Rosalba Bejdo

INTERNATIONAL NEWS PRODUCER

Rosalba Bejdo është producente e lajmeve ndërkombëtare ne televizionin A2. Ndjek dhe analizon zhvillimet rreth globit dhe është autore e programit mbi aktualitetin në botë, “Ditari Ndërkombëtar“.

Angazhimin në media e ka nisur në Top Media, ku ka punuar për 12 vite si gazetare e lajmeve ndërkombëtare dhe në sektorin e kulturës.

Ka punuar gjithashtu si Këshilltare për Mediat për Ministrin e Shtetit për Diasporën.

Është diplomuar për Gjuhë-Letërsisë, në Universtetin e Histori – Filologjisë, Tiranë.

Halloween në Shtëpinë e Bardhë, mini Trump dhe mini Melania, protagonistë të mbrëmjes

15:38 • 26 Tetor 2020

Halloween në Shtëpinë e Bardhë, mini Trump dhe mini Melania, protagonistë të mbrëmjes

Donald dhe Melania Trump vodhën të gjithë vëmendjen gjatë aktivitetit të zhvilluar në Shtëpinë e Bardhë me rastin e Halloween, por jo ata të vërtetët, por versioni i tyre në miniature. Dy fëmijë të veshur si presidenti dhe zonja e parë, u afruan drejt çiftit...

Lexo lajmin e plotë

Vaksina e AstraZeneca, Financial Times: Nxit reagim të fortë imunitar tek të moshuarit

13:59 • 26 Tetor 2020

Vaksina e AstraZeneca, Financial Times: Nxit reagim të fortë imunitar tek të moshuarit

Vaksina e Covid-19, e prodhuar nga universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca nxit një përgjigje të fortë imunitare te personat e moshuar, grupi më i rriskuar nga koronavirusit. Sipas Financial Times, që citon dy persona në dijeni të rezultateve të hershme të eksperimenteve, vaksina aktivizon antitrupat...

Lexo lajmin e plotë

Vaksina kundër Covid-19, Fauci: Do ta kemi në dhjetor, por vaksinimi në masë nis më vonë

11:12 • 26 Tetor 2020

Vaksina kundër Covid-19, Fauci: Do ta kemi në dhjetor, por vaksinimi në masë nis më vonë

Një vaksinë kundër Covid-19 mund të jetë e disponueshme në Shtetet e Bashkuara që në fillim të dhjetorit, nëse ajo do të provohet e sigurt dhe efikase. Këtë e tha eksperti i lartë i sëmundjeve infektive në SHBA, Anthony Fauci, i cili megjithatë sqaroi se...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet në SHBA, Trump ndalon në tre shtete në një ditë

12:12 • 25 Tetor 2020

Zgjedhjet në SHBA, Trump ndalon në tre shtete në një ditë

Presidenti amerikan zhvilloi një blic tubimesh elektorale në tre shtete, pasi hodhi votën e tij të shtunën në Florida. Ai ndaloi në Karolinën e Veriut, Ohio dhe Wiskonsin të shtunën, ndërsa u përpoq të fitonte terren ndaj sfiduesit demokrat Joe Biden. Presidenti republikan vazhdon të...

Lexo lajmin e plotë

Greqia kufizon lëvizjen, Covid-19 jashtë kontrollit në Europë

14:46 • 23 Tetor 2020

Greqia kufizon lëvizjen, Covid-19 jashtë kontrollit në Europë

Europa nuk po e kontrollon dot shpërthimin e ri të pandemisë së koronavirusit. Franca njoftoi se do të shtrijë masën e ndalimqarkullimit në mbi 12 rajone të tjera, ndërsa vendi raportoi një shifër rekord prej mbi 41 mijë e 622 rastesh dhe 162 vdekje, në...

Lexo lajmin e plotë

PE vlerëson opozitën bjelloruse me çmimin “Sakharov”

15:27 • 22 Tetor 2020

PE vlerëson opozitën bjelloruse me çmimin “Sakharov”

Parlamenti Europian vlerësoi opozitën demokratike bjelloruse me çmimin vjetor për të drejtat e njeriut Sakharov, në mbështetje të protestave të vendit kundër rezultateve të zgjedhjeve presidenciale të muajit gusht, të cilat sipas ndërkombëtareve dhe opozitës ishin të manipuluara. Parlamenti përmendi 10 pjesëtarë të opozitës teksa...

