Krist Martiro

Njëra skuadër për të shkruar historinë dhe një tjetër që kërkon të rikthejë lavdinë. Spektakli i Champions League ka mbërritur etapën finale dhe ka sërish një betejë tërësisht angleze, sikurse dy vite më parë, kur përballeshin Tottenham dhe Liverpool. Trofeu më i lakmuar këtë herë diskutohet mes Manchester City dhe...

Shpresat e futbollit përgatiten për të nisur grumbullimin në prag të kualifikueseve të kampionatit evropian të 21-vjeçarëve, me trajnerin Alban Bushi që ka bërë publike listën e lojtarëve të thirrur. Kuqezinjtë e vegjël e nisin aventurën e tyre në eliminatore nga Andorra, me të cilën do të kenë ndeshjen e...

Nisi këtë të hënë edicioni i 78 i Turit Çiklistik të Shqipërisë. 10 ekipe nga vende të ndryshme të Evropës, krahas sportistëve vendas, kërkojnë suksesin në aktivitetin më të rëndësishëm kombëtar, që shtrihet për 5 ditë në interare të ndryshme të rrugëve të Shqipërisë.

Nisi këtë të hënë edicioni i 78 i Turit Çiklistik të Shqipërisë. 10 ekipe nga vende të ndryshme të Evropës, krahas sportistëve vendas, kërkojnë suksesin në aktivitetin më të rëndësishëm kombëtar, që shtrihet për 5 ditë në itinerare të ndryshme të rrugëve të Shqipërisë. Rrugët e Shqipërisë i lënë vendin...

Atletika shqiptare mbylli edicionin e 83-të të kampionatit kombëtar për të rritur. Tirana, është edhe njëherë tjetër klubi që dominon në pjesën më të madhe të disiplinave, kjo dhe për faktin se në përbërjen e tij janë sportistët e përfaqësueses shqiptare si Izmir Smajlaj apo Luiza Gega. Në pistën e...

Nëse dy javë përpara fundit të kampionatit, Partizani kuotohej favorit për titullin, sidomos me fitoren e bujshme në Durrës, java e 35 e Superiores ka përmbysur gjithçka. Fitorja e Vllaznisë përballë të kuqve, e ka zbritur skuadrën e Ilir Dajës në shkallën e tretë, një pikë më pak se vendi...

Revolucion në kampin e Barcelonës. Kriza që la pas pandemia Covid -19, tashmë është edhe më e komplikuar dhe klubi, sipas asaj që raportojnë mediat në Spanjë, po studion një plan për të limituar sa më shumë kostot. Kjo do të nisë nga shkurtimi i pagave të futbollistëve dhe katalanasit...

Një mesfushor që mbron katërkëndëshin e portës. River Plate nuk kishte në dispozicion asnjë prej portierëve në përballjen me Santa Fe për Kupën Libertadores për shkak të shpërthimit pandemisë në skuadër. Në klubin argjentinas rezultuan 20 futbollistë pozitivë përfshirë të gjithë portierët, duke e lënë ekipin e Marselo Gajardos me...

Joachim Low ka bërë publike listën e futbollistëve të thirrur për finalet e Kampionatit e Europian. Ndër 26 lojtarët e grumbulluar, ajo që bie në sy, është rikthimi në Kombëtaren Gjermane e Thomas Müller dhe Mats Hummels, pas mungesës për 2 vite e gjysmë. Të dy futbollistët në fakt nuk...

Titulli ishte projektuar prej javësh, por tashmë që e ka zyrtarisht në duar, Inter ka nisur menjëherë të mendojë për skuadrën e sezonit të ardhshëm dhe mbi të gjitha, asaj me të cilën do të përfaqësohet në Champions League. Objektivi numër një i presidentit Marotta, është konfirmimi i Antonio Conte-s...

Inter është skuadra kampione e Serisë A për sezonin 2020-2021. Zikaltrit e Antionio Contes kanë fituar titullin kampion pa zbritur në fushë, kjo për shkak të barazimit të Atalantës përballë Sasuolos pasditen e kësaj të diele.  Ndalesa e Atalantës, i mundëson Interit sigurimin matematikisht të vendit të parë, pozicion që...

Mushkonja të modifikuara gjentikisht për të zhdukur “Eidis Eixhipti”, siç njihen mushkonjat që përhapin ethen e verdhë afrikane dhe malarian. Ky është eksperimenti që pritet të vihet në zbatim nga kompania bioteknologjike Oxitec, të ardhurat e të cilat sigurohen nga fondacioni i Bill Gates. Versioni i ndryshuar i insektit nuk...

