Ornela Joti

PRODUCER

Votimi i të infektuarve, nuk merret përsipër verifikimi i tyre, me ligj i ndaluar

17:04 • 15 Prill 2021

Votimi i të infektuarve, nuk merret përsipër verifikimi i tyre, me ligj i ndaluar

Votimi në 25 prill i personave aktive me koronavirus lihet në ndërgjegjen e tyre. Edhe pse me ligj ndalohet lëvizja dhe shkelja e karantinës, askush nuk e ka marrë përsipër verifikimin e lëvizjes së tyre të mundshme drejt kutive të votimit. Si nga administrata zgjedhore...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:46 • 14 Prill 2021
“50% e shqiptarëve të imunizuar. Vaksinimi, i rëndësishëm”
“50% e shqiptarëve të imunizuar. Vaksinimi, i rëndësishëm”

16:04 • 14 Prill 2021

“50% e shqiptarëve të imunizuar. Vaksinimi, i rëndësishëm”

Shqipëria është pranë imunitetit të tufës ndaj Covid-19. Pas valës së dytë dhe më të ashpër të koronavirusit, infeksionisti Arben Pilaca tregon se një pjesë e konsiderueshme e popullsisë e kanë sëmundjen, ndërsa të tjerë po imunizohen përmes vaksinës. “Për arsye të ndryshme, Shqipëria “zgjodhi” një...

Lexo lajmin e plotë

Alimehmeti: Imuniteti i popullatës do të arrihet kur të vaksinohen të gjithë personat mbi 18 vjeç

16:21 • 13 Prill 2021

Alimehmeti: Imuniteti i popullatës do të arrihet kur të vaksinohen të gjithë personat mbi 18 vjeç

Shqipëria po kalon një situatë më të qetë nga pandemia, me ulje të ndjeshme të infektimeve dhe shtrimeve në spital. Megjithatë, ekspertët e shëndetësisë i tremben ditës së zgjedhjeve, e cila mund të shënojë fillimin e një vale të tretë të koronavirusit, përhapja e të...

Lexo lajmin e plotë

ISHP për vaksinën kineze: Sinovac ul format e rënda dhe vdekjet, do vijojmë fushatën

16:01 • 12 Prill 2021

ISHP për vaksinën kineze: Sinovac ul format e rënda dhe vdekjet, do vijojmë fushatën

Pas pohimit të ekspertëve kinezë për efektshmërinë e ulët të vaksinës Sinovac, autoritetet shqiptare deklarojnë qëndrimin e tyre ndaj kësaj vaksine. Përgjegjësja e vaksinimit në Institutin e Shëndetit Publik thotë për A2 se do të vijojë fushata për imunizimin e popullatës. Për Erida Nelajn çdo...

Lexo lajmin e plotë

Bino: Nëse dyshoni se jeni me Covid, nuk duhet ta bëni vaksinën për 2-4 javë

15:28 • 06 Prill 2021

Bino: Nëse dyshoni se jeni me Covid, nuk duhet ta bëni vaksinën për 2-4 javë

Nëse keni në shtëpi një familjar të prekur nga koronavirusi nuk duhet ta bëni vaksinën anti-covid pa kaluar të paktën 1 muaj. Por nëse keni patur kontakte me një të prekur jashtë familjes, duhet të prisni të kalojnë dy javë. Silva Bino këshillon qytetarët të...

Lexo lajmin e plotë

Shqiptarët në radhë, nuk hezitojnë për dozat anti-covid

16:26 • 01 Prill 2021

Shqiptarët në radhë, nuk hezitojnë për dozat anti-covid

Shqipëria vijon vaksinimin e njerëzve me vaksinën AstraZeneca, pavarësisht vendimit të disa shteteve europiane dhe përtej kontinentit, për të bllokuar aplikimin e saj nën moshat 60 vjeç. Në stadiumin “Air Albania”, mbi 1 mijë vaksinime po kryhen çdo ditë me këtë vaksinë, te mësuesit, edukatoret...

