Rosalba Bejdo

INTERNATIONAL NEWS PRODUCER

Rosalba Bejdo është producente e lajmeve ndërkombëtare ne televizionin A2. Ndjek dhe analizon zhvillimet rreth globit dhe është autore e programit mbi aktualitetin në botë, “Ditari Ndërkombëtar“.

Angazhimin në media e ka nisur në Top Media, ku ka punuar për 12 vite si gazetare e lajmeve ndërkombëtare dhe në sektorin e kulturës.

Ka punuar gjithashtu si Këshilltare për Mediat për Ministrin e Shtetit për Diasporën.

Është diplomuar për Gjuhë-Letërsisë, në Universtetin e Histori – Filologjisë, Tiranë.

Cikloni shkatërron me mijëra shtëpi dhe lë pa energji mbi 14 milionë persona

15:18 • 21 Maj 2020

Cikloni shkatërron me mijëra shtëpi dhe lë pa energji mbi 14 milionë persona

Shkatërrim, përmbytje masive dhe dhjetëra viktima është bilanci i një cikloni të fuqishëm që goditi Indinë dhe Bangladeshin. Stuhia “Amphan” goditi dhunshëm Kalkutën, me erëra të forta dhe reshje të dendura shiu. Mijëra pemë u rrëzuan, mbi 14 milionë njerëz mbetën pa energji elektrike, e...

Lexo lajmin e plotë

Ministrat evropianë të Turizmit: Të hapen të gjithë kufijtë

12:39 • 21 Maj 2020

Ministrat evropianë të Turizmit: Të hapen të gjithë kufijtë

Greqia është mes vendeve të para që rihapet për turizmin, por edhe pjesa tjetër e Evropës nxiton të ringrejë në këmbë sektorin e goditur rëndë. Ministrat e turizmit të BE-së ranë dakord se do të bënin çdo gjë të mundur për rimëkëmbjen e turizmit. Ministrat...

Lexo lajmin e plotë

Greqia çel sezonin më 15 qershor, ul çmimet e transportit, nuk ka karantinim për turistët

11:18 • 21 Maj 2020

Greqia çel sezonin më 15 qershor, ul çmimet e transportit, nuk ka karantinim për turistët

Greqia bëhet gati të presë turistët, me shpresën se do të minimizojë sado pak dëmet në sektorin më fitimprurës të saj. Siç bëri të ditur kryeministri, Kyriakos Mitsotakis, sezoni turistik do të nisë më 15 qershor, ndërsa fluturimet ndërkombëtare charter do të rifillojnë në muajin...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Spanjë, edhe fëmijët të detyruar të mbajnë maskë

16:52 • 20 Maj 2020

Koronavirusi në Spanjë, edhe fëmijët të detyruar të mbajnë maskë

Mbajtja e maskave bëhet e detyrueshme në Spanjë, si në ambiente të brendshme, ashtu edhe të jashtme, nëse distancimi social nuk do të jetë i mundur. Vetëm fëmijët nën moshën 6-vjeçare dhe personat me probleme shëndetësore të tilla si astma, do të përjashtohen nga ligji...

Lexo lajmin e plotë

Shkenca kritikon Trump, promovoi ilaçin kundër malaries për mbrojtje nga Covid-19

14:36 • 20 Maj 2020

Shkenca kritikon Trump, promovoi ilaçin kundër malaries për mbrojtje nga Covid-19

Prej kohësh e ka sugjeruar ilaçin kundër malaries, hidroksiklorkinën si trajtim të mundshëm ndaj Covid-19, por të martën presidenti amerikan, e çoi në një nivel tjetër sugjerimin e tij, kur tha se po e merrte edhe vetë, çdo ditë ilaçin. Por, ashtu siç pritej, e...

Lexo lajmin e plotë

Rekord vdekjesh në Brazil nga koronavirusi

12:46 • 20 Maj 2020

Rekord vdekjesh në Brazil nga koronavirusi

Brazili shënon ditën më të errët në kalendarin e pandemisë, me 1179 jetë të humbura në vetëm 24 orë. Shteti amerikanolatin numëron gjithsej mbi 17,900 viktima, ndërsa sa i përket të infektuarve renditet i treti në botë, me gati 270 mijë raste. Bilanci tragjik vjen...

