Xhevahir Qardaku

INTERNATIONAL NEWS JOURNALIST

Xhevahir Qardaku është gazetar i Lajmeve Ndërkombëtare në A2 dhe aktualisht mbulon zhvillimet më të rëndësishme në rajon dhe botë. Raportimet bëhen kryesisht nga redaksia në bazë të burimeve të besueshme siç janë agjencitë ndërkombëtare dhe rajonale të lajmeve dhe në raste të veçanta në vendngjarje. Qardaku është autor i disa materialeve speciale lidhur me zhvillimet rajonale dhe globale për tematika me rëndësi të veçantë.

Gjithashtu është autor dhe prezantues i emisionit ImagjinatëA2. Një produkt special televiziv që ndërthur fantazinë me realitetin në kërkim të përgjigjeve të mistereve të universit.

Qardaku është diplomuar në Kolegjin Universitar “Bedër” në profilin Shkenca Komunikimi.

Dështon mbledhja e kryesisë, opozita në Kosovë kritika qeverisë: Frikë pas zgjedhjeve

16:42 • 26 Tetor 2021

Dështon mbledhja e kryesisë, opozita në Kosovë kritika qeverisë: Frikë pas zgjedhjeve

Mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Kosovës dështoi në mungesë të kuorumit. Kjo nuk është pritur mirë nga partitë opozitare që lëshuan kritika në drejtim të mazhorancës. Me rëndësi konsideruan caktimin e datës për debatin parlamentar lidhur me refuzimin e projektit të gazësjellësit dhe zgjedhjen...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e çmimeve në Kosovë, Kurti bën thirrje për qetësi: Po përgatisim paketë ndihme

16:37 • 26 Tetor 2021

Rritja e çmimeve në Kosovë, Kurti bën thirrje për qetësi: Po përgatisim paketë ndihme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, reagon lidhur me rritjen e çmimit të bukës dhe produkteve të tjera. Duke kërkuar mirëkuptim dhe durim nga qytetarët, paralajmëroi një paketë ndihme dhe adresoi sulmet në drejtim të qeverisë. “Paniku dhe pritjet se do të ketë rritje çmimesh, ndikojnë...

Lexo lajmin e plotë

Zbulimi nga NASA: Shenjat e para të një planeti jashtë galaktikës sonë

15:58 • 26 Tetor 2021

Zbulimi nga NASA: Shenjat e para të një planeti jashtë galaktikës sonë

Është një zbulim i denjë për librat e historisë. Astronautët kanë gjetur shenja të atij që mund të jetë planeti i parë i zbuluar ndonjëherë jashtë galaktikës sonë. Deri më tani janë gjetur rreth 5 mijë ekzoplanete, yje orbitalë të botës përtej diellit tonë, por...

Lexo lajmin e plotë

Paralajmërimi i OKB: Miliona afganë do të vuajnë nga uria këtë dimër

14:14 • 25 Tetor 2021

Paralajmërimi i OKB: Miliona afganë do të vuajnë nga uria këtë dimër

Miliona afganë do të vuajnë nga uria këtë dimër dhe kjo krizë humanitare mund të shmanget vetëm me veprime urgjente. Paralajmërimi është lëshuar nga Programi Botëror i Ushqimit i Kombeve të Bashkuara. Më shumë se gjysma e popullatës, rreth 22.8 milionë njerëz, do të përballen...

Lexo lajmin e plotë

Rritja e çmimit të energjisë dhe karburantit, Franca ndihmon miliona banorë me nga 100 euro

16:28 • 22 Tetor 2021

Rritja e çmimit të energjisë dhe karburantit, Franca ndihmon miliona banorë me nga 100 euro

Shteti francez vihet në ndihmë të qytetarëve që po vuajnë rritjen e çmimit të energjisë dhe karburantit. Qeveria njoftoi një ndihmë prej 100 eurosh për çdo shtetas, të ardhurat mujore të të cilit janë 2 mijë euro ose më pak. “Asistenca e inflacionit” do të...