Lexo lajmin e plotë

Bino për vaksinat: Janë efikase, kemi shanse për rikthimin në normalitet

16:10 • 30 Mars 2021

Bino për vaksinat: Janë efikase, kemi shanse për rikthimin në normalitet

Vaksina kineze Sinovac që po aplikohet në masë tek të moshuarit në vend, pritet të marrë miratimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Shefja për sëmundjet infektivë në Institutin e Shëndetit Publik tregon se kjo vaksinë por dhe tre të tjerat, krahas mbrojtjes ulin format e...

Lexo lajmin e plotë

Efikasiteti i Sputnik V, siguron mbrojtje të lartë, në teknologji si AstraZeneca

15:50 • 23 Mars 2021

Efikasiteti i Sputnik V, siguron mbrojtje të lartë, në teknologji si AstraZeneca

Pas ardhjes së vaksinës ruse në Shqipëri, specialistët japin detaje për efikasitetin dhe rezultatet e saj. Përgjegjësja për vaksinimin në Institutin e Shëndetit Publik thotë se Sputnik V është e ngjashme me AstraZenecan. Të dhënat nga shumë vende të cilat po e përdorin flasin për...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:24 • 22 Mars 2021
A kaloi vala e dytë? Alimehmeti: Ulen vdekjet dhe infektimet, vijoni zbatimin e masave
A kaloi vala e dytë? Alimehmeti: Ulen vdekjet dhe infektimet, vijoni zbatimin e masave

16:16 • 22 Mars 2021

A kaloi vala e dytë? Alimehmeti: Ulen vdekjet dhe infektimet, vijoni zbatimin e masave

Shqipëria po lë pas valën e dytë dhe më të ashpër të koronavirusit. Në vlerësimin e specialistëve, pozitiviteti nga infektimet e reja këtë periudhë ka rënë nën 20%, duke zbritur nga kulmi që u shënua në fillim të marsit. Epidemiologu Ilir Alimehmeti tregon se përmirësimi i...

Lexo lajmin e plotë

Vaksinimi masiv, do të marrin pjesë edhe Forcat e Armatosura

14:24 • 20 Mars 2021

Vaksinimi masiv, do të marrin pjesë edhe Forcat e Armatosura

Ministria e Shëndetësisë po përforcon deklaratat për fillimin e vaksinimit masiv në vend. Autoritetet janë hermetike rreth negociatave me vendin që do të sigurojë sasinë e madhe të dozave për Shqipërinë si dhe llojin e vaksinës që do të vijë. Por, Instituti i Shëndetit Publik...

Lexo lajmin e plotë

Vaksinimi masiv, Rama: Së shpejti në moshat mbi 60 vjeç, asnjë efekt anësor deri tani

15:52 • 18 Mars 2021

Vaksinimi masiv, Rama: Së shpejti në moshat mbi 60 vjeç, asnjë efekt anësor deri tani

Në dy muaj  fushatë vaksinimi nuk janë shënuar probleme te personat që kanë marrë dozat e Pfizer dhe AstaZenekën. Nga Shkodra ku vijon vaksinimi i mësuesve me AstraZenekën, kryeministri Rama dhe ministrja e Shëndetësisë thanë se së shpejti pritet të nisë vaksinimi masiv, për të...

Lexo lajmin e plotë

Komiteti i Imunizimit: Do vijojmë me AstraZenekën, përpjekje për vaksinën ruse e kineze

15:51 • 17 Mars 2021

Komiteti i Imunizimit: Do vijojmë me AstraZenekën, përpjekje për vaksinën ruse e kineze

Shqipëria do të vijojë aplikimin e AztraZenekës, ndërsa kanë nisur përpjekjet për të siguruar vaksinën ruse dhe kineze. Sipas ekspertëve të Komitetit të Imunizimit, pezullimi i vaksinës së Astra Zenekës nga shumë vende në Europë nuk ka baza shkencore. Pas qëndrimit fillestar të Agjencisë Europiane...

Lexo lajmin e plotë

Situata në Sanatorium, Cani: Raste të rënda tek të rinjtë, neglizhojnë sëmundjen

17:18 • 16 Mars 2021

Situata në Sanatorium, Cani: Raste të rënda tek të rinjtë, neglizhojnë sëmundjen

Situata kritike nga koronavirusi dhe mutacionet e tij e kanë shndërruar Sanatoriumin në spitalin e terapisë intensive. Në çdo pavion të tij, janë rritur shtrimet por dhe pacientët që ndodhen në gjendje kritike. Alma Cani, shefja e reanimacionit në spitalin Covid-2 tregon se mes të...

