Mariglen Mulla

“Arrest me burg” për drejtuesin e Prokurorisë së Kukësit, Edmond Karriqi, i cili u arrestua, pasi ishte filmuar duke marrë 2 mijë euro për të pezulluar një hetim për trafik droge.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cilësoi si të suksesshme 100 ditët e para në detyrë.

Shtimi i aksidenteve rrugore ka një emërues të përbashkët, shpejtësinë, kombinuar me përdorimin e alkoolit apo drogës, sidomos nga të rinjtë. Ky është mendimi i Koço Simakut, ekspertit me një karrierë 40-vjeçare, i cili ka drejtuar një pjesë të madhe të komisariateve rrugore. Cilësia e rrugëve nuk është më shkak...

Temperaturat e larta kanë shtuar dyndjet drejt plazheve, por ndonjëherë qëllimi për t’i shpëtuar të nxehtit, kthehet në problematikë për shëndetin, pasi ekspozimi në diell sjell dëmtime serioze të lëkurës. Mjekja dermatologe, Blerta Gjoni ka një mesazh për çdokënd që zgjedh plazhin si alternativë arratisjeje nga vapa, apo për të...

Mediat greke kanë ngritur alarmin se Turqia po e rrethon Greqinë, duke përdorur Shqipërinë, ku do të sjellë një numër të madh dronësh luftarakë “Bayraktar TB2”. Kompania e prodhimit të këtyre dronëve ka publikuar foto gjatë vizitës atje të ministrit të Brendshëm, Bledi Çuçi dhe kryepolicit Ardi Veliu, ndërsa pala shqiptare nuk e bërë të ditur këtë vizitë.

Mediat greke kanë ngritur alarmin se Turqia po e rrethon Greqinë, duke përdorur Shqipërinë, ku do të sjellë një numër të madh dronësh luftarakë “Bayraktar TB2”. Kompania e prodhimit të këtyre dronëve ka publikuar foto gjatë vizitës atje të ministrit të Brendshëm, Bledi Çuçi dhe kryepolicit Ardi Veliu, ndërsa pala...

29 qendra verore do të hapen duke nisur nga mesi i muajit qershor, ku pushuesit do të kenë mundësi të marrin shërbim mjekësor. Gjithashtu, dhe 14 stacione të Urgjencës Kombëtare do të jenë në gadishmëri. Kështu u shpreh Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, gjatë një inspektimi në Velipojë, ku nisi zyrtarisht sezoni turistik.

29 qendra verore do të hapen duke nisur nga mesi i muajit qershor, ku pushuesit do të kenë mundësi të marrin shërbim mjekësor. Gjithashtu, dhe 14 stacione të Urgjencës Kombëtare do të jenë në gadishmëri. Kështu u shpreh Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, gjatë një inspektimi në Velipojë, ku nisi...

Fluturimi i dronëve turq mbi tokën shqiptare, çelja e Universitetit Teknik të Stambollit në Shqipëri dhe ndërtimi këtu i një fabrike me 7 lloje vaksinash, ishin 3 lajmet që kryeministri Edi Rama dha nga Turqia. Nga takimi me Presidentin Erdogan u shpërndanë vetëm këto foto, ndërsa Rama u kujdes të...

Dhurata të vogla, por kuptimplota e sidomos kur dhuruesi nuk është as shteti dhe as ndonjë organizata jofitimprurëse. Ushtarët e divizionit 53 të Gardës Kombëtare të Floridës, që kanë ardhur në Shqipëri për stërvitjen “Defender21”, kishin vendosur nga 2 mijë dollarë secili për të blerë këto dhurata për nxënësit e...

Stërvitja e madhe ushtarake “Defender Europe 21” është duke vijuar në vendin tonë. Mëngjesin e sotëm, trupat ushtarake kanë kryer ushtrime që kanë të bëjnë me zbulimin e minave. Mbi 1000 trupa shqiptare po marrin pjesë në stërvitje, së bashku me forcat e armatosura të 16 shteteve të tjera, aleate...

Punimet e sotme për rrugën që të çon në Apolloni, nxorën në dritë copëza të jetës që zhvillohej shekuj më parë, jashtë mureve rrethuese të këtij qyteti antik. Neritan Ceka, arkeologu veteran që ka ndjekur ndër dekada zbulimet atje, s’kishte si të mungonte në këtë rast, kur historia i solli...

