Luela Myftari

REPORTER

Video
08:41 • 14 Prill 2021
SPECIALE A2/ Ndërtesat, t’i mbrojmë apo t’i prishim?
90-vjetori i Pjetër Gacit, Akademia e Shkencave mbledh studiuesit për Artistin e Popullit

19:22 • 31 Mars 2021

90-vjetori i Pjetër Gacit, Akademia e Shkencave mbledh studiuesit për Artistin e Popullit

Mjeshtri Pjetër Gaci i ka lënë kombit të vet një trashëgimi të madhe me rreth 500 krijime, 45 vepra muzikore, koncerte për violinë apo disa opera, që sot janë një thesar i kulturës shqiptare. Sot, në 90 vjetorin e lindjes së artistit të popullit, Akademia...

Lexo lajmin e plotë

Fondi i përkthimit, letërsia shqipe mbetet në rajon

19:14 • 31 Mars 2021

Fondi i përkthimit, letërsia shqipe mbetet në rajon

Fondi i përkthimit, apo thënë ndryshe paratë që do të lëshohen për përkthimin e autorëve shqiptarë në gjuhë të huaj janë një ndihmë po aq modeste sa edhe vitin e shkuar. Drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit e konfirmon këtë. Alda Bardhyli konfirmon...

Lexo lajmin e plotë

75-vjetori i Zija Çelës, duartrokitet shkrimtari që nuk e humb kurrë buzëqeshjen

16:06 • 29 Mars 2021

75-vjetori i Zija Çelës, duartrokitet shkrimtari që nuk e humb kurrë buzëqeshjen

Ata që e njohin thonë se Zija Çela e gjen gjithnjë forcën për të kërkuar gëzimin dhe për të shkruar mbi dashurinë. Kështu e gjetëm edhe në qendrën kombëtare të librit, të festonte 75-vjetorin. Në këtë ditë të veçantë, Zija Çela na jep një mesazh...

Lexo lajmin e plotë

Teatri i Durrësit, artistët manifestojnë për çmimin e publikut në Festival

18:47 • 28 Mars 2021

Teatri i Durrësit, artistët manifestojnë për çmimin e publikut në Festival

Komedia “Martesa” e Çehovit e interpretuar nga trupa teatrale e Durrësit nën regjinë e Driada Dervishit është vlerësuar në Festivalin Mbarëkombëtar të Teatrove, me çmimin e publikut. Ndonëse online, dhe jo në ditët më të aktive Teatri Aleksandër Moisiu dhe artistët e kësaj skene artistike,...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:05 • 24 Mars 2021
Rikthehet “Zonja Bovari”, Floberi në gjyq përballë shoqërisë dhe akuzave të Ministrisë së Arsimit
Video
16:58 • 24 Mars 2021
88 dritëhije dhe ngjyra, ekspozohen për herë të parë vizatimet e reja të Sali Shijakut
Rikthehet “Zonja Bovari”, Floberi në gjyq përballë shoqërisë dhe akuzave të Ministrisë së Arsimit

16:52 • 24 Mars 2021

Rikthehet “Zonja Bovari”, Floberi në gjyq përballë shoqërisë dhe akuzave të Ministrisë së Arsimit

Rikthehet zonja “Bovari”. Një nga madamat më të përfolura në letërsi, ajo që tronditi edhe shoqëritë e emancipuara me historitë e saj të dashurisë, riprezantohet edhe në shqip. Botues, shkrimtarë e studiues u bënë bashkë në qendrën e librit për këtë klasik që ndonëse ia...

Lexo lajmin e plotë

Haverhill në mision, kur rrugët e qytetit mbushen me ngjyrat e tablove

11:33 • 22 Mars 2021

Haverhill në mision, kur rrugët e qytetit mbushen me ngjyrat e tablove

Imagjinoni një qytet i cili prej thuajse një viti vuan mungesën e jetës artistike, gjallërinë e bizneseve apo parqet e mbushura me fëmijë. Gjithçka dukej e zymtë në rrugët e Haverhill deri këtë fundmarsi, kur këshilli i qytetit, me në krye Sara Marsh vendosi t’u...

Lexo lajmin e plotë

Muzeu Kombëtar i Fotografisë, gati dosja e ‘‘Marubit’’ për të shkuar në UNESCO

15:17 • 19 Mars 2021

Muzeu Kombëtar i Fotografisë, gati dosja e ‘‘Marubit’’ për të shkuar në UNESCO

Prej gati 2 vitesh, studiues e ekspertë po bëjnë gati një dosje për të kërkuar që muzeu kombëtar i fotografisë “Marubi” të jetë pjesë e trashëgimisë në UNESCO. Dosja është finalizuar dhe këtë e thotë ministrja Margariti nga Shkodra, nga vizita në muzeun kombëtar të...