Lexo lajmin e plotë

Vaksinimi i mësuesve,  dyshime dhe frikë për AstraZenekën, asnjë problem deri tani

14:49 • 15 Mars 2021

Vaksinimi i mësuesve, dyshime dhe frikë për AstraZenekën, asnjë problem deri tani

Dyshimet e ngritura mbi vaksinën e Astra Zeneca dhe bllokimet nga disa vende të Europës kanë shkaktuar konfuzion edhe në Shqipëri. Mësuesit, të parët që po marrin dozat e kësaj vaksine në vendin tonë, janë përfshirë nga frika dhe skepticizmi. Para se të firmosin për...

Lexo lajmin e plotë

Shqipëria e hapur ndaj vaksinës AstraZeneca, do të aplikohet dhe mbi 65 vjeç

17:44 • 12 Mars 2021

Shqipëria e hapur ndaj vaksinës AstraZeneca, do të aplikohet dhe mbi 65 vjeç

Shqipëria do të jetë e hapur ndaj vaksinës së Astrazeneca-s dhe të shtunën fillon vaksinimi i meësuesve. Silva Bino, shefe për sëmundjet infektive në Institutin e Shëndetit Publik, thotë se nuk ka të dhëna shkencore që humbjet e jetës dhe tromboza të shkaktuara në persona...

Lexo lajmin e plotë

Komiteti Teknik i Ekspertëve: Konfirmohet! Varianti britanik ka hyrë në Shqipëri, masat nuk ndryshojnë

17:38 • 11 Mars 2021

Komiteti Teknik i Ekspertëve: Konfirmohet! Varianti britanik ka hyrë në Shqipëri, masat nuk ndryshojnë

Komiteti Teknik i Ekspertëve për pandeminë ka vendosur të mos ndryshojë masat e deritanishme kundër koronavirusit. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, njoftoi se pas analizave është konfirmuar hyrja e variantit britanik të koronavirusit në vendin tonë. “Nga qytetarët kërkohet të respektojnë masat, në një kohë...

Lexo lajmin e plotë

1 vit pandemi: 100 mijë të prekur, shumë vdekje dhe shpresa për vaksinën

16:31 • 09 Mars 2021

1 vit pandemi: 100 mijë të prekur, shumë vdekje dhe shpresa për vaksinën

Një vit më parë, Shqipëria raportoi dy rastet zero me koronavirus. Atë e bir nga Tirana pasi ishin kthyer nga Italia, u konfirmuan zyrtarisht pozitivë. Pavarësisht debateve mes mjekëve se Covid-19 ka qenë në qarkullim më herët në vendin tonë, numërimi i rasteve pozitive nis...

Lexo lajmin e plotë

Ritmet e ngadalta të vaksinimit: Vetëm 20 mijë të imunizuar. Rama premton proces intensiv

14:54 • 07 Mars 2021

Ritmet e ngadalta të vaksinimit: Vetëm 20 mijë të imunizuar. Rama premton proces intensiv

Procesi i vaksinimit ndaj COVID-19 po bëhet me ritme të ngadalta për shkak të mungesës së vaksinës. Deri tani Shqipëria ka siguruar vetëm 32 mijë doza të Pfizer, të pamjaftueshme për të mbuluar të gjithë personelin mjekësor në vend dhe kategorinë e të moshuarve mbi...

