Gjon Gjeka

Situata e përmbytjeve në zonën e Nënshkodrës vijon të mbetet problematike sa i takon përmbytjeve. Mëngjesin e kësaj të enjteje, pranë fshatit Shirq, është çarë argjinatura e lumit Buna duke bërë që ujërat të vërshojnë drejt fushave dhe banesave të këtij fshati. Brenda pak orësh u rrethuan nga uji rreth...

Në Obot të Shkodrës mund të kalohet vetëm përmes motobarkës, pasi e gjithë zona ndodhet nën pushtetin e ujit, ku niveli ka shkuar në një meter lartësi. Niveli i ujit në këtë zonë ka kaluar një metër dhe duket sikur ky vend ka qenë përherë kështu, ndoshta një moçalishte. Më...

Muriqani është një tjetër zonë që, prej ditësh, ndodhet nën pushtetin e ujit. Sipërfaqe të tëra me tokë bujqësore janë nën ujë, ndërsa po rrezikohet seriozisht edhe bagëtia nga mungesa e ushqimit, por dhe nga rreziku i përmbytjes së stallave. Një zonjë e moshuar, 72-vjeçare, është marrë gjithë jetën me...

Reshjet e borës në veri të vendit, të cilat kanë pasuar njëra-tjetrën kanë krijuar një situatë të vështirë në fshatrat e Pukës. Në mënyrë të veçantë fshatrat e njësisë administrative të Iballës prej ditësh po vuajnë mungesën e energjisë elektrike, si pasojë e dëmtimit të disa shtyllave të transmetimit të energjisë elektrike

Reshjet e shirave gjatë ditës së sotme kanë krijuar probleme në rrugën nacionale Skuraj – Burrel. Masivë gurësh kanë rrëshqitur në rrugë pranë Shkopetit duke u bërë burim aksidenti. Në shumë vende kjo rrugë është e pakalueshme për automjetet e vogla për shkak të gurëve të mëdhenj mbi karrexhatë. Që...

Një banor i zonës së Klosit ka qenë duke mbledhur dru zjarri përgjatë lumit, kur është përballur me një predhë luftarake në bregun e lumit Mat. Ai ka njoftuar menjëherë organet e policisë lokale, të cilët kanë shkuar në vendin e ngjarjes. Këta të fundit kanë njoftuar forcat xhenjere pranë...

Vllaznia mori fitoren e 11, nga 15 ndeshjet e para, të këtij sezoni në Kategorinë Superiore, teksa mundi Bylisin me një gol në minutat shtesë, të shënuar nga Hoxhaj. Shkodranët janë duke kaluar një periudhë fantastike në futbollin shqiptar, teksa udhëheqin renditjen me 9 pikë më shumë se vendi i...

Prej më shumë se 10 ditësh, rruga Lezhë-Ungrej në afërsi të Kallmetit është e dëmtuar si pasojë e një rrëshqitje masive gjatë periudhës së shirave në 7, 8 dhe 9 janar. Për pasojë, mbi 1 mijë banorë të fshatrave të ndryshëm që përdornin këtë rrugë janë thuajse të izoluar me...

Dy shpërthime të fuqishme janë ndjerë në zonën e Lezhës rreth orës 19:40 dhe 19:41 në Shëngjin, Ishull Shëngjin dhe Ishull Lezhë, por ende nuk ka asgjë të raportuar. Policia ka rrethuar dhe po patrullon në zonë, por ende nuk ka asnjë shpjegim mbi atë që ka ndodhur. Ndërkaq banorët...

Një aksident me vdekje ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin Milot-Fushë Krujë. Sikurse bëhët me dije, ngjarja ka ndodhur rreh orës 19:20 pranë kryqëzimit në Fushë Mamurras, dhe si pasojë ka humbur jetën një 70-vjeçar. Viktima me iniciale P.P ka qenë duke udhëtuar me motor dhe përplasur me një...

Me 2020-n që u fshi nga kalendari dhe prej një viti pa gara kombëtare, tashmë sportet e sallave mund të festojnë. Disiplinat që praktikohen në ambiente të mbyllura apo pallate sporti pritet të kthehen në aktivitet në fund të muajit janar, ose maksimalisht në muajin shkurt. Lajmi i madh vjen...

Prej më shumë se një jave, mijëra hektarë me tokë bujqësore vazhdojnë të qëndrojnë nën ujë në fushën e Obotit në Shkodër. Blerim Brahimaj, një nga fermerët e zonës, vjen çdo ditë të shikojë tokat e tij, me shpresën që uji të ulet disa centimetra nga të mbjellat, të cilat...