Lexo lajmin e plotë

Diskutime për veriun në Uashington, kërkohet ndërtimi i një baze ushtarake të SHBA në Kosovë

16:17 • 21 Tetor 2021

Diskutime për veriun në Uashington, kërkohet ndërtimi i një baze ushtarake të SHBA në Kosovë

Kosova i ka kërkuar Shteteve të Bashkuara të Amerikës që të ndërtojë një bazë ushtarake në territorin e saj. Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, e konfirmoi këtë pas vizitës në Uashington. “Kjo ofertë është nga ana jonë. Dhe ata do të shqyrtojnë. Ne jemi në...

Lexo lajmin e plotë

Analisti francez drejton snajperin nga gazetarët

16:15 • 21 Tetor 2021

Analisti francez drejton snajperin nga gazetarët

Raportimi i gazetarëve francezë gjatë një panairi armësh në Paris nuk ishte aspak i lehtë. Veçanërisht kur ndaj tyre u drejtua një snajper. Veprimi u krye nga analisti politik, Eric Zemmour, i cili natyrisht po bënte shaka, teksa u kërkonte gazetarëve që të ndalojnë. Por...

Lexo lajmin e plotë

Kundërshton rekomandimin e KE, presidentja Osmani: Vettingu në Kosovë, i domosdoshëm

19:26 • 20 Tetor 2021

Kundërshton rekomandimin e KE, presidentja Osmani: Vettingu në Kosovë, i domosdoshëm

Progres raportin e Komisionit Europian e mori në zyrë. Por presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pati disa kundërshtime. Kryesisht për vettingun në drejtësi, për të cilin u rekomandua që të mos bëhej në formën e propozuar nga qeveria pasi duhej të ishte opsioni i fundit...

Lexo lajmin e plotë

Zbulohet rrjeti shqiptaro-italian: Pesë shqiptare, “peng” në prostitucion për një apartament

19:38 • 20 Tetor 2021

Zbulohet rrjeti shqiptaro-italian: Pesë shqiptare, “peng” në prostitucion për një apartament

Policia e Bolonjës në Itali arrestoi 4 shqiptarë dhe 7 shtetas italianë, të akuzuar se kishin ngritur një rrjet të shfrytëzimit të prostitucionit. Pesë vajzave nga Shqipëria u ishte premtuar nga tutorët se do të ishin të lira, sapo të fitonin shumën e duhur për...

Lexo lajmin e plotë

Reciprociteti për targat, Kosova dhe Serbia, negociata për zgjidhje të përhershme

13:16 • 20 Tetor 2021

Reciprociteti për targat, Kosova dhe Serbia, negociata për zgjidhje të përhershme

Kosova dhe Serbia kthehen sërish në Bruksel këtë të enjte. Me ndërmjetësimin e zyrtarëve të Bashkimit Europian, grupet teknike të të dyja vendeve do të takohen për të diskutuar për çështjen e targave. Synimi është gjetja e një zgjidhjeje të përhershme, në afatin kohor të...

Lexo lajmin e plotë

Raporti i progresit për Kosovën, Veriu mbetet sfidues. Urgjent marrëveshje finale me Serbinë

19:09 • 19 Tetor 2021

Raporti i progresit për Kosovën, Veriu mbetet sfidues. Urgjent marrëveshje finale me Serbinë

Kosova ka bërë përparim të kufizuar, sipas progress-raportit të Komisionit Europian për vitin 2021. Shqetësim i madh shprehet për situatën në veri, e cila vlerësohet sfiduese, veçanërisht në lidhje me korrupsionin, krimin e organizuar dhe kushtet për lirinë e shprehjes. Sa i përket dialogut të...

Lexo lajmin e plotë

Krijimi i “botës online”, kërkohen 10 mijë europianë për dimensionin e ri të Facebook

17:26 • 18 Tetor 2021

Krijimi i “botës online”, kërkohen 10 mijë europianë për dimensionin e ri të Facebook

Facebook po krijon “botën online”. Për këtë planifikon të punësojë 10 mijë persona në vendet e Bashkimit Europian për të zhvilluar të ashtuquajturin “univers virtual”. Me anë të kësaj platforme, të quajtur metaverse, përdoruesit mund të luajnë lojëra, punojnë dhe komunikojnë në një mjedis virtual,...

