Klementina Cenkollari

REPORTER/PRESENTER

Klementina Cenkollari punon si reportere politike pranë A2, ku ndjek zhvillimet në kampin opozitar, institucionin e Presidencës, seanca dhe komisione parlamentare dhe disa prej përfaqësive diplomatike në Shqipëri.

Ajo ka raportuar Live gjatë protestave të opozitës, samiteve europianë në Belgiikë e Luksemburg në kuadër të integrimit të Shqipërisë, marrjes nga Shqipëria të Presidencës së OSBE në Vjenë, Ministerialit të NATO-s në Washington dhe zhvillime të tjera.

Klementina punon si gazetare prej vitit 2007. Fillimisht nisi si gazetare sociale pranë gazetës “Tirana Observer” dhe në vitin 2009 u bë pjesë e medias vizive. Në Ora News punoi për 7 vjet, si gazetare politike dhe folëse e lajmeve.

Nga 2016-2018 ishte në ekipin e komunikimit të UNDP në Shqipëri, si eksperte komukimi pranë projektit STAR2, për t’iu bashkuar më pas A2.

Raporti i GRECO, kërkohet funksionimi i plotë i Gjykatës së Lartë

10:50 • 07 Tetor 2020

Raporti i GRECO, kërkohet funksionimi i plotë i Gjykatës së Lartë

Grupi i Shteteve të Këshillit të Europës Kundër Korrupsionit, i njohur nën siglën GRECO, nxit autoritetet shqiptare të gjejnë sa më parë një zgjidhje, për të bërë plotësisht funksionale gjykatën e lartë, e cila numëron aktualisht vetëm 3 nga 5 gjyqtarë të nevojshëm për të...

Lexo lajmin e plotë

Vlerësimet e KE: Shqipëria afër plotësimit të kushteve, por Kodi kaloi pa konsensus

10:53 • 07 Tetor 2020

Vlerësimet e KE: Shqipëria afër plotësimit të kushteve, por Kodi kaloi pa konsensus

Komisioni Europian vlerëson se Shqipëria ka bërë përparim deciziv dhe është shumë pranë arritjes së plotësimit të kushteve të Këshillit për tryezën e parë ndërqeveritare. Në raportin prej 123 faqesh, Brukseli zyrtar vlerëson se Shqipëria ka përparuar në objektivat e vendimit të Këshillit Europian për...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:33 • 06 Tetor 2020
Basha: Vendi nuk është i varfër, por i vjedhur. Do të ketë mbështetje direkte për biznesin
Video
16:51 • 05 Tetor 2020
Votimi i ndryshimeve në Kodin Zgjedhor, Basha: Do të kontestohet çdo hap antikushtetues
Rishikimi i “antishpifjes”, KiE: Para miratimit, kthehuni për opinion te Venecia

13:47 • 04 Tetor 2020

Rishikimi i “antishpifjes”, KiE: Para miratimit, kthehuni për opinion te Venecia

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës i sugjeron mazhorancës që të rikthehet për opinion tek Komisioni i Venecias përpara se të votojë në Parlament ndryshimet në ligjin e medias. A2 kontaktoi përfaqësuesin për median në këtë institucion, i cili mohoi të ketë dijeni për draftin...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:25 • 02 Tetor 2020
Humbjet në Arbitrazh, Meta: Vendi drejt humnerës, fshehjet të qëllimta. Çdokush do të mbajë përgjegjësi
Video
17:36 • 01 Tetor 2020
Gjiknuri: Të na sjellin një variant koalicioni bazuar në modele evropiane; Opozita: Na tha që mazhoranca miraton ligjin që i leverdis
Paketa anti-shpifje, PS: Po punojmë, reflektohen sugjerimet e Venecias

14:25 • 26 Shtator 2020

Paketa anti-shpifje, PS: Po punojmë, reflektohen sugjerimet e Venecias

Mazhoranca tenton të qetësojë gazetarët, por edhe ndërkombëtarët që janë shprehur të shqetësuar për rishikimit e ligjit të medias, duke garantuar se çdo rekomandim i Komisionit të Venecias, do të reflektohet. Mirela Kumbaro, është në grupin e përbashkët të punës së Komisionit të Medias e...