Lexo lajmin e plotë

Europa humbet ecurinë pozitive të ditëve të fundit, situata me pandeminë në botë

11:41 • 20 Maj 2020

Europa humbet ecurinë pozitive të ditëve të fundit, situata me pandeminë në botë

Janë mbi 4.8 milionë rastet e konfirmuara me Covid-19 në të gjithë botën, ndërsa viktimat i tejkalojnë 320 mijë. Shtetet e Bashkuara kryesojnë listën e vendeve të prekura me mbi 90 mijë vdekje e 1.5 milionë të infektuar. Brazili është bërë vendi i tretë, për...

Lexo lajmin e plotë

Kina kundër SHBA, BE: Mbështesim OBSH dhe bashkëpunimin ndërkombëtar

12:15 • 20 Maj 2020

Kina kundër SHBA, BE: Mbështesim OBSH dhe bashkëpunimin ndërkombëtar

Ministria e Jashtme në Kinë tha se presidenti amerikan Donald Trump po mashtron opinionin publik dhe se po përpiqet të diskreditojë Kinën, duke aluduar në letrën dërguar OBSH-së se kjo organizatë varet nga vendimmarrja e Pekinit zyrtar. Sipas Pekinit zyrtar letra e Donald Trump synon...

Lexo lajmin e plotë

Shifra pozitive në Evropë nga Covid-19, Spanja lejon fluturimet nga Italia

16:36 • 19 Maj 2020

Shifra pozitive në Evropë nga Covid-19, Spanja lejon fluturimet nga Italia

Janë mbi 4.8 milionë rastet e konfirmuara me Covid-19 në të gjithë botën, ndërsa viktimat i tejkalojnë 320 mijë. Shtetet e Bashkuara kryesojnë listën e vendeve të prekura me mbi 90 mijë vdekje e 1,5 milionë të infektuar. Brazili është bërë vendi i tretë, për...

Lexo lajmin e plotë

Ilaçi kundër malaries, Trump: Unë e përdor çdo ditë, mbron nga Covid-19

16:04 • 19 Maj 2020

Ilaçi kundër malaries, Trump: Unë e përdor çdo ditë, mbron nga Covid-19

Pikërisht në ditën kur nga Shtetet e Bashkuara erdhi lajmi inkurajues për vaksinën e koronavirusit, presidenti amerikan promovon ilaçin kundër malaries, si trajtim efikas ndaj Covid-19. Trump tha se prej disa javësh merrte nga një pilulë çdo ditë, edhe pse ekspertët e shëndetësisë kanë shprehur...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:33 • 19 Maj 2020
500 mld euro për të prekurit nga pandemia, dakordësi mes Gjermanisë dhe Francës
Vaksina kundër Covid-19, kompania amerikane: testet e para, premtuese

13:15 • 19 Maj 2020

Vaksina kundër Covid-19, kompania amerikane: testet e para, premtuese

Ndërsa e gjithë bota është vënë në lëvizje për krijimin e një vaksine të sigurt dhe efikase kundër Covid-19, kompania amerikane “Moderna” thotë se testet e para te njerëzit kanë rezultuar premtuese. “Janë lajme shumë të mira për ne dhe për këdo që e ka...

Lexo lajmin e plotë

Shembja e Teatrit, KE: Keqardhje që nuk u ndoq thirrja për dialog

14:50 • 18 Maj 2020

Shembja e Teatrit, KE: Keqardhje që nuk u ndoq thirrja për dialog

Komisioni Evropian shpreh keqardhjen që autoritetet shqiptare nuk ndoqën rekomandimin për dialog, duke vijuar me planet e shembjes së Teatrit Kombëtar. “Teatri u shemb në kohën kur ne kishim kërkuar dialog mes autoriteteve dhe shoqërisë civile, para se të ndërmerrej një vendim i pakthyeshëm. Shprehim...

