Ornela Joti

PRODUCER

Bino për masat dhe vaksinën: Rriten të infektuarit, nuk dihet sa zgjat imuniteti ndaj Covid-19

17:04 • 15 Janar 2021

Bino për masat dhe vaksinën: Rriten të infektuarit, nuk dihet sa zgjat imuniteti ndaj Covid-19

Festimet e fundvitit po i japin tani efektet në rritjen e pozitivitetit. Silva Bino thotë se janë shtuar rastet veçanërisht tek të rinjtë. Shefja për sëmundjet infektive në Institutin e Shëndetit Publik bën thirrje për respektimin e masave, ndërsa nuk përjashton mundësinë e qarkullimit të...

Lexo lajmin e plotë

Si erdhi Pfizer në Shqipëri? A2 CNN zbulon ditët e pritjes së vaksinës në Rinas

17:28 • 13 Janar 2021

Si erdhi Pfizer në Shqipëri? A2 CNN zbulon ditët e pritjes së vaksinës në Rinas

Dhe ndërsa qeveria po mban të fshehtë mënyrën se si erdhi vaksina anti-Covid dhe vendin që e dhuroi, A2 CNN ka zbuluar ditët e pritjes së vaksinës në Rinas dhe orën kur është zhdoganuar. Në mënyrë të fshehtë dhe në mungesë totale të transparencës, qeveria...

Lexo lajmin e plotë

Spitali i ri në Fier, Rama takon pronarët në protestë

14:56 • 12 Janar 2021

Spitali i ri në Fier, Rama takon pronarët në protestë

Kryeministri Rama shkoi në Fier ku u takua me disa nga pronarët e tokave mbi të cilat do të ndërtohet spitali i ri i premtuar nga presidenti turk, Erdogan. Pronarët kanë dalë në protesta duke deklaruar se çmimi me të cilin do të shpronësohen është...

Lexo lajmin e plotë

Në pritje të vaksinës/ Mjekët të parët, optimistë dhe dyshues për efektet

11:35 • 11 Janar 2021

Në pritje të vaksinës/ Mjekët të parët, optimistë dhe dyshues për efektet

Pas dy javësh, vaksinimi kundër Covid-19 nis nga mjekët dhe infermierët. Ministria e Shëndetësisë po përgatit listën për 5 mijë dozat e para të vaskinës së Pfizerit, të cilat do të kryhen në ambientet e stadiumit Arena Kombëtare. Mikrobiologu Andi Koraqi tregon se vaksina e...

Lexo lajmin e plotë

Vaksina anti-covid, 5 mijë mjekë dhe infermierë të parët, nuk është me detyrim

15:51 • 07 Janar 2021

Vaksina anti-covid, 5 mijë mjekë dhe infermierë të parët, nuk është me detyrim

Pesë mijë mjekë dhe infermierë që punojnë në spitalet Covid në Tiranë dhe rrethe, do të jenë të parët që do të kryejnë vaksinimin kundër Covid-19. Injeksionet do të kryhen sipas një protokolli të caktuar në ambientet e stadiumit Arena Kombëtare. Punonjësit e shëndetit publik...

Lexo lajmin e plotë

Epidemiologu: Kemi rënie të rasteve të reja me Covid-19, nuk mund të ketë ashpërsim të masave

15:59 • 05 Janar 2021

Epidemiologu: Kemi rënie të rasteve të reja me Covid-19, nuk mund të ketë ashpërsim të masave

Ndryshe nga disa shtete të Europës që po shtrëngojnë masat nga përhapja e virusit, Shqipëria ndodhet në një situatë tjetër epidemiologjike. Ekspertët thonë se ka një rënie të ndjeshme të pozitivitetit nga Covid-19 në vend, janë ulur shtrimet në spital dhe humbjet e jetës. Për...

Lexo lajmin e plotë

5 janari me masa të tjera, Tomini: Për festa u shkelën rregullat, pritet rritje e rasteve

16:32 • 04 Janar 2021

5 janari me masa të tjera, Tomini: Për festa u shkelën rregullat, pritet rritje e rasteve

Përfundimi i festave të fundvitit rikthen masat e tjera kufizuese për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Nga 5 janari, lëvizjet e qytetarëve, aktivitetet e ndryshme dhe bizneset do të mbyllen 2 orë më vonë se në periudhën gjatë festave.  Kopshtet dhe çerdhet i rikthehen aktivitetit...

