Julian Kasapi

REPORTER

Jul Kasapi punon si reporter i aktualitetit pranë A2 dhe ndjek zhvillimet e kronikës së zezë, policisë dhe ministrisë së brendshme.

Ai ka ndjekur disa prej ngjarjeve kryesore të kronikës brenda dhe jashtë vendit por është angazhuar dhe në raportimin e zhvillimeve politike.

Gjatë vitit 2019 ai ka raportuar dhe nga vendet në konflikt si Siria duke u bërë i pari gazetar që kontaktoi dhe intervistoi shqiptarët në kampin Al-Hawl. Krahas kampit ai ishte dëshmitar dhe i konfliktit të armatosur në Sirinë e Veriut mes forcave Kurde dhe atyre të Bashar al-Assad.

Jul Kasapi punon si gazetar prej vitit 2007. Fillimisht nisi punë si gazetar aktualiteti pranë Ora News dhe pas një viti u bë pjesë e televizionit Kombëtar Klan ku punoi deri në vitin 2010.

Pas eksperiencës në Tv Klan ai punoi për 4 vite të tjera si gazetar kronike në TV Alsat. Pas Alsat ai punoi për 1 vit në ABC News dhe deri në vitin 2018 ishte pjesë e Vizion Plus.

Nga Shtatori i vitit 2018 ai punon si reporter në A2.

Ngjarja në Mamurras, 6 persona qëlluan me shkopinj policin David Madani

15:40 • 15 Prill 2021

Ngjarja në Mamurras, 6 persona qëlluan me shkopinj policin David Madani

David Madani, efektivi i arrestuar për plagosjen e dy kolegeve te tij në Mamurras ditën kur ndodhi ngjarja me 13 prill nxitonte të linte shërbimin pasi djali i tij i vetëm kishte përvjetorin e 15. Ndonëse ai kreu detyrën, 6 persona nuk e lanë të...

Lexo lajmin e plotë

Mesazhe kërcënuese ndaj drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve, nisin hetimet

14:08 • 13 Prill 2021

Mesazhe kërcënuese ndaj drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve, nisin hetimet

Policia e shtetit ka nisur hetimet pas disa mesazheve kërcënuese që i kanë ardhur drejtorit të përgjithshëm të Burgjeve Agim Ismaili, mesazhe që janë tashmë në dorë të autoriteteve.   “E ke tepruar, kudo që të jesh do të vejmë bombën”, janë disa nga mesazhet,...

Lexo lajmin e plotë

Arsenali i armëve të sekuestruara, policia dhe prokuroria e posaçme përplasen për hetimet

16:54 • 12 Prill 2021

Arsenali i armëve të sekuestruara, policia dhe prokuroria e posaçme përplasen për hetimet

Operacioni kompleks që çoi në zbulimin e dhjetëra depove të armatimeve, ndonëse u përmbyll me arrestimin 5 personave dhe shpalljen e dy të tjerëve në kërkim krijoi dhe përplasjen e parë mes policisë dhe prokurorisë së posaçme. Burime pranë SPAK thanë për A2 se në...

Lexo lajmin e plotë

Policia referoi “Rinasin”, dëshmia: Mora dijeni në pistë se avioni ishte kthyer pas gjatë fluturimit

16:31 • 08 Prill 2021

Policia referoi “Rinasin”, dëshmia: Mora dijeni në pistë se avioni ishte kthyer pas gjatë fluturimit

Pas ndalimit të tre personave të dyshuar si përgjegjës e organizatorë të lënies së detyrës në kullën e vrojtimit në Rinas, prokuroria mori 2 referime mbrëmjen e së mërkurës për atë çka po ndodhte në aeroport. Referimi i parë u bë nga një efektiv policie...

Lexo lajmin e plotë

Situata në Rinas, prokuroria fillon hetimet për shpërdorim detyre

23:14 • 07 Prill 2021

Situata në Rinas, prokuroria fillon hetimet për shpërdorim detyre

Prokuroria e Rrethit Gjyqësor  Tiranë ka filluar hetimet për situatën e ndodhur në aeroportin e Rinasit. Vepra penale për të cilën po hetohet lidhet me shpërdorimin e detyrës, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal. Nga ana e oficerëve të policisë gjyqësore, po kryhen veprimet...

