Ornela Joti

14:28 - 1.01.2023

Kriza në universitete

Ishte një vit i vështirë për universitetet publike. Procesi mësimor nuk nisi si zakonisht. Pedagogët, të zotët e shtëpisë, pas gati 18 vitesh nga protesta e fundit, po artikulonin me zë të lartë fjalët krizë, nënvlerësim, mbyllje dhe largime. Pakënaqësia shumëvjeçare nga pagat e pandryshuara, në diferencë të dukshme me...

Dy javët e fundit të dhjetorit është rritur sëmundshmëria në popullatë. Të mëdhenj e të vegjël po preken në masë nga gripi i stinës i cili është dominant edhe ndaj mutacioneve të koronavirusit. Mjekët e qendrave shëndetësore flasin për një fluks të shtuar vizitash për shkak edhe të shumë virozave...

Tryeza e festave të fundvitit duket se do të jetë më e varfër këtë vit për shkak të krizës gati njëvjeçare të çmimeve. Në një vëzhgim në treg, qytetarët e Vlorës të thonë se çmimet e produkteve janë bërë të papërballueshme për familjet e tyre. Gjatë blerjeve në prag të...

Fatkeqësia e tyre mban emrin HIV. Është ky virusi që ka infektuar djalin e tyre 1-vjeçar, edhe pse të dy prindërit janë negativë. Ata kanë vendosur të thyejnë heshtjen dhe të tregojnë historinë, shokun psikologjik dhe kalvarin e vuajtjeve me djalin e infektuar. Të gjitha dyshimet e prindërve bien mbi...

Qetësimi i situatës nga pandemia e koronavirusit ka ulur ndjeshëm interesin për dozat anti-Covid. Edhe pas ardhjes së vaksinave të adaptuara që sigurojnë mbrojtje nga mutacionet në qarkullim të Covid-19, të paktë janë qytetarët që i drejtohen qendrave shëndetësore për të marrë dozën përforcuese.  Mjekët flasin për rënie të vaksinimeve...

Rritja e infektimeve nga gripi i stinës ka shtuar komplikacionet dhe shtrimet  në spitale. Fëmijët dhe personat mbi 50 vjeç janë pacientët më të shpeshtë që i drejtohen urgjencave në këtë periudhë. Vetëm në spitalin e sëmundjeve të mushkërive çdo ditë paraqiten  deri 50 pacientë me probleme të shkaktuara nga...

Rikthehet qarkullimi intensiv i gripit dhe infeksioneve të tjera respiratore. Pas tri vitesh pandemi gripi po dominon ndaj mutacioneve tëCOvid-19. Epidemiologët flasin për raste të shtuara veçanërisht tek fëmijët dhe tek të moshuarit. Janari dhe shkurti do të shënojnë kulmin e infektimeve nga virusi i gripit, madje dhe mbivendosje të...

Shqiptarët kane dëgjuar dendur javët e fundit se më në fund do të kenë enciklopedinë e tyre. Por cila është domethënia e një vepre të tillë dhe pse konsiderohet unik në llojin e vet? Anëtarë të grupit të punës shpjegojnë për A2 punën sfiduese dhe voluminoze që do të angazhojë...

ADN e shqiptarëve është ende e njëjtë me arbëreshët e sotëm, por kemi ngjashmëri të mëdha gjenetike edhe me grekët. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga gjenetistë të Universitetit të Tiranës dhe atij të Bolonjës për lidhjet gjenetike në popullsinë e Mesdheut.

ADN e shqiptarëve është ende e njëjtë me arbëreshët e sotëm, por kemi ngjashmëri të mëdha gjenetike edhe me grekët. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga gjenetistë të Universitetit të Tiranës dhe atij të Bolonjës për lidhjet gjenetike në popullsinë e Mesdheut. Akademiku Ilia Mikerezi, një nga...

Sindroma Down dhe fibroza cistike janë anomalitë më të shpeshta gjenetike në popullsinë shqiptare. Mesatarisht 1 në 60 lindje, nga nënat mbi 30 vjeç, është me Sindromën Down, por mjekët po vënë re edhe rritje të fëmijëve me fibrozën cistike. Gati 7% e popullsisë shqiptare është mbartëse e kësaj sëmundjeje të rëndë që kryesisht prek mushkërinë.

