McGonigal, tashmë të arrestuar. Opozita kërkoi dhe ndryshimin e rendit të ditës...

Çështja McGonigal shkaktoi kaos në seancën plenare të së enjtes. Grupimi i Berishës bllokoi foltoren duke bërë që kryedemokrati të përjashtohej nga seanca pas disa paralajmërimeve nga kryetarja e Kuvendit. Reporterja e A2 CNN, Fjorela Beleshi raporton për zhvillimet e sotme nga Kuvendi.

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur në orën 17.00 drejtuesit politikë të qarqeve. Në fokus të bisedimeve janë zgjedhjet lokale të pranverës. Detajet nga selia rozë i jep reporterja e A2 CNN, Fjorela Beleshi.

Largimi i spiunëve nga politika pritet të rikthehet  sërish në debatet e politikes, pasi mazhoranca e ka gati draftin dhe komisioni i Ligjeve e ka përfshirë në kalendarin 3-javor të punës. Kryetarja e këtij Komisioni, Klotilda Bushka, tregon për A2CNN se nisma e socialistëve për pastërtinë e figurës së funksionarëve...

Pas tri mandatesh si deputet i Lëvizjes Socialiste për Integrim, shkodrani Agron Çela thotë se më në fund ka gjetur lumturinë, duke kaluar me Partinë Socialiste.   Për të shprehur këtë lumturi të re, duket se nuk i mjafton as gjuha shqipe, teksa u tregon për herë të parë mediave,...

Edhe pse në Malin e Zi është një hap larg karriges së kryeministrit, Dritan Abazoviç erdhi në Tiranë për të marrë titullin “Honoris Causa”, si dhe për të promovuar librin e tij, të cilin thotë se ka nisur ta shkruajë para se të drejtonte qeverinë e Podogoricës. Kryeministri në detyrë,...

Sesioni i ri parlamentar nisi me probleme të vjetra, pasi në mbledhjen e parë të konferencës së kryetarëve për 2023 palët politike nxorën edhe njëherë në pah kundërshtitë e tyre politike. përplasja për Avokatin e Popullit, proces, i cili do të nisë nga fillimi, pritet të kthehet sërish në qendër...

Krahas objektivit për 45 bashki, Shkodra do të jetë një nga betejat më të rëndësishme të Partisë Socialiste në garën e 14 majit. Për të marrë kryeqendrën e veriut, e njohur ndryshe edhe si bastion i demokratëve, kryesocialisti Rama ka mbledhur forcat përtej PS për të fituar një nga bashkitë...

Që prej vitit 2018, Ministria e Jashtme nuk ka bërë asnjë ndryshim apo lëvizje mes ambasadorëve që përfaqësojnë Shqipërinë në botë. Duke ju referuar listës zyrtare, 36 diplomatë shqiptarë vijojnë punën përtej mandatit 3-vjeçar, rast që sipas drejtorit të Institurit të Studimeve Politike është i paprecedentë në politikën e jashtme....

BE-ja refuzon, qeveria nuk tërhiqet për amnistinë fiskale dhe të ashtuquajturat pasaporta të arta. Sa i përket nismës qeveritare për të formalizuar paratë jashtë sistemit bankar, Brukseli ende po këmbëngul përmes negociatash që pala shqiptare të rishikojë draftin. Unioni kërkon garanci që Shqipëria të mos kthehet në një oazë të...

Pakoja e qeverisë për të mbështetur financiarisht rreth 1 milion persona pritet të hapet brenda kësaj jave, sapo administrata të rikthehet në punë nga pushimet e vitit të ri. Disa prej kategorive përfituese do të mund ta marrin shpërblimin e tyre duke nisur nga data 5 janar ndërsa e gjitha...

Mbajtja e konferencës së parë ndërqeveritare më 19 korrik të 2022 tregoi vetëm fillimin e një rruge të gjatë që duhet të përfundojë me integrimin e plotë të vendit në familjen europiane. Ulja në tryezë me përfaqësuesit e unionit në Bruksel kishte vetëm simbolike politike. “Në këtë fazë jemi thjesht...

Deputeti i Shkodrës Agron Çela nuk do të jetë më me Partinë e Lirisë. Burime të zyrtarëve drejtuese te dy partive (PS-PL) konfirmojnë se Çela ka kaluar me PS dhe pritet te prezantohet ne ditët e para te janarit. I kontaktuar nga A2CNN Çela u shpreh se ka dhënë dorëheqjen...

Kryeministri surprizoi në mbyllje të këtij viti, duke njoftuar një mbështetje financiare prej 8 miliardë lekësh për disa kategori, nga shtresat në nevojë te pensionistë, përfshirë punonjësit e Shtetit, që do të nisë shpërndarjen ditët e para të janarit. “Pako e Madhe”, siç i referohet ai, nuk ishte përmendur gjatë...

