Iris Rezhda

CORRESPONDENT/JOURNALIST - KORÇA

Karnavalet e Korçës, kostumet shumëngjyrëshe çelin sezonin e festave

16:24 • 04 Korrik 2020

Karnavalet e Korçës, kostumet shumëngjyrëshe çelin sezonin e festave

Karnavaleve të Korçës nuk i mungoi këtë vit as muzika e as ngjyrat e bukura të kostumeve të përzgjedhura për paradën. Por, eventi i këtij viti nuk kishte entuziazmin e viteve të shkuara. Koronavirusi dhe kujdesi që duhet ndaj tij, kanë bërë që artistët performues...

Lexo lajmin e plotë

Kalaja e Pogradecit, mes harresës dhe shpresës për të rimarrë vlerat

13:55 • 04 Korrik 2020

Kalaja e Pogradecit, mes harresës dhe shpresës për të rimarrë vlerat

Jo të gjithë e dinë që edhe qyteti turistik i Pogradecit ka patur një kala. Kjo është pamja e Pogradecit të sotëm, filmuar nga vendi ku dikur kanë qenë fillimet e qytetërimit në këtë zonë. Por, sot është e vështirë të dallosh edhe themelet e...

Lexo lajmin e plotë

Fermerët apel për kompensim, breshëri u dëmton rëndë të mbjellat

18:17 • 29 Qershor 2020

Fermerët apel për kompensim, breshëri u dëmton rëndë të mbjellat

Sikur të mos mjaftojnë mundimet dhe pamundësia ekonomike, fermerët e vegjël në fshatin Sovjan të bashkisë së Maliqit janë goditur së fundmi edhe nga kapriçot e natyrës. Kanë mjaftuar disa minuta rrebesh në formë breshëri që të dëmtohet një pjesë e konsiderueshme e të mbjellave...

Lexo lajmin e plotë

Konkurrenca e pandershme, dje nisën punë, sot kërcënojnë me pezullim të shërbimit

15:22 • 25 Qershor 2020

Konkurrenca e pandershme, dje nisën punë, sot kërcënojnë me pezullim të shërbimit

Ende pa nisur mirë punën, operatorët e transportit publik ndërqytetës në Korçë kërcënojnë me bllokim të punës për shkak të konkurrencës e pandershme dhe numrit të vogël të pasagjereve. Gjithashtu mos reagimi i institucioneve shtetërore ndaj kërkesave që kanë parashtruar operatorët e transportit publik për...

Lexo lajmin e plotë

Rifillimi i transportit publik/ Qeveria e lejon, Unioni i Operatorëve kërkon plotësimin e kërkesave

14:19 • 23 Qershor 2020

Rifillimi i transportit publik/ Qeveria e lejon, Unioni i Operatorëve kërkon plotësimin e kërkesave

Unioni i Operatorëve të Transportit Publik ka reaguar pas deklatarës së ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, duke deklaruar se ky union nuk është gati për të rifilluar punën. Edhe pse ministrja e Shëndetësisë deklaroi se transporti publik mund të rifillojë punën pa kufizime, Unioni...

Lexo lajmin e plotë

Masat antikoronavirus, Policia e Shtetit mobilizohet për kontrolle në të gjithë vendin

10:03 • 18 Qershor 2020

Masat antikoronavirus, Policia e Shtetit mobilizohet për kontrolle në të gjithë vendin

Shtimi i rasteve të infektimit me koronavirus thuajse në të gjithë vendin ka ngritur në këmbë Policinë e Shtetit. Në të gjitha qarqet e vendit, drejtoritë e policive kanë ngritur grupe shërbimi të posaçme, në monitorim të masave dhe protokolleve të miratuara kundër përhapjes së...

Lexo lajmin e plotë

Shërbyen në ambiente të mbyllura dhe thyen distancën 1,5 m, 100 mln lekë gjobë 5 bizneseve

13:29 • 17 Qershor 2020

Shërbyen në ambiente të mbyllura dhe thyen distancën 1,5 m, 100 mln lekë gjobë 5 bizneseve

Policia në Korçë ka zhvilluar kontrolle të rrepta në lokale, bare, restorante dhe “fast food”-e. Forcat e komisariatit të qytetit juglindor kanë vendosur paraditen e sotme gjoba ndaj subjekteve që kanë shkelur rregullat e distancimit social. Deri më tani janë vendosur 10 masa administrative me...

