Tanja Porja

Zyrtarisht jemi ne pranverë, por dimri ende nuk ka ikur. Parashikimet e sinoptikanëve flasin për një hyrje të vonë të stinës së ngrohtë. Të paktën deri në 20 mars do të kemi copëza dimri me reshje shiu, breshëri madje dhe dëbore në ditë të caktuara. “Parashikimet afatgjata tregojnë për një...

Jemi në muajin e fundit të dimrit por Oqeani Paqësor mbetet në fazën e tij të ftohtë; fenomeni La Niña ndikon fuqishëm në motin e acartë të hemisferës veriore. Ndryshe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanadaja ku dimri 2022 – 2023 po rezulton si një nga dimrat më...

Moti i ftohtë me temperatura 3-4°C nën zero ka mbërthyer prej gati 10 ditësh të gjithë rajonin e Ballkanit, por të shtunën pasdite, një tjetër valë akoma më e acartë, zbret nga Siberia drejt gadishullit të Ballkanit. Kjo masë ajrore e ftohtë dhe e thatë do të mbërthejë edhe Shqipërinë...

Një ngrohje e menjëhershme e stratosferës së Arktikut ka shkaktuar copëtimin e vorbullës së acartë polare duke e shtyrë këtë acar drejt kontinentit amerikan. Kjo valë arktike ka zbritur termometrin minimal në vlera nga -20 deri në -48°C. Përtej vlerave historike shumë të ulëta, reshjet e dendura të dëborës dhe...

Ditët e fundit të vitit 2022 do të mbyllen me mot të qëndrueshëm. Nuk ka ndryshime të mëdha nga dita në ditë sa i përket edhe temperaturave, ndërsa do të kemi kthjellime me vranësira kalimtare. Temperaturat do të luhaten me maksimumi një gradë. Vranësirat do të jenë të herëpashershme në...

Muaji shtator u mbyll me reshje të bollshme dhe me temperatura të larta ku mesdita e fundit e muajit ka shënuar 29,6°C në bregun jugperëndimor. Një parametër mjaft problematik për shumë ditë të shtatorit ka qenë edhe shpejtësia e lartë që era ka shënuar kryesisht në brigjet detare dhe mjaft...

Moti i keq ka përfshirë të gjithë vendin nga mëngjesi i kësaj të hëne. Aktualisht, reshjet po bien me intensitet të ulët në pjesën më të madhe të vendit, përjashtuar skajin veriperëndimor, ku reshjet janë disi të konsiderueshme. Janë orët pas mesditës që sjellin rritje të menjëhershme të intensitetit të...

Ndoshta as brigjet detare nuk do të mund të freskojnë pushuesit gjatë kësaj fundjave. Vala e të nxehtit që ka mbërthyer vendin prej më shumë se 10 ditësh, sot dhe nesër arrin kulmin, me  termometrin që ngjitet mbi 40°C. Edhe java tjetër vijon e nxehtë me vlera termike mbi 38°C...

Parashikimi i motit në A2 CNN nga meteorologia Tanja Porja

Sot moti do të jetë i kthjellët në pjesën më të madhe të ditës, ndërsa vranësira kalimtare do të sjellë pasditja dhe mbrëmja. Mëngjesi ka shënuar temperatura -5°C në zonat malore, në zonat e thella do të jetë edhe më ftohtë. Orët e mesditës sjellin rritje me 2°C  duke shënuar...

Vranësira dhe reshje të pakta shiu e dëbore në të gjithë vendin. Dëbora zbret shumë pranë zonave të ultësirës. Temperaturat janë ulur lehtë në mëngjes, duke shënuar -4°C në zonat malore, por rënie me 2-3°C sjell mesdita, kur maksimumi zbret në 9°C. Era do të fryjë mesatare në tokë dhe...

Dita e fundit e shkurtit sjell mot të ftohtë me vranësira dhe reshje të pakta, kryesisht në mbrëmje dhe gjatë natës. Temperaturat janë ulur në mëngjes deri në -4°C në zonat malore, rënia vijon e lehtë në mesditë, kur pritet maksimumi 11-12°C. Era do të fryjë mesatare nga verilindja gjatë...

Gjatë gjithë ditës, priten reshje afatshkurtra në veri të vendit dhe momente të shkurtra me pika shiu në zonat qendrore; jugu vijon pa reshje. Pas mesditës, reshjet vijojnë në veri dhe më pak në qendër ndërsa shira të dobët në skajin jugor. Gjatë natës reshjet përfshijnë pjesën më të madhe...

