Julian Kasapi

REPORTER

Jul Kasapi punon si reporter i aktualitetit pranë A2 dhe ndjek zhvillimet e kronikës së zezë, policisë dhe ministrisë së brendshme.

Ai ka ndjekur disa prej ngjarjeve kryesore të kronikës brenda dhe jashtë vendit por është angazhuar dhe në raportimin e zhvillimeve politike.

Gjatë vitit 2019 ai ka raportuar dhe nga vendet në konflikt si Siria duke u bërë i pari gazetar që kontaktoi dhe intervistoi shqiptarët në kampin Al-Hawl. Krahas kampit ai ishte dëshmitar dhe i konfliktit të armatosur në Sirinë e Veriut mes forcave Kurde dhe atyre të Bashar al-Assad.

Jul Kasapi punon si gazetar prej vitit 2007. Fillimisht nisi punë si gazetar aktualiteti pranë Ora News dhe pas një viti u bë pjesë e televizionit Kombëtar Klan ku punoi deri në vitin 2010.

Pas eksperiencës në Tv Klan ai punoi për 4 vite të tjera si gazetar kronike në TV Alsat. Pas Alsat ai punoi për 1 vit në ABC News dhe deri në vitin 2018 ishte pjesë e Vizion Plus.

Nga Shtatori i vitit 2018 ai punon si reporter në A2.

Delegacioni shqiptar mbërrin në Siri për të kërkuar riatdhesimin nga kampi Al-Hawl

15:54 • 22 Tetor 2020

Delegacioni shqiptar mbërrin në Siri për të kërkuar riatdhesimin nga kampi Al-Hawl

Një delegacion zyrtar shqiptar i kryesuar nga konsulli i nderit të Shqipërisë në Liban Mark Gharib udhëtoi në Siri për çështjen e riatdhesimit të nënave dhe fëmijëve shqiptarë të mbetur në kampin famëkeq Al-Hawl. Takimi ku të pranishëm ishin dhe përfaqësuesit e antiterrorit në Policinë...

Lexo lajmin e plotë

Makinat e atentateve: 6 ”benza” të vjedhur në Fier e Lushnje, kallëzime në Durrës për targat

12:13 • 20 Tetor 2020

Makinat e atentateve: 6 ”benza” të vjedhur në Fier e Lushnje, kallëzime në Durrës për targat

Gjashtë makina të vjedhura u regjistruan brenda 48 orëve në Fier dhe në Lushnjë, ndërsa disa targa të vjedhura u kallëzuan në qytetin e Durrësit. Një teknikë e përdorur nga grupet kriminale për ngjarje të rënda, ndërsa deri më tani policia nuk ka identifikuar asnjë...

Lexo lajmin e plotë

Lleshaj-Maliqi, interpelanca me akuza personale mes ministrit e deputetit

15:19 • 15 Tetor 2020

Lleshaj-Maliqi, interpelanca me akuza personale mes ministrit e deputetit

Interpelanca mes ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshaj, dhe deputetit të opozitës, Lefter Maliqi, u bë personale, kur Lleshaj i rikujtoi të shkuarën si efektiv policie. “Meqë më përmende Rrëshenin, e njeh mirë ti se ke shërbyer ca kohë atje, të palavdishme, shpresoj mos të dalin...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:12 • 13 Tetor 2020
Aplikimet për hetues të BKH, eliminohen nga gara 229 kandidatë
Video
20:07 • 12 Tetor 2020
Nga Irani në Tiranë! Arrestime dhe dyshime se “spiunimet” mes iranianëve po shtohen
Vrasjet në Elbasan, çfarë ndodhi mes Talo Çelës dhe Nuredin Dumanit?

14:05 • 11 Tetor 2020

Vrasjet në Elbasan, çfarë ndodhi mes Talo Çelës dhe Nuredin Dumanit?

Prokuroria e Elbasanit ka shtrirë hetimin në disa pista për krimet e fundit. Për vrasjen e vëllait të Talo Çelës është shpallur në kërkim Nuredin Dumani, ndërsa nuk përjashtohet dhe mundësia qe Erion Alibej të ketë kontraktuar 37-vjeçarin për ekzekutimin e Bujar Çelës.Nuredin Dumani, i...

Lexo lajmin e plotë

Arrestohet iraniani, dyshohet se përgjonte muxhahedinët në Shqipëri

16:43 • 10 Tetor 2020

Arrestohet iraniani, dyshohet se përgjonte muxhahedinët në Shqipëri

Policia e Shtetit finalizoi operacionin e koduar “Hija” duke vënë në pranga një 45-vjeçar të huaj, për të cilin nuk u dha detaje të shumta. Sipas policisë, pas vlerësimit të situatës kriminale dhe parandalimit të përshkallëzimit të saj, 45-vjeçari akuzohet për “përgjim të paligjshëm të...

