Tanja Porja

WEATHER PRODUCER

Parashikimi i motit: 18 shkurt 2021

10:50 • 18 Shkurt 2021

Parashikimi i motit: 18 shkurt 2021

Kthjellime dhe vranësira të shpeshta mbizotërojnë të gjithë vendin këtë të enjte. Më të dendura, vranësirat  do të jenë në zonat jugore, ku priten edhe reshje të pakta në zona të izoluara. Ndërsa pasditja sjell përmirësim të kushteve atmosferike fillimisht në veri dhe gradualisht, vranësirat...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 17 shkurt 2021

10:52 • 17 Shkurt 2021

Parashikimi i motit: 17 shkurt 2021

Pjesa e parë e ditës së mërkurë vijon me kthjellime e vranësira. Pasditja fuqizon vranësirat në territor, të cilat do të prodhojnë reshje të papërfillshme shiu në zona të izoluara dhe deri 2 cm dëbore në zonat malore në veri të vendit. Temperaturat rriten me...

Lexo lajmin e plotë

Deri në 10 cm borë në kryeqytet, fenomen shumë i rrallë për Tiranën e pas viteve ’90

14:31 • 14 Shkurt 2021

Deri në 10 cm borë në kryeqytet, fenomen shumë i rrallë për Tiranën e pas viteve ’90

Dëbora zbardhi të gjithë vendin gjatë kësaj fundjave duke mos kursyer zonat e ulëta dhe ato bregdetare. Nga kjo ngjarje atmosferike nuk bëri përjashtim edhe kryeqyteti, ku flokët e dëborës u shfaqën pasditen e së shtunës për disa minuta duke krijuar përshtypjen se do të...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 14 shkurt 2021

11:42 • 14 Shkurt 2021

Parashikimi i motit: 14 shkurt 2021

Orët e para të ditës së diel mbeten me reshje të pakta bore, thuajse në të gjithë vendin, por gradualisht mëngjesi largon borën nga veriu dhe zonat qendrore, ndërsa vijojnë reshjet në juglindje deri pas mesditës. Temperaturat do të shënojnë një tjetër rënie me 2-3 gradë,...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 13 shkurt 2021

00:04 • 13 Shkurt 2021

Parashikimi i motit: 13 shkurt 2021

Ditën e sotme, vranësira dhe reshje të pakta shiu e dëbore mbizotërojnë të gjithë vendin, deri në mesditë kur reshjet bëhen mesatare në zonat qendrore, ndërsa parashikohen intensive në jug dhe juglindje të vendit. Dëbora përfshin që nga mëngjesi të gjithë veriun, ndërsa pasditja sjell...

Lexo lajmin e plotë

Dëbora do të mbulojë Tiranën dhe Durrësin, ngrin vendi

12:27 • 12 Shkurt 2021

Dëbora do të mbulojë Tiranën dhe Durrësin, ngrin vendi

Reshjet e shiut pritet t’ia lënë vendin dëborës, në fundjavë. Temperaturat pritet të shkojnë nën zero gradë celsius. Por, ndryshe nga sa jemi mësuar, reshje dëbore, këtë herë, pritet të ketë edhe në Tiranë dhe Durrës. Që në orët e para të ditës së shtunë...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 7 shkurt 2021

08:17 • 07 Shkurt 2021

Parashikimi i motit: 7 shkurt 2021

Kthjellime dhe alternime vranësirash do të mbizotërojnë motin e kësaj të diele në Shqipëri deri në mbrëmje kur vranësirat fuqizohen, duke sjelle reshje të pakta fillimisht në veri dhe gradualisht gjatë natës reshjet përfshijnë të gjithë vendin, ndërsa bëhen intensive në zonat veriore. Temperaturat rriten...

Lexo lajmin e plotë

Rikthehen reshjet, pritet përkeqësim i situatës në veri

14:09 • 06 Shkurt 2021

Rikthehen reshjet, pritet përkeqësim i situatës në veri

Prurjet natyrore në kaskadën e Drinit janë 800 m3/s, ndërsa shkarkimet janë në total rreth 3000 m3/s, nga puna e turbinave për prodhimin e energjisë dhe nga portat në të tre HEC-et. Shkarkimet më të larta prej 900 m3/s bëhen nga portat e Vaut të...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 6 shkurt 2021

09:09 • 06 Shkurt 2021

Parashikimi i motit: 6 shkurt 2021

Pjesa më e madhe e ditës do të ketë kthjellime dhe vranësira kalimtare në të gjithë vendin. Vone pasdite, vranësirat bëhen më të dukshme kryesisht në zonat veriore dhe skajin jugor, por nuk do të ketë reshje në vend. Temperaturat e ajrit kanë vijuar me...