Lexo lajmin e plotë

Ekzekutimi i Planajt, prokuroria dyshon se ndihmoi në fshehjen e një vrasësi në 2019

16:20 • 06 Prill 2021

Ekzekutimi i Planajt, prokuroria dyshon se ndihmoi në fshehjen e një vrasësi në 2019

Dy ditë nga vrasja e Bardhok Planajt në Dobraç të Shkodrës, prokuroria ka sekuestruar kamerat e spitalit rajonal aty ku 47-vjecari vizitoi nënën e tij të sëmurë. Hetuesit dyshojnë se 50 minuta para se të ekzekutohej një grup vëzhgonte lëvizjet e tij në spital ku...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:17 • 05 Prill 2021
Vrasja e “Kumbarit”, përplasja mes grupeve kriminale dhe ekzekutimet që nga viti 2018
Vrasja e “Kumbarit”, përplasja mes grupeve kriminale dhe ekzekutimet që nga viti 2018

21:09 • 05 Prill 2021

Vrasja e “Kumbarit”, përplasja mes grupeve kriminale dhe ekzekutimet që nga viti 2018

Në më pak se dy vite, në Shkodër janë vrarë në mënyrë misterioze 13 persona, ndërsa janë zhdukur dy të tjerë. Ekzekutimi i fundit, ai i Bardhok Pllanajt, ndërsa brutaliteti i vrasjes së “Kumbarit”, siç njihej në Shkodër, tregon se lufta mes grupeve kriminale ka...

Lexo lajmin e plotë

Krimi, më i shpejtë se Njësia Speciale “Fast” e Policisë

15:38 • 05 Prill 2021

Krimi, më i shpejtë se Njësia Speciale “Fast” e Policisë

Në shtator të vitit 2019, njësia “Fast” e prezantuar nga ministri I Brendshëm në atë kohë, Sandër Lleshaj, do të merrej ekskluzivisht me kapjen e personave të shpallur në kërkim për vepra të ndryshme penale. Krijimi i kësaj njësie, në përbërje të së cilës janë...

Lexo lajmin e plotë

Vaksinimi masiv, 600 efektivë morën dozën në Tiranë, procesi dhe në rrethe

15:27 • 03 Prill 2021

Vaksinimi masiv, 600 efektivë morën dozën në Tiranë, procesi dhe në rrethe

Mijëra efektivë policie në të gjithë vendin nisën të marrin vaksinën anti-covid. Procesi nisi nga Tirana në stadiumin “Air Albania”, ku u inspektua nga kryeministri Rama ministrja e Shëndetësisë, Manastirliu, dhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu. 600 efektivë, kryesisht të policisë...

Lexo lajmin e plotë

Tregti armësh në varrimin e Nehat Kullës

15:03 • 02 Prill 2021

Tregti armësh në varrimin e Nehat Kullës

Një ditë pas goditjes së 18 magazinave që shërbenin për modifikimin e armëve, bashkëpunëtori i drejtësisë, Enver Jamaku, ka treguar dhe mënyrën se si është njohur me Gjergj Cukalin, i arrestuar për vendosjen e tritolit ndaj Gjon Menës në Kamëz. Kontaktet e para sipas tij...

Lexo lajmin e plotë

Asetet kriminale, BE fond 5.5 milionë euro, “duhen më shumë konfiskime”

16:49 • 23 Mars 2021

Asetet kriminale, BE fond 5.5 milionë euro, “duhen më shumë konfiskime”

5.5 milionë euro do t’i akordohen agjencive ligjzbatuese në Shqipëri për të intensifikuar luftën kundër krimit të organizuar dhe në vecanti atë që kërkohet më së shumti nga vendet e Bashkimit Evropian goditjen e aseteve kriminale.  “Ai është praktikisht një master-plan gjithëpërfshirës në luftën kundër...

Lexo lajmin e plotë

Kush është i dyshuari i 5-të që takoi Vathi pak para vrasjes së Sofisë?

15:39 • 22 Mars 2021

Kush është i dyshuari i 5-të që takoi Vathi pak para vrasjes së Sofisë?