Shqipëria sot paraqitet me kthjellime dhe vranësira të shpeshta gjatë gjithë ditës, por vetëm momente të shkurtra me pika shiu në veriperëndim dhe disa zona të qendrës. Temperaturat mbeten të larta, duke variuar nga -1°C në mbi 15°C. Era do të fryjë e lehtë në tokë dhe mesatare në det...

Gjatë ditë së sotme, ngricat do të vijojnë në pjesën më të madhe të vendit, por nga dita e nesërme, temperaturat rriten ndjeshëm në të dyja vlerat ditore, minimalet ngjiten në -2°C dhe maksimalet në 16°C. Vranësirat do të jenë më të dukshme, kryesisht në zonat verilindore, ndërsa Ultësira Perëndimor...

Kthjellime dhe vranësira kalimtare mbizotërojnë motin, gjatë ditës së sotme, ku vranësirat bëhen më të dukshme gjatë mesditës, por nuk priten reshje në territor. Temperaturat e mëngjesit janë rritur lehtë në veri dhe qendër, por kanë vijuar të ulëta në juglindje, ku minimumi ka shënuar -5°C. Mesdita sjell rritje të...

Sot, mëngjesi ka vijuar i ftohtë me ngrica në të gjithë vendin pasi temperaturat kanë shënuat nga -6°C në 5°C, ndërsa mesdita do të sjellë rritje me 2°C, duke ngjitur maksimumin termik në 14-15°C. Moti gjatë gjithë ditës do të jetë i kthjellët në territor, me vranësira kalimtare vonë pasdite....

Dita ka nisur me diell dhe ngrica në të gjithë vendin, përjashtuar skajin juglindor ku ende ka dëborë të pakët. Termometri ka zbritur në -7°C në zonat malore dhe afër 0°C në një pjesë të mirë të qyteteve perëndimore. Mesdita sjell një rritje të lehtë të vlerave termike, por maksimumi...

Vijon paraditja e kthjellët dhe e ftohtë në të gjithë vendin. Temperaturat në orët e para të ditës kanë zbritur në -8°C në zonat e thella malore, ndërsa nga 0 në 4°C për ultësirën perëndimore. Orët e mesditës dhe në vijim sjellin vranësira në të gjithë vendin, ndërsa në mbrëmje...

Reshje të pakta shiu e dëborë në zonat malore, situatë kjo që vijon deri pasdite kur temperaturat ulen ndjeshëm dhe dëbora shfaqet deri 200 metra lartësi nga niveli i detit. Gjatë pasdites, reshjet lokalizohen drejt jugut dhe zonave lindore, deri afër mesnatës kur reshjet ndalojnë. Temperaturat mbeten të larta, deri...

Në të gjithë vendin, sot mbizotëron mot i kthjellët dhe i ftohtë. Temperaturat kanë zbritur me 2°C në mëngjes, duke shënuar rreth -5°C, rënia vijon e lehtë edhe në mesditë kur maksimumi ngjitet deri 14°C. Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare nga drejtimi verior deri pas mesditës, kur...

Dita e sotme ka ardhur e ngrirë thuajse në të gjithë vendin. Temperaturat kanë zbritur në -9 gradë në zonat malore, ndërsa termometri ka mundur të ngrihet vetëm pak gradë mbi 0 edhe në vijën bregdetare. Përveç Shqipërisë, moti i acartë ka mbërthyer pjesën më të madhe të Europës, si...

Sot moti do të jetë i paqëndrueshëm, kthjellime me vranësira dhe reshje të herëpashershme, por në sasi të pakta. Pjesa e parë e ditës do të ketë reshje kryesisht në veri dhe qendër, ndërsa pasditja dhe mbrëmja, në të gjithë vendin. Temperaturat mbeten të larta gjatë mëngjesit, por 2°C rënie...

Kthjellime dhe vranësira mbizotërojnë motin në zonat jugore, ndërsa pjesa tjetër e vendit do të ketë reshje shiu dhe dëborë në zona të izoluara malore. Pasditja sjell reshje të pakta edhe në zonat jugore; reshje që vijojnë edhe gjatë natës. Temperaturat e ajrit vijojnë me rritje në të dy vlerat...

Kthjellime dhe vranësira të shpeshta mbizotërojnë motin në të gjithë vendin duke sjellë reshje të pakta shiu e dëbore në gjysmën veriore gjatë paradites. Pas mesditës dhe në vijim, reshjet gradualisht shfaqen në pjesën më të madhe të vendit, por kryesisht shi. Temperaturat e ajrit rriten në të dy vlerat...

