Rigels Malile

Investimi i kryer së fundmi në rrugën që të çon drejt monumentit natyror, Syri i Kaltër pranë Sarandës, ka bërë që vizitorët të mos provojnë më ndjesi të kundërta. Siç ishin vështirësia dhe pluhuri i rrugës së pashtruar dhe nga ana tjetër mahnitja nga burimi unik natyror. Ndonëse sezoni veror...

Pensionistët në Gjirokastër po detyrohen të shkruajnë emrat në listat e farmacive ku marrin ilaçet. Rritja e çmimeve të produkteve ushqimore dhe në përgjithësi kriza e çmimeve që ka mbërthyer vendin prej dy muajsh ka bërë të pamundur që moshat e treta të sigurojnë barnat e nevojshme. Sikur të mos...

Një kamion ka dalë nga rruga në aksin rrugor Gjirokastër-Sarandë, pranë Qafës së Muzinës. Sipas burimeve të A2 CNN, shkak i aksidentit është bërë lagështira në rrugë. Fatmirësisht, nuk ka pasoja në njerëz, por vetëm dëme materiale.

Gjirokastra është ndër qarqet që numëron një numër të konsiderueshëm të objekteve të kultit, secili prej të cilëve mbart vlera unikale për zonën ku ndodhet. Por mirë mbajtja dhe bërja e tyre të vizitueshëm është ndër problematikat kryesore që ndeshet Drejtoria Rajonale e Monumenteve dhe Trashëgimisë Kulturore në Gjirokastër. Sikur...

Zhurma e daltës mbi gur prej katër brezash ushqen familjen Makri në Gjirokastër. E ku tjetër përveçse në qytetin e gurtë, mund të mbahej gjallë kjo traditë e gurgdhendjes. Fredi Makrin e gjen te porta e kalasë, ku çdo ditë prej 15 vitesh vijon traditën e familjes, që siç thotë...

Gjirokastra në prag të sezonit veror pritet të sjellë si risi e guidës turistike të qytetit edhe teatrin “Zihni Sako” dhe trupën e aktorëve të këtij teatri, duke organizuar bashkëpunime për vënien në skenë të pjesëve të ndryshme teatrale, edhe nga vende të tjera. Duket se bashkëpunimi i parë ka...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në qytetin e Gjirokastrës, aty ku loja e një fëmije u shndërrua në një makth që mund t’i rrezikojë atij jetën. Sipas burimeve të A2 CNN, një fëmijë 11-vjeçar, me inicialet E.N. teksa po luante në lagjen “18 Shtatori”,  në...

Komisioni i Rithemelimit ka nisur sot procesin zgjedhor për kreun e degës në disa qarqe të vendit këtë të diel. Procesi i votimit ka nisur 8:00 të mëngjesit dhe do të zhvillohet deri në orën 18:00 të Rreth 2000 votues me të drejtë vote pritet të zgjedhin sot kreun e...

Këto janë kushtet ku jetojnë rreth 80 familje të komunitetit rom në periferi të Gjirokastrës. Banesa të improvizuara me dërrasa apo plastmas, ku mungojnë kanalizimet e ujërave të bardha dhe të zeza. Linja elektrike mjaft të rrezikshme, ndërsa për rrugë dhe infrastrukturë, në këtë lagje as që bëhet fjalë. Pamjet...

Investime të papërfunduara, rrugë dhe kalldrëme të shqyera dhe të lëna përgjysmë, si dhe tabela që datojnë që në vitin 2020 për punime që duhej të përfundonin për 30 javë, janë pamja që gjirokastritët dhe vizitorët hasin në Gjirokastër.

Investime të papërfunduara, rrugë dhe kalldrëme të shqyera dhe të lëna përgjysmë, si dhe tabela që datojnë që në vitin 2020 për punime që duhej të përfundonin për 30 javë, janë pamje që gjirokastritët dhe vizitorët hasin në Gjirokastër. Përveç pamjes dhe vështirësive të përditshme për të kaluar të banorëve...

Në Gjirokastër, Dita e Verës simbolizon edhe nisjen e sezonit të ri turistik. Pas dy vitesh të vështira pandemie, vendasit shpresojnë për një rritje më të madhe ekonomike.

Një aksident ka ndodhur këtë të diel në aksin Tepelenë-Gjirokastër, pranë fshatit “Andon Poçi”. Një automjet tip “Benz” me targa AA439UR ka dalë nga rruga. Për pasojë kanë mbetur të plagosur dy persona, të cilët janë transportuar për ndihmë mjekësore në spitalin e Gjirokastrës. Mësohet se të plagosurit janë shoferi,...

