Marsela Karapanço

Marsela Karapanço është reportere politike në televizionin A2.

Ajo ndjek zhvillimet në kampin mazhoritar, qeverinë, aktivitetet e kryeministrisë, Partinë Socialistë, komisionet parlamentare, përfaqësinë diplomatike të SHBA në Tiranë.

Ajo ka mbuluar Live seancat parlamentare, protestat e opozitës jashtë parlamentit,
kongreset e PS-së, Samitin e Liderëve të Ballkanit Perëndimor në Berlin me
kancelaren Angela Merkel, mbledhjet e Parlamentit dhe Komisionit Europian
në Bruksel, Konferencën e donatorëve “Together for Albania” në Bruksel
për tërmetin e 26 nëntorit, të gjitha mbledhjet e Shengenit Ballkanik,
si dhe shumë zhvillime të tjera politike.

Karapanço ka nisur punën si gazetare në vitin 2009 në gazetën “Tirana Ime”.
Në vitet 2011-2014 ka punuar si gazetare, folëse lajmesh dhe drejtuese emisioni
në Radio Shqiptare (RASH). Në vitet 2014-2018 ka punuar si reportere politike
dhe folëse lajmesh në TV NEWS24.

Prej shtatorit 2018, ajo i është bashkuar ekipit të A2, ku vijon punën e
saj si reportere politike.

Kryeministri Edi Rama nis të mërkurën një vizitë dyditore në Turqi. Burime për A2 bëjnë të ditur se vizita do të realizohet me ftesë të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan. Vizita e fundit e kryeministrit Rama në Turqi, ku u takua edhe me Erdogan, ishte në muajin shtator të vitit...

Shiu nuk e ndali kryeministrin Rama që të inspektojë nga afër kantieret e hapura në Vlorë. Nga zgjatimi i Lungomares, kryebashkiaku Dritan Leli bëri të ditur shqetësimin e tij, për një bllokim nga presidenti Ilir Meta të projektit për rrugën pas ujit të ftohtë deri në Orikum. Rama, që deri...

Edi Rama ndërroi disa kostume gjatë 2020-ës, atë të Kryeministrit, ministrit të Jashtëm, por edhe të kreut të Presidencës së radhës së OSBE-së. Edhe pse Gent Cakajt i besoi shumë kompetenca, diçka e mbajti edhe për vete. 2020 do te shenonte nje vit te rendesishem per Shqiperine ne sferen nderkombetare....

Kryeministri Edi Rama njofton arritjen e marrëveshjes me Pfizer për të nisur vaksinimin, në janar.

Respektimi i integritetit në punë, në institucionet publike, është detyrim ligjor. ICC Albania organizoi Javën e Integritetit në Shqipëri, që synon rritjen e ndërgjegjësimit dhe promovimin e sjelljes etike, transparencës, llogaridhënies, përgjegjshmërisë në biznes dhe përpjekjet e ndërmarra prej aktorëve të ndryshëm në luftën kundër korrupsionit. Një aktivitet, i realizuar...

Postën shqiptare mund ta kesh edhe në celularin tënd. E- wallet është aplikacioni më i ri online falas, ku mund të marrësh shërbime që më herët ofroheshin në sportelet e postës shqiptare, si pagesa e gjobave, faturave të energjisë elektrike, të ujit, apo edhe transferta parash brenda vendit në kohë...

A2 pyeti kryeministrin Rama përse vendimi i qeverisë që trajton me pension familjen Rasha, e cilëson aksidentale humbjen e jetës së 25-vjeçarit.

U desh shtypja e vetëm një butoni, që Shqipëria e Kosova të vënë në jetë linjën e re të përbashkët të interkonjeksionit, për të këmbyer energjinë elektrike, por për të mbërritur te ky moment u deshën 10 vjet pritje. Rrallëherë, Rama mund të bjerë në një mendje me paraardhësin e...

Edi Rama po kërkon një emër. Karrigia e lënë bosh nga ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, duhet zëvendësuar, por kryeministri këtë herë nuk ofroi asnjë suprizë. Mesditën e kësaj të premteje, ai i shkoi kryeparlametarit Gramoz Ruçi në zyrë, një prej figurave më të vjetra të Partisë Socialiste, për t’u...

