Marsela Karapanço

REPORTER/PRESENTER

Marsela Karapanço është reportere politike në televizionin A2.

Ajo ndjek zhvillimet në kampin mazhoritar, qeverinë, aktivitetet e kryeministrisë, Partinë Socialistë, komisionet parlamentare, përfaqësinë diplomatike të SHBA në Tiranë.

Ajo ka mbuluar Live seancat parlamentare, protestat e opozitës jashtë parlamentit,
kongreset e PS-së, Samitin e Liderëve të Ballkanit Perëndimor në Berlin me
kancelaren Angela Merkel, mbledhjet e Parlamentit dhe Komisionit Europian
në Bruksel, Konferencën e donatorëve “Together for Albania” në Bruksel
për tërmetin e 26 nëntorit, të gjitha mbledhjet e Shengenit Ballkanik,
si dhe shumë zhvillime të tjera politike.

Karapanço ka nisur punën si gazetare në vitin 2009 në gazetën “Tirana Ime”.
Në vitet 2011-2014 ka punuar si gazetare, folëse lajmesh dhe drejtuese emisioni
në Radio Shqiptare (RASH). Në vitet 2014-2018 ka punuar si reportere politike
dhe folëse lajmesh në TV NEWS24.

Prej shtatorit 2018, ajo i është bashkuar ekipit të A2, ku vijon punën e
saj si reportere politike.

Rama, vizitë zyrtare në Turqi me ftesë të Erdogan

17:15 • 05 Janar 2021

Rama, vizitë zyrtare në Turqi me ftesë të Erdogan

Kryeministri Edi Rama nis të mërkurën një vizitë dyditore në Turqi. Burime për A2 bëjnë të ditur se vizita do të realizohet me ftesë të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan. Vizita e fundit e kryeministrit Rama në Turqi, ku u takua edhe me Erdogan, ishte...

Lexo lajmin e plotë

Projekti i Vlorës, Rama: Prej nëntorit, Ilir Meta ka bllokuar marrjen e fondeve

15:13 • 04 Janar 2021

Projekti i Vlorës, Rama: Prej nëntorit, Ilir Meta ka bllokuar marrjen e fondeve

Shiu nuk e ndali kryeministrin Rama që të inspektojë nga afër kantieret e hapura në Vlorë. Nga zgjatimi i Lungomares, kryebashkiaku Dritan Leli bëri të ditur shqetësimin e tij, për një bllokim nga presidenti Ilir Meta të projektit për rrugën pas ujit të ftohtë deri...

Lexo lajmin e plotë

Presidenca shqiptare e OSBE-së për 2020

17:06 • 31 Dhjetor 2020

Presidenca shqiptare e OSBE-së për 2020

Edi Rama ndërroi disa kostume gjatë 2020-ës, atë të Kryeministrit, ministrit të Jashtëm, por edhe të kreut të Presidencës së radhës së OSBE-së. Edhe pse Gent Cakajt i besoi shumë kompetenca, diçka e mbajti edhe për vete. 2020 do te shenonte nje vit te rendesishem...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:53 • 30 Dhjetor 2020
Rama njofton marrëveshjen me Pfizer: I papranueshëm diferencimi i BE-së për Ballkanin
Java e Integritetit në Shqipëri

17:10 • 19 Dhjetor 2020

Java e Integritetit në Shqipëri

Respektimi i integritetit në punë, në institucionet publike, është detyrim ligjor. ICC Albania organizoi Javën e Integritetit në Shqipëri, që synon rritjen e ndërgjegjësimit dhe promovimin e sjelljes etike, transparencës, llogaridhënies, përgjegjshmërisë në biznes dhe përpjekjet e ndërmarra prej aktorëve të ndryshëm në luftën kundër...

Lexo lajmin e plotë

E-wallet, 36 shërbime nga posta shqiptare online, Rama: Zerojmë ryshfetet

17:02 • 18 Dhjetor 2020

E-wallet, 36 shërbime nga posta shqiptare online, Rama: Zerojmë ryshfetet

Postën shqiptare mund ta kesh edhe në celularin tënd. E- wallet është aplikacioni më i ri online falas, ku mund të marrësh shërbime që më herët ofroheshin në sportelet e postës shqiptare, si pagesa e gjobave, faturave të energjisë elektrike, të ujit, apo edhe transferta...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:32 • 15 Dhjetor 2020
Pensioni për familjen Rasha, Rama shpjegon pse VKM-ja e cilëson ngjarjen “aksidentale”
Linja e interkonjeksionit Shqipëri-Kosovë, Rama: Serbia vuri veton, u mundësua falë Shengenit Ballkanik