Reshje të pakta shiu dhe dëbore mbeten prezente në territor deri afër mesditës kur nis kthjellimi i motit në veri dhe gradualisht edhe në zonat qendrore. Ndërsa reshje të pakta vijojnë në zonat jugore deri në mbrëmje, kur edhe jugu kalon në kushtet e vranësirave me kthjellime të shpeshta. Temperaturat...

Pjesa më e madhe e ditës mbetet me reshje shiu dhe dëborë mbi 800 m lartësi, por reshje të dobëta deri mesatare. Pasditja sjell reshje më të pakta dhe afatshkurtra, por dëbora zbret në 600 m lartësi. Temperaturat e ajrit ulen me rreth 2°C në të dyja vlerat ditore, të...

Kthjellime dhe alternime vranësirash mbizotërojnë të gjithë vendin, deri afër mesditës, kur reshje të pakta shiu shfaqen në gjysmën perëndimore. Pasditja dhe mbrëmja, fuqizojnë vranësirat duke prodhuar rrebeshe shiu e stuhi afatshkurtra në të gjithë vendin. Temperaturat e ajrit rriten me rreth 4°C në të dyja vlerat ditore, të cilat...

Dita e kësaj të mërkure fillon e ftohtë, por e kthjellët në të gjithë vendin ku temperaturat e mëngjesit luhaten nga -5 në 6°C. Mesdita vijon me kthjellime e vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit, por sërish mbetet e ftohtë. Temperaturat e mesditës luhaten nga 6 në...

Mëngjesi i kësaj të marte, vjen i ftohtë me reshje të pakta shiu në bregdet dhe zonat e ulëta, por me dëborë në zonat malore. Pjesa e dytë e ditës, përmirëson motin në veri dhe qendër, ndërsa jugu mbetet me reshje të pakta shiu e dëbore deri afër mbrëmjes. Temperaturat...

Vendi është përfshirë nga reshje shiu me intensitet mesatar dhe të lartë, të cilat vijojnë, deri vonë pasdite, kur reshjet pakësohen në veri dhe zonat qendrore, por mbeten mesatare në lindje dhe lokalisht intensive në juglindje të Shqipërisë. Temperaturat e ajrit mbeten të larta në mëngjes, por rënie me 2°C...

Orët e para të ditës së shtunë mbeten me kthjellime dhe vranësira të cilat sjellin reshje të izoluara në zonat jugore, por duke iu afruar mesditës kthjellimet fuqizohen në të gjithë vendin. Pjesa e dytë e ditës vijon me kthjellime e vranësira kalimtare deri pas mesnatës kur reshjet rikthehen në...

Vijon paraditja me vranësira të shumta dhe reshje të pakta shiu dhe dëborë në lartësitë mbi 1000 m, por do të ketë edhe kthjellime të shkurtra. Pasditja risjell rrebeshe shiu në pjesën më të madhe të vendit të cilat rrallohen vetëm vonë në mbrëmje. Temperaturat ulen lehtë, më e ndjeshme...

Dita nis me vranësira e reshje të dendura shiu në të gjithë vendin ku shpesh, do të ketë rrebeshe. Pasditja sjell pakësim të reshjeve në vend, deri afër mesnatës. Temperaturat e ajrit nuk pësojnë ndryshime të ndjeshme; dy vlerat ditore luhaten nga 4 në 19°C. Era do të fryjë mesatare...

Mëngjesi i sotëm nisi me diell, por këto do të jenë orët e fundit. Vranësirat do të jenë të pranishme në vendin tonë gjatë gjithë ditës, më të shumta në jug dhe zonat perëndimore. Të enjten në mbrëmje dhe gjatë natës, rikthehen vranësirat dhe reshjet e fuqishme, që do të...

Paraditja vijon me kthjellime e vranësira kalimtare në të gjithë vendin, vranësira më të shpeshta në jug. Pasditja fuqizon vranësirat në territor duke sjellë reshje shiu fillimisht në jugperëndim dhe gradualisht gjatë natës në të gjithë vendin. Temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes, por nuk ndryshojnë në mesditë kur...

Moti i kthjellët mbizotëron që në orët e para të ditës në zonat veriore, ndërsa kthjellime e vranësira kalimtare do të ketë në pjesën tjetër të vendit, kryesisht në jug. Edhe pjesa e dytë e ditës mbetet në të njëjtat kushte të motit, por në zonat jugore krijohet mundësia për...