Reshjet e borës kanë krijuar probleme në disa zona të vendit. Më e vështirë situata paraqitet në Njësinë Administrative Iballë të Bashkisë së Fushë Arrësit, e cila ka rreth një javë që është izoluar nga dëbora. Deri më tani në bora ka thyer tri shtylla të transmetimit të energjisë së...

Këtë vit, Tonin Shkëmbi nuk do të ketë grurë për të shitur. Ai kishte planifikuar që të nxirrte si prodhim të paktën 400 kuintal grurë, por përmbytjet e ditëve të fundit kanë shkatërruar gjithçka në tokat e tij. Tregtia e grurit është e vetmja e ardhur bazë ekonomike për familjen...

Pasditen e sotme liqeni i Shkodrës ka arritur pikën e tij maksimale për shkak të situatës së krijuar nga reshjet e shiut ditët e fundit. Pas ngritjes së nivelit të ujit dhe erës që po frynte, liqeni ngjan me një det, pasi dallgët arrijnë në disa metra duke u përplasur...

Në Torovicë të Lezhës, përveç tokave bujqësore që janë të mbuluara me ujë nga përmbytjet e ditëve të fundit, shumë nga familjet kanë një hall edhe më të madh.  Dherat vazhdojnë të rrëshqasin, duke rrezikuar seriozisht shembjen e banesave të tyre.   Disa familje kanë mbetur në “qiell të hapur”, pas...

Lezha është një ndër qarqet më të goditura nga moti i keq dhe përmbytjet e ditëve të fundit që pushtuan vendin, me sipërfaqen më të madhe nën ujë dhe dëmet më të mëdha materiale. Pavarësisht se reshjet e shiut janë ndërprerë gjatë ditës së sotme, nën ujë ndodhen ende 2600...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në mbrëmje në qytetin e Shkodrës, ku si pasojë është plagosur një person. Sipas burimeve, bëhet fjalë për shtetasin Eduart Lekndreaj, 24 vjeç. I plagosuri ka marrë një plagë në këmbë, aktualisht ndodhet në Spitalin e Shkodrës, por jashtë rrezikut për jetën. Sipas...

Situata e përmbytjeve vijon të jetë problematike në veri të vendit. Shkodra është qarku më problematik ku disa fshatra ndodhen të rrethuara nga uji. Situata paraqitet më e qetë në jug të vendit. Vështirësi në qarkullim, shfaq aksi rrugor Vlorë-Sarandë në Borsh, aty ku rruga ka pësuar shkarje.

Bashkia e Shkodrës vijon të mbetet ndër zonat më të prekura nga përmbytjet që kanë përfshirë ultësirën perëndimore të vendit prej disa ditësh. Të dhënat hidrike të kësaj të diele flasin për një rritje të nivelit të prurjeve të dy lumenjve Drin dhe Buna, që takohen pranë qytetit të Shkodrës....

Reshjet e shiut të ditëve të fundit, të cilat shkaktuan prurje të mëdha në lumenjt Mat, Drin e Gjadër kanë nxjerrë nga shtrati këtë të fundit duke bërë që Fusha e Zadrimës të mbulohet nga uji dhe shumë fshatra të izolohen. Më të prekur janë Blinishti, Fishta dhe Nenshati por...

Reshjet dendura kanë shkaktuar probleme në zonën e Pukës. Situata më e rëndë paraqitet në segmentin e rrugës kombëtare Kryqëzim Hadroi – Gjegjan – Mirditë, në të cilin, edhe pse janë investuar disa miliona euro për rindërtimin e tij, ende nuk ka mirëmbajtje nga Autoriteti Rrugor Shqiptar. Edhe disa nga...

Si pasojë e reshjeve të dendura të shiut, banesat në afërsi të spitalit rajonal në Lezhë, rrezikojnë të shëmben nga rrëshqitja e dherave. Për këtë arsye janë evakuuar 7 familje. E njëjta gjë ndodh edhe në fshatin Klos në Mirditë, ku rrezikohet banesa e një familje. Afёrsia me autostradën mund...

Bashkia e Shkodrës dhe zonat përreth saj janë më të goditura nga pasojat e reshjeve që kanë pushtuar vendin ditët e fundit. Në disa njësi administrative, uji ka pushtuar me mijëra hektarë toke dhe të mbjella, si dhe ka vështirësi në lëvizjen midis fshatrave. Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës ka...