12:56 • 14 Dhjetor 2020

Linja e interkonjeksionit Shqipëri-Kosovë, Rama: Serbia vuri veton, u mundësua falë Shengenit Ballkanik

U desh shtypja e vetëm një butoni, që Shqipëria e Kosova të vënë në jetë linjën e re të përbashkët të interkonjeksionit, për të këmbyer energjinë elektrike, por për të mbërritur te ky moment u deshën 10 vjet pritje. Rrallëherë, Rama mund të bjerë në...

Lexo lajmin e plotë

Pasuesi i Lleshajt, Rama takim me Ruçin

15:46 • 11 Dhjetor 2020

Pasuesi i Lleshajt, Rama takim me Ruçin

Edi Rama po kërkon një emër. Karrigia e lënë bosh nga ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, duhet zëvendësuar, por kryeministri këtë herë nuk ofroi asnjë suprizë. Mesditën e kësaj të premteje, ai i shkoi kryeparlametarit Gramoz Ruçi në zyrë, një prej figurave më të vjetra...

Lexo lajmin e plotë

Vota e emigrantëve, Balla: Zvarritje politike, por nuk ka pengesa legjislative

16:17 • 02 Dhjetor 2020

Vota e emigrantëve, Balla: Zvarritje politike, por nuk ka pengesa legjislative

Socialistët e kërkonin votën e emigrantëve që kur ishin në opozitë, por pas 2 mandatesh qeverisjeje, mundësimi i saj është ende në pikëpyetje. Pavarësisht zvarritjeve politike, numri dy i PS, shpreson që më 25 prillin e ardhshëm, kjo të realizohet. I pyetur nga A2, lidhur...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:34 • 23 Nëntor 2020
Akuzat Rama-Basha, distancohet Meta: Vëmendja, te mjekët
Pas thirrjes së BE, ambasadorët rikthejnë presionin mbi institucionet: Plotësoni Gjykatën Kushtetuese

11:13 • 20 Nëntor 2020

Pas thirrjes së BE, ambasadorët rikthejnë presionin mbi institucionet: Plotësoni Gjykatën Kushtetuese

Gjykata Kushtetuese mban ende peng karrigen ku Shqipëria duhet të ulet për mbledhjen e përbashkët ndërqeveritare me Brukselin, për nisjen zyrtare të negociatave të anëtarësimit. Në një intervistë për “Deutsche Welle”, ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, nxit institucionet të shfrytëzojnë kohën e...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:19 • 19 Nëntor 2020
Parku i ri fotovoltaik i Spitallës, hapet gara ndërkombëtare
Rama ”merr” prapë drejtimin. Kryeministri u kthehet mbledhjeve të qeverisë, deri sot firmoste Braçe

17:19 • 18 Nëntor 2020

Rama ”merr” prapë drejtimin. Kryeministri u kthehet mbledhjeve të qeverisë, deri sot firmoste Braçe

Duket se kryeministri Edi Rama nuk është prej atyre eprorëve që u jep kënaqësi firma e tij në akte apo dokumenta të ndryshme. Madje, ajo mungon edhe në vendime qeverie apo ligje të rëndësishme në mandatin e parë dhe të dytë. Por, mungesat e kryeministrit...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:11 • 10 Nëntor 2020
Samiti i Sofjes, Bregu: Nuk ka “viktima”, vetëm fitues nga bashkëpunimi rajonal
Shqipëria dhe Serbia, memorandum për lëvizjen e lirë, Rama: Do të na ndihmojë të njohim njëri-tjetrin më mirë

13:59 • 09 Nëntor 2020

Shqipëria dhe Serbia, memorandum për lëvizjen e lirë, Rama: Do të na ndihmojë të njohim njëri-tjetrin më mirë