Iftari i shtruar nga Kryegjyshtata Botërore Bektatishiane në prag të përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit mblodhi bashkë personalitete të ndryshme të politikës, fesë, artit, medias. E ftuara speciale ishte ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Juri Kim, e cila mori pjesë në këtë iftar bashkë me ambasadorë të tjerë....

Të agjerosh në emër të Zotit është një nga shtyllat themelore të besimit islam e sidomos në këto ditë të fundit të Ramazanit, mes të cilave “fshihet” edhe Nata e shenjtë e Kadrit, shpërblimi hyjnor është edhe më i madh për besimtarin.

Të agjerosh në emër të Zotit është një nga shtyllat themelore të besimit islam e sidomos në këto ditë të fundit të Ramazanit, mes të cilave “fshihet” edhe Nata e shenjtë e Kadrit, shpërblimi hyjnor është edhe më i madh për besimtarin. Një i tillë, i devotshëm në maksimum, gjendet...

E gjithë vija bregdetare e Shëngjinit në Lezhë ka nisur të pastrohet dhe të sistemohet, për t’u bërë gati kështu për sezonin turistik që pritet të hapet së shpejti zyrtarisht.

E gjithë vija bregdetare e Shëngjinit në Lezhë ka nisur të pastrohet dhe të sistemohet, për t’u bërë gati kështu për sezonin turistik që pritet të hapet së shpejti zyrtarisht. Temperaturat e larta duket se e kanë shtyrë Bashkinë e Lezhës që të nisë me sistemimin e rërës dhe të...

Në prag të çeljes së stërvitjes “Defender Europe 21”, në Tiranë mbërriti Komandanti i Ushtrisë Amerikane në Europë dhe Afrikë, Gjeneral Christopher Cavoli, i cili u prit me ceremonitë përkatëse ushtarake.

Stërvitja më e madhe, ku merr pjesë ushtria shqiptare, po merr jetë nga ora në orë dhe tashmë përgatitjet për “Defender Europe 2021” janë në fazat e fundit. Për të inspektuar këto përgatitje, Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi përzgjodhi pjesën ushtarake të aeroportit “Nënë Tereza”, në pistën e së cilës...

Masa shtrënguese e karantinës 14-ditore për emigrantët që hyjnë drejt pikave kufitare me Greqinë, ka ulur ndjeshëm numrin e mbërritjes së tyre në Shqipëri. Gjithashtu edhe pala greke, kur pranon hyrjet nga Shqipëria, lëshon një dokument që detyron zbatimin e karantinës. Teksa ushtarët grekë vazhdojnë të instruktohen nga eprorët, në...

Tre mandatet e Kukësit nuk ndryshuan raportin 2 me 1 të përfaqësimit të demokratëve dhe socialistëve në Parlamentin Shqiptar, konkretisht Flamur Hoxhaj dhe Isuf Çelaj nga kampi blu dhe Gerta Duraku nga ai rozë.

Tre mandatet e Kukësit nuk ndryshuan raportin 2 me 1 të përfaqësimit të demokratëve dhe socialistëve në Parlamentin Shqiptar, konkretisht Flamur Hoxhaj dhe Isuf Çelaj nga kampi blu dhe Gerta Duraku nga ai rozë. Pa mbështetjen e pushtetit vendor, që në 2019-n ua lanë socialistëve, dhe pavarësisht uljes së avionit...

Protokolli i Institutit të Shëndetit Publik parashikon që në fillim se, të infektuarit me Covid-19 apo ata që kanë simptoma, nuk duhet të shkojnë në qendrat e votimit. Ndërkaq, sallat rekomandohet të jenë në katin e parë, që të ketë ajrim të mjaftueshëm, me dalje të veçanta dhe në hyrje...

Heshtja zgjedhore do t’ju shërbejë qytetarëve për një reflektim të fundit para se t'u drejtohen të dielën kutive të votimit. Kushdo duhet gjithashtu të ketë parasysh edhe shkeljet që parashikohen nga Kodi Penal për çdo kundravajtje në procesin zgjedhor, theksojnë Erida Skëndaj nga Komiteti i Helsinkit dhe Afrim Krasniqi nga Instituti i Studimeve Politike.

