Mirton Resuli

WEB JOURNALIST

Pas 25 vitesh, bosi “përbindësh” i Cosa Nostra-s shijon sërish lirinë

18:11 • 01 Qershor 2021

Pas 25 vitesh, bosi “përbindësh” i Cosa Nostra-s shijon sërish lirinë

Në qoftë se dhuna dhe krimet e mafies siciliane do të identifikoheshin në një fytyrë, kjo do të ishte patjetër ajo e Giovanni Brusca. Krahu i djathtë i Toto Riinës akuzohet për disa nga vrasjet më të bujshme dhe të tmerrshme të viteve ‘90 në...

Lexo lajmin e plotë

Izrael, drejt fundit epoka e Netanyahu, arrihet marrëveshja midis partive opozitare

18:13 • 01 Qershor 2021

Izrael, drejt fundit epoka e Netanyahu, arrihet marrëveshja midis partive opozitare

Pothuajse në mënyrë të papritur, në mes të tensioneve më të larta prej vitesh në Rripin e Gazës, mund të përfundojë pushteti politik në Izrael i kryeministrit Benjamin Natanyahu. Pak orë më parë, u shpërnda lajmi, më pas i pohuar nga vetë protagonistët politikë, se...

Lexo lajmin e plotë

Paqja midis Armenisë dhe Azerbajxhanit “në fije të perit”, vriten dhe kapen rob ushtarët

18:16 • 01 Qershor 2021

Paqja midis Armenisë dhe Azerbajxhanit “në fije të perit”, vriten dhe kapen rob ushtarët

Paqja midis Azerbajxhanit dhe Armenisë duket më e brishtë se kurrë. Dy vendet e Kaukazit arritën të pushonin në nëntor dyluftimet e ashpra të filluara në shtatorin e kaluar në krahinën e Nagorno-Karabak, por incidentet kohët e fundit po bëhen gjithmonë e më të shpeshta....

Lexo lajmin e plotë

Rusia vë “rrënjë” në Mesdhe, dërgon bombarduesit bërthamorë në Siri

18:16 • 01 Qershor 2021

Rusia vë “rrënjë” në Mesdhe, dërgon bombarduesit bërthamorë në Siri

Rusia ka vendosur përfundimisht të jetë një faktor i përhershëm në Mesdhe, jo vetëm politikisht, por tashmë edhe gjeografikisht. Prej vitesh, veçanërisht pas vitit 2015, ekziston një prani e saj ushtarake në Siri, që ka rezultuar vendimtare në mbajtjen e pushtetit të presidentit Bashar Assad....

Lexo lajmin e plotë

Gjenerali kryen grushtin e dytë të shtetit në një vit, BE kërcënon me sanksione

18:19 • 01 Qershor 2021

Gjenerali kryen grushtin e dytë të shtetit në një vit, BE kërcënon me sanksione

Kur 10 muaj më parë, gjenerali Assimi Goita mori pushtetin duke arrestuar presidentin e zgjedhur të vendit, të zgjedhur nga populli, asnjë nuk u revoltua. Kjo, sepse pushteti i presidentit të shtetit afrikan të Malit, Boubacar Keita, u tregua tejet i korruptuar dhe antidemokratik. Kështu,...

Lexo lajmin e plotë

Dhjetëra viktima nga shpërthimi i vullkanit, qindra shtëpi të mbuluara nga hiri dhe lava

18:20 • 01 Qershor 2021

Dhjetëra viktima nga shpërthimi i vullkanit, qindra shtëpi të mbuluara nga hiri dhe lava

Janë të paktën 31 viktimat e zyrtarizuara deri më tani nga shpërthimi i disa ditëve më parë të vullkanit Nyiragongo në Republikën Demokratike të Kongos, jo larg me kurimin me Ruandën, por shifra duket e përkohshme dhe pritet të rritet në mënyrë domethënëse orë pas...

Lexo lajmin e plotë

Bitcoin pëson rënie befasuese, investitorët kryesorë humbin 25 miliardë dollarë në pak ditë

19:02 • 01 Qershor 2021

Bitcoin pëson rënie befasuese, investitorët kryesorë humbin 25 miliardë dollarë në pak ditë

Për të gjithë ata që mendojnë që kriptovalutat janë e ardhmja e financës botërore, këto janë momente të vështira. Pas një rritje konstante që çoi më të famshmen e tyre, Bitcoin, në pragun e 60 mijë dollarëve, disa vendime dhe konjuktura rrezikojnë të zbehin për...

