Mariglen Mulla

REPORTER

Përplasje mes bandave shqiptare në Athinë, të vrarë e të plagosur

19:23 • 11 Janar 2021

Përplasje mes bandave shqiptare në Athinë, të vrarë e të plagosur

Një shqiptar mbeti i vrarë mbrëmjen e kësaj të hënë në periferi të Athinës, ndërsa 3 persona u plagosën, mes tyre një grua. Mediat greke, në raportimet paraprake, bëjnë me dije se nga një makinë u lëshua një breshëri plumbash. Ngjarja ndodhi në sheshin Agios...

Lexo lajmin e plotë

Grabitja spektakolare e kasafortës nga dy shqiptarë në Greqi, policia u prish planin

19:10 • 08 Janar 2021

Grabitja spektakolare e kasafortës nga dy shqiptarë në Greqi, policia u prish planin

Grabitje spektakolare e papërfunduar. Kjo ndodhi me dy shqiptarë, të cilët hynë brenda sallonit të shitjes së automjeteve në Virona të Athinës, në Greqi, me synimin për grabitjen e kasafortës. Plani ishte i mirëmenduar dhe siç raporton “Mega”, ata hapën një vrimë në apartamentin ngjitur...

Lexo lajmin e plotë

Muzikë dhe shpejtësi, shqiptarët filmuan aksidentin “live” në “Facebook”

18:24 • 06 Janar 2021

Muzikë dhe shpejtësi, shqiptarët filmuan aksidentin “live” në “Facebook”

Me këngën “Daja” të Bes Kallakut dhe Ermal Fejzullahut, dy shqiptarë që jetojnë në Santa Maria a Monte të Italisë, teksa udhëtonin me një automjet dhe me shpejtësi, përfunduan në një furrë buke. Ata e kanë filmuar aksidentin, teksa njëri prej tyre ishte “live” në...

Lexo lajmin e plotë

Viti i ri në Tiranë, urohet për mbarësi, largimin e pandemisë dhe vendime të zgjuara

21:11 • 02 Janar 2021

Viti i ri në Tiranë, urohet për mbarësi, largimin e pandemisë dhe vendime të zgjuara

Në ditën e dytë të këtij viti banorët e Tiranës vijojnë aktivitetin e zakonshëm. Duket se qytetarët kanë shfrytëzuar pushimet dhe ngritjen e temperaturave, për të shijuar rrezet e diellit. Kodrat e Liqenit Artificial janë më të preferuarat dhe lëvizja aty ishte e madhe, ku...

Lexo lajmin e plotë

Humanizmi, aftësia që nuk mund të kufizohet

12:02 • 01 Janar 2021

Humanizmi, aftësia që nuk mund të kufizohet

Jeta është një dhuratë e çmuar, por jo çdokush i shijon plotësisht momentet që ajo të ofron. Mijëra njerëz nuk mund të shohin, siç ndodh me 60-vjeçarin Aliko Aliko, të cilin e gjetëm teksa pinte kafe me bashkëshorten, Portokallen, në ditën kur festonte 50-vjetorin. Tek...

Lexo lajmin e plotë

Situata me pandeminë, specialistët optimistë, por masat skadojnë në fillim të 2021

11:10 • 28 Dhjetor 2020

Situata me pandeminë, specialistët optimistë, por masat skadojnë në fillim të 2021

Java e fundit shënoi një ulje të dukshme të përhapjes së COVID-19 në Shqipëri, pavarësisht uljes së temperaturave, çka sipas specialistëve përbënte një rrezik të shtuar për infektimin me SARS CoV-2. Por, cilat janë shkaqet që mund të ketë ndikuar në këtë situatë? Kufizimet u...

Lexo lajmin e plotë

Veriu dhe Verilindja zbardhen nga reshjet e dëborës

12:27 • 28 Dhjetor 2020

Veriu dhe Verilindja zbardhen nga reshjet e dëborës

Reshjet e borës mbuluan disa zona në veriun e Shqipërisë, ndonëse densiteti mbetet ende i ulët dhe nuk është krijuar ndonjë problem për sa i përket qarkullimit. Bora e rënë gjatë natës në lartësinë mbi 700 m mbi nivelin e detit, në zonat e Mbishkodrës,...