Socialistët e kërkonin votën e emigrantëve që kur ishin në opozitë, por pas 2 mandatesh qeverisjeje, mundësimi i saj është ende në pikëpyetje. Pavarësisht zvarritjeve politike, numri dy i PS, shpreson që më 25 prillin e ardhshëm, kjo të realizohet. I pyetur nga A2, lidhur me një tjetër detyrim që...

Gjykata Kushtetuese mban ende peng karrigen ku Shqipëria duhet të ulet për mbledhjen e përbashkët ndërqeveritare me Brukselin, për nisjen zyrtare të negociatave të anëtarësimit. Në një intervistë për “Deutsche Welle”, ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, nxit institucionet të shfrytëzojnë kohën e presidencës gjermane për kthimin në...

Kryeministri Edi Rama njofton të tjera projekte për Durrësin

Duket se kryeministri Edi Rama nuk është prej atyre eprorëve që u jep kënaqësi firma e tij në akte apo dokumenta të ndryshme. Madje, ajo mungon edhe në vendime qeverie apo ligje të rëndësishme në mandatin e parë dhe të dytë. Por, mungesat e kryeministrit janë shtuar ndjeshëm ndërsa po...

Në Samitin e Sofjes që po mbahet online, mori pjesë edhe Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal Majlinda Bregu. Për A2, ajo zbuloi përfitimet që kanë vendet e rajonit nga tregu i përbashkët rajonal, që nga reduktimi i tarifave të roaming e deri te lëvizja e lirë e qytetarëve me ID.

Shqipëria dhe Serbia  nënshkruajnë online memorandumin për lëvizjen e lirë në kuadër të Minishengenit ballkanik, si dhe për situatën e COVID. Takimi online u mirëprit nga Maqedonia e Veriut. Sipas marrëveshjes, tashmë lëvizja për qytetarët e dy vendeve do të bëhet vetëm me ID. Kryeministri Edi Rama, komentoi marrëveshjen duke...

Ndërsa vijon përballja për ekonominë mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, fokusuar tek rindërtimi dhe menaxhimi i pandemisë, një betejë tjetër po zhvillohet këto ditë mes dy ish-shokëve të klasës së gjimnazit “Sami Frashëri”. Ky gjimnaz duhet të rindërtohet, por ndërsa kryebashkiaku Erion Veliaj thotë se po punohet, demokratët, përmes Jorida Tabakut, pretendojnë të kundërtën. Debati ka provokuar një reagim edhe të delegacionit të Bashkimit Europian.

Në parlament diskutohet sot në parim projektbuxheti për vitin 2021. Ministrja e Financave, Anila Denaj, mbrojti buxhetin dhe kërkoi votën e deputetëve, për atë që e quajti buxhetin e përmirësimit të ekonomisë shqiptare.

Lulzim Basha, kreu i Partisë Demokratike, ka dëgjuar nga afër shqetësimet e farmacistëve në kohën e Covid-19.

1324 familje vijojnë të jenë në çadra, ndërkohë që 34 miliardë lekë nga buxheti i shtetit janë vendosur për rindërtimin. Në bashkitë e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit, qeveria ka objektiv që deri në pranverën e ardhshme, të dorëzojë çelësat për mbi 2500 banesa individuale, ndërsa janë projektuar 4800...

Heqja e gjobës prej 10 mijë lekësh të reja për kë nuk ka deklaruar transferimin e vendbanimit, sipas opozitës në Parlament, fsheh llogaritje elektorale të mazhorancës socialiste. Ndërsa ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i lexon këto akuza si alibi të pakicës për të justifikuar rezultatin e ardhshëm elektoral.  “Heqja e...

Burime nga PD bëjnë me dije, për A2, se Komisioni i Vlerësimit në Partinë Demokratike i ka dërguar Kryesisë listën me emrat e kandidatëve për deputetë, e përbërë nga 326 kandidatë, dalë nga procesi zgjedhor që u krye në të gjithë vendin. Në fazën e parë ishin rreth 500 kandidatë...

Në komunikimin e përjavshëm për ekonominë, kryeministri Rama u rikthye të flasë për çështjen e aeroporteve.

Në konferencën e përbashkët për shtyp me ministrin e Jashtëm të Greqisë, Niko Dendias, kryeministri Rama u shpreh se është rënë dakord që çështja e detit të trajtohet në instancat ndërkombëtare.