Lexo lajmin e plotë

Kapi majën e karrierës në moshën 11-vjeçare, ndërron jetë gazetari i ri

18:20 • 01 Qershor 2021

Kapi majën e karrierës në moshën 11-vjeçare, ndërron jetë gazetari i ri

Ka gazetarë ekselentë me dekada karrierë që nuk kanë pasur kurrë mundësi të intervistojnë një president të Shteteve të Bashkuara, jo më dy. Ka të tjerë si Damon Weaver, që këtë e arrijnë në moshën 11-vjeçare. 10 minuta përballë Barack Obamës, me asnjë tjetër përreth...

Lexo lajmin e plotë

“Nuk ka gjermanë dhe europianë të zinj”, jep dorëheqjen politikani pas deklaratave raciste

18:22 • 01 Qershor 2021

“Nuk ka gjermanë dhe europianë të zinj”, jep dorëheqjen politikani pas deklaratave raciste

“Në qoftë se qytetërimi europian nuk dëshiron të shkatërrohet vetëm për të qetësuar komplekset e shoqërisë, herët ose vonë duhet thënë me qartësi, supremacia e bardhë është ok”. Kjo nuk është pjesë e marrë nga libri “Mein Kampf” i shkruar nga Adolf Hitler, por disa...

Lexo lajmin e plotë

Fundi i një epoke për “pionierët” e internetit, shiten kompanitë Yahoo dhe AOL

19:02 • 01 Qershor 2021

Fundi i një epoke për “pionierët” e internetit, shiten kompanitë Yahoo dhe AOL

Bota e informacionit dhe mediave elektronike ndryshon me ritme që do të ishin të paimagjinueshme vetëm 10 vite më parë. Marka që u shndërruan në simbol global të fillimeve të epokës digjitale tashmë luftojnë për mbijetesë, të “shtypura” nga konkurrenca e fortë e viteve të...

Lexo lajmin e plotë

Pse një fabrikë e vetme në Azi po rrezikon gjithë ekonominë botërore

23:17 • 02 Maj 2021

Pse një fabrikë e vetme në Azi po rrezikon gjithë ekonominë botërore

Bota është globalizuar, dhe këtë na e thonë përditë, e lexojmë, studiojmë dhe e marrim si të mirëqenë. Nuk mungojnë edhe shembujt konkretë. Aksidenti i anijes gjigante “Ever Given”, që bllokoi për ditë të tëra kanalin e Suezit në Egjipt, dhe me të një pjesë...

Lexo lajmin e plotë

Ndërroi jetë kryefamiljari, pronarët e Samsung do  paguajnë taksën e trashëgimisë më të lartë të historisë

18:22 • 01 Qershor 2021

Ndërroi jetë kryefamiljari, pronarët e Samsung do paguajnë taksën e trashëgimisë më të lartë të historisë

Parashikohet të jetë taksa e trashëgimisë më e madhe e regjistruar ndonjëherë. Bëhet fjalë rreth 11 miliardë dollarë që duhet të paguajë familja e Lee Kun-Hee, pronarit të gjigantit të teknologjisë Samsung që ndërroi jetë në 25 tetor të vitit të kaluar në moshën 78-vjeçare....

Lexo lajmin e plotë

Shpërthen dhuna në Jerusalem midis palestinezëve dhe grupeve nacionaliste izraelite

18:23 • 01 Qershor 2021

Shpërthen dhuna në Jerusalem midis palestinezëve dhe grupeve nacionaliste izraelite

 Pas një periudhe të një qetësie relative, përplasjet dhe dhuna kanë shpërthyer sërish në Jeruzalem, edhe pse në qytetin e shenjtë për të gjithë religjionet monoteiste, jemi në periudhën e Ramazanit. Përballja u shkaktua nga një paradë e grupit të së djathtës ekstreme izraelite Lehava,...

Lexo lajmin e plotë

Vrau George Floyd, juria vendosi: Polici shpallet fajtor për të gjithë akuzat

18:23 • 01 Qershor 2021

Vrau George Floyd, juria vendosi: Polici shpallet fajtor për të gjithë akuzat

Derek Chauvin, efektivi i policisë 45-vjeçar që akuzohet si autor i vrasjes së afro-amerikanit George Floyd në Mineapolis në majin e vitit të kaluar, u dënua për të tre akuzat ndaj tij. Juria ishte e përbërë nga 5 meshkuj dhe 7 femra, dhe debatoi për...

Lexo lajmin e plotë

Në Indi 250 mijë raste në ditë, fajin kryesor mund ta këtë ceremonia fetare

18:24 • 01 Qershor 2021

Në Indi 250 mijë raste në ditë, fajin kryesor mund ta këtë ceremonia fetare

Për shumë muaj gjatë pandemisë së koronavirusit, shteti gjigant i Indisë ishte shndërruar në një mister. Duke marrë parasysh popullsinë e saj prej 1 miliard e 350 milionë banorë, shifrat në vendin aziatik kanë qenë relativisht të ulëta gjatë gjithë dimrit, por në prill gjerat...

