Gjon Gjeka

CORRESPONDENT/JOURNALIST - NORTH ALBANIA

Nik Gjeloshaj kundërshton masat anticovid në Tuz, nis hetimi për vepër penale

22:28 • 24 Shkurt 2021

Nik Gjeloshaj kundërshton masat anticovid në Tuz, nis hetimi për vepër penale

Gjykata e Malit të zi do të hapë një çështje penale në lidhje me deklaratën e Kryetarit të Komunës së Tuzit, ku deklaroi se nuk do të respektojë masat e qeverisë për parandalimin e koronavirusit. Prokuroria Themelore e Shtetit e Podgoricës do të hetojë nëse...

Lexo lajmin e plotë

Spitalet rajonale, 74 të shtruar me Covid-19 në Durrës dhe Shkodër

15:28 • 23 Shkurt 2021

Spitalet rajonale, 74 të shtruar me Covid-19 në Durrës dhe Shkodër

Një javë nga hapja e dy spitaleve rajonale të Durrësit dhe Shkodrës, si spitale për trajtimin e pacientëve me koronavirus, numri i të hospitalizuarve në këto dy spitale kanë shkuar në 74 pacientë të shtruar. Numrin më të madh të pacientëve të shtruar dhe atyre...

Lexo lajmin e plotë

Sulmohet autobusi me turistë shqiptarë në Malin e Zi

10:51 • 18 Shkurt 2021

Sulmohet autobusi me turistë shqiptarë në Malin e Zi

Është sulmuar me gurë në Berane të Malit të Zi autobusi me turistë shqiptarë që kishin shkuar për ski në Kolashin. Sipas televizionit publik të Malit të Zi, autobusi i përket agjencisë “Gjafa Tours” dhe policia është duke u marrë me rastin. Nuk është bërë...

Lexo lajmin e plotë

Nënshkodra nën ujë, lumi Drin dhe liqeni mbi nivelet maksimale

12:45 • 15 Shkurt 2021

Nënshkodra nën ujë, lumi Drin dhe liqeni mbi nivelet maksimale

Ndërsa i gjithë vendi është mbërthyer nga akulli dhe i ftohti në zonën e Nënshkodrës vijon të jetë shqetësuese situata e përmbytjeve. Njësitë administrative, Ana e Malit, Dajç, Velipojë, Guri i Zi, Rrethina dhe Bërdica kanë mijëra hektarë tokë nën ujë. Edhe pse uji ka...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq në Lezhë, rrëzohen shtyllat e energjisë elektrike

19:17 • 14 Shkurt 2021

Moti i keq në Lezhë, rrëzohen shtyllat e energjisë elektrike

Moti i keq që ka përfshirë vendin ka shkaktuar probleme në të gjithë qarkun e Lezhës. Në segmentin Lezhë-Shëngjin, erërat e forta kanë rrëzuar shtyllat e transmetimit të energjisë elektrike. Kjo ka krijuar probleme me furnizimin me energji në disa zona. Vendi është përfshirë nga...

Lexo lajmin e plotë

Acar dhe dëborë, 40 pasagjerë kërkojnë ndihmë në autobusin e bllokuar në aksin Milot-Lezhë

21:20 • 13 Shkurt 2021

Acar dhe dëborë, 40 pasagjerë kërkojnë ndihmë në autobusin e bllokuar në aksin Milot-Lezhë

Reshjet e forta të dëborës kanë bllokuar një autobus me rreth 40 pasagjerë në aksin Milot-Lezhë. Sipas dëshmive, në gjenden të mitur dhe të moshuar, që të paktën prej tre orësh luftojnë me acarin e këtyre orëve.   Pasagjerët denoncojnë faktin se kanë alarmuar forcat...

Lexo lajmin e plotë

Kisha e Shirgjit në rrezik, uji përmbyt edhe trashëgiminë kulturore

11:50 • 12 Shkurt 2021

Kisha e Shirgjit në rrezik, uji përmbyt edhe trashëgiminë kulturore

Përmbytjet që kanë pushtuar prej më shumë se një muaji gjithë zonën e Nënshkodrës po rrezikojnë dëmtimin edhe të trashëgimisë kulturore të zonës. Në Shirgj të Njësisë Administrative të Dajçit ndodhen rrënojat edhe fasada perëndimore e një manastiri, që mendohet që mund të jetë ndërtuar...