Lexo lajmin e plotë

Rama dhe Manastirliu dorëzojnë çekun e bebes për fëmijët e parë të vitit 2021

17:55 • 01 Janar 2021

Rama dhe Manastirliu dorëzojnë çekun e bebes për fëmijët e parë të vitit 2021

Kreu i qeverisë, Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, kanë vizituar foshnjat e para të vitit 2021 në kryeqytet. Meri dhe Ajsa janë dy vajzat që erdhën në jetë minutën e parë të Vitit të Ri, në maternitetin “Koço Gliozheni”, në Tiranë.  ...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:53 • 31 Dhjetor 2020
Viti 2020, i padëshiruari…
Viti 2020, i padëshiruari…

11:49 • 01 Janar 2021

Viti 2020, i padëshiruari…

E kush do ta kish menduar se viti 2020 do të ishte i padëshiruar, viti që gjithkush donte ta fshinte nga jeta e tij. Shkak u bë një virus, i panjohur, i rrezikshëm, pa një mjekim specifik, u quajt Sars-COV-2. Ndërsa sëmundja që shkaktohej prej...

Lexo lajmin e plotë

Shqipëria, me sytë nga COVAX për sigurimin e vaksinës

16:06 • 24 Dhjetor 2020

Shqipëria, me sytë nga COVAX për sigurimin e vaksinës

Vendet e Bashkimit Europian kanë nisur aplikimin e vaksinës së kompanisë Pfizer, ndërsa Shqipëria i ka shpresat te vaksina e Oksfordit dhe Astra-Zeneca-s. Dozat e para pritet të sigurohen në fillim të vitit 2021, por Silva Bino nuk përjashton mundësinë e ardhjes së vaksinës së...

Lexo lajmin e plotë

Kur vjen vaksina antikoronavirus? Epidemiologu: Në pranverë, shumica mund ta ketë kaluar sëmundjen

16:15 • 18 Dhjetor 2020

Kur vjen vaksina antikoronavirus? Epidemiologu: Në pranverë, shumica mund ta ketë kaluar sëmundjen

“Respektoni masat mbrojtëse, pasi kur të vijë vaksina në Shqipëri, shumica e popullsisë do ta ketë kaluar sëmundjen”. Duke iu referuar zhvillimeve për sigurimin e vaksinës në vend, epidemiologu Ilir Alimehmeti thotë se këtë dimër do ta kalojmë pa vaksinë. Pavarësisht disa dozave që mund të...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:28 • 17 Dhjetor 2020
Rama me ekspertët: Situata e qëndrueshme, masat nuk i merr politika
Video
15:50 • 15 Dhjetor 2020
Spitale Covid në rrethe, përgatiten 5 struktura të tjera për trajtimin e të sëmurëve
Të tjera masa kufizuese? Po diskutohet mbyllja më herët,  dhe zgjatja e pushimeve në shkolla

15:37 • 11 Dhjetor 2020

Të tjera masa kufizuese? Po diskutohet mbyllja më herët, dhe zgjatja e pushimeve në shkolla

Komiteti teknik i ekspertëve po diskuton mundësinë e aplikimit të masave të tjera kufizuese për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Burime pranë tyre bëjnë të ditur se ndër propozimet e hedhura nga ekspertët janë, mbyllja më herët se ora 22:00 e mbrëmjes e të gjitha...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 20 mjekë dhe 4 infermierë viktima të koronavirusit në Shqipëri

17:05 • 10 Dhjetor 2020

Mbi 20 mjekë dhe 4 infermierë viktima të koronavirusit në Shqipëri

Një tjetër mjek nuk i ka shpëtuar betejës së vështirë me Covid-19. Pas disa ditësh të vështira në spitalin Infektiv, mjeku Drini Dobi nuk ia ka dalë dhe pas dërgimit për kurim të specializuar në Itali. Shefi i shërbimit neurovaskular në QSUT, humbi jetën pas...

