Loneta Progni

Një ekuipazh prej katër astronautësh – përfshirë dy sauditë -u bashkuan me shtatë të tjerë në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës të hënën e 22 majit, pasi kapsula e tyre SpaceX u vendos në stacionin orbital në misionin e dytë tërësisht privat të Axiom. Misioni AX-2 komandohet nga ish-astronautja...

Nga gardëroba mbretërore, ka ardhur momenti që të dalin veshjet për ditë të rëndësishme. Veshjet speciale të kurorëzimit, disa prej të cilave nuk janë veshur në shtatëdhjetë vjet që nga kurorëzimi i Mbretëreshës Elizabeth II, po përgatiten për t’u përdorur gjatë kurorëzimit të Mbretit Charles III të shtunën e 6...

Nga garderoba mbretërore, ka ardhur momenti që të dalin veshjet për ditë të rëndësishme. Veshjet speciale të kurorëzimit, disa prej të cilave nuk janë veshur në shtatëdhjetë vjet që nga kurorëzimi i Mbretëreshës Elizabeth II, po përgatiten për t’u përdorur gjatë kurorëzimit të Mbretit Charles të shtunën e 6 majit....

Artistja 75-vjeçare nga Vietnami, Dang Ai Viet, ka nisur një mision. Ajo dëshiron të pikturojë portrete të sa më shumë “nënave heroina”, të grave që kanë dhënë kontribut të rëndësishëm gjatë Luftës së Vietnamit. Ato përfshijnë gra që kanë humbur dy ose më shumë djem, ose djalin dhe burrin gjatë...

Bombardimet lanë pas vetëm shkrumb e hi në lagjet e Chasiv Yarit, në perëndim të Bakhmutit. Të martën e 21 marsit u sulmua dhe fshati Kalinivka në Ukrainën lindore, ndërsa banorët u evakuuan nga shtëpitë e tyre. Midis blloqeve të apartamenteve në Chasiv Yar, banorë kryesisht të moshuar dhe me...

Reduktimi i fondeve të donatorëve mund të shtyjë një pjesë të mirë të Afganistanit në zi buke këtë vit, tha Programi Botëror i Ushqimit, duke shtuar se deri në 9 milionë afganë mund të mbeten pa ndihma ushqimore. Një paketë e madhe ndihme humanitare, pasi Talibanët pushtuan Afganistanin në vitin...

Udhëheqësit politikë të Malit të Zi votuan të dielën në zgjedhje presidenciale proces që pritet të ndikojë në rezultatin e një votimi parlamentar në qershor, si dhe në qëndrimin e vendit të vogël të Adriatikut ndaj Perëndimit dhe lidhjeve të tij me Serbinë fqinje. Milo Gjukanoviç, presidenti pro-perëndimor në detyrë,...

Përpjekje për grusht shteti, mashtrime për bomba, hakime në internet, thirrje të rreme për rekrutime, protesta masive: Në Moldavi thonë se i kanë përjetuar të gjitha vitin e kaluar. “Në vend kanë shpërthyer kërcënimet ndaj sigurisë, duke filluar nga 24 shkurti i vitit të kaluar. Moldavia nuk ishte pjesë e...

Mëngjesi i së dielës më gjen në qytet. Parkoj makinën në zemër të Tiranës, nga ku çdo ditë mund të aksesoj lehtësisht punën dhe takimet e përditshme. Shumë njerëz mund t’ju thonë se ka shumë poezi dhe ndjesi të mirë në një filxhan çaji, por unë sot po e shijoj...

Dëshironi të jetoni më gjatë? Atëherë duhet t’i jepni përparësi gjumit. Një studim i ri del në përfundimin se respektimi i një rutine të shëndetshme para dhe gjatë gjumit i shton burrave rreth 5 vite jetë, ndërsa grave rreth 2,5 vjet. Por çfarë duhet të bëjmë? Ndiqni videon.

Shtëpia e saj është tërësisht e shkatërruar nga predhat, por Tatiana Bushlanova qëndron e fortë teksa flet për Reuters, edhe pse me zemër të thyer, sikurse ato copa mbetjesh të qytetit të Mariupolit që shtrihet para syve të saj. Lufta në qytetin-port duket se ka përfunduar, por pensionistja do të...