Lexo lajmin e plotë

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut, Zaev: Nuk kemi humbur, triumfojmë në raundin e dytë

13:58 • 18 Tetor 2021

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut, Zaev: Nuk kemi humbur, triumfojmë në raundin e dytë

Qytetarët në Maqedoninë e Veriut votuan të dielën për zgjedhjen e drejtuesve të ri të pushtetit lokal. Rreth 50 për qind e qytetarëve morën pjesë në zgjedhjet që konsiderohen një test për qeverinë e koalicionit të drejtuar nga Zoran Zaev. Qendrat e votimit u mbyllën në...

Lexo lajmin e plotë

Sondazhet e zgjedhjeve në Kosovë: Prishtina dhe komunat e mëdha pa balotazh

10:22 • 17 Tetor 2021

Sondazhet e zgjedhjeve në Kosovë: Prishtina dhe komunat e mëdha pa balotazh

Vëmendja e partive politike të Kosovës është përqëndruarnë qytetet e mëdha në këto zgjedhje vendore. Kryesisht Prishtina, Mitrovica, Prizreni, Gjakova, Peja, Gjilani dhe Ferizaj kanë një garë më intensive se komunate tjera. Kandidatët nga forcat politike kanë shpalosur programet e tyre për qeverisjen lokale në...

Lexo lajmin e plotë

Mbledhja e Këshillit të Sigurimit të OKB, Osmani: Kosova shtet i pavarur, Serbia të kërkojë ndjesë

12:56 • 16 Tetor 2021

Mbledhja e Këshillit të Sigurimit të OKB, Osmani: Kosova shtet i pavarur, Serbia të kërkojë ndjesë

Përplasje në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork. Protagonistë ishin presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikola Selakoviç. Edhe njëherë Beogradit iu paraqit realiteti i pandryshueshëm. “Zotëri Selakoviç unë jam qytetare krenare e Republikës...

Lexo lajmin e plotë

Vrasja e deputetit në Angli, policia po e trajton si një sulm terrorist

10:09 • 16 Tetor 2021

Vrasja e deputetit në Angli, policia po e trajton si një sulm terrorist

Vrasja e deputetit konservator Sir David Amess po trajtohet si një incident terrorist nga policia britanike. 69-vjeçari u godit me thikë disa herë gjatë një takimi me elektoratin e tij në Essex të premten. Policia Metropolitane tha se ngjarja kishte lidhje potenciale me ekstremizmin islamik....

Lexo lajmin e plotë

Në Shkup flet për aksionin në veri, Kurti: Krimi dhe korrupsioni është multietnik, e luftojmë

14:57 • 14 Tetor 2021

Në Shkup flet për aksionin në veri, Kurti: Krimi dhe korrupsioni është multietnik, e luftojmë

Në Maqedoni të Veriut, Albin Kurti foli për operacionin antikontrabandë të zhvilluar në disa qytete të Kosovës. Kryeministri kosovar tha se qeveria e tij po lufton korrupsionin dhe krimin, i cili është multietnik. I pranishëm në samitin ekonomik në Shkup, Kurti komentoi situatën në veri...

Lexo lajmin e plotë

“Tensionet të ndalen menjëherë”, Borrell: Dhuna në veri të Kosovës, e papranueshme

15:42 • 13 Tetor 2021

“Tensionet të ndalen menjëherë”, Borrell: Dhuna në veri të Kosovës, e papranueshme

Një reagim për operacionin anti kontrabandë të policisë së Kosovë erdhi dhe nga Bashkimi Europian. Përfaqësuesi i lartë për politikë të jashtme, Josep Borrell, kërkoi që incidentet e dhunshme në veri të Kosovës të ndalojnë menjëherë.  “Veprime të njëanshme dhe të pakordinuara që rrezikojnë stabilitetin...