Dinamo është vetëm një hap larg rikthimit në Kategorinë Superiore. Klubi legjendar i futbollit mund 1-0 Korabin, në atë që mund të cilësohej si dueli direkt për ngjitjen në elitë dhe tashmë ka një distancë të sigurt nga vendi i dytë në grupin A të Kategorisë së Parë. Dy javë...

Përfaqësuesja italiane e futbollit do t’i nënshtrohet këtë të hënë procesit të vaksinimit, si masë shtesë për shmangien e ndonjë tjetër shpërthimi të Covid-19 në prag të finaleve të Kampionatit Europian, që nisin muajin e ardhshëm. Në vendin fqinj po i kushtohet vëmendje maksimale sigurisë shëndetësore të futbollistëve dhe stafit,...

Mund të jetë gjysmëfinalja më e shtrenjtë e luajtur ndonjëherë në Champions League. Paris Saint Germain përballet Manchester City në atë që mund të cilësohet edhe si beteja e sheikëve. Luhet sot në mbrëmje gjysmëfinalja tjetër e Champions League, ajo mes dy skuadrave që kanë shpenzuar më shumë miliona gjatë...

Kategoria Superiore është në fazën e saj të fundit dhe kanë mbetur edhe 7 ndeshje nga përfundimi i sezonit. Klasifikimi udhëhiqet nga Vllaznia, që ka 53 pikë, po aq sa Partizani. Skuadrën shkodrane e pret sot një përballje mjaft e fortë, pikërisht klasikja me Tiranën, që luhet në kryeqytet, në...

Më pak se dy muaj nga nisja e Euro 2020, UEFA ka zyrtarizuar vendet që do të mirëpresin finalet e Kampionatit Evropian, që si asnjëherë më parë do të shtrihet në 12 qytete të ndryshme. Kushti kryesor i UEFA-s ishte prania e tifozëve në stadium dhe për këtë arsye dy...

U projektua në Spanjë e Itali dhe u tradhtua nga Britania e Madhe. 6 klubet më të mëdha angleze, që përbënin praktikisht gjysmën e ekipeve që do të merrnin pjesë në projektin e ri të futbollit e braktisën SuperLigën Europiane përmes reflektimit dhe ndjesës publike. Sinjalet e rënies nisën me...

Ndëshkimet e UEFA-s për klubet që i janë bashkuar Superligës Europiane mund të nisin prej sezonit aktual. Aleksander Ceferin, numri një i UEFA-s ka bërë me dije se çdo skuadër që ka konfirmuar pjesëmarrjen në projektin e ri, do të përjashtohen nga Champions dhe Europa League dhe diçka e tillë...

Kur vullnetarët e Lojërave Olimpike të Tokios 2020, pyetën zyrtarët se si do të mbrohen nga Covid-19, duke pasur parasysh numrin e madh të atletëve të huaj që do të zbarkojnë në Japoni dhe shkallën e ulët të vaksinimit të vendit, përgjigjja ishte e thjeshtë.

Kur vullnetarët e Lojërave Olimpike të Tokios 2020, pyetën zyrtarët se si do të mbrohen nga Covid-19, duke pasur parasysh numrin e madh të atletëve të huaj që do të zbarkojnë në Japoni dhe shkallën e ulët të vaksinimit të vendit, përgjigjja ishte e thjeshtë. “Secili prej tyre do të...

Marc Marquez rikthehet të garojë në Moro Grand Prix pas 9 muajsh. Piloti spanjoll ka arritur të rekuperohet nga fraktura në krah e cila e detyroi të mbyllte sezonin një vit më parë që pas garës hapëse. 6 herë kampioni i botës, u shfaq në pistë këtë të premte në...

UEFA zyrtarizoi datat e dy gjysmëfinaleve të Champions League për këtë edicion. Këto janë ndeshjet ku një skuadër franceze, një spanjolle dhe dy angleze do të luftojnë për të siguruar një biletë në finalen e madhe për trofeun. Duelet do të nisin të martën e 27 prillit, me ndeshjen ndërmjet...

Sot mësohen edhe katër skuadrat që do të vazhdojnë të luftojnë për trofeun e vogël të Evropës, atë të Europa League. Një prej atyre që ka hedhur një hap të rëndësishëm në gjysmëfinale është Roma. Italianët kanë mundur 2-1 Ajaksin në Holandë dhe në shtëpi nuk i mbetet gjë tjetër...