Lexo lajmin e plotë

Gara e brendshme në PD, të dielën votohet në Gjirokastër

10:45 • 26 Shtator 2020

Gara e brendshme në PD, të dielën votohet në Gjirokastër

25 kandidatë do të votohen të dielën nga anëtarësia e Partisë Demokratike në Gjirokastër, në procesin që po zhvillohet për përzgjedhjen e emrave që partia më e madhe opozitare do propozojë për deputet në zgjedhjet e 25 prillit. Në listë kërkohet rikonfirmimi i Tritan Shehut,...

Lexo lajmin e plotë

Negociatat me BE, PD: Veprimet e qeverisë po lënë Tiranën pas Shkupit

17:18 • 24 Shtator 2020

Negociatat me BE, PD: Veprimet e qeverisë po lënë Tiranën pas Shkupit

Demokratët janë të bindur se miratimi i njëanshëm i ndryshimeve në Kod Zgjedhor dhe rishikimi në fshehtësi i ligjit të medias nga qeveria, do t’i kushtojë rrugës integruese të Shqipërisë. Nënkryetari Edmond Spaho thotë në një intervistë për A2 se Shkupi do ta lërë pas...

Lexo lajmin e plotë

Paketa anti-shpifje, gazetarët: Ndryshimet kënaqin presidentin, jo Venecian

13:52 • 23 Shtator 2020

Paketa anti-shpifje, gazetarët: Ndryshimet kënaqin presidentin, jo Venecian

Larg vëmendjes së opinionit publik, mazhoranca ka nisur punën që në gusht për të amenduar të ashtuquajturën paketa anti-shpifje, pas shqetësimeve të Këshillit të Europës dhe vërejtjeve të Komisionit të Venecias. Ndryshimet u janë besuar deputeteve Mirela Kumbaro dhe Klotilda Bushka, të cilat nuk iu...

Lexo lajmin e plotë

Tension në këshillin politik, PD kërkon mendim nga OSBE, PS prezanton draft për kodin

13:30 • 19 Shtator 2020

Tension në këshillin politik, PD kërkon mendim nga OSBE, PS prezanton draft për kodin

Socialistët paraqitën në Këshillin Politik amendamentet e tyre për reflektimin në Kodin Zgjedhor të ndryshimeve kushtetuese, duke propozuar lista 100% të hapura. Përveç subjektit apo koalicionit, qytetari ka të drejtën e preferencës për një nga kandidatët. PS sugjeron që koalicionet të garojnë me listë të...

Lexo lajmin e plotë

Këshilli Politik, opozita shkon në tryezë, por pa propozime të reja

16:44 • 17 Shtator 2020

Këshilli Politik, opozita shkon në tryezë, por pa propozime të reja

Opozita nuk do t’i përgjigjet me të njëjtën monedhë, të refuzimit, mazhorancës socialiste dhe do të paraqitet në mbledhjen e radhës së Këshillit Politik, por nuk do të heqin dorë nga kërkesa për t’iu drejtuar OSBE/ODIHR-it në lidhje me çështjen e koalicioneve që ndan palët....

Lexo lajmin e plotë

“Deti” në gjykatë ndërkombëtare, Krisafi: Vendim i duhur, shmangen emocionet politike

10:23 • 17 Shtator 2020

“Deti” në gjykatë ndërkombëtare, Krisafi: Vendim i duhur, shmangen emocionet politike

Ksenofon Krisafi është një nga anëtarët e ekipi negociator për marrëveshjen e re për kufirin detar me Greqinë. Ai mirëpret propozimin e kryeministrit Edi Rama që palët t’i drejtohen një gjykate ndërkombëtare për zgjidhjen e çështjes, duke dhënë si alternativa Gjykatën e Hagës apo atë...

