Merita Haklaj

Kryetari i Partisë Republikane, njëherazi ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i ftuar në “Intervistë” me Merita Haklajn, në A2 CNN, foli edhe për ndikimin rus dhe atë kinez në rajonin e Ballkanit.

Kryetari i Partisë Republikane, njëherazi ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i ftuar në “Intervistë” me Merita Haklajn, në A2 CNN, foli edhe për ndikimin rus dhe atë kinez në rajonin e Ballkanit. Sipas Mediut, është e nevojshme që të shikojmë se si ne mund të frenojmë një inteferencë, penetrim të...

Kryetari i Partisë Republikane, njëherazi ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i ftuar në “Intervistë” me Merita Haklajn, në A2 CNN, foli në lidhje me mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, gjë të cilën tha se e vlerëson pozitivisht, pasi vendit i duhet një strukturë e posaçme që bën analizën e duhur përsa i përket çështjeve të sigurisë, për t’i dhënë mundësinë qeverisë, lidershipit që të marrë vendimet e duhura në këtë drejtim.

Kryetari i Partisë Republikane, njëherazi ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i ftuar në “Intervistë” me Merita Haklajn, në A2 CNN, foli në lidhje me mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, gjë të cilën tha se e vlerëson pozitivisht, pasi vendit i duhet një strukturë e posaçme që bën analizën e...

Në një “Intervistë me Merita Haklaj” në “A2CNN”, ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, foli edhe për marrëdhënien mes Kryeministrit Rama dhe ambasadores së SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim. Topalli e quajti një sjellje ndryshe atë të Ramës ndaj Kim, teksa përmendi dy ngjarje që ndodhën së fundmi në vendin tonë, së pari...

Në një “Intervistë me Merita Haklaj” në “A2CNN”, ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, u pyet në lidhje me garën në Bashkinë e Shkodrës për zgjedhjet lokale. Teksa foli për deklaratën e Damian Gjiknurit, i cili së fundmi u shpreh se PS do të marrë 40 bashki, Topalli u shpreh se paska ndryshuar...

Demokratët përmbyllën të dielën procesin e primareve. Me votën e mbi 55 mijë anëtarëve dhe simpatizantëve përcaktohen kandidatët e opozitës për zgjedhjet vendore të 14 majit. Në pjesën më të madhe të bashkive procesi është finalizuar. Përveç Shkodrës, me Bardh Spahinë, Elbasanit me Luçiano Boçin dhe Kukësit me Admir Sinamatin,...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi pas braktisjes së institucioneve të Kosovës nga komuniteti serb dhe zyrtarë të Listës Serbe, se qytetarët nuk kanë nevojë të brengosen për situatën në veri. Sipas tij, do të dështojnë përpjekjet e Beogradit për destabilizimin e Kosovës. “Nuk e dimë ne tash se çfarë...

Pas kthimit nga SHBA-ja, kryeministri Albin Kurti iu është drejtuar serbëve të Kosovës me gjuhën e tyre, duke iu shpjeguar arsyet e vendimit të marrë që hyn në fuqi nga gushti për reciprocitetin e letërnjoftimeve dhe targave të automjeteve.

Kryeministri Edi Rama thotë se e ka të lehtë se ku ta çojë peshoren e besimit, tek Ilir Meta që mohon dhe akuzon apo tek autoriteti i dosjeve që është i bindur se ish-presidenti është shtetasi I.M i dalë në dosjet e Sigurimit të Shtetit. Madje, Rama thotë se vetë...

Të kesh një diplomë gjimnazi apo universitare ka baraz apo më pak gjasa të gjesh një punë se dikush tjetër që ka vetëm 8 apo 9 klasë shkollë. Sipas të dhënave nga Instituti i Statistikave, vitin e shkuar niveli i papunësisë te personat me arsimin të lartë ishte 10.5 për...