Lexo lajmin e plotë

Vaksina e gripit, “jemi në kohë për t’i shpëtuar mbivendosjes së viruseve”

15:46 • 09 Dhjetor 2020

Vaksina e gripit, “jemi në kohë për t’i shpëtuar mbivendosjes së viruseve”

Ky dimër  do të jetë i vështirë për shëndetin e popullatës. Qarkullimi i koronavirusit dhe gripit  njëkohësish pritet ta rëndojnë edhe më tepër situatën. Por, në këtë periudhë që ende nuk ka grip, mjekët bëjnë thirrje vaksinimi ndaj tij.  Sipas specialistëve, jemi ende në kohë...

Lexo lajmin e plotë

BE për 8 Dhjetorin: Bëhuni si rinia e 30 viteve më parë, e ardhmja është këtu

15:23 • 08 Dhjetor 2020

BE për 8 Dhjetorin: Bëhuni si rinia e 30 viteve më parë, e ardhmja është këtu

30 vite nuk kanë mjaftuar për Shqipërinë si Europa. Të rinjtë duan të ikin pasi nuk e shohin të ardhmen në vendin e tyre. Konstatimin e bën vetë përfaqësuesi i Bashkimit Europian në Tiranë, në Ditën Kombëtare të Rinisë. Luigi Soreca tha se gati gjysma...

Lexo lajmin e plotë

Nis testimi i shpejtë, epidemiologët: Tirana, vatër e Covid-19, “Astiri” zona më problematike

15:36 • 07 Dhjetor 2020

Nis testimi i shpejtë, epidemiologët: Tirana, vatër e Covid-19, “Astiri” zona më problematike

Testimet e shpejta për koronavirusin mbërritën, por nuk do të ketë aplikime në masë në popullatë. Ky lloj testimi do të përdoret fillimisht në Tiranë, në shkolla, kopshte, në stafet mjekësore, aty ku epidemiologët do të kenë sinjale për shpërthime dhe vatra të virusit. “Deri...

Lexo lajmin e plotë

Mësimi në pandemi, orët online stres për mësuesit, vështirësi për nxënësit

15:24 • 04 Dhjetor 2020

Mësimi në pandemi, orët online stres për mësuesit, vështirësi për nxënësit

Prej ditësh, mësimi është kthyer edhe online në shkolla. Orët që kanë zhvilluar në klasë me turnin e parë, të njëjtët mësues i japin edhe pasdite përmes kompjuterit me nxënësit, që sipas grafikut duhet të mësojnë nga shtëpia. Përveçse i lodhshëm për arsimtarët, mësimi i...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:27 • 02 Dhjetor 2020
Mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve, kufizimet aktuale, pa afat
Drafti i kodit të ri penal, burg sipas llojit të drogës, deri 15 vjet për kolaudimet false të pallateve

16:31 • 02 Dhjetor 2020

Drafti i kodit të ri penal, burg sipas llojit të drogës, deri 15 vjet për kolaudimet false të pallateve

Në rast miratimi, Kodi Penal që po hartohet, pritet t’i japë fund dënimeve të njëjta për persona të akuzuar për çështje droge, pavarësisht llojit apo sasisë së lëndës narkotike. Në draftin e siguruar nga A2, parashikohen dënime të diferencuara në varësi të llojit të drogës,...

Lexo lajmin e plotë

Situata drejt përkeqësimit, Brataj: Do të rriten infektimet, masa të tjera shtrënguese

16:25 • 01 Dhjetor 2020

Situata drejt përkeqësimit, Brataj: Do të rriten infektimet, masa të tjera shtrënguese

Dhjetori pritet të jetë një muaj edhe më i vështirë sa i përket sëmundshmërisë nga koronavirusi. Infektimet pritet të arrijnë në 1 mijë raste në ditë, si dhe do të rriten shtrimet në spital. Ekspertët nuk përjashtojnë mundësinë e aplikimit të masave të tjera shtrënguese...