Lexo lajmin e plotë

“Bllokohet” Dajçi, rëndohet situata e përmbytjeve në Shkodër

12:33 • 11 Shkurt 2021

“Bllokohet” Dajçi, rëndohet situata e përmbytjeve në Shkodër

Nëse deri dje Dajçi kishte hektarë të tërë nën ujë, mëngjesin e kësaj të enjteje kjo zonë është bllokuar totalisht. Rruga që të çon në Dajç ka prezencë uji duke vështirësuar deri në pamundësi kalimin e mjeteve të vogla. Banorët e zonës janë detyruar të...

Lexo lajmin e plotë

Ngjarje e rëndë në Velipojë, 12-vjeçarja vret veten aksidentalisht me armë gjahu

20:25 • 10 Shkurt 2021

Ngjarje e rëndë në Velipojë, 12-vjeçarja vret veten aksidentalisht me armë gjahu

Një ngjarje e rëndë është regjistruar sot në fshatin Baks, në Velipojë. Një vajzë 12-vjeçare ka vrarë veten aksidentalisht me armë gjahu. E mitura me inicialet E.Gj. fillimisht është plagosur, por gjatë rrugës për në Spitalin e Shkodrës ka ndërruar jetë....

Lexo lajmin e plotë

Përkeqësohet situata në Shkodër, rritet niveli i ujit dhe tokat e përmbytura

12:40 • 10 Shkurt 2021

Përkeqësohet situata në Shkodër, rritet niveli i ujit dhe tokat e përmbytura

Mëngjesi i datës 10 shkurt ka sjellë një situatë më të rënduar sa i takon zonave të përmbytura në Bashkinë e Shkodrës. Thuajse në të gjitha fshatrat e njësive administrative, Ana e Malit, Dajç, Berdicë, Guri i zi, Velipojë dhe rrethina, jo vetëm që është...

Lexo lajmin e plotë

Rruga Koman-Vau i Dejës mbi 40 vite pa asnjë mirëmbajtje

12:48 • 07 Shkurt 2021

Rruga Koman-Vau i Dejës mbi 40 vite pa asnjë mirëmbajtje

Rruga e Komanit rreth 40 km nga Vau i Dejës deri në Koman, ndonëse një aks panoramik përbri liqenit të Vaut të Dejës është ndër akset më të rrezikshme në veri të vendit. Që prej ndërtimit në fund të viteve ‘70 ky aks nuk ka...

Lexo lajmin e plotë

Fermeri i Shieqit, me varkë për të parë tokat me vreshta

12:26 • 04 Shkurt 2021

Fermeri i Shieqit, me varkë për të parë tokat me vreshta

Ndoshta është nga fermerët e vetëm në botë që është i detyruar të shkojë me varkë për të parë vreshtat e tij. Kjo është pamja te tokat me vreshta të investuara nga Florjan Shabani, në fshatin Shieq të Dajçit, në Bashkinë e Shkodrës. Gjithë kursimet...

Lexo lajmin e plotë

Apeli i fermerit në Dajç: Shteti të na ndihmojë, jemi të shkatërruar

15:05 • 03 Shkurt 2021

Apeli i fermerit në Dajç: Shteti të na ndihmojë, jemi të shkatërruar

Një muaj nën pushtetin e ujit, banorët e Nënshkodrës përveç problematikave dhe vuajtjeve humanitare dhe njerëzore, po nxjerrin në pah edhe dëmet e shumta ekonomike në të mbjella dhe investimet që kanë bërë në pemëtari dhe blegtori. Lek Kopshti nga fshati Dajç, nuk nguron të...

Lexo lajmin e plotë

Rrezik në Obot dhe Dajç, Ademi: Qeveria, e pamëshirshme ndaj situatës

15:42 • 01 Shkurt 2021

Rrezik në Obot dhe Dajç, Ademi: Qeveria, e pamëshirshme ndaj situatës

Niveli i ujit është rritur ndjeshëm gjatë kësaj të hëne dhe në mënyrë të veçantë në fshatrat Dajç dhe Obot të Bashkisë së Shkodrës, ku gjithçka është e mbuluar nga uji. Në zonat e përmbytura, tashmë prej më shumë se katër javësh, ka qenë kryebashkiakja...