Lexo lajmin e plotë

Të mësosh gjatë pandemisë në Napoli, rrugicat e ballkonet zëvendësojnë klasat

17:35 • 21 Tetor 2020

Të mësosh gjatë pandemisë në Napoli, rrugicat e ballkonet zëvendësojnë klasat

Të bërtiturat në rrugët apo ballkonet, e qytetit të zhurmshëm të Napolit nuk janë asgjë e re, por tani edhe mësuesit dhe nxënësit e tyre po e bëjnë. Në lagjen e varfër e njohur si “lagjja spanjolle”, mësimi është zhvendosur nga klasa në rrugicat e...

Lexo lajmin e plotë

Çështja detare në Hagë, shtypi grek: Vendimi do të merret shpejt, Erdogan dështoi

15:32 • 21 Tetor 2020

Çështja detare në Hagë, shtypi grek: Vendimi do të merret shpejt, Erdogan dështoi

Shtypi grek e cilëson si të frytshme vizitën e Dendias në Tiranë, ndërsa thotë se vendimi për ta çuar marrëveshjen detare në instancat ndërkombëtare do të ulë kostot politike për dy qeveritë. “Prothothema” shkruan se Rama nuk u ndikua nga Turqia, pas presionit ndërkombëtar, ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Zbulimi i New York Times, Trump ka llogari bankare në Kinë dhe paguan taksa në këtë vend

20:51 • 21 Tetor 2020

Zbulimi i New York Times, Trump ka llogari bankare në Kinë dhe paguan taksa në këtë vend

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka një llogari bankare kineze, dhe për vite me radhë ka gjëmuar projekte biznesi në këtë vend. Zbulimin e bën Nju Jork Times, sipas së cilës llogaria kontrollohet nga Trump International Hotels Management dhe ka paguar taksa lokale mes viteve 2013...

Lexo lajmin e plotë

Hollywood në ankand: Çizmet e Julia Roberts dhe xhaketa e Brad Pitt në shitje

12:19 • 21 Tetor 2020

Hollywood në ankand: Çizmet e Julia Roberts dhe xhaketa e Brad Pitt në shitje

Të gjithë mund të kenë një copëz hollivudi në shtëpi, ndërsa mbi 900 objekte ikonë të filmave të famshëm do të shkojnë nën çekiçin e ankandit. Çizmet e famshme të Julia Roberts te Pretty Woman dhe xhaketa që Brad Pitt veshi në Fight Club janë...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e rasteve në Europë, OBSH fajëson mosizolimin e kontakteve të të infektuarve

14:13 • 20 Tetor 2020

Rritja e rasteve në Europë, OBSH fajëson mosizolimin e kontakteve të të infektuarve

Rritja marramendëse e rasteve me koronavirus në hemisferën veriore, i detyrohet kryesisht faktit se personat që kanë pasur kontakte me të infektuar, nuk janë vënë nën karantinë për periudhën e nevojshme. “Nuk ka ndodhur kudo dhe në mënyrë sistematike, por jam i bindur se kjo...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:12 • 16 Tetor 2020
Java politike në SHBA, Trump i rikthehet fuqishëm fushatës, tubime në shtetet kyçe
Savannah Guthrie, gruaja që bëri për ujë të ftohtë presidentin amerikan

16:45 • 16 Tetor 2020

Savannah Guthrie, gruaja që bëri për ujë të ftohtë presidentin amerikan

E sigurt në vetvete, e vendosur dhe e drejtpërdrejtë. Savannah Guthrie e NBC, gruaja që bëri për ujë të ftohtë presidentin amerikan, Donald Trump, ishte protagonistja e vërtetë, e mbrëmjes së të enjtes. E veshur më një kostum rozë, gazetarja ngjante si një hetuese, teksa ngacmonte...

Lexo lajmin e plotë

Londra me rrezik të lartë nga Covid-19, kufizime më të rrepta për miliona qytetarë

16:09 • 15 Tetor 2020

Londra me rrezik të lartë nga Covid-19, kufizime më të rrepta për miliona qytetarë

Miliona qytetarë britanikë do të përballen me kufizime më të rrepta nga e shtuna, ndërsa Londra, Eseks dhe qytete të tjera përfshihen në kategorinë e zonave me rrezik të lartë të Covid-19. Qeveria Johnson ka vendosur një sistem prej 3 nivelesh, ku i pari përfshin...

Lexo lajmin e plotë

DASH këshillon amerikanët: Kujdes me udhëtimet në Kosovë

11:56 • 15 Tetor 2020

DASH këshillon amerikanët: Kujdes me udhëtimet në Kosovë

Departamenti i Shtetit këshilloi amerikanët të rishikojnë udhëtimet në Kosovë për shkak të koronavirusit dhe të tregojnë kujdes nga rreziku i terrorizmit në disa zona ku ai është rritur.  Në një njoftim, Departamenti i Shtetit thotë se Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në...