Lexo lajmin e plotë

Thumana pas tërmetit, 1 vit nga tragjedia që shkaktoi 24 viktima dhe mijëra të pastrehë

14:20 • 26 Nëntor 2020

Thumana pas tërmetit, 1 vit nga tragjedia që shkaktoi 24 viktima dhe mijëra të pastrehë

Filloi si ëndërr e keqe, por përfundoi në tragjedi. Pas mesnate, në orët e para të 26 nëntorit të një viti më parë, lëkundjet e tokës ishin shkatërrimtare për Thumanën. 24 banorë humbën jetën nën rrënoja pak pasi tërmeti i goditi në gjumë, qindra shtëpi u...

Lexo lajmin e plotë

“Transparenca” e shëndetësisë, si po tkurret raportimi për vdekjet nga Covid-19?

16:49 • 23 Nëntor 2020

“Transparenca” e shëndetësisë, si po tkurret raportimi për vdekjet nga Covid-19?

“100% transparencë që nga dita e parë e epidemisë”. Ky është qëndrimi i Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, sa herë pyetet nga mediat për gjendjen reale nga pandemia e veçanërisht pasi sulmohet nga opozita. Por, sesa e hapur është ministrja përgjegjëse për këtë situatë të...

Lexo lajmin e plotë

Tamponët në privat, ISHP vonon rikonfirmimin. Rrezik përhapja e virusit

14:21 • 21 Nëntor 2020

Tamponët në privat, ISHP vonon rikonfirmimin. Rrezik përhapja e virusit

Për të mësuar nëse je i infektuar nga koronavirusi është mundim më vete. Edhe kur mendon t’i drejtohesh privatit, megjithë kostot e kripura, as aty nuk i shpëton burokracive të shtetit. Nëse rezulton pozitiv, analiza duhet të rikonfirmohet nga Instituti i Shëndetit Publik, pa përgjigjen e...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:33 • 20 Nëntor 2020
A po fshihen vdekjet? Reagojnë mjekët: Jemi të hapur për hetim
Humb jetën fëmija në Infektivin e Pediatrisë, i prekur me Covid-19

11:01 • 21 Nëntor 2020

Humb jetën fëmija në Infektivin e Pediatrisë, i prekur me Covid-19

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur, këtë të premte, në QSUT, ku ka humbur jetën një fëmijë i prekur me koronavirus. Prej ditësh, ai ndodhej i intubuar në reanimacionin e këtij shërbimi, ndërsa nuk ka mundur të mbijetojë. Ky ishte rasti i parë që një...

Lexo lajmin e plotë

Rimbursimi i barnave, testimi për Covid-19 zvarrit marrjen e ilaçeve falas

20:01 • 19 Nëntor 2020

Rimbursimi i barnave, testimi për Covid-19 zvarrit marrjen e ilaçeve falas

Të marrësh ilaçet me rimbursim për trajtimin e koronavirusit në shtëpi nuk është aq e thjeshtë. Për qytetarët do të jetë po aq e lodhshme sa edhe pritja për marrjen e tamponit dhe dalja e përgjigjes. Vetëm pasi të kesh dalë pozitiv nga laboratori shtetëror...

Lexo lajmin e plotë

Paketa e ilaçeve anti-covid, rimbursim vetëm personave që zyrtarisht janë pozitivë

16:56 • 18 Nëntor 2020

Paketa e ilaçeve anti-covid, rimbursim vetëm personave që zyrtarisht janë pozitivë

Paketa e medikamenteve për kurimin e koronavirusit do të rimbursohet nga shteti. Në mbledhjen e së mërkurës, Këshilli i Ministrave vendosi që ky trajtim do të përfitohet nga e gjithë popullata, ndërsa ngarkoi Ministrinë e Shëndetësisë dhe Fondin e Sigurimeve për ta zbatuar menjëherë. Po sipas...

Lexo lajmin e plotë

Video
19:23 • 17 Nëntor 2020
Masat e reja, ndalohen grumbullimet, takimet politike dhe ceremonitë familjare
Gati mësimi në distancë? 140 fëmijë dhe 200 mësues në izolim, vendimi pritet nga ekspertët

15:35 • 17 Nëntor 2020

Gati mësimi në distancë? 140 fëmijë dhe 200 mësues në izolim, vendimi pritet nga ekspertët

Ministria e Arsimit përgatitet për skenarin e tretë, për mësimin në distancë, edhe pse ende nuk flitet për mbyllje të shkollave.   Specialistët e arsimit thonë se kanë bërë gati të gjitha orët mësimore për transmetimin e tyre në mënyrë të unifikuar dhe përmes televizionit. Gjithçka...