Kreu i diplomacisë europiane në Tiranë, Luigi Soreca ndau rekomandimet e raportit të Komisionit Europian me Këshillin Kombëtar të Integrimit. Shqetësimit të tij për miratimin pa konsensus të Kodit zgjedhor, iu bashkua dhe ai i presidencës.  “Na vjen vërtet keq që ndryshimet kushtetuese dhe ato të Kodit, u miratuan pa...

“Do të votohet nesër në Parlament”. Sipas llogarive të Edi Ramës, të hënën mazhoranca do të ketë të paktën 3/5 e votave për të ndryshuar ligjin elektoral. Bindjen e mbështet te përulësia, sipas tij, që shumica i ka treguar opozitës jashtëparlamentare, por fjalën e fundit e thotë Kuvendi.  “Shumica që...

Kryeministri Rama e quajti një çështje të Shqipërisë spostimin e Ambasadës në Jerusalem, që iu kërkua nga Presidenti amerikan Donald Trump në letrën dërguar kreut të qeverisë.

Shqipëria dhe Kosova janë angazhuar për të çuar përpara bashkëpunimin dypalësh përmes Shengenit Ballkanik. Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, kryeministrat Rama dhe Hoti firmosën 14 marrëveshje, ndërsa objektiv madhor mbetet fshirja e kufirit administrativ mes dy vendeve tona.

Burime nga qeveria e Kosovës për A2 bëjnë të ditur se ministri për Ekonominë dhe Ambientin, Blerim Kuçi, bojkotoi foton e përbashkët në përfundim të konferencës së mbledhjes së dy qeverive. Arsyeja e tij është se Rama doli totalisht nga protokolli dhe e mbajti konferencën më gjatë se sa ishte...

U desh të kalonin 136 vjet nga Lidhja e Prizrenit që shqiptarët të kuvendonin përsëri të bashkuar, në Prizren edhe këtë herë. Më 11 janar 2014, qeveritë e dy shteteve shqiptare në rajon, Shqipërisë dhe Kosovën, zhvilluan mbledhjen e parë të përbashkët. Edi Rama është firmëtari i të gjitha marrëveshjeve...

“Bashkë pa kufij, në një rajon pa kufij.” Kjo është motoja që do të ulë në tryezë dy qeveritë shqiptare të premten. Në Pallatin e Kongreseve, po i jepet dora e fundit rregullimeve të hollit ku do të jetë mbledhja, e zhvendosur nga Shkodra në Tiranë, për shkak të hapësirës...

Edi Rama nuk është i kënaqur. Mbledhja e shtabit elektoral të Partisë Socialiste është shoqëruar me kritika të forta për drejtuesit politikë. Kryesocialistin e shqetësojnë shërbimet ndaj qytetarit për të cilat vijon të kërkojë përmirësim. Te qytetarët kërkon të shikojë edhe njerëzit e tij, të cilët mësohet se i ka...

Zerimin e tatim-fitimit për biznesin e vogël, rritjen e pagave për mjekët dhe mësuesit, Edi Rama nuk i quan premtime elektorale. Kryeministri thotë se tani janë mundësuar kushtet për t’i realizuar ato.  “Ne do të vazhdojmë punën. Këto që thashë, nuk kanë lidhje me faktin që kemi zgjedhje vitin e...

Shtëpia e familjes Behari në Dajt është një nga 359 kantieret e hapura që pas tërmetit të 26 nëntorit. Kryeministri Edi Rama dhe kreu i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, panë nga afër punimet e banesës së re që pritet të jetë gati brenda pak javëve. Veliaj siguroi Ramën se...

Mbledhja e radhës së dy qeverive Shqipëri-Kosovë në Shkodër të premten, do të risjellë në tryezën e përbashkët edhe marrëveshje të mbartura, që kërkojnë ndërhyrje të tjera për të marrë jetë. Në një intervistë për A2, zv. kryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj Halimaj, thotë se një prej tyre është ajo...

Shqetësimeve ndërkombëtare edhe atyre të brendshme mbi paketën anti-shpifje iu ka dhënë zë edhe Presidenti i Republikës, që e çoi çështjen në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit. Ilda Zhulali, Këshilltare për Integrimin Evropian, pranë Presidencës, kërkoi që opinion i Venecias të respektohet dhe procesi të jetë transparent. “Mendoj se...