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, pohon se tensionet në Veri të Kosovës po përdoren për të destabilizuar Ballkanin Perëndimor, duke i cilësuar barrikadat serbe si një zgjatim i asaj që ndodhi në Ukrainë nga Rusia. Në takimin e fundvitit me përfaqësuesit e Shqipërisë me misione ushtarake jashtë vendit, Peleshi dërgoi...

Përballja me sulmet kibernetike dhe siguria e sistemeve bankare kanë çuar në zyrën e kryeministrit Edi Rama, Guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, dhe drejtuesin e komanduar të Shërbimit Informativ të Shtetit (SHISH), Oljan Kanushi.

Përballja me sulmet kibernetike dhe siguria e sistemeve bankare kanë çuar në zyrën e kryeministrit Edi Rama, Guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, dhe drejtuesin e komanduar të Shërbimit Informativ të Shtetit (SHISH), Oljan Kanushi. Për më shumë se 60 minuta, dy zyrtarët e lartë informuan shefin e qeverisë...

Dy vite e gjysmë pas shembjes së Teatrit Kombëtar, në të njëjtin vend u vendos guri i parë me skicat e projektit për të ndërtuar godinën e re.

Kryeministri grek, Kiriakos Mitsotakis, do të rikthehet në Shqipëri më 22 dhjetor në mëngjes për të vijuar me takimet që nuk u zhvilluan më 6 dhjetor.   Shefi i qeverisë së vendit fqinj nuk do të jetë në kryeqyetin shqiptar, por vizita e tij do të përqendrohet në jug të...

Grupi demokrat i Enkelejd Alibeaj kërkon që kandidatëve për kryetarë bashkie t’u japë mundësinë të bëhen pjesë e këshillave vendorë nëse nuk arrijnë të fitojnë garën për drejtimin e qytetit. Bashkëkryetari i djathtë dorëzoi draftin në komisionin e posaçëm të reformës zgjedhore, ku mazhoranca ngriti shqetësime për pengesa kushtetuese. Alibeaj...

Kreu i qeverisë shqiptare preferoi të festonte jashtë Tiranës me diplomatët e huaj të akredituar në vendin tonë. Në një ambjent privat në Shijak, Edi Rama u uroi mirëseardhjen ambasadorëve, ndërsa për përfaqësuesen e SHBA, Yuri Kim, kishte rezervuar një përqafim.

Kreu i qeverisë shqiptare preferoi të festonte jashtë Tiranës me diplomatët e huaj të akredituar në vendin tonë. Në një ambjent privat në Shijak, Edi Rama u uroi mirëseardhjen ambasadorëve, ndërsa për përfaqësuesen e SHBA, Yuri Kim, kishte rezervuar një përqafim. Pas analizës së këtij viti që po lëmë, Edi...

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste ka hedhur poshtë akuzat se në 2016 është vënë në përgjim nga Prokuroria e Elbasanit për shkak të komunikimit me grupet e dyshuara kriminale. Taulant Balla në një intervistë për A2 CNN tregon versionin e tij për sa i përket këtyre pretendimeve, duke...

Agresioni rus në Ukrainë ka tronditur arkitekturën e sigurisë në kontinent, sipas kryeministrit Edi Rama, i cili ka bindjen se pasojat e kësaj lufte, si kriza energjitike apo inflacioni, kanë prekur të gjithë botën. Për të reaguar ndaj kësaj situate të re, nga Stambolli ai u bëri thirrje liderëve europianë...

Kryeministri i Sllovenisë, Robert Golob në një intervistë për A2 CNN tregon se Shqipëria është e rëndësishme për Europën si një portë strategjike për gazin e lëngshëm dhe burim për energjinë e rinovueshme. Gjithashtu, ai tregon se integrimi sa më shpejt i Ballkanit Perëndimor në BE është një strategji për stabilitetin e Kontinentit.

Kryeministri i Sllovenisë, Robert Golob në një intervistë për A2 CNN tregon se Shqipëria është e rëndësishme për Europën si një portë strategjike për gazin e lëngshëm dhe burim për energjinë e rinovueshme. Gjithashtu, ai tregon se integrimi sa më shpejt i Ballkanit Perëndimor në BE është një strategji për...

Planin e masave për sigurinë e samitit të 6 dhjetorit, ku do të marrin pjesë liderët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor, Policia e Shtetit e ka konsultuar në bashkëpunim me autoritetet ndërkombëtare.

Planin e masave për sigurinë e samitit të 6 dhjetorit, ku do të marrin pjesë liderët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor, Policia e Shtetit e ka konsultuar në bashkëpunim me autoritetet ndërkombëtare. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku, edhe një herë e bëri të qartë se...

Nismat e qeverisë shqiptare për amnistinë fiskale dhe pasaportat “gold” u ngritën si shqetësim nga përfaqësuesit e opozitës para euoparlamentarëve gjatë takimit të Komitetit Parlamentar të Stabilizim-Asociimit në Bruksel.