Lexo lajmin e plotë

Projektligji i policisë, Sindikata: Struktura në duart e ministrit, nuk i përgjigjet krimit

21:01 • 08 Tetor 2020

Projektligji i policisë, Sindikata: Struktura në duart e ministrit, nuk i përgjigjet krimit

Sindikata e Policisë ngre alarmin se organizata po kalon në duart e ministrit Sandër Lleshaj. Ndryshimet më të fundit të ligjit parashikojnë që struktura qendrore e Policisë së Shtetit të miratohet nga ministri me propozim të Drejtorit të Përgjithshëm. Për kreun e Sindikatës, Sadedin Fishta,...

Lexo lajmin e plotë

Kartat e identitetit, Lleshaj: Riaplikim në çdo zyrë, pavarësisht vendbanimit

16:38 • 06 Tetor 2020

Kartat e identitetit, Lleshaj: Riaplikim në çdo zyrë, pavarësisht vendbanimit

Qytetarët mund të aplikojnë për kartat e tyre të identitetit në çdo zyrë aplikimi pavarësisht vendbanimit të tyre. Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, tha se diçka e tillë bëhet për të evituar grumbullimet në fund të vitit. “Qytetarët në kuadër të lehtësimeve që janë bërë...

Lexo lajmin e plotë

Regjimi ”41 bis”, Avokati i Popullit: Shqipëria ka tejkaluar masat e rreptësisë

17:28 • 10 Tetor 2020

Regjimi ”41 bis”, Avokati i Popullit: Shqipëria ka tejkaluar masat e rreptësisë

Avokati i Popullit i ka dërguar një shkresë me rekomandime ministres së Drejtësisë dhe drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve për sa i përket regjimit “41 Bis”. Pas verifikimeve në burgun 313 dhe në Peqin, Avokati i Popullit thotë se masat janë më të rrepta se...

Lexo lajmin e plotë

SHÇBA: Shpërdorimi dhe korrupsioni, fenomenet më tipike në polici

20:41 • 02 Tetor 2020

SHÇBA: Shpërdorimi dhe korrupsioni, fenomenet më tipike në polici

Shpërdorimi i detyrës por edhe korrupsioni nuk janë dicka e re kur flitet për Policinë e Shtetit. I fundit por jo vetëm, Artan Shkëmbi, dekonspiroi operacione dhe u desh që indiciet e autoriteteve gjermane të sillnin pezullimin e më pas hetimin ndaj tij. Por në...

Lexo lajmin e plotë

Përgjimi nga policia, qeveria tërhiqet nga projektligji

10:54 • 02 Tetor 2020

Përgjimi nga policia, qeveria tërhiqet nga projektligji

Qeveria është tërhequr nga projektligj që i jepte kompetenca Policisë së Shtetit për të kryer përgjime ambientale në raste të dyshuara për vepra penale apo për parandalimin e ngjarjeve kriminale. Ndryshimet e reja udhëzojnë policinë të kryejë monitorim dhe ndjekje nga agjentët, por pa përdorur...

Lexo lajmin e plotë

Riatdhesimi nga Siria, Dervishi: Kemi kapacitetet e duhura për riintegrim

17:28 • 30 Shtator 2020

Riatdhesimi nga Siria, Dervishi: Kemi kapacitetet e duhura për riintegrim

Shteti shqiptar i ka të gjitha kushtet për të pritur personat e mbetur në kampet e Sirisë. Sipas drejtoreshës së Qendrës Kundër Ekstremizmit të Dhunshëm, prej më shumë se 2 vitesh kjo qendër ka punuar për këtë ditë, ndërsa shprehet e bindur se pas riatdhesimit...

Lexo lajmin e plotë

Listat e zgjedhësve, Lleshaj: Nuk preken qendrat e votimit, do votoni si herën e fundit

11:43 • 29 Shtator 2020

Listat e zgjedhësve, Lleshaj: Nuk preken qendrat e votimit, do votoni si herën e fundit

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, tha se nuk ka asnjë ndërrim të qendrave të votimit të qytetarëve. Në daljen e tij të parë publike për listat e zgjedhësve, Lleshaj u shpreh se qendrat e votimit do të jenë të njëjta ku kanë votuar qytetarët herën...

