Gazmend Janku

ASSIGNMENT PRODUCER FOR CORRESPONDENTS

“Dekonspiroi” operacionin, merret i pandehur oficeri i policisë në Elbasan

15:31 • 20 Tetor 2020

“Dekonspiroi” operacionin, merret i pandehur oficeri i policisë në Elbasan

Prokuroria e Elbasanit ka marrë të pandehur një ish-punonjës të policisë i dyshuar se ka dekonspiruar një aksion policor të kolegëve të tij. Nën akuzë është vendosur ish-oficeri i policisë, Eduart Hasani, pasi dyshohet se në korrik të viti të kaluar ka dekonspiruar operacionin policor,...

Lexo lajmin e plotë

Pas 5 javëve mësim, 19 mësues dhe 15 nxënës të infektuar në Elbasan

12:53 • 20 Tetor 2020

Pas 5 javëve mësim, 19 mësues dhe 15 nxënës të infektuar në Elbasan

Pesë javë nga fillimi i shkollave të sistemit parauniversitar, edhe në qytetin e Elbasanit prania e virusit ka dhënë efektet e veta. Situata paraqitet shqetësuese. Janë 19 mësues dhe 15 nxënës të infektuar në shkollat 9-vjeçare dhe të mesme të qytetit.Situata e tyre shëndetësore paraqitet...

Lexo lajmin e plotë

Në gjendje të rënduar shëndetësore, naftëtaret e Ballshit në ditën e pestë të grevës së urisë

13:52 • 19 Tetor 2020

Në gjendje të rënduar shëndetësore, naftëtaret e Ballshit në ditën e pestë të grevës së urisë

Gratë naftëtare të Uzinës së Përpunimit të Naftës në Ballsh janë futur në ditën e pestë të grevës së urisë, me shpresën për të tërhequr vëmendjen e institucioneve shtetërore për kërkesat e tyre ekonomike për pagat e prapambetura. Përveç stafeve mjekësore që konstatojnë rëndimin e...

Lexo lajmin e plotë

Pronarë pa letra pronësie/ Elbasan, banorët e Mlizës pa dokumente për tokën

10:54 • 19 Tetor 2020

Pronarë pa letra pronësie/ Elbasan, banorët e Mlizës pa dokumente për tokën

Banorët e fshatit Mlizë në Bashkinë e Elbasanit, prej 30 vitesh nuk kanë marrë ende titujt e pronësisë për tokat që kanë. Ndonëse kanë vite që i punojnë, asnjë prej tyre nuk është pronar me certifikatë pronësie. Ky fakt i penalizon shumë këta banorë, pasi...

Lexo lajmin e plotë

Aksidentet Pogradec-Korçë/ Shkaqet kryesore, gabimi njerëzor dhe mjetet bujqësore

15:24 • 17 Tetor 2020

Aksidentet Pogradec-Korçë/ Shkaqet kryesore, gabimi njerëzor dhe mjetet bujqësore

Ditët që lamë pas kanë shënuar një rritje të numrit të aksidenteve rrugore, më të theksuara këto në akset Qaf Thanë-Pogradec, Qaf-Plloçë Korçë, dhe Korçë-Kapshticë, ku janë regjistruar disa aksidente të rënda që kanë sjellë për pasojë, plagosje dhe humbje jete, pa llogaritur dëmet e...

Lexo lajmin e plotë

Maskat në vende të hapura, qytetarët të ndarë në opinione dhe mundësi

15:21 • 15 Tetor 2020

Maskat në vende të hapura, qytetarët të ndarë në opinione dhe mundësi

Njerëz me maska në fytyrë mbizotëronin në rrugët e qyteteve kryesore të vendit, që në orët e para të mëngjesit, të kësaj të enjteje. Por, si për çdo vendim që ka të bëjë me përballimin e pandemisë, edhe vendosja e maskave në vende të hapura...

Lexo lajmin e plotë

Durrës, në pranga 9 drejtorë e specialistë të ARRSH, shpërdoruan detyrën

15:42 • 14 Tetor 2020

Durrës, në pranga 9 drejtorë e specialistë të ARRSH, shpërdoruan detyrën

Me kërkesë të prokurorisë së Durrësit dhe me vendim të gjykatës, policia ka vënë në pranga 9 zyrtarë të drejtorisë rajonale të autoritetit rrugor shqiptar, të cilët akuzohen për shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për ndërtim të paligjshëm. Të arrestuarit janë drejtorë drejtorish, anëtarë të...