Lexo lajmin e plotë

Tre kahe artistike, sërish bashkë pedagogët në një ekspozitë për kohën

16:46 • 16 Mars 2021

Tre kahe artistike, sërish bashkë pedagogët në një ekspozitë për kohën

Kjo është ekspozita e tretë që Artan Buca, Orlis Vathi dhe Ermal Baboci hapin së bashku në Galerinë e Universitetit ku jetojnë artistikisht prej vitesh. Dikur ata ishin studentë në këtë shkollë, sot si pedagogë, i rrëfejnë studentëve të tyre por edhe publikut rritjen e...

Lexo lajmin e plotë

Institucione të kulturës, Ministria nuk ka para për të gjitha, ndaj duhet të kërkojmë gjetkë

16:08 • 15 Mars 2021

Institucione të kulturës, Ministria nuk ka para për të gjitha, ndaj duhet të kërkojmë gjetkë

Ministria e Kulturës nuk ka para për të gjitha. Ky është diskutimi që bëhet për Teatrin e Operas dhe Baletit, atë të Teatrit të Gjirokastrës, por edhe shumë institucioneve të tjera të kulturës. Gjatë hapjes së Muzeut të Arsimit në Korçë, ministrja Margariti theksoi se...

Lexo lajmin e plotë

Korçë, shkolla e parë shqipe hap dyert, me disa ndryshime pas restaurimit

16:59 • 13 Mars 2021

Korçë, shkolla e parë shqipe hap dyert, me disa ndryshime pas restaurimit

Është hapur zyrtarisht muzeu i arsimit në Korçë, dhe në ftesën zyrtare të Ministres së Kulturës nuk mungon as thirrja për ta pasuruar atë me dokumente apo materiale që rrëfejnë historinë e arsimit shqiptar. Shkolla e parë shqipe, u hap si muze, por ndryshe nga...

Lexo lajmin e plotë

Pranvera Frankofone, nis rrugëtimin me librin, por online do përcillen 40 evente

16:40 • 05 Mars 2021

Pranvera Frankofone, nis rrugëtimin me librin, por online do përcillen 40 evente

Nëse vitin e shkuar kinemaja ishte kryefjala e Pranverës Frankofone, këtë vit, ku kushtet i përcakton pandemia, aktivitetet do të jenë online, ndërsa fokusi do të jetë te libri. Kështu ka nisur edhe prezantimi i kësaj pranvere, online nga Qendra Kombëtare e Librit dhe leximit....

Lexo lajmin e plotë

Një libër për dashurinë, Alda Merini dhe vargjet që e shpëtonin nga skutat e errëta të mendjes

15:39 • 03 Mars 2021

Një libër për dashurinë, Alda Merini dhe vargjet që e shpëtonin nga skutat e errëta të mendjes

Ajo ka si gjuhë të saj artistike vargjet gegërisht. Ledia Dushi shkruan kështu e lexuesi shqiptar nuk e ka vështirë ta imagjinojë poezinë e saj me muzikalitetin e gegërishtes. Por, edhe Alda Merinin, përkthyesja Ledia Dushi na e sjell kështu. Ky vëllim poetik i flet...

Lexo lajmin e plotë

Çmimi “Kadare” shkon në Kosovë, triumfon “Zogjtë e qyqes”

16:01 • 28 Shkurt 2021

Çmimi “Kadare” shkon në Kosovë, triumfon “Zogjtë e qyqes”

Romani “Zogjtë e qyqes” shkruar nga Gani Mehmetaj shpallet vepra fitueses e Çmimit letrar “Kadare”, ndërsa 5 finalistët e kësaj gare me dorëshkrime në prozë ishin autorët Behar Jacaj, Ballsor Hoxha, Arbër Ahmetaj  dhe Marcel Hila. Gazetari, publicisti, shkrimtari, dramaturgu dhe kineasti, Gani Mehmetaj, lindur...