Lexo lajmin e plotë

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së: Rusia po përqendron 150 mijë ushtarë në kufirin me Ukrainën

18:24 • 01 Qershor 2021

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së: Rusia po përqendron 150 mijë ushtarë në kufirin me Ukrainën

Rreth 150 mijë ushtarë po grumbullohen në kufirin midis Rusisë dhe Ukrainës, në një rritje tensioni që mund të shndërrojë atë zonë në një fushëbetejë me pasoja të pakontrollueshme. Shifrën nuk e deklaruan burime lokale, por vetë përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët...

Lexo lajmin e plotë

Japonia do të hedhë në det ujërat radioaktive të Fukushimës, protesta të forta nga Kina dhe Koreja e Jugut

18:25 • 01 Qershor 2021

Japonia do të hedhë në det ujërat radioaktive të Fukushimës, protesta të forta nga Kina dhe Koreja e Jugut

Aksidenti i centralit bërthamor në Fukushima të Japonisë në marsin e 10 viteve më parë paralizoi vendin aziatik dhe tronditi opinionin publik botëror, që përjetoi për ditë të tëra makthin e një Çernobili të dytë. Autoritetet japoneze me shumë vështirësi kanë arritur të shmangin daljen...

Lexo lajmin e plotë

Britania qan princin, por banorët e fshatit të izoluar kanë humbur një “zot”

18:25 • 01 Qershor 2021

Britania qan princin, por banorët e fshatit të izoluar kanë humbur një “zot”

Britania e Madhe po përjeton ditë zie pas lajmit të vdekjes së princit Philip,  Duka i Edinburgut, njëkohësisht dhe bashkëshorti i mbretëreshës Elizabeth. I cilësuar si “gjyshi i Mbretërisë së Bashkuar”, njeriu që i ndenji në krah mbretëreshës për më shumë se shtatë dekada, vdekja...

Lexo lajmin e plotë

Kriza Ukrainë-Rusi, SHBA dërgon anijet në Detin e Zi

18:26 • 01 Qershor 2021

Kriza Ukrainë-Rusi, SHBA dërgon anijet në Detin e Zi

Me shumë gjasa, Shtetet e Bashkuara po përgatiten për një konflikt të mundshëm në kufirin midis Ukrainës dhe Rusisë. Autoritetet turke kanë pohuar se Pentagoni i ka kërkuar lejen për kalimin e ngushticës së Bosforit për dy anije ushtarake të tyre, që do t’i  drejtohen...

Lexo lajmin e plotë

Turizmi ndërkombëtar tenton të ringjallet. Fjala kyçe? Ishujt e “vaksinuar”

18:40 • 01 Qershor 2021

Turizmi ndërkombëtar tenton të ringjallet. Fjala kyçe? Ishujt e “vaksinuar”

Si do të jetë stina e verës, ose më mirë, si do t’i kalojmë pushimet? Ndoshta asnjëri mund t’i përgjigjet kësaj pyetje, me pandeminë që, edhe me fushatën e vaksinimit masiv, duket ende larg nga përfundimi. Por padyshim disa shtete kanë bërë plane largpamëse për...

Lexo lajmin e plotë

Rikthehet makthi i luftës civile në Irlandën e Veriut, Belfast “digjet” për natën e katërt

19:46 • 08 Prill 2021

Rikthehet makthi i luftës civile në Irlandën e Veriut, Belfast “digjet” për natën e katërt

Frika është rikthyer në Belfast, në një nga kufijtë e pakët në Europën perëndimore, që prej vitesh ishte kthyer i padukshëm, pas një lufte civile të përgjakshme që ka kushtuar 3 mijë viktima. Përleshjet në Irlandën e Veriut kanë rifilluar si gjithmonë midis mbështetësve unionistë...

Lexo lajmin e plotë

Opozita fiton zgjedhjet në ishullin më të madh të botës, efekt “domino” mbi ekonominë botërore

19:56 • 08 Prill 2021

Opozita fiton zgjedhjet në ishullin më të madh të botës, efekt “domino” mbi ekonominë botërore

Për herë të parë në histori partia opozitare e Groenlandës ka fituar zgjedhjet në ishullin më të madh në botë, dhe kjo mund të shkaktojë një efekt domino në ekonominë dhe gjeopolitikën globale. Partia e majtë e komunitetit Inuit, e quajtur Ataqatigiit (Bashkimi i njerëzve)...