Shqipëria dhe Serbia  nënshkruajnë online memorandumin për lëvizjen e lirë në kuadër të Minishengenit ballkanik, si dhe për situatën e COVID. Takimi online u mirëprit nga Maqedonia e Veriut. Sipas marrëveshjes, tashmë lëvizja për qytetarët e dy vendeve do të bëhet vetëm me ID. Kryeministri...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:39 • 06 Nëntor 2020
Debati për rindërtimin e “Samiut” dhe reagimi i delegacionit të BE-së
Video
16:26 • 05 Nëntor 2020
Projektbuxheti, Rama: Po rindërtojmë me ritme të jashtëzakonshme
Video
19:18 • 04 Nëntor 2020
Takimi me “Urdhrin e Farmacistëve”, Basha: Duhet rimbursim për ilaçet ndaj Covid-19
Rindërtimi një vit nga tërmeti, Rama: Na vonoi pandemia dhe procedurat e donatorëve

16:26 • 03 Nëntor 2020

Rindërtimi një vit nga tërmeti, Rama: Na vonoi pandemia dhe procedurat e donatorëve

1324 familje vijojnë të jenë në çadra, ndërkohë që 34 miliardë lekë nga buxheti i shtetit janë vendosur për rindërtimin. Në bashkitë e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit, qeveria ka objektiv që deri në pranverën e ardhshme, të dorëzojë çelësat për mbi 2500 banesa...

Lexo lajmin e plotë

Hiqet penaliteti, Lleshaj: Vetëdeklarimi për adresat të bëhet në mënyrë të vullnetshme

17:05 • 22 Tetor 2020

Hiqet penaliteti, Lleshaj: Vetëdeklarimi për adresat të bëhet në mënyrë të vullnetshme

Heqja e gjobës prej 10 mijë lekësh të reja për kë nuk ka deklaruar transferimin e vendbanimit, sipas opozitës në Parlament, fsheh llogaritje elektorale të mazhorancës socialiste. Ndërsa ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i lexon këto akuza si alibi të pakicës për të justifikuar rezultatin...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet në PD, Kryesia merr listën e 326 kandidatëve nga faza e parë

14:03 • 22 Tetor 2020

Zgjedhjet në PD, Kryesia merr listën e 326 kandidatëve nga faza e parë

Burime nga PD bëjnë me dije, për A2, se Komisioni i Vlerësimit në Partinë Demokratike i ka dërguar Kryesisë listën me emrat e kandidatëve për deputetë, e përbërë nga 326 kandidatë, dalë nga procesi zgjedhor që u krye në të gjithë vendin. Në fazën e...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:45 • 21 Tetor 2020
Rama: Me 4 aeroporte hyjmë në një epokë të re, ndikim edhe për Kosovën
Video
20:16 • 20 Tetor 2020
Shqipëria dhe Greqia do të zgjidhin “detin” në Gjykatën e Hagës
Soreca: Keqardhje që Kodi kaloi pa miratimin e Këshillit Politik

11:52 • 09 Tetor 2020

Soreca: Keqardhje që Kodi kaloi pa miratimin e Këshillit Politik

Kreu i diplomacisë europiane në Tiranë, Luigi Soreca ndau rekomandimet e raportit të Komisionit Europian me Këshillin Kombëtar të Integrimit. Shqetësimit të tij për miratimin pa konsensus të Kodit zgjedhor, iu bashkua dhe ai i presidencës.  “Na vjen vërtet keq që ndryshimet kushtetuese dhe ato...

Lexo lajmin e plotë

Kodi Zgjedhor, Rama:  Kuvendi do të miratojë ndryshimet. S’jam më shërbëtor i Bashës

23:29 • 04 Tetor 2020

Kodi Zgjedhor, Rama: Kuvendi do të miratojë ndryshimet. S’jam më shërbëtor i Bashës

“Do të votohet nesër në Parlament”. Sipas llogarive të Edi Ramës, të hënën mazhoranca do të ketë të paktën 3/5 e votave për të ndryshuar ligjin elektoral. Bindjen e mbështet te përulësia, sipas tij, që shumica i ka treguar opozitës jashtëparlamentare, por fjalën e fundit...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:48 • 02 Tetor 2020
Ambasadë në Jerusalem? Rama për kërkesën e Trump: Është çështje e jona
Video
19:36 • 02 Tetor 2020
“Bashkë pa kufi”, mbledhja e 6 e dy qeverive, Rama-Hoti firmosin 14 marrëveshje
Ministri i Kosovës braktisi foton e përbashkët: Rama doli nga protokolli

18:56 • 02 Tetor 2020

Ministri i Kosovës braktisi foton e përbashkët: Rama doli nga protokolli

Burime nga qeveria e Kosovës për A2 bëjnë të ditur se ministri për Ekonominë dhe Ambientin, Blerim Kuçi, bojkotoi foton e përbashkët në përfundim të konferencës së mbledhjes së dy qeverive. Arsyeja e tij është se Rama doli totalisht nga protokolli dhe e mbajti konferencën...

