Viol Xhafaj

PRODUCER/PRESENTER

Budapesti në kohë pandemie, pronari i restorantit shpik “rrotën” për të mbijetuar

10:23 • 19 Tetor 2020

Budapesti në kohë pandemie, pronari i restorantit shpik “rrotën” për të mbijetuar

Mungesa e turistëve të huaj dhe klientët e pakët në restorant e detyruan pronarin e biznesit të gjejë një tjetër mënyrë të ofrimit të shërbimit te konsumatorët. Karoly Gerendai, pronari i “Costes”, restorant i cili ka një yll Michelin, vendosi të organizojë një darkë në...

Lexo lajmin e plotë

Bukinistët e Parisit në kohë pandemie

16:40 • 10 Tetor 2020

Bukinistët e Parisit në kohë pandemie

Çelësa që tringëllijnë të varur në një zinxhir të gjatë, librashitësi Jerome Callais, hap stendën e tij të librave me pamje nga Sena. Callais është një nga 227 librashitësit e Parisit, që tregtojnë libra të dorës së dytë, përgjatë 3 kilometrave argjinaturë buzë lumit, një...

Lexo lajmin e plotë

Normalizimi i marrëdhënieve Izrael-Palestinë, dekada të tëra tentativash të dështuara

17:30 • 19 Shtator 2020

Normalizimi i marrëdhënieve Izrael-Palestinë, dekada të tëra tentativash të dështuara

Vendimi i Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit për të normalizuar marrëdhëniet me Izraelin, pason një histori të gjatë tentativash për paqe mes Izraelit, Palestinës dhe aleatëve të tyre arabë, që nuk kanë arritur të kalojnë përtej dekadash mosbesim dhe dhunë. Shumë nga vendet arabe...

Lexo lajmin e plotë

Rinisin betejat ligjore të Julian Assange, “babait” të WikiLeaks

16:40 • 12 Shtator 2020

Rinisin betejat ligjore të Julian Assange, “babait” të WikiLeaks

Rinis në Londër beteja  ligjore e Julian Assange për të shmangur ekstradimin në Shtetet e Bashkuara, ku akuzohet për veprimtari kriminale mbi aktivitetin e website-it WikiLeaks. Autoritetet amerikane e akuzojnë australianin 49-vjeçar, Assange, se ka konspiruar për të hakuar kompjuterat qeveritarë, gjithashtu për shkelje të...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:22 • 06 Shtator 2020
SPECIALE A2/ Libani, 100 vite shtet. Nga periudha e artë, te luftërat e shkatërrimi
Veshje të gjalla, pëlhura e krijuar nga algat kryen procesin e fotosintezës, pastron ajrin

16:31 • 02 Shtator 2020

Veshje të gjalla, pëlhura e krijuar nga algat kryen procesin e fotosintezës, pastron ajrin

Roya Aghighi, stilistja kanadezo-iraniane, na sugjeron t’i shohim veshjet si gjallesa. Në bashkëpunim me universitetin e British Columbia, ajo ka krijuar Biogarmentry, një pëlhurë e gjallë, e biodegradueshme. E krijuar nga algat, pëlhura kryen proces fotosinteze duke pastruar ajrin përreth. Sipas universitetit, ky është lloji i...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:25 • 29 Gusht 2020
Vaksina për Covid-19, cili shtet do e sigurojë i pari? Qeveritë “superfinancojnë” përpjekjet
Zgjedhjet presidenciale në SHBA, Inteligjenca: Ndërhyrje nga Rusia, Kina dhe Irani

17:53 • 08 Gusht 2020

Zgjedhjet presidenciale në SHBA, Inteligjenca: Ndërhyrje nga Rusia, Kina dhe Irani

Rusia, Kina dhe Irani po përpiqen të ndërhyjnë në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara. Paralajmërimi vjen nga drejtori i Qendrës Kombëtare të Kundër zbulimit amerikan Bill Evanina, sipas të cilit Kina shpreson që Presidenti Donald Trump do të humbasë zgjedhjet, Rusia po përpiqet të...