Lexo lajmin e plotë

Rëndohet situata në Mjanmar, ish-kryeministrja rrezikon 14 vjet burg, bllokohet interneti

19:56 • 08 Prill 2021

Rëndohet situata në Mjanmar, ish-kryeministrja rrezikon 14 vjet burg, bllokohet interneti

Situata në Mjanmar po tensionohet dita ditës. Prej 47 ditës, ish-kolonia britanike po përjeton sërish një grusht shteti ushtarak, që ka përmbysur qeverinë e kryeministres Aung San Suu Kyi. Çmimin Nobel për Paqen i vitit 1991 ndodhet në këtë moment në arrest shtëpiak për 5...

Lexo lajmin e plotë

OKB akuzon: Franca bombardoi fshatin afrikan gjatë dasmës, 22 viktima

19:57 • 08 Prill 2021

OKB akuzon: Franca bombardoi fshatin afrikan gjatë dasmës, 22 viktima

Një dasmë, në një fshat të Afrikës, pothuajse në shkretëtirë, rreth 100 burra që festojnë veç, sipas traditave ende të ngurta asaj zone. Dhe më pas, zhurma e muzikës tradicionale që zëvendësohet nga ajo e frikshme e bombave që shkatërrojnë pothuajse gjithçka, duke lënë mbrapa...

Lexo lajmin e plotë

Lamtumirë dentistë! Shkencëtarët gjejnë kurën “çudibërëse”, dhëmbët rriten nga e para

18:45 • 01 Qershor 2021

Lamtumirë dentistë! Shkencëtarët gjejnë kurën “çudibërëse”, dhëmbët rriten nga e para

Për pjesën më të madhe të njerëzve, vizita tek dentisti është një bezdi e nevojshme, ndërkohë që në disa raste, shndërrohet në një makth të vërtetë, edhe ekonomik.   Por në të ardhmen, problemet me dhëmbët mund të jenë shumë të thjeshtuara, falë një studimi...

Lexo lajmin e plotë

Luftë shumë “e ftohtë” në Arktik, Putin tregon muskujt me manovrën spektakolare të nëndetësve

19:58 • 08 Prill 2021

Luftë shumë “e ftohtë” në Arktik, Putin tregon muskujt me manovrën spektakolare të nëndetësve

Një video e shpërndarë sot nga Forcat detare ruse tregon një manovër spektakolare të kryer për herë të parë nga tre nëndetëse bërthamore në akujt e Arktikut, nisëm që nënkupton një angazhim gjithnjë e më të madh nga Moska në atë zonë.   Më në...

Lexo lajmin e plotë

Në Parisin e boshatisur, Sena po shndërrohet në një “Spoon River” plot me kufoma

11:50 • 29 Mars 2021

Në Parisin e boshatisur, Sena po shndërrohet në një “Spoon River” plot me kufoma

Dikush i gjen rastësisht, gjatë vrapit të mëngjesit. Disa i kërkojnë enkas, të organizuar në grupe. Ajo që është e sigurt, është që lumi Senë, që i ka dhënë famë dhe romanticitet kryeqytetit francez, tani po i nxjerr në sipërfaqe, pothuajse çdo javë, një dhuratë...

Lexo lajmin e plotë

Sapo u çlirua nga pandemia, Australia “pushtohet” nga minjtë

18:45 • 01 Qershor 2021

Sapo u çlirua nga pandemia, Australia “pushtohet” nga minjtë

Nuk mjaftonte pandemia që e ka izoluar për muaj të tërë nga e gjithë bota, as sezoni tejet i ngrohtë veror, por Australia po përjeton tani një tjetër “makth”, pushtimin e minjve. Sipas autoriteteve, shumëzimi i tyre i jashtëzakonshëm ka filluar në shtetet lindore të...

Lexo lajmin e plotë

Lumturia në kohë pandemie, del raporti: Finlanda më e lumtura, mirë Kosova, mbrapa Shqipëria

18:46 • 01 Qershor 2021

Lumturia në kohë pandemie, del raporti: Finlanda më e lumtura, mirë Kosova, mbrapa Shqipëria

Si gjithmonë, Finlanda është vendi më i lumtur në botë. Pavarësisht mungesës së theksuar të diellit dhe temperaturat që gjatë gjithë dimrit shkojnë shumë poshtë zeros, vendi skandinav për të disatën herë kryeson renditjen e raportit World Happiness i realizuar nga instituti prestigjioz Gallup. Raporti...

