Marjo Brakaj

Marjo Brakaj është gazetar “Fact Check” në A2 CNN. Ai është i angazhuar në media prej viti 2018.

Marjo ka përfunduar studimet në nivelin “Bachelor” për “Gazetari dhe Komunikim” dhe studimet në nivelin “Master Shkencor” në drejtimin “Marrëdhënie me Publikun” në Universitetin e Tiranës.

Ai ka punuar në media online dhe televizion si dhe qenë pjesë e disa workshope-ve dhe trajnimeve që kanë në fokus gazetarinë investigative dhe përmirësimin e integritetit të gazetarit.

Bashkëpunimi i tij prej muajit janar me A2 CNN u parapri nga një angazhim në median online “Faktoje.al”me fokus verifikimin e fakteve.

Viti i shkuar ishte i mbarë për ekonominë tonë, por jo edhe për aq për ekonomitë e familjeve shqiptare. Nëse rritja gjatë 2021-shit ishte plot 8.5 për qind, shpenzimet e familjeve u rritën vetëm me 1.3 për qind, nivel ky madje më i ulët edhe se shtrenjtimi i çmimeve. Kjo...

Diku në kufi mes Lushnjës dhe Fierit, në lagunën e Karavastasë, gjenden me mijëra hektarë tokë djerrë, sepse kripësia nuk lejon rritjen e bimëve. Por, guximi gati aventuresk, kombinuar me një sistem të ri kultivimi, po e kthen këtë hapësirë të vdekur në “ar”, duke u dhënë jetë parcelave të...

Ersa, nxënëse në gjimnazin, “Qemal Stafa” në Tiranë, 17-vjeçari italian Jacopo dhe Jostus një i ri me origjinë nga Nigeria, veç moshës, i bashkon edhe pasioni për teknologjinë. Ata janë tre nga më shumë se 27 mijë të rinj nga 50 vende të botës që paralelisht konkurrojnë njëri-tjetrin në maratonën...

Larg pritshmërive të fillimvitit, çmimet e larta po kthejnë përmbys skenarin për zgjerim të konsiderueshëm të ekonomisë së vendit. Të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se rritja ekonomike në harkun e muajve prill-qershor ishte vetëm 2,23 për qind nga gati 6 për qind në periudhën janar-mars të këtij viti....

Turizmi kaloi një sezon të mirë, por nuk duhet të mjaftohemi me kaq. Shqipëria ka një sfidë përpara, për të mos u konsideruar si një destinacion vetëm për verën, por në 365 ditë të vitit.

Turizmi kaloi një sezon të mirë, por nuk duhet të mjaftohemi me kaq. Shqipëria ka një sfidë përpara, për të mos u konsideruar si një destinacion vetëm për verën, por në 365 ditë të vitit. Për ekspertët, qeveria ofron si analizë vetëm shifrat e hyrje-daljeve në kufi, një e dhënë...

Strategjia Kombëtare për Zvogëlimin e Risqeve nga Fatkeqësitë 2023-2030, ato vlerësohen si rreziku kryesor që i kanosen vendit duke lënë pas tërmetet, zjarret në pyje, rrëshqitjet e tokës apo bllokimet nga reshjet e dendura të dëborës e ortekët. Në dokument thuhet gjithashtu se në një pjesë të mirë të rasteve,...

Nga rehabilitimi i digave e argjinaturave te mirëmbajtja e rezervuarve dhe pastrim i kanaleve kulluese. Në pritje të ujit që vërshon duke përmbytur, bashkitë kanë shkyçur arkën duke çelur një seri tenderësh për menaxhimin e situatës. E përkthyer financiarisht, kjo do të thotë domosdoshmërisht më shumë para’ nga arka e...

Punëtorët do të dalin më të humbur nga spiralja e çmimeve. Nën këtë titull, revista “The Economist” paralajmëronte në shkurt se pagat nuk do të mund t’i përgjigjeshin shtrenjtimit të jetesës në rrafsh global. Shtatë muaj më pas, pjesa më e madhe e sektorëve të ekonomisë shqiptare kanë treguar se...

Paratë e vëna në dispozicion për të blerë energji po harxhohen shpejt. Me qëllim garantimin e furnizimit nga Buxheti i Shtetit janë alokuar 8 miliardë lekë të tjera, rreth 69 milionë euro për Korporatën Elektro-energjetike Shqiptare. Në vendimin publikuar në Fletoren Zyrtare argumentohet se qëllimi i këtij fondi është mbulimi...