Lexo lajmin e plotë

Arrestohen në Greqi për vjedhje në dyqane, Meta dhe Berisha

16:53 • 25 Dhjetor 2020

Arrestohen në Greqi për vjedhje në dyqane, Meta dhe Berisha

Tre shqiptarë u arrestuan së fundmi nga Policia e Athinës në Greqi, pasi akuzohen për vjedhjen e disa dyqaneve në zonë. Mediat greke bëjnë në dije se në pranga ranë 2 kushërinjtë: 50-vjeçari Fari Meta dhe Adi Meta, 34 vjeç. Ndërkaq, u arrestua edhe 25-vjeçari...

Lexo lajmin e plotë

Shkarkimi i gjyqtarit Markelian Kuqo, Gjonaj: Një tjetër provë se sistemi i ri i drejtësisë funksion

17:33 • 10 Dhjetor 2020

Shkarkimi i gjyqtarit Markelian Kuqo, Gjonaj: Një tjetër provë se sistemi i ri i drejtësisë funksion

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, përshëndet vendimin e marrë sot nga Këshilli i Lartë Gjyqësor për pranimin e kërkesës së ILD-së për shkarkimin nga detyra të gjyqtarit Markelian Kuqo. Ministrja Gjonaj shprehet se kjo është “Një tjetër provë se sistemi i ri i drejtësisë funksion,...

Lexo lajmin e plotë

Drejtësi për Klodian Rashën, revoltë dhe përplasje në protestat e Tiranës

10:49 • 10 Dhjetor 2020

Drejtësi për Klodian Rashën, revoltë dhe përplasje në protestat e Tiranës

Disa protesta të njëpasnjëshme u zhvilluan përgjatë ditës së mërkurë në Tiranë, ku të rinjtë shprehën revoltën për vrasjen e 25-vjeçarit, Klodian Rasha nga një efektiv policie. Kulmi i protestës ishte përplasja te Kryeministria. Gurë dhe sende të tjera të forta u hodhën drejt godinës,...

Lexo lajmin e plotë

Mungon siguria, rreziku që vjen nga digat

12:08 • 06 Dhjetor 2020

Mungon siguria, rreziku që vjen nga digat

Përmbytjet në autostradë, siç ndodhën vetëm pak vite më parë, apo në zona të tjera të banuara, mund të përsëriten sa herë ka rreshje të dendura. Digat e liqeneve të ndërtuara për tokat bujqësore përbëjnë rrezik të shtuar për shkaktimin e përmbytjeve. Në Shqipëri janë...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:38 • 04 Dhjetor 2020
Zbulohet një varr masiv në Serbi, me shqiptarë të vrarë gjatë luftës së Kosovës
Shkatërrohet rrjeti shqiptaro-spanjoll i hashashit, i sekuestrohet edhe një stilolaps-pistoletë

20:08 • 01 Dhjetor 2020

Shkatërrohet rrjeti shqiptaro-spanjoll i hashashit, i sekuestrohet edhe një stilolaps-pistoletë

Një operacion i policisë spanjolle shkatërroi një rrjet kriminal që kultivonte hashash, për ta shpërndarë më pas drejt Europës. Në pranga ranë 30 persona, shqiptarë dhe spanjollë. Grupit iu sekuestruan pasuritë me vlerë 1 milionë e gjysmë euro, 7 automjete luksoze dhe 7 armë zjarri,...

Lexo lajmin e plotë

Përballimi i Covid-19, Brataj: Nëse spitalet mbushen, pacientët mund të kurohen edhe në hotele

11:57 • 30 Nëntor 2020

Përballimi i Covid-19, Brataj: Nëse spitalet mbushen, pacientët mund të kurohen edhe në hotele

Urgjenca Kombëtare ka përballuar fluksin e lartë të kërkesave për shërbim mjekësor dhe në mjaft raste pacientët kurohen në kushte shtëpie. Nga nisja e pandemisë, drejt kësaj qendre kanë mbërritur mbi 100 mijë telefonata për Covid-19. Brataj shpjegoi se këtu kryhet koordinimi i shërbimeve, nga...

Lexo lajmin e plotë

“Dashuria e humbur dhe mafia”, dënohen 3 nga 6 autorët që murosën shqiptarin në Itali

12:07 • 27 Nëntor 2020

“Dashuria e humbur dhe mafia”, dënohen 3 nga 6 autorët që murosën shqiptarin në Itali

Gjykata e Monzës në Itali dha 3 dënime me burg për personat që morën pjesë në vrasjen dhe më pas murosjen e 42-vjeçarit shqiptar, Astrit Lamaj, ngjarje kjo e ndodhur janarin e vitit 2013. Me 30 vite burg u dënua ish-partnerja e viktimës. Carmela Sciacchitano,...