Lexo lajmin e plotë

Dëshira për të udhëtuar, kompania ajrore tajvaneze ofron fluturime pa destinacion

19:18 • 04 Gusht 2020

Dëshira për të udhëtuar, kompania ajrore tajvaneze ofron fluturime pa destinacion

Për të gjithë ata që nuk rrinë dot pa udhëtuar, “Eva Air”, një kompani ajrore tajvaneze, mundëson fluturim pa destinacion. Udhëtimi është parashikuar të kryhet në datën 8 gusht. Pasagjerët do të presin biletat, do të kryejnë të gjitha procedurat e udhëtimit, por nuk do...

Lexo lajmin e plotë

Protesta kundër kufizimeve, gjermanët: Shkelje e të drejtave, dëmi social e ekonomik

17:14 • 02 Gusht 2020

Protesta kundër kufizimeve, gjermanët: Shkelje e të drejtave, dëmi social e ekonomik

Mijëra qytetarë mbushën rrugët e Berlinit në Gjermani, në një protestë kundër masave shtrënguese të vendosura nga qeveria, për të penguar përhapjen e koronavirusit. Sipas qytetarëve, të drejtat dhe liritë e tyre, janë shkelur. Referuar informacioneve policore, në rrugë dolën rreth 15 mijë protestues, mes...

Lexo lajmin e plotë

Rigjallërimi i Covid-19, vendet europiane shtojnë masat kufizuese dhe kontrollet

15:51 • 25 Korrik 2020

Rigjallërimi i Covid-19, vendet europiane shtojnë masat kufizuese dhe kontrollet

Vende të shumta europiane kanë përforcuar masat anti-covid, duke vendosur dhe kufizime sigurinë pikat kufitare. Kjo erdhi si shkak I rigjallërimit të pandemisë në ditët e fundit. Franca njoftoi 11 vatra të reja përhapjeje në 24 orët e fundit, gjë e cila ka nxitur shqetësim...

Lexo lajmin e plotë

100 ditë pas heqjes së izolimit, Wuhani pret grupin e parë të turistëve

14:06 • 22 Korrik 2020

100 ditë pas heqjes së izolimit, Wuhani pret grupin e parë të turistëve

Qyteti i Wuhanit, kryeqendër e provincës Hubei në Kinë, priti grupin e parë të turistëve që pas heqjes së izolimit, 100 ditë më parë. Ky është një zhvillim pozitiv për këtë zonë, ku shpërtheu fillimisht Covid-19, pasi shënon rikthimin gradual në normalitet. Grupi i parë...

Lexo lajmin e plotë

33,3 mln dollarë për veprën e piktorit kinez që vdiq në varfëri!

18:28 • 12 Korrik 2020

33,3 mln dollarë për veprën e piktorit kinez që vdiq në varfëri!

Një nudo e piktorit kinez Sanyu, i etiketuar si “Matissi” kinez, u shit për plotë 33,3 mln dollar, duke e konfirmuar edhe një herë emrin e tij mes më të kërkuarve në tregun vanitoz të artit kinez. E punuar në 1950-ën, “Quatre Nus”, shfaq 4...

Lexo lajmin e plotë

25 vite nga Masakra e Srebrenicës, 8 mijë burra e djem myslimanë të vrarë, kërkimet për trupat vijojnë

14:27 • 11 Korrik 2020

25 vite nga Masakra e Srebrenicës, 8 mijë burra e djem myslimanë të vrarë, kërkimet për trupat vijojnë

Bosnja kujton 25-vjetorin e masakrës së Srebrenicës, mizoria me e madhe që Europa ka parë që nga Lufta e Dytë Botërore. Në korrik të vitit 1995, forcat serbe të Bosnjës vranë më tepër se 8 mijë burra e djem myslimanë në enklavën lindore boshnjake të...

