Jerola Ziaj

CORRESPONDENT/JOURNALIST - VLORA

Rrëfimet e 3 vëllezërve: Të veshur si policë, erdhën 3 herë për të na grabitur

20:48 • 26 Tetor 2020

Rrëfimet e 3 vëllezërve: Të veshur si policë, erdhën 3 herë për të na grabitur

Banesat e 3 vëllezërve në fshatin Hadëraj të Vlorës kanë qenë objektet e grabitjeve në seri. Autorët, të veshur me uniforma policie, siç rrëfejnë pronarët e banesave, kanë marrë 500 mijë lekë të reja ditën e parë. Një ditë më pas, objektivi nuk ndryshoi, fokusi...

Lexo lajmin e plotë

Të shtëna me armë zjarri në Vlorë, arrestohen 2 persona

19:52 • 25 Tetor 2020

Të shtëna me armë zjarri në Vlorë, arrestohen 2 persona

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar pasditen e së dielës në zonën e Triportit në Vlorë. Policia ka bërë të ditur se në sallën operative është raportuar fillimisht për një person të plagosur, por është konfirmuar se ka pasur vetëm të shtëna me armë...

Lexo lajmin e plotë

Gjendet i pajetë berberi në Himarë, dyshime për shkaqet e vdekjes

14:43 • 22 Tetor 2020

Gjendet i pajetë berberi në Himarë, dyshime për shkaqet e vdekjes

Një 43-vjeçar, shtetasi Bujar Çela, është gjetur i pajetë në orët e para të ditës së djeshme në Himarë, aty ku punonte si berber. Ai është gjetur i pajetë brenda berberhanes së tij, ndërsa policisë i është dashur të thyejë xhamat për të hyrë brenda...

Lexo lajmin e plotë

I shpëtoi atentatit, 27-vjeçari: Nuk e njihja autorin, s’kam asnjë konflikt

15:32 • 20 Tetor 2020

I shpëtoi atentatit, 27-vjeçari: Nuk e njihja autorin, s’kam asnjë konflikt

Marjo Fetaj, 27-vjeç, i shpëtoi një atentati, mbrëmjen e së hënës, në Vlorë. Një person e priti atë para shtëpisë, brenda një automjeti tip BMW. Pasi Fetaji doli nga shtëpi, autori qëlloi dy herë, por 27-vjeçari nuk mori asnjë plumb. Autori u largua më pas...

Lexo lajmin e plotë

Ekzekutohet biznesmeni në Himarë, plagoset e motra, policia arreston autorin e dyshuar

16:25 • 17 Tetor 2020

Ekzekutohet biznesmeni në Himarë, plagoset e motra, policia arreston autorin e dyshuar

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Himarën mëngjesin e kësaj të shtune. Mësohet se biznesmeni Niko Goro, 51 vjeç, është ekzekutuar me armë zjarri në shëtitoren e qytetit. Bëhet e ditur se ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 09:00 kur viktima ishte nën shoqërinë...

Lexo lajmin e plotë

Zhdukja e 40-vjeçarit, policia po heton përfshirje në aktivitete të paligjshme

11:16 • 16 Tetor 2020

Zhdukja e 40-vjeçarit, policia po heton përfshirje në aktivitete të paligjshme

Policia e Vlorës po heton ndonjë përfshirje të mundshme në aktivitet të paligjshëm të 40-vjeçarit, nga Lepenica, që është zhdukur prej 5 ditësh, çka mund të ketë sjellë konflikte. Burime për A2, thanë se automjeti i Ermal Ngucajt, ka qenë i mbyllur dhe nuk janë...

Lexo lajmin e plotë

Prej 4 ditësh i humbur, zbardhet dëshmia e babait të Ermal Ngucajt

11:17 • 16 Tetor 2020

Prej 4 ditësh i humbur, zbardhet dëshmia e babait të Ermal Ngucajt

Një 40-vjeçar nga Lepenica e Vlorës raportohet të ketë humbur kontaktet me familjarët e tij prej 4 ditësh. Bëhet fjalë për shtetasin Ermal Ngucaj, për të cilin familjarët kanë bërë denoncim në polici. Familja dyshon për rrëmbimin e tij dhe dyshimet paraprake të policisë lidhen...