Investimi prej 2 miliardë eurosh në portin e ri të Durrësit pritet të përfundojë në vitin 2026. Parashikohet ndërtimi i një porti marinë, me jahte, hotele, qendra tregtare dhe ambiente argëtuese. Këto ishin disa nga detajet që prezantoi nga Durrësi, kryeministri Rama, investori dhe ministrja përgjegjëse. Ai që do ta...

Një shtetas grek 46 vjeç, nga Patra dhe një shqiptar 31-vjeçar u arrestuan nga policia, pasi në bashkëpunim me njëri-tjetrin organizonin shpërndarjen e drogës në zonë. Shtetasi grek ishte pronar i një klubi nate dhe mbante në garazh sasitë e drogës, ndërsa shqiptari ishte i punësuar në një restorant, ku...

Gjykata e Livornos në Itali vendosi në sekuestro pasurinë e 2 sipërmarrësve, të cilët ishin arrestuar në vitin 2017 për mashtrime me taksat. Mediat italiane bëjnë me dije se u sekuestrua një vilë, 5 automjeteve (mes tyre një Jaguar), dhe sende të çmuara (përfshirë 10 ora luksoze), apo burime të...

Një rast ekstrem i dhunës në familje është regjistruar në Caserta të Italisë, ku protagonistë janë anëtarët e një familjeje shqiptare, babai, nëna dhe djali. Pas denoncimit të 16-vjeçarit për keqtrajtime çnjerëzore, policia arrestoi babanë e dhunshëm, 54 vjeç, i cili jetonte prej vitesh në zonë. Në 6 mars të...

Në Korçë nisi vaksinimi i të moshuarve mbi 80 vjeç. Drejtori i Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor të Korçës, Mikel Llogori tha se 400 persona do të marrin vaksinën kineze Sinovac. Vetë të moshuarit, duket se e mirëpritën vaksinën. Ndërkaq, vijon procesi paralel për vaksinimin e persolenit mjekësor, mësuesve dhe...

“Defender Europe 21”, nuk do të jetë një stërvitje e thjeshtë e sfafit të ambasadës amerikane në Tiranë nga marinsat e SHBA-ve, por një spektakël i vërtetë ushtarak, me pjesëmarrjen e mijëra forcave. Kolonel Dritan Demiraj, njëkohësisht ish-ministër i Brendshëm, rrëfen detajet e kësaj stërvitjeje që do të zhvillohet në...

Një shqiptare 33 vjeç u gjet e vdekur në hotelin ku ajo punonte prej kohësh si pjesëtare e stafit shërbyes. Mediat belge bëjnë me dije se vrasja ka ndodhur ditën e hënë, në Ruisbroek të Brukselit, në Belgjikë. Autori është një francez 36 vjeç, i cili ishte arratisur nga Spitali...

Sapo ka kaluar ora 20:00 dhe sipas Komitetit Teknik të Ekspertëve si dhe masave të tyre përcaktuese, nuk duhet të ketë më asnjë lëvizje, bizneset duhet të jenë mbyllur dhe në rrugë mos të ketë automjete. Por si çdo natë situata flet ndryshe. Në kufi të lëvizjes së lejuar, qytetarët...

Prodhimi i enëve të baltës mbërrin si traditë prej thellësisë së shekujve. Poçaritë në Shqipëri janë të rralla, por ka ende mjeshtra që prej baltës nxjerrin më të mirën, siç ndodh me 65-vjeçarin Bashkim Plaku. Punishtja e tij vazhdon t’i rezistojë kohës dhe profesionisti me 45 vite eksperiencë vijon punën...

Gjithçka ndodh në Obot të Shkodrës shkaktohet pasi ndodhet pothuajse në nivelin e detit dhe ka mbingarkesë të Lumit Buna përgjatë 10 kilometrave, nga pjesa ku bashkohet Drini me Kirin, e deri aty ku sot mbizotërohet nga uji. Dhimitër Vogli, inxhinieri me përvojë të gjatë, specifikisht në ato zona, tregon...