Federata Italiane e Futbollit konfirmon edhe njëherë marrëdhënien e ngrohtë të bashkëpunimit me qeverinë teksa ka marrë përgjigje pozitive për zhvillimin e ndeshjeve të Euro 2020 me spektatorë. Sikurse në çështjen e Komitetit Olimpik ku u shmang një skandal që do të ishte mungesa e Italisë në Lojërat Olimpike, kryeministri...

Ndodh rrallë, por është Bayern Munchen skuadra që kërkon përmbysjen në një duel kthimi të çerekfinaleve të Champions. Kampionët në fuqi, edhe pse krijuan raste pafund shënimi në Gjermani, dolën të mposhtur 3-2 nga Paris Saint Germain dhe sot i duhet një mbrëmje e madhe për të vazhduar mbrojtjen e...

Bëhen gati 9 muaj që nga hera e fundit që në MotoGP garonte edhe kampioni i saj i gjashtëfishtë, Marc Marquez. Ylli spanjoll është gati të rikthehet dhe po përgatiet për një zbritje të mundshme në pistë që në Çmimin e Madh të Portugalisë. Piloti 28-vjeçar pësoi një frakturë në...

Edhe Roma bën pjesë te vendet që rrezikojnë zhvillimin e “Euro 2020”. Kryeqyteti italian nuk ka marrë ende garanci nga qeveria që ndeshjet në “Olimpico” të luhen me tifozë, kusht ky i padiskutueshëm nga UEFA. Presidenti i Federatës Italiane të futbollit Gabriele Granvia, i shkruajti një letër kryeministrit Mario Draghi...

Arena përballë Bajernit të Mynihut do të mund të konsiderohej edhe si i tepruar. Bomberi polak mungon sërish dhe këtë të martë dy finalistët e edicionit të kaluar përplasen për herë të dytë për të vendosur se kush do të avancojë në gjysmëfinale. Kampionët e Francës kanë një avantazh të...

Vaksinim për 600 futbollistët që do të jenë të pranishëm. Ky është plani i UEFA-s për kampionatin Evropian të futbollit Euro 2020 që zhvillohet këtë verë. Duke shqyrtuar të gjitha mundësitë për një mbarëvajtjen në mënyrë sa më të sigurt të evenimentit, qeveria evropiane e futbollit ka gati një protokoll...

Atletico Madrid nuk po arrin ta menaxhojë si duhet presionin e Realit të Madridit dhe Barcelonës në këtë fund kampionati në La Liga. Me vetëm një fitore në 4 javët e fundit, skuadra e Diego Simeones është në krizë dhe tashmë rrezikon seriozisht vendin e parë, me dy gjigantët e...

Ndeshje me tifozë në të kundër heqje e së drejtës për të mirëpritur finalet e Kampionatit Europian. UEFA ishte e qartë kur u shpreh se do të përjashtohen vendet të cilat nuk do të lejojnë publikun të ndjekë nga pranë turneun më të rëndësishëm të kontinentit. Diçka e tillë nuk...

Real dhe Barcelona. Gjithmonë një duel që ka prodhuar spektakël, ka qenë përcaktues për titullin kampion por që këtë herë mbart me vete edhe presionin për humbjen e tij. Në Madrid luhet sot në mbrëmje El Clasico i dytë i sezonit në La Liga, një prej sfidave me interesin më...

Gëzon formë të shkëlqyer, është një hap larg gjysmëfinaleve të Champions, megjithatë Kilian Mbappe nuk është i lumtur te Paris Saint Germain. Ndërsa sezonit po i vjen fundi, klubi parisien është në ankth për të ardhmen e yllit të tyre, rrugët me të cilin mund të ndahen prej kësaj vere....

Champions League do të tregojë sot, sinjalet e para për skuadrat që kanë ndërmend që t’i shkojnë deri në fund këtij turneu. Një prej tyre, është padiskutim Manchester City, një prej ekipeve më të frikshme të këtij sezoni, skuadra që në Angli, edhe pse duhen edhe 8 javë deri në...

Katër skuadra kryesuese, që i ndajnë vetëm 2 pikë. Kategoria Superiore rikthehet menjëherë me takime spektakolare ndërmjet skuadrash që kërkojnë titullin kampion. Pasi la pas krizën, Vllaznia e vendit të parë përplaset me Partizanin në Shkodër, ndaj të cilëve do të kërkojë të gjejë vazhdimësinë dhe të ruajë kryesimin. Jo...