Lexo lajmin e plotë

Maqedonia e Veriut hap kufijtë me Shqipërinë, por vendos kushte

11:02 • 17 Qershor 2020

Maqedonia e Veriut hap kufijtë me Shqipërinë, por vendos kushte

Maqedonia e Veriut hap kufijtë me Shqipërinë, por me kushte për të punësuarit në këtë shtet, studentët, por edhe tranzitin. Të punësuarit duhet patjetër ose të kenë konfirmim nga pronarët e tyre, ose leje qëndrimi, studentët kalojnë pa problem dhe nuk aplikohet karantinë 14-ditore. Ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Korçë, zjarr në një banesë, dëme të mëdha, por nuk ka të lënduar

10:21 • 16 Qershor 2020

Korçë, zjarr në një banesë, dëme të mëdha, por nuk ka të lënduar

Një banesë në qytetin e Korçës është shkrumbuar nga zjarri për shkaqe ende të panjohura. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr.7 të qytetit juglindor. Forca të shumta zjarrfikëse kanë rrethuar vendngjarjen dhe mësohet se kanë arritur ta shuajnë zjarrin. Sipas burimeve, fatmirësisht nuk ka viktima...

Lexo lajmin e plotë

Biznesi pas izolimit, në Korçë mungesa e blerësve po i çon drejt falimentit

14:45 • 12 Qershor 2020

Biznesi pas izolimit, në Korçë mungesa e blerësve po i çon drejt falimentit

Periudha e rihapjes pas izolimit për shkak të pandemisë Covid-19, po rezulton situatë mjaft e vështirë për biznesin e vogël në qytetin e Korçës. Dhe këtë situatë të vështirë përveç bizneseve në zonat periferike, po e ndiejnë edhe ato biznese që janë në zonën me...

Lexo lajmin e plotë

Kapriçot e motit në Zvezdë, 15 minuta breshër shkatërrojnë pemë dhe vreshta

12:11 • 12 Qershor 2020

Kapriçot e motit në Zvezdë, 15 minuta breshër shkatërrojnë pemë dhe vreshta

Kapriçot e motit në këtë periudhë kanë shkaktuar dëme të parikuperueshmes në sektorin e bujqësisë. Më shumë se kushdo, këto dëme i kanë ndjerë banorët e fshatit Zvezdë të Bashkisë së Maliqit. Kanë mjaftuar 15 minuta breshër në këtë fshat që të dëmtohen një sërë...

Lexo lajmin e plotë

Karikatura në pandemi, Karanxha: Doktori që më “infektoi” me frymëzim

11:59 • 09 Qershor 2020

Karikatura në pandemi, Karanxha: Doktori që më “infektoi” me frymëzim

Ndërsa për shumicën e njerëzve periudha e izolimit për shkak të pandemisë Covid-19 është nga gjërat më të vështira që kanë kaluar në jetë, të njëjtën gjë nuk mund ta thotë një artist që krijon. Andi Karanxha, nga qyteti i Korçës, e ka shfrytëzuar periudhën...

Lexo lajmin e plotë

Tragjedi në futbollin shqiptar, ndërron jetë talenti i Skënderbeut

12:41 • 01 Qershor 2020

Tragjedi në futbollin shqiptar, ndërron jetë talenti i Skënderbeut

Ka ndërruar jetë pas betejës me një sëmundje të rëndë futbollisti i të rinjve të Skënderbeut, Dorian Tahirllari. Ekipi i Skënderbeut, për të mbledhur fonde për kurimin e sëmundjes së Dorian Tahirllarit, vendosi që fitimet nga biletat e një ndeshjeje t’i vinte në dispozicion të...