Lexo lajmin e plotë

Fundjava nuk mjafton për Shkodrën, javën tjetër sërish përmbytje

13:56 • 05 Shkurt 2021

Fundjava nuk mjafton për Shkodrën, javën tjetër sërish përmbytje

Megjithëse uji po tërhiqet me disa cm në ditë nga zona e Nënshkodrës, tri ditët në vijim nuk do të mjaftojnë në përmirësimin e situatës. E hëna sjell reshje mesatare dhe rrebeshe, kryesisht në veri të vendit, të cilat rrisin prurjet në lumenjtë e veriut....

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 5 shkurt 2021

13:36 • 05 Shkurt 2021

Parashikimi i motit: 5 shkurt 2021

Këtë të premte, mëngjesi sjell kthjellime dhe vranësira, por mesdita shton kthjellimet në territor. Vonë në mbrëmje, vranësirat bëhen të dukshme në vend, kryesisht në veri dhe qendër. Temperaturat vijojnë me rritje të lehtë në mëngjes dhe mesditë duke u luhatur nga 2 minimumi në...

Lexo lajmin e plotë

Reshjet kanë ndaluar, por vijojnë shkarkimet

16:22 • 03 Shkurt 2021

Reshjet kanë ndaluar, por vijojnë shkarkimet

Edhe pse reshjet kanë ndaluar që nga pasditja e djeshme, prurjet totale në kaskadën e Drinit vijojnë të larta, mbi 1000 metër kub për sekondë. Prurjet e pasdites janë 1100 metër kub për sekondë nga 1240, që u regjistruan gjatë mëngjesit. Nga ana tjetër, shkarkimet...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 3 shkurt 2021

11:02 • 03 Shkurt 2021

Parashikimi i motit: 3 shkurt 2021

Gjatë gjithë ditës së sotme do të ketë mbizotërim të kthjellimeve në të gjithë vendin. Vranësirat e lehta dhe kalimtare do të shfaqen në orët e para të ditës dhe në mbrëmje vetëm në veri dhe veriperëndim të vendit. Temperaturat janë ulur lehtë në mëngjes, ndërsa...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 2 shkurt 2021

10:37 • 02 Shkurt 2021

Parashikimi i motit: 2 shkurt 2021

Reshjet e shiut do të vijojnë të jenë të pranishme në të gjithë territorin deri në mesditë, kur fillon kthjellimi gradual i motit nga veriu, në qendër. Në mbrëmje, reshjet largohen përtej kufijve lindorë, duke i lënë vendin kthjellimeve në të gjithë territorin. Temperaturat ulen...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 1 shkurt 2021

09:56 • 01 Shkurt 2021

Parashikimi i motit: 1 shkurt 2021

E gjithë dita paraqitet me kthjellime dhe vranësira të shpeshta, por reshje të pakta në jug dhe zonat qendrore, ndërsa priten edhe rrebeshe afatshkurtra në veriperëndim të vendit. Temperaturat janë ulur lehtë gjatë mëngjesit, por nuk priten ndryshime në vlerat e mesditës. Termometri maksimal në...

Lexo lajmin e plotë

Ngrohja globale, 90% të nxehtësisë e sjell në oqean

15:16 • 31 Janar 2021

Ngrohja globale, 90% të nxehtësisë e sjell në oqean

Universiteti i Lids në Mbretërinë e Bashkuar, pas një studimi mbi ritmin e shkrirjes së akullnajave, tregon se në 30 vitet e fundit toka ka humbur miliarda tonelata akull, e përafërt me një shtresë akulli prej 100 metra trashësi, e cila do të mbulonte sipërfaqen...