Bujqësia ka nevojë për një model të ri….zhvillimi i sektorit me të cilin punon e jeton mbi 40 për qind e popullsisë duhet të mundësojë tejkalimin e tradicionales së prapambetur, për të shkuar te e avancuara e frytshme. Dhe kjo sipas ekspertes Esmeralda Ballesha mund të arrihet edhe me ndihmën...

As tre euro për një orë punë. Kaq para’ merr mesatarisht një shqiptar, rrogëtar në shtet apo privat. Kjo shifër është pesë herë më pak se në vendet e Bashkimit Europian e madje më e ulët se edhe në Kosovë, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Bosnje-Hercegovinë apo Serbi. Alma,...

Të gjithë familjet që normalisht në dimër shpenzojnë edhe më shumë se 800 kilovatorë energji, pjesën mbi këtë fashë do ta paguajnë 4 herë më shtrenjtë. Vendimin e shpallur më herët nga qeveria e zyrtarizoi Enti Rregullator i Energjisë (ERE) në mbledhjen e së premtes, pas kërkesës së Furnizuesit të...

Pas marrëveshjes me Italinë në shkurt e takimit të parë me Greqinë në fillim të këtij muaji, Shqipëria bën një tjetër hap në drejtim të njohjes së ndërsjellë të pensioneve edhe me Kroacinë. Nga këto marrëveshje do të përfitojnë gati 1 milionë shqiptarë, 560 mijë prej të cilëve në Itali,...

Zinxhiri i faturave të pashlyera nga bashkitë ndaj kompanive publike e private si apo individëve po vijon të zgjatet. Sipas të dhënave nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë, vlera e detyrimeve të prapambetura të pushtetit vendor në qershor arriti në 7 miliardë lekë, apo 60 milionë euro, duke vijuar trajektoren...

Krizat, pavarësisht llojit, nxisin nevoja dhe shtojnë ndërgjegjësimin. Reagim të ngjashëm po nxit ekspozimi gjithmonë e më i madh i vendit ndaj sulmeve kibernetike. Për të dytin vit me radhë, Akademia e Forcave të Armatosura çel një program të dedikuar studimi mbi Sigurinë kibernetike dhe Mbrojtjen. Të angazhuar në përgatitjen...

Shqipëria nuk ia del dot e vetme ndaj sulmeve kibernetike, madje mund të thuhet se vendi gjendet ende larg arritjes së këtij objektivi. E teksa nga njëra anë mësymjet kibernetike ndaj Iranit po gjunjëzojnë infrastrukturën digjitale, gjetja e rrugëve të shpëtimit është kthyer në synim gati jetik. Nënshkrimi i Protokollit...

Çmimet e larta po rrisin tregtinë, të paktën në një drejtim atë të parave të xhiruara. Në gusht, vlera e mallrave të blera nga jashtë arriti në 80 miliardë lekë, apo rreth 700 milionë euro, shifër kjo 31 për qind më e lartë se në të njëjtin muaj të një...

Ekonomia botërore është në krizë dhe investitorët i kanë kthyer sytë nga vende si Shqipëria. Të dhënat nga Banka e Shqipërisë tregojnë se vlera e investimeve të huaja në gjysmën e parë të vitit arrit në 634 milionë, shifra më e lartë në të paktën dekadën e fundit. Po a...

Megjithëse janë bërë hapa para në drejtim të mbështetjes së ideve që mund të kthehen në biznes, në Shqipëri vetëm 1 në 10 ndërmarrje “Start-Up” arrin të mbijetojë dhe të jetë i qëndrueshëm në treg. Kjo për shkak të klimës së ashpër të një biznesi me vizion të ngushtë, si dhe...

Papunësia në vend, si pasojë edhe emigracionit në shkallë të gjerë ka rënë në nivelet më të ulëta në 3 dekada sipas Institutit të Statistikave, por e kundërta ka ndodhur te gratë. Sipas INSTAT, te gratë dhe vajzat niveli i papunësisë në fund të qershorit arriti në 11.4 për qind,...

Sindikata  e Arsimit të Lartë zhvillon një protestë te fakulteti i Shkencave të Natyrës në kryeqytet, pasi qeveria nuk përfshiu kërkesat e tyre as në paketën e dytë të rezistencës. Përballë fakultetit ndodhen rreth 200 pedagogë të fakultetit dhe dhjetëra të fakulteteve të tjerë, si dhe mbështetës të kauzës.  ...

Kriza e çmimeve po prek edhe tregjet e monedhave digjitale. Pak pas publikimit të raportit nga Byroja e Statistikave të Punës, ku norma e inflacionit në gusht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës arriti rekordin e 8,6 për qind, Bitcoin u ra në gati në 20 mijë dollarë nga mbi...

