Gjon Gjeka

Gjetja e trupit të pajetë të një 17-vjeçareje në plazhin e Vilunit në Velipojë, duket se ka hapur një hetim, pasi dyshohet se nuk kemi të bëjmë thjesht me një ngjarje fatkeqe të mbytjes së adoleshentes. Për këtë arsye, Policia e Shkodrës, pas veprimeve të para, ka kryer arrestimin e...

Grabitet gjatë natës një grua e moshuar në fshatin Kishagji të Pukës. Mrik Mark Ndoja, rreth 70 vjeç, është dhunuar nga dy persona të maskuar. Fillimisht, keqbërësit kanë shqyer dyert e banesës. Pasi e kanë dhunuar, e kanë lidhur dhe i kanë grabitur paratë. Sipas të moshuarës, bëhet fjalë për...

Një ngjarje e rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit në fshatin Shkjezë të Bashkisë së Vaut të Dejës. Një 27-vjecar, i identifikuar si Gjin Ndoji, u gjet i vrarë me arme zjarri në anë të rrugës automobilistike. Sipas të dhënave policore i riu është banor i lagjes “1...

Një aksident është regjistruar në aksin e vjetër rrugorë Lezhë -Shkodër në afërsi të fshatit Balldren. Një automjet është përplasur me një motor, ku për pasojë drejtuesi i motorit, shtetasi Llesh Metohija, 54 vjeç, banues në Torovicë, i cili ka mbetur i plagosur. I plagosuri është transportuar në gjendje të...

Pas ditëve me radhë ecje në terren të ashpër, vjen një moment kur kallot e këmbëve kurohen dhe një sy gjumë të sjell në vete. Kjo mund të duket si ëndërr për emigrantët që ecin mes përmes Shqipërisë, për të arritur Europën, por Fra Angelo de Padova e ka bërë...

Ka ndërruar jetë në moshën 54-vjeçare një prej aktorëve më të njohur të humorit shkodran, Anton Krosaj. Ai vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë. Anton Krosaj ishte pjesë e estradës së teatrit “Migjeni”, ndërsa numëron mjaft role në komedi dhe skeçe. Krosaj u lind më 26 Janar 1966...

Tregu “Rus” në Shkodër, ndër më të mëdhenjtë e kryeqendrës së veriut, nuk është më si dikur. Shumë tregtarë kanë mbyllur qepenat dhe tezgat e tyre, të tjerë po përpiqen të mbijetojnë. Por, ajo që është më problematike është fakti që blerjet kanë rënë ndjeshëm. Nuk bëhet fjalë për blerje...

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugorë Lezhe-Shkodër, në afërsi të fshatit Balldre. Në aksident janë përshirë tri automjete dhe një motoçiklete që janë përplasur me njëri-tjetrin. Si pasojë e këtij aksidenti, drejtuesi i motorit ndodhet në Spitalin e Lezhës në gjendje kritike për jetën. Policia po punon...

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi dhe ministri i Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës, Vesel Krasniqi, së bashku me drejtues të pushtetit lokal të dy vendeve zhvilluan një takim në plazhin e Shëngjinit, ku kryefjala ishte slogani “Pusho shqip” në këtë sezon të vështirë për shkak edhe të pandemisë...

Tre mjete u përplasën në rrugën nacionale Bulqizë-Peshkopi, duke shkaktuar disa të plagosur. Burime nga policia e Bulqizës bëjnë me dije se dy nga mjetet po udhëtonin drejt Dibrës, ndërsa një tjetër drejt Bulqizës. Përplasja ka qenë e fortë duke dëmtuar shumë automjetet. Menjëherë në vendngjarje ka shkuar autoambulanca e...

Një edukatore në kopshtin në lagjen “Skënderbeg” në Lezhë ka rezultuar pozitive me koronavirus. Për këtë arsye, kopshti është mbyllur ndërsa i gjithë stafi është vetëizoluar. Burime bëjnë të ditur se stafit u janë bërë testet për të parë nëse ka të tjerë prej tyre pozitiv me Covid-19, ndërsa ambientet...