Lexo lajmin e plotë

Situatë dramatike në Brazil nga pandemia, sistemi shëndetësor pranë kolapsit

12:11 • 18 Maj 2020

Situatë dramatike në Brazil nga pandemia, sistemi shëndetësor pranë kolapsit

Brazili është kthyer në një prej epiqendrave të pandemisë së Covid-19, duke tejkaluar Italinë dhe Spanjën për nga numri i infektimeve. Me mbi 241 mijë raste me koronavirus, ai u bë shteti i katërt në botë pas SHBA-së, Rusisë dhe Britanisë së Madhe. Shteti i...

Lexo lajmin e plotë

Përleshjet për teatrin në faqet e para të mediave ndërkombëtare

11:44 • 18 Maj 2020

Përleshjet për teatrin në faqet e para të mediave ndërkombëtare

Tirana ishte dje në faqet e para të mediave kryesore ndërkombëtare, të cilat pasqyruan shembjen e Teatrit Kombëtar dhe trazirat që pasuan. Agjencia e lajmeve Reuters i mbuloi ngjarjet përgjatë gjithë ditës duke përcjellë pamjet e protestave dhe foto që dëshmonin përleshjet e dhunshme.  ...

Lexo lajmin e plotë

Trump dhe Fauci, kur politika i kundërvihet shkencës

15:07 • 16 Maj 2020

Trump dhe Fauci, kur politika i kundërvihet shkencës

Ka qene në vijën e parë te betejave të Amerikës kundër SIDA-s, Sars dhe virusit Zika. Doktor Anthony Fauci, është në funksionin e kreut te institutit kombëtar për sëmundjet infektive prej 36 vitesh e ka këshilluar 6 presidentë. Por me shumë gjasë nuk ka kundërshtuar...

Lexo lajmin e plotë

Vdes 8-vjeçari në Francë, i prekur nga sindroma e rrallë që lidhet me Covid-19

14:40 • 16 Maj 2020

Vdes 8-vjeçari në Francë, i prekur nga sindroma e rrallë që lidhet me Covid-19

Një 9-vjecar nga Marseja, humbi jetën si pasojë e sindromës së rrallë që po paraqitet te fëmijët e prekur nga Covid-19. Ky është rasti i parë në Francë dhe i dytë në Evropë, i një të mituri që humb jetën nga simptomat e ngjashme me...

Lexo lajmin e plotë

Përshpejtohet puna për vaksinën, por Trump është i vendosur: Me apo pa të, SHBA do të rihapet

13:00 • 16 Maj 2020

Përshpejtohet puna për vaksinën, por Trump është i vendosur: Me apo pa të, SHBA do të rihapet

“Me ose pa vaksinë, Shtetet e Bashkuara do të rihapen”. Kështu u shpreh Presidenti amerikan Donald Trump, ndërsa njoftoi një projekt për përshpejtim të përpjekjeve për krijimin e vaksinës, me synimin për të pasur antidotin e mundshëm të Covid-19 në fund të vitit. Trump e...

Lexo lajmin e plotë

Pas dy muajsh izolimi, Italia do të hapë kufijtë

12:34 • 16 Maj 2020

Pas dy muajsh izolimi, Italia do të hapë kufijtë

Italia do të lejojë udhëtimet nga dhe për në vend, duke filluar nga 3 qershori, në atë që konsiderohet si një hap i madh në përpjekjen për të rihapur ekonominë pas dy muajsh izolim. Sipas një dekreti të firmosur nga kryeministri Guisepe Conte, prej së...

Lexo lajmin e plotë

Vaksina kundër koronavirusit, përplasja me qeverinë franceze, Sanofi ndryshon qëndrim

17:11 • 15 Maj 2020

Vaksina kundër koronavirusit, përplasja me qeverinë franceze, Sanofi ndryshon qëndrim

Gjiganti farmaceutik francez tërhiqet në vendimin për t’i dhënë prioritet tregut amerikan në rastin e krijimit të një vaksine të mundshme. Pas përplasjes me qeverinë franceze, kompania Sanofi pohon se qasja do të jetë e barabartë për të gjithë. Kthesa erdhi pasi kryeministri francez, Eduard...

Lexo lajmin e plotë

Stuhi gjatë natës, përmbytet Milano

16:06 • 15 Maj 2020

Stuhi gjatë natës, përmbytet Milano

Milano u zgjua i zhytur në ujë të premten, pas një nate me stuhi të fuqishme e reshje të dendura shiu. Rrugët e lagjes veriore Niguarda u përmbytën, pasi lumi Seveso doli nga shtrati. Zjarrfikës dhe pjesëtarë të mbrojtjes civile u dërguan në zonë, duke...