Një ditë e veçantë ishte kjo e premte për shtëpinë e të moshuarve “Il Sorrizo” në Brienza të Italisë, ku Giovannina Mattù festoi 101-vjetorin e lindjes. Festa u zhvillua në një atmosferë ku një pjesë e madhe e të moshuarve që ndodhen atje, janë të prekur nga covid-19, ku mes...

Për kreun rajonal të Operatorit të Shërbimit të Kujdesit Shëndetësor në Vlorë , Kujtim Llapi është rritur ndjeshëm numri i të infektuarve në Vlorë. Gjatë së hënës janë marrë 358 mostra, janë kryer 111 teste të zakonshëm dhe teste të shpejta dhe pozitiv kanë rezultuar 43% e të testuarve. Aktualisht...

Trageti i linjës Vlorë-Brindizi dhe anasjelltas është ankoruar në portin e Vlorës vetëm rreth orës 14:00 të kësaj të diele. Për shkak të situatës së krijuar nga moti i keq, trageti nuk është ankoruar dot rreth orës 08:30, kur edhe ishte parashikuar, por 6 orë me vonesë. Pasagjerët, të cilët...

Vendet shqipfolëse në Ballkan duhet të ndihmohen për të siguruar vaksinën anti-covid dhe kjo mund të arrihet përmes Europës. Federata e Mjekëve Shqiptarë në Europë, që kryesohet nga doktoreshë Aurora Dollenberg i ka dërguar një letër presidentes të Komisionit Europian, Ursula Von de Leyen dhe ambasadorit të Bashkimit Europian në...

Në Obot të Shkodrës mund të kalohet vetëm përmes motobarkës, pasi e gjithë zona ndodhet nën pushtetin e ujit, ku niveli ka shkuar në një meter lartësi. Niveli i ujit në këtë zonë ka kaluar një metër dhe duket sikur ky vend ka qenë përherë kështu, ndoshta një moçalishte. Më...

Një shqiptar mbeti i vrarë mbrëmjen e kësaj të hënë në periferi të Athinës, ndërsa 3 persona u plagosën, mes tyre një grua. Mediat greke, në raportimet paraprake, bëjnë me dije se nga një makinë u lëshua një breshëri plumbash. Ngjarja ndodhi në sheshin Agios Sostis, midis Nea Smyrni dhe...

Grabitje spektakolare e papërfunduar. Kjo ndodhi me dy shqiptarë, të cilët hynë brenda sallonit të shitjes së automjeteve në Virona të Athinës, në Greqi, me synimin për grabitjen e kasafortës. Plani ishte i mirëmenduar dhe siç raporton “Mega”, ata hapën një vrimë në apartamentin ngjitur me dyqanin, duke hyrë në...

Me këngën “Daja” të Bes Kallakut dhe Ermal Fejzullahut, dy shqiptarë që jetojnë në Santa Maria a Monte të Italisë, teksa udhëtonin me një automjet dhe me shpejtësi, përfunduan në një furrë buke. Ata e kanë filmuar aksidentin, teksa njëri prej tyre ishte “live” në “Facebook”, teksa po udhëtonin nga...

Në ditën e dytë të këtij viti banorët e Tiranës vijojnë aktivitetin e zakonshëm. Duket se qytetarët kanë shfrytëzuar pushimet dhe ngritjen e temperaturave, për të shijuar rrezet e diellit. Kodrat e Liqenit Artificial janë më të preferuarat dhe lëvizja aty ishte e madhe, ku urimet për një vit të...

Jeta është një dhuratë e çmuar, por jo çdokush i shijon plotësisht momentet që ajo të ofron. Mijëra njerëz nuk mund të shohin, siç ndodh me 60-vjeçarin Aliko Aliko, të cilin e gjetëm teksa pinte kafe me bashkëshorten, Portokallen, në ditën kur festonte 50-vjetorin. Tek ajo ka mbetur vetëm 5%...

Java e fundit shënoi një ulje të dukshme të përhapjes së COVID-19 në Shqipëri, pavarësisht uljes së temperaturave, çka sipas specialistëve përbënte një rrezik të shtuar për infektimin me SARS CoV-2. Por, cilat janë shkaqet që mund të ketë ndikuar në këtë situatë? Kufizimet u shtuan ndjeshëm një javë më...