Lexo lajmin e plotë

Situata e reshjeve në Shkodër: Shtohet sipërfaqja e përmbytur

12:06 • 01 Shkurt 2021

Situata e reshjeve në Shkodër: Shtohet sipërfaqja e përmbytur

Vijon të përkeqësohet situata e përmbytjeve në zonën e Nënshkodrës. Reshjet e një nate më parë që vijojnë të bien kanë bërë që sipërfaqja e përmbytjes jo vetem të rritet, por uji po shton ndjeshëm thellësinë e tij në toka bujqësore dhe oborret e banesave....

Lexo lajmin e plotë

Arrestohet pas 10 vitesh ish-efektivi i FNSH, akuzohet për vrasje

22:07 • 31 Janar 2021

Arrestohet pas 10 vitesh ish-efektivi i FNSH, akuzohet për vrasje

Policia e Shkodrës ka arrestuar ish-efektivin e FNSH, Ylli Ceka, i cili 10 vjet më parë vrau shtetasin Edvin Vogli. Ish-efektivi i FNSH në Tiranë ishte shpallur në kërkim, që më 11 dhjetor 2010. Ai u kap këtë të diel nga policia e Shkodrës teksa...

Lexo lajmin e plotë

Rreziku nga lumi Kir, banorët e fshatit Bardhaj kërkojnë ndihmë para se të jetë vonë

14:39 • 31 Janar 2021

Rreziku nga lumi Kir, banorët e fshatit Bardhaj kërkojnë ndihmë para se të jetë vonë

A2 CNN udhëton drejt fshatit Bardhaj. Rruga tashmë është në rrezik shëmbjeje. Banorët aty kanë vendosur disa gurë në mënyrë që kalimtarët mos të përfundojnë në lumë, por shprehen se kjo nuk është zgjidhje. Ata shpjegojnë se rreth 20 shtëpi të fshatit janë të rrezikuara,...

Lexo lajmin e plotë

Shkodër, polici aksidenton për vdekje çiklistin

19:34 • 29 Janar 2021

Shkodër, polici aksidenton për vdekje çiklistin

Një aksident me pasojë vdekjen e një personi ka ndodhur pak më parë në aksin Koplik – Shkodër. Një punonjës i policisë ka aksidentuar për vdekje një person që po udhëtonte me biçikletë. Aksidenti është regjistruar në fshatin Shtoj i Ri. Viktima është 49-vjeçari me...

Lexo lajmin e plotë

Apel për ndihmë, Ana e Malit, 22 ditë nën pushtetin e ujit

15:11 • 29 Janar 2021

Apel për ndihmë, Ana e Malit, 22 ditë nën pushtetin e ujit

Njësia administrative, Ana e Malit, ka 22 ditë nën pushtetin e ujit, si pasojë e përmbytjeve që kanë nisur që në datën 8 janar. Mjafton ky fakt dhe nuk është e vështirë të kuptohet situata që mbizotëron në fshatrat e kësaj zone. Kryetari i njësisë...

Lexo lajmin e plotë

Uji nuk ndalet në Shkodër, Peleshi “përplaset” me Ademin për situatën

14:57 • 28 Janar 2021

Uji nuk ndalet në Shkodër, Peleshi “përplaset” me Ademin për situatën

Situata e përmbytjeve në zonën e Nënshkodrës vijon të mbetet problematike sa i takon përmbytjeve. Mëngjesin e kësaj të enjteje, pranë fshatit Shirq, është çarë argjinatura e lumit Buna duke bërë që ujërat të vërshojnë drejt fushave dhe banesave të këtij fshati. Brenda pak orësh...

Lexo lajmin e plotë

Oboti, “moçalishte”. Udhëtim me motobarkën e ushtrisë në zonën e përmbytur

20:28 • 27 Janar 2021

Oboti, “moçalishte”. Udhëtim me motobarkën e ushtrisë në zonën e përmbytur

Në Obot të Shkodrës mund të kalohet vetëm përmes motobarkës, pasi e gjithë zona ndodhet nën pushtetin e ujit, ku niveli ka shkuar në një meter lartësi. Niveli i ujit në këtë zonë ka kaluar një metër dhe duket sikur ky vend ka qenë përherë...