Lexo lajmin e plotë

Australianët në festë, mund të shijojnë birrat nëpër klube

19:39 • 15 Maj 2020

Australianët në festë, mund të shijojnë birrat nëpër klube

Baret, restorantet dhe klubet në shtetin më të madh të Australisë, Uellsin e ri jugor, mirëpritën sërish klientë pas 7 javësh mbyllje, në atë që konsiderohet si një moment feste për një popull birrëdashës. Shefi I kabinetit të territorit verior Michael Gunner, ishte mes të...

Lexo lajmin e plotë

Pasojat e pandemisë, OKB paralajmëron për krizë të sëmundjeve mendore

11:15 • 15 Maj 2020

Pasojat e pandemisë, OKB paralajmëron për krizë të sëmundjeve mendore

OKB-ja paralajmëron për një krizë të sëmundjeve mendore, ndërsa miliona vetë në botë po jetojnë nën hijen e vdekjes, izolimit, varfërisë dhe ankthit të shkaktuar nga COVID-10. “Izolimi, frika, pasiguria dhe problemet ekonomike kanë shtuar stresin psikologjik, numrin e personave me probleme mendore dhe vetëvrasjeve”,...

Lexo lajmin e plotë

Zelanda e Re zbut kufizimet, qytetarët festojnë rikthimin në liri

15:55 • 14 Maj 2020

Zelanda e Re zbut kufizimet, qytetarët festojnë rikthimin në liri

Neozelandezët festojnë rikthimin e lirive të humbura, ndërsa autoritetet hoqën shumicën e kufizimeve të vendosura për frenimin e pandemisë. Bizneset, përfshirë qendrat e vogla tregtare, kinematë, kafenetë dhe palestrat u lejuan të rihapin dyert këtë të enjte pas uljes së nivelit të emergjencën në nivelin...

Lexo lajmin e plotë

Trump kundër Faucit: Paralajmërimet kundër rihapjes së vendit, të papranueshme

12:05 • 14 Maj 2020

Trump kundër Faucit: Paralajmërimet kundër rihapjes së vendit, të papranueshme

Janë vendi më i prekur nga pandemia e COVID-19 në të gjithë botën, por politika dhe komuniteti shkencor në SHBA, nuk po e gjejnë dot gjuhën e përbashkët në luftimin e pandemisë. Përplasja mes presidentit Donald Trump dhe këshilltarit të lartë për sëmundjet infektive, Anthony...

Lexo lajmin e plotë

Sindroma e rrallë te fëmijët, ekspertët në SHBA dhe Britani: E lidhur me Covid-19

11:46 • 14 Maj 2020

Sindroma e rrallë te fëmijët, ekspertët në SHBA dhe Britani: E lidhur me Covid-19

Dhjetëra fëmijë në Britaninë e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara janë prekur nga një sëmundje e rrallë inflamatore, e lidhur me koronavirusin. Gjithashtu, në pjesë të tjera të Europës si Spanjë, Itali e Francë janë regjistruar raste të fëmijëve me sëmundjen që mund të shkaktojë...

Lexo lajmin e plotë

Brazili, epiqendër e re e koronavirusit

10:44 • 14 Maj 2020

Brazili, epiqendër e re e koronavirusit

Numri i viktimave të Covid-19 në botë i tejkalon 290 mijë, sipas të dhënave të universitetit John Hopkins. Shtetet e Bashkuara kanë bilancin më të rëndë, të ndjekura nga Britania e Madhe, Italia, Franca e Spanja, por ndërsa vendet që ndienë më shumë se të...