Lexo lajmin e plotë

Rindërtimi në Bubq, në mars nis largimi i vështirë prej shtëpive të rrënuara

12:31 • 26 Nëntor 2020

Rindërtimi në Bubq, në mars nis largimi i vështirë prej shtëpive të rrënuara

Rindërtimi në Bubq pritet të përfundojë në mars. Shpronësimi u bë shkak për vonesën, por në pranverë, në Bubq do të banojnë mbi 100 familje dhe fëmijët do të kenë shkollën e tyre. Në ditët e sotme, ata zhvillojnë mësimin në Fushë-Krujë. Tërmeti shkatërroi afro...

Lexo lajmin e plotë

“Të kapur në det, të mbetur në tokë”, rusët me velierën “peng” në Vlorë

20:33 • 16 Nëntor 2020

“Të kapur në det, të mbetur në tokë”, rusët me velierën “peng” në Vlorë

Edhe pse kanë kaluar më shumë se 2 javë nga dita kur veliera me 4 shtetas rusë dhe ukrainas, u ndalua në Vlorë dhe mjeti lundrues u bllokua në Triport, ende nuk ka ndonjë përgjigje rreth fatit të shtetasve të huaj. Kapiteni i anijes”, Dmitriy...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë e pohon si strategji rritjen e rasteve pozitive me Covid-19

18:07 • 15 Nëntor 2020

Ministria e Shëndetësisë e pohon si strategji rritjen e rasteve pozitive me Covid-19

Rastet pozitive me Covid-19 u dyfishuan në raport me një muaj më parë. Por, gjithçka ka qenë strategjike nga qeveria dhe autoritetet shëndetësore përgjegjëse. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, duke konfirmuar pozitivitetin e lartë, tha se po ndiqet ajo që e cilësoi si strategji të...

Lexo lajmin e plotë

Tirana pa zhurmë, qetësia që vjen nga izolimi

09:23 • 12 Nëntor 2020

Tirana pa zhurmë, qetësia që vjen nga izolimi

Izolimi i natës e gjeti Tiranën pa zhurmën që i jepte kuptimin kryeqytetit të shqiptarëve. Pas orës 22:00, lëvizjet ishin të rralla, ndonjë taksi dhe vetëm postblloqe policie që kontrollonin lëvizjet e automjeteve të pakta. Mbyllje edhe në periferi. Por dikush ende punonte. Në hyrje...

Lexo lajmin e plotë

Kapen në Napoli një shqiptar dhe një italian, mbollën 3200 bimë kanabis në 20 sera

16:46 • 10 Nëntor 2020

Kapen në Napoli një shqiptar dhe një italian, mbollën 3200 bimë kanabis në 20 sera

Një operacion antidrogë, pas hetimit të koordinuar nga Prokuroria, u zhvillua në Napoli të Italisë, ku u arrestua një shqiptar 41 vjeç dhe një banor vendas 54 vjeç, pasi kishin mbjellë 3200 bimë kanabis në 20 sera, fshehur nga një bimësi e dendur me pemë...

Lexo lajmin e plotë

“Përballja” për tërmetin. Rama i kënaqur në Thumanë, Basha premton shtëpi në Ishëm

19:51 • 05 Nëntor 2020

“Përballja” për tërmetin. Rama i kënaqur në Thumanë, Basha premton shtëpi në Ishëm

Dy figurat kryesore të politikës shqiptare paraqitën anë të ndryshme të pasojave të tërmetit të 26 nëntorit të vitit të kaluar, kur vizituan dy nga zonat e prekura. Kryeministri Edi Rama shfaqi rezultatin e ndërtimeve në Thumanë, ndërsa lideri i opozitës, Lulzim Basha vizitoi nga...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e “Presidentit” të vetëshpallur të Çamërisë, kërkime me zhytës në Amsterdam

18:38 • 04 Nëntor 2020

Vrasja e “Presidentit” të vetëshpallur të Çamërisë, kërkime me zhytës në Amsterdam

Prej së hënës, deri pasditen e kësaj të mërkure, janë kryer kërkime të shumta me zhytës në Amsterdam të Holandës, ku vitin e kaluar u vra 43-vjeçari shqiptar Festim Lato, i cili ishte vetëshpallur si Presidenti i Çamërisë. Mediat holandeze shkruajnë se ditën e hënë...