Lexo lajmin e plotë

Najada Çomo do të vijojë punën në spital, zëvendësimi pas zgjedhjeve

15:45 • 05 Mars 2021

Najada Çomo do të vijojë punën në spital, zëvendësimi pas zgjedhjeve

Përfshirja e Najada Çomos në politikë nuk do të bënte bujë nëse nuk do të ishim në pandemi. Politika gjithmonë ka gjuajtur në shëndetësi, duke marrë pranë saj mjekët më të spikatur, me integritet dhe të papërfolur nga masa. Me fillimin e pandemisë, Infektivi u...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:30 • 04 Mars 2021
Najada Çomo, kandidate e PS në zgjedhjet e 25 prillit
Vdekjet nga koronavirusi vijojnë të larta, Pipero: Pacientët vijnë vonë dhe rëndë në spital

16:46 • 02 Mars 2021

Vdekjet nga koronavirusi vijojnë të larta, Pipero: Pacientët vijnë vonë dhe rëndë në spital

Rëndimi i situatës nga pandemia ka rritur jo vetëm infektimet dhe shtrimet në spital, por edhe humbjet e jetës. Shkurti ishte muaji më i keq për vdekjet e ndodhura nga koronavirusi në vend, ku zyrtarisht raportohen 416 jetë të humbura. Edhe fillimi i marsit shënoi...

Lexo lajmin e plotë

Mjekët, thirrje qeverisë: Mbyllni 1 muaj shkollat, lokalet dhe urbanët

16:56 • 26 Shkurt 2021

Mjekët, thirrje qeverisë: Mbyllni 1 muaj shkollat, lokalet dhe urbanët

Shqipëria është në situatën më kritike nga pandemia e Covid-19. Përhapja e koronavirusit dhe humbjet e jetëve janë në nivele alarmante. Mjekët i bëjnë thirrje qeverisë të marrë masa urgjente duke mbyllur shkollat, lokalet dhe transportin publik. Kërkesa e specialistëve nga spitalet shtetërore bëhet jashtë...

Lexo lajmin e plotë

Në kulmin e infektimeve, Alimehmeti: Jemi në skenarin më të keq, masat jo të duhurat

17:09 • 25 Shkurt 2021

Në kulmin e infektimeve, Alimehmeti: Jemi në skenarin më të keq, masat jo të duhurat

Shqipëria po arrin skenarin më të keq nga pandemia e COVID-19 . Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë por edhe të dhënave të përditësuara, vendi ynë është në nivelin më të lartë të transmetimit komunitar të koronavirusit. Vetëm 7 ditët e fundit, infektimet kanë arritur në...

Lexo lajmin e plotë

Të moshuarit dyshojnë se do t’u vijë radha të vaksinohen këtë vit

19:19 • 24 Shkurt 2021

Të moshuarit dyshojnë se do t’u vijë radha të vaksinohen këtë vit

Të moshuarit janë më të rrezikuarit por edhe më të vështirët për t’u menaxhuar në këtë pandemi. Në këto ditë me diell, edhe pse infektimet janë rritur ndjeshëm, shumë prej tyre vijojnë rutinën duke shkelur çdo mase antiCovid. Nga lulishtet ku grumbullohen për lojën e dominosë...

Lexo lajmin e plotë

Situata kritike nga Covid-19, Tomini: Jemi në transmetim komunitar, karantina guri i fundit

17:36 • 23 Shkurt 2021

Situata kritike nga Covid-19, Tomini: Jemi në transmetim komunitar, karantina guri i fundit

Shqipëria po përballet me situatën më të vështirë nga pandemia që prej fillimit të saj. Koronavirusi dhe mutacionet e tij ende të pakonfirmuar kanë kaluar në transmetim komunitar. Mbi 1 mijë persona konfirmohen të infektuar në ditë, me dhjetëra të prekur të tjerë që nuk...

Lexo lajmin e plotë

Problemet post-Covid, zemra dhe truri më të prekurit, pasojat dhe tek të rinjtë

15:34 • 22 Shkurt 2021

Problemet post-Covid, zemra dhe truri më të prekurit, pasojat dhe tek të rinjtë

Mos neglizhoni shqetësimet shëndetësore edhe pse mund ta keni kaluar me sukses koronavirusin. Covid-19 është jo vetëm i pabesë, por dhe i pamëshirshëm, thonë mjekët. Krahas mushkërive, ai shkakton ndërlikime në tru, në zemër dhe në enët e gjakut. Specialistët po përballen me rritje të urgjencave...