Reshjet me intensitet të lartë të ditëve të fundit kanë filluar të japin probleme thuajse në të gjithë vendin, nga jugu në veri. Lumi i Vjosës ka dalë nga shtrati mëngjesin e kësaj të premte, duke filluar përmbytjen e tokave përreth. Prurjet që vazhdojnë të rriten nuk favorizohen me shkarkimin...

Gjykata e rrethit gjyqësor në Lezhë ka vendosur masën arrest në burg për 21-vjeçarin, Erald Pajtani, të arrestuar si i dyshuar për vënien e një sasie lëndë plasëse në kolonat e një objekti në ndërtim, në zonën e Ranës së Hedhur në Shëngjin. Në seancën e sotme gjyqësore të zhvilluar...

Një aksident i rëndë ka ndodhur pasditen e së dielës në autostradën Milot-Mamurras. Një automjet është përplasur fillimisht me trafikndarësen, ndërsa më pas është përfshirë nga flakët. Si pasojë e aksidentit, drejtuesi i automjetit ka shpëtuar pa lëndime, ndërsa i plagosur ka mbetur pasagjeri. Rrethanat e aksidentit janë të paqarta,...

Një aksident i trefishtë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në autostradën Shkodër-Lezhë, te kryqëzimi i Blinishtit. Sikurse bëhet me dije, përplasja ka qenë e fortë dhe dy persona janë dërguar në gjendje të rëndë në spitalin rajonal të Lezhës.

Reshjet e borës mbuluan disa zona në veriun e Shqipërisë, ndonëse densiteti mbetet ende i ulët dhe nuk është krijuar ndonjë problem për sa i përket qarkullimit. Bora e rënë gjatë natës në lartësinë mbi 700 m mbi nivelin e detit, në zonat e Mbishkodrës, Pukës dhe Malësisë së Madhe,...

Në kohë të vështira si këto që po kalojmë, edhe dita e Krishtlindjeve nuk mund të ishte normale. Në Juban të Shkodrës, familja e Paulin dhe e Regjina Ndrekës, e kanë derën dhe zemrën hapur siç do vit, por janë të paktë miqtë që i vizitojnë. Pengu i regjinës si...

Tuneli dezinfektues në hyrje të katedrales katolike në Shkodër si dhe maskat në fytyrë ishin të vetmet gjëra që të linin të kuptohej se po jetojmë në një kohë pandemie. Ndryshe nga sa ishte parashikuar, shumë besimtarë kanë preferuar të jenë të grumbulluar për të qenë pjesëmarrës në meshën e...

Asnjëherë më parë në këtë periudhë të vitit, tregjet ushqimore dhe ato të fruta-perimeve të Shkodrës nuk kanë qenë kaq bosh. Blerësit janë të rrallë në tezga, ndërsa tregtarët shprehen se rënia e fuqisë  blerëse ka filluar që në fillim të këtij viti dhe tani është akoma më e theksuar...

E nisur si një nga dosjet më të bujshme të vitit 2018 e task forcës së Ministrisë së Brendshme dhe Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ka përfunduar gjykimi për dosjen “Bajri”, në Gjykatën e Shkodrës duke e shfryrë nga të gjitha akuzat e rënda dhe të pandehurit janë shpallur fajtorë...

Protesta e radhës për vrasjen e të riut Klodian Rasha në Tiranë është mbajtur në Shkodër. Ndryshe nga protesta e fundit, e cila shkaktoi dhunimin e godinës së Partisë Socialiste të Shkodrës, protesta e kësaj të shtune ishte më e paktë në numër dhe shumë më paqësore. Në fund, policia...

Burime jo zyrtare në lidhje me vrasjen e efektivit të FNSH-së Shkodër, Xhulio Prela më 5 dhjetor bëjnë me dije se Policia ka arritur që të identifikojë autorët e vrasjes. Burime pranë grupit hetimorë thonë se bëhet fjalë për dy persona të cilët janë identifikuar dhe shpallur në kërkim. Gjithashtu...

Një prej pronarëve të tri lokaleve që u dogjën, mëngjesin e datës 9 dhjetor, në qendër të qytetit të Shkodrës, ka hedhur dyshime se zjarri nuk ka qenë aksidental, as nga bombolat e gazit dhe as nga shkëndija elektrike. Anëtari i Këshillit Bashkiak të Shkodrës, Arbis Vjerdha, dyshon se zjarri...

Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë rreth orës 3 të mëngjesit të sotëm tre lokale në Shkodër. Lokalet ndodhen në qendër të qytetit dhe flaket kanë përfshirë edhe gjithë fasadën e ndërtesës nëpërmjet korridorit të ashensorit. Fatmirësisht nga flaket janë shkaktuar vetëm dëme materiale dhe nuk ka persona të lënduar....

Një aksident rrugor ka ndodhur pasditen e sotme në zonën e Ishull Lezhës, duke shkaktuar vdekjen e një këmbësori. Viktima me inicialet Gj.K. rreth 60 vjeç, sipas dëshmive u përplas me një automjet, dhe si pasojë nuk mundi të mbijetojë. Sipas burimeve zona e aksidentit paraqitet e rrezikshme, pasi ky...

Policia ka identifikuar dhe ka shpallur në kërkim autorin e dyshuar të ngjarjes së ndodhur rreth orës 14.30, në një segment të rrugës së Arbrit në Bulqizë. Bëhet fjalë për shtetasin me iniciale B. Z, i cili duke drejtuar automjetin e tij në lëvizje e sipër ka parakaluar dhe më...

Qyteti i Shkodrës, ashtu si në valën e parë të pandemisë, edhe tani është ndër qytetet me nivel të lartë në vend sa i takon përhapjes së infektimit me Covid-19. Por shifrat shumë herë më të larta të infektimit në këto momente duket se kanë detyruar dhe spitalin rajonal të...

Një shpërthim i fortë ka ndodhur pak minuta më parë në Shkodër, duke alarmuar qytetarët e qytetit verior. Ngjarja ka ndodhur në lagjen Skënderbeg. Sipas burimeve, shpërthimi ka ndodhur në një lokal në afërsi të një fasonerie, që i përket një shtetasje 46-vjeçare me inicialet H.F. Forcat e rendit po...

Po ashtu si në takimin e një jave më parë, kur gjetën urën në Librazhd si mundësi për të ndjekur skuadrën e tyre edhe këtë javë ndaj Kukësit, Partizanit nuk i kanë munguar tifozët. Edhe pse ndeshja u luajt në një stadium me standarde, siç është “Loro Boriçi”, ata gjetën...

“Arrest me burg” për Arlind Tabaku dhe Përparim Shurdhi. Ishte ky vendimi i dhënë nga Gjykata e shkallës së parë në Shkodër pasi akuzohen si bashkëpunëtorë në kamionin me 2.6 ton marijuanë që u kap në Malin e Zi, pasi ishte kaluar kufiri shqiptar. Arlind Tabaku është personi i cili...

Një aksident me pasojë vdekjen është regjistruar pak minuta më parë në aksin rrugor Shkodër – Velipojë. Burimet bëjnë me dije se aksidenti rrugor është regjistruar në fshatin Trush, ku janë përplasur dy mjete, një autoveturë dhe një motoçikletë, ku si pasojë e përplasjes ka humbur jetën drejtuesi i motoçikletës....

Një kamion me 2 ton kanabis është kapur në Mal të Zi nga policia kufitare. Ngarkesa me lëndë narkotike dyshohet se kishte destinacion Gjermaninë dhe kishte hyrë në Mal të Zi përmes kufirit të Hanit të Hotit.  Burime bëjnë me dije se kamioni me kanabis kishte kaluar tranzit në Shqipëri...

Një automjet ka marrë flakë në qendër të qytetit të Shkodrës, duke u djegur pothuajse i tëri nga zjarri. Burime pranë vendit të ngjarjes bëjnë me dije se mjeti ka marrë flakë teksa po lëvizte në drejtim të qendrës së qytetit, pranë rrethrrotullimit të ish-monumentit të “5 heronjve të Vigut”....

Policia e Lezhës ka shoqëruar një shtetas francez në lidhje me anijen me vela që u gjet, rreth 10 ditë më parë e braktisur, pranë zonës së Patokut Shtetasi francez është marrë në pyetje për ngjarjen dhe ai ka deklaruar se mjeti lundrues është i tij dhe se kishte ndaluar...

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen e një personi është regjistruar, mesditën e sotme, në aksin rrugor Shkodër-Hani Hotit, në afërsi të fshatit Shtoj i Ri. Drejtuesi i një motoçiklete ka ndërruar jetë pas përplasjes me një automjet. Shkaqet e ngjarjes janë të paqarta, ndërsa policia po punon për...