Gjykata e Shkodrës ka liruar nga burgu  të ashtuquajturin i “forti i Shkodrës”, Behar Bajrin. Gjykata vendosi të ndryshojë sot masën e sigurisë nga “arrest me burg” në “detyrim paraqitje” kujtojmë se më parë SPAK kishte shpallur moskompetencën për dosjen e grupit “Bajri” duke bërë që të bien akuzat për...

Ashtu si në të gjithë vijën bregdetare të vendit, edhe Shëngjini, po përgatitet për sezonin veror i cili ndryshe nga vitet e tjera kësaj radhë është mjaft i vonuar. Hotelet dhe restorantet prej ditësh kanë hapur dyert, por siç mund të shikohet edhe nga pamjet mungojnë vizitorët. Investimet dhe përgatitjet...

Thuajse në të gjitha qytetet e vendit ka rinisur transporti publik ndërqytetas pas më shumë se tre muaj bllokimi për shkak të pandemisë Covid-19. Udhëtarët kanë qenë të detyruar të mbajnë maskat dhe distancën për të hipur në autobusë. Edhe pse operatorët e transportit publik nuk kanë rritur çmimin e...

Unioni i Operatorëve të Transportit Publik ka reaguar pas deklatarës së ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, duke deklaruar se ky union nuk është gati për të rifilluar punën. Edhe pse ministrja e Shëndetësisë deklaroi se transporti publik mund të rifillojë punën pa kufizime, Unioni i Transportit Publik shprehet se...

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së shtunës në Shkodër, në fshatin Hot i Ri, në orën 21:30. Sipas policisë, në aksident janë përfshirë një mjet Volkswagen dhe një mjet Mercedes Benz. Për pasojë, ka gjetur vdekjen një shtetas rreth 30 vjeç, për momentin i paidetifikuar.

Shtimi i rasteve të infektimit me koronavirus thuajse në të gjithë vendin ka ngritur në këmbë Policinë e Shtetit. Në të gjitha qarqet e vendit, drejtoritë e policive kanë ngritur grupe shërbimi të posaçme, në monitorim të masave dhe protokolleve të miratuara kundër përhapjes së virusit. Baret, restorantet, njësitë e...

Dy breshka me përmasa të mëdha janë gjetur në bregdetin e Lezhës, njëra në afërsi të Tales dhe tjetra në Shëngjin. Banorët e zonës i kanë gjetur të ngordhura në bregdet. Raste të ngjashme me specie të tilla të përmasave të mëdha kanë qenë të shpeshta ne bregdetin e Lezhës.

Brenda 24 orëve në qytetin e Shkodrës janë dyfishuar rastet e personave të infektuar me virusin korona. Por ky fakt duket se nuk i ka ndaluar shkodranët që të vazhdojnë normalisht jetën e tyre dhe të mos kujdesen shumë për distancimin fizik. Mjafton një vëzhgim në tregun Rus të këtij...

Qyteti i Shkodrës vijon të jetë një ndër vatrat më të nxehta të përhapjes së koronavirusit në vendin tonë. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit në këtë qytet janë shënuar 16 raste të reja, duke mbajtur vendin e dytë pas Tiranës për numrin e rasteve.

Sot mbyllet pelegrinazhi i 13 të martave, që përkon me emrin e kishës dhe festën e Shna Ndout. Mijëra besimtarë të besimeve të ndryshme e kaluan natën e shkuar në këtë vend të shenjtë, ndërsa lutjet për një jetë më të mirë shoqërojnë çdo njërin. Kjo kishë është vendi i...

Inspektorati i Kontrollit dhe Mbrojtjes së Territorit (IKMT) ka nisur sot një aksion për prishjen e ndërtimeve pa leje në zonat e plazheve të Velipojës dhe Karaburunit. Në Velipojë, procesi i shembjes së ndërtimeve pa leje ka hasur fillimisht në një rezistencë të pronarëve të këtyre objekteve, por që me...

Gjatë ditëve të fundit lumi Fan i Madh në rrethin e Pukës ka pësuar ndotje mjedisore. Shkak për këtë është bërë derdhja e mbetjeve të një fabrike të bakrit. Dëmet sipas specialistëve janë të shumta, teksa denoncimet e banorëve për ndotjen e shkaktuar kanë vënë në lëvizje dhe strukturat shtetërore....