Lexo lajmin e plotë

Tryeza e parë ndërqeveritare, Holanda: Plotësoni kriteret, duhet më shumë progres

12:25 • 15 Shtator 2020

Tryeza e parë ndërqeveritare, Holanda: Plotësoni kriteret, duhet më shumë progres

Teksa Tirana dhe Brukseli po shpresojnë realizimin e konferencës së parë ndërqeveritare, Shqipëri-BE, në muajin dhjetor, qeveria holandeze tregohet e kujdesshme duke mos dhënë një datë, duke e lënë afatin në varësi të plotësimit të kushteve nga vendi ynë. Ambasada e Vendeve të Ulëta në...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:28 • 11 Shtator 2020
PD: Identifikoni drejtorët që kërkojnë vota për Partinë Socialiste
Ligj i ri për Presidentin, PS garanton Metën për kompetencat, opozita skeptike

12:29 • 11 Shtator 2020

Ligj i ri për Presidentin, PS garanton Metën për kompetencat, opozita skeptike

Mazhoranca nuk e ka ndarë ende mendjen nëse ligji për presidentin do të jetë një riciklim i draftit të vitit 2016, që ishte pjesë e paketës në drejtësi e që më pas u la jashtë saj, apo do të hartojë një draft të ri. Alket...

Lexo lajmin e plotë

Video
18:05 • 08 Shtator 2020
Topalli: Larg PD-së derisa Basha të jetë kryetar (Intervista e plotë për A2)
Topalli për A2: Rotacioni nuk sjell ndryshim, larg PD deri sa Basha të jetë kryetar

14:48 • 08 Shtator 2020

Topalli për A2: Rotacioni nuk sjell ndryshim, larg PD deri sa Basha të jetë kryetar

Ish-nënkryetarja e PD Jozefina Topalli, akuzon Partinë Demokratike se ka vepruar me dy standarde në procesin që ka nisur për përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë. Në një intervistë për A2, ajo u shpreh e fyer, që i është kërkuar të plotësonte formularin e fazës së...

Lexo lajmin e plotë

Topalli: Politikanët, hipokritë në kërkesën për zgjedhje të lira

19:28 • 07 Shtator 2020

Topalli: Politikanët, hipokritë në kërkesën për zgjedhje të lira

Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli ka reaguar në Facebook duke akuzuar politikën se po tregohet hipokrite sepse nuk ka interes për zgjedhje të lira dhe me standarde. Ajo kujtion se marrja e pushimeve nga politikanët ka shtyrë punën për votimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor...

Lexo lajmin e plotë

Rruga Tiranë-Elbasan, qeveria akuzon PD dhe LSI për kontratat, replikon opozita

17:06 • 07 Shtator 2020

Rruga Tiranë-Elbasan, qeveria akuzon PD dhe LSI për kontratat, replikon opozita

Akuzave të opozitës pas vendimit të Arbitrazhit që detyron Shqipërinë t’i paguajë 44 milionë euro kompanisë greke “Aktor” për prishje kontrate në lidhje me aksin Tiranë –Elbasan, i është përgjigjur Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku. Përmes një deklarate, ajo thotë se kontrata nisi me...

Lexo lajmin e plotë

Video
11:15 • 03 Shtator 2020
Hapja e negociatave, BE: Në shtator diskutimet për kuadrin rregullator
PD rikthehet në Këshill, Paloka: Koalicionet parazgjedhore nuk negociohen, diskutojmë listat

15:24 • 02 Shtator 2020

PD rikthehet në Këshill, Paloka: Koalicionet parazgjedhore nuk negociohen, diskutojmë listat

Partia Demokratike do të rikthehet në tryezën e Këshillit Politik, por me kushtet e saj. “Marrëveshja e 5 qershorit e bën të qartë se koalicionet zgjedhore qëndrojnë në formën që janë edhe sot në Kodin Zgjedhor. Nëse kjo pikë preket, është prishur marrëveshja”, tha Paloka....