Gjykata e Shkodrës ka vendosur masën burg për dy të rinjtë që akuzohen për atentatin ndaj Shefit të Policisë Bashkiake në Malësinë e Madhe, Mentor Hasanaj dhe babait të tij. Ilirjan Hasanaj dhe bashkëpunëtori i tij dolën sot para gjykatës së Shkodrës për t’u njohur me masën e sigurisë. Mësohet se Ilirjan...

Largohet nga detyra drejtori i policisë qarkut Shkodër, Niko Brahimaj, i cili kishte në këtë pozicion gati dy vite. Mësohet, se Brahimaj do të zëvendësohet përkohësisht nga zëvendësdrejtori, Lorenc Meta. Burime për A2 bëjnë me dije se Brahimaj ka kërkuar që të dorëhiqet për arsye shëndetësore.

Është vetëdorëzuar në Policinë e Shkodrës, Ilirjan Hasanaj, që akuzohet se kreu atentatin ndaj shefit të Policisë Bashkiake të Malësisë së Madhe. Burime nga policia e Shkodrës bëjnë me dije se bashkë me 19-vjeçarin, Ilirian Hasanaj, është vetëdorëzuar edhe Verzan Bajrakurti, i cili dyshohet se është personi që ndihmoi të...

Njerëz me maska në fytyrë mbizotëronin në rrugët e qyteteve kryesore të vendit, që në orët e para të mëngjesit, të kësaj të enjteje. Por, si për çdo vendim që ka të bëjë me përballimin e pandemisë, edhe vendosja e maskave në vende të hapura ka ndeshur në qytetarë që...

Në vitet 1988 dhe 1989, nisën për herë të parë gërmimet, pranë kalasë së Drishtit. Dikur, quhej Drivastumi i lashtë, e mendohet se në periudhën romake ky vendbanim ishte një rrugë që lidhte Shkodrën me Kosovën, e se në shekullin IX, Drishti u kthye në një fortifikim për shqiptarët. Por,...

Policia e Shkodrës, brenda pak orësh, ka mundur të identifikojë autorin e dyshuar të plagosjes së dyfishtë të shefit të Policisë Bashkiake të Malësisë së Madhe, Mentor Hasanajt dhe babait të tij 70-vjeçar, Xhelal Hasanaj, ngjarje kjo e ndodhur mesditën e së dielës në rrethrrotullimin e Dobraçit, në Shkodër. I...

Mësohet se 3 persona janë shoqëruar nga Policia e Shkodrës për ngjarjen e rëndë të ndodhur mesditën e së dielës, ku mbetën të plagosur rëndë shefi i Policisë Bashkiake në Malësinë e Madhe, Mentor Hasanaj dhe i ati i tij, Xhelali. Personat e shoqëruar mendohet se kanë dijeni për ngjarjen....

Kampionati do të nisë javën e ardhshme, menjëherë pas angazhimit të përfaqësueseve në Ligën e Kombeve. Lajmi konfirmohet nga trajneri i Vllaznisë, Thomas Brdarić. “Dua të shoh të njëjtin përkushtim si në këtë situatë, që nuk është aspak e lehtë. Kemi vendosur shumë objektiva për këtë sezon, rruga është e...

Prej dy ditësh, Policia e Malësisë së Madhe, është në kërkim të tre të rinjve nga fshati Vrith i Malësisë së Madhe, të cilët janë denoncuar të zhdukur nga familjarët e tyre që nga data 3 tetor. Klement Pepaj, Daniel Pepaj dhe Vilson Çutaj, të tre kushërinj me njëri-tjetrin, janë...

Situata atmosferike është përkeqësuar pasditen e sotme në qarkun e Lezhës. Sipas burimeve, janë rreth 20 fshatrat që aktualisht ndodhen pa energji elektrike prej disa orësh. Ndërkohë, mungesa e energjisë rëndon edhe më shumë situatën e banorëve në ato zona, që po përballen edhe me reshje të dendura shiu shoqëruar...

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi, ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja, një ditë më parë, pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë, ndërsa në përgjigjen zyrtare të mbërritur sot ka rezultuar pozitive ndaj COVID-19. Menjëherë pas konfirmimit, Ademi nuk ka dalë në zyrën e saj ashtu si...

Vera e këtij viti, përveç të tjerave, ka nxjerrë në pah edhe një tjetër fenomen negativ, rënien e ndjeshme të nivelit të ujit në liqenin e Shkodrës. Uji ka rënë në nivelet më të ulëta, duke nxjerrë në sipërfaqe edhe anije të mbytura gjatë Luftës së Dytë Botërore, siç është...