Lexo lajmin e plotë

Rregullat për pandeminë në 17 gjuhë në Belgjikë, mes tyre edhe në shqip

18:32 • 04 Nëntor 2020

Rregullat për pandeminë në 17 gjuhë në Belgjikë, mes tyre edhe në shqip

Qeveria belge ka vendosur që të publikojë në 17 gjuhë rregullat e reja për shkak të situatës së koronavirusit, duke marrë shkas se mesazhi nuk kalonte gjithmonë. Prandaj, Setis, një qendër përkthimi, mori iniciativën për të përkthyer 6 rregullat e arta në 17 gjuhë të...

Lexo lajmin e plotë

Studentët: Mbyllja e konvikteve, vendim i padrejtë

10:30 • 03 Nëntor 2020

Studentët: Mbyllja e konvikteve, vendim i padrejtë

Ikja e studentëve nga bujtinat nisi në fundjavë, sepse Komiteti i Ekspertëve vendosi mbylljen e konvikteve. Studimi “online” mbetet alternativa e vetme për studentët. “Ishte diçka pa plan dhe nuk është gjë e mirë. Duhet të ishin menduar mirë gjërat para se të merrej ky...

Lexo lajmin e plotë

Operacioni “Albatrroq” në Spanjë, kapen 3 shqiptarë, vodhën 17 shtëpi

17:22 • 29 Tetor 2020

Operacioni “Albatrroq” në Spanjë, kapen 3 shqiptarë, vodhën 17 shtëpi

Tre shqiptarë janë arrestuar në Spanjë, pasi akuzohen për vjedhjen e 17 banesave në Salamanca, Zamora, Madrid dhe Cordoba. Garda Civile, pas një viti hetimesh, zhvilloi operacionin “Albarroq”, ku ranë në pranga shtetasit shqiptarë me iniciale E.N 43 vjeç, E.L 37 vjeç dhe H.C 27...

Lexo lajmin e plotë

Rrëfimet e 3 vëllezërve: Të veshur si policë, erdhën 3 herë për të na grabitur

20:48 • 26 Tetor 2020

Rrëfimet e 3 vëllezërve: Të veshur si policë, erdhën 3 herë për të na grabitur

Banesat e 3 vëllezërve në fshatin Hadëraj të Vlorës kanë qenë objektet e grabitjeve në seri. Autorët, të veshur me uniforma policie, siç rrëfejnë pronarët e banesave, kanë marrë 500 mijë lekë të reja ditën e parë. Një ditë më pas, objektivi nuk ndryshoi, fokusi...

Lexo lajmin e plotë

Në Stëblevë të Librazhdit, të sëmuresh të martën, “kushti” për të marrë kujdes shëndetësor

11:19 • 26 Tetor 2020

Në Stëblevë të Librazhdit, të sëmuresh të martën, “kushti” për të marrë kujdes shëndetësor

Njësia administrative e Steblevës në Librazhd, përfshin 5 fshatra dhe për 2 mijë banorët e zonës, kushti i vetëm për të marrë shërbim shëndetësor, është të sëmuren ditën e martë. Krahas mungesës së mjekut dhe mbërritjes sporadike të infermierëve, banorët duhet të përballen me vështirësitë...

Lexo lajmin e plotë

Ish-këneta e Durrësit, kryebashkiakja premton rrugë të reja

10:39 • 22 Tetor 2020

Ish-këneta e Durrësit, kryebashkiakja premton rrugë të reja

Investime për infrastrukturën rrugore u premtoi kryebashkiakja e Durrësit banorëve të ish-kënetës, të cilëve u tha se gjithsesi do të shikohen fondet e buxhetit për ta realizuar një gjë të tillë. Me mijëra banorë të ish-kënetës në Durrës, mes të tjerave, vuajnë edhe nga mungesa...