Sindroma Down dhe fibroza cistike janë anomalitë më të shpeshta gjenetike në popullsinë shqiptare.  Mesatarisht 1 në 60 lindje, nga nënat mbi 30 vjeç, është me Sindromën Down, por mjekët po vënë re edhe rritje të fëmijëve me fibrozën cistike. Gati 7% e popullsisë shqiptare është mbartëse e kësaj sëmundjeje...

Pas tri vitesh pandemi, gripi po dominon ndaj koronavirusit. Të infektuarit me Covid-19 në këtë periudhë janë shumë të paktë, por e kundërta po ndodh me gripin e tipit A dhe virozat e tjera respiratore. Mjekët e qendrave shëndetësore po përballen me një fluks të shtuar vizitash, por edhe raste...

Pandemia e koronavirusit mori vëmendjen e të gjithëve, por ndikoi negativisht në shtimin e sëmundjeve të tjera. Sida e njohur ndryshe  si “pandemi e heshtur” po njeh vetëm rritje të infektimeve. Mbi 1 mijë e 500 të prekur nga Hiv -Aids rezultojnë në të dhënat zyrtare të vendit tonë, ndërkohë...

As mbështetja financiare e qeverisë për studentët cilësorë që ndjekin degët e mësuesisë nuk rriti frekuentimin në këto programe. Kryetari i Konferencës së Rektorëve, Artan Hoxha, njëherësh kreu i Universitetit të Tiranës pranon se politikat e aplikuara për degët prioritare nuk dhanë rezultat, as në Tiranë dhe as në universitetet...

Ditëlindja e Shtetit Shqiptar është kremtuar në mënyra të ndryshme nga shqiptarët anembanë vendit. Ndërsa festimet zyrtare për 110-vjetorin e pavarësisë edhe këtë vit janë mbajtur në Vlorë, në qytetin e flamurit. Ndërsa kryeqyteti është zgjuar më vonë, i zbrazët nga njerëzit dhe nga trafiku për shkak të pushimeve të festave....

Pedagogët i janë rikthyer protestës dhe kësaj here para Kuvendit të Shqipërisë. Në kohën që në seancën plenare do të miratohej buxheti nen për nen, stafet akademike i kujtuan qeverisë dhe ministres së Arsimit kushtet e vështira të pedagogëve sot.

Rikonstruksioni i dy godinave të tjera në Qytetin Studenti rrezikon të lërë pa strehë 150 studentë.  Një përfaqësi e tyre ka protestuar, mëngjesin e së mërkurës, duke kërkuar zgjidhje nga Bashkia e Tiranës. Të rinjtë thonë se afati i fundit për largimin nga godinat 14 dhe 4 në Qytetin Studenti,...

Ministria e Arsimit publikon të rejat e maturës shtetërore. Gjatë një takimi me maturantë, prindër dhe mësues në Elbasan, ministrja Evis Kushi deklaroi tri ndryshimet që prekin maturën e sivjetshme, nga hartimi i testit, administrimi i provimit dhe mundësia e rivlerësimit të testit. Pas diskutimeve me grupet e eksperteve, ministrja...

Mbërrijnë vaksinat e adaptuara të Covid-19 që sigurojnë mbrojtje ndaj dy varianteve të Omicron në qarkullim.

Mbërrijnë vaksinat e adaptuara të Covid-19 që sigurojnë mbrojtje ndaj dy varianteve të Omicron në qarkullim.   48 000 vaksinat e para po shpërndahen në qendrat shëndetësore të vendit, për t’u kryer në grupmoshat mbi 60 vjeç. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, deklaroi se brenda muajit nëntor do të vijojnë rreth...

Pandemia e koronavirusit shtoi problematikat shëndetësore në popullatë, kryesisht nga sëmundjet e mushkërive. Krahas shqetësimeve post-Covid që vijojnë te personat që e kaluan rëndë sëmundjen, pneumologët po konstatojnë rritje të rasteve me kancer të mushkërive dhe me tuberkuloz. 440 raste rezultojnë të prekur nga tuberkulozi pas fazës aktuale të pandemisë. Mjekët...

Ashtu si presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës edhe për kryeministrin Edi Rama pandemia e koronavirusit, tashmë ka mbaruar. Atë që mjekët ngurojnë ta thonë para Organizatës Botërore të Shëndetësisë, e ka deklaruar kreu i qeverisë nga ish-spitali Covid, sot godina e modernizuar e Shërbimit Infektiv. “Pavarësisht se jemi...