Lexo lajmin e plotë

Propaganda dhe lajmi i rremë. Sot, më e thjeshtë për të propaganduar, më e vështirë për t’u kuptuar

19:51 • 26 Shkurt 2021

Propaganda dhe lajmi i rremë. Sot, më e thjeshtë për të propaganduar, më e vështirë për t’u kuptuar

Në Shqipërinë komuniste mjaftonte vetëm një kanal televiziv për të transmetuar arritjet e partisë së Punës apo propagandën e realizmit socialist. Sot ndonëse me një mori alternativash, përfshirë edhe median sociale, propaganda mbetet po aq përfaqësuese nisur nga politika. Madje sipas vëzhguesve, sot kaplimi i...

Lexo lajmin e plotë

Mimoza Ahmeti, si ndikoi regjimi dhe kushtet sociale te poetja dhe shkrimtarë të tjerë?

16:57 • 26 Shkurt 2021

Mimoza Ahmeti, si ndikoi regjimi dhe kushtet sociale te poetja dhe shkrimtarë të tjerë?

Takimi letrar i kësaj të premteje në Qendrën Kombëtare të Librit iu dedikua letërsisë së Mimoza Ahmetit, e cila përballë të rinjve ndau bashkëjetesën e saj me poezinë. Zakonisht të premten përballë të rinjve janë takime që kryesisht autorët përpiqen t’u japin përgjigje pyetjeve të...

Lexo lajmin e plotë

Si jetonin shqiptarët, shfaqet pas 37 vitesh dokumentari që ndaluan komunistët

17:26 • 24 Shkurt 2021

Si jetonin shqiptarët, shfaqet pas 37 vitesh dokumentari që ndaluan komunistët

Paul Lendvai, dikur një gazetar që vinte nga Hungaria në Shqipërinë e viteve ‘80, sot profesor dhe njohës i mirë i shkencave politike sjell për herë të parë në vendin tonë dokumentarin ‘‘Shqipëria nga Skënderbeu te Enver Hoxha’’. Më shumë se 30 vite më vonë,...

Lexo lajmin e plotë

Letërsi e humorit, një konkurs për satirën dhe humorin e shqiptarëve

13:50 • 24 Shkurt 2021

Letërsi e humorit, një konkurs për satirën dhe humorin e shqiptarëve

Mendoni për një revistë që qarkullonte dy herë në muaj, me një tirazh prej 60 000 kopjesh e zhdukej brenda ditës. Nuk është ende një realitet në shoqërinë shqiptare. Por “Hosteni”, një revistë letrare e satirës dhe humorit mbetet një histori e bukur e Shqipërisë....

Lexo lajmin e plotë

Filmi shqiptar korr sukses në Toronto

17:39 • 23 Shkurt 2021

Filmi shqiptar korr sukses në Toronto

Filmi shqiptar “Bolero në vilën e pleqve” me regji nga Spartak Pecani fiton një tjetër çmim, në “Toronto International Women Film Festival”. Në të vërtetë juria e këtij festivali ka vlerësuar skenarin e këtij produksioni, të cilin e ka bërë Linda Fejzaj. Ky film është...

Lexo lajmin e plotë

Totalitarizmi në Europë, çfarë duhet të bëjë Shqipëria që përmes artit të tregojë të vërtetat?

16:51 • 23 Shkurt 2021

Totalitarizmi në Europë, çfarë duhet të bëjë Shqipëria që përmes artit të tregojë të vërtetat?

E vështirë të flasësh për të shkuarën në një kohë kur pandemia po ndryshon sjelljet njerëzore. Përballja me virusin i ka shtyrë edhe historianët e studiuesit të komunikojnë përmes rrjeteve virtuale, por sërish të mos heshtin për gabimet e së shkuarës. Katër ekspozita janë prezantuar...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 30 vite tranzicion, çfarë mësuam pas daljes nga diktatura?

19:23 • 22 Shkurt 2021

Mbi 30 vite tranzicion, çfarë mësuam pas daljes nga diktatura?

Çfarë mësimesh na dha kjo periudhë gati 30-vjeçare e tranzicionit? Kjo ishte tema që bëri bashkë pedagogë dhe njohës të zhvillimeve politike në vend. Instituti i Studimeve Politike bën bilancin e Shqipërisë nga viti 1990 e deri në atë që lamë pas, përmes një konference....

Lexo lajmin e plotë

Galeria në 8 vite, kur flasim për politikat dhe turizmin e peshkimit në një galeri të mjeruar

16:31 • 22 Shkurt 2021

Galeria në 8 vite, kur flasim për politikat dhe turizmin e peshkimit në një galeri të mjeruar

8 vite pas hapjes së Galerisë së Arteve Pamore në Durrës, e cila mban emrin e piktorit të mirënjohur durrsak, Nikolet Vasia, gjendja në të cilën është degraduar ky objekt i kulturës është jashtë çdo standardi normal. Ekspozita e çelur së fundmi nga Dhoma e...