Kur kanë kaluar 3 javë nga ekzekutimi i 66-vjeçarit, Behar Sofia, dhe arrestimit të 4 personave, prokuroria ka një emër të pestë, i cili rezulton se është takuar me Skënder Vathin. Në dosjen e siguruar nga A2, më datë 25 shkurt, prokuroria sekuestroi kamerat e...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:14 • 21 Mars 2021
Vrasja në Durrës, autorët u larguan drejt Rinasit. Në një javë, 4 makina të vjedhura në qytet
Vrasja në Durrës, autorët u larguan drejt Rinasit. Në një javë, 4 makina të vjedhura në qytet

13:17 • 21 Mars 2021

Vrasja në Durrës, autorët u larguan drejt Rinasit. Në një javë, 4 makina të vjedhura në qytet

Policia dhe prokuroria kanë arritur të ndjekin makinën e dyshuar të autorëve pas vrasjes së Edmond Koçit, në Durrës. Burime pranë grupit hetimor thanë se kamerat e sigurisë kanë ndihmuar ndjekjen e itinerarit të autorëve të dyshuar deri në afërsi të Rinasit, ndërsa policia pritet...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e Behar Sofisë, operacioni i policisë në Fushë-Krujë, për të dyshuar të tjerë

15:29 • 19 Mars 2021

Vrasja e Behar Sofisë, operacioni i policisë në Fushë-Krujë, për të dyshuar të tjerë

Policia e Shtetit shkoi në fshatin Arameras, ku arrestoi 4 persona të dyshuar për trafik droge dhe vjedhje, por në të vërtetë, operacioni u bë për gjetjen e personave të tjerë të dyshuar si të përfshirë në vrasjen e Behar Sofisë. Nga ana tjetër, prokuroria...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:14 • 18 Mars 2021
Dëshmia e Ernejt Shytit, si e siguroi grupi foton e 66-vjeçarit Behar Sofia
Dëshmia e Ernejt Shytit. Si e siguroi grupi foton e 66-vjeçarit Behar Sofia?

15:43 • 18 Mars 2021

Dëshmia e Ernejt Shytit. Si e siguroi grupi foton e 66-vjeçarit Behar Sofia?

Në dëshminë e tij dhënë para hetuesve, vrasësit të 66-vjeçarit Behar Sofia, Ernejt Shytit, i është treguar një fotografi dokumenti e objektivit që duhej të eliminonte. Përpara hetuesve ai ka thënë se diçka e tillë i është treguar gjatë takimit që 4 të arrestuarit kanë...

Lexo lajmin e plotë

Sulmi me tritol ndaj prokurorit Arjan Muça, zbulohen detaje nga hetimi

16:04 • 17 Mars 2021

Sulmi me tritol ndaj prokurorit Arjan Muça, zbulohen detaje nga hetimi

Pak kohë pas shpërthimit të tritolit të vendosur në makinën e prokurorit Arjan Muça prokuroria dyshon se ka rënë në gjurmët e autorëve të dyshuar. Burime pranë organit të akuzës thanë se dy të arrestuarit në zonën e Kombinatit dyshohen se janë furnitorë të lëndës...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e Behar Sofisë, takimi mes 4 të arrestuarve, Vathi i dërgoi sms vrasësit 24-vjeçar

16:35 • 16 Mars 2021

Vrasja e Behar Sofisë, takimi mes 4 të arrestuarve, Vathi i dërgoi sms vrasësit 24-vjeçar

Skënder Vathi, Leonard Xhixha, Xhuliano Visha dhe Enejt Shyti janë fiksuar disa ditë para ekzekutimit të 66- vjeçarit në një bar në afërsi të terminalit të autobusëve në afërsi të qytetit “Studenti”. Mësohet se veç thënieve të 24-vjeçarit të 4 të arrestuarit janë takuar së...

Lexo lajmin e plotë

Publikohen pamjet, pak momente para vrasjes së Behar Sofisë, autori çaloi për të mos u identifikuar

17:48 • 15 Mars 2021

Publikohen pamjet, pak momente para vrasjes së Behar Sofisë, autori çaloi për të mos u identifikuar

Behar Sofia sapo kishte dalë nga kafeneja në një qendër tregtare në rrugën e Elbasanit. Por këto do të ishin minutat e fundit të jetës së tij pasi pak metra më tutje, në unazë, në afërsi të Lanës e priste vrasësi. Enejt Shyti është fiksuar...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:48 • 15 Mars 2021
Krimi në Shqipëri, vrasësit me pagesë që nuk u paguan asnjëherë
Krimi në Shqipëri, vrasësit me pagesë që nuk u paguan asnjëherë

