Mariglen Mulla

Kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi, është përzgjedhur i pari në listën e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi për një vend vakant në Gjykatën Kushtetuese dhe kjo listë me 3 emra do t’i dërgohet Presidentit të Republikës.

Dy mjekë të Spitalit të Traumës në Tiranë dhe një infermiere u arrestuan në flagrancë, për korrupsion. Fillimisht u prangos një mjek reanimator, teksa po i merrte 20 000 lekë të reja një oficeri policie, i cili u paraqit si pacient që kishte nevojë për shërbim mjekësor dhe specifikisht për të kryer procedurën e skanerit.

Dy mjekë të Spitalit të Traumës në Tiranë dhe një infermiere u arrestuan në flagrancë, për korrupsion. Fillimisht u prangos një mjek reanimator, teksa po i merrte 20 000 lekë të reja një oficeri policie, i cili u paraqit si pacient që kishte nevojë për shërbim mjekësor dhe specifikisht për...

Një prej prokurorëve që hetonte krimin e organizuar në Guayaquil të Ekuadorit, ka mbetur i vrarë nga dy të rinj që u arrestuan 24 orë pas krimit nga policia vendase. Edgar Escobar, prokuror i njësisë së personave dhe garancive në Guayaquil u qëllua për vdekje ditën e hënë, pak metra...

Të dhënat e hyrje-daljeve të shtetasve shqiptarë në kufi janë nxjerrë në shitje nga të njëjtët hakera që sulmuan faqet zyrtare. Grupi “Homeland Justice” deklaron se është gati publikojë databazën bashkë me atë të e-Albania, në këmbim të 0.025 dhe 0.04 bitcoin ose afërsisht 400 dollarë. Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet pas sulmit kibernetik në muajin korrik dhe atë ndaj sistemit TIMS.

Prokuroria e Elbasanit ka përfunduar hetimet dhe ka dërguar për gjykim ngjarjen e rëndë që ndodhi vetëm pak ditë para zgjedhjeve të 25 prillit 2021. Pjerin Xhuvani mbeti i vrarë në Elbasan, pasi u qëllua me armë nga Arbër Paplekaj, shoqëruesi i kreut të listës së Partisë Demokratike, Gazment Bardhi.

Prokuroria e Elbasanit ka përfunduar hetimet dhe ka dërguar për gjykim ngjarjen e rëndë që ndodhi vetëm pak ditë para zgjedhjeve të 25 prillit 2021. Pjerin Xhuvani mbeti i vrarë në Elbasan, pasi u qëllua me armë nga Arbër Paplekaj, shoqëruesi i kreut të listës së Partisë Demokratike, Gazment Bardhi....

Në konferencën e përbashkët për shtyp mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe atij holandez Mark Rutte u fol kryesisht për procesin e integrimit të vendit tonë në Bashkimin Europian dhe për bashkëpunimin mes 2 shteteve. “Iu bëj thirrje Shkupit të pranoj kompromisin francez, për të cilin secili fiton dhe humbet...

Faktorët klimatikë me një verë kryesisht të nxehtë dhe pozicioni gjeografik, ku lumenjtë vërshojnë nga malet drejt deteve, duke përshkuar zona të gjera të banuara e bëjnë Shqipërinë një shtet të ekspozuar ndaj fatkeqësive natyrore të përvitshme si zjarret apo përmbytjet. Sfida për t’u përballur me to shtohet nga viti...

Në hapjen e konferencës “OSCAL ALBANIA”, pjesëmarrësit diskutuan në ditën e parë për mundësitë e zhvillimit në Shqipëri të programeve me kod të hapur, ku çdokush të ketë mundësi të aksesojë internetin, duke mos qenë i varur vetëm nga rrjetet e njohura deri më sot.

Në hapjen e konferencës “OSCAL ALBANIA”, pjesëmarrësit diskutuan në ditën e parë për mundësitë e zhvillimit në Shqipëri të programeve me kod të hapur, ku çdokush të ketë mundësi të aksesojë internetin, duke mos qenë i varur vetëm nga rrjetet e njohura deri më sot. Gjithashtu, promovimi i kulturës me...

Mbrojtja nga sulmet kibernetike dhe gatishmëria e ekspertëve shqiptarë për t’u përballur me to ishin disa nga pikat kryesore që u trajtuan në konferencën “BSides Tirana”. Një nga organizatorët shpjegon qëllimin e këtij takimi ku A2 CNN ishte partner mediatik dhe pati pjesëmarrës nga Shqipëria, Kosova, Greqia, Austria, Danimarka, Polonia...