Lexo lajmin e plotë

Ekspertët në SHBA bëjnë parashikime të zymta për koronavirusin

16:39 • 14 Tetor 2020

Ekspertët në SHBA bëjnë parashikime të zymta për koronavirusin

Covid-19 nuk po e lehtëson dorën ndaj Shteteve të Bashkuara. “Kjo do të jetë një prej periudhave më problematike në historinë tone”, u shpreh dr. Peter Hotez, ekspert i shëndetësisë. Ekspertët e shëndetësisë thonë se SHBA përballet me rritje të rasteve. Nga mbi 30 mijë infektime...

Lexo lajmin e plotë

Gara presidenciale në SHBA, Biden: Trump nuk pyet për të moshuarit

11:23 • 14 Tetor 2020

Gara presidenciale në SHBA, Biden: Trump nuk pyet për të moshuarit

Donald Trump dhe Joe Biden, shkëmbyen akuza në distancë, ndërsa vijojnë fushatën në shtetet që mund të rezultojnë vendimtare për zgjedhjen e presidentit. Kandidati demokrat kritikoi Donald Trump për mënyrën e menaxhimit të pandemisë së Covid-19, ndërsa u përpoq të siguronte mbështetjen e të moshuarve...

Lexo lajmin e plotë

Francë, 17% e testimeve në rajonin e Parisit rezultojnë pozitivë

15:28 • 12 Tetor 2020

Francë, 17% e testimeve në rajonin e Parisit rezultojnë pozitivë

Europa është në mesin e valës së dytë të koronavisurit, me 123 mijë raste të reja të shënuara në 24 orë. Franca, Britania e Madhe dhe Spanja janë ato që po vuajnë më shumë, por edhe Italia po shënon rritje të infektimeve. 17 për qind e...

Lexo lajmin e plotë

Fauci kundër Trump: Keqpërdori deklaratat e mia në spotin publicitar

12:01 • 12 Tetor 2020

Fauci kundër Trump: Keqpërdori deklaratat e mia në spotin publicitar

Një spot publicitar, i fushatës së Donald Trump, bën të duket se eksperti i lartë i sëmundjeve infektive në vend, Anthony Fauci, vlerëson reagimin e Presidentit ndaj pandemisë. Por, Fauci pretendon se spoti është çorientues dhe se deklaratat e tij janë shkëputur nga konteksti.  ...

Lexo lajmin e plotë

Paradë ushtarake me raketa balistike, Kim Jong-un: Vendi ynë, i çliruar nga Covid-19

14:12 • 11 Tetor 2020

Paradë ushtarake me raketa balistike, Kim Jong-un: Vendi ynë, i çliruar nga Covid-19

Në Korenë e Veriut nuk ka asnjë rast me koronavirus. Këtë e tha lideri Kim Jong-un gjatë një parade të pazakontë ushtarake e mbajtur gjatë natës, me rastin e 75-vjetorit të Partisë Popullore në pushtet. Peniani i shfrytëzon zakonisht paradat ushtarake për të ekspozuar raketa...

Lexo lajmin e plotë

Trump i kthehet aktiviteteve, Fauci kritikon Shtëpinë e Bardhë për shpërfillje të masave

16:23 • 10 Tetor 2020

Trump i kthehet aktiviteteve, Fauci kritikon Shtëpinë e Bardhë për shpërfillje të masave

Eksperti i lartë i sëmundjeve infektive në SHBA, Anthony Fauci, kritikoi Shtëpinë e Bardhë për organizimin e një eventi muajin e kaluar, i cili është lidhur me shpërthimin e covid-19. Fauci, pjesëtar i Task Forcës për koronavirusin, tha se shpallja e të emëruarit të Trump...

Lexo lajmin e plotë

Java politike në SHBA/ Rikthimi triumfues i Trump dhe përplasjet për debatin

21:23 • 09 Tetor 2020

Java politike në SHBA/ Rikthimi triumfues i Trump dhe përplasjet për debatin

Rrjedha që mori fushata zgjedhore në Shtetet e Bashkuara javën e fundit ishte çdo gjë tjetër veçse e zakonshme. Pak ditë pasi u tha amerikanëve se po kthenin kursin e pandemisë, e pasi kishte sfiduar haptazi rregullat anti-covid në aktivitete e tubime elektorale, Presidenti amerikan...