12:40 • 15 Mars 2021

Krimi në Shqipëri, vrasësit me pagesë që nuk u paguan asnjëherë

Ngjarjet kriminale të viteve të fundit në Shqipëri kanë shtuar në masë vrasësit me pagesë. I tillë ishte 24-vjeçari Ernejt Shyti, i cili qëlloi për vdekje Behar Sofinë, 2 javë më parë në Tiranë. Njësoj si ai edhe Mikel Shallari, një tjetër i ri 25-vjeçar...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:01 • 12 Mars 2021
Tritoli ndaj prokurorit, kamerat fiksuan momentin e montimit të lëndës plasëse
Tiranë, tritol makinës së prokurorit te “Komuna e Parisit”

21:20 • 11 Mars 2021

Tiranë, tritol makinës së prokurorit te “Komuna e Parisit”

Një shpërthim tritoli është dëgjuar pasditen e sotme në Tiranë. Ngjarja ka ndodhur te “Komuna e Parisit”. Shënjestër e shpërthimit ka qenë një makinë e parkuar pranë një qendre tregtare. Makina tip Benz mësohet se është në pronësi të prokurorit Arjan Muça. Njoftimi i policisë:...

Lexo lajmin e plotë

Letra nga Siria, Shahini: Kërkojmë ndihmë, çfarë do bëhet me ne dhe fëmijët tanë

19:50 • 10 Mars 2021

Letra nga Siria, Shahini: Kërkojmë ndihmë, çfarë do bëhet me ne dhe fëmijët tanë

Revajet Shahini, një prej nënave të dërguara në kampin Roxh, pas daljes nga al-Hawl ka dërguar një letër në redaksinë e A2CNN. Ajo kërkon të dijë se çfarë po ndodh me riatdhesimin e shqiptarëve të mbetur në Siri. Edhe pse Shahini është nga Maqedonia e...

Lexo lajmin e plotë

Ekstradimet Shqipëri-SHBA, ratifikohet marrëveshja e nënshkruar në 1935

16:27 • 09 Mars 2021

Ekstradimet Shqipëri-SHBA, ratifikohet marrëveshja e nënshkruar në 1935

Kuvendi pritet të ratifikojë marrëveshjen e ekstradimeve mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara, e cila daton që nga viti 1935. Sipas projektligjit, i cili pritet të miratohet, propozimi i këtij traktati nga pala amerikane synon krijimin e një kuadri të ri rregullativ, përfshirës për një...

Lexo lajmin e plotë

Të riatdhesuarit nga Siria, rikthehet në shtëpi Endri Dumani, shteti strehon familjen Rasha

16:23 • 08 Mars 2021

Të riatdhesuarit nga Siria, rikthehet në shtëpi Endri Dumani, shteti strehon familjen Rasha

Endri Dumani Floresha Rasha dhe 3 fëmijët e saj dolën nga shtëpia e pushimit të ministrisë së mbrojtjes ku qëndruan për më shumë se 3 muaj. Mësohet se prej 1 jave Floresha së bashku me 3 fëmijët e saj Amar, Emel dhe Hatixhe Rasha janë...

Lexo lajmin e plotë

Imigrantët e paligjshëm, sfida e trafikantëve për t’i nxjerrë jashtë Shqipërisë

13:04 • 06 Mars 2021

Imigrantët e paligjshëm, sfida e trafikantëve për t’i nxjerrë jashtë Shqipërisë

3 emigrantë të paligjshëm u kapën në bagazhin e një automjeti teksa i transportonte personat nga Lindja e Mesme drejt kufirit me Malin e Zi. Policia bëri të mundur ndalimin e drejtuesit të makinës, ndërsa për autoritetet kufitare dhënia ndihmë kundrejt shumave monetare ndaj këtyre...

Lexo lajmin e plotë

Imigrantët e paligjshëm, hyrje masive në Shqipëri, rreziku nga terroristët e luftëtarët e huaj

15:51 • 05 Mars 2021

Imigrantët e paligjshëm, hyrje masive në Shqipëri, rreziku nga terroristët e luftëtarët e huaj

Pandemia Covid-19 nuk ndali lëvizjet e parregullta migratore. Ndonëse gjatë viteve 2015 deri në 2017 numri i imigrantëve të parregullt njohu rënie, viti 2019 dhe 2020 u rrit me 59 për qind. Për drejtorin e policisë kufitare dhe migracionit, Eduart Merkaj, të dhënat flasin për...