Ka nisur me bllokim procesi i aplikimit online për subvencionimin e fermerëve në bashkinë e Gjirokastrës. Kjo si pasojë e mungesës së sistemit ku bëhet aplikimi. Vetë fermerët e shumtë që kanë qenë të interesuar të aplikojnë që në ditën e parë e pohojnë këtë fakt, teksa ishin në pritje...

Një ngjarje disi e pazakontë ka ndodhur sot në qytetin e Gjirokastrës, ku arrestimi i një 33-vjeçari për një konflikt banal, mundoi më shumë se normalja, forcat e rendit. Shtetasi O.C., banues në lagjen Cfakë të qytetit jugor, u arrestua në flagrancë pas një konflikti, dhe që në fillim kundërshtoi...

Grabitet zyra e filialit të Postës Shqiptare në Gjirokastër, policia kap në kohë rekord autorin. Ngjarja ka ndodhur pak minuta më parë. Mësohet se shtetasi i identifikuar si Armando K., 32 vjeç nga Vlora, nën kërcënimin e armës së zjarrit, hyri në zyrën e Postës Shqiptare në Pazarin Karakteristik dhe...

Banorë dhe fermerë të Lazaratit në Bashkinë e Gjirokastrës kanë vështirësi për të vajtur në tokat dhe kullotat e tyre, për t’i kryer shërbimet e tokës apo për të kullotur bagëtinë. Vetëm një vit më parë, pikërisht në këtë vend, kanë humbur jetën dy punonjës të OSHEE-së në tentativë për...

Një banesë ne lagjen Dunavat të Gjirokastrës është përfshirë nga flakët këtë të shtunë. Fatmirësisht nuk ka raportime për viktima apo të lënduar, por vetëm për dëme materiale. Forcat zjarrfikëse kanë mbërritur në vend për të shuar flakët, të cilat kanë përfshirë katin e parë dhe të dytë të banesës...

Tkurret numri i bizneseve të vogla në qytetin e Gjirokastrës. Edhe pse janë shënuar disa dhjetëra biznese të hapura numri i atyre të pezulluara dhe mbyllura është më i lartë. Ulja e fuqisë blerëse, që i dedikohet kryesisht krizës për shkak të pandemisë së tejzgjatur shikohet si shkaktari kryesor i...

Shkolla 9-vjeçare “Naim Frashëri” në Gjirokastër, ka rënë pre e grabitjes. Policia ka shkuar në vendngjarje, ku po merret me grumbullimin e provave të lëna nga keqbërësit. Kjo shkollë, e pozicionuar në pjesën e sipërme të qytetit, rezulton e papajisur me kamera vëzhgimi dhe për pasojë policisë do t’i duhet...

Grupet e kontrollit të Inspektoriatit Shtetëror të Shëndetësisë kanë nisur kontrollet në administratën shtetërore dhe punonjësit e marketeve, të cilët duhet të jenë të vaksinuar si kusht për të vijuar punën e tyre. Në qarqet e Vlorës dhe Gjirokastrës, prej tri ditësh grupet e inspektimit kanë nisur verifikimin në terren....

Gjirokastra duket se po kthehet në një prej vatrave të përhapjes së COVID-19. Sipas personelit shëndetësor që kryen testimin e popullatës në këtë bashki, numri i të infektuarve ditët e fundit është rritur ndjeshëm dhe shkak për këtë shikohen festat e fundvitit, ardhja e emigranteve si dhe mos respektimi i...

Një aksident ka ndodhur në rrugën e fshatit Bënçë, pjesë e  bashkisë Tepelenë. Një automjet tip “Benz” ka dal nga rruga dhe  ka rënë në 50 metra lartësi, duke u përmbysur. Drejtuesi i mjetit është transportuar për në spitalin e Tepelenës për të marrë ndihmën mjekësore, është jashtë rrezikut për...

Në rrugët e kalldrëmta të Gjirokastrës përveç arkitekturës, vizitorët ndeshen edhe me një tjetër pamje aspak të këndshme. Atë të kamionëve të hapur që transportojnë mbeturinat urbane, jashtë çdo norme. Përveç imazhit, kjo mënyrë e heqjes së mbetjeve është kthyer në shqetësim edhe për banorët, si dhe rrezik për përhapjen...