Lexo lajmin e plotë

Prodhuesi më i madh i vaksinave ndodhet në Indi: Nga prilli do të prodhojmë 100 milionë në muaj

19:58 • 08 Prill 2021

Prodhuesi më i madh i vaksinave ndodhet në Indi: Nga prilli do të prodhojmë 100 milionë në muaj

Ndërkohë që vendet më të përparuara në botë janë në një betejë të ethshme për të miratuar vaksina të reja kundër pandemisë, dhe prodhuar masivisht ato të licencuara, në Indi gjendet prodhuesi më i madh i tyre. Bëhet fjalë për Serum Institute, praktikisht motori që...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet në Holandë, partia e kryeministrit Rutte fiton shumicën në parlament

19:59 • 08 Prill 2021

Zgjedhjet në Holandë, partia e kryeministrit Rutte fiton shumicën në parlament

Partia e kryeministrit holandez, Mark Rutte, fitoi shumicën e vendeve në zgjedhjet parlamentare, sipas rezultatit përfundimtar. Kjo i jep atij një mandat për të formuar një koalicion qeverisës të ri, të udhëhequr nga Partia Qytetare për Liri dhe Demokraci, VVD. Ky do të jetë dhe...

Lexo lajmin e plotë

Itali, një vit më parë fotografia që tmerroi botën, 18 marsi shpallet Dita e Kujtimit ndaj viktimave

18:27 • 01 Qershor 2021

Itali, një vit më parë fotografia që tmerroi botën, 18 marsi shpallet Dita e Kujtimit ndaj viktimave

Më 18 mars të një viti më parë, pamjet disi të zbehura të radhës së kamionëve ushtarakë të mbushur me trupat e viktimave të covid në Bergamo, i dhanë Italisë, por edhe të gjithë opinionit publik ndërkombëtar, dimensionin tragjik të një epidemie që do të...

Lexo lajmin e plotë

Qindra fishekzjarrë shndërrohen në një bombë në SHBA, 2 viktima

19:59 • 08 Prill 2021

Qindra fishekzjarrë shndërrohen në një bombë në SHBA, 2 viktima

Autoritetet amerikane kanë deklaruar vdekjen e të paktën 2 personave pas shpërthimit të fuqishëm të ndodhur në Ontario, një qytet rreth 50 kilometra nga Los Anxhelos, në Kaliforni. Ende nuk është e qartë dinamika dhe shkaku i shpërthimit, por fishekzjarrët, sipas forcave zjarrfikëse, ishin një...

Lexo lajmin e plotë

Si në filma, NATO në kërkim të nëndetëses ruse që e “provokoi” gjatë stërvitjes në Mesdhe

20:00 • 08 Prill 2021

Si në filma, NATO në kërkim të nëndetëses ruse që e “provokoi” gjatë stërvitjes në Mesdhe

Një histori filmash, por që po ndodh vërtetë qindra kilometra nën sipërfaqen e Mesdheut. Pothuajse të gjitha forcat detare të NATO-s janë prej tri javësh të angazhuara në kërkimin e një nëndetëseje ruse, që fshihet në thellësitë ujore. Nuk bëhet fjalë për një mjet të zakonshëm,...

Lexo lajmin e plotë

Vatikani i refuzon bekimin çifteve gay, por mohon çdo diskriminim ndaj tyre

18:35 • 01 Qershor 2021

Vatikani i refuzon bekimin çifteve gay, por mohon çdo diskriminim ndaj tyre

Edhe pse Vatikani nuk ishte përgjigjur asnjëherë zyrtarisht mbi mundësinë e bekimit të çifteve homoseksuale, shumë priftërinj veçanërisht në veriun e Europës e jepnin atë si pjesë e liturgjisë në meshë. Por sot nga Kongregacioni për Doktrinën e Besimit, organi kryesor që ruan parimet themeltare...

Lexo lajmin e plotë

Rasti i Ukrainës, vendi që ka vaksina por nuk i do

20:00 • 08 Prill 2021

Rasti i Ukrainës, vendi që ka vaksina por nuk i do

Ka vende në Europë dhe botë që po bëjnë çdo gjë për të pasur doza vaksine të mjaftueshme për Covid-19. Por ka dhe vende që një sasi të bollshëm e kanë, por nuk duan ta përdorin. Ky është rasti i Ukrainës, ndoshta vendi ku opinioni...

Lexo lajmin e plotë

Shpërthen baza me dinamit, dhjetëra viktima, pothuajse shkatërrohet qyteti afrikan

18:35 • 01 Qershor 2021

Shpërthen baza me dinamit, dhjetëra viktima, pothuajse shkatërrohet qyteti afrikan

“Është katastrofa humanitare më e madhe e historisë së vendit tonë”. Nuk duhen fjalë të tjera përtej këtyre të opozitës politike për të shpjeguar atë që po ndodh në këto orë në Guinenë Ekuatoriale, vend perëndimor i kontinentit afrikan.  Sipas autoriteteve lokale, janë të paktën...