Lexo lajmin e plotë

Maskat në vende të hapura, qytetarët të ndarë në opinione dhe mundësi

15:21 • 15 Tetor 2020

Maskat në vende të hapura, qytetarët të ndarë në opinione dhe mundësi

Njerëz me maska në fytyrë mbizotëronin në rrugët e qyteteve kryesore të vendit, që në orët e para të mëngjesit, të kësaj të enjteje. Por, si për çdo vendim që ka të bëjë me përballimin e pandemisë, edhe vendosja e maskave në vende të hapura...

Lexo lajmin e plotë

Greva në ditën e 17 në Ballsh, naftëtarët futen me forcë në uzinë

13:46 • 14 Tetor 2020

Greva në ditën e 17 në Ballsh, naftëtarët futen me forcë në uzinë

Në ditën e 17-të të grevës, naftëtarët e Ballshit, kanë mundur të futen në ambientet e uzinës së përpunimit të naftës. Pasi kanë thyer derën e hekurt dhe gardhin e policisë private, ata janë futur pikërisht në atë uzinë ku kanë punuar për dekada. Por...

Lexo lajmin e plotë

Detaje nga eksplozivi në Vlorë: 200 gramë tritol i përgatitur në mënyrë artizanale, i lidhur me telefon

09:43 • 14 Tetor 2020

Detaje nga eksplozivi në Vlorë: 200 gramë tritol i përgatitur në mënyrë artizanale, i lidhur me telefon

Bëhet fjalë për rreth 200 gramë lëndë plasëse të lidhur me telefon. Gazetarja e A2CNN, Jerola Ziaj, raporton se lënda plasëse e përgatitur në mënyrë artizanale ishte eksploziv i  lloji “tritol”. Policia ka sekuestruar kamerat e Pallatit të Kulturës si dhe të disa bizneseve përreth,...

Lexo lajmin e plotë

Dita e 16 e grevës së urisë në Ballsh, naftëtarët tentojnë të futen në uzinë

14:32 • 13 Tetor 2020

Dita e 16 e grevës së urisë në Ballsh, naftëtarët tentojnë të futen në uzinë

Naftëtarët grevistë të Ballshit kanë hyrë në ditën e 16 të grevës së tyre të urisë. Ndërsa disa prej naftëtarëve që i mbështesin nga jashtë kanë tentuar që të futen në ambientet e uzinës së përpunimit të naftës. Gjatë së martës, naftëtarët janë mbështetur edhe...

Lexo lajmin e plotë

Shirat “pushtojnë” vendin, përmbytje rrugësh në Durrës dhe Vlorë

11:36 • 13 Tetor 2020

Shirat “pushtojnë” vendin, përmbytje rrugësh në Durrës dhe Vlorë

Reshjet e nisura, mesditën e së hënës, dhe që vazhduan përgjatë gjithë natës në të gjithë territorin e vendit, kanë krijuar përmbytje të rrugëve, kryesisht në qytetet bregdetare, si dhe rënie dherash dhe gurësh në akse nacionale. Rrugët e qytetit të Durrësit ishin të parat që...

Lexo lajmin e plotë

Ballsh, dita e 15 e grevës, protestuesit marshojnë në qytet dhe bllokojnë rrugën

13:07 • 12 Tetor 2020

Ballsh, dita e 15 e grevës, protestuesit marshojnë në qytet dhe bllokojnë rrugën

Përveç grevës së urisë, e cila ka hyrë në ditën e saj të 15-të, naftëtarët e Ballshit kanë filluar protestat në rrugë. Në mbështetje të kolegëve të tyre të ngujuar dhe me qëllim tërheqjen e vëmendjes së autoriteteve shtetërore, ata kanë marshuar në qytetin e...

Lexo lajmin e plotë

Zjarr në Tragjas të Vlorës, e vështirë ndërhyrja  e zjarrfikësve

22:35 • 05 Tetor 2020

Zjarr në Tragjas të Vlorës, e vështirë ndërhyrja e zjarrfikësve

Një zjarr domethënës është përhapur në orët e mbrëmjes në territorin e  fshatit Tragjas, në Vlorë. Sipas dëshmive, janë djegur deri më tani sipërfaqe ende të papërcaktuara me ullinj dhe kullota. Zjarri ka rënë në kodër, duke e bërë të vështirë ndërhyrjen për mjetet zjarrfikëse...

Lexo lajmin e plotë

Porti i peshkimit në Vlorë, i mbushur me inerte

14:59 • 04 Tetor 2020

Porti i peshkimit në Vlorë, i mbushur me inerte

Porti i peshkarexhave në Vlorë, ose Tri Port siç njihet ndryshe, ngjason me gjithçka tjetër përveçse me një port peshkimi. Në port mungon tërësisht infrastruktura, duke nisur që nga uji dhe dritat e deri tek pamundësia e mjeteve të peshkimit për të dalë dhe për...