Lexo lajmin e plotë

Ndërron jetë në Spitalin Infektiv një grua shtatzënë

14:12 • 20 Nëntor 2020

Ndërron jetë në Spitalin Infektiv një grua shtatzënë

Një lajm i rëndë është konfirmuar, këtë të martë, nga Spitali Infektiv. Një 28-vjeçare shtatzënë, e cila po kurohej ndaj koronavirusit, ka ndërruar jetë. Burime nga QSUT-ja kanë konfirmuar se 28-vjeçarja ishte në muajin e pestë të shtatzënisë, ndërsa nuk arriti të mbijetojë me gjithë...

Lexo lajmin e plotë

7 mësues, viktima të Covid-19. Nuk flitet për mbyllje të shkollave

14:14 • 13 Nëntor 2020

7 mësues, viktima të Covid-19. Nuk flitet për mbyllje të shkollave

Hapja e shkollave ka rritur infektimet nga koronavirusi, por edhe fatalitetet brenda këtyre institucioneve. 7 mësues kanë humbur jetën deri tani nga komplikacionet e virusit, pjesa më e madhe, të infektuar gjatë dy muajve nga fillimi i mësimit. Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, në profilin...

Lexo lajmin e plotë

Vonesat e testimit për Covid çojnë në rezultate false, nevojiten testet e shpejta

15:45 • 11 Nëntor 2020

Vonesat e testimit për Covid çojnë në rezultate false, nevojiten testet e shpejta

Vonesat e tejzgjatura për analizimin e tamponit çojnë edhe në rezultate false. Kjo do të thotë se një individ edhe pse mund të jetë i prekur me Covid, qëndrimi për ditë të tëra i tamponit pa u analizuar, ul efikasitetin e analizës duke e nxjerrë...

Lexo lajmin e plotë

Vonesat e tamponëve, pacientët detyrohen ta verifikojnë COVID në rrugë të tjera

15:29 • 10 Nëntor 2020

Vonesat e tamponëve, pacientët detyrohen ta verifikojnë COVID në rrugë të tjera

Vonesat për marrjen e tamponit dhe zgjatja pafund e përgjigjeve  detyron qytetarët të thyejnë karantinën dhe t’i drejtohen vetes harbimeve shëndetësore. Klinika për sëmundjet e mushkërive  në Tiranë, e njohur si “dispanceria”, është e tejmbushur nga pacientë me COVID. Në mungesë të një përgjigje zyrtare,...

Lexo lajmin e plotë

Situata jashtë kontrollit, vonesat e tamponit rrisin ankthin, rastet dhe rrezikun për jetën

19:09 • 09 Nëntor 2020

Situata jashtë kontrollit, vonesat e tamponit rrisin ankthin, rastet dhe rrezikun për jetën

Situata nga pandemia në Shqipëri ka dalë jashtë kontrollit. Ky fakt konfirmohet nga mjekët e familjes të cilët jashtë kamerës denoncojnë dështimin e testimit dhe hetimit epidemiologjik. Mjekët pranë qendrës shëndetësore numër 3, 7 dhe 8 në kryeqytet tregojnë për A2CNN se vonesat në marrjen...

Lexo lajmin e plotë

Infektivi në kulmin e shtrimeve, vetëm 20 shtretër të lirë, ambulancat në radhë

17:10 • 23 Tetor 2020

Infektivi në kulmin e shtrimeve, vetëm 20 shtretër të lirë, ambulancat në radhë

Rritja e të infektuarve po shton shtrimet dhe mbushjen e kapaciteteve në spitalet Covid. Shërbimi infektiv është drejt zënies së shtretërve, ndërsa jashtë tij shtohet radha e ambulancave që presin të shtrojnë të sëmurët e sjellë me urgjencë. Në të dy spitalet Covid aktualisht janë...