Lexo lajmin e plotë

Moti i të dielës, rrebeshe shiu dhe stuhi ere deri afër mesnatës

14:44 • 31 Janar 2021

Moti i të dielës, rrebeshe shiu dhe stuhi ere deri afër mesnatës

Pasditja risjell reshje mesatare në të gjithë Shqipërinë ndërsa rrebeshe shiu dhe stuhi ere do të ketë në veri dhe zonat qendrore. Kjo situatë vijon deri afër mesnatës kur reshjet pakësohen ndjeshëm megjithëse mbeten të pakta deri të martën. Pas të martës, moti do të...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 31 janar 2021

22:11 • 30 Janar 2021

Parashikimi i motit: 31 janar 2021

Dita nis me kthjellime e vranësira kalimtare, por shpejt paradite vranësirat shtohen, duke sjellë reshje të pakta. Mesdita fuqizon vranësirat dhe për pasojë, reshje mesatare dhe rrebeshe afatshkurtra përfshijnë të gjithë vendin, deri afër mesnatës, kur reshjet pakësohen në vend. Temperaturat e ajrit nuk kanë...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 30 janar 2021

08:19 • 30 Janar 2021

Parashikimi i motit: 30 janar 2021

Ditën e sotme vijojnë reshjet në territor,  por të pakta dhe kryesisht në zonat qendrore dhe jugore. Gradualisht, mesdita përmirëson motin ne vend. Pasditja dhe mbrëmja paraqiten me kthjellime dhe alternime  vranësirash, por pa reshje. Temperatura e ajrit sot rritet me 2 gradë në mëngjes...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 29 janar 2021

10:25 • 29 Janar 2021

Parashikimi i motit: 29 janar 2021

E premtja vjen me kthjellime dhe vranësira kalimtare, që do të mbizotërojnë pjesën e parë të ditës. Ndërkohë, pasdite do të kemi fuqizim të vranësirave, çka do të sjellë edhe reshje, ndonëse të pakta. Në orët e mbrëmjes, rikthehen reshjet e shiut në të gjithë...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 28 janar 2021

10:46 • 28 Janar 2021

Parashikimi i motit: 28 janar 2021

Vijon moti me diell, por shumë i ftohtë në të gjithë vendin. Një tjetër rënie me të paktën 2 gradë shënojnë temperaturat e mëngjesit, duke zbritur vlerën më të ulët në -8 gradë celsius në zonat malore verilindore, ndërsa mbeten pranë 0 gradëve temperaturat e...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 27 janar 2021

10:22 • 27 Janar 2021

Parashikimi i motit: 27 janar 2021

E mërkura do të karakterizohet nga mot i kthjellët dhe i ftohtë në të gjithë territorin. Vranësira dhe reshje të pakta bore priten vetëm në zona të izoluara, në skajin verior të vendit, ndërsa në jugperëndim, shira të lehtë. Temperaturat kanë pësuar sërish rënie të...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: 26 janar 2021

09:44 • 26 Janar 2021

Parashikimi i motit: 26 janar 2021

Reshjet e shiut dhe borës do të vijojnë këtë të martë në të gjithë vendin, të paktën deri në mesditë. Më pas, ato zhvendosen në zonat malore lindore dhe juglindore, duke lënë pjesën më të madhe të vendit pa reshje. Në mbrëmje, reshjet largohen nga...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit: Ulen temperaturat, rrebeshet kthehen në mbrëmje

16:39 • 25 Janar 2021

Parashikimi i motit: Ulen temperaturat, rrebeshet kthehen në mbrëmje

E hëna nis me reshje të pakta dhe gradualisht vendi ynë kalon në kushtet e alternimit të vranësirave dhe kthjellimeve. Situata vijon e njëjtë deri afër mbrëmjes, kur sërish priten rrebeshe shiu, kryesisht në veri dhe në qendër, e më pak në jug. Në lartësitë...

Lexo lajmin e plotë

Reshje shiu dhe erë deri në 80 km/h në det të hapur

13:44 • 23 Janar 2021

Reshje shiu dhe erë deri në 80 km/h në det të hapur

Situata meteorologjike në vend është rënduar në orët e fundit, me shtimin e reshjeve të shiut. Era e fortë në det të hapur ka arritur shpejtësinë deri në 80 km/h, dhe do të vazhdojë e tillë të paktën deri në mbrëmje, ku pritet një dobësim...

Lexo lajmin e plotë

Parashikimi i motit, nga mbrëmja nisin reshjet e dendura

08:25 • 23 Janar 2021

Parashikimi i motit, nga mbrëmja nisin reshjet e dendura

E shtuna paradite do të karakterizohet nga reshje të pakta dhe afatshkurtra në zonat qendrore të vendit, ndërsa në skajet veri-jug, reshje mesatare. Në mbrëmje do të ketë forcim të erës dhe reshje të dendura në pjesën më të madhe të vendit. Temperaturat e ajrit...