Lexo lajmin e plotë

Nga Shkodra në Durrës, stalla bagëtish dhe oborre banesash të përmbytura

14:41 • 26 Janar 2021

Nga Shkodra në Durrës, stalla bagëtish dhe oborre banesash të përmbytura

Muriqani është një tjetër zonë që, prej ditësh, ndodhet nën pushtetin e ujit. Sipërfaqe të tëra me tokë bujqësore janë nën ujë, ndërsa po rrezikohet seriozisht edhe bagëtia nga mungesa e ushqimit, por dhe nga rreziku i përmbytjes së stallave. Një zonjë e moshuar, 72-vjeçare,...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:50 • 25 Janar 2021
Dëmtohen linjat e transmetimit, Iballë, tri fshatra prej ditësh pa energji elektrike
Rrëshqitje dheu në Shkopet, aksi rrugor kalohet me një kah

18:22 • 23 Janar 2021

Rrëshqitje dheu në Shkopet, aksi rrugor kalohet me një kah

Reshjet e shirave gjatë ditës së sotme kanë krijuar probleme në rrugën nacionale Skuraj – Burrel. Masivë gurësh kanë rrëshqitur në rrugë pranë Shkopetit duke u bërë burim aksidenti. Në shumë vende kjo rrugë është e pakalueshme për automjetet e vogla për shkak të gurëve...

Lexo lajmin e plotë

Klos, gjendet në lumë një predhë luftarake

14:04 • 22 Janar 2021

Klos, gjendet në lumë një predhë luftarake

Një banor i zonës së Klosit ka qenë duke mbledhur dru zjarri përgjatë lumit, kur është përballur me një predhë luftarake në bregun e lumit Mat. Ai ka njoftuar menjëherë organet e policisë lokale, të cilët kanë shkuar në vendin e ngjarjes. Këta të fundit...

Lexo lajmin e plotë

Entuziazëm i madh në Shkodër për fitoren e Vllaznisë, policia shpërndanë tifozët

22:50 • 20 Janar 2021

Entuziazëm i madh në Shkodër për fitoren e Vllaznisë, policia shpërndanë tifozët

Vllaznia mori fitoren e 11, nga 15 ndeshjet e para, të këtij sezoni në Kategorinë Superiore, teksa mundi Bylisin me një gol në minutat shtesë, të shënuar nga Hoxhaj. Shkodranët janë duke kaluar një periudhë fantastike në futbollin shqiptar, teksa udhëheqin renditjen me 9 pikë...

Lexo lajmin e plotë

Rrëshqitja e rrugës, Bashkia e Lezhës krijon by-pass provizor për banorët

16:11 • 20 Janar 2021

Rrëshqitja e rrugës, Bashkia e Lezhës krijon by-pass provizor për banorët

Prej më shumë se 10 ditësh, rruga Lezhë-Ungrej në afërsi të Kallmetit është e dëmtuar si pasojë e një rrëshqitje masive gjatë periudhës së shirave në 7, 8 dhe 9 janar. Për pasojë, mbi 1 mijë banorë të fshatrave të ndryshëm që përdornin këtë rrugë...

Lexo lajmin e plotë

Dy shpërthime të fuqishme trondisin Lezhën

21:49 • 19 Janar 2021

Dy shpërthime të fuqishme trondisin Lezhën

Dy shpërthime të fuqishme janë ndjerë në zonën e Lezhës rreth orës 19:40 dhe 19:41 në Shëngjin, Ishull Shëngjin dhe Ishull Lezhë, por ende nuk ka asgjë të raportuar. Policia ka rrethuar dhe po patrullon në zonë, por ende nuk ka asnjë shpjegim mbi atë...

Lexo lajmin e plotë

Aksident me një të vdekur në Milot-Fushë Krujë

19:42 • 19 Janar 2021

Aksident me një të vdekur në Milot-Fushë Krujë

Një aksident me vdekje ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin Milot-Fushë Krujë. Sikurse bëhët me dije, ngjarja ka ndodhur rreh orës 19:20 pranë kryqëzimit në Fushë Mamurras, dhe si pasojë ka humbur jetën një 70-vjeçar. Viktima me iniciale P.P ka qenë duke udhëtuar me...