Lexo lajmin e plotë

Greva në ditën e 17 në Ballsh, naftëtarët futen me forcë në uzinë

13:46 • 14 Tetor 2020

Greva në ditën e 17 në Ballsh, naftëtarët futen me forcë në uzinë

Në ditën e 17-të të grevës, naftëtarët e Ballshit, kanë mundur të futen në ambientet e uzinës së përpunimit të naftës. Pasi kanë thyer derën e hekurt dhe gardhin e policisë private, ata janë futur pikërisht në atë uzinë ku kanë punuar për dekada. Por...

Lexo lajmin e plotë

Dita e 16 e grevës së urisë në Ballsh, naftëtarët tentojnë të futen në uzinë

14:32 • 13 Tetor 2020

Dita e 16 e grevës së urisë në Ballsh, naftëtarët tentojnë të futen në uzinë

Naftëtarët grevistë të Ballshit kanë hyrë në ditën e 16 të grevës së tyre të urisë. Ndërsa disa prej naftëtarëve që i mbështesin nga jashtë kanë tentuar që të futen në ambientet e uzinës së përpunimit të naftës. Gjatë së martës, naftëtarët janë mbështetur edhe...

Lexo lajmin e plotë

Shirat “pushtojnë” vendin, përmbytje rrugësh në Durrës dhe Vlorë

11:36 • 13 Tetor 2020

Shirat “pushtojnë” vendin, përmbytje rrugësh në Durrës dhe Vlorë

Reshjet e nisura, mesditën e së hënës, dhe që vazhduan përgjatë gjithë natës në të gjithë territorin e vendit, kanë krijuar përmbytje të rrugëve, kryesisht në qytetet bregdetare, si dhe rënie dherash dhe gurësh në akse nacionale. Rrugët e qytetit të Durrësit ishin të parat që...

Lexo lajmin e plotë

Ballsh, dita e 15 e grevës, protestuesit marshojnë në qytet dhe bllokojnë rrugën

13:07 • 12 Tetor 2020

Ballsh, dita e 15 e grevës, protestuesit marshojnë në qytet dhe bllokojnë rrugën

Përveç grevës së urisë, e cila ka hyrë në ditën e saj të 15-të, naftëtarët e Ballshit kanë filluar protestat në rrugë. Në mbështetje të kolegëve të tyre të ngujuar dhe me qëllim tërheqjen e vëmendjes së autoriteteve shtetërore, ata kanë marshuar në qytetin e...

Lexo lajmin e plotë

Shkollat e Durrësit në kushte pandemie, mësim me turne në klasa dhe online

12:19 • 12 Tetor 2020

Shkollat e Durrësit në kushte pandemie, mësim me turne në klasa dhe online

Nxënësit dhe mësuesit kanë nisur, tashmë, një vit akademik shumë ndryshe nga të mëparshmit, për shkak të situatës globale të pandemisë COVID-19, dhe rregullave specifike që ka diktuar ky virus. Atyre të Durrësit, i është shtuar edhe problematika e infrastrukturës, si pasojë e tërmetit të...

Lexo lajmin e plotë

Plagosja e dyfishtë në Shkodër, policia identifikon një 19-vjeçar si autorin e dyshuar

11:22 • 12 Tetor 2020

Plagosja e dyfishtë në Shkodër, policia identifikon një 19-vjeçar si autorin e dyshuar

Policia e Shkodrës, brenda pak orësh, ka mundur të identifikojë autorin e dyshuar të plagosjes së dyfishtë të shefit të Policisë Bashkiake të Malësisë së Madhe, Mentor Hasanajt dhe babait të tij 70-vjeçar, Xhelal Hasanaj, ngjarje kjo e ndodhur mesditën e së dielës në rrethrrotullimin...

Lexo lajmin e plotë

Jeta e shpendëve shtegtarë në fotografi

10:49 • 12 Tetor 2020

Jeta e shpendëve shtegtarë në fotografi

“Wildlife Albania Photography” është grupi më i madh i fotografëve shqiptarë në të gjitha trevat shqipfolëse në rajon, që me aparatet e tyre sjellin foto të shpendëve shtegtarë dhe kafshëve të egra të kapura në natyrë. Ky grup ka organizuar një ekspozitë me fotografi, e...

Lexo lajmin e plotë

Maskat në ambientet jashtë, qytetarët pro dhe kundër mbajtjes në Kukës

17:45 • 11 Tetor 2020

Maskat në ambientet jashtë, qytetarët pro dhe kundër mbajtjes në Kukës

Në Kukës, një pjesë e mirë e qytetarëve pajtohen me mbajtjen e maskës në çdo ambient dhe e mirëpresin ndryshimin e protokollit të masave anti-Covid që do të futet në fuqi. Ka edhe nga ata qytetarë që thonë se në ambientet ku nuk ka shumë...