Lexo lajmin e plotë

Video
18:30 • 17 Tetor 2020
Gjobat për maskat, qytetarët ruajnë shëndetin dhe “xhepin”
Gjobat për maskat, qytetarët ruajnë shëndetin dhe “xhepin”

16:55 • 17 Tetor 2020

Gjobat për maskat, qytetarët ruajnë shëndetin dhe “xhepin”

Prej datës 15 Tetor, përmes një akti normativ qeveria ka bërë të detyrueshmë vendosjen e maskës edhe në ambjente të hapura. Në vetëm një ditë, policia e shtetit vendosi 370 gjoba. Por vetë qytetarët ç’mendojnë për këtë gjobë? A iu duket ajo e drejtë dhe...

Lexo lajmin e plotë

“Hakmarrje dashurie”, i dha 100 mijë euro mafies për murosjen e shqiptarit

10:38 • 14 Tetor 2020

“Hakmarrje dashurie”, i dha 100 mijë euro mafies për murosjen e shqiptarit

Një zhvillim të papritur kanë marrë hetimet e zgjeruara që kanë nisur në Itali, nga janari i vitit të kaluar kur trupi i 47-vjeçarit shqiptar, Astrit Lamaj, u gjet i murosur brenda një banese. Lamaj rezultonte i zhdukur prej janarit të vitit 2013, ndërsa pas...

Lexo lajmin e plotë

Protestë jashtë burgut të Peqinit, familjarët kërkojnë të flasin në telefon me të dënuarit

22:34 • 07 Tetor 2020

Protestë jashtë burgut të Peqinit, familjarët kërkojnë të flasin në telefon me të dënuarit

Mungesa e komunikimit me familjarët që ndodhen brenda burgut të Peqinit ishte shkaku i protestës që zhvilluan të afërmit e të dënuarve në këtë burg. Ata kërkojnë që të dënuarve t’u lejohet përdorimi i celularit brenda ambienteve të vuajtjes së dënimit. Familjarët e personave që...

Lexo lajmin e plotë

Shqiptarët kapen me 37 kg kokainë në Itali

19:50 • 02 Tetor 2020

Shqiptarët kapen me 37 kg kokainë në Itali

Dy shqiptarë dhe 2 lituanë u arrestuan në Piza të Italisë, pasi në 2 automjetet ku ata udhëtonin (një kamion dhe një makinë shoqëruese) u sekuestruan 37 kilogramë kokainë, me vlerë tregu 3.5 milionë euro. Mediat italiane raportojnë se ata ishin të shqetësuar nga kontrollet...

Lexo lajmin e plotë

Shqiptarë dhe grekë, bashkë në male për parcelat me hashash

19:05 • 02 Tetor 2020

Shqiptarë dhe grekë, bashkë në male për parcelat me hashash

Një grup i strukturuar kriminal, që merrej me kultivimin e kanabisit, u zbulua së fundmi në Greqi. Organizata kriminale përbëhej nga shtetas grekë dhe shqiptarë, ndërsa mes 10 të arrestuarve kishte edhe gra. Policia greke ka publikuar video dhe foto të operacionit, ndërsa bën me...

Lexo lajmin e plotë

Gjermani, një shqiptar kapet me automatik në makinë

17:57 • 02 Tetor 2020

Gjermani, një shqiptar kapet me automatik në makinë

Një shqiptar 39 vjeç u arrestua në Königsforst të Gjermanisë, gjatë një kontrolli rutinë të policisë, pasi në automjetin e tij, tip “Mercedes” u sekuestrua një pushkë automatike dhe qindra fishekë. Arma dhe municioni ishin vendosur në një valixhe që ndodhej në bagazhin e makinës....

Lexo lajmin e plotë

Jeta e përkthyesit shqiptar në një gjykatë franceze: Jam mes 2 zjarresh

16:40 • 01 Tetor 2020

Jeta e përkthyesit shqiptar në një gjykatë franceze: Jam mes 2 zjarresh

Ervin Lami është një shqiptar që punon si përkthyes në një mjedis gjyqësor në Clermont-Ferrand të Francës, që nga viti 2012. “Lamontagne” e ka intervistuar 34-vjeçarin që jeton atje prej vitit 2011, kur mbërriti në Francë, pasi kishte studiuar më parë në Itali. Në fillim,...

Lexo lajmin e plotë

“Carpathian Eagle 2020”, forcat elitë mblidhen në stërvitjen ballkanike

21:34 • 30 Shtator 2020

“Carpathian Eagle 2020”, forcat elitë mblidhen në stërvitjen ballkanike

Shqipëria ishte një ndër pjesëmarrëset në stërvitjen “Carpathian Eagle 2020”, e cila u zhvillua këto ditë në Rumani. Mediat rumune dhe Ministrja e Mbrojtjes atje raportojnë se trupat ushtarake e arritën qëllimin, duke zhvilluar tema si ajo e hedhjes nga ajri me parashutë, qitje, xhenio,...