Lexo lajmin e plotë

Janari në Europë, dy tablo sinoptike ndërrojnë njëra-tjetrën

19:58 • 04 Janar 2021

Janari në Europë, dy tablo sinoptike ndërrojnë njëra-tjetrën

Gjysma e parë e janarit sjell mot të ftohtë me reshje bore në Europën Perëndimore, ndërsa mot më i butë i pasur me reshje në pjesën më të madhe të kontinentit. Po ashtu, rrethi Polar deri nga mesi i janarit paraqitet shumë më i ngrohtë,...

Lexo lajmin e plotë

Jehonë, zërit të natyrës

14:36 • 31 Dhjetor 2020

Jehonë, zërit të natyrës

Natyra ekziston prej miliona vitesh, ajo ka qenë këtu, shumë kohë më parë njerëzimit. Natyra e tokës na bëri pjesë të saj, na ofroi ajër, ushqim dhe shtëpi. Natyra zotëron botën e gjallë, zotëron oqeanet që ndajnë kontinentet, natyra mbart në vete barin, pemët, kafshët...

Lexo lajmin e plotë

1 vit nga tërmeti, çfarë ndodhi me tokën shqiptare atë mëngjes nëntori?

11:48 • 02 Nëntor 2020

1 vit nga tërmeti, çfarë ndodhi me tokën shqiptare atë mëngjes nëntori?

Toka është planeti më i mrekullueshëm deri më sot, por natyra shpesh e sfidon me fenomene të jashtëzakonshme që mbeten për shumë kohë në mendjen e njerëzimit, ndonjëherë edhe për gjithë jetën. Ky fenomen i natyrës që prej miliona vitesh i shkakton tokës fatkeqësinë më të...

Lexo lajmin e plotë

Mbi Drin, energjia nuk shteron

14:03 • 17 Tetor 2020

Mbi Drin, energjia nuk shteron

Shqipëria renditet ndër vendet e pasura me burime ujore, ku sipërfaqet ujore të saj vlerësohen sa dyfishi i sipërfaqes territoriale. Janë disa lumenj kryesorë që përshkojnë territorin e vendit dhe qindra burime malore dhe përrenj që furnizojnë me ujë popullatën, bujqësinë dhe industrinë shqiptare. Në...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:34 • 26 Shtator 2020
Tirana, në skajet e Lanës
Tirana, në skajet e Lanës

20:32 • 26 Shtator 2020

Tirana, në skajet e Lanës

Tirana, kryeqyteti i të gjithë shqiptarëve, na dhuron çdo vit më shumë se 270 ditë me diell. Një qytet i hapur ndaj rrymave perëndimore të Mesdheut, por i mbrojtur në lindje nga Mali i Dajtit, me një lartësi mesatare prej 110 metra mbi nivelin e...

Lexo lajmin e plotë

Stuhia në brigjet e Lezhës, situatë më e rënduar në Kune-Vain

11:57 • 24 Shtator 2020

Stuhia në brigjet e Lezhës, situatë më e rënduar në Kune-Vain

Ashtu si në gjithë vendin, mbrëmë gjatë natës brigjet e Lezhës janë përballur me kushte të motit ekstrem. Një tjetër stuhi, me erë të fuqishme, reshje intensive dhe dallgë të larta ka rënduar akoma më tepër gjendjen e lagunës Kune-Vain. Stuhia detare ka përparuar drejt...

Lexo lajmin e plotë

Bora nuk zë borën në Kosovë

12:19 • 05 Shtator 2020

Bora nuk zë borën në Kosovë

Republika e Kosovës është krijuar prej vetëm 13 vitesh, por matjet klimatike datojnë shumë herët, që nga viti 1926 në stacionin meteorologjik të Prizrenit, ndërsa matjet e rregullta në Kosovë datojnë pas Luftës së Dytë Botërore, nën ombrellën e Drejtorisë Federale të Shërbimit Hidrometeorologjik të...

Lexo lajmin e plotë

Video
22:03 • 08 Gusht 2020
Speciale A2/ Lezha, më shumë det se brigje
Speciale A2/ Lezha, më shumë det se brigje

22:03 • 08 Gusht 2020

Speciale A2/ Lezha, më shumë det se brigje

Rritja e nivelit të detit është vrojtuar edhe në brigjet shqiptare, ku përparimi i ujit drejt tokës është mjaft i dukshëm në disa zona të vijës bregdetare. Kjo mësymje e detit drejt tokës është ndihmuar së fundmi nga shtimi i stuhive të natyrës tropikale të...