Lexo lajmin e plotë

Java e Modës në Paris, Dior prezanton koleksionin e ri me modelet në miniaturë

10:38 • 07 Korrik 2020

Java e Modës në Paris, Dior prezanton koleksionin e ri me modelet në miniaturë

Shtëpia e famshme franceze e modës, Dior, diti të jetë edhe një herë tejet kreative dhe origjinale në prezantimin e fundit të koleksionit të saj, kur në vend të parakalimit të modeleve me këmbët super të gjata në pasarel, veshjet u shfaqën mbi manekinë në...

Lexo lajmin e plotë

“Sagrada Familia” nderon mjekët, rihap dyert për punonjësit e sistemit shëndetësor

18:46 • 04 Korrik 2020

“Sagrada Familia” nderon mjekët, rihap dyert për punonjësit e sistemit shëndetësor

Pas muajsh tërë mbyllur për shkak të koronavirusit, ditën e shtunë Katedralja e famshme e Barcelonës “Sagrada Familia” hapi  dyert për nder të punonjësve të sistemit shëndetësor. Kryepeshkopi i qytetit, Juan Josep Omella, mori pjesë në ceremoninë e hapjes bashkë me punonjës të sistemit shëndetësor...

Lexo lajmin e plotë

Princi William viziton bizneset, sheh nga afër masat anti-Covid

18:42 • 04 Korrik 2020

Princi William viziton bizneset, sheh nga afër masat anti-Covid

Princi William vizitoi ditën e premte një pub afër qytetit të tij, ndërsa shumë aktivitete të tilla biznesi po bëhen gati të rihapin dyert si pjesë e fazës së radhës së lehtësimit të masave shtrënguese prej koronavirusit. Princi bisedoi me Anthony Goodrich, pronar bari dhe...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 në SHBA/ Më shumë se 1000 vdekje në ditë, të parët në botë për të infektuarit

10:28 • 04 Korrik 2020

Covid-19 në SHBA/ Më shumë se 1000 vdekje në ditë, të parët në botë për të infektuarit

Të parët në botë për numrin e të infektuarve dhe vdekjet, Shtetet e Bashkuara të Amerikës sërish e gjejnë veten në pozitat e liderit botëror, por këtë herë për numrin e lartë të të infektuarve me koronavirus. Në Amerikë jeton 4% e popullsisë botërore dhe...

Lexo lajmin e plotë

Greqia hap kufijtë me Shqipërinë, lejohen fluturimet, kufizime për lëvizjet rrugore dhe detare

20:47 • 29 Qershor 2020

Greqia hap kufijtë me Shqipërinë, lejohen fluturimet, kufizime për lëvizjet rrugore dhe detare

Nga data 1 korrik Greqia hap kufijtë edhe me Shqipërinë por me kufizime për kalimtarët. Ambasada greke në Tiranë njofton se nga fillimi i muajit shtetasit shqiptar mund të hyjnë në territorin grek por duke përdorur rrugët ajrore nga aeroporti “Nënë Tereza” drejt aeroportit “Eleftherios...

Lexo lajmin e plotë

70 vite nga konflikti që ndau Korenë në dy pjesë

14:44 • 27 Qershor 2020

70 vite nga konflikti që ndau Korenë në dy pjesë

25 qershori shënoi 70 vjetorin e nisjes së luftës në gadishullin korean, mes Jugut dhe Veriut të vendit.   Konflikti nisi në vitin 1950 kur trupat komuniste të Koresë së Veriut ndërmorën një sulm të befasishëm në zonën përtej paralelit të 38, në Korenë e Jugut....