17:34 - 2.02.2023

Ushtria e vdekur e Wagner

Në fund të verës së kaluar, një ngastër toke në buzë të një komuniteti të vogël bujqësor në Rusinë jugore filloi të mbushej me varre të reja të luftëtarëve të vrarë në Ukrainë. Varret ishin zbukuruar me kryqe të thjeshta prej druri dhe kurora me ngjyra të ndezura që mbanin...

11:34 - 1.01.2023

Epidemia e shpopullimit

Emigrimi, largimi i të rinjve dhe profesionistëve ka qenë kryetemë bisedash në vitin 2022, si në diskursin e politikanëve; në akuzat që shkëmbehen mes mazhorancës dhe opozitës; në takimet e biznesmenëve, për vështirësitë që ndeshin në gjetjen e punonjësve të kualifikuar; në ligjërimet e ndërkombëtarëve lidhur me migracionin e paligjshëm;...

Pak ditë na ndajnë nga festat e fundvitit dhe dilema e momentit është: Festa në shtëpi apo në restorante, bujtina dhe hotele ku njerëzit mblidhen me të njohur e të panjohur në kërcim e valle? Menjëherë pas festave të nëntorit jemi ndeshur edhe në rrjetet sociale me paketat që ofrojnë...

Gjetja e krahut të punës është kthyer në sfidën më të madhe të bizneseve në Shqipëri. Këtë e evidenton edhe Indeksi i Biznesit, publikuar nga Dhoma Amerikane e Tregtisë. Që prej vitit 2012, vendin e parë ndër pengesat dhe problematikat e zinin niveli i lartë i korrupsionit, konkurrenca e pandershme,...

Numri i të punësuarve u rrit gjatë tremujorit të kaluar, duke prekur rekordin e tre dekadave të fundit, por të dhënat e INSTAT tregojnë se industria jo vetëm nuk arriti të krijojë vende të reja pune, por madje vuajti nga hemorragjia. Në harkun e tre muajve, 2,3% e punonjësve të...

Kompanitë publike dhe institucionet nuk do të lejohet të shpërndajnë bonuse për punonjësit për Vitin e Ri. Në prag të festave të fundvitit, e në mes të një krize çmimesh që pritet të sjellë një dimër të ashpër, qeveria ka miratuar një vendim që ndalon dhënien e shpërblimeve apo organizimin...

Bëhet fjalë për 61,613 lekë. Në këtë nivel llogaritet paga mesatare bruto në Shqipëri, sipas të dhënave më të fundit të INSTAT. Në kulmin e krizës, një shqiptar mesatar paguhet 9.2% më shumë se një vit më parë, për një diferencë prej 5,178 lekësh. Ndryshe nga në të shkuarën, presioni...

8 Dhjetori, Dita e Rinisë, nuk mund të konceptohet më vetëm brenda kufijve shqiptarë. Një pjesë e rinisë së një vendi të izoluar vetëm tri dekada më parë, lëvizjen e lirë po e shfrytëzon për studime, zhvillim personal dhe kulturor, mijëra kilometra larg vendit. Stivi Canka është një 22-vjeçar, student...

Buxheti i shtetit për vitin 2022 u rrit me 5 miliardë lekë, duke arritur në 581,8 miliardë lekë, apo gati 5 miliard euro. Fryrja është ndjeshëm mbi parashikimet më optimiste të qeverisë, por nga po vijnë këto para? Ndonëse këto para në arkën e shtetit vijnë nga shtrenjtimi i vazhdueshëm...

Qeveria do të ndërhyjë sërish në buxhet, teksa që prej ndryshimit të fundit në korrik, planet kanë ndryshuar, si në drejtim të të ardhurave, ashtu edhe tek realizimii shpenzimeve.

Qeveria do të ndërhyjë sërish në buxhet, teksa që prej ndryshimit të fundit në korrik, planet kanë ndryshuar, si në drejtim të të ardhurave, ashtu edhe te realizimi i shpenzimeve. Përmes një tjetër akti normativ, Ministria e Financave pret 5 miliardë lekë të ardhura shtesë në buxhetin e vitit 2022,...

Akademikë, studiues, ekspertë të çështjeve evropiane nga Shqipëria, Italia dhe Spanja kanë marrë pjesë në një konferencë shkencore të organizuar në Tiranë paralelisht me Samitin e Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor. Diskutimet e paneleve u përqendruan në një këndvështrim ndryshe të marrëdhënies së vendeve të rajonit në raport me unionin:...