Lexo lajmin e plotë

Detaje nga parku i artit, gjashtë vite diskutime, projekti ende në letër e video prezantimi

20:30 • 19 Shkurt 2021

Detaje nga parku i artit, gjashtë vite diskutime, projekti ende në letër e video prezantimi

Thirrja për “Park Arti” u hap në mars të 2015-ës. Dy vite më vonë arkitekti italian Alfredo Pirri, i pranishëm në prezantimin e projektit tha se frymëzimin e ka gjetur tek Antonio Gramshi. Qëllimi është që Antonio Gramshi të kujtohet jo vetëm nëpërmjet “një monumenti”...

Lexo lajmin e plotë

Ditët e kujtesës, 30 vite nga rrëzimi i simbolit diktatorial, a dimë më shumë për të shkuarën?

16:38 • 18 Shkurt 2021

Ditët e kujtesës, 30 vite nga rrëzimi i simbolit diktatorial, a dimë më shumë për të shkuarën?

Si një mesazh që gabimet e politikës të mos përsërisin veten dhe ne të mos jetojmë të njëjtat histori persekutimesh, vijnë edhe këtë vit ditët e kujtesës, me një sërë aktivitetesh që bën thirrje për t’u shkëputur nga e shkuara diktatoriale me të vërteta. Një...

Lexo lajmin e plotë

13 vjet Kosovë e pavarur, në Tiranë festohet me dokumente që rrëfejnë përbashkim në 100 vite

16:33 • 17 Shkurt 2021

13 vjet Kosovë e pavarur, në Tiranë festohet me dokumente që rrëfejnë përbashkim në 100 vite

Gëzuar Kosovë! Kjo ishte thirrja që bashkoi edhe arkivat shqiptare. Ndonëse me dy festa të ndryshme Pavarësie, në kalanë e kryeqytetit shqiptar, nuk mungoi torta dollitë, po edhe nderimi për përpjekjet e herpashershme që shqiptarët kanë bërë për të qenë bashkë. Këto janë imazhet që...

Lexo lajmin e plotë

Librat e burgut, fuqia e letërsisë në kampet e përqëndrimit dhe burgjet e diktaturës

16:46 • 16 Shkurt 2021

Librat e burgut, fuqia e letërsisë në kampet e përqëndrimit dhe burgjet e diktaturës

Më 21 shtator 2014 ai dëshmoi para Papa Franceskut, vuajtjet e tij dhe të Kishës shqiptare përgjatë komunizmit. Dom Ernest Troshani ishte I dyti që shpallej kardinal nga Papati. I Pari ishte Ernest Koliqi. Por, ndërsa në këtë muaj të kujtesës vetëm një prej tyre...

Lexo lajmin e plotë

Nënshkruhet marrëveshja, salla e koncerteve në Universitetin e Arteve kushton 3.7 milionë euro

20:32 • 15 Shkurt 2021

Nënshkruhet marrëveshja, salla e koncerteve në Universitetin e Arteve kushton 3.7 milionë euro

Lidhet marrëveshja mes Ministrisë së Kulturës dhe TAP për bashkëfinancimin e restaurimit të sallës së koncerteve tek Universiteti i Arteve. Ky projekt do të kushtojë 3.7 milionë euro, prej të cilave TAP do të financojë 1.7 milion euro. Punimet për rindërtimin e këtij korpusi universitar...

Lexo lajmin e plotë

Ndahet nga jeta aktori dhe regjisori Andon Qesari

19:42 • 13 Shkurt 2021

Ndahet nga jeta aktori dhe regjisori Andon Qesari

Bashkëregjisori i një prej komedive më të njohura shqiptare, Andon Qesari, ai që na dhuroi të qeshura përmes ‘‘Pallatit 176’’ është ndarë nga jeta. Ndonëse me një karrierë që e bëri të njohur përmes kinematografisë si aktor, Andon Qesari me një dashuri të madhe për...