Lexo lajmin e plotë

Nxori sekretin hetimor, pezullohet drejtori i OFL, Artan Shkëmbi

15:05 • 28 Shtator 2020

Nxori sekretin hetimor, pezullohet drejtori i OFL, Artan Shkëmbi

Pak kohë pasi kaloi të tre filtrat e vetting-ut, atë profesional, moral e pasuror, Artan Shkëmbi, kreu i Operacionit Forca e Ligjit u pezullua nga detyra me firmë të drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu. Partnerët ndërkombëtarë dërguan informacione pranë Prokurorisë së...

Lexo lajmin e plotë

Gara për hetuesit e BKH. 50 aplikime, të interesuar vetëm oficerë policie

16:02 • 23 Shtator 2020

Gara për hetuesit e BKH. 50 aplikime, të interesuar vetëm oficerë policie

Kur kanë mbetur pak ditë nga skadimi i afatit për aplikimin në garën për hetues të Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH), deri më tani asnjë oficer nga radhët e prokurorisë nuk ka shprehur dëshirën, por vetëm oficerë të Policisë së Shtetit. Burime pranë BKH-së bëjnë...

Lexo lajmin e plotë

Gjykata e Posaçme konfiskon pasuritë e Kelmend Balilit

10:33 • 22 Shtator 2020

Gjykata e Posaçme konfiskon pasuritë e Kelmend Balilit

Gjykata për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar vendosi konfiskimin e pasurisë së Kelmend Balilit. I njohur si Eskobari i Ballkanit, Balili është dënuar me 10 vite heqje lirie për trafik ndërkombëtar lëndësh narkotike ndërsa 40% e pasurive të tij do të kalojnë në favor të...

Lexo lajmin e plotë

Situata e krimit, policia gjen si zgjidhje postblloqet për të kapur vrasësit

17:06 • 21 Shtator 2020

Situata e krimit, policia gjen si zgjidhje postblloqet për të kapur vrasësit

Atentate me eksploziv në limitet e një akti terrorist, ekzekutime mafioze e deri te vrasje me thikë apo dhe ato për motive banale kanë tronditur kohët e fundit opinionin publik, ndërsa policia për të ndalur këtë valë krimi ngre postblloqe. Përgjatë ditëve të fundit janë...

Lexo lajmin e plotë

OFL i kërkon të vrarit në Siri të plotësojë formularin

16:19 • 18 Shtator 2020

OFL i kërkon të vrarit në Siri të plotësojë formularin

Nëse Prokuroria pak kohë më parë kërkoi arrestimin e një komisioneri që kishte humbur jetën gjatë procesit gjyqësor, tashmë është Policia e Shtetit që kërkon brenda 48 orësh plotësimin e një formulari nga një person që është vrarë në Siri. Në aksionin e saj, OFL...

Lexo lajmin e plotë

Skema e shpërthimit, Gjini ishte në shoqërinë e nipit para ngjarjes, lëvizte si pasagjer

16:15 • 16 Shtator 2020

Skema e shpërthimit, Gjini ishte në shoqërinë e nipit para ngjarjes, lëvizte si pasagjer

Hetuesit kanë arritur të rindërtojnë të gjithë itinerarin e ndjekur nga 50-vjeçari, Preng Gjini, pak para se automjeti me të cilin udhëtonte, të shpërthente. Kamerat e sigurisë kanë fiksuar mjetin i cili lëviz nga një universitet privat pranë “Vasil Shantos” në drejtim të “Pallatit me...

Lexo lajmin e plotë

Sulmi me eksploziv, seriali i hakmarrjes mes dy fiseve transferohet në Tiranë

09:33 • 16 Shtator 2020

Sulmi me eksploziv, seriali i hakmarrjes mes dy fiseve transferohet në Tiranë

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në Tiranë, tek ish-stacioni i fundit i “Tiranës së Re”, duke shkaktuar panik te banorët e zonës. Shpërthimi plagosi dhe një 47-vjeçar italian jashtë rrezikut për jetën, ndërsa dëmtime të lehta mori dhe një djalë 14-vjeçar i cili po...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja në Rrogozhinë, viktima Klevis Kapllani ishte dënuar në Itali për trafik narkotikësh

16:06 • 15 Shtator 2020

Vrasja në Rrogozhinë, viktima Klevis Kapllani ishte dënuar në Itali për trafik narkotikësh

Një 33-vjeçar nga Sinaballaj i Rrogozhinës u gjet i vrarë mëngjesin e kësaj të marte brenda në automjetin e tij. Ka qenë një grumbullues qumështi i cili ka parë të pajetë Klevis Kapllanin dhe më pas njoftoi Policinë. Xhami i derës ka qenë i thyer,...

