Ornela Joti

Koronavirusi vijon përhapjen me ritme të shpejta, por rastet e shtuara nuk duhet të na frikësojnë. Gjatë një analize të infektimeve ditët e fundit, epidemiologu Ilir Alimehmeti thotë se nuk kemi përkeqësim të situatës dhe tregues kryesor, sipas tij, janë shifrat e shtrimeve në spital.“Sytë duhen mbajtur te shtrimet spitalore. Gjatë...

Maturantët janë rikthyer në shkolla për provimin e tretë të matematikës. Pas protestave disaditore  dhe vendimi të komitetit të maturës, provimi zgjati si në kushte normale, 2 orë e 30 minuta. Ndërsa hyrja në shkolla dhe qëndrimi në klasa u bë sipas protokolleve mbrojtëse ndaj Covid-19.  Në përfundim të provimit...

Fondi i Sigurimeve të Kujdesit Shëndetësor (FSDKSH) në karantinë. Burime për A2 thanë se 5 raste pozitive janë gjetur në administratën e këtij institucioni. Të gjithë punonjësit e tjerë po qëndrojnë aktualisht në shtëpi, në pritje të tamponit.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë shënuar 42 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, pas 311 testimesh. Kjo është dita me më shumë raste të reja në Shqipëri që nga nisja e pandemisë. 21 raste janë regjistruar në Tiranë, 9 raste në Shkodër, 4 në Durrës, 3 raste në Krujë, 2 në Lushnjë dhe një rast në Pukë, Berat dhe Ura Vajgurore.

Shtimi i rasteve pozitive me koronavirus ishte i pritshëm nga specialistët. Pëllumb Pipero tregon për A2 arsyet që na çuan në shifrat më të larta të të infektuarve që nga fillimi i epidemisë. “Në radhë të parë është heqja e të gjitha masave kufizuese 10-15 ditë më përpara, së dyti...

Koronavirusi  nuk është më agresiv si në fillimet e epidemisë.  Edhe pse çdo ditë shtohen të prekurit nga Covid-19, ekspertët kanë vënë re ulje të aktivitetit të virusit. Vjollca Durro, specialiste në laboratorin e mikrobiologjisë në QSUT, tregon se këtë periudhë të prekurit po e kalojnë sëmundjen në formë të...

Pak ditë nga rihapja, kopshtet dhe çerdhet po përgatiten për pritjen e fëmijëve në kushtet e pandemisë. Edukatorët dhe stafi ndihmës kanë nisur pastrimin dhe dezinfektimin e të gjitha ambienteve. Asgjë nuk do të jetë si më parë. Që nga hyrja e fëmijëve, higjiena ndaj tyre, qëndrimi në grup, ngrënia...

Për mbarë botën myslimane, festa e Bajramit do të jetë e pazakontë këtë vit. Për shkak të pandemisë, falja dhe ligjëratat do të mbahen në kushte dhe rregulla të tjera. Edhe në Shqipëri, besimtarët nuk do ta falin Bajramin në sheshe, por brenda në xhami dhe me një numër shumë të...

Faza agresive e koronavirusit duket se ka kaluar. Gjatë kryerjes së analizave serologjike, si dhe te vizitat e pacientëve të rinj me Covid-19, mjekët kanë konstatuar forma të zbutura të virusit. “Ishin të frikshme ndryshimet kur hyri Covidi në Shqipëri në analizat e gjakut, krahasuar me rezultatet tani. E njëjta histori...

A ka ikur koronavirusi nga Shqipëria? Kjo është pyetja që bën kushdo teksa sheh se si politika servir në kohë pandemie aktivitetet e saj. Shkeljet e masave dhe protokolleve të ekspertëve nisën me prishjen e Teatrit Kombëtar. Të parët që thyen pandeminë ishin efektivët e policisë. Veç maskave në fytyrë, nuk respektuan asgjë nga...

31 mijë maturantë kanë rifilluar mësimin por në një situatë të pazakontë. Për shkak të pandemisë, ata i janë nënshtruar matjes së temperaturës, distancimit fizik dhe të gjitha masave të vendosura nga autoritet e shëndetësisë. Në të njëjtat kushte do të zhvillohen dhe provimet përmbyllëse të shkollës së mesme.