Lexo lajmin e plotë

Rritje rekord infektimesh në Holandë e Gjermani, italianët kudo me maska

12:50 • 09 Tetor 2020

Rritje rekord infektimesh në Holandë e Gjermani, italianët kudo me maska

Italia zyrtarizon vendimin për t’i bërë maskat të detyrueshme edhe në ambientet e jashtme, në një përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Edhe pse rastet me COVID-19 ne Itali janë më të ulëta sesa në shtetet e tjera europiane që prej fundit të verës,...

Lexo lajmin e plotë

Trump i rikthehet punës: Sëmundja ishte bekim nga Zoti, kurë falas për amerikanët

12:46 • 08 Tetor 2020

Trump i rikthehet punës: Sëmundja ishte bekim nga Zoti, kurë falas për amerikanët

Stacionimi i trupave të marinës jashtë krahut perëndimor të Shtëpisë së Bardhë, nënkupton se presidenti Trump është rikthyer në zyrën ovale, në më pak se një javë pasi konfirmoi infektimin nga koronavirusi. Mjekët thonë se presidenti nuk ka shfaqur asnjë simptomë gjatë 24 orëve të...

Lexo lajmin e plotë

Alarm për rritjen e infektimeve, në Paris mbyllen lokalet

16:15 • 05 Tetor 2020

Alarm për rritjen e infektimeve, në Paris mbyllen lokalet

Europa ashpërson masat për frenimin e pandemisë së Covid-19, mes rritjes alarmante të rasteve. Parisi mbyll të gjitha baret nga dita e martë, ndërsa Çekia shpall gjendjen e emergjencës. Parisi do të mbyllë të gjitha baret nga dita e martë, ndërsa qeveria ngre alarmin maksimal...

Lexo lajmin e plotë

Kontakt me një të prekur nga koronavirusi, Presidentja e Komisionit Europian në vetizolim

11:04 • 05 Tetor 2020

Kontakt me një të prekur nga koronavirusi, Presidentja e Komisionit Europian në vetizolim

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen, njoftoi se është vetizoluar pasi kishte pasur kontakte me një person të prekur nga koronavirusi. “U informova se kisha marrë pjesë në një takim gjatë së martës, ku ishte një person pozitiv me covid-19”, shkroi në rrjetin...

Lexo lajmin e plotë

Zhvendosja e ambasadës në Jerusalem, Shqipëria votoi kundër SHBA në vitin 2017

16:21 • 02 Tetor 2020

Zhvendosja e ambasadës në Jerusalem, Shqipëria votoi kundër SHBA në vitin 2017

Paralelisht më përpjekjet për të shuar konfliktet në Ballkanin Perëndimor, administrata e presidentit amerikan vijon pa u ndalur fushatën e promovimit të Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Ndërsa ndërmjetësoi tryezën historike mes Kosovës dhe Serbisë në muajin shtator, në Uashington, në kuadër të marrëveshjes për...

Lexo lajmin e plotë

Debatet presidenciale, rregulla të reja për të shmangur skenat kaotike

09:41 • 01 Tetor 2020

Debatet presidenciale, rregulla të reja për të shmangur skenat kaotike

Komisioni që mbikëqyr debatet presidenciale në SHBA tha se do të ndryshojë formatin për të garantuar që dy përballjet e tjera televizive mes Donald Trump dhe Joe Biden të zhvillohen në mënyrë më të rregullt. Një prej masave të reja mund të jetë fikja e...

Lexo lajmin e plotë

U mendua për imunitet të tufës, rritja e infektimeve shuan shpresat në Brazil

15:22 • 28 Shtator 2020

U mendua për imunitet të tufës, rritja e infektimeve shuan shpresat në Brazil

Manaus është qyteti më i madh dhe kryeqytet i shtetit Brazilian të Amazona-s, në pyjet me të njëjtin emër. Pasi u godit rëndë nga pandemia e COVID-19 gjatë muajve prill dhe maj, me spitalet pranë kolapsit dhe varrezat që nuk kishin më vende për të...

Lexo lajmin e plotë

COVID-19 në botë, gati 1 milion viktima, Madridi izolohet pjesërisht

13:27 • 28 Shtator 2020

COVID-19 në botë, gati 1 milion viktima, Madridi izolohet pjesërisht

Gati 10 muaj pasi raste të një pneumonie misterioze virale nisën të raportoheshin në Wuhan të Kinës, numri i viktimave të koronavirusit në të gjithë botën, i afrohet 1 milionëshit. Shtetet e Bashkuara, Brazili dhe India përbëjnë gati gjysmën e totalit të vdekjeve. Gjatë ditëve...