Lexo lajmin e plotë

Sa kushton shërimi? COVID-19, “sëmundja e të pasurve” që po rrënon shqiptarët

11:28 • 22 Tetor 2020

Sa kushton shërimi? COVID-19, “sëmundja e të pasurve” që po rrënon shqiptarët

Të infektohesh nga koronavirusi nuk prek vetëm frikën nga vdekja, por edhe rrënimin ekonomik. Ata që e kanë kaluar e cilësojnë “sëmundjen e të pasurve”, pasi trajtimi për kurimin e koronavirusit kërkon shpenzime të mëdha dhe jo vetëm për medikamente. Engjëllushe Burreli na tregon se pensioni...

Lexo lajmin e plotë

Komiteti i Ekspertëve për maskat: Vendim i nevojshëm, situata po përkeqësohet

16:20 • 13 Tetor 2020

Komiteti i Ekspertëve për maskat: Vendim i nevojshëm, situata po përkeqësohet

Pas kundërshtive nga specialistë të shëndetësisë për mbajtjen e maskës me detyrim edhe në ambiente të hapura, reagojnë përfaqësuesit e komitetit të ekspertëve. Gjeorgjina Kuli tregon për A2 CNN se vendimi erdhi për shkak të përkeqësimit të situatës dhe rritjes së shtrimeve në spital. “Maska...

Lexo lajmin e plotë

Rama ndryshoi qëndrim për maskat, qytetarët të ndarë

22:21 • 11 Tetor 2020

Rama ndryshoi qëndrim për maskat, qytetarët të ndarë

Një muaj e gjysmë pasi shprehej se maska nuk ishte e nevojshme në ambiente të hapura, kryeministri Rama ndryshoi qëndrim. Nga 15 tetori edhe në Shqipëri, sipas tij, maska do të jetë e detyrueshme dhe në ambiente të hapura. Pas këtij vendimi, qytetarët kanë shijuar...

Lexo lajmin e plotë

Shëndeti mendor në pandemi, koronavirusi shton stresin. 1 në 2 persona me ankth

15:45 • 09 Tetor 2020

Shëndeti mendor në pandemi, koronavirusi shton stresin. 1 në 2 persona me ankth

Pandemia e koronavirusit po ndikon frikshëm në shëndetin mendor të popullsisë. 1 në 2 persona po përjetojnë ankth për shkak të frikës nga virusi dhe pasojave që mund të shkaktojë ai. Format e stresit po shfaqen në mënyra të ndryshme, por mjekët kanë vënë re rritje të rasteve që...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e pagave, zhgënjehen mësuesit. Heshtin mjekët e pakënaqur

15:37 • 07 Tetor 2020

Rritja e pagave, zhgënjehen mësuesit. Heshtin mjekët e pakënaqur

Mjekët janë të pakënaqur nga premtimi i kryeministrit, Edi Rama, për rritjen 40% të pagës, ndërsa mësuesit ndihen të fyer se nuk po vlerësohen si duhet. Thonë se nuk kanë fuqinë e mjekëve për të dalë në protestë, edhe pse arsyet i kanë të shumta,...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet e 25 prillit, dalin listat paraprake, probleme nga sistemi i adresave

16:59 • 06 Tetor 2020

Zgjedhjet e 25 prillit, dalin listat paraprake, probleme nga sistemi i adresave

Rreth 3.6 milionë shqiptarë do t’i drejtohen kutive të votimit në zgjedhjet e 25 prillit. Drejtoria e Përgjithshme e gjendjes civile shpall listat paraprake zgjedhore të cilat mund të verifikohen nga çdo votues pranë çdo njësie vendore, por dhe online. “Listat janë dërguar pranë njësive...

Lexo lajmin e plotë

Kanceri i gjirit, pandemia përkeqëson situatën. 800 raste të reja në vit

16:11 • 05 Tetor 2020

Kanceri i gjirit, pandemia përkeqëson situatën. 800 raste të reja në vit

Turpi për kontrollin e gjirit e ka mbajtur gjithmonë larg mjekut. Por, në moshën 56-vjeçare u detyrua jo vetëm të shkojë në spital, por të heqë njërin gjoks për shkak të kancerit. Sot, e penduar për neglizhencën e treguar, Lumturie Qyra, nga Tirana, ka një mesazh për vajzën...