Lexo lajmin e plotë

Fëmijët në Siri, protestë për kthimin e tyre në Shqipëri

18:42 • 14 Shtator 2020

Fëmijët në Siri, protestë për kthimin e tyre në Shqipëri

Në ditën e parë të shkollës, rreth 60 fëmijë shqiptarë nuk patën mundësi të ulen në banka pasi kanë mbetur të burgosur në kampin Al Hawl në Siri. Familjet e tyre protestuan para kryeministrisë për t’i bërë thirrje shtetit që të riatdhesojë shqiptarët e mbetur...

Lexo lajmin e plotë

Ekskluzive/Përpjekjet e Bekim Fidanit për të larguar fëmijët nga Siria

16:54 • 14 Shtator 2020

Ekskluzive/Përpjekjet e Bekim Fidanit për të larguar fëmijët nga Siria

Bekim Fidani nga Gostivari, i njohur ndryshe dhe si krahu i djathtë i Lavdrim Muhaxherit, iu bashkua Shtetit Islamik së bashku më fëmijët e tij. Në brendësi të kampit Al-Hawl, Osama nuk kishte informacione për babanë e tij, por pas disfatës së Shtetit Islamik në...

Lexo lajmin e plotë

Pamjet e kamerave të sigurisë, si ”avullojnë” biçikletat e shtrenjta në Tiranë?

17:03 • 11 Shtator 2020

Pamjet e kamerave të sigurisë, si ”avullojnë” biçikletat e shtrenjta në Tiranë?

Nëse mendoni se biçikletat tuaja janë të sigurta edhe në katin e fundit të pallatit ku banoni, jeni gabuar. Ka hajdutë të cilët mund të ngjiten dhe fare thjeshtë të zbresin biçikletën e shënjestruar nga shkallët. Shtimi i numrit të vjedhjeve, kryesisht të biçikletave, ka...

Lexo lajmin e plotë

Vidhnin në mes të ditës, në pranga kreu i grupit

19:24 • 10 Shtator 2020

Vidhnin në mes të ditës, në pranga kreu i grupit

Policia arrestoi autorin kryesor të vjedhjeve në Tiranë, i shpallur në kërkim gjatë operacionit të koduar “Sezoni”. Në pranga ra Arjan Rrupa, banues në Durrës, ndërsa në shtëpi iu gjetën euro, lekë dhe sende të vjedhura në banesa të ndryshme. Një ditë më parë, policia...

Lexo lajmin e plotë

Ismaili: 18 të burgosur pozitivë, masat ndaluan përhapjen masive

15:36 • 09 Shtator 2020

Ismaili: 18 të burgosur pozitivë, masat ndaluan përhapjen masive

Një i moshuar, i burgosur në Drenovë, por që kurohej në spitalin “Shefqet Ndroqi”, ndërroi jetë pasi vuante edhe nga sëmundje të tjera bashkëshoqëruese. Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, në një intervistë për A2, tha se 65 të burgosur në të gjithë territorin e Republikës së...

Lexo lajmin e plotë

Kërkonte të prehej në vendin e saj, shuhet në kampin sirian Mentije Dumani, gjyshja që kujdesej për nipin dhe mbesën

11:50 • 04 Shtator 2020

Kërkonte të prehej në vendin e saj, shuhet në kampin sirian Mentije Dumani, gjyshja që kujdesej për nipin dhe mbesën

“Më ktheni të vdes në vendin tim”, ishte apeli i 73-vjeçares, Mentije Dumani, për autoritetet shqiptare. Por ky apel ra në vesh të shurdhër. Pasditen e djeshme gjyshja e Eva dhe Endri Dumanit u shua në kampin famëkeq në Al Hawl në Siri. Në videomesazhin...

Lexo lajmin e plotë

20 zyrtarë policie rezultojnë si të përfshirë në ish-Sigurimin e Shtetit

16:16 • 02 Shtator 2020

20 zyrtarë policie rezultojnë si të përfshirë në ish-Sigurimin e Shtetit

Të paktën 20 zyrtarë të policisë rezultojnë se janë të përfshirë në ish-Sigurimin e shtetit. Burime pranë autoritetit të dosjeve thanë se deri më tani nga të dhënat e përpunuara nga ky institucion kjo dhe për llogari të procesit të vetingut numri i efektivëve është...