Lexo lajmin e plotë

Europianët do të pushojnë, KE kërkon rikthimin e lëvizjes së lirë në verë

10:49 • 14 Maj 2020

Europianët do të pushojnë, KE kërkon rikthimin e lëvizjes së lirë në verë

Muzetë, kështjellat, plazhet dhe sheshet e Europës kanë qenë të mbyllura që prej mesit të muajit maj, por Bashkimi Europian po përpiqet të rigjallërojë me sa të mundet udhëtimet gjatë sezonit veror, që kontribuojnë me 150 miliardë euro në financat e BE-së. Krahu ekzekutiv i...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia në rajon, Serbia hap kufijtë nga 1 qershori

11:55 • 14 Maj 2020

Pandemia në rajon, Serbia hap kufijtë nga 1 qershori

Nga 1 qershori, Serbia do të rihapë kufijtë me Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, Bosnje-Hercegovinën dhe Malin e Zi.  Njoftimin e dha ministri i Jashtëm Ivica Dacic, i cili shtoi se kufizimet do të mbeten në fuqi për shtetasit e vendeve të Bashkimit Europian, të paktën deri...

Lexo lajmin e plotë

Projekti pilot në Itali, klasa në palestër, nxënësit kthehen në shkollë

15:53 • 12 Maj 2020

Projekti pilot në Itali, klasa në palestër, nxënësit kthehen në shkollë

Një grup nxënësish nga 6 deri në 10 vjeç, ishin të parët që ju rikthyen bankave të shkollës në Itali,  në klasa të improvizuara brenda një palestre në rajonin e Piemontes. Shkollat në Itali pritet të qëndrojnë të mbyllura deri në shtator, e megjithatë përmes...

Lexo lajmin e plotë

Francezët me birra buzë Senës, autoritetet shpërndajnë turmën, ndalohen pijet alkoolike

14:52 • 12 Maj 2020

Francezët me birra buzë Senës, autoritetet shpërndajnë turmën, ndalohen pijet alkoolike

Franca ishte mes vendeve me kufizimet më të forta në Europë, në përpjekjen për të ndalur pandeminë e COVID-19. Por frustrimi i dy muajve të izolimit, ka bërë që francezët të harrojnë skenat e shifrat e tmerrshme që vinin nga spitalet në pikun e krizës...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 80 mijë viktima në SHBA, virusi në Shtëpinë e Bardhë, stafi urdhërohet të mbajë maska

13:12 • 12 Maj 2020

Mbi 80 mijë viktima në SHBA, virusi në Shtëpinë e Bardhë, stafi urdhërohet të mbajë maska

Donald Trump këmbëngul në rihapjen e plotë te ekonomisë. “Dua të hapet në mënyrë të sigurt por e dua të hapur”, deklaroi presidenti amerikan. Guvernatorët shohin shtimin e testimeve si çelësin për rihapjen e shteteve të tyre, dhe Shtëpia e Bardhë tha të hënën se...

Lexo lajmin e plotë

Frikë në Korenë e Jugut, vatër e re infektimi, mbi 100 raste me COVID-19

11:38 • 12 Maj 2020

Frikë në Korenë e Jugut, vatër e re infektimi, mbi 100 raste me COVID-19

Virusi Sars Cov-2 rikthehet të përndjekë Korenë e jugut. Vendi renditej në listën e atyre që e kishin fituar betejën me pandeminë por infektimet janë shtuar ditët e fundit, duke nxitur frikën e një valë të dytë. Mbi 100 raste të reja u lidhën më...

Lexo lajmin e plotë

COVID-19 në Kosovë, infektohet zyrtari i ministrisë së Drejtësisë

11:00 • 12 Maj 2020

COVID-19 në Kosovë, infektohet zyrtari i ministrisë së Drejtësisë

Një zyrtar i ministrisë së drejtësisë në Kosovë rezultoi pozitiv në testin për koronavirusin. Në një deklaratë, ministria njoftoi se zyrtari në fjalë është vetë karantinuar sipas udhëzimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik. Gjithashtu, siç thuhet, janë identifikuar dhe izoluar të gjithë zyrtarët e...

Lexo lajmin e plotë

Video
18:58 • 11 Maj 2020
Të zbulosh virusin me “smartfon”
Video
18:10 • 11 Maj 2020
Restoranti i “sigurt” nga Covid-19
Restoranti i “sigurt” nga Covid-19

09:20 • 12 Maj 2020

Restoranti i “sigurt” nga Covid-19

“Tryezë për një”, quhet restoranti i ri i sigurt nga Covid-19’’, i hapur nga një çift në Suedi, e që priti klientin e tij të parë të dielën. Me vetëm një karrige e tryezë, ai gjenden në mes të një livadhi e nuk ka kamarierë....

