Oliverda Allmuca

Abi, nxënëse e klasës së katërt, është vetëm një nga mijëra fëmijët e shkollave në vend, që vuajnë rëndesën e çantës së shpinës. Në varësi të orarit mësimor, ajo shprehet se shpesh çanta i rëndon dhe herë të tjera jo. Pavarësisht se Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se ngarkesa që...

Mund të jetë interesante për t’u parë, por kandilët janë kthyer në një tmerr të vërtetë për autoritetet në gjirin e Haifës në Izrael. Ngrohja globale i ka detyruar këto krijesa që të braktisin habitatin e tyre në Detin e Kuq dhe të vijnë në Mesdhe, ku ujërat ngrohen çdo...

Ka 46 vite që është prodhuar, por ky kompjuter mund të shitet më shtrenjtë se çdo pajisje teknologjike në të gjithë globin. Bëhet fjalë për prototipin origjinal të kompjuterit të parë Apple, i montuar nga duart e vetë Steve Jobs dhe bashkëthemeluesit, Steve Wozniak. Kjo pajisje e rrallë e quajtur...

Një anije romake e fundosur 2 mijë vjet më parë, është gjetur në fund të detit në rajonin jugor të Pulias. Zbuluesi ka qenë Fabio Matacchiera, profesor historie dhe i apasionuar pas arkeologjisë, i cili nëpërmjet një GPS të veçantë hartografik, ka bërë zbulimin e jashtëzakonshëm. Fillimisht, ai ka gjetur...

Vala e të nxehtit përvëlues nuk ka prekur vetëm kontinentin europian, pre e tyre kanë rënë edhe akullnajat në veri të Groenlandës. Shkencëtarët kanë ngritur alarmin për këtë rritje të pazakontë të temperaturave duke paralajmëruar se pasojat e këtyre fenomeneve do të ndihen në të gjithë globin. Ky është tingulli...

Një avion që bie pingul nga qielli, 48 parashutistë që bashkojnë duart në qindra metra lartësi apo re të çuditshme që qëndrojnë pezull. Këto janë videot që kanë mbërthyer rrjetin këto ditë. Rrjetet sociale janë kthyer gjithnjë e më shumë në një arkivë të pafundme për ngjarje nga e gjithë...

Zjarre të mëdha kanë përfshirë provincën e Zamora-s në Spanjë. Qindra zjarrfikës kanë luftuar me flakët që u përhapën me shpejtësi drejt zonave të banimit, duke detyruar qytetarët të lënë pas gjithçka dhe të evakuohen. Por vëmendjen e ka rrëmbyer një burrë spanjoll, i cili është futur mes pyllit të...

Deri në fund të shekullit, ishujt Maldive mund të zhyten plotësisht në ujë.  Ky rrezik që i kanoset destinacionit ekzotik për shkak të ndryshimeve klimatike, ka gjetur një zgjidhje nga kompania arkitekturore “Waterstudio”, e cila planifikon të ndërtojë në ujërat e Oqeanit Indian, një qytet lundrues. Patrick Verkooijen, ekspert i...

Njeriu ka arritur që të çajë barrierën e kohës. Gjithçka falë teleskopit më të fuqishëm në botë, James Webb, i cili ka fotografuar universin 13 miliardë vjet më parë, duke prekur kështu zanafillën e tij. Në imazhet e publikuara nga NASA, shfaqen galaktika të ndryshme vezulluese, ndër më të vjetrat...

Cameron Diaz, korriere droge. Nuk është një film i aktores së njohur, por realitet. Diaz pohon se e ka bërë këtë punë në Paris, vetëm pak kohë para se të niste karrierën në Hollywood. “Nuk punova asnjë ditë në Paris. Isha atje për një vit të tërë, dhe nuk punova...

Sezoni turistik 2022 ka hyrë në pikun e tij. Strukturat akomoduese në vijën bregdetare, e kryesisht atë të jugut, janë pothuajse të rezervuara, por kujdes! Vera në Shqipëri shënon edhe pikun e aksidenteve rrugore, të cilët janë shkaktari i tretë i vdekshmërisë. Por kush janë më të rrezikshmit në timon?...

Në vitin 2019, Boris Johnson arriti të korrte një fitore historike, duke përdorur si “kalë beteje” daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian, as Brexit nuk ka mundur ta mbajë dot në pushtet kryeministrin britanik. 50 anëtarë të qeverisë së tij dhanë brenda 48 orëve dorëheqjen, duke shkaktuar një...

Si ndikojnë rrjetet sociale në trurin tonë? Prej vitesh, me qindra studime janë realizuar për të kuptuar se çfarë efektesh shkaktojnë në gjendjen tonë psikologjike këto hapësira të reja virtuale. Në shifrat e vitit 2021 të publikuara nga kompania kërkimore Hootsuit, del në pah se 58.4 për qind e popullsisë...

Anët e fshehura plot bukuri të planetit Tokë janë shfaqur këtë herë në konkursin për Fotografinë më të Mirë të Natyrës të njohur ndryshe si “Big Picture”. Në këtë konkurs kanë marrë pjesë rreth 7000 imazhe nga 65 shtete të ndryshme, ndërsa konkurrenca mes shkrepjeve të veçanta, ishte shumë e...

Një kërmill gjigant, që ka përmasat e një miu, ka detyruar një qytet të tërë në Florida që të futet në karantinë. Ky kërmill, që e ka origjinën në kontinentin afrikan, bart një parazit që i shkakton meningjit njerëzve. Karantina do të zgjasë dy vite, por ndryshe nga karantina e...

Ndërkohë që ju dëgjoni këtë fjali, në më pak se 10 sekonda, Apple ka arritur të fitojë rreth 17 mijë dollarë. Të tjerë gjigantë si Google, Microsoft apo Amazon arrijnë të gjenerojnë deri në 1 mijë dollarë për sekondë. Aktorë nga ky treg tregojnë që nëse pandemia Covid-19 nuk do...

Sateliti i tokës tashmë ka dy kratere të reja mbi trup. Këtë njoftim ka bërë mbrëmjen e djeshme NASA, e cila ka zbuluar se më 4 mars, Hëna është goditur nga disa mbetje hapësinore duke krijuar kështu, një krater të dyfishtë. Bill Gray, kërkues i pavarur i dinamikave orbitale, ishte...

Lufta në Ukrainë ka filluar të nxjerrë në dritë veç të tjerash, edhe shumë detaje nga politika e ndjekur ndër vite nga Kremlini, e etiketuar shpeshherë si një regjim hibrid, me njërën këmbë në demokraci dhe tjetrën në totalitarizëm. Javën e kaluar, brenda 48 orëve, dy oligarkë rusë u gjetën...