Duket një histori e përsëritur, por Gianluigi Buffon dhe Juventus mund të përjetojnë një tjetër ndarje të dhimbshme në fund të sezonit. Mediat italiane shkruajnë se legjenda italiane e portës është ndjerë pak i vlerësuar këtë sezon dhe për këtë arsye mund të largohet sërish nga Torino. 42-vjeçari do të...

Lëndimi në ndeshjen me Andorrën, në debutimin drejt Botërorit 2022, i ka kushtuar shtrenjtë Marash Kumbullës. Mbrojtësi i talentuar kuqezi dëmtoi meniskun dhe për këtë arsye mbyll para kohe sezonin. 21-vjeçari udhëtoi me urgjencë drejt Romës, duke humbur edhe ndeshjen me Anglinë, pretendentë të grupit. Pasi iu nënshtrua vizitave të...

Nëse ka pasur ndonjëherë duel titulli më të pabesueshëm, ku skuadrat kanë mbajtur frymën deri në sekondën e fundit të ndeshjes së fundit të kampionatit, ai është padyshim viti 2012, kur goli i Sergio Aguero në limite të shtesës, përballë Queens Park Rangers, ngrinte peshë një tifozeri të tërë dhe...

Pas Formula 1, edhe Moto Gp ngriti siparin e sezonit të ri. Gara e parë, ajo e Çmimit të Madh të Katarit, u fitua nga Maverik Vinjales. Vendimtare ishte parakalimi, i pilotit spanjoll ndaj italianit Banjaja në xhiron e tetë, ndërkohë që ky I fundit e mbylli garën në vendin...

Nisi nga Bahreini, kampionati i ri Botëror i Formula 1. Në një betejë spektakolare me Maks Vershtapen të Red Bull, Luis Hamilton ja doli të triumfojë dhe të regjistrojë fitoren e parë të këtij sezoni. Kampioni i Botës në fuqi, u nis nga vendi i dytë dhe pas 56 xhirosh...

Nis zyrtarisht numërimi mbrapsht për lojërat e vonuara Olimpike “Tokio 2020”. Flaka Olimpike u ndez këtë të enjte, që tregon përgatitjen për t’i dhënë start eventit më të rëndësishëm sportiv në glob. Pishtari Olimpik u nis nga Fukushima, i përzgjedhur si pikënisje përpara Olimpiadës në shenjë përkujtimi për tragjedinë e...

Nga deklaratat e fundit të drejtuesve nuk duket të ketë probleme. Juventus dhe Andrea Pirlo kanë një projekt dhe sipas tij do të veprohet edhe në vazhdim. Por, një skenar i tillë, me të tilla raporte në këtë pikë të sezonit mes drejtuesve, është parë në ambientin bardhezi edhe dy...

Shtohet frika e koronavirusit në radhët e Interit. Pas mbrojtësit Danilo D’Ambrosio, edhe portieri, njëkohësisht kapiteni i zikaltërve, Samir Handanovic, ka rezultuar i prekur nga Covid-19. Klubi bëri të ditur gjendjen shëndetësore të gardianit slloven, i cili ndodhet i izoluar në shtëpi dhe pa shqetësime të rënda. Handanovic do të...

Bayern Munchen do të kërkojë sot të formalizojë kualifikimin, ndërsa e ka bërë pjesën më të madhe të punës kundër Lazios në takimin e parë. Gjermanët presin skuadrën italiane të Simone Inzaghit në Mynih, me një rezultat më se komod, 4-1, nga akti i parë në Olimpico. Trajneri Flick madje...

Mbrëmja e së dielës ishte dramatike për një prej futbollistëve të PSG. Angel Di Maria u zëvendësua në minutën e 62-të, pasi një telefonatë e familjarëve të tij vuri në dijeni drejtorin sportiv Leonardo, se shtëpia e argjentinasit kishte rënë pre e një grabitjeje të dhunshme. Me të mësuar lajmin,...

Edhe Europa League është futur në fazën e saj më interesante. 8 përballje që do të projektojnë skuadrat çerekfinaliste, mes të cilave ka shumë prej skuadrave që do meritonin një vend edhe në Champions. Padyshim, Manchester United-Milan është supersfida dhe njëkohësisht finalja e parakohshme e këtij edicioni. Luhet në “Old...

Me një votë simbolike, por që duhet të marrë dritën jeshile edhe në formë zyrtare, nga ana e qeverisë braziliane, stadiumi mitik “Maracana” do të ndryshojë emërtim dhe do të marrë atë të ikonës së futbollit, Pele. Autoritetet në Rio De Zhaneiro, nëpërmjet një projekti të miratuar në kohë rekord,...