Lexo lajmin e plotë

Video
16:13 • 11 Maj 2020
500 milionë euro për restorantet në Austri
500 milionë euro për restorantet në Austri

16:08 • 11 Maj 2020

500 milionë euro për restorantet në Austri

Industria e restoranteve është një prej më të goditurave nga kriza shëndetësore. Ndërsa shumica e bizneseve rreth Evropës i janë rikthyer aktiviteteve, baret dhe restorantet vijojnë të jenë kryesisht të mbyllur. Edhe kur ata të rihapen, përshtatja ndaj rregullave të reja të distancimit social do...

Lexo lajmin e plotë

Kritika ndaj planit të Johnson. Inkurajoi rikthimin në punë, klasa punëtore në rrezik

13:28 • 11 Maj 2020

Kritika ndaj planit të Johnson. Inkurajoi rikthimin në punë, klasa punëtore në rrezik

Plani i kryeministrit britanik Boris Johnson për rihapjen graduale të ekonomisë nxiti një valë të menjëhershme kritikash, më shumë që e përshkruajtën atë si përçarës, konfuz dhe të paqartë. Rivalët politikë e akuzuan Johnsonin se po vinte në rrezik klasën punëtore duke e inkurajuar të...

Lexo lajmin e plotë

Europianët, nga sot më të lirë, shumë shtete zbusin më tej kufizimet

11:37 • 11 Maj 2020

Europianët, nga sot më të lirë, shumë shtete zbusin më tej kufizimet

Europianët rifitojnë më shumë prej lirive të humbura, ndërsa shtete rreth kontinentit të vjetër zbutën edhe më tej kufizimet, me shpresën se kjo nuk do të nxisë një valë të dytë infektimesh. Në Francë, shkollat fillore hapën dyert këtë të hënë, për një numër të...

Lexo lajmin e plotë

Situata me pandeminë në rajon, 14 raste të reja në Kosovë, frenohen infektimet në Mal të Zi

10:47 • 11 Maj 2020

Situata me pandeminë në rajon, 14 raste të reja në Kosovë, frenohen infektimet në Mal të Zi

Autoritetet shëndetësore në Kosovë raportuan 14 raste të reja me Covid-19 të dielën, numri më i lartë që prej fillimit të muajit maj. Në total, 884 persona janë prekur nga koronavirusi në Kosovë, nga të cilët 28 kanë humbur jetën, e 655 janë shëruar. Instituti...

Lexo lajmin e plotë

Dita e fitores, kur miliona evropianë festuan paqen

17:05 • 08 Maj 2020

Dita e fitores, kur miliona evropianë festuan paqen

VE-Day, apo dita e fitores në Evropë, shënon fundin e luftimeve kundër Gjermanisë naziste në kontinentin e vjetër dhe momentin vendimtar për mbylljen e një prej kapitujve më të errët në historinë e njerëzimit, Luftës së Dytë Botërore. Mesazhi i shumëpritur i paqes erdhi nga...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 270 mijë viktima në botë, vijon trendi pozitiv në Evropë, zbuten më tej kufizimet

16:18 • 08 Maj 2020

Mbi 270 mijë viktima në botë, vijon trendi pozitiv në Evropë, zbuten më tej kufizimet

Mbi 3.8 milionë të infektuar dhe gati 270 mijë vdekje është bilanci i pandemisë në të gjithë botën. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të kryesojnë listën e vendeve më të prekura, e sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins, numërojnë më shumë se 1.2 milionë raste...

Lexo lajmin e plotë

Italia mendon të rihapë të gjitha dyqanet më 11 maj

11:45 • 08 Maj 2020

Italia mendon të rihapë të gjitha dyqanet më 11 maj

Rikthehet trendi në rënie në shifrat ditore të pandemisë koronavirus në Itali. 247 humbje të jetëve u shënuan në shtetin fqinj në 24 orë, për një total prej rreth 30 mijë viktimash. Edhe rastet e reja ishin ulur, krahasuar me një ditë më parë. Që...

