Sidorela Bakollari

Pushime në Itali? Më mirë në Shqipëri! Është ky titulli i një kronike televizive të përgatitur nga një media e vendit fqinj që reklamon Shqipërinë si destinacion veror. Bëhet fjalë për një nga materialet e shumta që këtë sezon e kanë reklamuar Shqipërinë si një vend që ofron pamje piktoreske,...

Kanë kaluar dy javë nga dita kur Mark Zuckerberg iu drejtua ndjekësve të tij në Instagram për t’i njoftuar, se nga kjo platformë do të lindte një rrjet tjetër social me bazë tekstin, Threads. Në shumë pak ditë, produkti i ri i Meta-s, arriti 100 milionë përdorues, duke u bërë...

Titaniku ndodhej pranë Newfoundland në Kanada, rreth 644 km nga bregu kur u fundos në prill të 1912. Tashmë ajo që ka mbetur nga mjeti lundrues, që thuhej se nuk mund të fundosej (the unsinkable), gjendet 3.8 km nën nivelin e detit. 111 vite më pas, një tjetër tragjedi ndodhi...

Këtë të premte në “Intervistë” me Merita Haklajn ishte Astrit Patozi nga “Bindja Demokratike” për të analizuar atë që ndodhi me opozitën, rezultatin zgjedhor të 14 majit por edhe fitoren e radhës të mazhorancës socialiste. Teksa deklaroi se humbja e opozitës ishte dërrmuese dhe kapilare, Patozi theksoi se në anën...

Në “Debat” mbrëmjen e kësaj të marte bëjmë një analizë të zgjedhjeve të 14 majit, dhe rezultatit të tyre kur kanë kaluar dy ditë tashmë nga e diela kur qytetarët iu drejtuan kutive. Garën për Tiranën e fitoi kryebashkiaku aktual Erion Veliaj me një diferencë të thellë ndaj Belind Këlliçit...

Në Hagë ka nisur sot gjykimi për ish-krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Dhe, për kreun e Partisë Republikane nisja e këtij proces nuk duhet parë si moment i shkëputur, por si një qasje dhe koordinim i Rusisë dhe Serbisë ndër vite. I ftuar në “Ditari” në A2 CNN, Mediu...

Në këto zgjedhje vendore, Partia Republikane nuk do të dalë me kandidatë për kryetarë bashkie, por do të garojë vetëm për Këshillat Bashkiakë. I ftuar në “Ditari” në A2 CNN, kreu i kësaj partie Fatmir Mediu theksoi se PR do të mbështesë të gjithë kandidatët për kryetarë bashkie të opozitës....

Të gjithë në Uashington po flasin për ndalimin e TikTok-ut pasi administrata Biden po e trajton aplikacionin, me pronarë kinezë, si një kërcënim për sigurinë kombëtare. CEO i aplikacionit, Shou Chew dëshmoi më 23 mars për më shumë se 5 orë përpara një komiteti të Kongresit dhe një gjë ishte...

Kryeministri Edi Rama ka udhëtuar të mërkurën në Londër ku, ndër të tjera, do të takohet edhe me homologun britanik Rishi Sunak. Vizitës së kreut të qeverisë në Britaninë e Madhe i kanë dhënë zë disa media britanike në vazhdën e “incidentit” diplomatik të disa muajve më parë mes dy...

“Një ngjarje e rëndë dhe e padëgjuar në vendin tonë por dhe në lajmet ndërkombëtare.” Kështu e ka komentuar deputetja demokrate Dhurata Çupi në “Intervistë” me Merita Haklajn përmendjen e kryeministrit Edi Rama në dosjen McGonigal. Deputetja demokrate theksoi se prej 4 vitesh opozita akuzohet për “të ashtuquajturin lobim rus,”...

Nga 1 maji i vitit të shkuar, pas disa njoftimeve të bëra paraprakisht, pjesa dërmuese e sporteleve në vend u mbyllën dhe shërbimet publike ofrohen tashmë online përmes portalit e-albania. Pesë ditë më pas, kryeministri Edi Rama mblodhi drejtuesit e bankave për t’u kërkuar llogari se përse ata po merrnin...

Drekën e së mërkurës dy grupimet e Partisë Demokratike duhet ta përdorin si një pikënisje të re dhe të mbajnë parasysh që të parin duhet të vënë interesin e demokratëve. Është ky qëndrimi që deputeti Dashnor Sula mbajti ndërsa komentonte mbledhjen e djeshme mes të djathtëve në studion e “Ditari”...

Dy grupimet e Partisë Demokratike u bashkuan të mërkurën rreth një tryeze festive me ftesë të deputetit demokrat, Xhelal Mziu. Ky i fundit, i ftuar mëngjesin e së enjtes në “Ditari” në A2 CNN u shpreh se dreka e djeshme ishte një gjetje për të shfrytëzuar festat si një mënyrë...