Ka përfunduar mbledhja e shtabit elektoral të Partisë Socialiste. Burime për A2 nga mbledhja thanë se në fokus të takimit kanë qenë drejtorët e drejtorive publike. Kryeministri Edi Rama është treguar i ashpër me drejtuesit e qarqeve, duke paralajmëruar valë shkarkimesh në radhët e drejtorëve. “Largimi apo qëndrimi i drejtorëve...

Mosmarrëveshjet zgjidhen me dialog. Ky është mesazhi që kryeministri shqiptar Edi Rama përcolli nga forumi i “The Economist” në Athinë. Për ta ilustruar, shembullin e gjeti shumë pranë Shqipërisë, duke iu referuar arritjes së marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut. “Ne nuk kemi një alternativë tjetër, e vetmja është...

Këtë të premte, kryeministri Edi Rama udhëtoi drejt Turqisë. Dy burime të ndryshme thanë për A2 se vizita 24-orëshe do të jetë informale, por nuk përjashtohet edhe një takim me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan. Vizita e Ramës në Turqi dhe takimi i tij me Erdogan vjen në një moment...

Shëndetësia ishte një nga shtyllat e fushatës së kryeministrit Rama për mandatin e dytë qeverisës. Në muajt e fundit të tij, kryeministri Edi Rama përuroi qendrën e re të kontrollit të barnave, modernizimi i së cilës sipas tij, ka rritur ndjeshëm cilësinë dhe kapacitetet e analizave.  “Totali i analizave që...

Pjatë e re, gjellë e vjetër. Pak surpriza duket se do të priten nga Kryesia e re e socialistëve, duke mbajtur në shumicën e saj figurat ekzistuese. Pandemia e ka futur në ngërç Selinë Rozë për mbajtjen e Asamblesë Kombëtare zgjedhore, që, sipas sekretarit organizativ Arben Pëlllumbi, po kujdeset të...

Pranë Kuvendit kanë mbërritur aplikimet e para për vendet vakante për KQZ-në e re që pritet të formohet pas ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Burimet për A2 bëjnë me dije se Naim Mëcalla, profesor i asociuar, doktor i shkencave juridike ka aplikuar për të gjitha vendet vakante në KQZ. Kandidatura e dytë...

Partia Demokratike akuzon qeverinë se do të rëndojë xhepat e shqiptarëve me dëmshpërblimet që duhet të paguajë për humbjen në arbitrazh me kompaninë që do ndërtonte rrugën Tiranë-Elbasan. Nga selia blu, ish-deputeti Gent Strazimiri tha se shkak për këtë padi, u be favorizimi për miqtë e Taulant Ballës. “Gjykata e...

Të dielën e 25 prillit, shqiptarët do t’i drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur Parlamentin e ri me një mandat 4-vjeçar. Pas konsultimeve me liderët politikë, Presidenti Ilir Meta ka zgjedhur të mesmen e artë, një datë të ndërmjetme mes datës më të afërt, që u kërkua nga opozita...

Partia Demokratike akuzon qeverinë se do të rëndojë xhepat e shqiptarëve me dëmshpërblimet që duhet të paguajë për humbjen në Arbitrazh me kompaninë që do të ndërtonte rrugën Tiranë-Elbasan. Nga Selia Blu, ish-deputeti Gent Strazimiri tha se shkak për këtë padi u bë favorizimi për miqtë e Taulant Ballës. “44...

Sezoni i ri politik i ka lënë në tryezë politikës detyra të mbartura, si implementimi i Marrëveshjes së 5 Qershorit apo edhe zbatimi i ndryshimeve kushtetuese. Nga ana tjetër, janë detyrimet ndaj qytetarëve. Analistët mendojnë se në strategjinë e re të liderëve politikë po synohet shpërqendrimi i vëmendjes nga elektorati,...

Sezoni i ri politik u ka lënë në tryezë politikës detyra të mbartura, si implementimi i marrëveshjes së 5 qershorit apo edhe zbatimi i ndryshimeve kushtetuese. Nga ana tjetër, janë detyrimet ndaj qytetarëve. Analistët mendojnë se në strategjinë e re të liderëve politikë, po synohet shpërqendrimi i vëmendjes nga elektorati,...