Lexo lajmin e plotë

Prej një viti pa aktivitet, sportet e sallave do të hapen brenda një muaji

22:59 • 20 Janar 2021

Prej një viti pa aktivitet, sportet e sallave do të hapen brenda një muaji

Me 2020-n që u fshi nga kalendari dhe prej një viti pa gara kombëtare, tashmë sportet e sallave mund të festojnë. Disiplinat që praktikohen në ambiente të mbyllura apo pallate sporti pritet të kthehen në aktivitet në fund të muajit janar, ose maksimalisht në muajin...

Lexo lajmin e plotë

Shkodër, dëme të mëdha në kulturat bujqësore, Oboti ende nën ujë

13:29 • 19 Janar 2021

Shkodër, dëme të mëdha në kulturat bujqësore, Oboti ende nën ujë

Prej më shumë se një jave, mijëra hektarë me tokë bujqësore vazhdojnë të qëndrojnë nën ujë në fushën e Obotit në Shkodër. Blerim Brahimaj, një nga fermerët e zonës, vjen çdo ditë të shikojë tokat e tij, me shpresën që uji të ulet disa centimetra...

Lexo lajmin e plotë

Iballa prej një jave e izoluar nga bora, prej 10 ditësh pa energji

11:17 • 16 Janar 2021

Iballa prej një jave e izoluar nga bora, prej 10 ditësh pa energji

Reshjet e borës kanë krijuar probleme në disa zona të vendit. Më e vështirë situata paraqitet në Njësinë Administrative Iballë të Bashkisë së Fushë Arrësit, e cila ka rreth një javë që është izoluar nga dëbora. Deri më tani në bora ka thyer tri shtylla...

Lexo lajmin e plotë

Arat me grurë kthehen në “liqen”, fermerët në Torovicë: Këtë vit s’ka prodhim

15:24 • 15 Janar 2021

Arat me grurë kthehen në “liqen”, fermerët në Torovicë: Këtë vit s’ka prodhim

Këtë vit, Tonin Shkëmbi nuk do të ketë grurë për të shitur. Ai kishte planifikuar që të nxirrte si prodhim të paktën 400 kuintal grurë, por përmbytjet e ditëve të fundit kanë shkatërruar gjithçka në tokat e tij. Tregtia e grurit është e vetmja e...

Lexo lajmin e plotë

“Tërbohet” Liqeni i Shkodrës, dallgët përplasen me shëtitoren

20:02 • 13 Janar 2021

“Tërbohet” Liqeni i Shkodrës, dallgët përplasen me shëtitoren

Pasditen e sotme liqeni i Shkodrës ka arritur pikën e tij maksimale për shkak të situatës së krijuar nga reshjet e shiut ditët e fundit. Pas ngritjes së nivelit të ujit dhe erës që po frynte, liqeni ngjan me një det, pasi dallgët arrijnë në...

Lexo lajmin e plotë

Torovicë, përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut kërcënojnë banesat, banorët “në qiell të hapur”

18:08 • 12 Janar 2021

Torovicë, përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut kërcënojnë banesat, banorët “në qiell të hapur”

Në Torovicë të Lezhës, përveç tokave bujqësore që janë të mbuluara me ujë nga përmbytjet e ditëve të fundit, shumë nga familjet kanë një hall edhe më të madh.  Dherat vazhdojnë të rrëshqasin, duke rrezikuar seriozisht shembjen e banesave të tyre.   Disa familje kanë mbetur...

Lexo lajmin e plotë

Përmbytjet në Lezhë, 30 familje të evakuara, 2600 ha tokë nën ujë, dëmtohet “Ura e Zogut”

14:52 • 12 Janar 2021

Përmbytjet në Lezhë, 30 familje të evakuara, 2600 ha tokë nën ujë, dëmtohet “Ura e Zogut”

Lezha është një ndër qarqet më të goditura nga moti i keq dhe përmbytjet e ditëve të fundit që pushtuan vendin, me sipërfaqen më të madhe nën ujë dhe dëmet më të mëdha materiale. Pavarësisht se reshjet e shiut janë ndërprerë gjatë ditës së sotme,...