Dy vite pasi Operacioni Forca e Ligjit (OFL) zbarkoi në Berat për të njoftuar vëllain e deputetit demokrat Kasëm Mahmutaj, që të vetëdeklaronte pasurinë, Gjykata e Posaçme në Tiranë vendosi të sekuestronte pasuritë e 3 vëllezëve, si të pajustifikuara.

Dy vite pasi Operacioni Forca e Ligjit (OFL) zbarkoi në Berat për të njoftuar vëllain e deputetit demokrat Kasëm Mahmutaj, që të vetëdeklaronte pasurinë, Gjykata e Posaçme në Tiranë vendosi të sekuestronte pasuritë e 3 vëllezëve, si të pajustifikuara. Kësisoj, 22 pronat e Gazmend, Behar dhe deputetit Kasëm Mahmutaj tashmë...

Kolegji i Posaçëm i Apelimit shqyrtoi çështjen e drejtueses së prokurorisë së Tiranës Elizabeta Imeraj, e cila më herët ishte konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Ka qenë vendimi i Komisionerit Publik për shkak të kërkesës së ONM-së, ai që rihapi sërish çështjen e Imerajt për ta...

Situata në Ukrainë, edhe pas një muaji luftimesh, mbetet pak a shumë ajo e ditëve të para. Pavarësisht se kryeqyteti i Kievit për momentin është më i qetë dhe deri diku pa prani ushtrie, situata atje mbetet e tensionuar. Gazetari i A2 CNN, Mariglen Mulla, bisedoi me Sergey Petrenko-n, profesor...

Situata në Ukrainë, edhe pas një muaji luftimesh, mbetet pak a shumë ajo e ditëve të para. Pavarësisht se kryeqyteti i Kievit për momentin është më i qetë dhe deri diku pa prani ushtrie, situata atje mbetet e tensionuar. Gazetari i A2 CNN, Mariglen Mulla, bisedoi me Sergey Petrenko-n, profesor të universitetit të Kievit, i cili përveç frikës së madhe për jetën e tij, emocion të madh ka kur kujton klasën e tij dhe studentët me të cilët nuk ka asnjë kontakt dhe kjo e bën të ndihet më shumë i humbur sesa vetë situata e luftës. Ndërkohë, sipas profesorit, shpresat për paqe duken të mëdha, por jo duke i lënë Rusisë pjesë të Ukrainës.

Protesta e shoqërisë civile kundër rritjes së çmimeve është ndërprerë në ditën e saj të shtatë, për të rifilluar sërish ditën e shtunë. Aktivisti Adriatik Lapaj paraqiti kërkesat e shoqërisë civile. Aktivistët thanë se do t’i japin kohë kryeministrit Edi Rama që t’i shqyrtojë këto kërkesa, por ata paralajmëruan se...

Nuk ka nisje më të mirë të një ceremonie argëtuese sesa ta fillosh atë me gëzimin e fëmijëve dhe “Toptani Shopping Center”, në këtë 5-vjetor të krijimit, mblodhi së pari vogëlushët që të hapnin serinë e argëtimeve.

Nuk ka nisje më të mirë të një ceremonie argëtuese sesa ta fillosh atë me gëzimin e fëmijëve dhe “Toptani Shopping Center”, në këtë 5-vjetor të krijimit, mblodhi së pari vogëlushët që të hapnin serinë e argëtimeve. Lodrat dhe dhuratat, si pjesë e pandarë, ndezin edhe dëshirën e të vegjëlve...

Nga mbrëmja e së martës, çmimi i naftës në Shqipëri ka shkuar në 260 lekë për litër. Kjo duket nga një vëzhgim i thjeshtë i A2CNN në disa prej pikave të furnizimit me karburant në Tiranë. Në një prej këtyre pikave, çmimi ishte fiksuar në 260 lekë për litër, nga...

Toptani Shopping Center po feston 5-vjetorin e krijimit. Përgjatë kësaj kohe kjo qendër tregtare ka zhvilluar jo vetëm aftësitë për biznes, por një rëndësi e veçantë i është dhënë edhe argëtimit. “Toptani është rritur çdo vit me dyqane të reja, me më shumë argëtime, me më shumë dhurata dhe evente...

Kanabisi i prodhuar në Shqipëri, që u sekuestrua së fundmi në kufijtë e Serbisë është vetëm një hallkë e zinxhirit të drogës që qarkullon në rajonin e Ballkanit. Mediat serbe raportojnë se 300 kg e kanabisit të sekuestruar së fundmi në Tërnovc, afër Bujanovckit, ku u arrestuan 5 shtetas shqiptarë,...