Lexo lajmin e plotë

Mbledhjet Shqipëri-Kosovë 2014-2020, rrugëtimi i firmëtarëve nga Prizreni në Tiranë

22:10 • 01 Tetor 2020

Mbledhjet Shqipëri-Kosovë 2014-2020, rrugëtimi i firmëtarëve nga Prizreni në Tiranë

U desh të kalonin 136 vjet nga Lidhja e Prizrenit që shqiptarët të kuvendonin përsëri të bashkuar, në Prizren edhe këtë herë. Më 11 janar 2014, qeveritë e dy shteteve shqiptare në rajon, Shqipërisë dhe Kosovën, zhvilluan mbledhjen e parë të përbashkët. Edi Rama është...

Lexo lajmin e plotë

Mbledhja Shqipëri-Kosovë, Barbullushi: 14 marrëveshje të reja, vlerësim për të kaluarat

20:33 • 01 Tetor 2020

Mbledhja Shqipëri-Kosovë, Barbullushi: 14 marrëveshje të reja, vlerësim për të kaluarat

“Bashkë pa kufij, në një rajon pa kufij.” Kjo është motoja që do të ulë në tryezë dy qeveritë shqiptare të premten. Në Pallatin e Kongreseve, po i jepet dora e fundit rregullimeve të hollit ku do të jetë mbledhja, e zhvendosur nga Shkodra në...

Lexo lajmin e plotë

Rama i pakënaqur nga shtabi elektoral, kërkon përmirësim të shërbimeve

15:17 • 28 Shtator 2020

Rama i pakënaqur nga shtabi elektoral, kërkon përmirësim të shërbimeve

Edi Rama nuk është i kënaqur. Mbledhja e shtabit elektoral të Partisë Socialiste është shoqëruar me kritika të forta për drejtuesit politikë. Kryesocialistin e shqetësojnë shërbimet ndaj qytetarit për të cilat vijon të kërkojë përmirësim. Te qytetarët kërkon të shikojë edhe njerëzit e tij, të...

Lexo lajmin e plotë

Projekti i ri “Vlora Park”, Rama: Do rrisim pagat, zgjedhjet e ardhshme i fitojmë ne

20:00 • 25 Shtator 2020

Projekti i ri “Vlora Park”, Rama: Do rrisim pagat, zgjedhjet e ardhshme i fitojmë ne

Zerimin e tatim-fitimit për biznesin e vogël, rritjen e pagave për mjekët dhe mësuesit, Edi Rama nuk i quan premtime elektorale. Kryeministri thotë se tani janë mundësuar kushtet për t’i realizuar ato.  “Ne do të vazhdojmë punën. Këto që thashë, nuk kanë lidhje me faktin...

Lexo lajmin e plotë

Rindërtimi, Veliaj: Kemi 359 kantiere, miratojmë edhe 250 të fundit

15:45 • 25 Shtator 2020

Rindërtimi, Veliaj: Kemi 359 kantiere, miratojmë edhe 250 të fundit

Shtëpia e familjes Behari në Dajt është një nga 359 kantieret e hapura që pas tërmetit të 26 nëntorit. Kryeministri Edi Rama dhe kreu i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, panë nga afër punimet e banesës së re që pritet të jetë gati brenda pak...

Lexo lajmin e plotë

Zv.kryeministrja e Kosovës për A2: Shqipëri – Kosovë, rishikim i marrëveshjeve të mbetura në letër

11:11 • 24 Shtator 2020

Zv.kryeministrja e Kosovës për A2: Shqipëri – Kosovë, rishikim i marrëveshjeve të mbetura në letër

Mbledhja e radhës së dy qeverive Shqipëri-Kosovë në Shkodër të premten, do të risjellë në tryezën e përbashkët edhe marrëveshje të mbartura, që kërkojnë ndërhyrje të tjera për të marrë jetë. Në një intervistë për A2, zv. kryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj Halimaj, thotë se...