Lexo lajmin e plotë

101 vite Tirana kryeqytet, ekspozita që na rrëfen Tiranën, qytetin që nuk ekziston më

14:44 • 12 Shkurt 2021

101 vite Tirana kryeqytet, ekspozita që na rrëfen Tiranën, qytetin që nuk ekziston më

60 fotografi të vjetra të Tiranës ekspozohen në kalanë e kryeqytetit. Shihet se shumë nga ndërtesat dhe lagjet e Tiranës nuk janë më njëlloj. Kryeqyteti ka ndryshuar. Shumë pak ka mbetur nga imazhi i atyre që këto fotografi i ruanin me fanatizëm. Dhe kjo ekspozitë ka...

Lexo lajmin e plotë

Festivali mbarëkombëtar i Teatrit, trupat transmetojnë online veprat më të mira

13:24 • 10 Shkurt 2021

Festivali mbarëkombëtar i Teatrit, trupat transmetojnë online veprat më të mira

Ishte viti 2018 kur festivali mbarëkombëtar bëri bashkë teatrot e rretheve në Shqipëri, teatrot e qyteteve shqiptare në Kosovë dhe ato të Maqedonisë. Nga 23 shkurti, rikthehet sërish, por këtë vit, online. Për 20 ditë në faqet zyrtare të teatrit do të transmetohen 20 shfaqje...

Lexo lajmin e plotë

“Pusulla dashurie”, një roman për të rigjetur veten përmes dashurisë

09:59 • 09 Shkurt 2021

“Pusulla dashurie”, një roman për të rigjetur veten përmes dashurisë

Edhe në çastet e mbrame, njeriu gjen lumturinë në dashurinë e të shtrenjtëve të vet. Kështu do ta përkufizonin këtë roman të Cecelia Ahern kritikët dhe lexuesit e saj, një seri letrash dashurie që vijojnë historinë e Olit, vajzës që kërkon dashurinë. Këto letra dashurie...

Lexo lajmin e plotë

Projekti nga Shpëtim Kërçova, “Galery 70” ju rrëfen tablotë plot lëvizje të jetës urbane

16:54 • 05 Shkurt 2021

Projekti nga Shpëtim Kërçova, “Galery 70” ju rrëfen tablotë plot lëvizje të jetës urbane

Si një projekt i nisur më herët, mes letrave që rendin në tokën e një qyteti në lëvizje, në jetën urbane ku njerëzit ecin tok me bashkësi qensh, kështu vjen edhe ekspozita më e re e artistit Shpëtim Kërçova. Kërçova ka një lidhje të veçantë...

Lexo lajmin e plotë

”Zgjoi” fiton tri çmime në Amerikë, regjia më e mirë për Blerta Bashollin në ”Sundance Film Festival”

13:02 • 04 Shkurt 2021

”Zgjoi” fiton tri çmime në Amerikë, regjia më e mirë për Blerta Bashollin në ”Sundance Film Festival”

“Zgjoi” është filmi i parë shqiptar me metrazh të gjatë që fiton tri çmime në një festival filmi amerikan. Në “Sundance” produksioni i Blerta Bashollit rrëmben tri çmime. Lufta në Kosovë ka mbaruar. Një grua ka humbur të shoqin, por të presësh për të është...

Lexo lajmin e plotë

Një perspektivë mbi kufizimet, dhjetë libra europianë që flasin për lirinë e individit

10:21 • 04 Shkurt 2021

Një perspektivë mbi kufizimet, dhjetë libra europianë që flasin për lirinë e individit

Një takim letrar mbi kufizimet dhe lirinë ka bërë bashkë 10 tituj, disa prej të cilëve me siguri mund t’i kemi edhe në bilibliotekat tona. Në këtë bisedë, bashkë në emër të lirisë janë bërë edhe përkthyesit e këtyre veprave, që unanimisht tregojnë se këto...

Lexo lajmin e plotë

“Hija e mbretit”, Canosinaj rrëfen errësirën e një bote pa libra

15:21 • 02 Shkurt 2021

“Hija e mbretit”, Canosinaj rrëfen errësirën e një bote pa libra

Hija e mbretit është një roman fiksion që fillesën e gjen te faktet historike. Një mbret që sapo ka ardhur në pushtet urdhëron djegien e librave. Po sa errësirë i kushton një vendi ky urdhër? Kolapsin dhe ndjesinë e një bote pa libra na e...

Lexo lajmin e plotë

Ekspozita “Synime”, rrugëtimi dhe terreni i grave shqiptare në historinë e artit vizual

16:11 • 01 Shkurt 2021

Ekspozita “Synime”, rrugëtimi dhe terreni i grave shqiptare në historinë e artit vizual

40 artiste femra janë bërë bashkë në një ekspozitë të vetme, që hulumton qasjen artistike të grave dhe vajzave shqiptare, jo vetëm mE tablo, skica, vizatime e videoart të realizuar nga artistet e reja, por edhe me vepra të nxjerra nga fondi i Galerisë Kombëtare...