Pritja e presidentit turk Recep Tayyip Erdogan do të zhvillohet në orën 09:25, ku është parashikuar edhe mbërritja e tij në aeroportin “Nënë Tereza”. Me mbarimin e ceremonisë, Erdogan viziton në Laç një prej shtëpive të rindërtuara pas tërmetit të 21 nëntorit të vitit 2019 dhe aty parashikohet edhe dorëzimi...

Komanda Amerikane e Forcave Speciale në Europë ka njoftuar instalimin e një shtabi pararojë në Tiranë. Lajmi është konfirmuar nga Gjeneral Major David Tabor, komandanti i Komandës së Operacioneve Speciale në Europë, me bazë në Shtutgart të Gjermanisë.

Komanda Amerikane e Forcave Speciale në Europë ka njoftuar instalimin e një shtabi pararojë në Tiranë. Lajmi është konfirmuar nga Gjeneral Major David Tabor, komandanti i Komandës së Operacioneve Speciale në Europë, me bazë në Shtutgart të Gjermanisë. “Aftësia për të lëvizur dhe trajnuar me shpejtësi brenda Ballkanit, në koordinim...

Mungesa e ujit të pijshëm ka detyruar me dhjetra banorë të Postribës, në Shkodër, që të dalin në protestë. Sipas tyre, shkaktar i kësaj situate është ndërtimi i një guroreje, çka bën që uji që vjen në shtëpitë e tyre të jetë i papastër.

Mungesa e ujit të pijshëm ka detyruar me dhjetra banorë të Postribës, në Shkodër, që të dalin në protestë. Sipas tyre, shkaktar i kësaj situate është ndërtimi i një guroreje, çka bën që uji që vjen në shtëpitë e tyre të jetë i papastër. Banorët vijojnë protestat, duke pasur vetëm...

Në 10-vjetorin e themelimit, Instituti Kanadez i Teknologjisë, organizoi një ceremoni mbresëlënëse në ambientet e Pallatit të Kongreseve, ku gjithçka nisi me himnin kombëtar. Fjalën hapëse e mbajti drejtoresha e bordit të administrimit, e cila garantoi programe të lidhura me kërkesat e tregut. Presidenti Ilir Meta kërkoi prej studentëve që...

Sfidat e punësimit të studentëve janë të shumta, por bashkëpunimi mes tyre dhe ndihma nga aktorë të tjerë duket se do ta lehtësojnë shumë këtë proces të rëndësishëm. Për këtë qëllim, u prezantua edhe Guida Studentore e Punësimit, e cila gjendet në brendësi të faqes së sapondërtuar të internetit: www.guidastudentore.com....

Mesazhet sensibilizuese për dozën e tretë përforcuese të vaksinës anticovid duket se kanë pasur jehonë të madhe dhe efekti shfaqet në pikën më të madhe të vaksinimit, stadiumin “Air Albania”, ku fluksi i të interesuarve ishte i konsiderueshëm. Vetë qytetarët janë sensibilizuar se duhet edhe një dozë e tretë. Të...

Të paktën 3 mijë emigrantë, shumica e të cilëve ishin shtetas nga Republika e Shqipërisë dhe kryesisht ata që kishin probleme me drejtësinë, kanë përfituar dokumente identifikimi false në Greqi, duke paguar nga 30 mijë euro për një emër dhe mbiemër të ri. Kjo rezulton nga hetimet e agjencive ligjzbatuese...

Pasojat e tërmetit të 2 viteve më parë ishin të rënda, pore dhe reagimi i Emergjencave Civile linte për të dëshiruar, kryesisht për shkak të mungesës së përvojës së stafit të kërkim-shpëtimit. Mangësitë u bënë më të dallueshme kur mbërritën ekipet e huaja, me të gjitha pajisjet dhe eksperiencën e...

Me qindra afganë ndodhen të strehuar në hotelet e bregdetit shqiptar, por sa më shumë kohë kalon, aq më tepër shtohet edhe padurimi i tyre për të shkuar, atje ku u është premtuar, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në një reportazh të Deutche Velle përshkruhet një copëz e këtij...