Lexo lajmin e plotë

Shkodër, plagosje me armë zjarri tek ish-Artistikja

23:36 • 11 Janar 2021

Shkodër, plagosje me armë zjarri tek ish-Artistikja

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në mbrëmje në qytetin e Shkodrës, ku si pasojë është plagosur një person. Sipas burimeve, bëhet fjalë për shtetasin Eduart Lekndreaj, 24 vjeç. I plagosuri ka marrë një plagë në këmbë, aktualisht ndodhet në Spitalin e Shkodrës, por...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:15 • 11 Janar 2021
Pasojat e reshjeve, probleme me tokat bujqësore, energjinë elektrike dhe ujin
Shkodër, liqeni pranë pikës kritike

14:23 • 10 Janar 2021

Shkodër, liqeni pranë pikës kritike

Bashkia e Shkodrës vijon të mbetet ndër zonat më të prekura nga përmbytjet që kanë përfshirë ultësirën perëndimore të vendit prej disa ditësh. Të dhënat hidrike të kësaj të diele flasin për një rritje të nivelit të prurjeve të dy lumenjve Drin dhe Buna, që...

Lexo lajmin e plotë

Reshjet nxjerrin jashtë shtratit lumin Gjadër, izolohen shumë fshatra

14:53 • 09 Janar 2021

Reshjet nxjerrin jashtë shtratit lumin Gjadër, izolohen shumë fshatra

Reshjet e shiut të ditëve të fundit, të cilat shkaktuan prurje të mëdha në lumenjt Mat, Drin e Gjadër kanë nxjerrë nga shtrati këtë të fundit duke bërë që Fusha e Zadrimës të mbulohet nga uji dhe shumë fshatra të izolohen. Më të prekur janë...

Lexo lajmin e plotë

Reshjet shkaktojnë probleme në Pukë

11:46 • 09 Janar 2021

Reshjet shkaktojnë probleme në Pukë

Reshjet dendura kanë shkaktuar probleme në zonën e Pukës. Situata më e rëndë paraqitet në segmentin e rrugës kombëtare Kryqëzim Hadroi – Gjegjan – Mirditë, në të cilin, edhe pse janë investuar disa miliona euro për rindërtimin e tij, ende nuk ka mirëmbajtje nga Autoriteti...

Lexo lajmin e plotë

Rrëshqitje dherash në Lezhë dhe Mirditë, rrezikojnë të shemben disa ndërtesa

19:39 • 08 Janar 2021

Rrëshqitje dherash në Lezhë dhe Mirditë, rrezikojnë të shemben disa ndërtesa

Si pasojë e reshjeve të dendura të shiut, banesat në afërsi të spitalit rajonal në Lezhë, rrezikojnë të shëmben nga rrëshqitja e dherave. Për këtë arsye janë evakuuar 7 familje. E njëjta gjë ndodh edhe në fshatin Klos në Mirditë, ku rrezikohet banesa e një...

Lexo lajmin e plotë

Situatë e rëndë nga përmbytjet në Shkodër, uji “pushton” mijëra hektarë toke

15:54 • 08 Janar 2021

Situatë e rëndë nga përmbytjet në Shkodër, uji “pushton” mijëra hektarë toke

Bashkia e Shkodrës dhe zonat përreth saj janë më të goditura nga pasojat e reshjeve që kanë pushtuar vendin ditët e fundit. Në disa njësi administrative, uji ka pushtuar me mijëra hektarë toke dhe të mbjella, si dhe ka vështirësi në lëvizjen midis fshatrave. Kryetarja...

Lexo lajmin e plotë

Situata e reshjeve, probleme me përmbytjet dhe rrugët nga jugu në veri

15:43 • 08 Janar 2021

Situata e reshjeve, probleme me përmbytjet dhe rrugët nga jugu në veri

Reshjet me intensitet të lartë të ditëve të fundit kanë filluar të japin probleme thuajse në të gjithë vendin, nga jugu në veri. Lumi i Vjosës ka dalë nga shtrati mëngjesin e kësaj të premte, duke filluar përmbytjen e tokave përreth. Prurjet që vazhdojnë të...

Lexo lajmin e plotë

I vendosi lëndë plasëse një objekti në Shëngjin, gjykata lë në burg 21-vjeçarin

12:08 • 04 Janar 2021

I vendosi lëndë plasëse një objekti në Shëngjin, gjykata lë në burg 21-vjeçarin

Gjykata e rrethit gjyqësor në Lezhë ka vendosur masën arrest në burg për 21-vjeçarin, Erald Pajtani, të arrestuar si i dyshuar për vënien e një sasie lëndë plasëse në kolonat e një objekti në ndërtim, në zonën e Ranës së Hedhur në Shëngjin. Në seancën...