Lexo lajmin e plotë

Rihapet Las Vegas, shumë vizitorë, pak kujdes ndaj Covid-19

09:48 • 24 Qershor 2020

Rihapet Las Vegas, shumë vizitorë, pak kujdes ndaj Covid-19

Qyteti i mëkateve rihap dyert pas më tepër se dy muaj izolim, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Përtej pritshmërive, resortet e Las Vegasit kishin vizitorë të shumtë dhe sallat e lojës ishin të mbushura plot, lajm i mirë ky për ato njësi që e...

Lexo lajmin e plotë

Izolimi i Wuhan/ Mbyllja e qytetit, çelësi i suksesit të Kinës në kontrollin e virusit

11:54 • 22 Qershor 2020

Izolimi i Wuhan/ Mbyllja e qytetit, çelësi i suksesit të Kinës në kontrollin e virusit

Vendimi i paprecedentë i Kinës për të izoluar qytetin e Wuhan në 23 janar ishte mënyra e vetme për të vënë nën kontroll pandeminë COVID-19. Kur koronavirusi shpërtheu në Wuhan, kryeqendra e provincës së Hubei, qeveria kineze u gjet para një sfide të vështirë: si...

Lexo lajmin e plotë

Geishat rikthehen në punë, performojnë “online”

10:22 • 17 Qershor 2020

Geishat rikthehen në punë, performojnë “online”

Janë kthyer të punojnë, por publiku i tyre është kilometra larg. Pas muajve të tërë izolim dhe me kursimet drejt fundit, geishat janë kthyer të ofrojnë performancat e tyre tradicionale në një platformë të kohës siç është ZOOM. Përveçse t’i rikthejnë në punë, performancat në...

Lexo lajmin e plotë

“Nuk marr dot frymë”, marshime në mbarë botën. Protestuesit: Ndryshimi po vjen

10:44 • 13 Qershor 2020

“Nuk marr dot frymë”, marshime në mbarë botën. Protestuesit: Ndryshimi po vjen

“Jeta e njerëzve me ngjyrë vlen”. “Mjaft është mjaft”… Nën këto moto kundër racizmit, njerëzit kanë vërshuar në rrugë nga Los Anxhelos në Londër, Madrid, Paris etj.  Vala e protestave e nxitur nga vdekja e George Floyd në Mineapolis tashmë ka marr përmasa globale. Në...

Lexo lajmin e plotë

Apple merr patentën, foto grupi duke respektuar distancën sociale

11:37 • 10 Qershor 2020

Apple merr patentën, foto grupi duke respektuar distancën sociale

Apple merr patentën për softwerin, i cili do u mundësojë njerëzve selfiet në grup, ndërsa janë larg njëri-tjetrit, duke respektuar distancën sociale. Në kohët që po jetojmë, ndërsa jemi të detyruar të mbajmë distancat dhe kur celulari dhe rrjetet sociale janë pjesë esenciale e ditës,...

Lexo lajmin e plotë

Racizmi në Bollywood, aktorët nën presion për një ngjyrë më të çelët të lëkurës

09:57 • 09 Qershor 2020

Racizmi në Bollywood, aktorët nën presion për një ngjyrë më të çelët të lëkurës

Përdorimi i “make up”-it në tonalitete më të errëta se ngjyra natyrale e lëkurës është një nga praktikat më të kritikuara të një prej industrive më të mëdha të prodhimit të filmave në botë, Bollywood-it. Fenomeni i njohur si “fytyra-kafe” shihet si një shenjë e...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 në Irak, varreza të veçanta për viktimat e pandemisë

14:51 • 06 Qershor 2020

Covid-19 në Irak, varreza të veçanta për viktimat e pandemisë

Trupat sillen natën në varrezat në jug të qytetit të shenjtë të Najaf, hapësirë e rezervuar kryesisht për viktimat e Covid-19. Vullnetarët të veshur me tutën mbrojtëse, dezinfektojnë dhe mbështjellin trupat, para se ti fusin në arkivole. “Këto janë të vetmet varreza në Irak, e...