Lexo lajmin e plotë

Regjistrimi në Universitete/ Vlorë, nuk ndalet ulja e numrit të studentëve

15:48 • 03 Tetor 2020

Regjistrimi në Universitete/ Vlorë, nuk ndalet ulja e numrit të studentëve

Faktin që Shqipëria po plaket e vërteton edhe numri i ulët i studenteve që regjistrohen në vitin e parë për studimet e larta. Vit pas viti ky numër po ulet. Dhe ulja e këtij numri nuk lidhet thjesht me faktin se të rinjtë nuk kanë...

Lexo lajmin e plotë

Vlorë, prag viti akademik, studentët në dhoma dyshe e me protokoll anti-COVID

11:53 • 01 Tetor 2020

Vlorë, prag viti akademik, studentët në dhoma dyshe e me protokoll anti-COVID

Nëntori do të sjellë në dyert e qytezës Studenti të Vlorës 240 studentë të cilët kanë depozituar kërkesën për akomodim në konviktet e këtij institucioni. Ndryshe nga vitet e tjera, ky fillimviti akademik ka në qendër të vëmendjes përballimin e situatës së pandemisë. Kjo është...

Lexo lajmin e plotë

Pasojat e motit të keq, pemë e kioska të shkulura dhe rrëshqitje gurësh në rrugë

15:54 • 28 Shtator 2020

Pasojat e motit të keq, pemë e kioska të shkulura dhe rrëshqitje gurësh në rrugë

Era e fortë dhe reshjet e shiut që kanë përfshirë vendin tonë gjatë orëve të para të mëngjesit të së hënës, kanë vijuar të shfaqin probleme në zona të ndryshme të vendit. Në Vlorë, era e fortë ka shkulur pemë, si dhe ka zhvendosur kioska...

Lexo lajmin e plotë

Pas protestave, naftëtarët e Ballshit futen në grevë urie

12:49 • 28 Shtator 2020

Pas protestave, naftëtarët e Ballshit futen në grevë urie

Pas shumë protestash dhe premtimesh, naftëtarët e uzinës së përpunimit të naftës në Ballsh, janë detyruar paraditen e kësaj të hëne të marrin vendimin për t’u futur në grevë urie. I pari që është futur ka qenë kryetari i sindikatës së naftëtarëve Sokol Dautaj. Bashkë...

Lexo lajmin e plotë

Zjarri në Zvërnec, evakuohen disa familje gjatë natës nga banesat

10:25 • 28 Shtator 2020

Zjarri në Zvërnec, evakuohen disa familje gjatë natës nga banesat

Një zjarr përfshiu pyllin e Zvërnecit në Vlorë në orët e para të mëngjesit.   Për shkak të erës së fortë, flakët u përhapën me shpejtësi. Zjarrfikësit evakuuan disa banesa dhe banorët janë detyruar të kalojnë natën jashtë. Aktualisht, flakët janë vendosur nën kontroll nga...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq, pezullohet lundrimi detar në Vlorë

11:53 • 25 Shtator 2020

Moti i keq, pezullohet lundrimi detar në Vlorë

Këtë të premte autoriteti portual ka vendosur të pezullojë lundrimin detar në Vlorë. Tragetet e linjës Vlorë-Brindisi nuk do kryejnë itinerarin e zakonshëm për shkak të motit të keq të shoqëruar me erë të fortë. Lundrimi është pezulluar edhe për mjetet e peshkimit dhe mjetet...

Lexo lajmin e plotë

Policia, operacion blic në Vlorë, ngrihen postblloqe në disa lagje të qytetit

10:17 • 25 Shtator 2020

Policia, operacion blic në Vlorë, ngrihen postblloqe në disa lagje të qytetit

Policia ka nisur një operacion blic në qytetin e Vlorës. Prej ditësh është bërë një plan masash lidhur me personat në kërkim apo personat me rrezikshmëri Po kontrollohen imtësisht makinat e shtrenjta, ndërsa janë ngritur postblloqe në lagje të qytetit ku dyshohet se strehohen persona...