Lexo lajmin e plotë

Aksident i rëndë në Laç, makina përplaset me trafikndarësen dhe përfshihet nga flakët

17:08 • 03 Janar 2021

Aksident i rëndë në Laç, makina përplaset me trafikndarësen dhe përfshihet nga flakët

Një aksident i rëndë ka ndodhur pasditen e së dielës në autostradën Milot-Mamurras. Një automjet është përplasur fillimisht me trafikndarësen, ndërsa më pas është përfshirë nga flakët. Si pasojë e aksidentit, drejtuesi i automjetit ka shpëtuar pa lëndime, ndërsa i plagosur ka mbetur pasagjeri. Rrethanat...

Lexo lajmin e plotë

Aksident i trefishtë në autostradën Shkodër-Lezhë

18:56 • 31 Dhjetor 2020

Aksident i trefishtë në autostradën Shkodër-Lezhë

Një aksident i trefishtë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në autostradën Shkodër-Lezhë, te kryqëzimi i Blinishtit. Sikurse bëhet me dije, përplasja ka qenë e fortë dhe dy persona janë dërguar në gjendje të rëndë në spitalin rajonal të Lezhës....

Lexo lajmin e plotë

Veriu dhe Verilindja zbardhen nga reshjet e dëborës

12:27 • 28 Dhjetor 2020

Veriu dhe Verilindja zbardhen nga reshjet e dëborës

Reshjet e borës mbuluan disa zona në veriun e Shqipërisë, ndonëse densiteti mbetet ende i ulët dhe nuk është krijuar ndonjë problem për sa i përket qarkullimit. Bora e rënë gjatë natës në lartësinë mbi 700 m mbi nivelin e detit, në zonat e Mbishkodrës,...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia kufizon vizitat në ditët e festave

20:02 • 25 Dhjetor 2020

Pandemia kufizon vizitat në ditët e festave

Në kohë të vështira si këto që po kalojmë, edhe dita e Krishtlindjeve nuk mund të ishte normale. Në Juban të Shkodrës, familja e Paulin dhe e Regjina Ndrekës, e kanë derën dhe zemrën hapur siç do vit, por janë të paktë miqtë që i...

Lexo lajmin e plotë

Krishtlindje ndryshe, në Shkodër e Korçë mbahen meshat e lindjes së Jezusit

12:19 • 25 Dhjetor 2020

Krishtlindje ndryshe, në Shkodër e Korçë mbahen meshat e lindjes së Jezusit

Tuneli dezinfektues në hyrje të katedrales katolike në Shkodër si dhe maskat në fytyrë ishin të vetmet gjëra që të linin të kuptohej se po jetojmë në një kohë pandemie. Ndryshe nga sa ishte parashikuar, shumë besimtarë kanë preferuar të jenë të grumbulluar për të...

Lexo lajmin e plotë

Shkodër, çmime më të lira, por më pak blerës në vigjiljen e festave

13:06 • 23 Dhjetor 2020

Shkodër, çmime më të lira, por më pak blerës në vigjiljen e festave

Asnjëherë më parë në këtë periudhë të vitit, tregjet ushqimore dhe ato të fruta-perimeve të Shkodrës nuk kanë qenë kaq bosh. Blerësit janë të rrallë në tezga, ndërsa tregtarët shprehen se rënia e fuqisë  blerëse ka filluar që në fillim të këtij viti dhe tani...

Lexo lajmin e plotë

Gjykohet dosja “Bajri”, “grupi kriminal”, me dënime për armëmbajtje pa leje

11:46 • 23 Dhjetor 2020

Gjykohet dosja “Bajri”, “grupi kriminal”, me dënime për armëmbajtje pa leje

E nisur si një nga dosjet më të bujshme të vitit 2018 e task forcës së Ministrisë së Brendshme dhe Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ka përfunduar gjykimi për dosjen “Bajri”, në Gjykatën e Shkodrës duke e shfryrë nga të gjitha akuzat e rënda dhe...