Lexo lajmin e plotë

Greqia në alarm, cikloni mesdhetar godet ishujt e Jonit

15:18 • 18 Shtator 2020

Greqia në alarm, cikloni mesdhetar godet ishujt e Jonit

Orët në vazhdim do të jenë kritike për ishujt grekë në detin Jon, të cilët janë nën sulmin e një cikloni të fuqishëm mesdhetar, që shkaktoi dëme të rënda në ishujt e Kefalonias dhe Zakinthos. Autoritetet thonë se të rrezikuara nga stuhia e rrallë tropikale...

Lexo lajmin e plotë

Situatë alarmante në Europë, shumë shtete ashpërsojnë masat për koronavirus

13:15 • 18 Shtator 2020

Situatë alarmante në Europë, shumë shtete ashpërsojnë masat për koronavirus

Shumë shtete europiane po përgatiten të implementojnë masa të reja kufizuese për të ndalur përhapjen e koronavirusit, ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se situata është shumë serioze. Britania e Madhe po konsideron implementimin e kufizimeve strikte për kohë të shkurtër rreth Anglisë. Nuk përjashtohet...

Lexo lajmin e plotë

Dialogu Kosovë-serbi, Beogradi kushtëzon bisedimet me asociacionin

11:19 • 18 Shtator 2020

Dialogu Kosovë-serbi, Beogradi kushtëzon bisedimet me asociacionin

Çështja kontroverse e asocacionit të komunave me shumicë serbe nuk u diskutua në takimin mes delegacionit të Kosovës dhe atij serb në Bruksel, përkundër këmbënguljes së Beogradit që ajo të vihej në tryezë. Në përfundim të bisedimeve, kreu i delagacionit serb, Marko Gjuriç, tha se...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e rasteve me Covid-19, 5 shkolla mbyllen në Greqi, 81 në Francë

15:52 • 17 Shtator 2020

Rritja e rasteve me Covid-19, 5 shkolla mbyllen në Greqi, 81 në Francë

Pesë shkolla dhe një klasë u mbyllën përkohësisht në Greqi, vetëm tri ditë pas rihapjes dhe pas evidentimit të rasteve me Covid-19. 3 prej shkollave iu kërkua të mbyllin dyert deri më 18 shtator pasi pjesëtarë të stafit rezultuan pozitivë me koronavirus, ndërsa dy të...

Lexo lajmin e plotë

Trump përplaset me shkencën, deklarata kontradiktore për vaksinën dhe maskën

15:12 • 17 Shtator 2020

Trump përplaset me shkencën, deklarata kontradiktore për vaksinën dhe maskën

Në prag të zgjedhjeve presidenciale të nëntorit, çështja e koronavirusit ka marrë nuanca të qarta politike në Shtetet e Bashkuara me Donald Trump që promovon një realitet të ndryshëm me atë të ekspertëve të shëndetësisë. Ndërsa SHBA mbetet në krye të listës së vendeve më...

Lexo lajmin e plotë

Dialogu Kosovë-Serbi, paqartësi e debate mbi takimin e sotëm në Bruksel

12:18 • 17 Shtator 2020

Dialogu Kosovë-Serbi, paqartësi e debate mbi takimin e sotëm në Bruksel

Kosova dhe Serbia ulen sot në tryezën e ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian, nën sfondin e polemikave lidhur me çështjet që do të diskutohen.  Këtë herë takimet zhvillohen në nivel ekspertësh, ndërsa pas dhjetë ditësh pritet të ketë një tjetër përballje mes kryeministrit të Kosovës Avdullah...

Lexo lajmin e plotë

Marrëveshjet e paqes, Trump: Ndryshuam kursin e historisë

16:26 • 16 Shtator 2020

Marrëveshjet e paqes, Trump: Ndryshuam kursin e historisë

Ndërsa bëri bashkë udhëheqësit e Izraelit, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahrejnit për të zyrtarizuar vendosjen e marrëdhënieve diplomatike, presidenti amerikan Donald Trump e cilësoi marrëveshjen një arritje historike që do të përhapë paqen në të gjithë Lindjen e Mesme. “Jemi këtu për të ndryshuar...