Lexo lajmin e plotë

Video
19:26 • 01 Shtator 2020
Marrëveshja me Greqinë, emrat e ekipit negociator që duhet të largohen
Yuri Kim, letër kryetarëve të partive: Mbani të korruptuarit dhe kriminelët jashtë listave

15:15 • 01 Shtator 2020

Yuri Kim, letër kryetarëve të partive: Mbani të korruptuarit dhe kriminelët jashtë listave

Teksa partitë kanë nisur përzgjedhjen e kandidatëve për zgjedhjet e ardhshme parlamentare, Ambasada amerikane ne Tiranë i kërkon krerëve të forcave politike, të mbajnë larg kriminelët. Ambasadorja amerikane Yuri Kim i është drejtuar me shkrim krerëve të partive, duke I kujtuar zbatimin e ligjit të...

Lexo lajmin e plotë

Pakti detar me Greqinë, Rama paralajmëron ndryshimin e grupit negociator

14:41 • 29 Gusht 2020

Pakti detar me Greqinë, Rama paralajmëron ndryshimin e grupit negociator

Qeveria shqiptare do të riformatojë grupin negociator për paktin detar me Greqinë. Kryeministri Edi Rama rikonfirmoi se nga ndryshimi i qeverisë greke, me Athinën nuk ka patur asnjë përparim për marrëveshjen për kufirin detar dhe paralajmëroi ndryshimin e ekipit negociues, i cili duhet të marrë...

Lexo lajmin e plotë

KQZ e re, Kuvendi hap thirrjet për anëtarët e tre strukturave

13:16 • 29 Gusht 2020

KQZ e re, Kuvendi hap thirrjet për anëtarët e tre strukturave

Kuvendi i ka hapur rrugë ngritjes së trupës së re zgjedhore, duke hapur thirrjet për anëtarët në tre institucionet e reja elektorale. Deri në 18 shtator, u është lënë afat kandidatëve që duan të aplikojnë për detyrën e Komisonerit dhe Nënkomisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve, sikurse...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:39 • 28 Gusht 2020
Marrëveshja me Greqinë, PD akuzon qeverinë për mungesë transparence
Zgjerimi i Greqisë në det, qeveria shqiptare shpjegon në Facebook të drejtat e Athinës

16:50 • 27 Gusht 2020

Zgjerimi i Greqisë në det, qeveria shqiptare shpjegon në Facebook të drejtat e Athinës

Deklaratata e kryeministrit grek në Parlamentin e Athinës për zgjerimin e kufirit detar në 12 milje, duket se ka gjetur me pushime diplomacinë shqiptare. Për të sqaruar opinionin publik vendas, Qeveria e Tiranës u kujtua pasi kishin kaluar më shumë se 24 orë nga qëndrimet...

Lexo lajmin e plotë

Topalli për A2: Faleminderit demokratëve për kandidimin, komisioni truk i Bashës

14:53 • 26 Gusht 2020

Topalli për A2: Faleminderit demokratëve për kandidimin, komisioni truk i Bashës

Në mbyllje të fazës së parë të seleksionimit të kandidaturave, Jozefina Topalli është një prej rreth 1000 emrave të propozuara nga baza demokrate, që janë përzgjedhur për në fazën tjetër. Por ish-kryetarja e Kuvendit, e kontaktuar nga A2, paralajmëron refuzimin për t’u bërë pjesë e...

Lexo lajmin e plotë

Kandidatët e PD/ Mbyllja e fazës së parë shtyhet me 24 orë

15:48 • 25 Gusht 2020

Kandidatët e PD/ Mbyllja e fazës së parë shtyhet me 24 orë

Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve për deputetë dhe kryebashkiakë të PD ka shtyrë me 24 orë përmbylljen e fazës së parë të seleksionimit të kandidatëve. Shkak është bërë mospërmbyllja e përzgjedhjes së emrave të propozuar për Qarkun e Tiranës dhe të Vlorës. Pritet që nesër...