Nismat e qeverisë shqiptare për amnistinë fiskale dhe pasaportat “gold” u ngritën si shqetësim nga përfaqësuesit e opozitës para euoparlamentarëve gjatë takimit të Komitetit Parlamentar të Stabilizim-Asociimit në Bruksel. Jorida Tabaku u shpreh: “Shqipëria është përfshirë në listën gri për pastrimin e parave disa vite më parë. Çfarë mendoni për...

Autoritetet shqiptare kanë ndërmarrë masa të rrepta sigurie për zhvillimin e samitit të 6dhjetorit në Tiranë ndërmjet liderëve të Bashkimit Europian dhe ato të Ballkanit Perëndimor. Protokoll, që sipas Kryeministrit Edi Rama nuk ekziston mundësia që të thyhet. “Për sa i përket masave të sigurisë, ato nuk negociohen me askënd....

Këshilli i Bashkimit Europian ka zbardhur agjendën e samitit mes liderëve të BE dhe Ballkanit Perëndimor, që mbahet në 6 dhjetor në Tiranë. Temat kryesore të diskutimit do të jenë pasojat e agresionit rus kundër Ukrainës, intensifikimi i angazhimit politik, përforcimi i sigurisë dhe ndërtimi i qëndrueshmërisë ndaj ndërhyrjeve të...

Europa vijon të jetë e shqetësuar me nivelin e korrupsionit në Shqipëri, luftën ndaj krimit të organizuar dhe lirinë e medias. Kjo duket qartë në dokumentin me draft-rekomandimet e Komitetit Ndërparlamentar të Stabilizim-Asociimit Shqipëri-BE, të cilin A2 CNN e disponon. Drafti pritet të miratohet të enjten dhe kërkon nga autoritetet...

110-vjetori i Pavarësisë ka bërë bashkë krerët më të lartë të shtetit shqiptar dhe atij të Kosovës për të ngritur Flamurin në qytetin e Vlorës. Personalitetet e larta të politikës të Tiranës dhe Prishtinës kryen homazhe edhe te monumenti i Pavarësisë. Sipas protokollit shtetëror, të parët që vendoset kurora me...

Më 6 dhjetor, Tirana do të presë liderët e vendeve të Bashkimit Europian dhe të Ballkanit Perëndimor së bashku me drejtuesit më të lartë të institucioneve të Brukselit. Samiti që bën bashkë krerët e kontinentit të vjetër do të mbahet në ambientet private të Arenës Kombëtare. A2 CNN ka mësuar...

Bashkimi Europian e konsideron protestën e thirrur nga opozita në 6 dhjetor si një ushtrim i lirive të ligjshme të qytetarëve, që duhet të respektohet nga autoritetet pavarësisht se në të njëjtën ditë zhvillohet në Tiranë samiti BE-Ballkani Perëndimor. Në përgjigje të interesit të A2 CNN, që pyeti Delegacionin e...

Nga Vlora kryeministri Edi Rama ka sulmuar PD të Sali Berishës me akuzën që po kërkon të stabilizojë vendin. Ndërsa për vlonjatët ka premtuar t’i hapë aeroportin në fund të 2024 si dhe ta kthejë në një pikë të rëndësishme për prodhimin e energjisë. Socialistët ishin kujdesur që kryetarit të...

Tempulli i demokracisë duhej të ishte një arenë e përballjes së ideve, por fjalori i rrugës që dëgjohet herë me mikrofon e herë jo, e ka kthyer në skenë sherresh e ofendimesh personale, si hapi i fundit që ndan përfaqësuesit e popullit nga përdorimi i duarve. Rasti i fundit kishte...

Sulmet ndaj Sali Berishës, Edi Rama i përsëriti edhe në Tropojë, por këtë herë mori një kundërpërgjigje nga salla. “Rroftë Sali Berisha!”, deklaroi një qytetar. “Tani, patjetër”, iu përgjigj Rama.  Në vendlindjen e kryedemokratit, dikush i kishte shpëtuar filtrave të socialistëve. Rama u mundua fillimisht të durojë, por kur thirrjet...

Presidenti Bajram Begaj është i pakënaqur me sigurinë e institucionit që ai ka marrë në drejtim nga paraardhësi Ilir Meta. Sulmi i hakerave në sistemet e policisë dhe ato të e-Albania ka alarmuar Kreun e Shtetit, i cili nëpërmjet Sekretarit të Përgjithshëm i ka kërkuar para shtesë Kuvendit dhe Qeverisë për të mbrojtur sekretet shtetërore.

Presidenti Bajram Begaj është i pakënaqur me sigurinë e institucionit që ai ka marrë në drejtim nga paraardhësi Ilir Meta. Sulmi i hakerave në sistemet e policisë dhe ato të e-Albania ka alarmuar Kreun e Shtetit, i cili nëpërmjet Sekretarit të Përgjithshëm i ka kërkuar para shtesë Kuvendit dhe Qeverisë...