Lexo lajmin e plotë

Izolimi u kufizon të ardhurat, muzikantët: Covid-19 nxorri në pah pabarazinë në treg

10:55 • 05 Qershor 2020

Izolimi u kufizon të ardhurat, muzikantët: Covid-19 nxorri në pah pabarazinë në treg

Kur si pasojë e pandemisë koronavirus, vendet ku luhej muzikë live u mbyllën, u anuluan koncerte, çka pezulloi planet për lançimin e albumeve të rinj dhe mbi të gjitha, për shumë muzikantë, pandemia mbylli të vetmin burim të ardhurash. Paratë që marrin nga transmetimi onlinë...

Lexo lajmin e plotë

Tregu imobiliar, klientët tërheqin pronat nga rrjeti, “Airbnb” shkurton 25% të stafit

09:23 • 27 Maj 2020

Tregu imobiliar, klientët tërheqin pronat nga rrjeti, “Airbnb” shkurton 25% të stafit

Biznesi “Airbnb” është në ditët e tij më të vështira, për shkak të anulimit të rezervimeve në mbarë botën, shkaktuar nga izolimi prej koronavirusit dhe pasigurisë për të ardhmen, që ka sjellë kjo pandemi. Pronarët, të cilët kanë shtëpitë e tyre të pushimit, të listuara...

Lexo lajmin e plotë

Gjermani, myslimanët falen në… kishë

14:52 • 24 Maj 2020

Gjermani, myslimanët falen në… kishë

Besimtarët myslimanë në Gjermani u mblodhën në një kishë të Berlinit për faljen e së premtes. Në fillim të këtij muaji, autoritetet gjermane lejuan që vendet e kultit të hapnin dyert për besimtarët, por gjithmonë duke respektuar në mënyrë rigoroze rregullat për parandalimin e përhapjes...

Lexo lajmin e plotë

Pushime në kohë COVID-19, rritet kërkesa për izolim në ishuj privat

10:39 • 22 Maj 2020

Pushime në kohë COVID-19, rritet kërkesa për izolim në ishuj privat

Ndërsa në të gjithë botën, udhëtimet e qejfit kanë ndalur për shkak të pandemisë koronavirus, ka një rritje të dukshme të kërkesës për ishuj privat, duke e parë këtë si një mënyrë të sigurt për të bërë pushime. Të privilegjuarit të cilët mund t’ia lejojnë...

Lexo lajmin e plotë

Lufta me COVID-19, Kina: Gati medikamenti kundër virusit, nuk do kemi nevojë për vaksinë

09:30 • 20 Maj 2020

Lufta me COVID-19, Kina: Gati medikamenti kundër virusit, nuk do kemi nevojë për vaksinë

Kina po punon mbi një medikament për të cilin thotë se mund të ndalë pandeminë e koronavirusit. Testimet po kryhen në universitetin e Pekinit, dhe sipas shkencëtarëve medikamenti në fjalë shkurton kohën e rimëkëmbjes së personave infektuar, por krijon dhe imunitet për një periudhë afatshkurtër. ...

Lexo lajmin e plotë

Momenti i duhur për rezervime. Ekspertët: Çmime të ulëta dhe anulim pa kosto

13:12 • 14 Maj 2020

Momenti i duhur për rezervime. Ekspertët: Çmime të ulëta dhe anulim pa kosto

Ende askush nuk mund të na thotë se kur do të jemi të lirë të udhëtojmë. Por, a është me mend të prenotojmë pushimet tona të ardhshme gjatë kësaj kohe? Përgjigjja është po. Ekspertët këshillojnë të prenotoni bileta, hotele apo banesa me qira në vendet...

Lexo lajmin e plotë

OBSH: Virusi rrezikon të mos largohet më. Zgjidhja është vaksina

11:39 • 14 Maj 2020

OBSH: Virusi rrezikon të mos largohet më. Zgjidhja është vaksina

“Koronavirusi rrezikon të mos largohet më nga komunitetet tona”. Është kjo deklarata e bërë ditën e mërkurë nga kreu i programit të emergjencave në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, Doktor Mike Ryan. “Duhet të jemi të qartë që kemi një rrugë shumë, shumë të gjatë para....