Qeveritë, partitë politike dhe individë me pozita të veçanta kanë shpenzuar më shumë se 3.6 milionë dollarë në 34 kontrata lobimi në 10 vitet e fundit vetëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Referuar të dhënave nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë pjesa më e madhe e këtyre kontratave janë lidhur...

Nëse rikthimi i shkollës po ju rezulton më i shtrenjtë këtë shtator… kaloni nga “Toptani Shopping Center”. Në morinë e dyqaneve dedikuar të vegjëlve në qendrën tregtare 60 mijë metra katrorë në qendër të Tiranës gjen veshje, çanta e mjetet shkollore që kërkohen në fillim të vitit shkollor… me gjysmën...

Pas goditjes së e-Albania dhe sistemit TIMS, që garanton kontrollin e kufijve, pyetja lind se si mund të mbrohet sektori privat nga sulme të tilla? Vigjilenca kërkohet nga ekspertë të sigurisë kibernetike, në kushtet e asaj që po duket si ofensivë digjitale nga Irani. “Korporatat dhe bizneset që e bazojnë...

Jetesa e një pensionisti është shtrenjtuar 2 herë më shumë se sa ndihma që u dha qeveria në paketën e dytë të rezistencës. Krahasuar me shtatorin e një viti më parë, për bukën, vajin, vezën, mishin e produktet e tjera të konsumit si dhe shërbimet e nevojshme një i moshuar...

“Kemi studentë që i japin përparësi të ushqyerit dhe të shkretët nuk marrin një shishe dhallë apo shishe ujë, ka edhe nga ajo shtresë”, është kjo dëshmia e një shitëseje në një “fast food” të kryeqytetit. Kur të ardhurat mbesin në vendnumëro e qiraja rritet me të paktën dy mijë...

Ndryshe nga sa ndodhi në paketën e parë e cila përfundoi në qershor, pensionistët dhe shtresat e tjera më në nevojë nuk do të marrin 3 mijë lekë çdo muaj. Deri në fund të këtij viti, të moshuarit në fshat do të marrin 600 lekë më tepër, ndërsa ata në...

Fatura 300 milionë euroshe, që Shqipëria pagoi për të blerë energjinë elektrike, do të ishte edhe më e kripur nëse nuk do të ishte për hidrocentralet e vogla private. Të dhënat zyrtare tregojnë se nga 3.64 teravat-orë, energji e prodhuar në total në harkun e muajve janar-qershor, gati 2 teravat-orë,...

Paratë nga Buxheti i Shtetit, të vëna në dispozicion të garantimit të furnizimit me energji nga qeveria po mbarojnë. Nga 28 miliardë lekë në total, 20 prej të cilave për subvencione e 8 për kredi, tanimë 60 për qind e shumës është harxhuar.   Pjesa më e madhe e këtij...

Me të mbaruar gjimnazin, të rinjtë shqiptarë po dynden në dyert e ambasadës gjermane për t’u larguar nga vendi. Por teksa “karta e shanseve” e të shkuarit në Gjermani për të rinjtë e sapo-diplomuar është ndjekja e studimeve universitare, destinacioni i parapëlqyer i shqiptarëve po mendon vetë për pjesën tjetër,...

Gropa te pensionet vijon të thellohet, ndërsa skema mbahet “në këmbë” vetëm falë buxhetit të shtetit. Në këtë përfundim del Kontrolli i Lartë  Shtetit pas një raport-auditi në Institutin e Sigurimeve Shoqërore ku sugjeron ndryshime në sistemin e pensioneve. Një kolonë e dytë e cila detyron bizneset dhe qytetarët të...

Siguria ushqimore në Shqipëri është ende një sfidë e madhe dhe ky test duhet kaluar, veçanërisht pas çeljes së negociatave në korrik. Ajo është një nga barrierat më të mëdha tregtare për eksportet shqiptare e njëherazi përgjegjëse për një sërë të sëmurësh në vend. Nën këto argumente, Ministria e Bujqësisë,...

Nxënësit që duan të ndërrojnë shkollë, duhet të aplikojnë “online” në portalin E-Albania brenda 9 shtatorit. Në të njëjtin portal duhet të aplikojnë edhe prindërit e fëmijëve që ende nuk kanë mbushur 6 vjeç për regjistrimin e tyre në klasën e parë. Pas dy vitesh me maska ditën e parë të shkollës, nxënësit këtë vit të ri arsimor që pritet të nisë në 12 shtator do të paraqiten pas masat kundër Covid-19. Në raste të ndryshimit të vendbanimit, transferimi i nxënësit nga një shkollë në tjetrën do të jetë i hapur përgjatë gjithë vitit dhe të drejtën e aplikimit e ka vetëm personi që ka kujdesin prindëror.