Lexo lajmin e plotë

Pipero për masa shtesë: Shkollat dhe lokalet të mbyllen deri në fund të marsit

17:12 • 20 Shkurt 2021

Pipero për masa shtesë: Shkollat dhe lokalet të mbyllen deri në fund të marsit

Përkeqësimi i situatës nga pandemia duhet të shoqërohet me të tjera masa shtrënguese. Infeksionisti Pëllumb Pipero rekomandon mbylljen e të gjitha shkollave dhe lokaleve deri në fund të marsit. Ndërsa në transportin publik, numri i udhëtarëve duhet të jetë i limituar sipas protokolleve të shëndetësisë. ...

Lexo lajmin e plotë

Vdekje rekord në 2020. INSTAT: 5 herë më të larta se shifrat e shëndetësisë

15:14 • 19 Shkurt 2021

Vdekje rekord në 2020. INSTAT: 5 herë më të larta se shifrat e shëndetësisë

Pandemia e koronavirusit rrit ndjeshëm numrin e vdekjeve në vend. Në 30 vitet e fundit, 2020-a shënon shifra rekord të humbjeve të jetës. Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT, në këtë vit janë shënuar 27 605 vdekje, me një rritje prej 25,8%. Ndryshe nga...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia te fëmijët, rriten infektimet dhe shtrimet në spital, 2 në terapi intensive

16:15 • 18 Shkurt 2021

Pandemia te fëmijët, rriten infektimet dhe shtrimet në spital, 2 në terapi intensive

Situata e vështirë nga pandemia dhe shtimi i infektimeve po reflektohet edhe te fëmijët. Në spitalin infektiv të pediatrisë, këtë periudhë janë rritur shtrimet si dhe komplikacionet që i bëjnë pacientët e vegjël të prekur nga koronavirusi. “Kohët e fundit ka shtim të rasteve pozitive...

Lexo lajmin e plotë

Provimet nga shtëpia, universitetet zgjedhin online. Mjekësia, notat nga spitalet

14:51 • 12 Shkurt 2021

Provimet nga shtëpia, universitetet zgjedhin online. Mjekësia, notat nga spitalet

Universitetet po shkojnë drejt provimeve online. Pas vendimit të Komitetit të Ekspertëve dhe me rendimin e situatës nga pandemia, pjesa më e madhe e shkollave të larta nuk do t’i kthejnë studentët në auditorë. Burime nga universiteti më i madh, ai i Tiranës bëjnë të...

Lexo lajmin e plotë

Masat nuk mjaftojnë, Alimehmeti: Të mbyllen baret dhe transporti publik

13:50 • 11 Shkurt 2021

Masat nuk mjaftojnë, Alimehmeti: Të mbyllen baret dhe transporti publik

Masat e reja shtrënguese për uljen e infektimeve në popullatë nuk janë të mjaftueshme. Epidemiologu Ilir Alimehmeti propozon mbylljen për disa javë të transportit publik dhe të lokaleve, të cilat janë burimet kryesore të përhapjes së sëmundjes. Ndalimi i aktiviteteve dhe lëvizjes pas orës 20:00,...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:41 • 10 Shkurt 2021
Shtimi i rasteve, publikohen masat e reja: Ndalohet lëvizja nga ora 20:00. Mësim online në shkollat e mesme në 10 qytete
Situata kritike nga Covid-19, Brataj: Do të duhen masa të tjera, nuk besoj te riinfektimet

16:33 • 09 Shkurt 2021

Situata kritike nga Covid-19, Brataj: Do të duhen masa të tjera, nuk besoj te riinfektimet

Situata nga përhapja e koronavirusit është kritike. Tregues për Skënder Bratajn janë dhe thirrjet e qytetarëve drejt Urgjencës Kombëtare si dhe kërkesat e shtuara për shërbim mjekësor në banesë. “Jemi në nivelin e 2300 thirrjeve në 24 orë. Ajo që më shqetëson është fakti që nga...

Lexo lajmin e plotë

Rama dhe 50 mjekë drejt imunizimit, 40 mijë doza brenda shkurtit

14:21 • 02 Shkurt 2021

Rama dhe 50 mjekë drejt imunizimit, 40 mijë doza brenda shkurtit

Nis aplikimi i dozës së dytë të vaksinës së Pfizer. Mes mjekëve dhe infermierëve të parë që po imunizohen ndaj Covid-19, është dhe kryeministri Edi Rama. Pasi mori dozën tjetër, 21 ditë pas të parës, kreu i qeverisë deklaroi se ditët në vijim do të...