Lexo lajmin e plotë

Pas 24 vitesh, rregullore e re për burgjet në Shqipëri

16:06 • 04 Mars 2021

Pas 24 vitesh, rregullore e re për burgjet në Shqipëri

Pas 24 vitesh, Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve ka sanksionuar në vendim organizimin dhe funksionimin e saj. Në vendimin e miratuar nga Këshilli i Ministrave, specifikohet mënyra e re e organizimit duke shfuqizuar atë të 20 shkurtit të vitit 1997 për strukturën dhe organikën e...

Lexo lajmin e plotë

Skema e vrasjes së Behar Sofia, autori e priste tek ura në këmbë. Hetohet dhe për konflikt banal

20:19 • 02 Mars 2021

Skema e vrasjes së Behar Sofia, autori e priste tek ura në këmbë. Hetohet dhe për konflikt banal

A2 ka rindërtuar skemën e vrasjes së Behar Sofisë dhe mënyrës se si vrasësi e ndoqi nga pas dhe e qëlloi me dy plumba. Pasi konsumoi kafen në një qendër tregtare, 66-vjeçari kaloi kryqëzimin në drejtim të urës që të çon për në Kishën Katolike....

Lexo lajmin e plotë

Rrugët që vrasin!

22:02 • 26 Shkurt 2021

Rrugët që vrasin!

Edicionet informative prej vitesh  bombardohen  nga lajmet e aksidenteve rrugore. Kronikat televizive flasin për jetë të humbura në rrugët e Shqipërisë ndërsa  debati përsëritet çdo vit përmes së njëjtës histori atë të statistikave të policisë e që gjithmonë, jetët barazohen me numra. Dëgjojmë shpesh për...

Lexo lajmin e plotë

Ekzekutimi me silenciator, Behar Sofia u ndoq nga atentatorët, hetohej nga SPAK për trafik heroine

11:22 • 25 Shkurt 2021

Ekzekutimi me silenciator, Behar Sofia u ndoq nga atentatorët, hetohej nga SPAK për trafik heroine

Një atentat i sofistikuar ndodhi mëngjesin e kësaj të enjteje në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” . Behar Sofia 66-vjeçar me origjinë nga Lapardhaja e Beratit dhe banues prej vitesh në Tiranë u qëllua dy herë me pistoletë me silenciator, teksa ecte në trotuar buzë Lanës...

Lexo lajmin e plotë

Garda e Republikës, Komisioni i Sigurisë miraton projektligjin

16:35 • 24 Shkurt 2021

Garda e Republikës, Komisioni i Sigurisë miraton projektligjin

Komisioni i Sigurisë miratoi në parim projektligjin për Gardën e Republikës. I pranishëm në komisionin e sigurisë zëvendësministri i Brendshëm Julian Hodaj tha se ligji vjen si domosdoshmëri për rregullimin dhe funksionimin e Gardës së Republikës. Hodaj theksoi gjithashtu nevojën që kishte lindur për një...

Lexo lajmin e plotë

”Pezullohet” vetingu në polici, Komisioni më parë do filtrojë efektivët e SHÇBA që do kontrollojnë nivelin bazë

15:39 • 22 Shkurt 2021

”Pezullohet” vetingu në polici, Komisioni më parë do filtrojë efektivët e SHÇBA që do kontrollojnë nivelin bazë

Katër deputetë socialistë dhe një i opozitës parlamentare kanë kërkuar pezullimin e vetingut në polici deri në përfundimin e vlerësimit kalimtar të punonjësve të Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat. Sipas projektligjit, i cili mban firmën edhe të kryetares së komisionit të sigurisë, Ermonela...

Lexo lajmin e plotë

Lutje pas hekurave!

23:00 • 19 Shkurt 2021

Lutje pas hekurave!

Në një rend demokratik, shkelja e ligjeve mund të çojë në privim të lirisë së individit, por në asnjë moment në privim të lirisë së besimit. Në Shqipëri kjo e drejtë respektohet me ligj. Të dënuarit me burg, apo të paraburgosurit, gëzojnë mundësinë e praktikimit...