Diabeti është epidemia e këtij shekulli. Sëmundja e heshtur siç e cilësojnë mjekët po shton ndjeshëm numrin e të prekurve prej tij. Në vendin tonë 3 mijë deri 4 mijë raste të reja zbulohen çdo vit me diabet. Mjekët parashikojnë që në 2030, 1 në 9 persona të jetë i...

Vaksina që parandalon kancerin e qafës së mitrës po kryhet në çdo qendër shëndetësore. Doza kundër virusit Papiloma Human tashmë ka hyrë në kalendarin kombëtar të vaksinimit. Ajo aplikohet në moshën 13-vjeçare, duke nisur me të gjitha vajzat që kanë lindur në vitin 2009. Mjekët tregojnë për rëndësinë e kësaj vaksine në...

Qarkullimi i njëhershëm i gripit, virozave të tjera dhe koronavirusit rrit sëmundshmërinë te fëmijët. Pediatria në QSUT po përballet me fluks vizitash dhe shtrimesh. Shefja e Pediatrisë Infektive tregon se numri i fëmijëve të sëmurë është kaq i shtuar këtë periudhë sa në pavijon nuk ka më shtretër të lirë....

Kryeministri Edi Rama refuzon çdo kërkesë të pedagogëve protestues. Përmes një reagimi në Twitter, ku ka ndërthur imazhin e Putinit me festën e Halloween-it, kreu i qeverisë e ka cilësuar ultimatum të nxitur nga “non grata”  Sali Berisha. Ndërsa nga komisioni i Arsimit, ministrja Evis Kushi la të kuptohet se...

Edhe pse jemi në një situatë të qetë nga Covid-19, mjekët ende nuk mund të flasin për fundin e pandemisë. Për infeksionistin Arjan Harxhi, dimri i sivjetshëm, i treti i pandemisë, do të përcaktojë nëse kemi dalë apo jo prej saj. Por doktor Harxhi nuk përjashton që ky dimër të jetë...

Gripi, i konfirmuar tashmë dhe në vendin tonë, është i tipit A. Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik thonë se ky variant pritet ta rëndojë situatën epidemiologjike në dimër. Kulmi i infektimeve parashikohet në janar, në bashkëqarkullim me koronavirusin. “Do të kemi më shumë raste me grip dhe pikun do...

Pandemia e Covid-19 nuk ka mbaruar. Për Organizatën Botërore të Shëndetësisë nuk është ende momenti për një vendim të tillë. Kreu i OBSH-së për Europën Hans Kluge tregon për A2 CNN skenarët që na presin këtë dimër ndërsa e cilëson guximtar qëndrimin e presidentit amerikan Joe Biden se pandemia tashmë...

Një kontratë kolektive pune mund të mos i gjente pedagogët në sheshin e protestës. Edhe pse e parashikuar në kodin e punës ajo mungon. Propozimi që erdhi të mërkurën nga protesta e pedagogëve ishte hartimi i një platforme univeristare që do të  kishte si qëllim arritjen e një kontratë që...

Bojkoti i mësimit ne universitete vazhdon t’i mbajë të përçarë pedagogët edhe në javën e dytë të vitit akademik. Thuajse në çdo fakultet të Tiranës gjen salla bosh ku pedagogët protestues ende nuk kanë nisur mësimin, ndërsa në klasat ngjitur të tjerë profesorë vijojnë normalisht procesin mësimor. Pedagogët që i...

Viti i ri akademik nis me bojkot të mësimit. Pedagogët e Universiteteve të Tiranës i janë përgjigjur thirrjes së sindikatës  për të pezulluar procesin mësimor. Ashtu siç ishte paralajmëruar, në auditorë kanë hyrë vetëm studentët e viteve të para për t`u njohur me orarin dhe pedagogët. Pas orës 10:00 në...

Vendimi i qeverisë për të rritur me 7% rrogat e pedagogëve nga buxheti i shtetit nuk i ka tërhequr stafet akademike nga kërkesa për dyfishimin e pagës. Tri ditë para nisjes së mësimit ne universitete, sindikata e pedagogëve paralajmëron një tjetër protestë, ku do të vendoset në lidhje me bojkotin...

Sëmundjet kronike të veshkave po shtojnë pacientët në mbarë botën. 1 në  10 persona në vendin tonë vuan nga dëmtimi i funksionit të veshkës duke rrezikuar të përfundojë në dializë apo edhe më keq, rrezik për jetën nga sëmundjet e zemrës. Nefrologët thonë se dy armiqtë më të mëdhenj të...