Lexo lajmin e plotë

Një himn për jetën

21:45 • 31 Janar 2021

Një himn për jetën

“Fjala” është ekspozita më e re në kryeqytet. Ajo është çelur në Muzeun Historikë Kombëtare, e ndonëse me këtë titull, artisti Alfred Nini na fton të zbulojmë të bukurën e jetës ndonëse jetojmë në kohët të vështirë. Pandemia që kaploi botën na ftoi të zbulojmë...

Lexo lajmin e plotë

Një jetë kushtuar librit, botimet e para private festojnë 30 vjet, Hida vlerësohet për kontributin

16:02 • 31 Janar 2021

Një jetë kushtuar librit, botimet e para private festojnë 30 vjet, Hida vlerësohet për kontributin

Rexhep Hida ia ka kushtuar gjithë jetën librit. Kishte mundësi të lexonte gjithçka nga bota, por të botonte Kamynë apo Kafkën vështirë se diktatura të lejonte. Me ardhjen e demokracisë, ai krijoi të parën shtëpi botuese private në Shqipëri. Sot 3 dekada më vonë vlerësohet...

Lexo lajmin e plotë

Muzeu Hebraik i Shqiptarëve, dëshmi të historisë në muzeun që do të ndërtohet në Vlorë

21:49 • 29 Janar 2021

Muzeu Hebraik i Shqiptarëve, dëshmi të historisë në muzeun që do të ndërtohet në Vlorë

Muzeu Hebraik i Shqiptarëve do të ndërtohet në Vlorë. Marrëveshja mes Ministrisë së Kulturës, Fondacionit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit dhe Bashkisë së Vlorës, tanimë është nënshkruar dhe pritet që të nisë punën për ndërtimin e këtij institucioni kulturor pranë qendrës historike të Vlorës. Muzeu do të...

Lexo lajmin e plotë

Hoxha përballë të rinjve, çdo të premte në një takim letrar me autorin shqiptar

15:16 • 29 Janar 2021

Hoxha përballë të rinjve, çdo të premte në një takim letrar me autorin shqiptar

Ky është takimi i parë që çel dyert për çdo të premte letrare në qendrën kombëtare të librit dhe leximit. Shkrimtari Bashkim Hoxha këtë të premte u ul përballë të rinjve për të diskutuar mbi veprat e tij. Ndonëse lidhja e tij me televizionin ka...

Lexo lajmin e plotë

Akademia e Shkencave propozon sërish Ismail Kadarenë për Nobel

17:32 • 28 Janar 2021

Akademia e Shkencave propozon sërish Ismail Kadarenë për Nobel

Edhe këtë vit, shkrimtari Ismail Kadare do të jetë kandidati i Shqipërisë për çmimin Nobel në Letërsi. Prej vitesh, Akademia e Shkencave në vendin tonë propozon Kadarenë për të dërguar në akademinë suedeze të Nobelit. Lajmi vjen si një urim nga akademikët shqiptarë për 85-vjetorin...

Lexo lajmin e plotë

“Anima Rara”, zëri i Ermonela Jahos triumfon sërish

15:04 • 26 Janar 2021

“Anima Rara”, zëri i Ermonela Jahos triumfon sërish

Emri i saj prej disa vitesh lakohet në si një ndër zërat më të mirë operistikë në botë. Sopranoja shqiptare, Ermonela Jaho, triumfon me albumin “Anima Rara”. Juria e Çmimeve Ndërkombëtare të Muzikës Klasike e ka vlerësuar albumin e saj si më të mirin e...

Lexo lajmin e plotë

“Artistët e së ardhmes” çelin sezonin artistik në Teatrin e Operës me një cikël koncertesh

13:36 • 25 Janar 2021

“Artistët e së ardhmes” çelin sezonin artistik në Teatrin e Operës me një cikël koncertesh

Teatri i Operës dhe Baletit ka nisur punën. Këtë vit në shtëpinë e tyre artistike. Por Covid-19, na detyron t’i ndjekim koncertet e tyre nga larg.  “Ndërkohë që transportonim skenat, gardërobat, arkivin dhe të gjithë zhvendoseshim nga godina e Operës për t’i lënë hapësirë rikonstruksionit...