Lexo lajmin e plotë

Paketa anti-shpifje, PS garanton presidentin: Asnjë draft pa ndërkombëtarët

14:50 • 23 Shtator 2020

Paketa anti-shpifje, PS garanton presidentin: Asnjë draft pa ndërkombëtarët

Shqetësimeve ndërkombëtare edhe atyre të brendshme mbi paketën anti-shpifje iu ka dhënë zë edhe Presidenti i Republikës, që e çoi çështjen në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit. Ilda Zhulali, Këshilltare për Integrimin Evropian, pranë Presidencës, kërkoi që opinion i Venecias të respektohet dhe procesi...

Lexo lajmin e plotë

PS, përfundon mbledhja e shtabit. Rama paralajmëron valë shkarkimesh

18:45 • 21 Shtator 2020

PS, përfundon mbledhja e shtabit. Rama paralajmëron valë shkarkimesh

Ka përfunduar mbledhja e shtabit elektoral të Partisë Socialiste. Burime për A2 nga mbledhja thanë se në fokus të takimit kanë qenë drejtorët e drejtorive publike. Kryeministri Edi Rama është treguar i ashpër me drejtuesit e qarqeve, duke paralajmëruar valë shkarkimesh në radhët e drejtorëve....

Lexo lajmin e plotë

“Dialogu është zgjidhja”, Rama: Shembulli më i mirë është marrëveshja Greqi-Maqedoni e Veriut

10:31 • 16 Shtator 2020

“Dialogu është zgjidhja”, Rama: Shembulli më i mirë është marrëveshja Greqi-Maqedoni e Veriut

Mosmarrëveshjet zgjidhen me dialog. Ky është mesazhi që kryeministri shqiptar Edi Rama përcolli nga forumi i “The Economist” në Athinë. Për ta ilustruar, shembullin e gjeti shumë pranë Shqipërisë, duke iu referuar arritjes së marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut. “Ne nuk kemi një...

Lexo lajmin e plotë

Rama agjendë të ngjeshur, Ankara, Athinë dhe Berlin

14:38 • 11 Shtator 2020

Rama agjendë të ngjeshur, Ankara, Athinë dhe Berlin

Këtë të premte, kryeministri Edi Rama udhëtoi drejt Turqisë. Dy burime të ndryshme thanë për A2 se vizita 24-orëshe do të jetë informale, por nuk përjashtohet edhe një takim me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan. Vizita e Ramës në Turqi dhe takimi i tij me...

Lexo lajmin e plotë

Agjencia e Kontrollit të Barnave, Rama: Dyfishojmë numrin e analizave, barnat 30% më pak

11:41 • 10 Shtator 2020

Agjencia e Kontrollit të Barnave, Rama: Dyfishojmë numrin e analizave, barnat 30% më pak

Shëndetësia ishte një nga shtyllat e fushatës së kryeministrit Rama për mandatin e dytë qeverisës. Në muajt e fundit të tij, kryeministri Edi Rama përuroi qendrën e re të kontrollit të barnave, modernizimi i së cilës sipas tij, ka rritur ndjeshëm cilësinë dhe kapacitetet e...

Lexo lajmin e plotë

Ndryshimet në qeveri, Beqaj: 7 muaj para zgjedhjeve sjellin boshllëqe

17:07 • 08 Shtator 2020

Ndryshimet në qeveri, Beqaj: 7 muaj para zgjedhjeve sjellin boshllëqe

Pjatë e re, gjellë e vjetër. Pak surpriza duket se do të priten nga Kryesia e re e socialistëve, duke mbajtur në shumicën e saj figurat ekzistuese. Pandemia e ka futur në ngërç Selinë Rozë për mbajtjen e Asamblesë Kombëtare zgjedhore, që, sipas sekretarit organizativ...

Lexo lajmin e plotë

Aplikimi për KQZ-në e re, dorëzohen kandidaturat e para në Kuvend

13:57 • 07 Shtator 2020

Aplikimi për KQZ-në e re, dorëzohen kandidaturat e para në Kuvend

Pranë Kuvendit kanë mbërritur aplikimet e para për vendet vakante për KQZ-në e re që pritet të formohet pas ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Burimet për A2 bëjnë me dije se Naim Mëcalla, profesor i asociuar, doktor i shkencave juridike ka aplikuar për të gjitha vendet vakante...