Lexo lajmin e plotë

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor, KQZ e re pret nisjen e sesionit parlamentar

14:42 • 25 Gusht 2020

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor, KQZ e re pret nisjen e sesionit parlamentar

Riformatimi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ishte një nga ndryshimet kryesore në Kodin Elektoral që solli marrëveshja politike e 5 qershorit mes mazhorancës dhe opozitës. Megjithëse këto ndryshime kanë hyrë në fuqi tashmë që prej 19 gushtit, gjithçka ka mbetur pezull pasi për ngritjen e...

Lexo lajmin e plotë

Largimi i të rinjve, Basha: Faji i qeverisë, PD do mbështesë iniciativat e tyre

11:34 • 24 Gusht 2020

Largimi i të rinjve, Basha: Faji i qeverisë, PD do mbështesë iniciativat e tyre

Duke iu referuar raportit të fundit të kompanisë amerikane për analiza, Gallup, kryeopozitari Lulzim Basha ka ngritur shqetësimin për ikjen e të rinjve nga Shqipëria. Një në çdo 3 persona që ikën nga vendi ynë është i ri apo e re, ndërsa Shqipëria është ndër...

Lexo lajmin e plotë

Ndryshimet kushtetuese/ Meta nuk firmos dekretin, i kalon në heshtje

13:12 • 23 Gusht 2020

Ndryshimet kushtetuese/ Meta nuk firmos dekretin, i kalon në heshtje

Ilir Meta ka vendosur të mos e hedhë firmën e tij mbi ndryshimet kushtetuese, por në heshtje ka lënë hyrjen në fuqi të Kushtetutes së Re. Pavarërisht kundërshtive të forta që Presidenti ka ndaj ndryshimeve që lejuan hapjen e listave dhe heqjen e koalicioneve paraelektorale, Ilir...

Lexo lajmin e plotë

Kandidatët e PD, komisioni përjashton 2/3 e emrave, lista me 1000 propozime

16:37 • 21 Gusht 2020

Kandidatët e PD, komisioni përjashton 2/3 e emrave, lista me 1000 propozime

Të martën, Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve pritet të përmbyllë fazën e parë të përzgjedhjes së emrave për deputetë dhe kryetarë bashkie. Nga 3600 emra që kanë ardhur nga baza e Partisë Demokratike, ky komision do të hartojë një listë paraprake me 1000 emra. Anëtarët...

Lexo lajmin e plotë

Diplomacia ekonomike, Ministria e Jashtme pranon problemet, fajëson COVID-19

14:29 • 20 Gusht 2020

Diplomacia ekonomike, Ministria e Jashtme pranon problemet, fajëson COVID-19

Diplomacia ekonomike renditej ndër prioritetet e mandatit të dytë të qeverisë Rama. Qëllimi ishte rritja e investimeve të huaja, por gjërat duket se nuk shkuan sipas planeve. Këtë e pranon edhe Ministria e Jashtme, që ia faturon problemet situatës së krijuar nga COVID-19.  “Ndalesa që...

Lexo lajmin e plotë

Vaksina anti-COVID, Basha: Shqipëria e vetmja në rajon pa strategji e fonde

15:18 • 19 Gusht 2020

Vaksina anti-COVID, Basha: Shqipëria e vetmja në rajon pa strategji e fonde

Kreu i opozitës Lulzim Basha ka akuzuar qeverinë se nuk ka asnjë strategji për sigurimin e vaksinës kundër Covid 19. Sipas kryedemokratit, Shqipëria nuk krahasohet as me vendet e rajonit, që tashmë i kanë përcaktuar fondet për vaksinën.  “BE, SHBA, por edhe vendet fqinje me...

Lexo lajmin e plotë

Kodi Zgjedhor, hyjnë në fuqi ndryshimet e Marrëveshjes së 5 qershorit

14:37 • 19 Gusht 2020

Kodi Zgjedhor, hyjnë në fuqi ndryshimet e Marrëveshjes së 5 qershorit

Hyjnë në fyqi ndryshimet në Kodin Zgjedhor që ligjëruan marrëveshjen politike të 5 qershorit për Reformën Elektorale. Sipas Kodit të ri, në zgjedhjet e ardhshme do të mundësohet identifikim biometrik i zgjedhësve, një proces që do të menaxhohet nga zv.komisioneri i KQZ-së, që do të...