Për herë të parë në histori, niveli i lumit Vjosë ka arritur në 8 metra. Në Vlorë janë evakuuar mbi 37 familje dhe 30 hektarë tokë janë nën ujë. Situatë problematike paraqitet në Korçë dhe Gjirokastër. Intensiteti i lartë i reshjeve të shiut ka shkaktuar përmbytje në qarkun e Vlorës....

Izolohet fshati Zhulat në Bashkinë Gjirokastër. Lumi i fshatit shemb rrugën duke përsëritur situatën e 2 viteve të shkuara. Probleme janë shfaqur edhe në Derviçian, Bashkia Dropull, ku janë përmbytur fushat. Në fokus të Bashkisë Gjirokastër është përroi i Çullos, ku te gjitha mjetet janë në lagjen Gërhot, ku rrezikohet...

Fshatrat e Memaliajt janë në terr të plotë si pasojë e mungesës së energjisë elektrike. Burime zyrtare konfirmojnë se energjia mungon në fshatrat Buz, Kalemaj, Bader, Xhafaj dhe Kurtjez pjesë e Njësisë Asministrative Buz-Bashkia Memaliaj. Ndërkohë korrenti mungon edhe në Njësinë Administrative Qendër-Memaliaj dhe në fshatin  Kashisht. Problemet kanë ardhur...

Kanalet dhe gropat e lëna të hapura nga firma që ka marrë përsiper të realizojë rikonstruksionin e linjës së ujësjellësit, i kanë kthyer rrugicat me kalldrëme në pjesën muzeale të Gjirokastrës në shtretër përrenjsh me inerte. Përveç pamjes që ofrojnë këto kalldrëme në këto dite me reshje, situata eshtë kthyer...

Reshjet me intensitet të lartë në jug të vendit kanë krijuar probleme në disa akse në Bashkinë e Gjirokastrës. Kështu, gjatë natës, ka dalë nga shtrati përroi i Lënxës në fshatin Lazarat duke krijuar probleme në qarkullimin e njerëzve dhe makinave që lidhin dy lagjet kryesore të këtij fshati. Punonjësit...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Derviçan të Gjirokastrës, ku gjatë mbrëmjes, për shkaqe ende të papërcaktuara, një banesë është djegur, duke i marrë jetën një 12-vjeçare.   Sipas burimeve të A2 CNN, bëhet fjalë për një vajzë me probleme shëndetësore, që banon në godinën që u dogj,...

Prej 15 vitesh, kultivon rreth 600 rrënjë ullinj dhe aktivitetin e ka zgjeruar edhe me një punishte për nxjerrjen e vajit të ullirit. Por përpjekjet e tij të deritanishme, nuk kanë parë asnjëherë ndihmën apo subvencionimin e shtetit. Krenar Meçani nga Libohova në qarkun e Gjirokastrës, tregon konkretisht mungesën e...

Pesëmbëdhjetë kilometra nga Gjirokastra, ndodhet fshati Gjat, në njësinë administrative të Lunxhërisë. Por për të vajtur deri atje nuk është e lehtë. Rruga që të çon ngjason më shumë me një shteg bagëtish, ndërsa këtë rrugë duhet ta përdorin më shumë se 45 familje të këtij fshati në të mirë...

Një klasë në shkollën 9-vjeçare të Këlcyrës është mbyllur për shkak se katër nxënës kanë rezultuar të infektuar me Covid-19. Ka qenë kryeinspektori i Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor, Edi Sinojmeri, i cili vendosi mbylljen e klasës së tetë të shkollës, pasi 4 nga 21 nxënësit rezultuan pozitiv me Covid-19 në testet...

Sado që mund të duket paradoksale, ky është tregu i fruta perimeve, por jo vetëm në bashkinë e Memaliajt. Në shi, në diell, në dimër dhe në verë banorët dhe tregtarët e Memaliajt kanë në dispozicion anën e rrugës dhe atë pak trotuar për të shitur dhe blerë produkte ushqimore....

Banorët e fshatit Piskovë në Bashkinë e Përmetit, kundërshtojnë venddepozitimin e mbeturinave urbane në territorin e fshatit të tyre. Ky territor është pjesë e parkut natyror të Bredh Hotovës. Por kërkesat e banorëve të Piskovës duket se nuk janë marrë parasysh nga pushteti lokal dhe për këtë arsye, ato janë...

 Një tjetër rast i abuzimit seksual me minorenë është regjistruar në Libohovë të qarkut të Gjirokastrës. Denoncimi ka ardhur pas intervistës së të miturës me psikologun e shkollës, ku ka rrëfyer se ishte abuzuar për mbi katër vite nga një i afërm i familjes së saj.  Bëhet fjalë për xhaxhain...