Lexo lajmin e plotë

Sekrete mjeshtërie, një botim kushtuar punës së palodhur të heronjve të heshtur

16:13 • 22 Janar 2021

Sekrete mjeshtërie, një botim kushtuar punës së palodhur të heronjve të heshtur

Duart e tyre punojnë pareshtur, ndërsa me sy rrëfejnë përkushtimin në punë. Të tillë janë edhe sytë e njërit prej mjeshtreve të dinastisë Tufina, një jetë dedikuar mekanizmave të orës, punimit të tyre dhe dedikimit që ta përçojë këtë magji të zanatit brez pas brezi....

Lexo lajmin e plotë

”Enveriada”, pjesë e një trilogjie që Alfred Peza sjell për diktaturën

15:36 • 21 Janar 2021

”Enveriada”, pjesë e një trilogjie që Alfred Peza sjell për diktaturën

Alfred Peza prezanton “Enveriadën”, një roman historik që na kthen pas në kohë, kur Shqipëria ecte si komuniste. Autori tregon se libri flet me gjuhën e të gjithë pushteteve që janë diktatoriale, ndonëse mban emra shqiptarë. Me përvojën e gazetarit, analistit, atij që kërkon mes...

Lexo lajmin e plotë

Klasiku ”ferma e kafshëve”, rikthehet përralla alegorike për politikën, pushtetin e lirinë

14:39 • 20 Janar 2021

Klasiku ”ferma e kafshëve”, rikthehet përralla alegorike për politikën, pushtetin e lirinë

Ky është thesari që prej vitesh propozohet si një nga përrallat më të bukura për pushtetin. Subjekti është i thjeshtë. Na ishte një herë një fermë kafshësh që ndiheshin të shtypura e të shfrytëzuara nga fermeri i tyre. Një ditë vendosin të ngrenë krye dhe...

Lexo lajmin e plotë

Presheva dhe Çamëria bashkë, fotografitë që rrëfejnë se spastrimi etnik i shqiptarëve vijon

14:34 • 19 Janar 2021

Presheva dhe Çamëria bashkë, fotografitë që rrëfejnë se spastrimi etnik i shqiptarëve vijon

“Në Medvegjë, po ndodh një politikë e kontrolluar e spastrimit etnik të shqiptarëve përmes pasivizimit të adresave. Por, ne nuk duam që kjo të ndodhë”. Kjo është thirrja artistike e Shoqatës Çamëria në kuadër të javës çame. Imazhet që bëjnë bashkë Luginën e Preshevës dhe...

Lexo lajmin e plotë

Restaurohet shtëpia e Sali Shijakut, hap debate edhe për vilat e tjera që lidhen me artin

16:16 • 18 Janar 2021

Restaurohet shtëpia e Sali Shijakut, hap debate edhe për vilat e tjera që lidhen me artin

Kjo shtëpi është ndërtuar gjysmën e parë të shekullit XIX, por banorët janë kujdesur për të gjithnjë si të ishte një muze, për nga veprat e artit që mban brenda, por edhe për arkitekturën që përfaqëson, një banesë tipike tiranase që jetësohet jo vetëm nga...

Lexo lajmin e plotë

Kreshnikët në Unesco, bëhet gati dosja e kandidimit të Eposit Shqiptar

15:25 • 17 Janar 2021

Kreshnikët në Unesco, bëhet gati dosja e kandidimit të Eposit Shqiptar

Një interpretim nga Bjeshkët e Rugovës padiskutim që mund të konsiderohet si një kryevepër shpirtërore e shqiptarëve, por përse mos ta njohë e gjithë bota, magjinë e një eposi që shqiptarët e kanë interpretuar dhe që e trashëgojnë brez pas brezi? Koha ka mbërritur dhe...

Lexo lajmin e plotë

I mbijeton minave serbe, Shaqir Kaloshi humb këmbët, por jo shpresën për të lëvizur

14:33 • 15 Janar 2021

I mbijeton minave serbe, Shaqir Kaloshi humb këmbët, por jo shpresën për të lëvizur

Ishte viti 1999 kur Shaqir Koloshi u plagos rëndë nga shpërthimi i minave. Sot, padiskutim ai është një nga të mbijetuarit e asaj kohe kur minat serbe në kufirin e Shqipëri-Kosovë kërcënonin jetë njerëzish. Ai jeton në fshatin Zapod të Kukësit 30 km larg qytetit...