Lexo lajmin e plotë

Ujësjellësi i Vlorës, 80% e ujit që hidhet në rrjet nuk faturohet

14:21 • 20 Shtator 2020

Ujësjellësi i Vlorës, 80% e ujit që hidhet në rrjet nuk faturohet

Problemi i furnizmit të disa lagjeve të Vlorës me ujë të pijshëm është tashmë një problematikë prej dekadash të tëra. Sikur të mos mjaftonin problematikat e shumta në rrjetin e shpërndarjes dhe anën teknike, rezulton që në Vlorë, rreth 80% e ujit që hidhet në...

Lexo lajmin e plotë

Pjesë e “Los Blancos”, gjykata jep masën për dy të arrestuarit në Vlorë

12:05 • 18 Shtator 2020

Pjesë e “Los Blancos”, gjykata jep masën për dy të arrestuarit në Vlorë

Elvis Jaupaj dhe Jorin Llambro, të akuzuar si pjesë e grupit të strukturuar kriminal në trafikimin e kokainës, kanë dalë sot para togave të zeza në Gjykatën e Shkallës së Parë në Vlorë. Gjykata ka vendosur për të dy të akuzuarit burg me afat 40...

Lexo lajmin e plotë

Pa rrugë, pa ndriçim, pa ujë, Vlora turistike me lagje si në mesjetë

18:46 • 16 Shtator 2020

Pa rrugë, pa ndriçim, pa ujë, Vlora turistike me lagje si në mesjetë

Vlora turistike e promovuar me Lungomaren dhe bulevardin e rikonstruktuar, fsheh në brendësi te saj probleme serioze për banorët. Një shembull konkret i kësaj situate është një nga lagjet më të vjetra të qytetit, “1 Maji”. Pa rrugë, pa ndriçim, pa ujë të pijshëm, banorët...

Lexo lajmin e plotë

Naftëtarët në Tiranë. Protesta do të zhvendoset para Ministrisë së Energjetikës

14:18 • 15 Shtator 2020

Naftëtarët në Tiranë. Protesta do të zhvendoset para Ministrisë së Energjetikës

Protesta e naftëtarëve të uzinës së përpunimit të naftës në Ballsh, pritet të zhvendoset në Tiranë. Gjatë tubimit të radhës të mbajtur paraditen e kësaj të marte në dyert e rafinerisë, përfaqësuesit e Sindikatës së Naftëtarëve njoftuan se përgjigjen për shqetësimet që ata kanë, pagat...

Lexo lajmin e plotë

Operatorët turistikë të jugut: Kosova, Bjellorusia dhe Ukraina shpëtuan sezonin veror

13:55 • 06 Shtator 2020

Operatorët turistikë të jugut: Kosova, Bjellorusia dhe Ukraina shpëtuan sezonin veror

Sezoni turistik i këtij viti pandemik, ndonëse rezultoi brenda pritshmërive të operatorëve turistikë, mbeti në kuotën e 50%, ose sa gjysma e sezonit të vitit të kaluar. Operatorët turistikë vazhdojnë të shpresojnë që sezoni të vijojë deri në fund të muajit shtator, edhe pse prenotimet nuk...

Lexo lajmin e plotë

Sazani, udhëtim në ishullin e pabanuar, ku turistët ndërthuren me “nostalgjikët”

11:25 • 31 Gusht 2020

Sazani, udhëtim në ishullin e pabanuar, ku turistët ndërthuren me “nostalgjikët”

Sazani, ishulli më i madh i vendit, prej vitesh i paeksploruar, në tri vitet e fundit gjithnjë e më shumë po popullohet nga turistët e kryesisht ata nga Europa lindore dhe shqiptarët e rajonit. Sazani u përdor nga italianët si bazë ushtarake deri sa komunistët...

Lexo lajmin e plotë

Çështja e kufirit detar me Greqinë, Meta: I qëndroj deri në fund vendimit të Kushtetueses

14:13 • 27 Gusht 2020

Çështja e kufirit detar me Greqinë, Meta: I qëndroj deri në fund vendimit të Kushtetueses

Presidenti Meta ka folur për çështjen e kufirit detar me Greqinë duke thënë se do i qëndrojë vendimit të Gjykatës Kushtetuese deri në fund. “Shqiptarët duhet të jenë të sigurt që presidenti gjithmonë do të mbrojë Kushtetutën. Për çështjen në fjalë do të respektojë vendimin...

Lexo lajmin e plotë

Debatojnë për lojën me domino, të moshuarit bëjnë njëri-tjetrin për spital

15:57 • 25 Gusht 2020

Debatojnë për lojën me domino, të moshuarit bëjnë njëri-tjetrin për spital

Pavarësisht se janë mosha më e rrezikuar nga koronavirusi, në Vlorë të moshuarit nuk e braktisin lojën e dominosë. Madje, në një të tillë, dy të moshuar e morën aq seriozisht sa nisën të debatojnë e më pas edhe të godasin me sende të forta...