Lexo lajmin e plotë

Diskutimet për asociacionin në Bruksel, Thaçi: Hap i rrezikshëm, Kuvendi të bllokojë Hotin

15:45 • 16 Shtator 2020

Diskutimet për asociacionin në Bruksel, Thaçi: Hap i rrezikshëm, Kuvendi të bllokojë Hotin

Presidenti Hashim Thaçi i kërkon Kuvendit të Kosovës të ndalojë kryeministrit Avdullah Hoti që të negociojë për çështje të brendshme të Kosovës në dialogun me Serbinë, në Bruksel. Të enjten, pritet të zhvillohen bisedime në nivel ekspertësh lidhur me asociacionin e komunave serbe dhe pretendimet...

Lexo lajmin e plotë

Dialogu Kosovë-Serbi, Thaçi: Takimi i së enjtes, i rrezikshëm për shtetësinë

12:02 • 16 Shtator 2020

Dialogu Kosovë-Serbi, Thaçi: Takimi i së enjtes, i rrezikshëm për shtetësinë

Një goditje për shtetësinë e Kosovës dhe agjendën e Serbisë. Kështu e quan presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, vënien në tryezë të çështjes së asociacionit të komunave me shumicë serbe, gjatë bisedimeve që do të mbahen të enjten në Bruksel në kuadër te dialogut të...

Lexo lajmin e plotë

Emigrantët në Lesbos, me mijëra flenë në rrugë, refuzojnë kampin e ri

18:30 • 15 Shtator 2020

Emigrantët në Lesbos, me mijëra flenë në rrugë, refuzojnë kampin e ri

Më shumë se 12 mijë emigrantë jetonin në kampin famëkeq të Lesbosit, i djegur nga një zjarr i madh javën e kaluar, por vetëm 800 prej tyre kanë pranuar të ristrehohen në një strukturë të përkohshme të ngritur nga autoritetet. Ministria e Mbrojtjes tha se...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e rasteve në Francë, kufizohen aktivitetet sociale në Marsejë e Bordo

14:52 • 15 Shtator 2020

Rritja e rasteve në Francë, kufizohen aktivitetet sociale në Marsejë e Bordo

Dy prej qyteteve më të mëdha franceze, Marsejë dhe Bordo, ku koronavirusi po përhapet me ritme tejet të shpejta, kufizojnë aktivitetet publike, ndërsa qeveria përpiqet me çdo kusht të shmangë një izolim të ri kombëtar. Në Marsejë, ku kapaciteti në terapitë intensive është drejt ezaurimit...

Lexo lajmin e plotë

Aeroporti më i sigurt për të udhëtuar në kohë pandemie

14:15 • 15 Shtator 2020

Aeroporti më i sigurt për të udhëtuar në kohë pandemie

Të gjithë ata që po presin me padurim të fluturojnë sërish, mund të konsiderojnë Romën si destinacionin e tyre të ardhshëm. Aeroporti i “Fiumicino”-s është i pari në botë që siguron vlerësimin me 5 yje për Covid-19, nga Skytrax, organizëm ndërkombëtar i vlerësimit në industri....

Lexo lajmin e plotë

Trump dhe Biden përplasen për klimën

11:46 • 15 Shtator 2020

Trump dhe Biden përplasen për klimën

Ndryshimet klimatike u vunë në qendër të fushatës presidenciale amerikane dhe kontrasti mes dy kandidatëve ishte më se i dukshëm. Presidenti Donald Trump minimizoi shqetësimet për ndryshimet klimatike gjatë një vizite në Kaliforninë e përfshirë nga flakët, e kur u pyet nga një gazetar nëse...

Lexo lajmin e plotë

Raporti i Bill Gates: Pandemia çoi pas zhvillimin me dy dekada

11:48 • 15 Shtator 2020

Raporti i Bill Gates: Pandemia çoi pas zhvillimin me dy dekada

Pandemia  e koronavirusit e ka çuar zhvillimin pas në kohë, me më shumë se dy dekada. Kjo gjë thuhet në një raport të fondacionit Bill dhe Melinda Gates. Filantropi pretendon se koronavirusi ka përmbysur progresin në ato që konsiderohen si objektivat për zhvillimin e qëndrueshëm,...

Lexo lajmin e plotë

“Lesbosi është burg”, emigrantët refuzojnë të hyjnë në kampin e ri

16:53 • 14 Shtator 2020

“Lesbosi është burg”, emigrantët refuzojnë të hyjnë në kampin e ri

Rrugët e Lesbosit vazhdojnë të jenë të mbushura me emigrantë, ndërsa shumë prej tyre refuzojnë të hyjnë në tendat e përkohshme të ngritura nga qeveria, pas djegies së kampit të Morias javën e kaluar. Një grup prej dhjetëra grash marshuan nëpër rrugë duke thërritur, “jo kamp,...