Lexo lajmin e plotë

Marrëveshja LSDM-BDI, Meta dhe Rama vlerësojnë paktin dhe rolin e shqiptarëve

10:08 • 19 Gusht 2020

Marrëveshja LSDM-BDI, Meta dhe Rama vlerësojnë paktin dhe rolin e shqiptarëve

Presidenti Ilir Meta i është rikthyer thirrjeve për respektim të Marrëveshjes së 5 Qershorit për Reformën Zgjedhore. Teksa merr si shembull zhvillimet në Maqedoninë e Veriut, ku u finalizua marrëveshja e partisë shqiptare BDI me LSDM për formimin e qeverisë, Kreu i Shtetit thotë se...

Lexo lajmin e plotë

“Thurje” drejt formimit si parti politike, Shabani: Çështje kohe, në Parlament mbrojmë më lehtë kauzat

14:22 • 16 Gusht 2020

“Thurje” drejt formimit si parti politike, Shabani: Çështje kohe, në Parlament mbrojmë më lehtë kauzat

“Angazhimi politik i nismës “Thurje” është i diktuar nga koha. Formësimi në parti politike është çëshje kohe”, thotë Endri Shabani për A2.  Duke qenë në Parlament edhe kauzat do të jenë më të lehta për “Thurjen”, diçka që e kanë mësuar nga eksperienca si aktivistë...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:21 • 16 Gusht 2020
I zhgënjyer nga Rama, Topi: Me Bashën komunikoj, nuk përjashtoj bashkëpunimin
Marrëveshja detare me Greqinë, Këshilli  i Ambasadorëve sugjeron riformatim të negociatorëve

20:32 • 14 Gusht 2020

Marrëveshja detare me Greqinë, Këshilli i Ambasadorëve sugjeron riformatim të negociatorëve

Këtë vit Greqia është aktivizuar intensivisht për mbylljen e të gjitha marrëveshjeve me fqinjët për kufijtë detar. Pas Italisë dhe Egjiptit është radha e Turqisë, por finalizimi duket se do të marrë kohë. Me Turqinë ka problem specifik, se ai vend nuk merr pjesë në...

Lexo lajmin e plotë

Negociatat për kufirin detar me Greqinë, Topi: Duhet maturi, të përfshihen komisionet e linjës

16:21 • 13 Gusht 2020

Negociatat për kufirin detar me Greqinë, Topi: Duhet maturi, të përfshihen komisionet e linjës

Kur Gjykata Kushtetuese rrëzoi marrëveshjen e detit Shqipëri-Greqi të vitit 2009, arsye kryesore ishte mungesa e plotfuqisë nga Presidenti i Republikës. Bamir Topi, ishte presidenti i kohës, të cilit nuk iu kërkua plotfuqia nga qeveria Berisha, para se grupi negociator të hynte në bisedime me...

Lexo lajmin e plotë

Radhët e gjata në dyert e ambasadës, si po u përgjigjet Ministria e Jashtme nevojave të shqiptarëve në Greqi?

15:41 • 12 Gusht 2020

Radhët e gjata në dyert e ambasadës, si po u përgjigjet Ministria e Jashtme nevojave të shqiptarëve në Greqi?

Fluksi i kërkesave për pasaportë dhe kartë identiteti të shqiptarëve që jetojnë në Greqi ka krijuar një situatë të pazakontë të radhëve të gjata në ambasadën greke, çka ka detyruar Ministrinë e Jashtme të ngrejë një grup të posaçëm pune. Duke pranuar situatën e ndërlikuar,...

Lexo lajmin e plotë

Shqipëria në 4 rajone, Meta ende pa dekret aprovues, politika vijon përplasjet

12:41 • 11 Gusht 2020

Shqipëria në 4 rajone, Meta ende pa dekret aprovues, politika vijon përplasjet

Institucioni i Presidencës po shqyrton ligjin e miratuar në Kuvendin e Shqipërisë në 29 korrik, për ndarjen e Shqipërisë në 4 rajone, por deri më tani nuk ka vendim për dekret aprovues. E ndërsa Ilir Meta ka kohë deri në 24 gusht për t’u shprehur,...