Lexo lajmin e plotë

Kthimi i emigrantëve, pak informacion edhe për procedurat në Itali

12:22 • 21 Gusht 2020

Kthimi i emigrantëve, pak informacion edhe për procedurat në Itali

Nga porti i Vlorës ka nisur prej disa ditësh kthimi i emigrantëve drejt vendeve ku punojnë dhe jetojnë në Itali, ndërkohë që në pjesën më të madhe informacionin që ata disponojnë e kanë vetëm mbi faktin se duhet të qëndrojnë në karantinë.  Ndryshe nga emigrantët...

Lexo lajmin e plotë

Përplasi për vdekje 10-vjeçarin në Kakavijë, jepet masa për shoferin e ambulancës

12:04 • 18 Gusht 2020

Përplasi për vdekje 10-vjeçarin në Kakavijë, jepet masa për shoferin e ambulancës

Është dhënë masa e sigurisë për shoferin e autoambulancës Admir Golemi, i cili përplasi për vdekje tri ditë më parë një fëmijë 10-vjeçar nga Lezha, në afërsi të kthesës së fshatit Bularat, gjatë kthimit nga pika kufitare e Kakavijës. Prokurorja e çështjes, Ermira Munelli paraqiti...

Lexo lajmin e plotë

Pas Gjykatës së Apelit, në Vlorë mbyllet edhe një tjetër institucion nga koronavirusi

13:33 • 18 Gusht 2020

Pas Gjykatës së Apelit, në Vlorë mbyllet edhe një tjetër institucion nga koronavirusi

Prej ditësh infektimet me Covid-19 në qytetin e Vlorës kanë sjellë për pasojë mbylljen e disa institucioneve kryesore lokale të kryeqendrës së jugut. Vetëm gjatë dy ditëve të fundit në Vlorë janë mbyllur me urdhër të Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor (ISHSH), Gjykata e Apelit si dhe...

Lexo lajmin e plotë

“Boshatisen’’ Kakavija dhe Kapshtica, radhët mbaruan, por a duhet harruar?

10:24 • 18 Gusht 2020

“Boshatisen’’ Kakavija dhe Kapshtica, radhët mbaruan, por a duhet harruar?

Në orët e para të mëngjesit të kësaj të hëne, pas më shumë se tri ditësh në radhë kilometrike, ka marrë fund makthi i emigrantëve shqiptarë që ktheheshin në vendet e punës në Greqi. Situata e krijuar degradoi deri në krizë humanitare ku nuk munguan,...

Lexo lajmin e plotë

Vlora me sytë nga deti, një sezon në pandemi

19:30 • 17 Gusht 2020

Vlora me sytë nga deti, një sezon në pandemi

Në qytetin i cili gjatë verës fliste “italisht” këtë sezon ka vetëm turistë bjellorusë e ukrainas dhe shqiptarë të Kosovës e Maqedonisë. Mes pandemisë dhe turizmit, operatorët “përpëliten” të marrin më të mirën e sezonit. Si kurrë ndonjëherë më parë, i kanë sytë nga shtatori...

Lexo lajmin e plotë

Një rast me koronavirus, mbyllet Gjykata e Apelit në Vlorë

14:16 • 17 Gusht 2020

Një rast me koronavirus, mbyllet Gjykata e Apelit në Vlorë

Gjykata e Apelit në Vlorë është mbyllur për shkak se në këtë institucion është konfirmuar një rast me koronavirus. Aktualisht, priten përgjigjet e testimit edhe për tre punonjës të tjerë të dyshuar në Gjykatën e Apelit Vlorë. Deri më sot, në Vlorë janë regjistruar 125...

Lexo lajmin e plotë

Vlorë, aksidentohet furgoni, plagoset shoferi

10:12 • 17 Gusht 2020

Vlorë, aksidentohet furgoni, plagoset shoferi

Një aksident është shënuar mëngjesin e së hënës në autostradën Fier-Vlorë, pranë rrethrrotullimit të Panajasë. Një furgon mallrash është aksidentuar duke krijuar radhë të gjata automjetesh. Nga ky aksident është plagosur drejtuesi i furgonit, i cili ndodhet në spital për ndihmë mjekësore....