Lexo lajmin e plotë

Dimri fillon më herët në Kukës, banorët ankohen për çmimin e druve të zjarrit

13:48 • 07 Tetor 2020

Dimri fillon më herët në Kukës, banorët ankohen për çmimin e druve të zjarrit

Temperaturat në Kukës janë ulur ndjeshëm dhe dimri ka filluar më herët ndërsa qytetarët po përballen me çmime të shtrenjta në tregun e zi të shitjes së druve të zjarrit për ngrohje, edhe pse në fuqi është ende moratoriumi në pyje. Kjo ka krijuar vështirësi...

Lexo lajmin e plotë

Dita e 9 e grevës së urisë, naftëtarët të vendosur, por edhe të harruar nga qeveria

14:54 • 06 Tetor 2020

Dita e 9 e grevës së urisë, naftëtarët të vendosur, por edhe të harruar nga qeveria

Nëntë ditë nga nisja e grevës së urisë së naftëtarëve të uzinës së përpunimit të naftës në Ballsh dhe përveç përkeqësimit të shëndetit të grevistëve, asgjë tjetër nuk ka ndryshuar. Ndonëse kanë kërkuar që një ambulancë dhe një mjek të qëndrojë pranë ambienteve ku zhvillohet...

Lexo lajmin e plotë

Korçë, fermerët e mollës të dorëzuar, mungon ndihma e shtetit

14:45 • 06 Tetor 2020

Korçë, fermerët e mollës të dorëzuar, mungon ndihma e shtetit

Prodhim i ri, por avaz i vjetër e të njëjtat problematika. Një binom ky i pandashëm për fermerët që merren me kultivimin e mollës në rrethin e Korçës. Ky sezon duket mbarë sa i takon prodhimtarisë, por ajo që është më kryesorja, shitja e mollës...

Lexo lajmin e plotë

“Pusho shqip” edhe në dimër

16:12 • 12 Tetor 2020

“Pusho shqip” edhe në dimër

Me moton “Të ecim shtigjeve të Dardanisë ”, në Ditën Botërore të Turizmit është bërë hapja e sezonit turistik vjeshtë – dimër në Kosovë. Nga Brodi i Dragashit, përfaqësues të turizmit nga Kosova e Shqipëria kanë bërë thirrje për vazhdim të fushatës “ Pusho Shqip...

Lexo lajmin e plotë

Kryeprokurori në Elbasan: Bandat po diktojnë jetën ekonomike

16:25 • 05 Tetor 2020

Kryeprokurori në Elbasan: Bandat po diktojnë jetën ekonomike

Niveli i krimit në rritje, si dhe ekonomia dhe territori i qytetit po ndikohet nga bandat e krimit të organizuar, ishin konstatimet e kryeprokurorit të vendit Olsian Çela gjatë një takimi me vartësit në prokurorinë e Elbasanit. Sipas Çelës situata kërkon një përgjigje profesionale dhe...

Lexo lajmin e plotë

Familjarët denoncojnë zhdukjen e tre të rinjve në Malësinë e Madhe

15:22 • 05 Tetor 2020

Familjarët denoncojnë zhdukjen e tre të rinjve në Malësinë e Madhe

Prej dy ditësh, Policia e Malësisë së Madhe, është në kërkim të tre të rinjve nga fshati Vrith i Malësisë së Madhe, të cilët janë denoncuar të zhdukur nga familjarët e tyre që nga data 3 tetor. Klement Pepaj, Daniel Pepaj dhe Vilson Çutaj, të...

Lexo lajmin e plotë

Kukës, siguria e nxënësve në ndërgjegjen e shoferëve. Nuk ka policë, as pengesa

14:52 • 05 Tetor 2020

Kukës, siguria e nxënësve në ndërgjegjen e shoferëve. Nuk ka policë, as pengesa

Shkolla 9-vjeçare “Avni Rustemi” në qytetin e Kukësit, nga dera e jashtme lidhet drejtpërdrejtë me rrugën kryesore. Çdo ditë, në nisje dhe përfundim të mësimit, nxënësit duhet të përshkojnë këtë segment të rrugës kryesore të qytetit, mjaft i qarkulluar nga automjetet, e që në jo...