Lexo lajmin e plotë

Bota post-pandemisë, si do të duket ”normaliteti i ri”, e çfarë do të humbasim?

10:57 • 11 Maj 2020

Bota post-pandemisë, si do të duket ”normaliteti i ri”, e çfarë do të humbasim?

Miliona njerëz rreth Europës, u janë rikthyer asaj që i ngjan jetës së tyre të mëparshme, ndërsa shumë shtete kanë zbutur kufizimet që vunë nën zinxhirë, një botë të tërë. Mes sinjaleve shpresëdhënëse se armiku që uli në gjunjë  njerëzimin, po e humb fuqinë e...

Lexo lajmin e plotë

Paralajmërimi i OKB: Pandemia, pasoja katastrofike në vendet më të varfra

15:24 • 07 Maj 2020

Paralajmërimi i OKB: Pandemia, pasoja katastrofike në vendet më të varfra

Organizata e Kombeve të Bashkuara paralajmëron se koronavirusi mund të ketë pasoja katastrofike në vendet më të varfra dhe bën apel për grumbullimin e 4.7 miliardë dollarëve të tjerë për të mbrojtur miliona jetë njerëzish e për të frenuar përhapjen në shtetet më të cenueshme....

Lexo lajmin e plotë

Pandemia e Covid-19, Trump: Më e rëndë se sulmet në Pearl Harbor

15:50 • 07 Maj 2020

Pandemia e Covid-19, Trump: Më e rëndë se sulmet në Pearl Harbor

Presidenti amerikan Donald Trump e përshkruan pandeminë e covid-19 si sulmin më të rëndë në histori, kundër Shteteve të Bashkuara. Ai e drejton edhe një herë tjetër gishtin nga Kina, duke thënë se koronavirusi e ka goditur Amerikën më fort se sa bombardimet japoneze në...

Lexo lajmin e plotë

Pushimet verore, liderët evropianë sugjerojnë zbutje të kufizimeve

09:15 • 07 Maj 2020

Pushimet verore, liderët evropianë sugjerojnë zbutje të kufizimeve

Ndërsa shpresohet që stina e verës, të ofrojë një armëpushim në luftën më COVID-19, të gjithë pyesin nëse pushimet e këtij viti do t’i afrohen sado pak normales. Më e rëndësishmja, a do t’i hapë Evropa dyert për pushuesit këtë vit? Deklaratat e disa liderëve...

Lexo lajmin e plotë

Gjermania zbut më tej kufizimet, rritet numri i viktimave në Spanjë, Franca zgjat emergjencën

15:51 • 06 Maj 2020

Gjermania zbut më tej kufizimet, rritet numri i viktimave në Spanjë, Franca zgjat emergjencën

Gjermania bëhet gati të zbusë edhe më tej kufizimet, mes përmirësimit të vazhdueshëm të situatës pandemike. Vendi ishte mes të parëve që lehtësoi masat duke lejuar shërbesat fetare dhe rihapjen e dyqaneve, por tani po mendohet të bëhet një hap tjetër në këtë drejtim. Kancelarja...

Lexo lajmin e plotë

BE në recesion të thellë

18:44 • 06 Maj 2020

BE në recesion të thellë

Bashkimi Evropian ka hyrë në recesionin më të thellë në historinë e tij për shkak të pandemisë së Covid-19. Komisioneri Evropian për Ekonominë dhe Çështjet Financiare, Paolo Gentiloni thotë se inflacioni thuajse do të zhduket, ndërsa borxhi publik dhe deficiti buxhetor do të marrin hov....

Lexo lajmin e plotë

Raporti i “Freedom House”, Shqipëria ka përkeqësim, bie indeksi i demokracisë

09:35 • 06 Maj 2020

Raporti i “Freedom House”, Shqipëria ka përkeqësim, bie indeksi i demokracisë

Shqipëria shënon përkeqësim sa i përket qeverisjes demokratike dhe sundimit të ligjit në raportin vjetor të “Freedom House”, “Vendet në Tranzicion”. Vendi ynë vazhdon të jetë një demokraci në tranzicion ose hibride, ndërsa indeksi i demokracisë bie nga 3.89 në 3.82. Shtetet vlerësohen në një...