Lexo lajmin e plotë

Strazimiri: Faturën e re të ‘Aktor’ do e paguajnë shqiptarët, 44 milionë euro dëmshpërblim

19:40 • 06 Shtator 2020

Strazimiri: Faturën e re të ‘Aktor’ do e paguajnë shqiptarët, 44 milionë euro dëmshpërblim

Partia Demokratike akuzon qeverinë se do të rëndojë xhepat e shqiptarëve me dëmshpërblimet që duhet të paguajë për humbjen në arbitrazh me kompaninë që do ndërtonte rrugën Tiranë-Elbasan. Nga selia blu, ish-deputeti Gent Strazimiri tha se shkak për këtë padi, u be favorizimi për miqtë...

Lexo lajmin e plotë

Presidenti Ilir Meta cakton datën e zgjedhjeve

17:01 • 06 Shtator 2020

Presidenti Ilir Meta cakton datën e zgjedhjeve

Të dielën e 25 prillit, shqiptarët do t’i drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur Parlamentin e ri me një mandat 4-vjeçar. Pas konsultimeve me liderët politikë, Presidenti Ilir Meta ka zgjedhur të mesmen e artë, një datë të ndërmjetme mes datës më të afërt,...

Lexo lajmin e plotë

Strazimiri: Edi Rama gjobit shqiptarët me 44 milionë euro për interes të mikut të tij dhe të Taulant Ballës

15:39 • 06 Shtator 2020

Strazimiri: Edi Rama gjobit shqiptarët me 44 milionë euro për interes të mikut të tij dhe të Taulant Ballës

Partia Demokratike akuzon qeverinë se do të rëndojë xhepat e shqiptarëve me dëmshpërblimet që duhet të paguajë për humbjen në Arbitrazh me kompaninë që do të ndërtonte rrugën Tiranë-Elbasan. Nga Selia Blu, ish-deputeti Gent Strazimiri tha se shkak për këtë padi u bë favorizimi për...

Lexo lajmin e plotë

Analistët: Fokusi, te fushata. Devijim vëmendjeje nga problemet

09:25 • 04 Shtator 2020

Analistët: Fokusi, te fushata. Devijim vëmendjeje nga problemet

Sezoni i ri politik i ka lënë në tryezë politikës detyra të mbartura, si implementimi i Marrëveshjes së 5 Qershorit apo edhe zbatimi i ndryshimeve kushtetuese. Nga ana tjetër, janë detyrimet ndaj qytetarëve. Analistët mendojnë se në strategjinë e re të liderëve politikë po synohet...

Lexo lajmin e plotë

Politika te qytetarët, analistët: Fokusi te fushata, devijim vëmendjeje nga problemet

10:52 • 04 Shtator 2020

Politika te qytetarët, analistët: Fokusi te fushata, devijim vëmendjeje nga problemet

Sezoni i ri politik u ka lënë në tryezë politikës detyra të mbartura, si implementimi i marrëveshjes së 5 qershorit apo edhe zbatimi i ndryshimeve kushtetuese. Nga ana tjetër, janë detyrimet ndaj qytetarëve. Analistët mendojnë se në strategjinë e re të liderëve politikë, po synohet...

Lexo lajmin e plotë

Video
11:13 • 02 Shtator 2020
PS “teston” veten. Rama: Shtator-janar, baza votim për punët e kryera
Video
14:40 • 21 Gusht 2020
Asambleja e PS, mbledhja brenda javës së parë të shtatorit
Kriza në Bjellorusi, Rama: Në Minsk, OSBE nuk shkon për “selfie” në protestë

10:41 • 21 Gusht 2020

Kriza në Bjellorusi, Rama: Në Minsk, OSBE nuk shkon për “selfie” në protestë

Kryeministri Edi Rama, njëherazi edhe drejtuesi i presidencës së radhës së OSBE-së ka reaguar pas deklaratave të ish-deputetit Genc Pollo, se Rama nuk ka kredencialet e duhura për t’i ofruar dialog dhe zgjidhje situatës në Bjellorusi. “Në Minsk, OSBE nuk shkon për selfie në protestë,...

Lexo lajmin e plotë

20 mijë firma për referendumet, Kume: Politika ka frikë prej tyre

16:18 • 20 Gusht 2020

20 mijë firma për referendumet, Kume: Politika ka frikë prej tyre

Me aprovimin e dhënë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Kristaq Kume ka nisur tashmë të mbledhë 20 mijë firmat e nevojshme për t’i propozuar Kuvendit një projektligj të ri për referendumet. Ish-kreu i KQZ është i mendimit se qytetarëve nuk i duhet mohuar e drejta...