Spektakli i Champions vijon sot. Rikthehen në fushë gjigantët e PSG dhe Barcelonës, ndeshje e cila në Spanjë përfundoi me fitoren 4-1 të parisienëve. Dy janë arsyet përse katalanasit besojnë te një përmbysje që do të ishte mrekulli. Ndërrimi i presidencës ku tashmë në krye të klubit është Joan Laporta,...

Mbushen plot 113 vjet nga dita kur mori jetë klubi italian i Inter. Përmes shumë trofeve, herë pas here të fituar me dekada largësi, rrugëtim drejt një prej tyre, duke edhe ky i këtij viti me zikaltrit që e shohin veten në krye të klasifikimit në Itali, dhe ndjeshëm të...

Nisin sot ndeshjet e kthimit për raundin e 1 të 8-ave në Champions League. Interesi dhe kureshtja më e madhe, do të jetë në Torino, atje ku Juventus do të presë Porton pasi është mundur 2-1 në ndeshjen e parë të luajtur në Portugali. Goli i realizuar në fund nga...

Atletic Bilbao është skuadra që sfidon Barcelonën për finalen e Kupës së Mbretit në Spanjë. Skuadra baske nuk lejoi të kishte surpriza dhe triumfoi përballë Levantes në takimin e kthimit, pas barazimit 1 me 1 në ndeshjen e parë.  Levante ishte edhe njëherë skuadra që zhbllokoi ndeshjen, por avantazhi zgjati...

Rrugëtimi në Champions duket pranë fundit, ndërkohë që misioni i titullit është shumë i vështirë. Megjithatë, Barcelona mund të shpëtojë në një farë mënyre sezonin nëpërmjet Kupës së Mbretit. Blaugranët bënë mrekullinë duke përmbysur humbjen 2-0 të takimit të parë në gjysmëfinale kundër Seviljas dhe “Camp Nou” ia doli të...

7 prilli është afati përfundimtar që UEFA i ka vendosur 12 shteteve europiane, të përzgjedhura për të organizuar Kampionatin Europian të vitit 2021. Por, duke parë që jo të gjitha vendet kanë masa dhe kufizime të njëjta për pandeminë, vetëm 9 qytete kanë një konfirmim paraprak për të mirëpritur eventin...

“Amadeus, është një nder për mua të jem këtu, por është gjithashtu një nder edhe për ju të më keni këtë”. Në këtë mënyrë, Zlatan Ibrahimovic u prezantua në natën e parë të Sanremos, ndërsa është pikërisht suedezi, i ftuari special i këtij edicioni. Futbollisti i Milanit do të qëndrojë...

Mercedes w12 E performance, kështu quhet makina që duhet parakaluar këtë sezon. Kampionët në fuqi të Formula 1, zbuluan makinën e re për Botërorin që nis në fund të këtij muaji, në cilën do të ulen Valteri Bottas dhe ylli britanik Luis Hamilton. Njëvendëshja e re e dy pilotëve ka...

Atëherë kur gjithçka dukej se kishte marrë formë dhe projekti ishte gati për të finalizuar objektivin e madh të sezonit, ndodh befasia e madhe. Francesco Moriero dhe Fabrizio Miccoli, dy emrat e mirënjohur italianë që morën drejtimin e Dinamos, kanë dhënë dorëheqjen. Ish-futbollistët i kanë dhënë fund bashkëpunimit me klubin...

Arrestohet Josep Maria Bartomeu, ish-numri një i klubit të Barcelonës. Ai ka rënë në pranga, ndërsa policia katalanase zbuloi në zyrat e klubit këtë të hënë, fakte që vërtetojnë skandalin e shumëpërfolur “Barçagate”. Një vit më parë, dolën zëra se klubi paguante kompani në rrjetet sociale dhe persona në platformat...

Atletico Madrid kundërpërgjigjet në kampionatin spanjoll dhe rikthen sërish distancën e sigurisë prej 5 pikësh, dhe pse duhet të luajë edhe një tjetër ndeshje të prapambetur. Bardhekuqtë mundën me një gol të Joao Felix dhe një autogol të vendasve, 2-0 Villarealin, fitore që vjen pas dy rezultateve negative të njëpasnjëshme...

Skuadrat e kreut në Francë, edhe pse javë pas jave janë përpara Paris Saint Germain në renditje, e ndjejnë jo pak presionin e kampionëve të Francës. Kjo u vërtetua këtë fundjavë, atje ku Lille dhe Lyon gabuan përballë kundërshtarëve respektivë, duke lënë pikë të rëndësishme në garën e titullit. Lille...