Lexo lajmin e plotë

Shkodra i rikthehet protestave për Klodian Rashën

14:20 • 19 Dhjetor 2020

Shkodra i rikthehet protestave për Klodian Rashën

Protesta e radhës për vrasjen e të riut Klodian Rasha në Tiranë është mbajtur në Shkodër. Ndryshe nga protesta e fundit, e cila shkaktoi dhunimin e godinës së Partisë Socialiste të Shkodrës, protesta e kësaj të shtune ishte më e paktë në numër dhe shumë...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e efektivit të FNSH-së, identifikohen dhe shpallen në kërkim autorët

13:33 • 19 Dhjetor 2020

Vrasja e efektivit të FNSH-së, identifikohen dhe shpallen në kërkim autorët

Burime jo zyrtare në lidhje me vrasjen e efektivit të FNSH-së Shkodër, Xhulio Prela më 5 dhjetor bëjnë me dije se Policia ka arritur që të identifikojë autorët e vrasjes. Burime pranë grupit hetimorë thonë se bëhet fjalë për dy persona të cilët janë identifikuar...

Lexo lajmin e plotë

U dogjën 3 lokale në Shkodër, pronari dyshon për shpërthim eksplozivi

14:11 • 10 Dhjetor 2020

U dogjën 3 lokale në Shkodër, pronari dyshon për shpërthim eksplozivi

Një prej pronarëve të tri lokaleve që u dogjën, mëngjesin e datës 9 dhjetor, në qendër të qytetit të Shkodrës, ka hedhur dyshime se zjarri nuk ka qenë aksidental, as nga bombolat e gazit dhe as nga shkëndija elektrike. Anëtari i Këshillit Bashkiak të Shkodrës,...

Lexo lajmin e plotë

Përfshihet nga zjarri një godinë në Shkodër

11:52 • 09 Dhjetor 2020

Përfshihet nga zjarri një godinë në Shkodër

Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë rreth orës 3 të mëngjesit të sotëm tre lokale në Shkodër. Lokalet ndodhen në qendër të qytetit dhe flaket kanë përfshirë edhe gjithë fasadën e ndërtesës nëpërmjet korridorit të ashensorit. Fatmirësisht nga flaket janë shkaktuar vetëm dëme materiale dhe...

Lexo lajmin e plotë

Aksident në Ishull Lezhë, ndërron jetë këmbësori

17:55 • 29 Nëntor 2020

Aksident në Ishull Lezhë, ndërron jetë këmbësori

Një aksident rrugor ka ndodhur pasditen e sotme në zonën e Ishull Lezhës, duke shkaktuar vdekjen e një këmbësori. Viktima me inicialet Gj.K. rreth 60 vjeç, sipas dëshmive u përplas me një automjet, dhe si pasojë nuk mundi të mbijetojë. Sipas burimeve zona e aksidentit...

Lexo lajmin e plotë

Atentat i dështuar me armë zjarri në Bulqizë, Policia identifikon autorin

16:24 • 20 Nëntor 2020

Atentat i dështuar me armë zjarri në Bulqizë, Policia identifikon autorin

Policia ka identifikuar dhe ka shpallur në kërkim autorin e dyshuar të ngjarjes së ndodhur rreth orës 14.30, në një segment të rrugës së Arbrit në Bulqizë. Bëhet fjalë për shtetasin me iniciale B. Z, i cili duke drejtuar automjetin e tij në lëvizje e...

Lexo lajmin e plotë

Infektime të larta me Covid, spitali rajonal i Shkodrës gati, 95 shtretër për pacientët

13:03 • 19 Nëntor 2020

Infektime të larta me Covid, spitali rajonal i Shkodrës gati, 95 shtretër për pacientët

Qyteti i Shkodrës, ashtu si në valën e parë të pandemisë, edhe tani është ndër qytetet me nivel të lartë në vend sa i takon përhapjes së infektimit me Covid-19. Por shifrat shumë herë më të larta të infektimit në këto momente duket se kanë...

Lexo lajmin e plotë

Shpërthim i fuqishëm në një lokal të Shkodrës, dyshohet për tritol

21:49 • 18 Nëntor 2020

Shpërthim i fuqishëm në një lokal të Shkodrës, dyshohet për tritol

Një shpërthim i fortë ka ndodhur pak minuta më parë në Shkodër, duke alarmuar qytetarët e qytetit verior. Ngjarja ka ndodhur në lagjen Skënderbeg. Sipas burimeve, shpërthimi ka ndodhur në një lokal në afërsi të një fasonerie, që i përket një shtetasje 46-vjeçare me inicialet...

Lexo lajmin e plotë