Volumet e transportit të mallrave kanë pësuar sërish rënie. Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave, gjatë muajit korrik, volumi i mallrave të ngarkuara dhe të shkarkuara në porte ishte 334.5 mijë tonë, duke shënuar një rënie prej 28% kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë. Ndërsa për...

As bursat apo përjashtimi nga tarifat, pjesë e përpjekjes së qeverisë për të joshur maturantët drejt 35 degëve të shpallura si “prioritet kombëtar”, nuk kanë dhënë efekt… studentët e rinj vijojnë t’i mbesin besnik profilit të vjetër ekonomik. Nga rreth 21 mijë gjimnazistë të sapodiplomuar në total, gati gjysma e...

Shqiptarët pushuan jashtë këtë sezon turistik veror. Sipas të dhënave nga Instituti i Statistikave, vetëm në korrik nga vendi dolën mbi 550 mijë qytetarë, duke shënuar kështu një rekord të ri. Po çfarë i ka shtyrë shqiptarët këtë verë që të largohen nga vendi dhe cilat kanë qenë destinacionet kryesore?...

Mutacionet BA 4 dhe BA 5 të variantit Omicron të koronavirusit kanë prekur Shqipërinë, ashtu siç në fakt dyshohej që në shtimin e ndjeshëm të infektimeve në qershor. Konfirmimi ka ardhur nga laboratori i referencës në Gjermani në të cilin u dërguan më herët rreth 230 mostra të dyshuara. Me...

Në një kohë që kriminaliteti te grupmosha e të miturve po rritet, qeveria do të akordojë një fond shtesë për trajtimin e garantimin e të drejtave të tyre. Sipas draft-strategjisë së re të hartuar nga Ministria e Drejtësisë janë 20 milionë dollarë që do të jepen, nga të cilat 16...

Luhatja e temperaturave prej mesit të gushtit dhe prezenca e Covid-19, kombinuar me virozat në qarkullim, kanë rritur ndjeshëm sëmundjet tek të vegjlit. “Duke iu referuar viteve në këtë periudhë, nuk kemi pasur këtë lloj ngarkese te fëmijët. Ka shtim të rasteve. Më shkojnë edhe 30 vizita në ditë”, shprehet...

Europa, përfshirë Shqipërinë gjenden përballë e thatësirës më të ashpër në 500 vite, kriza e çmimeve të energjisë në bursa do të vijojë ndaj shtetet duhet të lëvizin shpejt në drejtim të gjetjes së burimeve alternative të elektricitetit. Janë këto paralajmërimet dhe rekomandimet që vijnë nga Observatori Global për Thatësirën...

Nisur nga ky vit mësimor që pritet të nisë më 12 shtator, institucionet arsimore do të kenë edhe një detyrë më shumë, të parandalojnë braktisjen e shkollës. Në udhëzimin e përgatitur nga Ministria e Arsimit, shkollat në vend ngarkohen me detyrën e monitorimit dhe bashkëveprimit me institucionet e tjera për të...

Shqipëria po shndërrohet në shtëpinë e të huajve. Në një kohë që vendi përballet me valë të njëpasnjëshme largimesh, numri i të huajve që kanë gjetur “parajsën e jetës e punës” këtu arriti në gati 15 mijë vitin e shkuar, duke u rritur me 2 mijë në harkun e 5...

Megjithëse Leku është monedha zyrtare, shqiptarët po e përdorin euron thuajse sa paraja vendase. Sipas raportit të fundit të Bankës së Shqipërisë mbi monitorimin e procesit të deeuroizimit, deri në gjysmën e parë të vitit depozitat në euro pësuan rritje të ndjeshme me vitet paraardhëse. Ecuri të ngjashme rezulton të...

Eksporti i mallrave nga Shqipëria drejt vendeve të tjera u ngadalësua në korrik, por tkurrja nuk përfshiu të gjithë sektorët. Prodhimi dhe shitja e veshjeve dhe këpucëve madje njohu rritje me mbi 6 për qind duek u listuar në krye të kontribuuesve kryesorë te eksportet. Në këtë rritje tregojnë përfaqësues...

Ndonëse deri më tani kanë shkrumbuar më pak hapësirë të gjelbër se vitin e shkuar, flakët në Shqipëri kanë shkaktuar një dëm ekonomik sa 2-fishi i vlerës së “Paketës së rezistencës” që qeveria dha për tre muaj për shtresat më në nevojë. Kosto e ripyllëzimit dhe degradimit të tokës, vlera...