Lexo lajmin e plotë

Porti i peshkimit në Vlorë, i mbushur me inerte

14:59 • 04 Tetor 2020

Porti i peshkimit në Vlorë, i mbushur me inerte

Porti i peshkarexhave në Vlorë, ose Tri Port siç njihet ndryshe, ngjason me gjithçka tjetër përveçse me një port peshkimi. Në port mungon tërësisht infrastruktura, duke nisur që nga uji dhe dritat e deri tek pamundësia e mjeteve të peshkimit për të dalë dhe për...

Lexo lajmin e plotë

Regjistrimi në Universitete/ Vlorë, nuk ndalet ulja e numrit të studentëve

15:48 • 03 Tetor 2020

Regjistrimi në Universitete/ Vlorë, nuk ndalet ulja e numrit të studentëve

Faktin që Shqipëria po plaket e vërteton edhe numri i ulët i studenteve që regjistrohen në vitin e parë për studimet e larta. Vit pas viti ky numër po ulet. Dhe ulja e këtij numri nuk lidhet thjesht me faktin se të rinjtë nuk kanë...

Lexo lajmin e plotë

Vlorë, prag viti akademik, studentët në dhoma dyshe e me protokoll anti-COVID

11:53 • 01 Tetor 2020

Vlorë, prag viti akademik, studentët në dhoma dyshe e me protokoll anti-COVID

Nëntori do të sjellë në dyert e qytezës Studenti të Vlorës 240 studentë të cilët kanë depozituar kërkesën për akomodim në konviktet e këtij institucioni. Ndryshe nga vitet e tjera, ky fillimviti akademik ka në qendër të vëmendjes përballimin e situatës së pandemisë. Kjo është...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e pagës minimale, Shoqata e Biznesit në Kukës: Mund të nxisë skema manipulative

14:55 • 30 Shtator 2020

Rritja e pagës minimale, Shoqata e Biznesit në Kukës: Mund të nxisë skema manipulative

Rritja e pagës minimale  deri në 30 mijë lekë te reja siç u njoftua nga kryeministri Edi Rama, ditë më parë, nuk është mirëpritur me aq entuziazëm nga shoqata ”Biznesi për Biznesin” në qytetin e Kukësit. Përfaqësuesi i kësaj shoqate, Sokol Kolgjini,  shprehet se kjo...

Lexo lajmin e plotë

Trashëgimia ndër breza, mësuesi i historisë krijon muzeun etnografik në Pustec

14:51 • 30 Shtator 2020

Trashëgimia ndër breza, mësuesi i historisë krijon muzeun etnografik në Pustec

Atë që pushtetet lokale nuk e kanë bërë për vite e vite të tëra, mësuesit i është dashur që me punë dhe përkushtim të arrijë dhe të krijojë muzeun e parë etnografik në zonën turistike të Prespës në bashkinë e Pustecit. Spase Tërpo, tregon që...

Lexo lajmin e plotë

Shfaqje në ambiente të hapura, nis Festivali i 22-të ndërkombëtar i teatrit “Skampa’’ në Elbasan

10:03 • 30 Shtator 2020

Shfaqje në ambiente të hapura, nis Festivali i 22-të ndërkombëtar i teatrit “Skampa’’ në Elbasan

Këtë vit për shkak të pandemisë, numri i trupave teatrore është reduktuar, ndërsa shfaqjet do të mbahen në ambiente të hapura. Edicioni i 22-të i festivalit ndërkombëtar të teatrove, Skampa, që organizohet në Elbasan është parashikuar që të ndryshojë plotësisht formatin e tij, ndikuar natyrisht...

Lexo lajmin e plotë

Elbasan, u kallëzua drejtori i ISHSH, nisin hetimet për formularët e dyshuar për zgjedhjet

14:12 • 29 Shtator 2020

Elbasan, u kallëzua drejtori i ISHSH, nisin hetimet për formularët e dyshuar për zgjedhjet

Prokuroria e Elbasanit ka shansin të vërtetojë ose të hedhë poshtë pretendimet e Partisë Demokratike, mbi përdorimin e punonjësve të administratës për qëllime elektorale, ende pa nisur mirë fushata për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit të vitit të ardhshëm. Dega e Partisë Demokratike në Elbasan,...

Lexo lajmin e plotë

Pasojat e motit të keq, pemë e kioska të shkulura dhe rrëshqitje gurësh në rrugë

15:54 • 28 Shtator 2020

Pasojat e motit të keq, pemë e kioska të shkulura dhe rrëshqitje gurësh në rrugë

Era e fortë dhe reshjet e shiut që kanë përfshirë vendin tonë gjatë orëve të para të mëngjesit të së hënës, kanë vijuar të shfaqin probleme në zona të ndryshme të vendit. Në Vlorë, era e fortë ka shkulur pemë, si dhe ka zhvendosur kioska...