Trupa gjyqësore e gjykatës së Stokholmit, në Suedi, e përbërë nga 6 gjyqtarë, dy prokurorë, avokatë të palës paditëse, përkthyes dhe avokatë të palës mbrojtëse kanë mbërritur në Gjykatën e Durrësit, pasi aty po zhvillohet procesi gjyqësor kundër një ish-zyrtari iranian, i akuzuar për krime kundër njerëzimit.

Vrasja e biznesmenit 43-vjeçar tashmë ka dy autorë të dyshuar, vëllezërit Rrushi. Policia e Tiranës arrestoi Pajtim Rrushin, 42 vjeç, pasi akuzohet se ka marrë pjesë në vrasjen e Ruzhdi Hoxhës. Më herët, në pranga ishte vënë edhe Fredi Rrushi, i dyshuar si personi që vrau Hoxhën. Nga hetimet rezulton...

Fare pranë kufirit me Shqipërinë, me dhjetëra emigrantë tentojnë të hyjnë çdo ditë në territorin tonë për të shkuar drejt Europës, por kthehen sërish nga efektivët e FRONTEX, agjencisë europiane të kufijve që prej kohësh është instaluar në zonat kufitare me Greqinë. Këtë realitet e ka përcjellë gazeta greke “Ethnos”,...

“Rigjykimi i tragjedisë së Gërdecit dhe kërkesa për ndjekjen penale të ish-ministrit të Mbrojtjes shfaqet gjithmonë para fushatave zgjedhore dhe është e nxitur politikisht”. Kështu u shpreh në një konferencë për shtyp kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, duke paraqitur të gjitha hapat që ka ndërmarrë që pas vitit 2008, nga dorëheqja apo lënia e imunitetit.

“Rigjykimi i tragjedisë së Gërdecit dhe kërkesa për ndjekjen penale të ish-ministrit të Mbrojtjes shfaqet gjithmonë para fushatave zgjedhore dhe është e nxitur politikisht”. Kështu u shpreh në një konferencë për shtyp kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, duke paraqitur të gjitha hapat që ka ndërmarrë që pas vitit 2008,...

Në një prej operacioneve më të mëdha antidrogë, policia belge arrestoi mbi 60 persona, gjatë 114 kontrolleve, ku u zbuluan 6 laboratorë të përpunimit të kokainës. Specialistët konfirmuan se mbi 1 ton kokainë në javë përpunohej në këta laboratorë, ndërsa pas ripaketimit droga shpërndahej në pjesë të ndryshme të Europës....

Banda kriminale e shqiptarëve që kryente grabitje në Francë dhe Belgjikë do të gjykohet së shpejti në gjykatën e Versajës. Hetuesit kanë përfunduar tashmë dosjen, ku rezulton se përgjatë viteve 2019-2020, kjo bandë e përbërë nga 10 shqiptarë të moshave nga 30 deri në 50 vjeç, ka kryer të paktën...

Një shqiptar 30 vjeç është paraqitur pranë karabinierëve të një province të Romës në Itali, duke iu kërkuar ta arrestonin, pasi nuk mund të qëndronte më në “arrest shtëpie”, masë e dhënë nga gjykata për një dosje droge. Zënkat e vazhdueshme me të shoqen edhe në prani të fëmijëve ishin...

Në Dvoran të Korçës vijon tradita me organizimin e “Festës së Mollës”, një organizim i cili në qendër ka promovimin e prodhimit të fermerëve lokalë, të njohur për kultivimin e disa varieteteve si Gold, Starkinge, Fuxhi etj.

Në Dvoran të Korçës vijon tradita me organizimin e “Festës së Mollës”, një organizim i cili në qendër ka promovimin e prodhimit të fermerëve lokalë, të njohur për kultivimin e disa varieteteve si Gold, Starkinge, Fuxhi etj. Krahas organizimit të panaireve, fermerët kërkojnë edhe ndihmë konkrete për të bërë të...

Nëse Sali Berisha arrin të marrë drejtimin e Partisë Demokratike, atëherë ai do ta ketë mbështetjen e Bashkimit Europian.

Nëse Sali Berisha arrin të marrë drejtimin e Partisë Demokratike, atëherë ai do ta ketë mbështetjen e Bashkimit Europian. Nga qyteti i Korçës, ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca, u shpreh se delegacioni europian po ndjek zhvillimet brenda demokratëve: “Ne punojmë me të gjitha forcat politike dhe kemi bashkëpunuar...

Një shembull i shkëlqyer i bashkëpunimit mes biznesit dhe shkollave është ai mes Agna Group dhe Universitetit të Tiranës, ku përfituesit janë studentët e ekselencës. Anila Laja, menaxhere e Agna Group, shpjegoi secilit student do t’i dhurohet një çek me vlerë 100 mijë lek të reja.

