Mirton Resuli

WEB JOURNALIST

Tension në Bjellorusi për zgjedhjet presidenciale, për herë të parë ka opozitë ndaj Lukashenkos

19:44 • 09 Gusht 2020

Tension në Bjellorusi për zgjedhjet presidenciale, për herë të parë ka opozitë ndaj Lukashenkos

Ditë tensioni sot në Minsk dhe në të gjithë Bjellorusinë që përcakton fituesin e zgjedhjeve presidenciale midis Alexander Lukashenko, personit që prej 26 vjetësh dominon vendin dhe që shihet nga komuniteti ndërkombëtar si “diktatori i fundit në Europë”, dhe rivalja e tij Svetlana Tikhanovskaja. Madje...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia, kryeministri italian kërkon shtyrjen e gjendjes së jashtëzakonshme, “e pashmangshme”

09:31 • 29 Korrik 2020

Pandemia, kryeministri italian kërkon shtyrjen e gjendjes së jashtëzakonshme, “e pashmangshme”

Me shumë gjasa, Italia do të shtyjë afatin e gjendjes së jashtëzakonshme, që mbaron më 31 korrik. Kryeministri italian Giuseppe Conte ndodhet në Senat ku po kërkon votën për të miratuar shtyrjen deri më 15 tetor. Sipas Contes, “virusi ndodhet ende në qarkullim dhe shtyrja...

Lexo lajmin e plotë

“Rebelohet” ndaj Putin krahina lindore, mijëra persona kërkojnë dorëheqjen e tij

09:48 • 28 Korrik 2020

“Rebelohet” ndaj Putin krahina lindore, mijëra persona kërkojnë dorëheqjen e tij

Manifestimi i disa qindra mbështetësve të një guvernatori të shkarkuar mijëra kilometra nga Moska  rrezikon të shndërrohet në valën e protestave më të mëdha kundër pushtetit të Vladimir Putin në dekadën e fundit. Për të tretën javë radhazi mijëra persona kanë protestuar në Khabarovsk, qytet...

Lexo lajmin e plotë

Kryeministri 61-vjeçar ndërron jetë pas mbledhjes së Qeverisë

15:45 • 09 Korrik 2020

Kryeministri 61-vjeçar ndërron jetë pas mbledhjes së Qeverisë

Sapo kishte përfunduar një mbledhje e kabinetit qeveritar, kur u ndje keq dhe u transportua me urgjencë në spital. Por për kryeministrin e Bregut të Fildishtë, Amadou Gon Coulibaly, mjekët nuk mund të bënin asgjë dhe ai ndërroi jetë në moshën 61-vjeçare.    Coulibaly shihej...

Lexo lajmin e plotë

Britania dëshiron t’i japë nënshtetësinë banorëve të Hong Kongut, Kina: Mendohuni dy herë

13:57 • 08 Korrik 2020

Britania dëshiron t’i japë nënshtetësinë banorëve të Hong Kongut, Kina: Mendohuni dy herë

Nuk shuhen polemikat midis Britanisë së Madhe dhe Kinës për çështjen e statusit të ish-kolonisë britanike të Hong Kongut. Javën e kaluar kryeministri anglez Boris Johnson kishte deklaruar se pas nismës së Pekinit, që miratoi një ligj mbi sigurinë që sipas Londrës shtypte lirinë Hong...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet në Kroaci, fitojnë sërish konservatorët, zhgënjejnë socialistët

13:04 • 06 Korrik 2020

Zgjedhjet në Kroaci, fitojnë sërish konservatorët, zhgënjejnë socialistët

Kroacia do t’i besojë edhe në katër vitet e ardhshme konservatorëve të Bashkimit Demokratik. Partia e kryeministrit Andrej Plenkovic sipas të dhënave pothuajse përfundimtare ka siguruar 68 mandate nga 151 në total, dhe sipas analistëve 10 mandatet që i duhen për të formuar mazhorancën nuk...