Lexo lajmin e plotë

Kanceri i qafës së mitrës, mjekët: Mos neglizhoni vizitat, nuk ka vetëm Covid-19

14:11 • 28 Janar 2021

Kanceri i qafës së mitrës, mjekët: Mos neglizhoni vizitat, nuk ka vetëm Covid-19

Prej një viti, vëmendja e të gjithëve është përqenduar te koronavirusi duke neglizhuar sëmundjet e tjera. Por, mjekët kujtojnë se ato vijojnë si dhe para pandemisë, madje në disa raste është shtuar sëmundshmëria për shkak të moskryerjes së vizitave dhe kontrolleve periodike. Një prej tyre...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:26 • 27 Janar 2021
Ndër të parët që morën vaksinën, Pipero infektohet me koronavirus
E moshuara mes dy pandemive, shqiptarja 101-vjeçare mposht Covidin për dy javë

13:48 • 26 Janar 2021

E moshuara mes dy pandemive, shqiptarja 101-vjeçare mposht Covidin për dy javë

Një shqiptare 101-vjeçare kaloi pa probleme koronavirusin në Itali. Pas infektimit të familjarëve të saj në Udine, edhe e moshuara Bajame Goxhabelli rezultoi pozitive, më 31 dhjetor të vitit 2020. Pavarsisht rrezikut të madh, gruaja me mbi një shekull jetë tregon për A2 se e...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:25 • 25 Janar 2021
Rriten infektimet, Alimehmeti: Pasojat e fundvitit dhe ditëve të ftohta
Bino për masat dhe vaksinën: Rriten të infektuarit, nuk dihet sa zgjat imuniteti ndaj Covid-19

17:04 • 15 Janar 2021

Bino për masat dhe vaksinën: Rriten të infektuarit, nuk dihet sa zgjat imuniteti ndaj Covid-19

Festimet e fundvitit po i japin tani efektet në rritjen e pozitivitetit. Silva Bino thotë se janë shtuar rastet veçanërisht tek të rinjtë. Shefja për sëmundjet infektive në Institutin e Shëndetit Publik bën thirrje për respektimin e masave, ndërsa nuk përjashton mundësinë e qarkullimit të...

Lexo lajmin e plotë

Si erdhi Pfizer në Shqipëri? A2 CNN zbulon ditët e pritjes së vaksinës në Rinas

17:28 • 13 Janar 2021

Si erdhi Pfizer në Shqipëri? A2 CNN zbulon ditët e pritjes së vaksinës në Rinas

Dhe ndërsa qeveria po mban të fshehtë mënyrën se si erdhi vaksina anti-Covid dhe vendin që e dhuroi, A2 CNN ka zbuluar ditët e pritjes së vaksinës në Rinas dhe orën kur është zhdoganuar. Në mënyrë të fshehtë dhe në mungesë totale të transparencës, qeveria...

Lexo lajmin e plotë

Spitali i ri në Fier, Rama takon pronarët në protestë

14:56 • 12 Janar 2021

Spitali i ri në Fier, Rama takon pronarët në protestë

Kryeministri Rama shkoi në Fier ku u takua me disa nga pronarët e tokave mbi të cilat do të ndërtohet spitali i ri i premtuar nga presidenti turk, Erdogan. Pronarët kanë dalë në protesta duke deklaruar se çmimi me të cilin do të shpronësohen është...

Lexo lajmin e plotë

Në pritje të vaksinës/ Mjekët të parët, optimistë dhe dyshues për efektet

11:35 • 11 Janar 2021

Në pritje të vaksinës/ Mjekët të parët, optimistë dhe dyshues për efektet

Pas dy javësh, vaksinimi kundër Covid-19 nis nga mjekët dhe infermierët. Ministria e Shëndetësisë po përgatit listën për 5 mijë dozat e para të vaskinës së Pfizerit, të cilat do të kryhen në ambientet e stadiumit Arena Kombëtare. Mikrobiologu Andi Koraqi tregon se vaksina e...