Lexo lajmin e plotë

Pas protestave, naftëtarët e Ballshit futen në grevë urie

12:49 • 28 Shtator 2020

Pas protestave, naftëtarët e Ballshit futen në grevë urie

Pas shumë protestash dhe premtimesh, naftëtarët e uzinës së përpunimit të naftës në Ballsh, janë detyruar paraditen e kësaj të hëne të marrin vendimin për t’u futur në grevë urie. I pari që është futur ka qenë kryetari i sindikatës së naftëtarëve Sokol Dautaj. Bashkë...

Lexo lajmin e plotë

Një ditë pas terrorit në Elbasan, bashkëshortja e viktimës kërkon drejtësi, banorët të frikësuar

13:52 • 25 Shtator 2020

Një ditë pas terrorit në Elbasan, bashkëshortja e viktimës kërkon drejtësi, banorët të frikësuar

Në lagjen e Elbasanit, e cila një ditë më parë u kthye në një fushëbetejë mes të moshuarit Lefter Zhidru dhe forcave të policisë, jeta ka rinisur normalisht. Por, shenja të betejës dhe ajo çka përjetuan banorët e zonës, janë mëse të dukshme. Nga dritarja,...

Lexo lajmin e plotë

Jeta në një dhomë 4 metra katrorë

15:21 • 22 Shtator 2020

Jeta në një dhomë 4 metra katrorë

Një dhomë jo më shumë se katër metra katror, është strehëza e familjes Pjetri në rrethinat e Elbasanit, në zonën e quajtur si prita e Zaranikës. Burrë e grua përpiqen të mbijetojnë me pagën e kempit të bashkëshortes dhe ato pak lekë që bashkëshorti arrin...

Lexo lajmin e plotë

Ujësjellësi i Vlorës, 80% e ujit që hidhet në rrjet nuk faturohet

14:21 • 20 Shtator 2020

Ujësjellësi i Vlorës, 80% e ujit që hidhet në rrjet nuk faturohet

Problemi i furnizmit të disa lagjeve të Vlorës me ujë të pijshëm është tashmë një problematikë prej dekadash të tëra. Sikur të mos mjaftonin problematikat e shumta në rrjetin e shpërndarjes dhe anën teknike, rezulton që në Vlorë, rreth 80% e ujit që hidhet në...

Lexo lajmin e plotë

Pas tërmetit tragjik, fillon rindërtimi i qytetit të ri në Shijak

17:23 • 19 Shtator 2020

Pas tërmetit tragjik, fillon rindërtimi i qytetit të ri në Shijak

Bashkia e Shijakut është bashkia e parë që do të nisë hapjen e themeleve për ndërtimin e pallateve, të cilat u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit të shkuar. Shijaku është një ndër epiqendrat e vazhdueshme të lëkundjeve sizmike të nëntorit të kaluar, që pësoi...

Lexo lajmin e plotë

Drama e fëmijëve në Al-Hawl, çifti i gjyshërve kërkon kthimin e nipit dhe mbesave

14:07 • 18 Shtator 2020

Drama e fëmijëve në Al-Hawl, çifti i gjyshërve kërkon kthimin e nipit dhe mbesave

Shtatë vite të cilat duken si një jetë e tërë që presin në mënyrë që të trokasë porta kryesore dhe të shohin në oborrin e shtëpisë nipërit dhe mbesat. Çifti i gjyshërve, Dylberi dhe Asija, për asnjë ditë nuk i humbin shpresat te Zoti, se...

Lexo lajmin e plotë

Golloberda pa ujë, banorët bllokojnë rrugën që t’i dëgjojë dikush

15:46 • 17 Shtator 2020

Golloberda pa ujë, banorët bllokojnë rrugën që t’i dëgjojë dikush

Banorë të fshatit Golloberdë në bashkinë e Maliqit janë detyruar të protestojnë dhe të bllokojnë rrugën e fshatit, për të tërhequr vëmendjen e autoriteteve lokale, për mungesën e ujit në banesat e tyre. Ata kanë denoncuar se problematika jetike për to asnjëherë nuk është marrë...