Lexo lajmin e plotë

Shëndetësia në pandemi/ Qeveria shton premtimet, mjekët pakënaqësitë

15:45 • 04 Tetor 2020

Shëndetësia në pandemi/ Qeveria shton premtimet, mjekët pakënaqësitë

Pandemia e koronavirusit solli kthesën e qeverisë në vëmendjen ndaj punonjësve të shëndetësisë. Me shpërthimin e virusit, sytë u kthyen nga mjekët. Gjithçka nisi në mars, kur të gjithë nga karantina, i pari kryeministri, reflektuan edhe për padrejtësitë ndaj stafeve mjekësore. “Mirënjohje, mirënjohje të gjithëve!...

Lexo lajmin e plotë

Mbrojtja nga gripi në pandemi, të parët vaksinohen mjekët, vijon me mësuesit dhe grupet e riskut

16:42 • 01 Tetor 2020

Mbrojtja nga gripi në pandemi, të parët vaksinohen mjekët, vijon me mësuesit dhe grupet e riskut

Janë çdo ditë në kontakt me pacientët e prekur nga koronavirusi dhe veç masave ndaj virusit duhet të mbrohen edhe nga gripi. Këtë vit, fushata e vaksinimit kundër gripit të stinës nisi nga mjekët dhe infermierët. “Bëra vaksinën e gripit meqë jam më e rrezikuar,...

Lexo lajmin e plotë

Mjekët pas takimit me ministren: Të pakënaqur nga rritja 40%, kemi pagat më të ulëta në rajon

11:31 • 01 Tetor 2020

Mjekët pas takimit me ministren: Të pakënaqur nga rritja 40%, kemi pagat më të ulëta në rajon

Mjekët nuk kënaqen me rritjen 40% të pagës. Masa e planifikuar nga qeveria është e pamjaftueshme për ta. Pas takimit me ministren Ogerta Manastirliu dhe grupet përkatëse të punës, përfaqësia e mjekëve protestues deklaroi se do të vijojnë bisedimet për kushte më të mira financiare, ashtu si...

Lexo lajmin e plotë

Pas 1 tetorit, kafja në lokale jo vetëm në distancë, por edhe me orar

15:38 • 29 Shtator 2020

Pas 1 tetorit, kafja në lokale jo vetëm në distancë, por edhe me orar

Afrimi i stinës së ftohtë po na kthen në normalitetin e dikurshëm por sjellje të reja për shkak të pranisë së koronavirusit. Pas 1 tetorit, kafen, drekën apo darkën mund ta konsumoni në ambientet e mbyllura të lokaleve. Komiteti teknik i ekspertëve ka vendosur hapjen...

Lexo lajmin e plotë

Video
17:24 • 28 Shtator 2020
Shkollat në pandemi, 120 mësues e nxënës në izolim, si po zëvendësohet mësimi?
Silva Bino me Covid-19, e shtruar në spitalin infektiv

13:21 • 28 Shtator 2020

Silva Bino me Covid-19, e shtruar në spitalin infektiv

Shefja e sëmundjeve infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino, është prekur nga Covid-19. Sipas burimeve të A2, Bino ka disa ditë që ka dalë pozitive në testin për koronavirus. Ajo është e shtruar në spitalin infektiv në QSUT dhe gjendja e saj raportohet...

Lexo lajmin e plotë

Rikthehen tërmetet, Ormeni: Lëkundje pa pasoja, nuk kanë lidhje me ngjarjen e 26 nëntorit

15:34 • 25 Shtator 2020

Rikthehen tërmetet, Ormeni: Lëkundje pa pasoja, nuk kanë lidhje me ngjarjen e 26 nëntorit

15 tërmete dhe dhjetëra paslëkundje kanë ndodhur brenda pak ditëve në zonën e Cërrikut dhe Belshit. Specialistët i cilësojnë tërmete të vegjël, deri tani pa pasoja, por që po ndodhin në një zonë të njohur për aktivitet sizmik. “Cërrik-Belsh bën pjesë në një thyerje aktive...