Pandemia, lufta e së fundi shtrenjtimi i jetesës po i shtyjnë shqiptarët që të investojnë në skemat private të pensioneve për të “pleqëruar me dinjitet”. Sipas të dhënave nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, numri i anëtarëve në skemën e pensioneve vullnetare arriti në 35 mijë e 70 anëtarë në qershor,...

Lufta në Ukrainë dhe kriza e çmimeve po ndryshojnë gjeografinë e tregtisë së jashtme të Shqipërisë. Turqia është kthyer në vendin kryesor nga i cili Shqipëria importon më shumë mallra duke zëvendësuar kështu Italinë që tradicionalisht që ka mbajtur këtë pozicion. Rusia, që deri vitin e shkuar mbante pozicionin e...

Pjesa më e madhe e tyre janë 15, 16 apo 17 vjeç, kryesisht nxënës në gjimnaze. Duhet të jenë në “tokën e premtuar” para se siç atje cilësohen, të jenë “maxhorenë”. Janë më shumë se 10 mijë fëmijë shqiptarë që nën motivacionin, “nuk kemi familje dhe të afërm se ku...

Të dhënat nga Enti Rregullator i Energjisë tregojnë se në gusht, vlera e kamat-vonesave si pasojë e mos-pagimit në kohë të faturave të energjisë elektrike nga familjet shqiptare arriti në 45.2 miliardë lekë. Ndonëse në rënie krahasuar me vitet paraardhëse, detyrimet e prapambetura mbesin të larta ndërsa qytetarët po vuajnë...

Me gjithë zhbllokimin e eksporteve të grurit nga Ukraina, konsumatorët do të vijojnë të paguajnë shtrenjtë për bukën. Aktualisht çmimi për një ton në bursë ka arritur në 300 deri në 350 euro toni nga 400 apo 450 në muajt e parë të luftës. Kjo shifër është ndjeshëm më e...

Jep me një dorë e merr me tjetrën. Nga gati 391 milionë euro të parashikuara në fillimin të vitit, buxheti për arsimin u ul në 375 milionë në mars, ndërsa me rishikimin e fundit qeveria e rriti në 385 milionë euro. Duke përllogaritur buxhetin total me numrin e popullsisë, Shqipëria...

Kriza demografike si pasojë e emigracionit endemik po reflektohet me ritme të shpejta te sistemi arsimor në vend. Nga rreth 25 mijë maturantë 4 vite më parë, numri i të sapo-diplomuarve që aplikuan për të ndjekur studimet e larta pas mbylljes së procesit të përzgjedhjes së degëve në formularin A2...

Nga 1 shtatori do të nisin aplikimet e fermerëve që do të mbjellin grurë, për të përfituar fondin prej 30 mijë lekë për hektarë.

Nga 1 shtatori do të nisin aplikimet e fermerëve që do të mbjellin grurë, për të përfituar fondin prej 30 mijë lekë për hektarë. Përballë kostos së rritur të prodhimit nga çmimi i lartë i imputeve, por edhe bllokimit të importit të grurit nga lufta në Ukrainë, Ministria e Bujqësisë...

Çdo ditë, më shumë se 740 mijë automjete lëvizin në rrugët e Shqipërisë, të shtrira në rreth 18 mijë kilometra. Pjesa më e madhe e tyre djegin naftë, rreth 20 për qind benzinë dhe pjesa tjetër punojnë me gaz apo energji elektrike. Thënë ndryshe, pjesa më e madhe e aktivitet...

Shqipërisë po i shtohet me ritme një sektor i ri, ai i “start-up”. Aktorë nga tregu i sipërmarrjeve rishtare e novatore thonë se ky ekosistem mund të shërbejë si gur themeli i kalimit të ekonomisë nga e prapambetur, në të avancuar digjitale.

Shqipërisë po i shtohet me ritme një sektor i ri, ai i “start-up”. Aktorë nga tregu i sipërmarrjeve rishtare e novatore thonë se ky ekosistem mund të shërbejë si gur themeli i kalimit të ekonomisë nga e prapambetur, në të avancuar digjitale. Institucioni i cili ka marrë peshën më të...

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon një ecuri të zymtë për ekonominë botërore. Në raportin e fundit, FMN-ja thekson se rritja e ekonomisë globale po ngadalësohet dhe perspektivat për një rikuperim të shpejtë janë të zymta. Rritja e ekonomisë botërore pritet të ngadalësohet nga 6.1% që ishte vitin e kaluar në 3.2%...