Lexo lajmin e plotë

“Boshatisen” Kakavija dhe Kapshtica

12:15 • 17 Gusht 2020

“Boshatisen” Kakavija dhe Kapshtica

Në orët e para të mëngjesit të kësaj të hëne, pas më shumë se tre ditësh në radhë kilometrike, ka marrë fund makthi i emigrantëve shqiptarë që ktheheshin në vendet e punës në Greqi. Situata e krijuar degradoi deri në krizë humanitare, ku nuk munguan...

Lexo lajmin e plotë

Kakavijë: Ardhja e zyrtarit grek “zhbllokon” situatën, vargu mund të kalojë i gjithi sonte

10:11 • 17 Gusht 2020

Kakavijë: Ardhja e zyrtarit grek “zhbllokon” situatën, vargu mund të kalojë i gjithi sonte

Diçka gjithsesi po lëviz minutat e fundit pasi sipas informacioneve ka ardhur për herë të dytë në pikën kufitare zëvendësdrejtori  i policisë së Janinës për një inspektim të situatës. Sipas informacioneve, autoritetet e dy vendeve kanë dakordësuar të kaloj i gjithë vargu sot. Ndërkohë që...

Lexo lajmin e plotë

Të shtëna në Vlorë, një person mbetet i plagosur

22:50 • 15 Gusht 2020

Të shtëna në Vlorë, një person mbetet i plagosur

Një person ka mbetur i plagosur mbrëmjen e të shtunës në Vlorë, i qëlluar me armë zjarri. Ngjarja ka ndodhur pranë gjimnazit “Ali Demi”, pas një konflikti mes disa personave. A2 ka mësuar se konflikti ka nisur fillimisht brenda lagjes “28 nëntori” dhe më pas...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi futet në burgun e Fierit

19:09 • 15 Gusht 2020

Koronavirusi futet në burgun e Fierit

Nëntë persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 në Burgun e Fierit. Sipas burimeve, bëhet fjalë për 6 punonjës të Policisë së Burgjeve, 2 infermiere dhe 1 i burgosur. Mësohet se gjendja e të burgosurit nuk është e mirë, por për momentin ai thjesht është izoluar...

Lexo lajmin e plotë

Aksident në Kakavijë, ambulanca përplas për vdekje një fëmijë

18:24 • 15 Gusht 2020

Aksident në Kakavijë, ambulanca përplas për vdekje një fëmijë

Sikur të mos mjaftonte situata humanitare e krijuar prej dy ditësh në Kakavijë, paraditen e kësaj të shtune ka ndodhur edhe një ngjarje e rëndë. Një fëmijë 10-vjeçar ka humbur jetën i përplasur nga një autoambulancë që po transportonte një të sëmurë nga Kakavija në...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 mbyll dyert e Bashkisë së Vlorës, nuk funksionon as online

13:42 • 14 Gusht 2020

Covid-19 mbyll dyert e Bashkisë së Vlorës, nuk funksionon as online

Bashkia e Vlorës mbyll dyert dhe ndërpret shërbimin për qytetarët. Rasti i një punonjëse të administratës së bashkisë me Covid-19 ka sjellë mbylljen e këtij institucioni, ndërkohe që duket se mungon edhe shërbimi online. Mbyllja e institucionit është konfirmuare dhe nga kryetarja e këshillit të...

Lexo lajmin e plotë

Trafiku i refugjatëve në Vlorë, kapen klandestinë dhe gomone, por jo organizatorët

11:49 • 09 Gusht 2020

Trafiku i refugjatëve në Vlorë, kapen klandestinë dhe gomone, por jo organizatorët

Lulëzimi i trafikut të klandestinëve është kthyer në një prej problematikave me të cilat po përballet Policia e Vlorës, pasi qyteti është tashmë i njohur për trafiqet e paligjshme drejt brigjeve italiane. Pas mbylljes se kufijve të Europës, vendi është përballur me një valë të...

Lexo lajmin e plotë

13-vjeçari mbërrin i pajetë në spitalin e Sarandës

10:37 • 09 Gusht 2020

13-vjeçari mbërrin i pajetë në spitalin e Sarandës

Një 13-vjeçar nga Delvina ka mbërritur i pajetë në spitalin e Sarandës. Sipas burimeve, viktima ishte banor i Delvinës, por edhe pse Policia ka nisur të hetojë për ngjarjen, nuk ka ende një informacion të përditësuar për shkaqet e vdekjes dhe vendin ku i mituri...