Vijon moti me shi të dobët në pjesën më të madhe të vendit, përveç zonave lindore ku do të ketë vetëm ndonjë shi të izoluar. Pasditja zhvendos reshjet në jug dhe pjesërisht në qendër, ndërsa veriu kalon në kushtet e kthjellimeve. Temperaturat ulen lehtë në të dyja vlerat ditore, të...

Kthjellime të shkurtra dhe vranësira të shpeshta me shi të dobët do të ketë në zonat perëndimore, por gjysma lindore pa reshje deri në mesditë kur reshjet e shiut shtrihen edhe në lindje. Pasditja dhe orët në vijim mbeten me vranësira dhe reshje afatshkurtra, por nuk do të mungojnë intervalet...

Pjesa e parë e ditës paraqitet me kthjellime të shkurtra dhe vranësira të shpeshta në të gjithë vendin ndërsa priten vetëm reshje të përkohshme në zonat perëndimore. Pasditja lokalizon reshjet në veri, ndërsa vetëm momente të shkurtra me pika shiu do të ketë në jug dhe zonat lindore. Temperaturat rriten...

Kthjellime të shpeshta dhe vranësira të lehta do të ketë deri në mesditë kur vranësirat shtohen në perëndim dhe gradualisht deri në mbrëmje, do të përfshijnë të gjithë vendin duke sjellë edhe reshjet e para në ultësirën perëndimore. Temperaturat e ajrit shënojnë ndryshime të lehta me jo më shumë se...

Dita nis me kthjellime dhe alternime vranësirash këtë të hënë, më të shpeshta në zonat veriore. Pjesa e dytë e ditës, shton vranësirat në të gjithë vendin, të cilat do të sjellin shi të dobët në veri dhe pjesërisht në qendër gjatë orëve të mbrëmjes. Temperaturat ulen lehtë në mëngjes...

Pjesa e parë e ditës paraqitet me kthjellime e vranësira kalimtare në jug, ndërsa vranësira më të shpeshta do të ketë në gjysmën veriore të vendit ku priten edhe reshje të pakta shiu, kryesisht në veriperëndim. Pasditja vijon me kthjellime dhe alternim të vranësirave në të gjithë vendin, sërish më...

Moti i kthjellët mbizotëron pjesën më të madhe të së dielës deri vonë pasdite kur vranësira kalimtare shfaqen në jug dhe jugperëndim. Gjatë natës vranësirat shtrihen edhe në zonat qendrore të vendit. Temperaturat e ajrit nuk ndryshojnë gjatë mëngjesit duke ruajtur minimumin prej 4-5°C në zonat malore, ndërsa një rënie...

Moti i kthjellët vijon mbizotërimin në të gjithë territorin shqiptar nga mëngjesi në mbrëmje, këtë të enjte. Vranësira të lehta do të ketë në skajin jugor dhe gjatë pasdites edhe në verilindje. Temperaturat e ajrit rriten lehtë, me gati 1°C në mëngjes dhe mesditë, duke bërë që dy vlerat ditore...

Vijon moti i kthjellët dhe i ftohtë gjatë mëngjesit në të gjithë vendin, këtë të martë. Në shumicën e zonave malore do të shfaqet fenomeni i mjegullës, më e dendur në luginën e Drinit. Edhe pjesa e dytë e ditës mbetet në kthjellime dhe vranësira kalimtare kryesisht në zonat jugore....

Mëngjes i ftohtë në të gjithë vendin, por i kthjellët në veri dhe zonat qendrore, ndërsa me vranësira dhe ndonjë shi të izoluar, jugu. Edhe pjesa e dytë vijon në të njëjtën tablo të motit, ku skaji jugor dhe juglindor mbetet me vranësira lokale dhe mundësi për reshje të pakta....

Kthjellime e vranësira ndërrojnë vendet gjatë gjithë ditës së kësaj të shtune, duke sjellë reshje të pakta shiu në zonat perëndimore gjatë paradites. Pas mesditës priten shira të dobët në të gjithë vendin, më të konsiderueshëm në skajet veri-jug. Temperaturat e ajrit rriten gjatë mëngjesit, por mesdita sjell rënie me...