Socialistët kanë kaluar 6 muaj pa rinovuar organet e reja drejtuese. Pandemia është bërë shkak për mosmbledhjen fizikisht të Asamblesë Kombëtare. Por, sezoni i ri politik duket se do të jetë edhe koha e duhur, sipas Selisë Rozë, për të rifreskuar organet drejtuese.

Kryeministri Edi Rama, njëherazi edhe drejtuesi i presidencës së radhës së OSBE-së ka reaguar pas deklaratave të ish-deputetit Genc Pollo, se Rama nuk ka kredencialet e duhura për t’i ofruar dialog dhe zgjidhje situatës në Bjellorusi. “Në Minsk, OSBE nuk shkon për selfie në protestë, po për të komunikuar me...

Me aprovimin e dhënë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Kristaq Kume ka nisur tashmë të mbledhë 20 mijë firmat e nevojshme për t’i propozuar Kuvendit një projektligj të ri për referendumet. Ish-kreu i KQZ është i mendimit se qytetarëve nuk i duhet mohuar e drejta për të dhënë direkt mendimin...

Në përvjetorin e lindjes së Rexhep Meidanit, kryeministri Edi Rama përcolli dy mesazhe. I pari, i dukshëm ndër rreshta, ishte urimi për 76-vjetorin e lindjes: “Duke e uruar profesorin në këtë ditë të shënuar të jetës së tij, uroj me gjithë zemër që normaliteti i virtytshëm institucional e intelektual që ai...

Qeveria duhet të përgatisë një strategji të re kundër Covid-19 dhe mbyllje të bareve në bregdet. Kjo është ajo çka Ilir Beqaj do të bënte po të ishte sërish në krye të Ministrisë së Shëndetësisë. Ish-ministri thotë në një intervistë për A2 se shifrat janë rritur, por hedh poshtë akuzat...

Socialistët nuk heqin dorë. Jo vetëm që mbrojnë ligjin për kohezionin dhe zhvillimin e rajoneve që presidenti Meta e ktheu për rishqyrtim, por shkojnë edhe me tej. Pavarësisht se nuk janë parashikuar në ligj, cilat do të jenë 4 rajonet, mazhoranca duket se do të ndjekë të njëjtin model me...

Mesi i shtatorit, ne kushte normale do të duhet t’i gjejë nxënësit të ulur në bankat e shkollës. Por të diktuar nga pandemia, ka ende paqartësi për zgjidhjen që do të ndiqet për vitin arsimor edhe pse në këtë komunikim të Ministres së Arsimit u paralajmëruara se po përgatiteshin për...

Socialistët nuk mundën të përmbushnin të gjitha ambiciet që i kishin vënë vetes si synim për mbylljen e sesionit parlamentar. Një ndër nismat e qeverisë që u lançua po në kulmin e pandemisë, nga vetë kreu i qeverisë, ishte dhe ajo për legalizimin e kanabisit mjekësor. Nga zhurma e madhe...

Më pak se 24 orë nga seanca që do të vulosë ndryshimet kushtetuese, numri dy i socialistëve, Taulant Balla i ka bërë thirrje Lulzim Bashës që të reflektojë dhe të pranojë ndryshimet.

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim dhe ambasadori i BE-së, Luigi Soreca u takuan me kryeministrin Rama sot për rreth një orë. Burime diplomatike bëjnë të ditur se ambasadorët falenderuan Ramën për udhëheqësinë e tij në sigurimin e miratimit të marrëveshjes së 5 qershorit dhe mirëpritën vazhdimin...

Përfaqësuesi i Partisë Socialiste në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri, me anë të një postimi të gjatë në Facebook shpalosi sfidat që ai mendon se duhen adresuar pas hapjes së listave të kandidatëve.

Java e fundit e korrikut do të sjellë “të nxehtin afrikan” edhe në politikë, me 3 seanca plenare brenda 4 ditëve që shënojnë dhe fundin e këtij sesioni parlamentar. E para është të hënën paradite dhe në rend të ditës do të jetë miratimi i raportit përfundimtar të komisionit hetimor...