Lexo lajmin e plotë

Lukashenko në Rusi, kërkon mbështetjen e Putin

16:56 • 14 Shtator 2020

Lukashenko në Rusi, kërkon mbështetjen e Putin

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, i përballur me një furtunë në shtëpinë e tij, do të përpiqet të fitojë mbështetjen e homologut rus Vladimir Putin. Lukashenko do të takohet me numrin një të Kremlinit në Soçi, e para përballje kjo mes dy udhëheqësve që prej...

Lexo lajmin e plotë

Bie zilja në shkollat italiane. Rinis mes pasigurisë dhe shpresës viti i ri shkollor

15:18 • 14 Shtator 2020

Bie zilja në shkollat italiane. Rinis mes pasigurisë dhe shpresës viti i ri shkollor

Pas gati 6 muajsh, zilja ka rënë sërish në shkollat italiane. Nën një protokoll strikt rregullash kundër koronavirusit, rreth 5,6 milionë nxënës u rikthyen në banka në 13 rajone të shtetit që e provoi rëndë në kurriz efektin e pandemisë. 7 rajonet e mbetura vendosën...

Lexo lajmin e plotë

“Ia hodha edhe këtë herë”… Berlusconi shërohet nga koronavirusi

15:12 • 14 Shtator 2020

“Ia hodha edhe këtë herë”… Berlusconi shërohet nga koronavirusi

“Ia hodha edhe këtë herë”. Me këto fjalë, 83-vjeçari, Silvio Berlusconi, la pas krahëve atë që quajti sfidën më të rrezikshme të jetës së tij, betejën me koronavirusin. Pas 10 ditësh i shtruar në spitalin “San Rafaele” në Milano pasi rezultoi pozitiv me Covid-19, ish-kryeministri...

Lexo lajmin e plotë

Rekord rastesh me koronavirus, OBSH: Tetori dhe nëntori, muaj të vështirë për Europën

10:48 • 14 Shtator 2020

Rekord rastesh me koronavirus, OBSH: Tetori dhe nëntori, muaj të vështirë për Europën

Rekord rastesh të reja me koronavirus në botë. Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi se 307.930 persona të tjerë ishin infektuar me Covid-19, shifra më e lartë ditore e regjistruar deri më tani. U shënuan gjithashtu 5500 vdekje në 24 orë, duke e çuar totalin në...

Lexo lajmin e plotë

Zjarret masive në SHBA, dhjetëra persona të zhdukur në Oregon

08:36 • 13 Shtator 2020

Zjarret masive në SHBA, dhjetëra persona të zhdukur në Oregon

Dhjetëra persona janë shpallur të zhdukur në Oregon pas zjarreve masive që kanë detyruar evakuimin e mijëra vetëve. Guvernatorja Kate Brown iu lut qytetarëve që të qëndrojnë larg zonave të përfshira nga flakët, pavarësisht raportimeve se shumë prej banesave të braktisura kanë rënë pre e...

Lexo lajmin e plotë

Protesta në Lesbos, emigrantët flenë në rrugë prej 4 ditësh

16:39 • 12 Shtator 2020

Protesta në Lesbos, emigrantët flenë në rrugë prej 4 ditësh

Policia përdori gaz lotsjellës për shpërndarjen e emigrantëve që protestuan për të dytën ditë radhazi në ishullin e Lesbosit të shtunën. Një zjarr i madh shkrumboi kampin famëkeq të Morias ku jetonin gati 13 mijë vetë, duke lënë burra, gra e fëmijë në qiell të...

Lexo lajmin e plotë

Ndotja rrit rrezikun nga covid-19. Fauci: Kthimi në normalitet, në fund të vitit 2021

16:34 • 12 Shtator 2020

Ndotja rrit rrezikun nga covid-19. Fauci: Kthimi në normalitet, në fund të vitit 2021

Ndërsa zjarret vdekjeprurëse kanë përfshirë shtetet perëndimore amerikane, mjekët paralajmërojnë se cilësia e keqe e ajrit si pasojë e tymit mund ti bëjë njerëzit më të cenueshëm ndaj koronavirusit. Mjekët citojnë studime të ndryshme në SHBA, Kinë dhe Itali që tregojnë një lidhje mes nivelit...

Lexo lajmin e plotë

Lufta në Afganistan, nisin bisedimet historike të paqes me talebanët

17:00 • 12 Shtator 2020

Lufta në Afganistan, nisin bisedimet historike të paqes me talebanët

Bisedimet e para të paqes, mes qeverisë afgane dhe talebanëve, nisën në shtetin e Katarit pas disa muajsh shtyrje. Teksa po udhëtonte drejt Dohas për të marrë pjesë në ceremoninë e çeljes së bisedimeve, Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo, e cilësoi takimin si historik,...