Përmes një letre publikuar në gazetën malazeze “Dan”, kryeministri Edi Rama, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zaev, ftuan Kosovën, Malin e Zi dhe Bosnje – Hercegovinën të bëhen pjesë e Open Balkan, që konsiderojnë si vizion për tejkalimin e pengesave sociale, ekonomike dhe tregtare...

Sfida e mandatit te tretë është uji 24 orë në vend. Një shembull se kjo do të nodhë, kryeministri Edi Rama tha se është ujësjellësi i Krujës, ujin e të cilit nuk e menduan të mos e pijnë edhe në të njëjtën grykë shisheje kandidatët e Qarkut të Durrësit, kryeministri dhe ministrja Milva Ekonomi.

Sfida e mandatit te tretë është uji 24 orë në vend. Një shembull se kjo do të nodhë, kryeministri Edi Rama tha se është ujësjellësi i Krujës, ujin e të cilit nuk e menduan të mos e pijnë edhe në të njëjtën grykë shisheje kandidatët e Qarkut të Durrësit, kryeministri...

Ministrja e Bujqësisë, Milva Ekonomi, u bëri thirrje drejtuesve të njësive administrative të Tiranës të nxisin dhe të ndihmojnë fermerët për aplikimin online, në mënyrë që të përfitojnë kartën e karburantit falas. Ajo sqaroi edhe një herë procedurën që një fermer duhet të ndjekë në ”E-Albania”.

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në Facebook pas letrës së ambasadës franceze kundër deklaratës së kreut të qeverisë shqiptare se Ballkani është lënë pas dorë nga BE për çështjen e vaksinës.

Ndërron jetë në moshën 59-vjeçare, Marko Bello. Ish-ministri dhe ish-deputeti socialist, së fundmi anëtar i Këshillit shqiptar të ambasadorëve, ishte shtruar në një spital në Turqi prej 23 ditësh, por nuk mundi të fitonte betejën me koronavirusin. ”Sa shumë dhimbje nga kjo ikje e parakohshme e një miku, bashkëpunëtori, kolegu,...

Ndryshimet Kushtetuese dhe Kodi Zgjedhor ndryshuan në një kohë ekstremisht të shpejtë, në kundërshtim me rregullat më demokratike të bërjes së ligjit, thuhet në draftin paraprak të Komisionit të Venecias. Dhe për këtë, ekspertët nuk janë bindur as nga argumenti i kryeministrit se nxitimi u bë për shkak të pandemisë....

Komisioni i Venecias nuk ka dhënë një mendim mbi kushtetutshmërinë e ndryshimeve kushtetuese të 5 tetorit, kryer nga mazhoranca në bashkëpunim me deputetët e opozitës parlamentare. Sipas tij, kjo i takon Gjykatës Kushtetuese për t’u bërë. Por, ka thënë se këto ndryshime kushtetuese “u bënë ekstremisht me nxitim”. Në draft-opinionin...

Në një intervistë në A2, ish-kryeministri Sali Berisha komentoi edhe lëvizjen e re politike të ish-kryetares së Kuvendit, Jozefina Topalli.

Kuksin kryeministri e gjeti me vetem 1-3 e popullisë, sipas Lulzim Bashës. Pjesa tjetër është larguar pikërisht nga politikat diskriminuese dhe varfëria e 7 viteve qeverisje të Ramës, akuzon kryedemokrati. Akuzat për shpërdorim të parave që duhet të shkonin për pandeminë, nuk munguan as këtë të shtunë. Ikja e Edi...

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, u thirr në interpelancë për problemet në burgje, por zgjodhi të bëjë një ekspoze të asaj që e quajti reformim rrënjësor të sistemit. Grevën që përfshiu 4 burgje të vendit, Gjonaj e kaloi më një fjali dhe pranoi probleme vetëm në një burg. Deputeti Maliqi,...

Edhe pranojnë të martohen me ne, edhe nuk duan të na flasin. Me këtë logjikë kontradiktore e lexon kryeministri Rama hezitimin e Bashkimit Europian për t’u ulur në tryezën ndërqeveritare për të hapur kapitujt e negociatave të anëtarësimit. Duke mohuar të ketë krim shqiptar të organizuar në Europë, kryeministri kritikoi...