Lexo lajmin e plotë

Denoncimi i Gazment Bardhit: Rama dhe Lleshaj po manipulojnë listat e zgjedhësve

19:34 • 29 Shtator 2020

Denoncimi i Gazment Bardhit: Rama dhe Lleshaj po manipulojnë listat e zgjedhësve

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, është shprehur se po bëhet gati një kallëzim penal ndaj ministrit Lleshaj dhe kreut të Gjendjes Civile. Bardhi tha se Qeveria e Edi Ramës ka nisur manipulimin e listave dhe nuk ka mashtrim të Sandër Lleshajt që ta...

Lexo lajmin e plotë

Yuri Kim takohet me kreun e Omonia-s, flasin për minoritetin

11:07 • 29 Shtator 2020

Yuri Kim takohet me kreun e Omonia-s, flasin për minoritetin

Edhe kreu i Omonias, Fredi Beleri, ka zhvilluar një takim me ambasadoren e SHBA, Yuri Kim, gjatë qëndrimit të saj në Himarë. Beleri tha se takimi është përqendruar mbi çështjen e pronave, si një prej problematikave që nuk po gjen zgjidhje në çështjen e të...

Lexo lajmin e plotë

Ambasadori britanik kërkon respektim të Marrëveshjes së 5 Qershorit

10:34 • 23 Shtator 2020

Ambasadori britanik kërkon respektim të Marrëveshjes së 5 Qershorit

Britania e Madhe mbështet marrëveshjen politike të 5 qershorit dhe nëse do të ketë vazhdimësi të reformës, ajo duhet të jetë transparente dhe me konsensus. Kështu u shpreh nga Shkodra, ambasadori Duncan Norman. “Ne ishim mbështetës të ndryshimeve që u bënë në 5 qershor, një...

Lexo lajmin e plotë

Rama për televizionin grek: Zgjerimi detar nuk bëhet pa marrëveshje mes dy vendeve

13:15 • 20 Shtator 2020

Rama për televizionin grek: Zgjerimi detar nuk bëhet pa marrëveshje mes dy vendeve

Pasi takoi kryeministrin Kiriakos Micotaqis në Athinë, kryeministri Edi Rama konfirmoi se javët në vijim pritet një vizitë e ministrit të Jashtëm grek në vendin tonë, ku do të diskutohet edhe për çështjen e kufirit detar. Në një intervistë për televizionin grek “Mega”, teksa deklaroi...

Lexo lajmin e plotë

Emigrantja nga Afganistani në Shqipëri: Nuk dua ushqim dhe para, dua një shkollë

16:50 • 19 Shtator 2020

Emigrantja nga Afganistani në Shqipëri: Nuk dua ushqim dhe para, dua një shkollë

Kalimi tranzit i klandestinëve përmes Shqipërisë vijon të mbetet një prej fenomeneve më të dukshme. Thuajse çdo ditë vërehen grupe të tilla emigrantësh që vijnë nga Greqia dhe përmes Shkodrës, kalojnë drejt Malit të Zi, siç ka ndodhur me këtë grup shtetasish nga Afganistani, që...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:03 • 12 Shtator 2020
6000 euro ryshfet, gjykatësja Mimoza Margjeka lihet në arrest shtëpie
“Arapët e Polenës”, karnavalet që mbijetojnë në kohë

20:49 • 06 Shtator 2020

“Arapët e Polenës”, karnavalet që mbijetojnë në kohë

“Arapët e Polenës” janë karnavalet që nuk kanë ende një datë të fillesës së tyre. Gjatë komunizmit ky rit ishte i ndaluar, ndërsa pas vitit 1991 vetë banorët e kësaj zone në Korçë, filluan ta rikthenin këtë traditë. Është dashur pikërisht studiuesja Jonida Sela, e...

Lexo lajmin e plotë

U prek nga koronavirusi kur erdhi për pushime në Shqipëri, vdes në Itali

16:45 • 04 Shtator 2020

U prek nga koronavirusi kur erdhi për pushime në Shqipëri, vdes në Itali

Një shqiptar 70 vjeç humbi jetën në spitalin e Peruxhias në Itali, dy javë pasi ishte shtruar në repartin intensiv. Mediat italiane bëjnë me dije se ai ishte kthyer nga pushimet verore që i bëri në Shqipëri dhe menjëherë sapo mbërriti në Peruxhia, ku ishte...