Lexo lajmin e plotë

Moti i keq i merr jetën gruas në Himarë, shpëtohen 3 persona

13:47 • 05 Gusht 2020

Moti i keq i merr jetën gruas në Himarë, shpëtohen 3 persona

Era deri në 80 km/h e shoqëruar me rrebeshe shiu, që pushtuan bregdetin e Himarës mëngjesin e kësaj të mërkure kanë shkaktuar një tragjedi. Një grua, ka mbetur e mbytur, pasi varka në të cilën ndodhej së bashku me tre anëtarët e tjerë të familjes,...

Lexo lajmin e plotë

Vlorë, 80% më pak vizitorë se fillimi i gushtit të kaluar

18:05 • 04 Gusht 2020

Vlorë, 80% më pak vizitorë se fillimi i gushtit të kaluar

Gushti sjell shpresë që fluksi i zakonshëm i pasagjerëve, pushuesve dhe turistëve të cilët mbërrijnë me dy tragetet e linjës Vlorë–Brindisi-Vlorë  do të jetë më i lartë në ditët në vijim. Këtë fillim gushti, me dy tragetet e linjës Vlorë-Brindisi kanë mbërritur 354 pasagjerë. Pasagjerët të...

Lexo lajmin e plotë

Gushti sjell dyndje pushuesish në Vlorë

18:18 • 02 Gusht 2020

Gushti sjell dyndje pushuesish në Vlorë

Këtë fillim gushti ka një fluks më të lart turistesh, por dhe pushuesish nga qytete të ndryshme. Fluksi dallohet qartë në trafikun në qytet këtë të shtune apo edhe në plazhe. Ky sezon turistik po mbështetet sigurisht te pushuesit vendas, ku në Vlorë edhe këtë fillim gushti...

Lexo lajmin e plotë

Pushuesit “harrojnë” pandeminë, zgjedhin Zvërnecin

13:29 • 26 Korrik 2020

Pushuesit “harrojnë” pandeminë, zgjedhin Zvërnecin

Edhe këtë vit, plazhet e Vlorës mbledhin pushues nga brenda dhe jashtë vendit, të cilët kanë vendosur t’i kalojnë atje këto ditë të nxehta vere. Duket se pushuesit janë shpërfillës sa i përket pandemisë. Ata i janë dorëzuar detit, diellit dhe relaksit. Ata shprehen të...

Lexo lajmin e plotë

Protestë para bashkisë, naftëtarët e Ballshit kërkojnë pagat

13:06 • 24 Korrik 2020

Protestë para bashkisë, naftëtarët e Ballshit kërkojnë pagat

Naftëtarët e Ballshit kanë protestuar para bashkisë së Mallakastrës. Ata shprehen se nuk kanë marrë ende pagat nga puna në rafineri. Gjithashtu, naftëtarët i bënë thirrje kryeministrit Rama dhe ministres së Infrastrukturës Belinda Balluku që të ndërhyjnë pasi kompani e re që menaxhon rafinerinë nuk...

Lexo lajmin e plotë

Vlorë, protestë për mbylljen e klubeve të natës dhe ndalimin e muzikës

13:19 • 23 Korrik 2020

Vlorë, protestë për mbylljen e klubeve të natës dhe ndalimin e muzikës

Klubet e natës në Vlorë dëmtohen nga akti i fundit normativ i qeverisë që u ndalon funksionimin, ndaj afro 80 subjekte dolën në protestë, duke shfaqur pakënaqësitë e tyre. Ata paralajmëruan përshkallëzimin e protestës, ndërsa nuk e shohin të arsyeshme edhe vendimin për ndalimin e...

Lexo lajmin e plotë

Rama mbledh asamblenë e PS-së në Zvërnec

12:36 • 18 Korrik 2020

Rama mbledh asamblenë e PS-së në Zvërnec

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot asamblenë e Partisë Socialiste në Vlorë. Takimi po zhvillohet në Zvërnec. Sipas burimeve, qëllimi i këtij takimi është ristrukturimi i partisë në prag të zgjedhjeve të ardhshme të vitit 2021. Në takim janë deputetë të Qarkut të Vlorës si...

Lexo lajmin e plotë

Të gjithë në kërkim të skafit me drogë, zbulojnë rastësisht klandestinë

14:38 • 16 Korrik 2020

Të gjithë në kërkim të skafit me drogë, zbulojnë rastësisht klandestinë

Një operacion policor kundër trafikut të lëndëve narkotike në Vlorë përfundoi me kapjen e disa emigrantëve klandestinë të mbërritur në Shqipëri. Policia Kufitare, Forcat Delta, Roja Bregdetare dhe Guardia di Finaza, me mbështetje edhe nga një helikopter dhe një dron nga ajri, u vunë në...