Lexo lajmin e plotë

Elbasan, vritet me armë zjarri vëllai i të kërkuarit për grabitjen në Rinas

13:46 • 17 Shtator 2020

Elbasan, vritet me armë zjarri vëllai i të kërkuarit për grabitjen në Rinas

Bujar Çela, vëllai i një prej personave të shpallur në kërkim për grabitjen e famshme të Rinasit, Talo Çelës, është ekzekutuar mëngjesin e kësaj të enjte në zonën e Bradasheshit, pranë qytetit të Elbasanit. Atentati mafioz ka ndodhur rreth orës 05:40 në një lokal që...

Lexo lajmin e plotë

Pa rrugë, pa ndriçim, pa ujë, Vlora turistike me lagje si në mesjetë

18:46 • 16 Shtator 2020

Pa rrugë, pa ndriçim, pa ujë, Vlora turistike me lagje si në mesjetë

Vlora turistike e promovuar me Lungomaren dhe bulevardin e rikonstruktuar, fsheh në brendësi te saj probleme serioze për banorët. Një shembull konkret i kësaj situate është një nga lagjet më të vjetra të qytetit, “1 Maji”. Pa rrugë, pa ndriçim, pa ujë të pijshëm, banorët...

Lexo lajmin e plotë

Atentati me eksploziv, Lleshaj pret hetimet, Balla i sigurt në kapjen e autorëve

12:20 • 16 Shtator 2020

Atentati me eksploziv, Lleshaj pret hetimet, Balla i sigurt në kapjen e autorëve

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, ka reaguar nga Elbasani në lidhje me atentatin mafioz të ndodhur mbrëmjen e së martës në Tiranë, ku u plagos Preng Gjini nga një sasi eksplozive të vendosur në autoveturën që drejtonte. Sipas Lleshajt, ngjarja ishte një goditje e pabesë...

Lexo lajmin e plotë

Naftëtarët në Tiranë. Protesta do të zhvendoset para Ministrisë së Energjetikës

14:18 • 15 Shtator 2020

Naftëtarët në Tiranë. Protesta do të zhvendoset para Ministrisë së Energjetikës

Protesta e naftëtarëve të uzinës së përpunimit të naftës në Ballsh, pritet të zhvendoset në Tiranë. Gjatë tubimit të radhës të mbajtur paraditen e kësaj të marte në dyert e rafinerisë, përfaqësuesit e Sindikatës së Naftëtarëve njoftuan se përgjigjen për shqetësimet që ata kanë, pagat...

Lexo lajmin e plotë

Kolonjë, dyshohen 10 mësues të infektuar me COVID-19

09:35 • 15 Shtator 2020

Kolonjë, dyshohen 10 mësues të infektuar me COVID-19

Burime zyrtare bëjnë me dije se 10 mësues në bashkinë e Kolonjës kanë shenja të COVID-19. Në momentin që këta mësues kanë shfaqur shenjat e para, janë vetizoluar në banesat e tyre deri në përgjigjen e rezultatit të tamponëve. Njësia vendore e kujdesit shëndetësor u...

Lexo lajmin e plotë

Nga tërmeti në pandemi, Durrësi rikthen nxënësit në shkolla me disa turne

15:10 • 14 Shtator 2020

Nga tërmeti në pandemi, Durrësi rikthen nxënësit në shkolla me disa turne

Edhe në Bashkinë e Durrësit, ku gati gjysma e objekteve shkollore janë në proces rindërtimi dhe rikonstruksioni për shkak të tërmetit, ka nisur viti i ri arsimor për sistemin parauniversitar. 24,624 nxënës i janë drejtuar bankave të shkollës me turne, nga të cilët 1777 për...

Lexo lajmin e plotë

Protesta e naftëtarëve në Ballsh, punëtorët përplasen fizikisht me policinë

12:18 • 14 Shtator 2020

Protesta e naftëtarëve në Ballsh, punëtorët përplasen fizikisht me policinë

Është përshkallëzuar, në një përleshje me forcat e policisë dhe atyre të ndërhyrjes së shpejtë, protesta e naftëtarëve të uzinës së përpunimit të naftës, në Ballsh. Ashtu siç kishin paralajmëruar, ata janë mbledhur para dyerve të uzinës, pasi nuk ka asnjë reagim as nga kompania,...

Lexo lajmin e plotë

Panik në urgjencën e Durrësit, shkëndija elektrike evakuon repartin e radiologjisë

15:23 • 09 Shtator 2020

Panik në urgjencën e Durrësit, shkëndija elektrike evakuon repartin e radiologjisë

Një shkëndijë elektrike në Repartin e Radiologjisë të Urgjencës në Spitalin e Durrësit, ka përhapur panik mes bluzave të bardha dhe pacienteve. Si pasojë e shkëndijës elektrike është shkaktuar tym, duke detyruar stafin e repartit të kryejnë evakuimin e 7 pacientëve. Edhe pse u njoftua...