Tre dorëshkrime të Nënë Terezës, përfshi një letër e cila vjen për herë të parë në origjinal për sytë e publikut, u ekspozuan në përvjetorin e shenjtërimit të saj në COD, nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave dhe Agjencia për Dialog dhe Bashkëqeverisje. Letra që ekspozohet për herë të parë...

Greqia ka zbuluar masat e reja për të gjithë ata persona që dëshirojnë të udhëtojnë drejt këtij vendi për pushime apo arsye të tjera. Pasagjerët që mbërrijnë në këtë shtet të Bashkimit Europian me avion, mjet lundrues apo nga pikat kufitare tokësore, do të duhet të plotësojnë një formular të...

Pasditen e së premtes opozita parlamentare kishte shënuar një kthesë nga mesdita, teksa mbështeti vetëm rishikimin e Kushtetutës për listat e hapura të kandidatëve për deputetë dhe u tërhoq nga amendamenti për heqjen e koalicioneve dhe ai për vendosjen e pragut elektoral prej 5% për hyrjen në Kuvend. Por ndryshe...

Kryetari i Partisë Demoratike, Lulzim Basha, u takua me drejtuesit e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Tiranë, lidhur me gjendjen e ekonomisë pas pandemisë Covid-19 dhe për alternativat e demokratëve për rimëkëmbjen e ekonomisë shqiptare. Basha thotë se përfaqësia e lartë e Dhomës së Tregtisë është e shqetësuar se dy...

Platforma e Ilir Metës me 14 pika, e propozuar më 8 prill është pasuar me deklarimin e 9 majit të kryeministrit Rama në konferencën për shtyp me ambasadorin e BE-së, Lugi Soreca, se është i gatshëm të ulet në një tryezë për integrimin me Metën dhe liderin e opozitës Lulzim...

Presidenti Ilir Meta ktheu për rishqyrtim në Kuvend ligjin për prokurimet në fushën e mbrojtjes dhe të sigurisë. Sipas tij, disa prej dispozitave që lidhen me shtrirjen e zbatueshmërisë së këtij ligji cenojnë parime të rëndësishme kushtetuese. “Ligji krijon hapësira për përdorimin e procedurave edhe për mallra e shërbime që...

Në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, presidenti Ilir Meta vëren se gjendja e saj në Shqipëri është përkeqësuar në krahasim me disa vite më parë. Ndarja preferenciale e reklamave publike, financimet jotransparente të bizneseve private, kufizimet dhe presionet e drejtpërdrejta apo të tërthorta, janë bërë shkak, sipas presidentit, që...

Partia Demokratike nuk beson se ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, e ka propozim vetjak shkurtimin e pagave dhe pensioneve suplementare. Sipas tij edhe ministrja e Financave nuk bëri refuzim kategorik, kur tha se do të veprojmë në varësi të të ardhurave edhe situatës. “Në këtë mazhorancë të gjithë mendojnë dhe flasin me kokën e Edi Ramës”, tha Spaho. Ndërsa qeveria ka paralajmëruara një rishikim tjetër të buxhetit, Spaho thekson vonesën në aplikimin e dy paketave të para. Lehtësimi i barrës fiskale është ajo që kërkon biznesi dhe rekomandon banka botërore dhe kjo sipas Partisë Demokratike është zgjidhja. “Tatimin mbi fitimin e kemi 15%, do të ishte e udhës të shikohej ulje, ose taksat e këtij viti të shtyheshin për vitin tjetër, ose të anuloheshin”, tha Spaho.

Partia Demokratike nuk beson se ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, e ka propozim vetjak shkurtimin e pagave dhe pensioneve suplementare. Sipas tij edhe ministrja e Financave nuk bëri refuzim kategorik, kur tha se do të veprojmë në varësi të të ardhurave edhe situatës. “Në këtë mazhorancë të gjithë mendojnë dhe...