Lexo lajmin e plotë

Drejtorët ndërrohen, qytetarët kërkojnë shërbim në Kadastrën e Vlorës

13:26 • 15 Korrik 2020

Drejtorët ndërrohen, qytetarët kërkojnë shërbim në Kadastrën e Vlorës

Agjencia shtetërore e Kadastrës në Vlorë gjatë viteve të fundit mund të cilësohet si një institucion pa “kokë”. Në 10 muaj janë ndryshuar shtatë drejtorë, ndërsa i teti ka vetëm tri ditë që është emëruar. Në media është trajtuar vetëm problematika e emërimeve dhe dorëheqjeve...

Lexo lajmin e plotë

“I teti i vërteti”, emërohet drejtori i ri i Kadastrës në Vlorë

15:29 • 13 Korrik 2020

“I teti i vërteti”, emërohet drejtori i ri i Kadastrës në Vlorë

Andi Binaj është drejtori i tetë në këto 10 muaj që merr drejtimin e Agjencisë Shtetërore të Kadastrës në Vlorë. Paraardhësit e tij nuk kanë zgjatur më shumë se një muaj në këtë post, duke dhënë dorëheqje nga detyra sapo fillonin që të njiheshin me...

Lexo lajmin e plotë

Vazhdojnë dorëheqjet, ikën drejtori i shtatë i Kadastrës së Vlorës

11:44 • 10 Korrik 2020

Vazhdojnë dorëheqjet, ikën drejtori i shtatë i Kadastrës së Vlorës

Pas paralajmërimit të drejtorit të përgjithshëm të Kadastrës, Artan Lame, ka ardhur dorëheqja e 7 brenda 10 muajve të fundit në Drejtorinë Vendore të Kadastrës në Vlorë. Jurgen Pilkapi, pas vetëm 1 muaji e pak ditë nga emërimi si drejtori i AKSH Vlorë, ka dhënë...

Lexo lajmin e plotë

Asgjësohen municionet e pashpërthyera në Sazan

15:49 • 09 Korrik 2020

Asgjësohen municionet e pashpërthyera në Sazan

Efektivët EOD të Komandës Mbështetëse realizuan shpërthimin e komanduar të disa municioneve të paplasura që ndodheshin në ishullin e Sazanit. Pjesë e tyre ishin predha artilerie të kalibrave të ndryshëm, të cilat u asgjësuan në vend, për të shmangur incidente. Sazani, dikur bazë ushtarake, është...

Lexo lajmin e plotë

Vlorë, task forca antikoronavirus kalon në sitë lokalet

14:57 • 08 Korrik 2020

Vlorë, task forca antikoronavirus kalon në sitë lokalet

Baret, restorantet dhe gjithçka që është në funksion të argëtimit përgjatë orëve të mbrëmjes në qytetin e Vlorës kanë kaluar në sitën e task forcës për verifikimin e masave antikoronavirus. Inspektorët e Inspektoratit Shtetëror të Shëndetit, të mbështetur edhe nga policia, kanë ushtruar kontrolle deri...

Lexo lajmin e plotë

Zbulimi arkeologjik, dokumentohet varreza e kohës së bronzit në Himarë

16:39 • 08 Korrik 2020

Zbulimi arkeologjik, dokumentohet varreza e kohës së bronzit në Himarë

Arkeologët në këtë zonë të Himarës po punojnë që prej pranverës së vitit 2018, kur përroi filloi të nxjerrë në pah disa objekte që mund të kishin vlerë për arkeologjinë. Nëse nuk do të kryheshin këto kërkime, shtrati i përroit të Korramit që deri më...

Lexo lajmin e plotë

Heqja e TVSH për jahtet, Klosi: Pas 10 korrikut presim qindra regjistrime

13:26 • 07 Korrik 2020

Heqja e TVSH për jahtet, Klosi: Pas 10 korrikut presim qindra regjistrime

Ligji i shumëdebatuar i heqjes së TVSH-së për regjistrimin e jahteve nën flamurin shqiptar pritet që të fillojë efektet nga data 10 korrik. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, deklaroi se ky ligj ka ngjallur interes të madh në botën e marinës në zonën...

Lexo lajmin e plotë