Lexo lajmin e plotë

Ende s’ka një datë për nisjen e vitit akademik, zhvillimi i mësimit në varësi të epidemisë

15:08 • 23 Shtator 2020

Ende s’ka një datë për nisjen e vitit akademik, zhvillimi i mësimit në varësi të epidemisë

Viti i ri akademik fillon në nëntor, por ende nuk ka një datë të përcaktuar dhe as vendim për mënyrën si do të zhvillohet mësimi në kushtet e pandemisë. Universiteti i Tiranës, i cili ka numrin më të madh të studentëve dhe stafit akademik, ka...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:45 • 22 Shtator 2020
Shqipëria pjesë e COVAX, Manastirliu: Të angazhuar për të pasur vaksinën e sigurt anti-Covid
Imuniteti i të shëruarve, Koraqi: Antitrupat deri në 6 muaj, të shtohen testimet në dimër

14:06 • 22 Shtator 2020

Imuniteti i të shëruarve, Koraqi: Antitrupat deri në 6 muaj, të shtohen testimet në dimër

Të shëruarit nga koronavirusi kanë imunitet ndaj sëmundjes deri në 6 muaj. Kështu thonë studimet e fundit edhe pse niveli i antitrupave nuk është i njëjtë tek të gjithë të shëruarit. Sa më rëndë të kalohet koronavirusi aq më i lartë është imuniteti i krijuar ose...

Lexo lajmin e plotë

Shkollat “Covid” në Tiranë, 12 mësues dhe 3 nxënës të infektuar

16:32 • 15 Shtator 2020

Shkollat “Covid” në Tiranë, 12 mësues dhe 3 nxënës të infektuar

Rikthimi i nxënësve në shkolla pritet të shtojë vatrat e reja dhe infektimet nga koronavirusi. Që në ditët e para të procesit mësimor, 12 mësues dhe 3 nxënës në Tiranë kanë rezultuar pozitivë dhe po mbahen në izolim. Vatrat e krijuara në tre shkolla publike...

Lexo lajmin e plotë

Fillon shkolla, fëmijët kthehen në klasa me maska dhe me rregullat e pandemisë

13:31 • 14 Shtator 2020

Fillon shkolla, fëmijët kthehen në klasa me maska dhe me rregullat e pandemisë

Pas 6 muajsh shkëputje, nxënësit rikthehen në shkolla, por jo si më parë. Me maska, alkool, matje temperature dhe porosi nga prindërit, fëmijët i janë drejtuar klasave. Ky do të jetë rituali i përditshëm i fëmijëve për hyrjen dhe daljen nga shkolla. Në distancë nga...

Lexo lajmin e plotë

Nis shkolla, por nuk mjaftojnë të gjitha “hallet”, stresi do të jetë më i madh

10:35 • 14 Shtator 2020

Nis shkolla, por nuk mjaftojnë të gjitha “hallet”, stresi do të jetë më i madh

Asgjë nuk do të jetë si më parë edhe në shkolla. Pa përqafime, larg njëri-tjetrit. Emocionet dhe buqetat e luleve këtë vit do të zëvendësohen nga termometri dhe maskat. Mësimi me rregulla të reja, me disa turne, me orë të reduktuara dhe me rrezikun e...

Lexo lajmin e plotë

Frika për punën në pandemi, raporti i Covid për karantinën paguhet 100%

15:32 • 11 Shtator 2020

Frika për punën në pandemi, raporti i Covid për karantinën paguhet 100%

Pasi je shëruar nga koronavirusi, e dyta që ka rëndësi pas shëndetit është puna. Por, a të rrezikohet vendi i punës pas ditësh të tëra izolim si i infektuar, ose rast kontakti? Epidemiologët qetësojnë popullatën dhe thonë se në këtë periudhë pandemie aplikohet një raport...

Lexo lajmin e plotë

276 fëmijë me koronavirus, Kuli: 8 të shtruar në spital, 13% e të prekurve ende aktivë

15:40 • 08 Shtator 2020

276 fëmijë me koronavirus, Kuli: 8 të shtruar në spital, 13% e të prekurve ende aktivë

276 fëmijë janë prekur nga koronavirusi në Shqipëri që nga fillimi i epidemisë. 13% e tyre janë ende të sëmurë aktivë dhe në 14 shtator nuk do të shkojnë në shkollë. Në shërbimin infektiv të Pediatrisë janë të shtruar 8 fëmijë të cilët po e kalojnë më...

Lexo lajmin e plotë