Lexo lajmin e plotë

Ditëlindja e shkrimtarit, Fatos Kongoli i duartrokitur për kontributin në letrat shqipe

16:59 • 12 Janar 2021

Ditëlindja e shkrimtarit, Fatos Kongoli i duartrokitur për kontributin në letrat shqipe

Në lëkurën e Fatos Kongolit, ky ishte eventi që bëri bashkë botues, studiues e përkthyes të  autorit që sot feston 77-vjetorin. Arsye pse kjo festë u cilësua kështu ishte pikërisht një nga romanet më domethënës të shkrimtarit, “Lëkura e qenit”. Pas një periudhe të vështirë...

Lexo lajmin e plotë

Teatri, vit pas viti

11:04 • 04 Janar 2021

Teatri, vit pas viti

Beteja më e fortë artistike në Shqipërinë demokratike, një betejë që zgjati thuajse 20 vite, është ajo për Teatrin Kombëtar. Sot, ndërtesa e prishur na kthen pas në vite, kur edhe kundërshtarët ishin të tjerë. Gati 3 vite më parë, ky debat u ringrit. Artistët...

Lexo lajmin e plotë

Petrit Çarkaxhiu, edhe në Jericho

11:43 • 04 Janar 2021

Petrit Çarkaxhiu, edhe në Jericho

Ishte nëntori i vitit 1912, kur trojet shqiptare u ndanë, shqiptarët e Kosovës mbetën jashtë shtëpisë. Thuajse 100 vite më vonë një i ri shkruan disa vargje për këtë nëntor, një i ri që kaloi rrugëve të minuara nga lufta në vendin e tij, një...

Lexo lajmin e plotë

Libri, si dhuratë për festa

13:47 • 31 Dhjetor 2020

Libri, si dhuratë për festa

Disa ditë pushimi këtë fundvit, me siguri do t’ju bëjnë të përzgjidhni një nga titujt e rinj të librave. Dhe këtë dhjetor janë publikuar disa të tillë. Sepse ndonëse panairi online vijoi shitjet me ulje përgjatë gjithë nëntorit, tradita e të botuarit këtë muaj u...

Lexo lajmin e plotë

Këndi i suvenireve, një dhuratë nga pasuritë e fondit të Arkivit të Shtetit

14:52 • 30 Dhjetor 2020

Këndi i suvenireve, një dhuratë nga pasuritë e fondit të Arkivit të Shtetit

Një varëse argjendi apo e florinjtë me imazhin e deklaratës së pavarësisë apo një suvenir ku në miniaturë mund të shijojmë Kodikun e Beratit, mund të jetë një dhuratë për fundvit. Gjithçka përmban arkivi vjen e personalizuar me idenë tuaj. Ardit Bido na prezanton këtë...

Lexo lajmin e plotë

Mes të rinjve që shkruajnë

10:47 • 27 Dhjetor 2020

Mes të rinjve që shkruajnë

Thonë se ata, të rinjtë, nuk po lexojnë më si brezat dikur. A2 do t’ju sjellë sot të rinj që jo vetëm lexojnë, por edhe shkruajnë.Por, çfarë i shtyn këta të rinj të shkruajnë e të shkojnë përtej magjisë së leximit? Shumë pak prej këtyre...

Lexo lajmin e plotë

“Berlin 1945”, diplomati Bashkim Zeneli tregon përpjekjet për një politikë të suksesshme

14:25 • 25 Dhjetor 2020

“Berlin 1945”, diplomati Bashkim Zeneli tregon përpjekjet për një politikë të suksesshme

“Berlin 1945 – maji i fitores”, është titulli më i ri që i prezantohet lexuesit shqiptar. Një histori lirie vjen e rrëfyer nga ish-ambasadori, Bashkim Zeneli.  “Paqja nuk është gjithçka, por pa paqen nuk bëhet asgjë”, thotë Zeneli, duke cituar kancelarin gjerman Willy Brandt. Libri...

Lexo lajmin e plotë

Më të mirët e vitit 2019 në letërsi, gjashtë fituesit

11:49 • 21 Dhjetor 2020

Më të mirët e vitit 2019 në letërsi, gjashtë fituesit

Mira Meksi, Romeo Çollaku, Alisa Velaj, Llambro Ruçi, Shkëlzen Zalli dhe Mateo Mandala janë krijuesit më të mirë të vitit 2019. Juria e Çmimeve Kombëtare për letërsinë vlerësuan si romanin më të mirë të vitit të shkuar “Diktatori në udhëkryq”, të autores Mira Meksi. Si...

Lexo lajmin e plotë