Lexo lajmin e plotë

Paradokset e klimës

22:49 • 01 Gusht 2020

Paradokset e klimës

Temperatura mesatare vjetore në territorin shqiptar është rritur, por kjo rritje nuk reflektohet në mënyrë homogjene. Ngrohja më e madhe vrojtohet në orët e mëngjesit dhe në zonat më të ftohta historikisht në vend. Paradoksi nuk mbaron këtu. Janë pakësuar ditët me reshje, por kjo...

Lexo lajmin e plotë

Mes forcës së natyrës e njeriut

21:57 • 25 Korrik 2020

Mes forcës së natyrës e njeriut

Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta është ndër zonat më të bukura të natyrës shqiptare për të cilën tregohen plot histori. Thuhet se pishën e butë e sollën Cezarët, ndërsa skelën e vjetër të Karavastasë e ndërtuan Sulltanët. Përtej legjendave, pylli dhe laguna janë pasuri e banorëve të...

Lexo lajmin e plotë

Të krijojmë farën e së ardhmes

17:00 • 18 Korrik 2020

Të krijojmë farën e së ardhmes

Ndjeshmëria e aktivitetit bujqësor ndaj kushteve klimatike është madhe por akoma më e ndjeshme është bujqësia ndaj ndryshimeve sado të vogla të klimës. Në terma afatgjatë, bujqësia dhe blegtoria e një rajoni përcaktohet nga klima në këtë rajon dhe çdo ndryshim në elementët e klimës...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:40 • 11 Korrik 2020
Ekstremet e klimës. Në ujëra të ëmbla dhe të pastra
Ekstremet e klimës. Në ujëra të ëmbla dhe të pastra

20:41 • 11 Korrik 2020

Ekstremet e klimës. Në ujëra të ëmbla dhe të pastra

Pogradeci ka qenë gjithmonë një qytet i vizituar, kjo për shkak të banorëve miqësorë, të ushqimit të mirë,  por mbi të gjitha prej ujërave të pastra të liqenit. Liqeni i Ohrit, është më i thelli në Ballkan dhe ndër më të vjetrit në botë. Ujërat...

Lexo lajmin e plotë

Video
11:40 • 05 Korrik 2020
Ekstremet e klimës, Cilat janë fatkeqësitë natyrore që godasin më shpesh vendin tonë?
Ekstremet e klimës. Cilat janë fatkeqësitë natyrore që godasin më shpesh vendin tonë?

11:47 • 05 Korrik 2020

Ekstremet e klimës. Cilat janë fatkeqësitë natyrore që godasin më shpesh vendin tonë?

Parashikimet klimatike afatgjata projektojnë për Shqipërinë një rritje të temperaturës mesatare vjetore me 5°C dhe pakësim të reshjeve me 15% deri në fund të këtij shekulli. Por ajo çfarë është më e rëndësishme, këto parashikime projektojnë më shumë ngjarje të motit ekstrem në të ardhmen...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:44 • 27 Qershor 2020
Ekstremet e klimës. Sa ka ndryshuar klima shqiptare?
Ekstremet e klimës. Sa ka ndryshuar klima shqiptare?

21:42 • 27 Qershor 2020

Ekstremet e klimës. Sa ka ndryshuar klima shqiptare?

Prej të paktën 3 dekadave ndryshimet klimatike janë prezente në Shqipëri dhe janë pikërisht vitet e fundit ato të cilët kanë qartësuar ndryshimet, në tiparet e klimës. Sa ka ndryshuar klima shqiptare? Dhe ku i shohim këto ndryshime të saj? Ndjekim faktet! 1. Ndryshimet klimatike...

Lexo lajmin e plotë

SPECIALE A2/ Shpagimi i natyrës

15:22 • 20 Qershor 2020

SPECIALE A2/ Shpagimi i natyrës

Kryefjala e këtij shekulli është klima që po ndryshon, por diskutimi bëhet serioz kur bëhet fjalë për faturat financiare të motit ekstrem në buxhetin vjetor të çdo qeverie. Sa i vërtetë është moti ekstrem dhe sa të kripura janë faturat financiare?  Jemi vetëm në gjysmën e...

Lexo lajmin e plotë

SPECIALE A2/ Rruga e ujit

11:44 • 17 Qershor 2020

SPECIALE A2/ Rruga e ujit

Uji nuk është privilegj, por një e drejtë bazike pë të jetuar. Aktualisht, bota ndodhet në një krizë shumë serioze për ujë të pijshëm dhe janë pikërisht vendet e varfra, për të cilat rruga për në burime të ujit të pijshëm është e gjatë, e...