Lexo lajmin e plotë

Ish-sigurimsat në Polici, shkresat e Autoritetit të Dosjeve që në vitin 2019

15:18 • 31 Gusht 2020

Ish-sigurimsat në Polici, shkresat e Autoritetit të Dosjeve që në vitin 2019

Që nga viti 2019, Autoriteti i Dosjeve i ka dërguar shkresa Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit se në radhët e saj ka ish-pjesëtarë të sigurimit të shtetit. Zyrtarët në Policinë e Shtetit nuk dihet se çfarë funksionesh mbajnë. Dy prej tyre kanë inicialet...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 300 të skeduar në 7 muaj nga OFL, por vetëm makina të sekuestruara

11:27 • 31 Gusht 2020

Mbi 300 të skeduar në 7 muaj nga OFL, por vetëm makina të sekuestruara

Që nga nisja e Operacionit Forca e Ligjit 7 muaj më parë, Policia e Shtetit u ka dërguar formularë për justifikimin e pasurisë mbi 300 personave. Nga të dhënat e mbledhura nga A2 rezulton se qarqet më të prekura janë Tirana, Shkodra dhe Fieri, ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:17 • 26 Gusht 2020
Të dënuarit e grabitjes së Rinasit përballen tashmë dhe me OFL-në
Letra e Ardian Dvoranit: Kërkoj rikthimin në KED deri në përfundim të vitit 2020

13:46 • 21 Gusht 2020

Letra e Ardian Dvoranit: Kërkoj rikthimin në KED deri në përfundim të vitit 2020

Ardian Dvorani kërkon që të ribashkohet në trupën e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED). Ish-kryetari i KED-së kërkon rikthimin në këtë trupë. Nëpërmjet një shkrese drejtuar Vitore Tushës, kryetares aktuale të KED-së, Dvorani kërkon që mandatin ta ushtrojë deri në fund të vitit 2020,...

Lexo lajmin e plotë

Vetting-u në polici/ Kalon drejtori i Rendit Publik, 4 muaj pjesë e Sigurimit të Shtetit

14:41 • 19 Gusht 2020

Vetting-u në polici/ Kalon drejtori i Rendit Publik, 4 muaj pjesë e Sigurimit të Shtetit

Drejtori i Rendit dhe Sigurisë Publike në Policinë e Shtetit u konfirmua në detyrë nga Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit. I vetmi moment i cili doli në dritë ishte ai kur trupa e komisionit i zbuloi Gjovalin Lokës të kaluarën e tij që kishte qenë...

Lexo lajmin e plotë

Situata në kufi, çfarë u nevojitet qytetarëve që udhëtojnë? Flet drejtori i kufirit

16:12 • 17 Gusht 2020

Situata në kufi, çfarë u nevojitet qytetarëve që udhëtojnë? Flet drejtori i kufirit

Drejtori i Kufirit dhe Migracionit Eduart Merkaj apeloi qytetarët që udhëtojnë drejt Greqisë, por jo vetëm që të informohen mbi rregullat e reja që ka çdo shtet lidhur me hyrjen në territorin e tyre.  “Duhet pasur me vete përgjigjet e COVID-19 negativ, të përkthyera në...

Lexo lajmin e plotë

Shqiptarët në Al-Hawl, vite pritje për t’i riatdhesuar, ende asnjë iniciativë

15:07 • 01 Gusht 2020

Shqiptarët në Al-Hawl, vite pritje për t’i riatdhesuar, ende asnjë iniciativë

Tetë nëna dhe vajza të mbetura në kampin Al Hawl kërkojnë të rikthehen së bashku me fëmijët e tyre në Shqipëri dhe Maqedoninw e Veriut. Mentie Dumani, Ruzhdie Balliu Lavdie Kaca, Klodiana Zani, Brunilda Kocollari, Entela Vladi Elona Shuli dhe Revajet Shahini nga Maqedonia e...

Lexo lajmin e plotë

Fëmijët në Siri, nëna: Më ktheni vajzën dhe djalin, m’i rrëmbyen!

20:10 • 30 Korrik 2020

Fëmijët në Siri, nëna: Më ktheni vajzën dhe djalin, m’i rrëmbyen!

Lutjet me zë të vajtuar të fëmijëve shqiptarë në kampin e Al-Hawl nuk kanë të reshtur në redaksinë e A2. Nëpërmjet letrave apo mesazheve zanore ata lëshojnë thirrje ndihme, për t’u larguar nga ferri ku ndodhen të burgusor prej vitesh. Marrëzia e prindërve të tyre...