Lexo lajmin e plotë

Motorët me qira në Elbasan, shqetësim për qytetarët, policia hesht

10:54 • 09 Shtator 2020

Motorët me qira në Elbasan, shqetësim për qytetarët, policia hesht

Motorët elektrikë, që jepen me qira, në qytetin e Elbasanit, janë kthyer në një shqetësim të madh për mijëra qytetarë që frekuentojnë pasdite bulevardin dhe lulishtet e qytetit. Minorenë pa asnjë njohje të rregullave të qarkullimit, marrin motorët elektrikë dhe futen si në rrugët e...

Lexo lajmin e plotë

30 shkolla në rindërtim. Durrës-Shijak, fillim i vështirë i vitit të ri shkollor

17:07 • 07 Shtator 2020

30 shkolla në rindërtim. Durrës-Shijak, fillim i vështirë i vitit të ri shkollor

Hapja e shkollave nën kushtet dhe rregullat e pandemisë është një sfidë për të gjitha njësitë vendore dhe bashkitë e vendit. Por, në Bashkinë e Durrësit dhe Shijakut, përveç pandemisë, autoritetet duhet të përballen edhe me mungesën fizike të objekteve arsimore, të cilat janë dëmtuar...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia nuk i ndal, në gusht mbi 800 mijë turistë nga Kosova

12:37 • 07 Shtator 2020

Pandemia nuk i ndal, në gusht mbi 800 mijë turistë nga Kosova

Muaji gusht ka shënuar fluksin më të lartë të turistëve nga Kosova drejt bregdetit shqiptar. Sipas të dhënave zyrtare nga policia kufitare e Kosovës, gjatë 31 ditëve të këtij gushti janë futur në Shqipëri mbi 813 mijë turistë. Edhe pse flitet për një fluks të...

Lexo lajmin e plotë

Operatorët turistikë të jugut: Kosova, Bjellorusia dhe Ukraina shpëtuan sezonin veror

13:55 • 06 Shtator 2020

Operatorët turistikë të jugut: Kosova, Bjellorusia dhe Ukraina shpëtuan sezonin veror

Sezoni turistik i këtij viti pandemik, ndonëse rezultoi brenda pritshmërive të operatorëve turistikë, mbeti në kuotën e 50%, ose sa gjysma e sezonit të vitit të kaluar. Operatorët turistikë vazhdojnë të shpresojnë që sezoni të vijojë deri në fund të muajit shtator, edhe pse prenotimet nuk...

Lexo lajmin e plotë

Masat kundër Covid-19/ Kukës, nxënësit mes vështirësive dhe dëshirës

13:32 • 06 Shtator 2020

Masat kundër Covid-19/ Kukës, nxënësit mes vështirësive dhe dëshirës

Viti i ri shkollor në sistemin parauniversitar që është parashikuar që të nisë më 14 shtator do të jetë një vit ndryshe, veçanërisht për nxënësit e ciklit 9-vjeçar. Për shkak të pandemisë Covid-19, Ministria e Shëndetësisë ka përpiluar një udhëzues me disa rregulla që duhen...

Lexo lajmin e plotë

Vështirësi financiare, bashkitë e Hasit e Tropojës duan fonde për hapjen e shkollave

13:32 • 03 Shtator 2020

Vështirësi financiare, bashkitë e Hasit e Tropojës duan fonde për hapjen e shkollave

Bashkitë e verilindjes po përballen me disa vështirësi financiare në këtë prag nisje të vitit të ri shkollor, në kushtet dhe rregullat e pandemisë Covid-19. Mungesa e fondeve dhe infrastruktura e pamjaftueshme për të siguruar kushtet e kërkuara në kuadër të protokollit sanitar janë problemet...

Lexo lajmin e plotë

Shpërndarja e ashures, bektashinjtë përkujtojnë heronjtë e Qerbelasë

19:25 • 02 Shtator 2020

Shpërndarja e ashures, bektashinjtë përkujtojnë heronjtë e Qerbelasë

Masat anti-Covid nuk kanë ndalur besimtarët bektashinj të mblidhen në teqenë e Melçanit për të festuar Ditën e Ashures, ëmbëlsirës në nder të dëshmorëve të Qerbelasë. Me dhjetëra besimtarë kanë marrë pjesë në fjalimin që baba Sadik Ibro mbajti në këtë teqe, duke ndarë mesazhe...