Lexo lajmin e plotë

Projektligji për SHÇBA, Agjencia e Mbikëqyrjes Policore miratohet nga deputetët e Komisionit të Ligjeve

17:22 • 17 Shkurt 2021

Projektligji për SHÇBA, Agjencia e Mbikëqyrjes Policore miratohet nga deputetët e Komisionit të Ligjeve

Komisioni i Ligjeve kaloi në parim projektligjin për SHÇBA, e cila kthehet në Agjencinë e Mbikëqyrjes Policore. Gjatë diskutimeve Adnor Shameti tha se ligji përafrohet me standardet e kërkuara që do transformojnë shërbimin për çështjet e brendshme dhe ankesat. Për këtë ai tha se gjatë...

Lexo lajmin e plotë

Projektligji i ri i Gardës. Njësohen gradat me policinë, por pa shtesa financiare

19:34 • 10 Shkurt 2021

Projektligji i ri i Gardës. Njësohen gradat me policinë, por pa shtesa financiare

Ministria e Brendshme ka depozituar një projekligj të ri për Gardën e Republikës. Drafti i cili pritet të diskutohet në komisione, ka si qëllim të reformës së tij riorganizimin në tërësi të Gardës, duke përafruar statusin e punonjësve të këtij shërbimi me atë të punonjësve...

Lexo lajmin e plotë

Shpërthim në Kamëz. I vihet tritol në sediljen e makinës, shpëton mrekullisht 34-vjeçari

16:47 • 09 Shkurt 2021

Shpërthim në Kamëz. I vihet tritol në sediljen e makinës, shpëton mrekullisht 34-vjeçari

Një automjet shpërtheu në Kamëz pas vendosjes së një sasie tritoli në brendësi të tij. Policia njoftoi se Gjon Mena, pronari i makinës, mnbeti i lënduar në këmbë, por pa rrezik për jetën. Burime pranë policisë thanë se sasia e tritolit ishte vendosur në anën...

Lexo lajmin e plotë

Dosja “Ndrangheta”, SPAK kërkon informacion nga Agjencia e Prokurimit Publik

16:10 • 08 Shkurt 2021

Dosja “Ndrangheta”, SPAK kërkon informacion nga Agjencia e Prokurimit Publik

SPAK i ka kërkuar informacion Agjencisë së Prokurimit Publik për hetimin e nisur për përgjimet e Ndrangheta-s. Mësohet se SPAK kërkon listën e tenderave të dhënë që nga viti 2013 veçanërisht për kompaninë Perobar që përmendet në përgjime. Nga ana tjetër, hetuesit e SPAK, pas...

Lexo lajmin e plotë

Lirohet në Dubai Plaurent Dervishaj, në kërkim nga SPAK për vrasje dhe grup kriminal

12:54 • 06 Shkurt 2021

Lirohet në Dubai Plaurent Dervishaj, në kërkim nga SPAK për vrasje dhe grup kriminal

Autoritetet e drejtësisë në Dubai kanë lënë të lirë Plaurent Dervishaj, i akuzuar në Shqipëri për vrasjen e Klodian Saliut në 25 shkurt 2005 në Durrës. Mësohet se lirimi i tij është kryer pak ditë më parë, menjëherë pas përfundimit të afatit 40 ditor në...

Lexo lajmin e plotë

Vetingu në polici, nevoja për një proces që ka “fund” dhe ndërhyrjet në ligj

14:11 • 05 Shkurt 2021

Vetingu në polici, nevoja për një proces që ka “fund” dhe ndërhyrjet në ligj

Një raport i publikuar nga Instituti për Demokraci dhe ndërmjetësim ka nxjerrë në pah se procesi i vetingut në polici po zgjatet pafundësisht duke bërë që vonesat të ndikojnë në performancën e komisionit të jashtëm të vlerësimit, por edhe mbi policinë. Ndonëse nisi një vit...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja në Fier/ Kamerat zbulojnë makinën që u larguan autorët, merret në pyetje pronari i mjetit

16:22 • 04 Shkurt 2021

Vrasja në Fier/ Kamerat zbulojnë makinën që u larguan autorët, merret në pyetje pronari i mjetit

Detaje të reja janë zbuluar për vrasjen në Fier ndërsa hetuesit kanë shoqëruar një person në Tiranë, i cili dyshohet se ka ndihmuar autorët të largohen pasi dogjën makinën tip Range Rover. Burime pranë Policisë bënë me dije se ekzekutorët e Shkëlzen Kastratit përdornin automjetin...