Lexo lajmin e plotë

Zvicër, polemika pas fitores së referendumit “anti-burka”

20:02 • 08 Prill 2021

Zvicër, polemika pas fitores së referendumit “anti-burka”

Zvicra do të ndalojë çdo person që mbulon në mënyrë totale fytyrën, në ambiente publike. Referendumi i shumë diskutuar dha rezultat pozitiv me 51.21% të votuesve, duke rezultuar shumicë në 26 kantonet që përbëjnë federatën. Edhe pse teksti i referendumit nuk e specifikon qartësisht, e...

Lexo lajmin e plotë

Kongo, pas ambasadorit italian, rebelët vrasin edhe prokurorin që po hetonte

13:20 • 05 Mars 2021

Kongo, pas ambasadorit italian, rebelët vrasin edhe prokurorin që po hetonte

Situata e këtyre ditëve në Republikën Demokratike të Kongos, veçanërisht në kufijtë lindorë me Ruandën, është pothuajse e pakontrollueshme. Pak ditë më parë, ai cep i Afrikës, i njohur nga opinioni publik kryesisht për parkun e Virungës, ku ndodhen gorillat e malit protagonistë të disa...

Lexo lajmin e plotë

Nafta “pushton” brigjet e Izraelit, ministrja: Është vepër e Iranit

20:02 • 08 Prill 2021

Nafta “pushton” brigjet e Izraelit, ministrja: Është vepër e Iranit

Prej dy javësh, brigjet izraelite kanë pësuar dëme të mëdha nga një sasi ende e papërcaktuar nafte që po rrezikon seriozisht ekosistemin e atij vendi. Por sot, ministrja e Mjedisit, Gila Gamliel, ka drejtuar gishtin drejt një objektivi konkret, pikërisht “rivalët” e Iranit. Sipas saj,...

Lexo lajmin e plotë

Kërkohet dorëheqja e kryeministrit, protestuesit “pushtojnë” godinat qeveritare në Armeni

20:03 • 08 Prill 2021

Kërkohet dorëheqja e kryeministrit, protestuesit “pushtojnë” godinat qeveritare në Armeni

Opozita në Armeni vijon protestat në kërkim të dorëheqjes së kryeministrit, Nikol Pashinyan. Gjatë një tubimi në kryeqytetin Jerevan, ata thyen kordonin e sigurisë dhe u futën brenda një godine qeveritare, sipas raportimeve të mediave ruse. Aktivistë të shumë u përfshinë në këtë aksion, thekson...

Lexo lajmin e plotë

Tentoi të korruptonte gjyqtarin, arrest shtëpie për ish-presidentin francez Sarkozy

20:03 • 08 Prill 2021

Tentoi të korruptonte gjyqtarin, arrest shtëpie për ish-presidentin francez Sarkozy

Ish-presidenti francez, Nicolas Sarkozy, dhe avokati i tij Thierry Herzog janë dënuar me 4 vjet arrest shtëpie për tentativën e korrupsionit aktiv ndaj gjykatësit, Gilbert Azibert. Dënimi është përgjysmuar në 2 vjet. Sipas akuzës, Sarkozy i ka ofruar gjykatësit, që u dënua bashkë me Sarkozy,...

Lexo lajmin e plotë

Roje në kampin e përqendrimit, gjermani dëbohet nga SHBA 75 vjet më vonë

20:03 • 08 Prill 2021

Roje në kampin e përqendrimit, gjermani dëbohet nga SHBA 75 vjet më vonë

Për 75 vite kishte jetuar në Shtetet e Bashkuara, në një përditshmëri normale, anonime. Por fantazmat e një prej episodeve më të errëta të historisë iu rikthyen Friederich Karl Berger, si në netët e ftohta të vitit 1945. Departamenti i Drejtësisë amerikane ka deportuar në Gjermani...

Lexo lajmin e plotë

Kompanitë ajrore në krizë, përmirësimi vetëm nga viti 2023, por asgjë nuk do të jetë si më parë

11:07 • 22 Shkurt 2021

Kompanitë ajrore në krizë, përmirësimi vetëm nga viti 2023, por asgjë nuk do të jetë si më parë

Kur flitet për sektorë ekonomikë të goditur nga pandemia, padyshim turizmi radhitet si një nga ato më në krizë. Por një tjetër industri, e lidhur me turizmin, nga më të fuqishmet globalisht para se të mësonim termin koronavirus, duket se jo vetëm ka pësuar humbje...

Lexo lajmin e plotë

Drejt mbylljes “famëkeqi” Guantanamo

18:46 • 12 Shkurt 2021

Drejt mbylljes “famëkeqi” Guantanamo

Historia e një prej burgjeve më të përfolur të dekadave të fundit mund të jetë tashmë në epilogun e tij. Sipas burimeve të afërta me Shtëpinë e Bardhë, të mbështetura edhe nga zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare Emily Horne, “po ndërmerret një proces vlerësimi...