Lexo lajmin e plotë

Sulmet e 11 shtatorit, Amerika harron politikën për të kujtuar viktimat

16:21 • 12 Shtator 2020

Sulmet e 11 shtatorit, Amerika harron politikën për të kujtuar viktimat

Në një fushë të Pensilvanisë, në një prej memorialeve për sulmet e 11 shtatorit, presidenti Donald Trump dhe rivali demokrat Joe Biden, shtypën butonin e pushimit në zgjedhje, për të kujtuar jetët e humbura 19 vite më parë.  “Sot nderojmë sakrificën e tyre të jashtëzakonshme...

Lexo lajmin e plotë

Reagimi ndaj pandemisë, Trump mbrohet, shkencëtarët e kritikojnë

16:14 • 11 Shtator 2020

Reagimi ndaj pandemisë, Trump mbrohet, shkencëtarët e kritikojnë

Presidenti amerikan, Donald Trump, është i vendosur të mbrojë reagimin e tij ndaj koronavirusit, pasi u zbulua se e kishte minimizuar qëllimisht rrezikun e pandemisë. “Unë nuk gënjeva. Ajo që thashë ishte se duhet të jemi të qetë, nuk duhet të përfshihemi nga paniku e...

Lexo lajmin e plotë

19 vjet pas sulmeve terroriste, Amerika kujton 11 shtatorin mes pandemisë

13:18 • 11 Shtator 2020

19 vjet pas sulmeve terroriste, Amerika kujton 11 shtatorin mes pandemisë

Në kushte krejtësisht të pazakonta për shkak të pandemisë, Amerika kujton sot 19-vjetorin e ngjarjes që ndryshoi përgjithmonë historinë e saj; sulmet terroriste të 11 shtatorit. Një ceremoni në homazh të jetëve të humbura do të mbahet në “Ground Zero” në Nju Jork. Autoritetet thonë...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 rikthen alarmin në Francë, priten vendime të rëndësishme

11:27 • 11 Shtator 2020

Covid-19 rikthen alarmin në Francë, priten vendime të rëndësishme

Franca po planifikon të ashpërsojë reagimin ndaj pandemisë së Covid-19, pasi një numër rekord rastesh u raportuan gjatë 24 orëve të fundit. Infektimet e reja ishin gati 10 mijë, shifra këto që konfirmojnë trendin në rritje të të gjithë parametrave pandemikë. Viktimat ishin 9, ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Skena si ato të filmit “Armageddon”, rreth 500 mijë të evakuuar në SHBA

11:37 • 11 Shtator 2020

Skena si ato të filmit “Armageddon”, rreth 500 mijë të evakuuar në SHBA

Më shumë se 500 mijë njerëz, apo 10 për qind e popullsisë në shtetin amerikan të Oregonit, po evakuohen nga banesat e tyre për shkak të zjarreve apokaliptike që kanë përfshirë zonat në verilindje të Paqësorit. Të përhapura nga erërat e ngrohta e të thata,...

Lexo lajmin e plotë

Oxford e AstraZeneca nuk dorëzohen, ende e mundur që vaksina të dalë në fund të vitit

16:33 • 10 Shtator 2020

Oxford e AstraZeneca nuk dorëzohen, ende e mundur që vaksina të dalë në fund të vitit

Vaksina eksperimentale kundër koronavirusit, e prodhuar nga AstraZeneca dhe Oksford mund të jetë ende e disponueshme në treg në fund të këtij viti apo në fillim të vitit 2021, pavarësisht frenimit në fazën e tretë të testimeve, për shkak të një reagimi anomal te një...

Lexo lajmin e plotë

Qeveria e re e Malit të Zi: Bashkëpunimi me NATO dhe pavarësia e Kosovës, nuk diskutohen

16:14 • 09 Shtator 2020

Qeveria e re e Malit të Zi: Bashkëpunimi me NATO dhe pavarësia e Kosovës, nuk diskutohen

Opozita pro serbe, që fitoi zgjedhjet në Malin e Zi, konfirmojnë se qeveria e ardhshme do të vazhdojnë bashkëpunimin me aleancën e NATO-s, nuk do të vërë në diskutim njohjen e Kosovës dhe nuk do të ndryshojë simbolet shtetërore të Malit të Zi. Liderët e...

Lexo lajmin e plotë