Një shembull i shkëlqyer i bashkëpunimit mes biznesit dhe shkollave është ai mes Agna Group dhe Universitetit të Tiranës, ku përfituesit janë studentët e ekselencës. Anila Laja, brand menaxhere e Lay’s, shpjegoi secilit student do t’i dhurohet një çek me vlerë 100 mijë lek të reja. “Ndaj buzëqeshjen me Lay’s”...

Nëse Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë i jep të drejtë Greqisë për çështjen e delimitimit të zonave detare me Shqipërinë, atëherë vendi ynë nuk ka çfarë kërkon më tepër për këtë çeshtje, pasi do të mbizotërojë ligji ndërkombëtar për detin.

Zbatimi i kontratave dhe rregullat e qarta të pronësisë janë disa prej aspekteve që duhet të garantojnë institucionet shqiptare, në mënyrë që të përmirësohet klima e bizneseve të huaja në Shqipëri. Ky ishte mesazhi i ambasadorit të BE-së në Shqipëri gjatë një takimi me biznesmenë të huaj në Tiranë.

Zbatimi i kontratave dhe rregullat e qarta të pronësisë janë disa prej aspekteve që duhet të garantojnë institucionet shqiptare, në mënyrë që të përmirësohet klima e bizneseve të huaja në Shqipëri. Ky ishte mesazhi i ambasadorit të BE-së në Shqipëri gjatë një takimi me biznesmenë të huaj në Tiranë. Investitorët...

Mbahet protesta e dytë e organizuar nga shoqëria civile kundër rritjes së çmimeve të energjisë, naftës dhe produkteve të shportës së ushqimeve.

Kjo ishte protesta e parë e organizuar kundër rritjes së çmimeve dhe që nuk u lejua të politizohej. Ndërkaq, protesta pati edhe disa risi të tjera. Kjo protestë solli edhe risitë e saj në historinë e revoltave popullore kundër një qeverie. Fillimisht, kjo është protesta e parë që i drejtohet...

Ardi Veliu nuk arriti ta përmbushte të plotë mandatin 5-vjeçarnë krye të Policisë së Shtetit, duke u larguar pas afro 4 vitesh nga ky post. Kryepolici i paraqiti dorëheqjen kryeministrit Edi Rama, përmes një letre, ku kërkon dorëheqjen, për t’iu përkushtuar më shumë familjes. Mes të tjerave, në letër Veliu...

Shumë qytetarë të Tiranës patën mundësinë që në hyrje të qendrës tregtare Toptani, të matnin falas tensionin dhe gliceminë, pra nivelin e glukozës në gjak. Stafi menaxhues i Toptani Shopping Center i dha mundësinë një spitali privat që në datën 29 shtator, përgjatë mëngjesit, drekës dhe pasdites deri në darkë,...

Me nisjen e mësimit, nxënësit do të vazhdojnë rrugën e dijes. Pas shkëputjes përgjatë muajve të verës, të vegjlit do të ulen sërish në bankat e shkollës. Për të sjellë një atmosferë të përafërt me klasën, Toptani Shoping Center kishte menduar të krijonte një ambient mikpritës për vogëlushët, të cilët...

Zëvendësndihmës sekretari amerikan i shtetit, Gabriel Escobar, në një intervistë për Zërin e Amerikës tha se Shtetet e Bashkuara mbështesin procesin e bisedimeve Kosovë-Serbi të ndërmjetësuara nga Brukseli, por u shpreh i shqetësuar me zvarritjen e procesit të zgjerimit të Bashkimit Evropian. “Ne do të mbështesim përpjekjet e Bashkimit Evropian...

Stërvitja nuk ndalon në palestër dhe sidomos tani që këta boksierë të rinj kanë statusin e kampionëve të Shqipërisë. Ekipi Studenti rrëmbeu 2 kupa të vendit të parë në Vlorë, për grupmoshat U-18 dhe U-16, në kampionatin kombëtar që u zhvillua nga datat 8 deri në 12 korrik. “Studenti” nxori...

Pas Luftës së Dytë Botërore në rajonin e Ballkanit nuk ishin parë kaq trupa ushtarake sa ata që mbërritën përgjatë 2 muajve, në maj dhe qershor të këtij viti, për të zhvilluar stërvitjen “Defender Europe 2021”. Një numër prej 28 mijë ushtarësh nga 26 kombe, ku mes tyre ishin 1...