Gjirokastra, ashtu si me ritmin e lartë të vaksinimit të popullatës, kundër Covid-19, thuajse me të njëjtin ritëm ka nisur edhe aplikimin e dozave të treta te personat mbi 60 vjeç si dhe tek ata që kanë probleme me sëmundje bashkëshoqëruese. Ndërsa ende vërehet një interes i ulët për vaksinimin...

Tentativa e policisë bashkiake në Gjirokastër për të mbyllur tregun industrial me pretendimin se disa prej tregtarëve nuk kanë paguar qiratë mujore, ka hasur në kundërshtimin dhe protestën e tregtarëve të tjerë të cilët shprehen se kanë qenë të rregullt me pagesat.  “Më kanë vënë 6 muaj pa paguar, ndërkohë...

Gjykata e Faktit në Gjirokastër ka lënë në burg 45 ditor Kabil Hundën i dyshuar për përdhunimin e një të miture 16-vjeçare nga qyteti i Libohovës. Kryesuesja e seancës së masës së arrestit Suela Dashi në fillim të seancës ia ka dhënë fjalën prokurorit Julijan Çafka i cili në tërësinë...

Një urë e vetme lidh fshatin Hormovë me rrugën nacionale Gjirokastër-Tepelenë. Mbi 600 banorët e kësaj zone, përfshi edhe nxënësit e shkollave, të cilët duhet të kalojnë dy herë në ditë mbi këtë urë me shpresën se ajo do të arrijë t’i mbajë. Kalimi mbi këtë urë është një sfidë...

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin Gjirokastër – Tepelenë, ku si pasojë një person ka humbur jetën. Bëhet fjalë për një 33-vjeçar me inicialet L.I., banues në Hormovë të Tepelenës,  i cili sipas raportimeve ishte shoferi i një mjeti BMW që për arsyeje ende të papërcaktuara ka humbur...

Gjykata e Shkallës së Parë në Gjirokastër dënon me 37 vjet burg gjithsej, Et’hem dhe Dino Muhajn, të akuzuar për vrasjen e Alket Muhajt, më 6 shtator të vitit 2018, në fshatin Rabije në Memaliaj. Vendimi është dhënë nga kryesuesja e seancës gjyqësore Blerta Çibuku, e cila i dha fund...

Më në fund në qytetin që ruhet ndërkombëtarisht për vlerat e trashëgimisë që mbart, ka filluar zbatimi i një projekti që synon të ruajë dhe të shpëtojë nga shkatërrimi pikërisht vlerat e karakteristikat e banesave për të cilat Gjirokastra mbrohet nga UNESCO që nga viti 2005. “Ata janë përfshirë në...

Një mobileri në Gjirokastër është përfshirë nga zjarri këtë të diel. Mobileria e përfshirë nga flakët ndodhet në aksin Gjirokastër-Tepelenë, në afërsi të Viroit. Nga dyshimet e para, zjarri ka nisur pasi një grup specialistësh të ardhur nga Tirana, teksa po punonin me oksigjen për çmontimin e materialeve metalike, kanë...

Shtimi i rasteve të infektimit me Covid-19 ka detyruar Inspektoratin Shëndetësor në Gjirokastër të mbyllë pjesërisht disa ambiente ku ofrohet shërbim për qytetarët, si dhe një klasë në shkollën 9-vjeçare, Avni Rustemi, në Libohovë. Edi Sinoimeri, drejtor i këtij institucioni, shprehet se këto masa janë marrë me qëllim ndërprerjen e...

Erozioni i tokës prej vitesh po rrezikon një lagje të re në bashkinë e Libohovës në qarkun e Gjirokastrës. Me dhjetëra banesa tashmë kanë krijuar çarje në mure, ndërsa bashkia është e pafuqishme nga ana financiare, qoftë edhe për të studiuar fenomenin apo të hartojë një projekt për ndërhyrje. Kërkesat...

Banorët e tre fshatrave të komunës Antigone të cilët u përfshinë nga flakët në muajin gusht të këtij viti si Arshi Lengo, Asim Zeneli dhe Krine ankohen se po përballen me ndërprerje të shpeshtë të energjisë elektrike. Ky problem, sipas tyre, i ka shoqëruar edhe gjatë stinës së verës, ndërsa...

Fëmijët që ndjekin mësimin në shkollën e bashkuar “Bilal Golemi” përditë rrezikojnë edhe jetën për të shkuar në shkollë. Kjo pasi janë të detyruar të kalojnë rrugën nacionale Gjirokastër-Tepelenë, në të cilën kalojnë automjete shpesh me shpejtësi jashtë normave. Banorët, si dhe vetë nxënësit, ankohen se mungon një mbikalim ose...