Lexo lajmin e plotë

76-vjetori i Meidanit, urimi i Ramës: Shqipërisë i mungon sot normaliteti i tij presidencial

12:27 • 17 Gusht 2020

76-vjetori i Meidanit, urimi i Ramës: Shqipërisë i mungon sot normaliteti i tij presidencial

Në përvjetorin e lindjes së Rexhep Meidanit, kryeministri Edi Rama përcolli dy mesazhe. I pari, i dukshëm ndër rreshta, ishte urimi për 76-vjetorin e lindjes: “Duke e uruar profesorin në këtë ditë të shënuar të jetës së tij, uroj me gjithë zemër që normaliteti i virtytshëm...

Lexo lajmin e plotë

Beqaj: Masat nuk janë respektuar, të mbyllen baret në plazh

10:06 • 17 Gusht 2020

Beqaj: Masat nuk janë respektuar, të mbyllen baret në plazh

Qeveria duhet të përgatisë një strategji të re kundër Covid-19 dhe mbyllje të bareve në bregdet. Kjo është ajo çka Ilir Beqaj do të bënte po të ishte sërish në krye të Ministrisë së Shëndetësisë. Ish-ministri thotë në një intervistë për A2 se shifrat janë...

Lexo lajmin e plotë

“4 rajonet”, Beqaj zbulon modelin e kryeqendrave të rajoneve

16:50 • 14 Gusht 2020

“4 rajonet”, Beqaj zbulon modelin e kryeqendrave të rajoneve

Socialistët nuk heqin dorë. Jo vetëm që mbrojnë ligjin për kohezionin dhe zhvillimin e rajoneve që presidenti Meta e ktheu për rishqyrtim, por shkojnë edhe me tej. Pavarësisht se nuk janë parashikuar në ligj, cilat do të jenë 4 rajonet, mazhoranca duket se do të...

Lexo lajmin e plotë

Viti i ri shkollor, ekspertët: Bashkëjetesë e re me virusin, shkollat duhen hapur

11:35 • 10 Gusht 2020

Viti i ri shkollor, ekspertët: Bashkëjetesë e re me virusin, shkollat duhen hapur

Mesi i shtatorit, ne kushte normale do të duhet t’i gjejë nxënësit të ulur në bankat e shkollës. Por të diktuar nga pandemia, ka ende paqartësi për zgjidhjen që do të ndiqet për vitin arsimor edhe pse në këtë komunikim të Ministres së Arsimit u...

Lexo lajmin e plotë

Kriza ekonomike, Braçe: Nuk kemi faj që në fund të mandatit na ra pandemia

13:52 • 09 Gusht 2020

Kriza ekonomike, Braçe: Nuk kemi faj që në fund të mandatit na ra pandemia

Socialistët nuk mundën të përmbushnin të gjitha ambiciet që i kishin vënë vetes si synim për mbylljen e sesionit parlamentar. Një ndër nismat e qeverisë që u lançua po në kulmin e pandemisë, nga vetë kreu i qeverisë, ishte dhe ajo për legalizimin e kanabisit...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:20 • 29 Korrik 2020
24 orë nga ndryshimet kushtetuese, Balla-Bashës: Do të votohen, njësoj si ndryshimet në Kod
A2 zbardh detaje nga takimi mes Ramës dhe ambasadorëve Kim e Soreca

11:40 • 27 Korrik 2020

A2 zbardh detaje nga takimi mes Ramës dhe ambasadorëve Kim e Soreca

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim dhe ambasadori i BE-së, Luigi Soreca u takuan me kryeministrin Rama sot për rreth një orë. Burime diplomatike bëjnë të ditur se ambasadorët falenderuan Ramën për udhëheqësinë e tij në sigurimin e miratimit të marrëveshjes së...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:35 • 26 Korrik 2020
Gjiknuri: Ndryshimi kushtetues nuk përjashton listën e hapur 100%
Vjen i “nxehti” politik, seanca parlamentare nga “Meta” te ndryshimet kushtetuese

10:12 • 27 Korrik 2020

Vjen i “nxehti” politik, seanca parlamentare nga “Meta” te ndryshimet kushtetuese

Java e fundit e korrikut do të sjellë “të nxehtin afrikan” edhe në politikë, me 3 seanca plenare brenda 4 ditëve që shënojnë dhe fundin e këtij sesioni parlamentar. E para është të hënën paradite dhe në rend të ditës do të jetë miratimi i...

Lexo lajmin e plotë