Lexo lajmin e plotë

Turizmi në Shqipëri, Basha: Në ditën më të keqe për shkak të keqqeverisjes

15:20 • 08 Gusht 2020

Turizmi në Shqipëri, Basha: Në ditën më të keqe për shkak të keqqeverisjes

Lideri i opozitës Lulzim Basha thotë se turizmi shqiptar gjendet në ditën më të keqe dhe shkak për këtë është keq menaxhimi qeveritar. Në një postim në FB, me foto të plazheve të boshatisura, kryedemokrati thekson se ndonëse përbën 22% të ekonomisë shqiptare, turizmi është...

Lexo lajmin e plotë

Aksi Milot-Fier, Minarolli: Projekti është dyfish më i shtrenjtë se kostoja

15:11 • 07 Gusht 2020

Aksi Milot-Fier, Minarolli: Projekti është dyfish më i shtrenjtë se kostoja

Partia Demokratike ka kërkuar anulimin e koncesionit për rrugën Milot –Fier e cila do të kushtojë 1,2 miliardë euro. Nga Rrogozhina, Sekretari për Burimet Njerëzore, Ervin Minarolli denoncoi atë që e cilësoi koncesion korruptiv, që çdo shqiptari do t’i kushtojë 17,4 euro. “Strategjia e rrugëve...

Lexo lajmin e plotë

Shqipëria në 4 rajone, Vasili: Antikushtetuese, duhet nisur hetimi

16:29 • 06 Gusht 2020

Shqipëria në 4 rajone, Vasili: Antikushtetuese, duhet nisur hetimi

Pavarësisht argumenteve të mazhorancës, opozita e cilëson antikushtetues ligjin e miratuar nga Kuvendi për ndarjen e Shqipërisë në 4 rajone. Në A2, nënkryetari i LSI, Petrit Vasili kërkoi nisjen e menjëhershme të hetimi. Përballë kanë Kushtetutën. Vasili i dha një përgjigje direkte deklaratave te zv.kryeministrit...

Lexo lajmin e plotë

Kandidatët e PD, filtrimi i pasurisë e figurës sipas modelit të agjencive amerikane

16:40 • 05 Gusht 2020

Kandidatët e PD, filtrimi i pasurisë e figurës sipas modelit të agjencive amerikane

Një ditë pas konstituimit, Komisioni i Vlerësimit të kandidatëve ka zhvilluar mbledhjen e radhës duke miratuar metodologjinë e punës deri në hartimin e listës finale që do i propozohet anëtarësisë për kandidatët e PD për deputetë dhe kryetar bashkie. Tre anëtarët e komisionit, Bujar Nishani,...

Lexo lajmin e plotë

Komisioni i Vlerësimit në PD, Mustafaj: Shpresoj të dal i paturpëruar

17:41 • 04 Gusht 2020

Komisioni i Vlerësimit në PD, Mustafaj: Shpresoj të dal i paturpëruar

Dy kritikët kryesore të Lulzim Bashës në vitin 2017, Besnik Mustafaj dhe Genc Ruli, janë pjesë e ekipit që do të vlerësojë kandidaturat e PD për zgjedhjet parlamentare dhe vendore. Komisioni i Vlerësimit të Kandidaturave zhvilloi mbledhjen konstituive, ku u njoh edhe me mbi 20...