Një zjarr masiv ka rënë në lartësinë e fshatit Bodrishtë të Bashkisë Dropull. Përgjatë gjithë natës, zjarri ka qenë intensiv duke djegur me dhjetëra ha kullotë dhe pyje. Deri më tani nuk ka pasur ndërhyrje nga forcat zjarrfikëse të Bashkisë së Dropullit, duke bërë që zjarri të dalë jashtë kontrollit....

Universiteti “Eqerem Cabej” në Gjirokastër edhe këtë vit akademik vijon të ketë një numër të kufizuar regjistrimesh në programet e tij studimore. Gjendur përballë kësaj situate, Senati dhe Bordi i Administrimit të Universitetit kanë vendosur heqjen e taksës së regjistrimit për ata studentë që do të duan të regjistrohen në...

Fshati Anëvjosë i Bashkisë Memaliaj vijon të mbetet i harruar mes problemeve të shumta. I banuar nga më tepër se 60 familje, ky fshat nuk plotëson as nevojat më minimale jetike. Uji i pijshëm është fjalë e harruar për banorët teksa prej vitesh ky ka ngelur vetëm premtim zgjedhjesh. Gjithashtu...

Rruga e rikonstruktuar që lidh banorët e tre fshatrave të njësisë administrative të Luftinjës në bashkinë e Memaliajt me rrugën nacionale, është kthyer në një problematikë për këta banorë. Këta të fundit ankohen sa për cilësinë, parametrat, ashtu edhe për disa segmente të rrugës që janë prishur dhe që janë...

Futbolli gjirokastrit në zi të plotë. Trajneri i Luftëtarit Mustafa Hysi ka ndërruar jetë mesditën e sotme si pasojë e një infarkti. Mësohet se Hysi ishte nën shoqërinë e miqve të tij, në një restorant në fshatin “Andon Poçi”. Trajneri i futbollit ka ndjerë dhimbje në gjoks fillimisht dhe më...

Mbi 10 mijë vizitorë në muaj kanë parë nga afër Gjirokastrën, kalanë dhe lagjet karakteristike të qytetit që mbrohet nga UNESCO, në këtë sezon veror. Ky shtim i numrit të vizitorëve ka sjellë gjallërimin edhe të bizneseve të tjera që operojnë në këtë qytet, që nga hoteleritë, restorantet e deri...

Vihet nën kontroll zjarri në ish-depot e armatimit ushtarak në fshatin Shtëpëz të Gjirokastrës. Ndërhyrja në kohë e zjarrfikësve dhe punonjësve të Agjencisë së Pyje-Kullotave në Bashki, ka bërë të mundur shuarjen e flakëve në kohë, duke mos u avancuar në drejtimin perëndimor të zonës çka do të përfshinte edhe...

Shpërthen një vatër zjarri në fshatin Zhulat, në Njësinë Administrative Cepo, Bashkia Gjirokastër. Vatra e zjarrit ka filluar të bëhet aktive në vendin e quajtur Hone. Menjëherë njësitë e forcave zjarrfikëse kanë shkuar në vendngjarje për të bërë të mundur shuarjen e flakëve. Veç kësaj janë angazhuar edhe banorë të...

Vatrat e zjarreve të rëna në Gjirokastër në ditët e para të muajit gusht shkaktuan dëme të konsiderueshme jo vetëm ekonomike, por edhe njerëzore. Fatkeqësisht në fshatin Asim Zeneli në Gjirokastër humbën jetën nga zjarret çifti i bashkëshortëve, Andrea dhe Tatjana Haxhiaj. Tani që situata është vënë nën kontroll Prefekti...

Shkarkohet shefi i Zjarrfikëses Gjirokastër, Kujtim Bizhga. Duket se situata e ditëve të para të gushtit në Gjirokastër, me djegien e qindra hektarëve pyje e kullota, si dhe humbja e jetës së një çifti në fshatin Asim Zeneli, kanë qenë shkaqet e shkarkimit të Bizhgës. Ka qenë vetë propozimi i...

Pranë pikës kufitare të Kakavijës në Gjirokastër mëngjesi i ditës së sotme ka shënuar fluks në rritje të emigrantëve të cilët kthehen pranë vendeve të tyre të punës në shtetin fqinj. Qytetarët presin me orë të tëra, pasi pala greke aktualisht punon me vetëm një sportel. Kryerja e “rapid test”-it...