Lexo lajmin e plotë

Fëmijët shqiptarë në Al-Hawl: Na ktheni në shtëpi

16:58 • 30 Korrik 2020

Fëmijët shqiptarë në Al-Hawl: Na ktheni në shtëpi

Fëmijët e Al-Hawl bëjnë thirrje për ndihmë. Pak muaj më parë, gjatë vizitës së A2 në kampin Al-Hawl, 10-vjeçari nga Gostivari, Osama Fidani, ndonëse i burgosur nuk kishte humbur buzëqeshjen e një fëmije. Sot, zëri i ka ndryshuar dhe të vetmet fjalë që ai përcjell nëpërmjet...

Lexo lajmin e plotë

Mesazhi me zë, klithma për ndihmë nga Siria e gjyshes shqiptare

16:05 • 29 Korrik 2020

Mesazhi me zë, klithma për ndihmë nga Siria e gjyshes shqiptare

Mentije Dumani, 73-vjeçarja, gjyshja e Eva dhe Endri Dumanit, u detyrua të shkojë në Siri për t’u kujdesur për nipin dhe mbesën e saj, por mbeti e burgosur në kampin Al-Hawl. Ndonëse në letrat e dërguara në redaksinë e A2 shprehet mjaft qartë frika e...

Lexo lajmin e plotë

Letrat nga kampi në Siri për A2: Fëmijët shqiptarë po rrëmbehen

14:51 • 28 Korrik 2020

Letrat nga kampi në Siri për A2: Fëmijët shqiptarë po rrëmbehen

Fëmijët shqiptarë të mbetur në kampin Al-Hawl në Siri po rrëmbehen nga çadrat. Për rikthimin e tyre autoritetet shqiptare nuk kanë marrë asnjë iniciativë konkrete, ndërsa situatën alarmante e shprehin vetë nënat në kamp nëpërmjet 3 letrave të dërguara në redaksinë e A2. Fëmijët e...

Lexo lajmin e plotë

Raporti mbi krimin e organizuar: Grupet shqiptare kontrollojnë trafikun e kokainës nga origjina

09:12 • 24 Korrik 2020

Raporti mbi krimin e organizuar: Grupet shqiptare kontrollojnë trafikun e kokainës nga origjina

Një raport i Iniciativës Globale kundër Krimit të Organizuar tregon se grupet kriminale të Ballkanit Perëndimor ku bën pjesë dhe Shqipëria gjithmonë e më shumë po operojnë jashtë vendit ndërsa trafiku i kokainës mbetet aktiviteti më fitimprurës. Grupe nga rajoni thuhet në raport janë angazhuar...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e kultivimit të kanabisit/ Në vetëm 2 muaj, 38 raste dhe 110 të arrestuar e proceduar

14:31 • 22 Korrik 2020

Rritja e kultivimit të kanabisit/ Në vetëm 2 muaj, 38 raste dhe 110 të arrestuar e proceduar

Në një kohë që mes prokurorisë e policisë vijojnë akuzat e kundërakuzat për problemin e hashashit, ajo që pranohet është tendenca në rritje e kultivimit. Nga janari e deri më tani, policia ka referuar në prokurori 96 vepra penale që kanë të bëjnë me kanabisin, ndërsa gati gjysma...

Lexo lajmin e plotë

Ekzekutimi i 39-vjeçarit në Elbasan/ Atentatori e qëlloi disa herë me pistoletë, mbante maskë anti-covid

11:02 • 21 Korrik 2020

Ekzekutimi i 39-vjeçarit në Elbasan/ Atentatori e qëlloi disa herë me pistoletë, mbante maskë anti-covid

Një 39-vjeçar, baba i 4 fëmijëve, u ekzekutua pasditen e së hënës në Elbasan. Ngjarja ndodhi në lagjen “28 Nëntori”, ku Emiljano Rrahmani po parkonte automjetin poshtë banesës së tij. Dëshmitarët në vendngjarje thanë për policinë se atentatorët iu afruan, ndërsa njëri prej tyre, i...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:21 • 17 Korrik 2020
Ndërhynin për të bërë tamponin për Covid-19 me para, arrestohen 2 mjekë në Tiranë
Tri institucione bashkë në goditjen e krimit dhe financimin e terrorizmit

16:46 • 15 Korrik 2020

Tri institucione bashkë në goditjen e krimit dhe financimin e terrorizmit

Hetimet dhe informacionet mbi pastrimin e parave goditjen e aseteve kriminale, por edhe financimin e terrorizmit, do të bashkërendohen mes Prokurorisë së Përgjithshme, Ministrisë së Brendshme dhe asaj të Financave. Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, tha se nëpërmjet këtij bashkëpunimi mes institucioneve krahas goditjes së...