Jo vetëm ushqimet dhe karburantet, por edhe të ndërtosh në Shqipëri është sot më e kushtueshme. Lufta e vazhdueshme në Ukrainë, kriza e çmimeve dhe kriza energjetike po ushtrojnë një presion të madh mbi kostot e ndërtimit, për çdo zë: nga materialet tek transporti dhe pagat. Instituti i Statistikave i...

Fundnëntori, me gjithë peshën e rëndë të kujtimeve të një tragjedie, na rikthen në Laç, një nga zonat më të prekur nga tërmeti. Përfytyroni atë çfarë ndodhte në Laç vetëm tre vite më parë. Sot, tërmeti i 26 nëntorit 2019 rëndon në kujtesën e laçianëve dhe gjithë shqiptarëve, ndërsa shiu...

Sektori i ndërtimit, një nga motorët e ekonomisë shqiptare gjatë krizave, duket se po i drejtohet një tkurrjeje të pashmangshme. Këtë e tregojnë të gjitha të dhënat e këtij viti, duke nisur nga planifikimi i ndërtimeve të reja. Gati 40% më pak leje ndërtimi u miratuan gjatë muajve korrik, gusht...

Të gjesh një adresë në Shqipëri është e vështirë, shpeshherë e pamundur nëse nuk ka një pikë reference. Pavarësisht emrit të rrugës, apo numrit të hyrjes, adresat e bizneseve nuk konceptohen dot sot pa emërtesa si: pranë Liceut, te Selvia, te kafe Flora etj. Një problematike që tanimë kërkohet t’i...

Festat e nëntorit sigurojnë një fundjavë të gjatë 4-5 ditore kryesisht për punonjësit e administratës publike, bankave dhe kompanive. Tashmë është kthyer në traditë që festat kombëtare të shfrytëzohen, jo për të festuar aq sa për të udhëtuar. “Bëjnë udhëtime, pushime, jashtë vendit, gjatë festave të nëntorit”, thotë për A2...

Për ditën e pavarësisë në Stamboll, apo për festën e çlirimit në Mynih. Destinacionet e preferuara nga shqiptarët për festat e nëntorit shtrihen, sipas jorganit, nga rajoni në Europë dhe së fundmi edhe në Abu Dhabi dhe Dubai. Paketat që ofrojnë operatorët turistikë variojnë në ofertë, duke nisur nga lloji...

Festat e nëntorit sigurojnë një fundjavë të gjatë 4-5 ditore kryesisht për punonjësit e administratës publike, bankave dhe kompanive. Tashmë është kthyer në traditë që festat kombëtare të shfrytëzohen, jo për të festuar aq sa për të udhëtuar. Fluturimet “low cost” shihen si alternativa më e mirë për një fundjavë...

Fillim nëntori shënon edhe afatin për mbylljen e aplikimeve për lotarinë amerikane. Kjo është një mundësi që shqiptarët e shfrytëzojnë çdo vit për të jetuar larg Shqipërisë. Jo të gjithë kanë mjaftueshëm fat, kësisoj po kërkohen alternativa të tjera, si investimi në arsim, për t’u larguar si student apo profesionist. Të rrallë janë ata që kthehen sërish.

Digjitalizimi i shërbimeve dhe në tërësi inovacioni kanë qenë kryefjalë e qeverisë Rama në vitet e fundit, por ende nuk ka vend për krenari. Këtë nuk e tregojnë vetëm sulmet kibernetike që kanë paralizuar prej muajsh pjesë të sistemit digjital, por një konfirmim i tillë vjen edhe nga Komisioni Europian....

Pavarësisht paqartësive nëse do të aplikohet fasha 800 kilovatorë, mbrojtja e familjeve dhe biznesit të vogël nga çmimi i lartë i energjisë elektrike po luhet si karta e sigurt e kryeministrit Edi Rama në prag të zgjedhjeve lokale të 14 majit 2023. Fakti mbetet që fatura që po paguhet nga...

Universiteti katolik “Zoja e Këshillit të Mirë” organizon Asamblenë e Përgjithshme të Federatës Evropiane të Universiteteve Katolike, duke mbledhur për herë të parë në Tiranë, rektorë, zëvendës-rektorë, profesorë dhe studiues të njohur.