Lexo lajmin e plotë

“Ringjallja” e Angela Merkel… Kancelarja gjermane, liderja botërore në luftën me Covid-19

17:20 • 09 Maj 2020

“Ringjallja” e Angela Merkel… Kancelarja gjermane, liderja botërore në luftën me Covid-19

Angela Merkel i drejtohet popullit gjerman vetëm një herë në vit me një mesazh, të regjistruar, për Vitin e Ri. Kur ajo vendosi të flasë para qytetarëve të saj për situatën e koronavirusit në muajin mars, u regjistrua rasti i parë në 15 vjet, që...

Lexo lajmin e plotë

Përdorimi i maskave, vështirësi komunikimi për personat me probleme të dëgjimit

11:12 • 07 Maj 2020

Përdorimi i maskave, vështirësi komunikimi për personat me probleme të dëgjimit

Ndërsa Belgjika i detyron qytetarët të mbajnë maska mbrojtëse në fytyrë, personat me probleme të dëgjimit kërkojnë që të përdoren maska transparente në mënyrë që ata të komunikojnë.   Për këta njerëz tashmë edhe veprimet më elementare të ditës, si vajtja në dyqan, vështirësohen pasi...

Lexo lajmin e plotë

Lufthansa, në bisedime me qeverinë gjermane për një plan shpëtimi

09:22 • 06 Maj 2020

Lufthansa, në bisedime me qeverinë gjermane për një plan shpëtimi

Lufthansa, kompania ajrore lider evropiane, po humbet 1 milion dollar në orë dhe i duhet një plan imediat shpëtimi. Kompania është në bisedime të vazhdueshme me qeverinë gjermane për një marrëveshje të mundshme, në tentativë për t’i shpëtuar falimentit. Ditën e martë, gjatë një mbledhjeje virtuale,...

Lexo lajmin e plotë

Kreativitet në pandemi, video e murgeshave të ”Santa Rosa” bëhet virale

14:56 • 03 Maj 2020

Kreativitet në pandemi, video e murgeshave të ”Santa Rosa” bëhet virale

Kanë qenë nga më kreativet format e zgjedhura për t’u argëtuar në komunitet gjatë këtyre javëve izolimi, sigurisht duke respektuar distancën e sigurisë. Po kaq kreative kanë qenë edhe murgeshat e manastirit “Santa Rosa” në Vajadolid të Spanjës. Thuajse çdo ditë, motrat domenikane kanë dalë në...

Lexo lajmin e plotë

“Virusi u krijua në laborator”, Kina kërkon ndalimin e akuzave: Kontrolloni pandeminë

00:10 • 01 Maj 2020

“Virusi u krijua në laborator”, Kina kërkon ndalimin e akuzave: Kontrolloni pandeminë

Kina i bën thirrje politikanëve amerikanë që t’u japin fund akuzave për origjinën e koronavirusit, e të fokusohen te kontrolli i pandemisë në vendin e tyre. Reagimi i zëdhënësit të Ministrisë së Jashtme kineze erdhi pas deklaratave të zëvendëspresidentit amerikan, Mike Pompeo, i cili tha...

Lexo lajmin e plotë

Gjermania në recesionin më të thellë që nga Lufta e Dytë Botërore

22:03 • 30 Prill 2020

Gjermania në recesionin më të thellë që nga Lufta e Dytë Botërore

Gjermani është bllokuar në recesionin më të thellë që nga lufta e Dytë Botërore, për shkak të pandemisë Covid-19, u shpreh ministri i Ekonomisë. Në muajin prill, vendi regjistroi 2 milionë e 639 të papunë, ose 5.8% raportoi zyra e punës. Kreu i zyrës së...