Lexo lajmin e plotë

Mungon uji i pijshëm, banorët e Ormanit: Edhe kur vjen është i ndotur

13:53 • 30 Maj 2020

Mungon uji i pijshëm, banorët e Ormanit: Edhe kur vjen është i ndotur

Prej 30 vitesh, aq sa ka vendi në demokraci, kryefjala e problematikës së banorëve të Ormanit në rrethin e Korçës është mungesa e ujit të pijshëm. Përveç faktit që uji u vjen në çezma dy orë në dy ditë, edhe kur vjen është mjaft i...

Lexo lajmin e plotë

Banorët e Dardhasit: Na dëmton migrimi i bletëve

14:21 • 28 Maj 2020

Banorët e Dardhasit: Na dëmton migrimi i bletëve

Banorët e fshatrave Beragozhd dhe Stropckë në njësinë administrative të Dardhasit në Pogradec, në shumicën e tyre janë bletërritës dhe sigurojnë të ardhurat e tyre me shitjen e mjaltit. Por, vitet e fundit, kjo mundësi po u rrezikohet seriozisht nga migrimi i bletëve nga zonat...

Lexo lajmin e plotë

Pogradeci “bosh”, qyteti liqenor ndjen mungesën e vizitorëve

15:35 • 25 Maj 2020

Pogradeci “bosh”, qyteti liqenor ndjen mungesën e vizitorëve

Kurrë më parë, qyteti liqenor i Pogradecit nuk ka ndjerë kaq shumë mungesën e vizitorëve në këtë periudhë të vitit. Përveç shëtitorëve të qytetit, bosh janë edhe baret e restorantet e këtij qyteti që njihen për shërbimin dhe produktet që ofrojnë. Të hapur, por pa klientë, pronarët...

Lexo lajmin e plotë

Tejkaluan afatin, policia kufitare greke gjobit shtetasit shqiptarë

11:11 • 20 Maj 2020

Tejkaluan afatin, policia kufitare greke gjobit shtetasit shqiptarë

Dhjetëra shtetas shqiptarë që për shkak të pandemisë Covid-19 u bllokuan në Greqi, janë gjobitur kur kanë dalë nga territori grek. Gjoba e vendosur nga policia kufitare ka qenë për tejkalim të kohës së qëndrimit përtej tre muajve, që iu lejohet qytetarëve shqiptarë në zonën...

Lexo lajmin e plotë

Korçë, mbytja e fëmijës, banorët: Bashkia duhej ta rrethonte basenin e ujit

14:57 • 15 Maj 2020

Korçë, mbytja e fëmijës, banorët: Bashkia duhej ta rrethonte basenin e ujit

Baseni në parkun japonez në Korçë ku një ditë më parë u mbyt një fëmijë 8 vjeç, kishte një thellësi që varionte nga 70 centimetra deri në 1,5 metra. Bashkia nuk ka asnjë reagim se përse e ka lënë këtë hapësirë publike pa barriera mbrojtëse,...

Lexo lajmin e plotë

Gjendet i pajetë një 42-vjeçar në Pogradec

09:36 • 15 Maj 2020

Gjendet i pajetë një 42-vjeçar në Pogradec

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në qytetin e Pogradecit rreth orës 20:00 të së enjtes, ku një person ka ndërruar jetë në rrethana ende të paqarta pranë banesës. 42-vjeçari, me inicialet A.K., është gjetur i vdekur në shkallët e pallatit ku jetonte në katin...

Lexo lajmin e plotë

Mbytet i mituri në një shatërvan në Korçë

10:52 • 15 Maj 2020

Mbytet i mituri në një shatërvan në Korçë

Një fëmijë ka humbur jetën në parkun e Korçës, pasi është mbytur në një shatërvan të vogël. Fëmija rreth 8 vjeç ka qenë duke luajtur në vendin e quajtur “Parku Japonez” dhe ka rënë brenda në shatërvan, ku thellësia mendohet të jetë mbi 1 metër....