Dhjetëra rektorë, profesorë dhe studiues të mirënjohur janë mbledhur në Tiranë. Universiteti Katolik “Zoja e Këshillit të Mirë” organizon ngjarjen më të rëndësishme që bën bashkë universitetet katolike europiane, Asamblenë e Përgjithshme të Federatës Evropiane të Universiteteve Katolike (FUCE). Federata është themeluar në vitin 1991 dhe përfshin 56 universitete katolike...

Shpenzimet për makinën zënë një vend me peshë në buxhetin familjar dhe me rritjen e çmimeve, sidomos te nafta, shqiptarët po gjejnë zgjidhje për të shpëtuar nga faturat e majme. 3 në 4 autovetura që qarkullojnë në vendin tonë përdorin naftën si lëndë djegëse. Për 1 mijë kilometra në muaj,...

Nëpër rrugët e Shqipërisë kanë qarkulluar gjatë vitit 2021, rreth 741 mijë mjete, apo gati 64 mijë më shumë se një vit më parë. Duke e parë shpesh si të vetmen mundësi transporti, as çmimet e larta të karburanteve dhe kriza ekonomike nuk e kanë frenuar blerjen e makinave. Një...

Bujqësia dhe prodhimi vendas janë deklaruar si prioritet në këtë moment krize dhe lufte që krijon pasiguri. Por, ky prioritet nuk përkthehet në vëmendje dhe në mbështetje me fonde.

Bujqësia dhe prodhimi vendas janë deklaruar si prioritet në këtë moment krize dhe lufte që krijon pasiguri. Por, ky prioritet nuk përkthehet në vëmendje dhe në mbështetje me fonde. Bujqësia është kontribuesi më i rëndësishëm në ekonomi, me pothuajse 20% të totalit ose 2,5 miliardë euro, por buxheti i Ministrisë...

Paratë e emigrantëve janë të papërfillshme përballë parave që kërkojnë të përfitojnë nga amnistia fiskale, e që i takojnë bizneseve të pandershme. Ndërsa përfitimet nga kjo nismë, zbehen përballë dëmeve që mund t’i shkaktohen tregut të lirë dhe ekonomisë. Për kë po bëhet amnistia fiskale? Kjo është pyetja që ngrenë...

Rritja e çmimeve nuk ka prekur ende kulmin, teksa shtrenjtimi ka nisur të përhapet në më shumë mallra. INSTAT deklaron se për muajin shtator inflacioni ka arritur në nivelin 8,1%, nga ku ushqimet janë burimi kryesor i shtrenjtimit. Edhe pse shifra e inflacionit fiksohet në 8,1%, tek ushqimet dhe pijet...

Pesimizmi për situatën ekonomike në Shqipëri ka arritur nivelet më të larta në muajin shtator, për këtë vit. Qytetarët dhe bizneset po rezervohen më shumë në drejtim të investimeve dhe konsumit.

Pesimizmi për situatën ekonomike në Shqipëri ka arritur nivelet më të larta në muajin shtator, për këtë vit. Qytetarët dhe bizneset po rezervohen më shumë në drejtim të investimeve dhe konsumit. Treguesi i besimit në ekonomi ka rënë me 1.9 pikë. Rritja e çmimeve që ka shkaktuar rënien e besimit...

Kafja e mëngjesit, nga një rutinë e përditshme për shqiptarët po kthehet në luks. Rritja e çmimeve në lokale, por edhe shtrenjtimi i vazhdueshëm i jetesës, ka ulur ndjeshëm konsumin. Të dhënat e doganave tregojnë se për gjysmën e parë të vitit, importet e kafes kanë rënë me rreth 12%....

Tirana dhe pjesa tjetër e vendit janë dy botë krejtësisht të ndryshme. Dallohen shumë qartë. Këtë e vërteton edhe anketa e buxhetit të familjes, ku shpenzimet mujore familjare për vitin 2021 në qarqet e tjera janë më të ulëta se konsumi i familjeve kryeqytetase 7 vite më parë. Në rang...