Lexo lajmin e plotë

Mbarështimi i bagëtive në Kukës, biznesi që po shuhet

11:40 • 01 Shtator 2020

Mbarështimi i bagëtive në Kukës, biznesi që po shuhet

Mbarështimi i blegtorisë është parë si mundësi për mbajtjen e ekonomisë familjare në pjesën dërrmuese të zonave rurale. Veçanërisht në zonën e Kukësit, ku bagëtitë njihen për mishin e mirë për shkak të ushqyerjes bio në kullota të pasura malore. Por, duket se ky biznes...

Lexo lajmin e plotë

Makthi në Kapshticë, përveç pritjes, 130 euro për person për të kaluar në Greqi

10:26 • 31 Gusht 2020

Makthi në Kapshticë, përveç pritjes, 130 euro për person për të kaluar në Greqi

Rikthehet makthi i pritjeve të emigrantëve shqiptarë për të kaluar drejt Greqisë. Nga mbrëmja e së dielës në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës kanë filluar të krijohen radhë, pasi autoritet kufitare greke, nuk lejojnë kalimin e më shumë se 300 personave në ditë, kusht...

Lexo lajmin e plotë

Ngrohja globale dhe mungesa e borës ulin nivelin e ujit në Liqenin e Shkodrës

10:38 • 31 Gusht 2020

Ngrohja globale dhe mungesa e borës ulin nivelin e ujit në Liqenin e Shkodrës

Vera e këtij viti, përveç të tjerave, ka nxjerrë në pah edhe një tjetër fenomen negativ, rënien e ndjeshme të nivelit të ujit në liqenin e Shkodrës. Uji ka rënë në nivelet më të ulëta, duke nxjerrë në sipërfaqe edhe anije të mbytura gjatë Luftës...

Lexo lajmin e plotë

Video
11:47 • 30 Gusht 2020
Mbyllet sërish kufiri në Kapshticë, plotësohet kuota prej 300 personash
Viti i ri mësimor, Bashkia e Elbasanit vë në dispozicion Teatrin dhe Pallatin e Sportit

12:35 • 28 Gusht 2020

Viti i ri mësimor, Bashkia e Elbasanit vë në dispozicion Teatrin dhe Pallatin e Sportit

Rreth 200 shkolla, kopshte e çerdhe të Bashkisë së Elbasanit po bëhen gati për fillimin e vitit të ri mësimor 2020-2021. Në një periudhë jo të zakonshme të diktuar nga Covid 19, godinat duhet të plotësojnë kushte shtesë sidomos për sa i përket higjienës dhe...

Lexo lajmin e plotë

Hapja e shkollave në Kukës, problem janë fondet dhe uji i pijshëm

12:19 • 28 Gusht 2020

Hapja e shkollave në Kukës, problem janë fondet dhe uji i pijshëm

Marrja e masave për fillimin e vitit të ri shkollor në sistemin parauniversitar në Kukës, duke pasur parasysh edhe protokollet që duhen zbatuar në kushtet e pandemisë, duket se ka vënë në vështirësi dy institucionet kryesore përgjegjëse për krijimin e kushteve sa më optimale, që...

Lexo lajmin e plotë

“Art Koloni 2020”, Pogradeci pret piktorë nga rajoni dhe Europa

10:55 • 28 Gusht 2020

“Art Koloni 2020”, Pogradeci pret piktorë nga rajoni dhe Europa

Ka startuar në qytetin e Pogradecit aktiviteti “Kolonia e Artit Pogradec 2020”. Piktorët nga Maqedonia e Veriut dhe Kosova kanë performuar në natyrë te sheshi i trëndafilave. Nën tingujt muzikor të Mariza Ikonomit, aromës së trëndafilave, ata kanë hedhur në telajo bojrat shumëngjyrëshe sipas perceptimit...

Lexo lajmin e plotë

Kukësi – Slavia Sofia, Gjici: Bullgarët janë ekip i fortë, por duhet t’i kalojmë

17:31 • 26 Gusht 2020

Kukësi – Slavia Sofia, Gjici: Bullgarët janë ekip i fortë, por duhet t’i kalojmë

Ekipi i Kukësit do të luajë këtë të enjte në stadiumin “Air Albania” me Slavian e Sofiës, ndeshjen e vlefshme për turin e parë kualifikues në Europa League. Verilindorët i janë nënshtruar dje testeve për Covid-19, dhe fatmirësisht kanë rezultuar të gjithë negativë, si stafi...

Lexo lajmin e plotë