Olimbi Xhilaga

Gjykata e Posaçme kundër krimit te organizuar dhe korrupsionit pret te hetohen edhe ish-ministrat e Shëndetësisë dhe Financave, Ilir Beqja dhe Shkëlqim Cani për dosjen e Sterilizimit. Ky është orientimi qe gjykata e posaçme mësohet t'i ketë dhënë prokurorisë, teksa ka marrë masat e sigurisë për arrestimin e një ish-zv/ministri të Shëndetësisë dhe biznesmenit qe ka përfituar koncesionin në vitin 2015.

Për herë të parë Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit i kërkon prokurorisë të shtrijë hetimet edhe tek ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqja dhe ish-ministri i Financave, Shkëlqim Cani në lidhje me koncesionin e sterilizimit të pajisjeve kirurgjikale. Cani mbërriti të enjte në prokurori ndërsa vendimi për...

Valter Bami i arrestuar me akuzën për armëmbajtje pa leje, pritet të njihet nesër me masën e sigurisë, pasi Prokuroria ka dyshime se është i përfshirë në masakrën në Larushk të Krujës, ku u vra Ramazan Sino, 28-vjeç, kunati i Gentjan Bejtjas dhe u plagosën dy fëmijët e tij të...

Gjykata e Tiranës ka vendosur të lërë në burg 3 nga 4 personat e arrestuar për dhunën ndaj Jashar dhe Bilbil Majës në ambientet e një lokali në Krujë pak ditë më parë. Pas hekurave mbetën Ineid Rraja, Eni Kulla dhe Andi Rraja. Ndërsa pronari i lokalit Kujtim Përdaku është...

Arlind Gjokutaj, ish-sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Financave, merret zyrtarisht i pandehur nga Prokuroria e Tiranën nën akuzën për shpërdorim detyre. Gjokutaj u arrestua më 11 janar 2023, me zyrtarët e Ministrisë së Financave, pasi akuzohen se firmosën dokumentet e një magazine për t’i kaluar 1.2 mln euro‎ kompensim...

Shumë shpejt në Kuvend pritet të mbërrijë paketa e re e kodit rrugor ku pritet ashpërsimi i një sërë masash për të ulur numrin e aksidenteve. Krahas kësaj Shqipëria do të aplikojë vizionin zero e përkthyer zero viktima në trafik deri në vitin 2050. Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj tha...

Qytetarët në Mal të Zi votojnë sot për parlamentin e ri, si dhe për Asamblenë Komunale në pesë komuna. Këto zgjedhje janë mjaft të rëndësishme për Malin e Zi, veçanërisht lidhur me aspiratat e vendit për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Partia aktualisht në pushtet, Partia Demokratike e Socialistëve, ka...

Kriza bjelloruse është fokusi i tryezës së sotme në Vjenë, e Këshillit Special të OSBE. Ky takim i posaçëm është thirrur nga kryeministri Rama, si përfaqësues i vendit që kryeson për këtë mandat OSBE. Kjo nismë mbështetet nga shumë vende, po ashtu edhe nga Rusia, por kjo e fundit ka...

Në ditën ndërkombëtare të fëmijëve, një pjesë e tyre kthehen në kopshte e çerdhe. Rikthimi në këto ambiente vjen me rregulla krejtësisht të reja. Që nga hyrja e fëmijëve, higjiena ndaj tyre, qëndrimi në grup, ngrënia e drekës dhe fjetja, do të bëhen në distancë dhe me rregulla të reja,...

Protesta e artistëve ndonëse paqësore nuk kaloi pa incidente. Rasti i parë u regjistrua pak pas mbërritjes së kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Kryedemokrati nuk u prit mirë fillimisht nga një pjesë e të pranishmëve të cilët filluan ta vërshëllejnë e menjëherë pas kësaj përplasje mes simpatizantëve të Partisë...

Qeveria ka njohur donatorët e huaj me përditësimin e të dhënave mbi procesin e rindërtimit pas tërmetit të 26 nëntorit. Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj tha se do të jenë 26 zona të reja zhvillimore, ndërsa numri i lejeve për ndërtim e ka kaluar shifrën 2000. Nga ana e tij,...