Të vazhdojë subvencioni i shtetit, ose të rritet çmimi i biletës, pasi në të kundërt autobusët urbanë mund të shkojnë deri në ndërprerje të shërbimit. Ky është paralajmërimi që vjen nga Shoqata Kombëtare e Transportit Qytetas. Transporti publik është një ndër sektorët më të prekur nga shtrenjtimi i karburanteve. Në...

Çmimet e banesave në rang vendi është rritur me 39% brenda një viti, sipas matjeve të Bankës së Shqipërisë. Tirana është qyteti që ka udhëhequr këtë shtrenjtim të pasurive të paluajtshme, ku tashmë çmime që dikur konsideroheshin të larta, si1 mijë euro për metër katror, sot janë standard në treg....

Shqipëria ka bërë hapa përpara për pastrimin e qyteteve por në lidhje me riciklimin e mbetjeve ka ende punë për të bërë. Kryeministri Rama, në fjalën e tij gjatë forumit për menaxhimin e integruar të mbetjeve, tha se rreth 90% e mbetjeve mblidhen dhe trajtohen përgjithësisht mirë. Megjithatë ende kemi...

Investimet e huaja janë rritur këtë vit, por fondet nuk po shkojnë domosdoshmërisht në ato sektorë që zhvillojnë ekonominë. Në bujqësi, turizëm, energji, apo teknologji; sektorë të konsideruar prioritarë; nuk po investohet në shifrat që presim. Investitori amerikan Mark Crawford tregon sepse Shqipëria është vend i vështirë për biznes. “Burokraci,...

Të kesh një biznes në Shqipëri, nuk të bën më pak të rrezikuar nga varfëria. Midis rënies së xhiros, taksave e detyrimeve të tjera, të vetëpunësuarit deklarojnë sot vështirësi në mbajtjen e aktivitetit.

Të kesh një biznes në Shqipëri, nuk të bën më pak të rrezikuar nga varfëria. Midis rënies së xhiros, taksave e detyrimeve të tjera, të vetëpunësuarit deklarojnë sot vështirësi në mbajtjen e aktivitetit. E dhëna e fundit e publikuar nga Eurostat për vendin tonë tregon se 41% e të vetëpunësuarve...

Siguria ushqimore është testi  i radhës që Shqipëria duhet të kalojë. Kjo si përpjekje për të fituar besimin e konsumatorëve e njëherazi për të marrë aprovimin e institucioneve të Bashkimit Europian. Nisur nga këto detyra që tanimë peshojnë edhe më shumë, Ministria e Bujqësisë ka hartuar edhe dokumentin e ri...

Çmimet e apartamenteve në Tiranë po rriten pavarësisht krizës. Këtë mund ta konfirmojë kushdo që është interesuar për të blerë apo për të marrë një shtëpi me qira. Reinaldo Pipiria, nga Shoqata e Agjentëve të Tregut Imobiliar e shpjegon këtë fenomen me kostot e shtuara të materialeve për objektet në...

Studentët që nuk preferojnë ose nuk arrijnë të gjejnë një mundësi strehimi në konvikt, kërkojnë kryesisht në tre mënyra për një shtëpi me qira: Përmes njoftimeve në shtyllë, përmes publikimeve të përditësuara në faqe online dhe përmes gazetave fizike. Sipas një ankete të Qëndresës Qytetare, më shumë se gjysma e...

Prej gushtit të vitit të kaluar, kostoja e jetesës për një familje shqiptare është rritur me së paku 6,700 lekë. Kjo është një prej arsyeve pse qeveria vendosi të rrisë sërish nivelin e pagës minimale nga 32 në 34 mijë lekë.  Edhe pse rritja prej 2 mijë lekësh mund të...

Kriza energjetike dhe çmimet e larta për energjinë në prag të muajve të dimrit, kanë rikthyer vëmendjen te kursimi. Përmes disa veprimeve të thjeshta, por edhe duke përzgjedhur me kujdes elektroshtëpiaket që blejmë, mund të shfrytëzojmë në mënyrë më eficiente energjinë elektrike.

Europa po merr masa strikte për të kursyer pas rritjes së çmimeve të energjisë elektrike në tregun e lirë në nivele rekord. Spanjollët tashmë janë të detyruar me ligj të mos e përdorin kondicionerin kur temperaturat nuk kalojnë mbi 27 gradë Celsius dhe ju ndalohet ngrohja nëse temperaturat e ambientit...