Lexo lajmin e plotë

Vaksina anti-covid, 5 mijë mjekë dhe infermierë të parët, nuk është me detyrim

15:51 • 07 Janar 2021

Vaksina anti-covid, 5 mijë mjekë dhe infermierë të parët, nuk është me detyrim

Pesë mijë mjekë dhe infermierë që punojnë në spitalet Covid në Tiranë dhe rrethe, do të jenë të parët që do të kryejnë vaksinimin kundër Covid-19. Injeksionet do të kryhen sipas një protokolli të caktuar në ambientet e stadiumit Arena Kombëtare. Punonjësit e shëndetit publik...

Lexo lajmin e plotë

Epidemiologu: Kemi rënie të rasteve të reja me Covid-19, nuk mund të ketë ashpërsim të masave

15:59 • 05 Janar 2021

Epidemiologu: Kemi rënie të rasteve të reja me Covid-19, nuk mund të ketë ashpërsim të masave

Ndryshe nga disa shtete të Europës që po shtrëngojnë masat nga përhapja e virusit, Shqipëria ndodhet në një situatë tjetër epidemiologjike. Ekspertët thonë se ka një rënie të ndjeshme të pozitivitetit nga Covid-19 në vend, janë ulur shtrimet në spital dhe humbjet e jetës. Për...

Lexo lajmin e plotë

5 janari me masa të tjera, Tomini: Për festa u shkelën rregullat, pritet rritje e rasteve

16:32 • 04 Janar 2021

5 janari me masa të tjera, Tomini: Për festa u shkelën rregullat, pritet rritje e rasteve

Përfundimi i festave të fundvitit rikthen masat e tjera kufizuese për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Nga 5 janari, lëvizjet e qytetarëve, aktivitetet e ndryshme dhe bizneset do të mbyllen 2 orë më vonë se në periudhën gjatë festave.  Kopshtet dhe çerdhet i rikthehen aktivitetit...

Lexo lajmin e plotë

Rama dhe Manastirliu dorëzojnë çekun e bebes për fëmijët e parë të vitit 2021

17:55 • 01 Janar 2021

Rama dhe Manastirliu dorëzojnë çekun e bebes për fëmijët e parë të vitit 2021

Kreu i qeverisë, Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, kanë vizituar foshnjat e para të vitit 2021 në kryeqytet. Meri dhe Ajsa janë dy vajzat që erdhën në jetë minutën e parë të Vitit të Ri, në maternitetin “Koço Gliozheni”, në Tiranë.  ...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:53 • 31 Dhjetor 2020
Viti 2020, i padëshiruari…
Viti 2020, i padëshiruari…

11:49 • 01 Janar 2021

Viti 2020, i padëshiruari…

E kush do ta kish menduar se viti 2020 do të ishte i padëshiruar, viti që gjithkush donte ta fshinte nga jeta e tij. Shkak u bë një virus, i panjohur, i rrezikshëm, pa një mjekim specifik, u quajt Sars-COV-2. Ndërsa sëmundja që shkaktohej prej...

Lexo lajmin e plotë

Shqipëria, me sytë nga COVAX për sigurimin e vaksinës

16:06 • 24 Dhjetor 2020

Shqipëria, me sytë nga COVAX për sigurimin e vaksinës

Vendet e Bashkimit Europian kanë nisur aplikimin e vaksinës së kompanisë Pfizer, ndërsa Shqipëria i ka shpresat te vaksina e Oksfordit dhe Astra-Zeneca-s. Dozat e para pritet të sigurohen në fillim të vitit 2021, por Silva Bino nuk përjashton mundësinë e ardhjes së vaksinës së...

Lexo lajmin e plotë

Kur vjen vaksina antikoronavirus? Epidemiologu: Në pranverë, shumica mund ta ketë kaluar sëmundjen

16:15 • 18 Dhjetor 2020

Kur vjen vaksina antikoronavirus? Epidemiologu: Në pranverë, shumica mund ta ketë kaluar sëmundjen