Lexo lajmin e plotë

Lleshaj: Vendimet online në e-Albania, do dërgohen me e-mail

16:57 • 14 Korrik 2020

Lleshaj: Vendimet online në e-Albania, do dërgohen me e-mail

Tashmë qytetarët nuk do të presin më në radhët e Policisë Rrugore për të dalë në komision, por pretendimet e tyre dhe dokumentacionin mund ta ngarkojnë në portalin qeveritar e-Albania. Sipas ministrit të Brendshëm ky vendim shmang radhët në Policinë Rrugore, mbron qytetarët nga situata...

Lexo lajmin e plotë

Vetting-u në Polici, Komisioni i Sigurisë Kombëtare rrëzon dekretin e Presidentit

15:28 • 14 Korrik 2020

Vetting-u në Polici, Komisioni i Sigurisë Kombëtare rrëzon dekretin e Presidentit

Komisioni i Sigurisë Kombëtare rrëzoi dekretin e Presidentit, që ktheu për rishqyrtim ndryshimet në ligjin për vetting-un në Polici, Gardë e SHÇBA sipas të cilave parashikohet zgjatja e afatit të këtij procesi. Sipas ministrit të brendshëm Sandër Lleshaj, Presidenti ka goditur thelbin dhe frymën e...

Lexo lajmin e plotë

Arrestohet Agim Kajmaku, mjekët lajmëruan policinë pas shtrimit në spital

13:09 • 07 Korrik 2020

Arrestohet Agim Kajmaku, mjekët lajmëruan policinë pas shtrimit në spital

Agim Kajmaku, ish-kreu i Bashkisë së Vorës, i shpallur në kërkim që prej nëntorit të vitit 2019, u arrestua nga policia. 49-vjeçari u shtrua në një spital privat mbrëmjen e së hënës pas disa komplikacioneve shëndetësore, ndërsa mjekët lajmëruan uniformat blu si detyrim ligjor. Ndalimi...

Lexo lajmin e plotë

“Burgu brenda burgut”, dhomat “VIP” nuk kanë ende banorë, përdoren për pandeminë

10:17 • 07 Korrik 2020

“Burgu brenda burgut”, dhomat “VIP” nuk kanë ende banorë, përdoren për pandeminë

Dhomat e izolimit për të dënuarit VIP që do t’i nënshtrohen regjimit “41 BIS” janë gati prej 1 viti, por askush nuk është futur brenda tyre. Në burgun 313 në Tiranë dhe atë të Peqinit përfunduan 40 qeli që presupozohej të prisnin drejtues të organizatave...

Lexo lajmin e plotë

Minoritet me 300 firma, ekspertët: Projektvendim amatoresk, ka gabime të rënda

11:04 • 02 Korrik 2020

Minoritet me 300 firma, ekspertët: Projektvendim amatoresk, ka gabime të rënda

Projektvendimi i Ministrisë së Brendshme për ligjin e pakicave kombëtare dhe mënyrat e njohjes së tyre nëpërmjet 300 firmave ka hasur në kundërshtime nga ana e ekspertëve dhe historianëve. “Pjesa më e madhe e profesoratit që është marrë me këtë punë e sheh të metën...

Lexo lajmin e plotë

Operacioni i madh antidrogë, zbulohen emrat e 7 të arrestuarve

10:46 • 01 Korrik 2020

Operacioni i madh antidrogë, zbulohen emrat e 7 të arrestuarve

Zbulohen emrat e 7 personave të arrestuar, të cilët akuzohen se janë pjesë e grupit kriminal të trafikut të drogës nga Shqipëria drejt Italisë. Në kuadër të operacionit të gjerë italo-shqiptar, në pranga ranë Julian Bejdollari, 43 vjeç, banues në Vlorë, Aurel Kalari, 53 vjeç,...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:12 • 26 Qershor 2020
Billa u nxor në pritë, pranga 26-vjeçares, bashkëpunoi me vrasësit
14 xhami “fantazmë” nuk mbikëqyren nga Komuniteti Mysliman

11:50 • 25 Qershor 2020

14 xhami “fantazmë” nuk mbikëqyren nga Komuniteti Mysliman

Në raportin më të fundit të Shërbimit Informativ Shqiptar thuhet se numri i ambienteve private të përdorura si objekte kulti jashtë juridiksionit të komuniteteve fetare, është reduktuar falë masave nga qeveritë dhe komunitetet zyrtare fetare. Implementimi i strategjive kundër ekstremizmit të dhunshëm, kanë filluar të...