Lexo lajmin e plotë

Video
18:10 • 03 Gusht 2020
PD zbulon emrat që do të zgjedhin kandidatët, “hera e parë në Shqipëri”
Video
12:42 • 02 Gusht 2020
Kandidatët e PD për zgjedhjet, nesër mblidhet Kryesia dhe Këshilli
Miratimi i ndryshimeve kushtetuese, reagon PPE: U ndryshuan arbitrarisht rregullat e lojës

16:56 • 31 Korrik 2020

Miratimi i ndryshimeve kushtetuese, reagon PPE: U ndryshuan arbitrarisht rregullat e lojës

Partitë Popullore Europiane (PPE) kanë kundështuar fort miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga mazhoranca dhe opozita parlamentare. Zëdhënësi i PPE- ve, Michael Gahler, tha se i shihte “të diskutueshme qëllimet e vërteta të partisë në pushtet që prishi konsensusin e arritur ndëkombëtarisht dhe ndryshoi Kushtetutën në mënyrë të...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:10 • 30 Korrik 2020
Miratimi i ndryshimeve kushtetuese, Basha: Jo detyruese për opozitën, rotacioni nuk ndalet
Ndryshimet kushtetuese, PD: Miratimi i njëanshëm vë në pikëpyetje këshillin politik

13:42 • 29 Korrik 2020

Ndryshimet kushtetuese, PD: Miratimi i njëanshëm vë në pikëpyetje këshillin politik

Sekretari për Çështjet Zgjedhore në Partinë Demokratike, Ivi Kaso paralajmëroi mazhorancën se çdo miratim i njëanshëm i ndryshimeve kushtetuese, do të vinte në pikëpyetje të gjithë marrëveshjen politike të 14 janarit që uli palët në tryezën e dialogut, si dhe funksionimin e Këshillit Politik që...

Lexo lajmin e plotë

Ndryshimet kushtetuese, rikthehen diskutimet në këshillin politik

10:41 • 28 Korrik 2020

Ndryshimet kushtetuese, rikthehen diskutimet në këshillin politik

Sot palët politike i kthehen diskutimeve për ndryshimet kushtetuese. Por mbledhja e radhës së Këshillit Politik i ka paraprirë një seri korrespondencash, me qëndrime të kundërta të mazhorancës dhe opozitës jashtëparlamentare.  Në mbledhje, shumica sugjeron edhe paketën e tretë që ka të bëjë me ligjin...

Lexo lajmin e plotë

Ndryshimet kushtetuese, Schmidt: Kujdes, bëhen vetëm nëse janë të gjithë dakord

10:18 • 27 Korrik 2020

Ndryshimet kushtetuese, Schmidt: Kujdes, bëhen vetëm nëse janë të gjithë dakord

Christian Schmidt, raporter për Shqipërinë në Grupin Parlamentar CDU/CSU sugjeron të mos bëhen veprime të njëanshme me ndryshimin e Kushtetutës dhe heqjen e të drejtës për koalicione parazgjedhore sipas vullnetit të partive. “Me shqetësim të madh po shoh se Partia Socialiste po tenton ndryshime të...

Lexo lajmin e plotë

Procesi zgjedhor, mbyllet afati i propozimit të kandidatëve nga baza e Partisë Demokratike

19:32 • 25 Korrik 2020

Procesi zgjedhor, mbyllet afati i propozimit të kandidatëve nga baza e Partisë Demokratike

Teksa selia blu ka nisur betejën e re për lista të hapura zgjedhore, paralelisht po vijon me procesin zgjedhor brenda partisë për përcaktimin e kandidatëve për deputetë dhe kryetarë bashkie. 25 korriku shënon ditën e fundit të afatit që u ishte lënë në dispozicion strukturave...

Lexo lajmin e plotë

Ndryshimet kushtetuese, PD-LSI: Koalicionet dhe listat e hapura nuk cenojnë njëra-tjetrën

17:25 • 25 Korrik 2020

Ndryshimet kushtetuese, PD-LSI: Koalicionet dhe listat e hapura nuk cenojnë njëra-tjetrën

Opozita e bashkuar ka përsëritur ftesën ndaj mazhorancës për të vijuar dialogun politik për hapjen 100% të listave zgjedhore, me kusht mbajtjen e koalicioneve paraelektorale.   Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi dha arysen pse, sipas tij, kryeministri kërkon që partitë opozitare të garojnë...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:19 • 24 Korrik 2020
Ngecin diskutimet në Këshill, nuk ka dialog për listat e hapura zgjedhore