Për të ndjekur degën e Mjekësisë së Përgjithshme tashmë nuk do të mjaftojë vetëm mesatarja e lartë. Të gjithë maturantët që synojnë këtë program studimi do t’i nënshtrohen edhe konkursit online, krahas provimeve të maturës shtetërore. Kjo formë përzgjedhjeje do të nisë më maturantët e këtij viti dhe fillimisht vetëm për...

Nëse tetori është muaji i ndërgjegjësimit të grave për kontrollin e gjirit, për mjekët është muaji i bilancit. Onkologët flasin për rritje të rasteve më kancer të gjirit dhe shifrat e sëmundshmërisë janë alarmante. Vetëm këtë vit janë paraqitur në shërbimin onkologjik në QSUT mbi 1 mijë e 100 raste...

715 gra preken çdo vit nga kanceri i gjirit. Ne tetorin rozë, muajin e ndërgjegjësimit kundër kësaj sëmundje ekspertet bëjnë thirrje për diagnostikim të hershëm dhe kontrolle periodike. 225 gra humbin jetën çdo vit  në vendin tonë nga kanceri i gjirit. Ndërsa mesatarisht 2 gra çdo ditë preken nga ky...

Prindërit e fëmijëve të kolegjit “Mehmet Akif” kanë protestuar përpara kryeministrisë kundër vendimit për mbylljen e këtij institucioni arsimor parauniversitar. Ata e konsiderojnë një tallje zgjidhjen që ekzekutivi i kishte dhënë prindërve për t’i regjistruar fëmijët në kopshte shtetërore. Prindërit përpara institucionit tregojnë për A2 CNN vështirësitë e tyre. “Duhet...

Pas tri vitesh të vështira nga pandemia, virozat dominojnë ndaj Covid-19. Në qendrat shëndetësore është rikthyer normaliteti i dikurshëm, e në këtë periudhë me fluksin e virozave të stinës. Mjekët thonë se rastet me koronavirus aktualisht janë të rralla, 1 i prekur në javë. Shtatori është i njohur nga mjekët si...

Kryesia e Partisë Demokratike ngriti një grup pune auditimi, i cili do të hetojë ish-kreu e PD-së, Lulzim Basha, lidhur me akuzat ndaj tij për financim gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2017. Ledina Mandija, sekretarja për antikorrupsionin në PD, do të drejtojë auditin ndaj Lulzim Bashës, ndërsa kreu i PD,...

Familje të tëra po braktisin fshatin për jetën në qytet, por më së shumti jashtë vendit. Një eksod i ri sapo ka filluar dhe efektet e tij po ndihen nga sallat e lindjeve deri te bankat e shkollës. Në zonat rurale, nxënësit numërohen më gishtat e dorës. Në një klasë mund...

Vendimi i qeverisë për mbylljen e kolegjit turk në Tiranë  “Mehmet Akif” ka nxjerrë në protestë nxënësit e shkollës. Të rinjtë kërkojnë vijimin e mësimit, ndërsa nuk pranojnë largimin nga kjo shkollë.  Gjatë protestës nxënësit kanë publikuar çmimet dhe medaljet e arit të firmosura nga kryeministri Edi Rama për nxënës...

Deri tani, nuk ka persona të konfirmuar me sëmundjen e listeriozës nga konsumimi i salsiçeve të kontaminuara me bakterin me të njëjtin emër. Pas alarmit të dhënë nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, Instituti i Shëndetit Publik ka përforcuar shërbimin për të identifikuar çdo rast të mundshëm më këtë sëmundje. Listerioza...

Kongresi i Arsimit, i pari i këtij lloji deri më tani, u mbyll. Nuk pati vendime konkrete. Madje, ministrja Evis Kushi zgjodhi të pyesë për nismat që do të duhen për mbrojtjen e shqipes. Meqë pyetjet mbetën pa përgjigje nga kjo sallë, disa të tilla i morëm nga gjuhëtari Rami...

Mësimi filloi. Pas pushimeve të gjata verore dhe dy viteve të vështira nga pandemia, nxënësit e arsimit parauniveristar i rikthehen normalitetit në shkolla. Nuk ka më masa anti-Covid, distancë dhe as orë të reduktuara për shkak të protokolleve mbrojtëse. Ky normalitet u kish munguar sidomos  më të rriturve. Ndërsa për...