Lexo lajmin e plotë

Trump, fjalim i ashpër “përballë” presidentëve historikë : Fashizmi i majtë kërkon të zhdukë vlerat tona

10:18 • 04 Korrik 2020

Trump, fjalim i ashpër “përballë” presidentëve historikë : Fashizmi i majtë kërkon të zhdukë vlerat tona

Ishte nga viti 1991 me George Bushin e vjetër që një president amerikan nuk merrte pjesë në ceremoninë e vigjiljes së festës së pavarësisë, në malin Rushmore, vendin ikonik ku janë skalitur fytyrat e presidentëve  Washington, Jefferson, Roosevelt dhe Lincoln. Por Donald Trump nuk mund...

Lexo lajmin e plotë

Putin po fiton referendumin me të paktën 73%, mund të mbetet në fuqi më gjatë se Stalini

10:20 • 02 Korrik 2020

Putin po fiton referendumin me të paktën 73%, mund të mbetet në fuqi më gjatë se Stalini

Kur Vladimir Putin u shfaq sot për të votuar, në vendvotimin përkatës në Akademinë e Shkencave të Rusisë, e dinte shumë mirë që si gjest ishte i pavlerë dhe historik në të njëjtën kohë. I pavlerë sepse referendumi që ndër të tjerat kërkon të zerojë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Kina fillon vaksinimin në shkallë të gjerë të ushtrisë

19:57 • 29 Qershor 2020

Koronavirusi, Kina fillon vaksinimin në shkallë të gjerë të ushtrisë

Kina ka filluar vaksinimin nga koronavirusi. Vendi nga i cili shpërtheu virusi, botërisht i njohur nga janari i këtij viti, është i pari që i ka dhënë “dritën jeshile” shpërndarjes së vaksinës kundër pandemisë që bllokoi me muaj të tërë mbarë botën, duke shkaktuar më...

Lexo lajmin e plotë

Trump përgatitet për mitingun e madh, por sondazhet e tregojnë 12 pikë mbrapa Biden

22:56 • 19 Qershor 2020

Trump përgatitet për mitingun e madh, por sondazhet e tregojnë 12 pikë mbrapa Biden

Nesër sytë e politikës amerikane do t’i drejtohen qytetit të Tulsës, në Oklahoma.  Aty, me masa sigurie të rrepta, do të zhvillohet mitingu i parë politik pas karantinës së shkaktuar nga koronavirusi, pikërisht ai i presidentit amerikan Donald Trump. Eventi i parë masiv i këtij...

Lexo lajmin e plotë

Ç’po ndodh në “majën” e botës? India dhe Kina përballen ushtarakisht, ka viktima

19:23 • 30 Qershor 2020

Ç’po ndodh në “majën” e botës? India dhe Kina përballen ushtarakisht, ka viktima

E fshehur nga malet mbi 8 mijë metra në Himalajë, por edhe nga lajmet e vrullshme që po ndodhin në Shtetet e Bashkuara dhe pasojat e pandemisë globale, sot një episod ka ndryshuar “status quo” gjeopolitike të dy gjigantëve aziatikë, Indisë dhe Kinës. Për herë...

Lexo lajmin e plotë

Macron i drejtohet francezëve: Nuk e fshijmë historinë tonë, një betejë e drejtë nuk tradhtohet nga urrejtja

10:32 • 15 Qershor 2020

Macron i drejtohet francezëve: Nuk e fshijmë historinë tonë, një betejë e drejtë nuk tradhtohet nga urrejtja

Nuk fliste prej javësh presidenti francez Emanuel Macron, që para valës së protestave antiraciste që kanë shpërthyer fillimisht në SHBA, dhe më pas në Europë, duke përfshirë një vend si Franca ku komuniteti me origjinë afrikane është i shumtë, ashtu si dhe çështjet e errëta...

Lexo lajmin e plotë

Kush komandon në Penian? Motra e liderit suprem: Seuli është armiku, të prishim marrëdhëniet

10:38 • 15 Qershor 2020

Kush komandon në Penian? Motra e liderit suprem: Seuli është armiku, të prishim marrëdhëniet

Në piramidën e pushtetit të Penianit, ku rrëzimet janë të shpeshta dhe dramatike, duket sikur ka një siguri të vetme. Pas Kim Jong-Un, komandon vetëm e motra. Këtë e tregon deklarata e saj e fundit, e konfirmuar nga agjencia shtetërore e Penianit, ku Kim Jo-jong...

Lexo lajmin e plotë