Lexo lajmin e plotë

Ish-i burgosuri shqiptar shpik në qeli lojën “Ulja shtesë e dënimit”

16:58 • 02 Shtator 2020

Ish-i burgosuri shqiptar shpik në qeli lojën “Ulja shtesë e dënimit”

Një shqiptar, i cili e ka përfunduar dënimin e tij prej 7 vitesh burg për trafik droge, ka fituar çmimin e parë në konkursin “Talentet e Qyteteve”, pasi gjatë kohës kur vuante dënimin në burgjet franceze, ai shpiku një lojë tavoline të quajtur “Ulje shtesë...

Lexo lajmin e plotë

Ditët e Abaz Aliut në Malin e Tomorrit

13:38 • 29 Gusht 2020

Ditët e Abaz Aliut në Malin e Tomorrit

Ditët e Abaz Aliut, shenjtorit të bektashinjve, mbledhin mijëra besimtarë në Malin e Tomorrit. Çdo vit, nga data 18 deri në 25gusht, ata mbërrijnë në teqenë kushtuar atij, ndërtuar në mbi 2 mijë metra lartësi, për të përkujtuar sakrificën e këtij personazhi, i cili humbi...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 1 milion pushues nga Kosova drejt Shqipërisë

13:08 • 29 Gusht 2020

Mbi 1 milion pushues nga Kosova drejt Shqipërisë

Qytetarët e Kosovës vijojnë të mbërrijnë me mijëra drejt plazheve shqiptare, duke shënuar numra rekord përgjatë këtij sezoni turistik. Burime të Policisë së Kosovës i thanë A2 se nga data 1 deri më 25 gusht, drejt Shqipërisë kanë mbërritur 830 mijë pushues, ndërsa vetëm mëngjesin...

Lexo lajmin e plotë

Nga antibiotikët te vitaminat, kostot e kurimit të koronavirusit në kushte shtëpie

10:33 • 21 Gusht 2020

Nga antibiotikët te vitaminat, kostot e kurimit të koronavirusit në kushte shtëpie

Ilaçet që trajtojnë koronavirusin kanë kosto të larta dhe çdokush që paraqitet në farmaci me një recetë nga mjeku, duhet të jetë i gatshëm për të përballuar një çmim jo të vogël. Në farmacitë e Tiranës medikamentet që po qarkullojnë më tepër janë ato kundër...

Lexo lajmin e plotë

Hajduti shqiptar vjedh hajdutin italian

19:09 • 18 Gusht 2020

Hajduti shqiptar vjedh hajdutin italian

Një shqiptar 18 vjeç dhe një italian 19-vjeçar u denoncuan për vjedhje nga policia e Gjenovas në Itali, pasi i rrëmbyen çantën një shtetasi italian 61 vjeç, i cili udhëtonte me një motor që e kishte vjedhur. Siç raportojnë mediat italiane, ngjarja ka ndodhur në...

Lexo lajmin e plotë

I dënuari shqiptar arratiset nga klinika në Zvicër, një 17-vjeçar zhduket në malet skoceze

16:05 • 02 Gusht 2020

I dënuari shqiptar arratiset nga klinika në Zvicër, një 17-vjeçar zhduket në malet skoceze

Dy shqiptarë janë raportuar të zhdukur përgjatë 24 orëve të fundit në Zvicër dhe Skoci. Rasti i parë ka të bëjë me 36-vjeçarin Halit Mujaku, i dënuar për grabitje, i cili po kurohej në një klinikë në Winterthur të Zvicrës. Ai është arratisur prej andej...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:58 • 02 Gusht 2020
Pushuesit nga Kosova dynden në bregdetin shqiptar, mjekët nuk munden t’i kontrollojnë të gjithë
Pushuesit “harrojnë” pandeminë, zgjedhin Zvërnecin

13:29 • 26 Korrik 2020

Pushuesit “harrojnë” pandeminë, zgjedhin Zvërnecin

Edhe këtë vit, plazhet e Vlorës mbledhin pushues nga brenda dhe jashtë vendit, të cilët kanë vendosur t’i kalojnë atje këto ditë të nxehta vere. Duket se pushuesit janë shpërfillës sa i përket pandemisë. Ata i janë dorëzuar detit, diellit dhe relaksit. Ata shprehen të...