Vijon paraditja me reshje mesatare dhe lokalisht intensive në jug-juglindje, ndërsa reshje të pakta në qendër dhe veri. Dëbora shfaqet në lartësitë rreth 1000 metra nga niveli i detit, kryesisht në lindje. Pas mesditës, reshjet pakësohen ndjeshëm në jug, ndërsa qendra dhe veriu do të kenë ndonjë rrebesh të përkohshëm....

Mëngjes më i freskët me vranësira e kthjellime në veri, por pjesërisht me reshje në zonat qendrore. Jugu mbetet me reshje të pakta deri pas mesditës kur reshje të pakta lokalizohen në juglindje. Temperaturat e ajrit vijojnë me një rënie të lehtë në të dyja vlerat ditore të cilat luhaten...

Reshjet më të bollshme kanë rënë gjatë natës, ndërsa paraditja mbetet me vranësira e reshje më të pakta dhe të përkohshme.  Në pjesën e dytë të ditës, reshjet do të lokalizohen në zonat lindore dhe skajin jugor të vendit. Temperaturat e ajrit do të ulen lehtë në të dyja vlerat...

Gjatë ditës së sotme vijojnë vranësirat e shpeshta me reshje afatshkurtra, kryesisht në jug por më të pakta në veri dhe qendër. Nuk do të mungojnë sot në vend edhe orët me kthjellime, kryesisht në veri dhe qendër sikundër majat e maleve mbi 1800 m lartësi do të vizitohen nga...

Sot në të gjithë vendin do të ketë vranësira të shpeshta dhe reshje të përkohshme në zonat perëndimore gjatë paradites. Pjesa e dytë e ditës sjell gradualisht reshje në të gjithë Shqipërinë, mbrëmja dhe nata sjellin reshje intensive thuajse në të gjithë vendit. Temperaturat rriten lehtë në mëngjes por rënie...

Kthjellime të shkurtra dhe vranësira të shpeshta mbizotërojnë motin gjatë gjithë ditës. Priten reshje të izoluara gjatë paradites, por duke iu afruar mesditës, reshjet përfshijnë të gjithë vendin ku në zonat qendrore e jugore do të ketë edhe rrebeshe afatshkurtra. Temperaturat e ajrit ulen lehtë në mëngjes, por mesdita sjell...

Paraditja e kësaj të mërkure mbetet me kthjellime të shkurtra, vranësira të shpeshta, por vetëm shira të izoluar në zonat lindore. Ndërsa nga mesdita dhe në vijim, pritet zhvillim i vranësirave dhe reshjeve të shpeshta shiu në zonat lindore, por vetëm reshje shiu të pakta dhe të përkohshme do të...

Kthjellime të shkurtra dhe vranësira të shpeshta mbizotërojnë të gjithë vendin, duke sjellë ndonjë shi të izoluar gjatë paradites. Pjesa e dytë e ditës fuqizon vranësirat në veri dhe zonat lindore ku priten shira të dobët, ndërsa vetëm momente të shkurtra me shira të papërfillshëm priten në zonat perëndimore.  Temperaturat...

Mëngjesi vijon me kthjellime dhe vranësira kalimtare, por i ngrohtë pasi temperaturat minimale luhaten nga 12 në 22°C. Mesdita sjell vranësira të shpeshta në territor dhe një rënie të lehtë të vlerave termike, por maksimumi qëndron rreth 32°C. Pasditja shton vranësirat në vend dhe kryesisht në veri e qendër ku...

Moti në territor vijon me vranësira e shira të herë pas hershëm ku priten edhe rrebeshe të shkurtra në shtrirjen nga qarku Shkodër deri afër Fierit. Ndërsa, duke iu afruar mbrëmjes, do ketë përkohësisht përmirësim  të motit në vend, përjashtuar disa zona veriore ku shirat mbeten. Temperaturat e ajrit do...

Kthjellime dhe vranësira të shpeshta mbizotërojnë motin në të gjithë vendin deri në mesditë. Pjesa e dytë e ditës fuqizon kthjellimet në jug dhe pjesërisht në qendër, ndërsa veriu vijon me vranësira të shpeshta, por pa reshje. Temperaturat e ajrit ulen lehtë gjatë mesditës, megjithatë vlerat e mesditës ruajnë vlera...

Mbetet e kthjellët paraditja e kësaj të mërkure në të gjithë vendin, ndërsa pas mesditës vranësira të lehta shfaqen në skajin verior, por në mbrëmje dhe gjatë natës, gradualisht vranësirat do të shtohen mbi të gjithë territorin shqiptar. Temperaturat e ajrit vijojnë me një tjetër rritje të lehtë gjatë mëngjesit,...