Lexo lajmin e plotë

Udhëzimi i ri, si përfitohen lejet shpërblyese dhe ato të veçanta për të burgosurit

15:26 • 02 Shkurt 2021

Udhëzimi i ri, si përfitohen lejet shpërblyese dhe ato të veçanta për të burgosurit

Ministria e Drejtësisë ka nxjerrë një udhëzim të ri sa i përket lejeve të veçanta dhe atyre shpërblyese për të burgosurit në të gjithë Republikën e Shqipërisë. I botuar në fletoren zyrtare udhëzimi përcakton qartë se si mund të përfitohen këto leje, ndërsa ka dhe...

Lexo lajmin e plotë

Deputetët “ankohen”, në 5 muaj vetëm 10 subjekte në procesin e vetting-ut në polici

19:48 • 27 Janar 2021

Deputetët “ankohen”, në 5 muaj vetëm 10 subjekte në procesin e vetting-ut në polici

Deputetët e mazhorancës kritikuan punën e Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit për vetting-un në polici. Ecuria tejet e ngadaltë e procesit bëri që deputeti socialist Sadi Vorpsi të kërkojë edhe ndryshim të ligjit. Në 1 vit e dy muaj punë, vetting-u në polici ka prodhuar vetëm...

Lexo lajmin e plotë

Krimi ekonomik, disa të arrestuar në Rinas. Mes tyre, 4 doganierë

10:51 • 21 Janar 2021

Krimi ekonomik, disa të arrestuar në Rinas. Mes tyre, 4 doganierë

Policia po zhvillon një operacion të krimit ekonomik në Rinas, ku sipas burimeve, deri tani janë arrestuar 9 persona. Bëhet fjalë për 4 doganierë e 5 tregtarë. Akuzat ndaj tyre janë kontrabandë e shpërdorim detyre. Njoftimi i plotë i Policisë së Shtetit: Finalizohet operacioni i...

Lexo lajmin e plotë

Aksidentet në Tiranë, qytetarët në “tehun” e vdekjes, policia e kalon me heshtje

19:58 • 15 Janar 2021

Aksidentet në Tiranë, qytetarët në “tehun” e vdekjes, policia e kalon me heshtje

Një ditë më parë, një aksident i frikshëm rrezikoi jetën e disa qytetarëve në qendër të Tiranës. Video e publikuar në media tregoi momentet se si ky automjet tip BMW me targa angleze nuk respektoi semaforin dhe u përfshi në një aksident të rëndë. Veç...

Lexo lajmin e plotë

Ekstradohet nga Kosova Indrit Taullai, akuzohet për vrasjet e bujshme të 15 viteve më parë

16:07 • 15 Janar 2021

Ekstradohet nga Kosova Indrit Taullai, akuzohet për vrasjet e bujshme të 15 viteve më parë

Interpol Tirana ekstradoi drejt vendit tonë ish-anëtarin e bandës së Durrësit Indrit Taullai. 46-vjeçari ishte shpallur në kërkim nga Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar për akuzën e vrasjes me paramendimin e grup të strukturuar kriminal. Prokuroria e Posaçme po e heton atë për...

Lexo lajmin e plotë

Policia arreston dy ndërtuesit, por nuk parandaloi ngjarjen

16:58 • 14 Janar 2021

Policia arreston dy ndërtuesit, por nuk parandaloi ngjarjen

Albert Allmuça dhe Sino Llanaj dy ndërtuesit që u përplasën me armë zjarri paraditen e së mërkurës në një pallat në ndërtim në zonën e ish-Parkut, u arrestuan nga Policia e Tiranës. Sipas hetuesve, ngjarja është zbardhur, ndërsa veç dy biznesmenëve të arrestuar në pranga...

Lexo lajmin e plotë

Konflikti mes ortakëve, plagoset biznesmeni dhe dy të tjerë

16:38 • 13 Janar 2021

Konflikti mes ortakëve, plagoset biznesmeni dhe dy të tjerë

Pasi ishin konfliktuar fizikisht dy ditë më parë, ortakët e një pallati në ndërtim e sipër, në rrugën “Ndre Mjeda”, e vijuan konfliktin këtë të mërkurë. Këtë herë, përplasja agravoi në përdorimin e armës, ndërsa nga të shtënat mbeti i plagosur biznesmeni 45-vjeçar Sino Llanaj....