Lexo lajmin e plotë

Sot 76 vite më parë, ndodhte tragjedia më e rëndë e historisë detare

20:04 • 08 Prill 2021

Sot 76 vite më parë, ndodhte tragjedia më e rëndë e historisë detare

Kur flitet për tragjedi detare, të gjithë kujtojmë pamjet e skalitura në mendjet tona nga filmi “Titanik”, ku përtej romancës e protagonistëve Jack dhe Rose, përshkruhej tmerri në formë ajsbergu që në vitin 1912 i shkaktoi humbjen e jetës rreth 1500 pasagjerëve dhe ekuipazhit të...

Lexo lajmin e plotë

Londra i hap derën banorëve të Hong Kongut, kërcënon Kina: Nuk do t’i njohim pasaportat

23:50 • 29 Janar 2021

Londra i hap derën banorëve të Hong Kongut, kërcënon Kina: Nuk do t’i njohim pasaportat

Britania e Madhe nga dita e diel do të fillojë të pranojë aplikimet për nënshtetësi nga ana e banorëve të ish-kolonisë së saj të Hong Kongut, duke shkaktuar reagimin e ashpër të Kinës. Bëhet fjalë për një program special, që shndërron përfituesit në BN(O), “nënshtetas...

Lexo lajmin e plotë

Rinisin manovrat kineze në Tajvan, Pekini: Pavarësia e shpallur do të thotë luftë

18:12 • 28 Janar 2021

Rinisin manovrat kineze në Tajvan, Pekini: Pavarësia e shpallur do të thotë luftë

Tensioni midis Republikës Popullore të Kinës dhe Republikës së Kinës, ose më mirë asaj që jemi mësuar ta quajmë Tajvan, nuk ka njohur ulje në dekadat e fundit. Por ky tension shpesh herë nxehet edhe më shumë, shpesh herë për faktorë të brendshëm të dy...

Lexo lajmin e plotë

Itali, cilët janë skenarët pas dorëheqjes së Contes?

11:13 • 27 Janar 2021

Itali, cilët janë skenarët pas dorëheqjes së Contes?

Kur mesditën e sotme kryeministri italian, Giuseppe Conte, u takua për rreth 30 minuta me presidentin Sergio Mattarella, duke i deklaruar atij vendimin për dorëheqje, ai vetëm sa zyrtarizoi një krizë të filluar javë më parë me vendimin e Matteo Renzit për të tërhequr besimin...

Lexo lajmin e plotë

“Do të kryej një masakër. Armët i kam”, arrestohet ekstremisti fashist në Itali

20:04 • 08 Prill 2021

“Do të kryej një masakër. Armët i kam”, arrestohet ekstremisti fashist në Itali

“Do të kryej një kasaphanë. E vetmja zgjidhje është të vdesësh duke luftuar. Armët i kam”. Nuk janë fjalët e një terroristi të ISIS, por të një 22-vjeçari italian nga qyteti i Savonës, në Liguria. I riu, Andrea Cavalleri, është arrestuar nga forcat e rendit italiane...

Lexo lajmin e plotë

Kur Statuja e Lirisë ndodhej në Paris dhe simbolet naziste përballë kullës Eiffel, marrin jetë fotografitë historike

18:47 • 01 Qershor 2021

Kur Statuja e Lirisë ndodhej në Paris dhe simbolet naziste përballë kullës Eiffel, marrin jetë fotografitë historike

Ishte një kohë kur banorët e Parisit sodisnin përditë pamjen mbresëlënëse e një statuje gjigante me pamje femërore, që po ndërtohej përballë, tyre. Një statujë, ajo e Lirisë, që do shndërrohej në një nga simbolet e Shteteve të Bashkuara dhe gjithë Perëndimit.     Ka patur...

Lexo lajmin e plotë

Tunizi, protesta në të gjithë vendin, qindra të arrestuar

20:05 • 08 Prill 2021

Tunizi, protesta në të gjithë vendin, qindra të arrestuar

Prej disa ditësh nata e qyteteve në Tunizi ndizet nga zjarri i dyqaneve të djegura, në një nga protestat më të forta të dekadës së fundit. Periferitë e kryeqytetit Tuniz, por edhe lokalitete të ndryshme si Biserta, Monastir, Kram dhe Beja janë epiqendra e një...

Lexo lajmin e plotë

India me 10 milionë të infektuar, por milionë besimtarë lahen së bashku në lumin e “shenjtë”

18:48 • 01 Qershor 2021

India me 10 milionë të infektuar, por milionë besimtarë lahen së bashku në lumin e “shenjtë”

India është vendi i dytë në botë për sa i përket bilancit të përhapjes së pandemisë së koronavirusit. Shifrat flasin për më shumë se 10 milionë persona të infektuar, dhe rreth 150 mijë viktima. Por shifrat e frikshme nuk po pengojnë induistët të marrin pjesë...