Kryeministri Edi Rama pranon se një pjesë e shkollave në Tiranë ende nuk plotësojnë standartet për shkak të mësimit me turne.

Kryeministri Edi Rama pranon se një pjesë e shkollave në Tiranë ende nuk plotësojnë standartet për shkak të mësimit me turne. Por, për Edi Ramën, kjo është pasojë e punës së dobët të paraardhësve të tij demokratë. Gjatë dorëzimit të shkollës se re “Andrea Stefani” për komunitetin e Astirit dhe...

Pas dy vitesh të vështirë nga pandemia e koronavirusit, procesi mësimor do të nisë pa masa anti-Covid. Të hënën e 12 shtatorit nxënësit I rikthehen normalitetit në shkolla. Por kur flitet për Tiranën, mësimi do të jetë sërish me turne. Në të paktën 22 shkolla, nxënësit dhe mësuesit do ta...

Fëmijët e shkollave janë në ditët e fundit të pushimeve verore. Tashmë kanë nisur përgatitjet për vitin e ri shkollor, dhe shpërndarja e teksteve ka nisur. Për arsimin publik, ato janë janë falas, por jo të gjithë të rinj. Duket se punën më të vështirë e kanë mësuesit kujdestarë, të...

Këta janë binjakët ekselentë të maturës shtetërore dhe në krye të fituesve në Universitete.   Mario Popa është renditur i pari në rang vendi, jo vetëm në Mjekësi, por edhe në 9 degët e tjera që ka aplikuar për studimet e larta. Ndërsa vëllai i tij Xhulio ka dalë i...

Në klasat e para rikthehet bukurshkrimi i shqipes, një rubrikë që ka munguar prej vitesh në shkollat shqiptare. Programi I ri i abetares së përbashkët i kushton rëndësi të veçantë leximit, drejtshkrimit dhe bukurshkrimit të gjuhës amtare. Gjuhëtarja Mimoza Gjokutaj, bashkëautore e Abetares së Përbashkët tregon për A2CNN disa nga ...

Ky është teksti i ri abetares mbarëkombëtare që do të mësojnë fëmijët shqiptarë. Duke filluar nga ky vit shkollor, nxënësit e klasave të para në Shqipëri, në Kosovë dhe në të gjitha trevat shqipfolëse do të përdorin këtë abetare. Teksti dhe programi i ri i është produkt i marrëveshjes ndërqeveritare...

6-7 persona në ditë pësojnë infarkt të zemrës. Dehidratimi apo humbja e lëngjeve për shkak të temperaturave të larta është një nga shkaqet që këtë periudhë ka shtuar urgjencat kardiologjike në QSUT. Mjekët tërheqin vëmendjen për të mos u ekspozuar gjatë në diell si dhe konsumimin e sa më shumë...

Ministria e Arsimit shpall të tjera data regjistrimesh për nxënësit e klasave të para dhe të dhjeta.

Ministria e Arsimit shpall të tjera data regjistrimesh për nxënësit e klasave të para dhe të dhjeta. Mbyllja e faqes qeveritare të shërbimeve e-Albania për një kohë të caktuar nga sulmi kibernetik dhe pamundësia e prindërve për t’i regjistruar fëmijët në shkollat ku dëshirojnë dhe jo aty ku e përcakton...

Tragjedia në plazhin e Potamit në Himarë, ka sjellë ndalimin e daljes në det edhe të mjeteve të licensuara motorike.

Tragjedia në plazhin e Potamit në Himarë, ka sjellë ndalimin e daljes në det edhe të mjeteve të licensuara motorike. Denoncimi vjen nga pronarë dhe adminstratorë të mjeteve lundruese në plazhin e Velipojës. Ata e cilësojnë absurd dhe të paligjshëm vendimin për të bllokuar mjetet e licensuara, ndërsa tregojnë se...

Edhe kjo verë do të jetë e gjatë dhe shumë e nxehtë. Temperaturat e larta do të na shoqerojnë deri në shtator, duke e bërë vjeshtën një stinë në zhdukje.

Edhe kjo verë do të jetë e gjatë dhe shumë e nxehtë. Temperaturat e larta do të na shoqerojnë deri në shtator, duke e bërë vjeshtën një stinë në zhdukje. Edhe java e parë e gushtit mbyllet e nxehtë dhe me tempertura që shkojnë deri në 40 gradë Celsius. Ndërsa...