Lexo lajmin e plotë

Operacioni antikanabis, “goditje” e madhe e SPAK, 176 kg hashash në Skrapar

16:26 • 08 Janar 2021

Operacioni antikanabis, “goditje” e madhe e SPAK, 176 kg hashash në Skrapar

Pritshmëritë e SPAK për goditjen e grupeve kriminale apo dhe zyrtarëve të lartë u finalizuan këtë fillimviti vetëm me sekuestrimin e 176 kilogramëve hashash dhe prangosjen e shefit të stacionit të policisë Poliçan, kryeplakut të fshatit dhe kreut të njësisë administrative. Krahas kësaj, operacioni antikanabis...

Lexo lajmin e plotë

Ndryshon strategjia për sigurinë publike, ruajtja e rendit nëpërmjet informacionit policor

17:00 • 07 Janar 2021

Ndryshon strategjia për sigurinë publike, ruajtja e rendit nëpërmjet informacionit policor

Ministria e Brendshme pritet të miratojë një projektvendim sa i përket sigurisë në komunitet për 5 vitet e ardhshme. Tashmë, projekti është në fazën e konsultimeve, ndërsa sipas Ministrisë së Brendshme, është diktuar nevoja për rinovimin e Strategjisë së Rendit dhe Sigurisë Publike, pjesa më...

Lexo lajmin e plotë

Projektligji i qeverisë, çfarë ndryshon te kushtet e ekstradimit

15:24 • 06 Janar 2021

Projektligji i qeverisë, çfarë ndryshon te kushtet e ekstradimit

Qeveria ka miratuar një projektligj lidhur me ekstradimet duke i shtuar disa pika ligjit ekzistues. Ndryshimi thelbësor është pikërisht në nenin 32 për kushtet e ekstradimit. Sipas ligjit të miratuar në vitin 2009, i cili hapi jo pak probleme në çështjen e esktradimit të një...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:14 • 31 Dhjetor 2020
OFL, mision i papërmbushur
Policia e depolitizuar, ministri i Brendshëm keqinterpretoi studimin suedez

10:44 • 24 Dhjetor 2020

Policia e depolitizuar, ministri i Brendshëm keqinterpretoi studimin suedez

Në fjalën e tij të parë, Bledi Çuçi dëshironte të mbahej mend si ministri i Punëve të Brendshme dhe jo i Policisë, por në të dytën nuk mund të mos prezantonte një studim suedez për Policinë. Mes arritjeve të mëdha, të krahasuara gjithnjë me vitin...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 100 denoncime për “Shqiponjat”, shqyrtohen ankesat e qytetarëve për dhunë

15:29 • 22 Dhjetor 2020

Mbi 100 denoncime për “Shqiponjat”, shqyrtohen ankesat e qytetarëve për dhunë

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat ka regjistruar mbi 100 ankesa të qytetarëve në drejtim të repartit “Shqiponja” në Tiranë, ndërsa çdonjëra prej tyre po verifikohet rast pas rasti. Pas nisjes së hetimit gjithëpërfshirës të SHÇBA-së mësohet se forcat “Shqiponja”, edhe përgjatë vitit 2019,...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:29 • 21 Dhjetor 2020
Kampi al-Hawl, Gjermania riatdheson 3 nëna dhe 12 fëmijë
Rama: Minorenët në protesta, rast fatkeq

20:44 • 18 Dhjetor 2020

Rama: Minorenët në protesta, rast fatkeq

Kryeministri Edi Rama e konsideroi si një reflektim pas protestave për vrasjen e 25-vjeçarit Klodian Rasha, vendimin për të pranuar dorëheqjen e Sandër Lleshajt. Por, në prezantimin e Bledi Çuçit si ministër të ri të Brendshëm, u ndal tek protestat dhe përfshirjen e minorenëve tek to....

Lexo lajmin e plotë

Nis hetimi administrativ e tërësor për të gjithë repartin “Shqiponja”

15:41 • 17 Dhjetor 2020

Nis hetimi administrativ e tërësor për të gjithë repartin “Shqiponja”

Pas vrasjes së Klodian Rashës, Shërbimi për Çështjet e Brendshme duket se nuk ka përfunduar punë. Kësaj here, një hetim administrativ ka nisur për të gjithë repartin Shqiponja, që nga rekrutimi i efektivëve, e deri te veprimet policore. Hetimi administrativ e prek të gjithë njësinë...

Lexo lajmin e plotë