Reshjet e borës mbuluan disa zona në veriun e Shqipërisë, ndonëse densiteti mbetet ende i ulët dhe nuk është krijuar ndonjë problem për sa i përket qarkullimit. Bora e rënë gjatë natës në lartësinë mbi 700 m mbi nivelin e detit, në zonat e Mbishkodrës, Pukës dhe Malësisë së Madhe,...

Tre shqiptarë u arrestuan së fundmi nga Policia e Athinës në Greqi, pasi akuzohen për vjedhjen e disa dyqaneve në zonë. Mediat greke bëjnë në dije se në pranga ranë 2 kushërinjtë: 50-vjeçari Fari Meta dhe Adi Meta, 34 vjeç. Ndërkaq, u arrestua edhe 25-vjeçari Panajotis Berisha. Pas një urdhri...

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, përshëndet vendimin e marrë sot nga Këshilli i Lartë Gjyqësor për pranimin e kërkesës së ILD-së për shkarkimin nga detyra të gjyqtarit Markelian Kuqo. Ministrja Gjonaj shprehet se kjo është “Një tjetër provë se sistemi i ri i drejtësisë funksion, që nga kërkesa për hetim...

Disa protesta të njëpasnjëshme u zhvilluan përgjatë ditës së mërkurë në Tiranë, ku të rinjtë shprehën revoltën për vrasjen e 25-vjeçarit, Klodian Rasha nga një efektiv policie. Kulmi i protestës ishte përplasja te Kryeministria. Gurë dhe sende të tjera të forta u hodhën drejt godinës, ndërsa iu vu flaka edhe...

Përmbytjet në autostradë, siç ndodhën vetëm pak vite më parë, apo në zona të tjera të banuara, mund të përsëriten sa herë ka rreshje të dendura. Digat e liqeneve të ndërtuara për tokat bujqësore përbëjnë rrezik të shtuar për shkaktimin e përmbytjeve. Në Shqipëri janë 650 liqene të tilla, 73...

Mbetjet njerëzore që besohet të jenë trupat e dhjetëra shqiptarëve etnikë të vrarë gjatë luftës 1998-99 në Kosovë janë gjetur brenda Serbisë, tha një zyrtar serb të premten.

Një operacion i policisë spanjolle shkatërroi një rrjet kriminal që kultivonte hashash, për ta shpërndarë më pas drejt Europës. Në pranga ranë 30 persona, shqiptarë dhe spanjollë. Grupit iu sekuestruan pasuritë me vlerë 1 milionë e gjysmë euro, 7 automjete luksoze dhe 7 armë zjarri, ku spikat një stilolaps-pistoletë, i...

Urgjenca Kombëtare ka përballuar fluksin e lartë të kërkesave për shërbim mjekësor dhe në mjaft raste pacientët kurohen në kushte shtëpie. Nga nisja e pandemisë, drejt kësaj qendre kanë mbërritur mbi 100 mijë telefonata për Covid-19. Brataj shpjegoi se këtu kryhet koordinimi i shërbimeve, nga marrja e telefonatës dhe deri...

Gjykata e Monzës në Itali dha 3 dënime me burg për personat që morën pjesë në vrasjen dhe më pas murosjen e 42-vjeçarit shqiptar, Astrit Lamaj, ngjarje kjo e ndodhur janarin e vitit 2013. Me 30 vite burg u dënua ish-partnerja e viktimës. Carmela Sciacchitano, 64 vjeçe, siçiliane me banim...

Rindërtimi në Bubq pritet të përfundojë në mars. Shpronësimi u bë shkak për vonesën, por në pranverë, në Bubq do të banojnë mbi 100 familje dhe fëmijët do të kenë shkollën e tyre. Në ditët e sotme, ata zhvillojnë mësimin në Fushë-Krujë. Tërmeti shkatërroi afro 600 banesa në këtë njësi...

Edhe pse kanë kaluar më shumë se 2 javë nga dita kur veliera me 4 shtetas rusë dhe ukrainas, u ndalua në Vlorë dhe mjeti lundrues u bllokua në Triport, ende nuk ka ndonjë përgjigje rreth fatit të shtetasve të huaj. Kapiteni i anijes”, Dmitriy Nikulin, kërkon një zgjidhje.  “Shpresojmë...