Lexo lajmin e plotë

Rindizet tensioni mes akujve, vetëm pak metra ndajnë tanket e dy “gjigantëve”

20:06 • 08 Prill 2021

Rindizet tensioni mes akujve, vetëm pak metra ndajnë tanket e dy “gjigantëve”

Ndizet sërish konflikti midis Indisë dhe Kinës, dhe sërish përballja ndodh në majat e Himalajës. “Fitili”, në këtë rast, është një fotografi që qarkullon tashmë të gjithë mediat kineze, që tregon situatën në kufirin e vendosur në rajonin e Aksai Chin nga dy vendet, pas...

Lexo lajmin e plotë

Votë historike në SHBA, Trump bëhet i vetmi president ndaj të cilit nisin dy herë procedurat për shkarkim

20:06 • 08 Prill 2021

Votë historike në SHBA, Trump bëhet i vetmi president ndaj të cilit nisin dy herë procedurat për shkarkim

Përfaqësuesit e Dhomës së Përfaqësuesve kanë vendosur të akuzojnë formalisht presidentin Donald Trump, për trazirat në selinë e Parlamentit, në kryeqytetin Uashington, ku humbën jetën disa persona. Një vendim historik, ku 222 përfaqësuesve demokratë u janë bashkuar 10 republikanë, duke tejkaluar kuorumin e 217 përfaqësuesve...

Lexo lajmin e plotë

Raporti tragjik, më shumë se 9 mijë foshnje kanë vdekur në shtëpitë e “nënave me fëmijë”

23:27 • 12 Janar 2021

Raporti tragjik, më shumë se 9 mijë foshnje kanë vdekur në shtëpitë e “nënave me fëmijë”

Tre mijë faqet e një raporti të detajuar të sapo dalë, kanë hedhur dritë mbi një nga ngjarjet më tragjike të historisë së Irlandës, dhe jo vetëm. Raporti i qeverisë irlandeze fokusohet tek të ashtuquajturat “shtëpi të nënave me fëmijë”, institucione të financuara nga qeveria...

Lexo lajmin e plotë

FA Cup, aty ku realizohen ëndrrat, Tottenham “bën historinë“ me ekipin e kategorisë së tetë

21:09 • 10 Janar 2021

FA Cup, aty ku realizohen ëndrrat, Tottenham “bën historinë“ me ekipin e kategorisë së tetë

Rezultati final (0-5) nuk kishte një rëndësi të madhe, në fund të gjithë ishin të qeshur, fitues dhe humbës. Kjo, sepse të parët shmangën turpërimin që shpesh herë ndodh në turnet e FA Cup, dhe të dytët sepse realizuan një ëndërr që nuk imagjinonin dot...

Lexo lajmin e plotë

Ngrihet statujë për gjeneralin e ekzekutuar nga SHBA, protesta në vendin që “sheh” nga Teherani

10:05 • 08 Janar 2021

Ngrihet statujë për gjeneralin e ekzekutuar nga SHBA, protesta në vendin që “sheh” nga Teherani

Një statujë e vendosur në një rrethrrotullim të Beirutit po ndan opinionin publik në Liban, dhe mund të jetë sinjali i një ndryshimi domethënës në politikat e saj. Nuk është aspak një skenar i ekzagjeruar, kur mendon se statuja ka si protagonist një emër që...

Lexo lajmin e plotë

Arabia Saudite dhe Katari i japin fund bllokadës, “suksesi” i fundit i Trump

10:42 • 05 Janar 2021

Arabia Saudite dhe Katari i japin fund bllokadës, “suksesi” i fundit i Trump

Një sukses i diplomacisë, si dhe të asaj amerikane, quhet vendimi i disa orëve më parë që i jep fund një bllokade që po “helmonte” marrëdhëniet e vendeve të Gjirit Persik. Arabia Saudite dhe Katari do të rihapin sërish kufijtë mes tyre, pas më shumë...

Lexo lajmin e plotë

Londra “thyen” ëndrrën e studentëve europianë, stop Erasmusit, “rebelohet” Irlanda e Veriut

22:01 • 27 Dhjetor 2020

Londra “thyen” ëndrrën e studentëve europianë, stop Erasmusit, “rebelohet” Irlanda e Veriut

Një nga surprizat më të hidhura të marrëveshjes BE-Britani e Madhe, që i hap rrugën Brexit, daljes së Londrës zyrtare nga Bashkimi Europian, është pa dyshim fundi i projektit Erasmus, i zyrtarizuar nga kryeministri Boris Johnsson.   Bëhet fjalë për programin që ka mundësuar ndër...

Lexo lajmin e plotë