Lexo lajmin e plotë

Dita e parë si zonë e gjelbër për Korçën, qindra qytetarë dynden në park

09:46 • 12 Maj 2020

Dita e parë si zonë e gjelbër për Korçën, qindra qytetarë dynden në park

Qindra qytetarë të Korçës dynden në parkun “Rinia”. Sot dita e parë e Korçës si zonë e gjelbër. Ndonëse fundjava i ka mbledhur në kodrat e qytetit për piknik dhe shëtitje familjare, sot qytetarë të grupmoshave të ndryshme kanë parapëlqyer të “pushtojnë” parkun. Pavarësisht masave...

Lexo lajmin e plotë

Protestojnë tregtarët në Korçë, duan hapjen e tregut të rrobave të përdorura

14:14 • 11 Maj 2020

Protestojnë tregtarët në Korçë, duan hapjen e tregut të rrobave të përdorura

Një përfaqësi e 170 tregtarëve që shesin rroba të përdorura në Korçë kanë protestuar para bashkisë së qytetit, duke kërkuar hapjen e tregut, ku sigurojnë të ardhurat për familjet e tyre. Gjatë kësaj periudhe, ata shprehen se nuk kanë marrë as pagë lufte dhe kanë...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:13 • 06 Maj 2020
Pustec, pandemia bllokon edhe çajin e malit
Pustec, pandemia bllokon edhe çajin e malit

12:52 • 06 Maj 2020

Pustec, pandemia bllokon edhe çajin e malit

Bashkia e Pustecit është një zonë ku mbillet masivisht çaj mali. Mbi 70% e banorëve të kësaj zone, e kanë çajin burimin e vetëm të të ardhurave për familjet e tyre, pasi kulturat e tjera bujqësore nuk zhvillohen shumë në këtë tokë. Por këtë vit,...

Lexo lajmin e plotë

Pogradec, thyejnë karantinën dhe dhunojnë policin

14:20 • 03 Maj 2020

Pogradec, thyejnë karantinën dhe dhunojnë policin

Dhunohet një inspektor policie në Pogradec. Ai është dhunuar nga 3 të rinj gjatë natës së mbrëmshme. Të rinjtë që kanë dhunuar inspektorin e krimeve janë me precedentë të mëparshëm penalë. Disa prej tyre janë ndaluar, disa të tjerë janë në kërkim. Shkak për dhunimin...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:12 • 02 Maj 2020
“Çlirohen” korçarët, dreka familjare dhe lojëra në kodrat e qytetit
“Çlirohen” korçarët, dreka familjare dhe lojëra në kodrat e qytetit

15:16 • 02 Maj 2020

“Çlirohen” korçarët, dreka familjare dhe lojëra në kodrat e qytetit

Kanë mjaftuar disa orë nga momenti që Ministria e Shëndetësisë konfirmoi të shëruarin e fundit me Covid-19 në qytetin e Korçës, që qytetarët të vërshojnë kodrave të qytetit duke organizuar piknikë dhe lojëra. Si të ishte në një situatë normale, dhjetëra korçarë të rinj, por...

Lexo lajmin e plotë

Korça pa Covid-19, ndërpritet zinxhiri i transmetimit pas 6 javësh

13:43 • 01 Maj 2020

Korça pa Covid-19, ndërpritet zinxhiri i transmetimit pas 6 javësh

Pas 6 javësh, qyteti i Korçës duket se ka arritur të ndërpresë zinxhirin e transmetimit të virusit të ri korona. Tashmë, ka dy javë që nga rasti i fundit i konstatuar pozitiv me Covid-19, që nuk janë shënuar raste të reja në qytetin juglindor. Qytetit...

Lexo lajmin e plotë

Ankesa e banorëve, Spitali i Kolonjës shërben vetëm me tre mjekë

13:39 • 29 Prill 2020

Ankesa e banorëve, Spitali i Kolonjës shërben vetëm me tre mjekë

Bashkia e Kolonjës vuan prej kohësh mungesën e mjekëve në spitalin “Shaniko Jupasi”. Për 19 000 banorët e kësaj bashkie, janë vetëm 3 mjekë. Fatmirësisht, në këtë periudhë pandemie, Kolonja nuk ka shënuar asnjë rast me koronavirus. Ndërkohë, në spitalin e kësaj bashkie, ushtrojnë detyrën...

Lexo lajmin e plotë