Lexo lajmin e plotë

Protestë para bashkisë, naftëtarët e Ballshit kërkojnë pagat

13:06 • 24 Korrik 2020

Protestë para bashkisë, naftëtarët e Ballshit kërkojnë pagat

Naftëtarët e Ballshit kanë protestuar para bashkisë së Mallakastrës. Ata shprehen se nuk kanë marrë ende pagat nga puna në rafineri. Gjithashtu, naftëtarët i bënë thirrje kryeministrit Rama dhe ministres së Infrastrukturës Belinda Balluku që të ndërhyjnë pasi kompani e re që menaxhon rafinerinë nuk...

Lexo lajmin e plotë

Zjarri djeg bimësinë dhe pyjet me pisha në Elbasan

13:04 • 24 Korrik 2020

Zjarri djeg bimësinë dhe pyjet me pisha në Elbasan

Një zjarr i përmasave të mëdha ka përfshirë fshatin Gur i Zi, të njësisë administrative Labinot Mal, në Elbasan. Kodrinat e Cërrunjës dhe Gurit të Zi janë përfshirë nga zjarri kryesisht shkurre dhe bimësi të ulët, por edhe pyll me pisha. Terreni i vështirë e...

Lexo lajmin e plotë

Vlorë, protestë për mbylljen e klubeve të natës dhe ndalimin e muzikës

13:19 • 23 Korrik 2020

Vlorë, protestë për mbylljen e klubeve të natës dhe ndalimin e muzikës

Klubet e natës në Vlorë dëmtohen nga akti i fundit normativ i qeverisë që u ndalon funksionimin, ndaj afro 80 subjekte dolën në protestë, duke shfaqur pakënaqësitë e tyre. Ata paralajmëruan përshkallëzimin e protestës, ndërsa nuk e shohin të arsyeshme edhe vendimin për ndalimin e...

Lexo lajmin e plotë

Shtëpia e Zotit, shtëpia e emigrantëve

13:39 • 22 Korrik 2020

Shtëpia e Zotit, shtëpia e emigrantëve

Pas ditëve me radhë ecje në terren të ashpër, vjen një moment kur kallot e këmbëve kurohen dhe një sy gjumë të sjell në vete. Kjo mund të duket si ëndërr për emigrantët që ecin mes përmes Shqipërisë, për të arritur Europën, por Fra Angelo...

Lexo lajmin e plotë

Sfidat e peshkimit vazhdojnë, Ministria e Bujqësisë flet për ndryshim situate pas veprimit të OFL

22:54 • 21 Korrik 2020

Sfidat e peshkimit vazhdojnë, Ministria e Bujqësisë flet për ndryshim situate pas veprimit të OFL

Peshkimi është një prej sektorëve me problematika të vazhdueshme, por luhatjet më të forta i pati në pandemi. E megjithatë, në 3 muajt e karantinës, sipas statistikave, flota e peshkimit ia doli të eksportojë mijëra ton produkte deti dhe fitoi 24 milionë euro. Ministria e...

Lexo lajmin e plotë

Elbasan, Muzeu Etnografik në krizë, s’ka vizitorë të huaj

10:52 • 20 Korrik 2020

Elbasan, Muzeu Etnografik në krizë, s’ka vizitorë të huaj

Për shkak të pandemisë turizmi në Elbasan ka marrë një goditje të rëndë dhe asnjëherë më parë qyteti i Elbasanit në këtë periudhë nuk ka qenë kaq bosh sa tani. Të vetmit që vizitojnë pikat historiko-kulturore janë qytetarët elbasanas apo nga zona të tjera të...

Lexo lajmin e plotë

Fluksi i emigrantëve në rajon, FRONTEX instalon oficerë në Malin e Zi

08:21 • 18 Korrik 2020

Fluksi i emigrantëve në rajon, FRONTEX instalon oficerë në Malin e Zi

Misioni FRONTEX do të instalohet edhe në kufijtë e Malit të Zi për të ndaluar fluksin e emigrantëve që mbërrijnë atje nga Shqipëria, për të kaluar më tej drejt Kroacisë. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Drejtori i Agjencisë Europiane të Kufijve, Fabrice Leggeri,...

Lexo lajmin e plotë