Lexo lajmin e plotë

Paratë e krimit, asetet e sekuestruara menaxhohen nga Ministria e Brendshme e SPAK

09:37 • 24 Qershor 2020

Paratë e krimit, asetet e sekuestruara menaxhohen nga Ministria e Brendshme e SPAK

Komisioni i Sigurisë vendosi për variantin e parë dhe të korpusit kryesor të akteve sipas të cilit Komitetit Ndërinstitucional për Masat Kundër Krimit të Organizuar vendos për asetet e krimit. Agjencia e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara tashmë është nën varësinë e...

Lexo lajmin e plotë

Si i koordinoi 22-vjeçari vrasësit? Prokuroria: Mali u largua pak para ekzekutimit të Billës

16:23 • 22 Qershor 2020

Si i koordinoi 22-vjeçari vrasësit? Prokuroria: Mali u largua pak para ekzekutimit të Billës

Një “Nissan Micra” është automjeti me të cilin dyshohet se Sebastian Mali koordinoi lëvizjet e vrasësve të Hekuran Billës. Makina e marrë me qira është fiksuar disa momente para se viktima të hynte për në zonën e Komunës së Parisit. Fillimisht, makina qëndron e parkuar...

Lexo lajmin e plotë

Ekzekutimi i Hekuran Billës, gjykata lë në burg 22-vjeçarin Mali, sinjalizoi atentatorët

10:29 • 22 Qershor 2020

Ekzekutimi i Hekuran Billës, gjykata lë në burg 22-vjeçarin Mali, sinjalizoi atentatorët

Gjykata la në burg Sebastian Malin, i arrestuar së bashku me dajën e tij Viktor Marku për vrasjen e Hekuran Billës. Seanca u zhvillua paraditen e kësaj së diele pa praninë e medias. Avokati Ilir Murati kërkoi lirimin nga qelia me pretendimin se klienti i...

Lexo lajmin e plotë

Qendra e azilantëve/ Pamjet nga brenda, nga mungesa e higjienës te dhomat pa dyer

16:47 • 19 Qershor 2020

Qendra e azilantëve/ Pamjet nga brenda, nga mungesa e higjienës te dhomat pa dyer

Në pamje të parë, qendra pritëse e azilantëve në Babrru duket se është një godinë e cila ka kapacitetet e duhura për të pritur qytetarë nga kombësi të ndryshme. Media nuk është lejuar asnjëherë të hyjë në brendësi, por kjo ka shkaqet e saj. Qendra...

Lexo lajmin e plotë

“Lulëzimi” i kanabisit, policia kërkon sërish monitorimet nga ajri të Guardia di Finanza

09:25 • 18 Qershor 2020

“Lulëzimi” i kanabisit, policia kërkon sërish monitorimet nga ajri të Guardia di Finanza

Gjetja e parcelave me hashash dhe në Tiranë, por dhe rastet e shtuara të kultivimit, kanë bërë që policia shqiptare të kërkojë sërish ndihmë te partnerët italianë të Guardia di Finanza për monitorimet nga ajri. Ndonëse ministri i Brendshëm tha publikisht se fluturimet kanë stopuar,...

Lexo lajmin e plotë

Ekskluzive/ Policia nis operacionin, kultivuesit zhdukin hashashin

11:11 • 17 Qershor 2020

Ekskluzive/ Policia nis operacionin, kultivuesit zhdukin hashashin

Në një kohë që Prokuroria e Përgjithshme thotë në raportin e saj se gjatë 2019 u dyfishua mbjellja e kanabisit, ndërsa policia pretendon se arreston autorë, por i sheh ata të lirë, historia në terren është krejt ndryshe. Lugina është perfekte për mbjelljen e hashashit,...

Lexo lajmin e plotë

A2 siguron pamjet e reja, momentet e fundit të Hekuran Billës para ekzekutimit

20:06 • 17 Qershor 2020

A2 siguron pamjet e reja, momentet e fundit të Hekuran Billës para ekzekutimit

Pamjet e siguruara nga A2 tregojnë pak momente para atentatit të së enjtes në mbrëmje ku u ekzekutua 40-vjeçari Hekuran Billa. Automjeti tip BMW X6 afrohet pranë Komunës së Parisit në orën 21:43, ndërsa nuk ndiqet nga makina e atentatorëve. Këtu Policia dyshon se ata...

Lexo lajmin e plotë