“Respektoni masat mbrojtëse, pasi kur të vijë vaksina në Shqipëri, shumica e popullsisë do ta ketë kaluar sëmundjen”. Duke iu referuar zhvillimeve për sigurimin e vaksinës në vend, epidemiologu Ilir Alimehmeti thotë se këtë dimër do ta kalojmë pa vaksinë. Pavarësisht disa dozave që mund të...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:28 • 17 Dhjetor 2020
Rama me ekspertët: Situata e qëndrueshme, masat nuk i merr politika
Video
15:50 • 15 Dhjetor 2020
Spitale Covid në rrethe, përgatiten 5 struktura të tjera për trajtimin e të sëmurëve
Të tjera masa kufizuese? Po diskutohet mbyllja më herët,  dhe zgjatja e pushimeve në shkolla

15:37 • 11 Dhjetor 2020

Të tjera masa kufizuese? Po diskutohet mbyllja më herët, dhe zgjatja e pushimeve në shkolla

Komiteti teknik i ekspertëve po diskuton mundësinë e aplikimit të masave të tjera kufizuese për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Burime pranë tyre bëjnë të ditur se ndër propozimet e hedhura nga ekspertët janë, mbyllja më herët se ora 22:00 e mbrëmjes e të gjitha...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 20 mjekë dhe 4 infermierë viktima të koronavirusit në Shqipëri

17:05 • 10 Dhjetor 2020

Mbi 20 mjekë dhe 4 infermierë viktima të koronavirusit në Shqipëri

Një tjetër mjek nuk i ka shpëtuar betejës së vështirë me Covid-19. Pas disa ditësh të vështira në spitalin Infektiv, mjeku Drini Dobi nuk ia ka dalë dhe pas dërgimit për kurim të specializuar në Itali. Shefi i shërbimit neurovaskular në QSUT, humbi jetën pas...

Lexo lajmin e plotë

Vaksina e gripit, “jemi në kohë për t’i shpëtuar mbivendosjes së viruseve”

15:46 • 09 Dhjetor 2020

Vaksina e gripit, “jemi në kohë për t’i shpëtuar mbivendosjes së viruseve”

Ky dimër  do të jetë i vështirë për shëndetin e popullatës. Qarkullimi i koronavirusit dhe gripit  njëkohësish pritet ta rëndojnë edhe më tepër situatën. Por, në këtë periudhë që ende nuk ka grip, mjekët bëjnë thirrje vaksinimi ndaj tij.  Sipas specialistëve, jemi ende në kohë...

Lexo lajmin e plotë

BE për 8 Dhjetorin: Bëhuni si rinia e 30 viteve më parë, e ardhmja është këtu

15:23 • 08 Dhjetor 2020

BE për 8 Dhjetorin: Bëhuni si rinia e 30 viteve më parë, e ardhmja është këtu

30 vite nuk kanë mjaftuar për Shqipërinë si Europa. Të rinjtë duan të ikin pasi nuk e shohin të ardhmen në vendin e tyre. Konstatimin e bën vetë përfaqësuesi i Bashkimit Europian në Tiranë, në Ditën Kombëtare të Rinisë. Luigi Soreca tha se gati gjysma...

Lexo lajmin e plotë

Nis testimi i shpejtë, epidemiologët: Tirana, vatër e Covid-19, “Astiri” zona më problematike

15:36 • 07 Dhjetor 2020

Nis testimi i shpejtë, epidemiologët: Tirana, vatër e Covid-19, “Astiri” zona më problematike

Testimet e shpejta për koronavirusin mbërritën, por nuk do të ketë aplikime në masë në popullatë. Ky lloj testimi do të përdoret fillimisht në Tiranë, në shkolla, kopshte, në stafet mjekësore, aty ku epidemiologët do të kenë sinjale për shpërthime dhe vatra të virusit. “Deri...

Lexo lajmin e plotë

Mësimi në pandemi, orët online stres për mësuesit, vështirësi për nxënësit

15:24 • 04 Dhjetor 2020

Mësimi në pandemi, orët online stres për mësuesit, vështirësi për nxënësit

Prej ditësh, mësimi është kthyer edhe online në shkolla. Orët që kanë zhvilluar në klasë me turnin e parë, të njëjtët mësues i japin edhe pasdite përmes kompjuterit me nxënësit, që sipas grafikut duhet të mësojnë nga shtëpia. Përveçse i lodhshëm për arsimtarët, mësimi i...

Lexo lajmin e plotë