18:28 - 11.05.2020

Në ndjekje të Covid-19

Askush nuk e kishte menduar se bota, pas më shumë se gjysmë shekulli, do të kishte një tjetër luftë. Kësaj here tërësisht ndryshe. Armiku ishte i padukshëm, u përhap kudo, pa llogaritur kufij, aleanca mes shtetesh, të vegjël apo superfuqi, strategji ushtrish e miliarda investime në armatime. Një virus, Sars-Cov-2, shpërtheu në Kinë e më pas në mbare botën. Izolimi ishte arma e vetme e njerëzimit, por jo asgjësuese. Mjekët, ushtarët e vetëm në këtë betejë, janë të ndarë në fronte të ndryshme.

18:27 - 11.05.2020

Në ndjekje të Covid-19

Askush nuk e kishte menduar se bota, pas më shumë se gjysmë shekulli, do të kishte një tjetër luftë. Kësaj here tërësisht ndryshe. Armiku ishte i padukshëm, u përhap kudo, pa llogaritur kufij, aleanca mes shtetesh, të vegjël apo superfuqi, strategji ushtrish e miliarda investime në armatime. Një virus, Sars-Cov-2,...

Në këtë periudhë pandemie, vajtja  tek dentisti do t’u marrë më shumë kohë, por dhe para. Me rihapjen, këto shërbime do të punojnë sipas protokolleve të reja. Para se të vendoset orari, stomatologu kryen një intervistë me telefon për gjendjen shëndetësore të pacientit dhe historikun në lidhje me COVID-19. Nëse...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë konfirmuar vetëm 6 raste të reja me koronavirus. Në Tiranë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 3 qytetarë, ndërsa 3 të tjerë janë në Krujë. Në 24 orët e fundit janë shëruar 7 qytetarë.

Rrallë mund të gjesh një 5-vjeçare kaq të duruar, ku mjekët dhe infermierët nuk janë makthi i saj. Nuk e shqetëson vigoni në dorë dhe as të shohë teksa merr gjak. Ky proces është pjesë e jetës së saj, që kur u diagnostikua pas lindjes me talasemi. E braktisur nga babi për...

Pandemia e koronavirusit është një nga periudhat më të vështira të njerëzimit në 100 vitet e fundit. Një virus i ri, me shumë të panjohura, pasiguri, frikë, miliona të infektuar dhe mijëra viktima. E ndërsa bota u izolua si kurrë më parë, për median ishte një sfidë e re, informimi...

Pedagogia dhe ish-kryetarja e Komisionit Institucional të Zgjedhjeve në Universitetin e Tiranës, Majlinda Keta, është shkarkuar nga rektori Mynyr Koni, pasi sipas tij “në mënyrë të paligjshme dhe të paprecedentë nxori urdhrin për zgjedhjet ne Universitetin e Tiranës”, ndërsa më pas përcolli me email njoftimin në fjalë. Keta është akuzuar nga rektori edhe për një seri shkeljesh të tjera, që i kanë kushtuar asaj kontratën e punës me Universitetin.

Pamjet e klasave të mbushura plot nuk do t’i shohim këtë vit brenda klasave ku do të zhvillohen provimet e maturës shtetërore. Pandemia jo vetëm do të mbajë larg nxënësit nga njëri-tjetri, por çdo maturant do të jetë me maskë, doreza dhe dezinfektant gjatë dy orëve provim. Të gjitha ambientet e shkollave do të vihen në funksion të maturës shtetërore, pas dezinfektimit numri i nxënësve në klasa nuk do të jetë më shumë se 12.

Pamjet e klasave të mbushura plot nuk do t’i shohim këtë vit brenda klasave ku do të zhvillohen provimet e maturës shtetërore. Pandemia jo vetëm do të mbajë larg nxënësit nga njëri-tjetri, por çdo maturant do të jetë me maskë, doreza dhe dezinfektant gjatë dy orëve provim. Të gjitha ambientet...