Lexo lajmin e plotë

Oscar ndryshon rregullat, futen në garë filmat e transmetuar “online”

14:51 • 30 Prill 2020

Oscar ndryshon rregullat, futen në garë filmat e transmetuar “online”

Organizatorët e festivalit të çmimeve Oscar deklaruan se në edicionin e vitit të ardhshëm do të pranohen edhe filmat të cilët janë transmetuar në platformat online, duke qenë se kinematë janë të mbyllura për shkak të koronavirusit. Më parë, një film duhej të transmetohej në...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:12 • 29 Prill 2020
Opozita proteston në Serbi: Po rikthehen vitet ‘90, po burgosemi 80 orë
Opozita proteston në Serbi: Po rikthehen vitet ‘90, po burgosemi 80 orë

20:41 • 29 Prill 2020

Opozita proteston në Serbi: Po rikthehen vitet ‘90, po burgosemi 80 orë

Mbështetësit e opozitës në Serbi protestuan nga banesat e tyre duke bërë zhurmë me tenxhere e tiganë, kundër masave shtrënguese të qeverisë për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Protesta i ngjau atyre të viteve 1996-1997 kur qytetarët u ngritën ndaj vjedhjes së zgjedhjeve dhe Slobodan...

Lexo lajmin e plotë

Rusia zgjat izolimin, Putin: Piku i përhapjes së COVID-19 s’është arritur ende

13:44 • 29 Prill 2020

Rusia zgjat izolimin, Putin: Piku i përhapjes së COVID-19 s’është arritur ende

Presidenti rus Vladimir Putin, lajmëroi zgjatjen e periudhës së izolimit për vendin deri në datën 11 maj. Sipas Putin edhe pse ka një stabilizim të situatës përsa i përket shifrave mbi rastet e reja me COVID-19, piku i virusit ende nuk është arritur. “Situata është...

Lexo lajmin e plotë

Lufta me Covid-19, nis testimi klinik i medikamentit për djegien e stomakut

18:03 • 28 Prill 2020

Lufta me Covid-19, nis testimi klinik i medikamentit për djegien e stomakut

Për sa kohë nuk ka një mjekim specifik për Covid-19, mjekët janë duke parë reagimin e pacientëve nga çdo medikament i mundshëm që marrin për problem të tjera shëndetësore. Kevin Tracy, mjek pranë Institutit për Kërkime Mjekësore në Nju Jork, u informua nga një koleg...

Lexo lajmin e plotë

Video
23:18 • 27 Prill 2020
Injektimi i dezinfektantëve, zyrtarët e lartë “mbulojnë” Trumpin, media: Po humbasin kredibilitetin
Injektimi i dezinfektantëve, zyrtarët e lartë “mbulojnë” Trumpin, media: Po humbasin kredibilitetin

23:16 • 27 Prill 2020

Injektimi i dezinfektantëve, zyrtarët e lartë “mbulojnë” Trumpin, media: Po humbasin kredibilitetin

U vu në qendër të kritikave që nuk e ndali presidentin amerikan Trump, ndërsa ky i fundit kërkonte që shkencëtarët të studionin injektimin e dezinfektantit në trup, si një formë për të luftuar koronavirusin. CNN shkruan se Deborah Birx, koordinatore e Task Forcës për Covid-19...

Lexo lajmin e plotë

Video
18:45 • 27 Prill 2020
Një robot në vend të policit: Qëndroni në shtëpi
Një robot në vend të policit: Qëndroni në shtëpi

20:31 • 27 Prill 2020

Një robot në vend të policit: Qëndroni në shtëpi

“Qëndroni të sigurtë, qëndroni në shtëpi!”. Quhet O-R3 dhe është një robot i cili ka marrë rolin e policit në parqet e Singaporit dhe i bën thirrje qytetarëve që dalin për vrap që të ruajnë distancën nga njëri-tjetri dhe të mos mblidhen në grupe. Roboti...

Lexo lajmin e plotë