Lexo lajmin e plotë

Nga qershori në shtator, valë nxehtësie dhe kushte të motit ekstrem

20:32 • 29 Maj 2020

Nga qershori në shtator, valë nxehtësie dhe kushte të motit ekstrem

Temperaturat e vrojtuara në sipërfaqen e oqeanit Paqësor gjatë periudhës janar-prill 2020 tregojnë për ndikim të theksuar të fenomenit El Niño në kushtet e motit global. Ndërsa një tjetër tablo më të butë, prezanton oqeani Indian ku fundi i vitit2019 dhe përgjithësisht këto muaj të...

Lexo lajmin e plotë

Pas Covid-19, masa specifike për të përballuar të nxehtin e verës

17:02 • 27 Maj 2020

Pas Covid-19, masa specifike për të përballuar të nxehtin e verës

Evropa duhet përgatitur për një tjetër verë të gjatë dhe shumë të nxehtë. Megjithëse vera e këtij viti nuk do të jetë më e nxehta në historikun e matjeve, për pjesën më të madhe të Evropës kjo do të jetë vera më e vështirë për...

Lexo lajmin e plotë

Fillon stina e uraganeve, 15 stuhi të fuqishme në Atlantik, deri në fund të nëntorit

12:19 • 26 Maj 2020

Fillon stina e uraganeve, 15 stuhi të fuqishme në Atlantik, deri në fund të nëntorit

Me afrimin e stinës së verës, oqeani Atlantik hyn në stinën e uraganeve, periudhë e cila zgjat deri në fund të nëntorit. Parashikimet afatgjata tregojnë një aktivitet të lartë, prej 15 stuhish tropikale në Atlantik ku të paktën 7 prej tyre, do të forcohen deri...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:23 • 18 Maj 2020
Temperaturat ulen deri në 10 gradë, shi në mesjavë
Na pret një verë e nxehtë, temperatura deri 40 gradë në Ballkan

10:38 • 14 Maj 2020

Na pret një verë e nxehtë, temperatura deri 40 gradë në Ballkan

I nxehti afrikan, pas gati 10 ditësh mësyn sërish Europën Jugore. Nga temperaturat deri 37°C të shënuara në gadishullin Iberik në ditët e para të majit, datat 13-17 maj sjellin në skajin tjetër të Europës temperatura deri në 35-40°C. Ajri i nxehtë do të ngjiten...

Lexo lajmin e plotë

Pandemi, pasiguri në ushqime, tashmë edhe përmbytje në Afrikë

17:07 • 09 Maj 2020

Pandemi, pasiguri në ushqime, tashmë edhe përmbytje në Afrikë

Si të mos mjaftonte rreziku i shtuar i pasigurisë ushqimore për shkak të pandemisë globale, rajonet lindore të Afrikës, që nga fundi i prillit, po përballen me reshje të jashtëzakonshme, duke shkaktuar përmbytje masive në disa shtete në lindje të kontinentit të varfër. Më shumë...

Lexo lajmin e plotë

Jo vetëm pandemi, fermerët gjermanë “goditen” edhe nga thatësira

22:54 • 03 Maj 2020

Jo vetëm pandemi, fermerët gjermanë “goditen” edhe nga thatësira

Pandemia COVID-19, ndërmjet shumë degëve të ekonomisë globale, ka goditur edhe bujqësinë. Janë fermerët gjermanë të cilëve, bashkë me koronavirusin, në derë u ka trokitur edhe thatësira që nga muaji mars. Fermerët gjermanë, të mësuar me lagështirë gjatë pjesës më të madhe të vitit, prej...

Lexo lajmin e plotë

Masat për Covid-19, OBM: Nuk e zgjidhin çështjen, ndotja do të rikthehet

21:08 • 25 Prill 2020

Masat për Covid-19, OBM: Nuk e zgjidhin çështjen, ndotja do të rikthehet

Pakësimi i ndotësve të ajrit për shkak të pandemisë nuk do të zgjidhë çështjen e klimës. Ky është apeli i zërave pro-klimës, ky është alarmi i Organizatës Botërore të Meteorologjisë (OBM). Masat për shkak të pandemisë globale kanë ulur shkarkimet mesatare vjetore të karbonit në...

Lexo lajmin e plotë