Tirana ka riskun më të madh të përhapjes së virusit dhe shpërthimit të vatrave të reja. Me lehtësimin e masave dhe dyfishimit të të infektuarve të rinj, ekspertët deklarojnë se rreziku është prezent, veçanërisht në qytetet me dendësi të lartë të popullsisë. “Tirana ka riskun më të madh të përhapjes për...

Në këtë situatë epidemie, negativiteti merr një tjetër kuptim. E kur kjo thuhet nga mjekët është më shumë se urim. Por përballë këtij virusi askush nuk është imun dhe mes mijëra testeve të kryera mbi 800 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. A2 pasi ka ndjekur punën e epidemiologëve në terren...

COVID-19 ka hyrë në Shqipëri që në janar, dy muaj para zbulimit të rasteve zero. Kjo tezë e hedhur nga kirurgu Gëzim Xhepa është mbështetur me fakte nga imazheristët e QSUT.

COVID-19 ka hyrë në Shqipëri që në janar, dy muaj para zbulimit të rasteve zero. Kjo tezë e hedhur nga kirurgu Gëzim Xhepa është mbështetur me fakte nga imazheristët e QSUT. Përmes një postimi në profilin e tij, mjeku Xhepa publikon imazhe të mushkërive të pacientëve të sëmurë në periudhën...

81 mijë persona kanë shfaqur shenja të Covid-19 që nga fillimi i epidemisë e deri tani. Shqetësimet shëndetësore janë raportuar në numrin 127 të Urgjencës Kombëtare, ku piku i tyre u shënua në mesin e muajit mars. Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, tregon se është ulur ndjeshëm numri i thirrjeve dhe se 24 orët e fundit janë bërë vetëm 118 telefonata për Covid-19.

81 mijë persona kanë shfaqur shenja të Covid-19 që nga fillimi i epidemisë e deri tani. Shqetësimet shëndetësore janë raportuar në numrin 127 të Urgjencës Kombëtare, ku piku i tyre u shënua në mesin e muajit mars. Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, tregon se është ulur ndjeshëm numri i...

Pandemia e COVID-19 shtyn mësimin në universitete deri në tetor, ndërsa viti i ri akademik do të nisë në nëntor. Ministrja e Arismit, Besa Shahini, ka pranuar se mësimi online nuk ka funksionuar për të gjithë studentët. Për këtë arsye, në muajin qershor, të rinjtë që diplomohen do të kthehen në auditorë për përseritje të ndryshme, seminare dhe laboratorë. Ndërsa provimet për këtë kategori studentësh do të mbahen në verë. Studentët e viteve të tjera do të kthehen në auditorë në fund të verës, kur të jenë mbyllur provimet e diplomimit.

Pandemia e koronavirusit nuk do të djegë vitin akademik, por do të kushtëzojë mënyrën e zhvillimit të provimeve. Në këtë situate të pazakontë, universitetet po planifikojnë skenarët për mbylljen e shkollës dhe diplomimin e studentëve të vitit të fundit. Fakulteti i Gjuhëve të Huaja tashmë ka vendosur që 2 mijë studentët e tij, provimet do t’i japin online. E po kështu do të bëhet edhe mbrojtja e diplomës. Viti nuk do të zgjatet, por do të ketë dy periudha provimesh online.

Pandemia e koronavirusit nuk do të djegë vitin akademik, por do të kushtëzojë mënyrën e zhvillimit të provimeve. Në këtë situate të pazakontë, universitetet po planifikojnë skenarët për mbylljen e shkollës dhe diplomimin e studentëve të vitit të fundit. Fakulteti i Gjuhëve të Huaja tashmë ka vendosur që 2 mijë...

Ndryshe nga fillimi I epidemisë, mbyllja në shtëpi nuk do të jetë më strategjia e vetme në betejën kundër Covid-19. Ekspertët po gjejnë format për të hyrë në një normalitete të ri, siç e quajnë ata, duke lehtësuar masat dhe rihapur disa biznese. “Mbyllja në shtëpi ka qenë arma jonë...