Lexo lajmin e plotë

Deklarata e Zagrebit, Rajoni e ka vendin në BE, por nuk përmenden afate

18:09 • 05 Maj 2020

Deklarata e Zagrebit, Rajoni e ka vendin në BE, por nuk përmenden afate

Bashkimi Evropian do të ritheksojë përkushtimin për perspektivën evropiane të vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor, në të ashtuquajturën “Deklarata e Zagrebit”, që do të publikohet pas videokonferencës mes krerëve të Unionit dhe atyre të Ballkanit Perëndimor më 6 maj. Megjithatë, në dokumentin e cituar...

Lexo lajmin e plotë

Zelanda e Re nuk ka më raste me Covid-19, por kufijtë do të qëndrojnë të mbyllura për shumë kohë

15:46 • 05 Maj 2020

Zelanda e Re nuk ka më raste me Covid-19, por kufijtë do të qëndrojnë të mbyllura për shumë kohë

Zelanda e Re nuk ka më raste të reja nga Covid-19, e megjithatë do të vazhdojë t’i mbajë dyert e mbyllura për pjesën tjetër të botës, edhe për shumë kohë. Këtë e tha kryeministrja Jacinda Ardern, pas një videokonference me kabinetin australian të martën. Në takim...

Lexo lajmin e plotë

SHBA, 3 trilionë dollarë borxh për të përballuar krizën

12:50 • 05 Maj 2020

SHBA, 3 trilionë dollarë borxh për të përballuar krizën

Viktimat e Covid-19 në të gjithë botën i tejkalojnë 250 mijë, ndërsa të prekurit janë mbi 3 milionë e 500 mijë, sipas të dhënave të universitetit John Hopkins. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë vendi më i prekur me rreth 69 mijë viktima; Italia numëron...

Lexo lajmin e plotë

Kosovë, vijojnë përplasjet për të riun e vetëvrarë në karantinë

12:19 • 05 Maj 2020

Kosovë, vijojnë përplasjet për të riun e vetëvrarë në karantinë

Kosova vijon të raportojë shifra të ulëta lidhur me pandeminë e Covid-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike konfirmoi vetëm 4 raste të reja të hënën, ndërsa 22 ishin personat e shëruar. Sipas të dhënave, deri më tani 855 vetë janë prekur nga koronavirusi në Kosovë,...

Lexo lajmin e plotë

Fluturimet rinisin këtë muaj, mbajtja e maskave do të jetë e detyrueshme

09:20 • 05 Maj 2020

Fluturimet rinisin këtë muaj, mbajtja e maskave do të jetë e detyrueshme

Fluturimet nisin këtë muaj, dhe mbajtja e maskave do të jetë e detyrueshme. Maska duket se do të jetë pjesë e pandashme e udhëtimeve ajrore. Disa prej kompanive kryesore po u kërkojnë pasagjerëve të mbajnë maska në përpjekjen për të frenuar përhapjen e virusit. Ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:30 • 04 Maj 2020
Pandemia në SHBA, Trump: Mund të kemi 100 mijë jetë të humbura
Pandemia në SHBA, Trump: Mund të kemi 100 mijë jetë të humbura

13:13 • 04 Maj 2020

Pandemia në SHBA, Trump: Mund të kemi 100 mijë jetë të humbura

Presidenti amerikan paralajmëron se deri në 100 mijë persona mund të vdesin nga Covid-19 në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, Donald Trump, hedh poshtë akuzat për reagim të vonuar të administratës së tij e madje pretendon se masat e ndërmarra kanë shpëtuar qindra mijëra jetë njerëzish....

Lexo lajmin e plotë

Dritë në fund të tunelit për disa shtete në Evropë

13:12 • 04 Maj 2020

Dritë në fund të tunelit për disa shtete në Evropë

Nga Milano në Palermo, qytetet italiane hedhin hapin e madh drejt rikthimit në normalitet. Faza e dytë e rihapjes së ekonomisë dhe jetës sociale nisi të hënën, kur rreth 4.4 milionë italianë u rikthyen në punë. Hapi dyert aktiviteti prodhues, sektori i ndërtimit, tregtia me shumicë...

Lexo lajmin e plotë