Banorët e lagjes “Skënderbeg” në qytetin e Lezhës kanë protestuar përpara impiantit të asgjësimit të mbetjeve shtazore, të ngritur në këtë zonë. Sipas tyre aroma e çliruar nga procesi teknologjik është e padurueshme, duke sjellë problem në të gjithë zonën. Banorët pretendojnë gjithashtu se teknologjia e vendosur në ketë impiant...

Rrënojat e kishës se “Shën Gjinit” në kufirin territorial mes Shkodrës dhe Malësisë së Madhe në fshatin Gruemirë, mbledhin çdo të martë me qindra besimtarë katolikë. E ndërtuar në shekullin e XII nga etërit e Bendiktit, fillimisht ka shërbyer si manastir dhe më pas edhe si abaci. Por çfarë kanë...

Një 67-vjeçar me inicialet S.S. është mbytur në Liqenin e Shkodrës. Trupi i pajetë, i cili mendohet se është peshkatar, është gjetur në zonën e livadheve. Trupi nuk është nxjerrë dot, edhe pse kanë hyrë forcat e ndërhyrjes së shpejtë, ndaj është kërkuar ndihma e forcave më të specializuara nga...

Dhjetëra punonjës të një fasoneritë në Shkodër, prej tre ditësh po kërkojnë pagën e luftës pranë zyrave të tatim taksave. Ata shprehen se janë pa punë që nga data 12 mars dhe në vazhdim dhe nuk kanë përfituar as pagë pune dhe as pagë lufte. Drejtuesit e fasonerisë shprehen se...

Qyteti i Shkodrës, edhe pse mbetet një ndër zonat e kuqe për shkak të zinxhirit të infektimit me koronavirus, duket se i është rikthyer normalitetit të plotë. Edhe pse në këtë qytet shënohen çdo ditë raste të reja të personave të infektuar, kjo gjë duket se nuk i ka penguar...

Pak ditë më parë në Koman, disa pamje të frikshme të xhiruara rastësisht, treguan një masiv shkëmbor që u shkëput duke rrezikuar jetën e dhjetëra banorëve që kanë banesat poshtë masivit shkëmbor. Një banor i zonës tregon rrezikun që i kanoset nga rëniet e shkëmbinjve, fenomen ky i cili është...

Janë pamje të frikshme ato të një videoje ku shihet qartësisht shembja e sotme e një masivi shkëmbor në Koman. Ngjarja ka ndodhur në lokalitetin Gogsh, mbi të ashtuquajturën “Kalaja e Dalmacës”. Nga video amatoriale shihen qartë që pjesë të shkëmbinjve janë rrotulluar për qindra metra duke iu afruar në...

Policia ka arrestuar një person, të dyshuar si autori i vrasjes së dy personave një ditë më parë në Lezhë. Gjithashtu, është shpallur në kërkim vëllai i tij, për përkrahje të autorit të krimit. Sipas policisë, pasi u bë i mundur sigurimi i provave për autorin e dyshuar të vrasjes...

Rihapja e bizneseve të shitjes me pakicë ka sjellë sërish dyndje të njerëzve në qytetet kryesore të vendit. Por, më e theksuar kjo dyndje është vërejtur sërish në qytetin e Shkodrës.

Rihapja e bizneseve të shitjes me pakicë ka sjellë sërish dyndje të njerëzve në qytetet kryesore të vendit. Por, më e theksuar kjo dyndje është vërejtur sërish në qytetin e Shkodrës. Qindra qytetarë shkodranë kanë dalë për të bërë pazare pa u kujdesur fare për ruajtjen e distancës mes tyre....

Shkodra duket se po ndjen më rëndë nga të gjithë pasojat e pandemisë Covid-19. Përveç rasteve të shtuara me koronavirus, ky qytet duket se do të vuajë më shumë nga qytet e tjera edhe pasojat ekonomike, veçanërisht mungesën e turizmit. Në Shkodër funksionon turizmi kulturor dhe ai i organizuar në...