Lexo lajmin e plotë

Aksioni kundër kontrabandës në veri, Vucic në Rashkë për serbët e Kosovës, Serbia informon BE-në

13:55 • 13 Tetor 2021

Aksioni kundër kontrabandës në veri, Vucic në Rashkë për serbët e Kosovës, Serbia informon BE-në

Reagime të forta vijnë nga Serbia lidhur me operacionin anti kontrabandë të policisë në veri të vendit. Presidenti Aleksandër Vucic ka udhëtuar për në Rashkë ku do të takohet me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova. Konsultimi mes palëve do të mbahet në orën 15:00. Kryeministrja...

Lexo lajmin e plotë

“Dilni jashtë!”. Tensione në komisionin për siguri në Kosovë, përplasje e ashpër mes kryetarit dhe ministrit

16:04 • 12 Tetor 2021

“Dilni jashtë!”. Tensione në komisionin për siguri në Kosovë, përplasje e ashpër mes kryetarit dhe ministrit

Tensione të larta në Komisionin për Çështje të Sigurisë të Kuvendit të Kosovës. Për të raportuar lidhur me sigurinë në Veri të vendit, ishin thirrur ministri i Brendshëm, Xhelal Svelça, dhe drejtori i policisë, Samedin Mehmeti. Prezenca e tyre në të njëjtën kohë, shkaktoi reagimin...

Lexo lajmin e plotë

Kosova “ndëshkon” Serbinë: Tarifë për importin e koncentrateve dhe blloqeve të betonit

16:34 • 08 Tetor 2021

Kosova “ndëshkon” Serbinë: Tarifë për importin e koncentrateve dhe blloqeve të betonit

Kosova vendos tarifë ndaj dy mallrave të Serbisë. Bëhet fjalë për një shumë prej 3 centësh për kilogram në importin e koncentratit të kafshëve dhe shpezëve dhe po 3 centë për blloqet standarde që prodhohen në shtetin fqinj. Vendimi u bë I ditur nga ministrja...

Lexo lajmin e plotë

Merkel, vizitë lamtumire në Vatikan, Papa: Paratë e armëve shpenzojini për ushqime e vaksina

13:44 • 08 Tetor 2021

Merkel, vizitë lamtumire në Vatikan, Papa: Paratë e armëve shpenzojini për ushqime e vaksina

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, gjatë vizitës së lamtumirës në Vatikan u takua me Papa Françeskun. Gjithashtu, mori pjesë në një takim paqeje me klerikët fetare të botës. Përballë Koloseut të shenjtë në Romë, Papa Françesku kritikoi tregtinë e armëve dhe kërkoi që paratë e shpenzuara...

Lexo lajmin e plotë

Athina me luftanije shumëmiliardëshe, Franca armatos Greqinë përballë kërcënimit turk

21:19 • 08 Tetor 2021

Athina me luftanije shumëmiliardëshe, Franca armatos Greqinë përballë kërcënimit turk

Është një marrëveshje shumëmiliardëshe për mbrojtjen, ajo e nënshkruar nga Franca dhe Greqia. Pakti do t’i lejojë shtetet që të ndihmojnë njëri-tjetrin në rast të ndonjë kërcënimi të jashtëm. Detajet i prezantoi kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, dhe kjo vjen në një kohë kur tensionet me...

Lexo lajmin e plotë

Dëbimi i diplomatëve, NATO: Reagim ndaj aktiviteteve malinje, Rusia: Rrezikon shpresat për dialog

17:09 • 07 Tetor 2021

Dëbimi i diplomatëve, NATO: Reagim ndaj aktiviteteve malinje, Rusia: Rrezikon shpresat për dialog

Dëbimi I 8 anëtarëve të misionit të Rusisë në NATO nuk lidhet me një rast specifik, por aleanca duhet të veprojë përballë aktiviteteve malinje të Moskës. Kështu e justifikoi vendimin sekretari i përgjithshëm I NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili bëri me dije se personat e...

Lexo lajmin e plotë

Të rejat më të fundit për vaksinat, trajtimet dhe testet

16:30 • 07 Tetor 2021

Të rejat më të fundit për vaksinat, trajtimet dhe testet

Pandemia nuk ka përfunduar. “Isha shumë afër vdekjes. Fakti që thuajse nuk u ktheva në shtëpi te bashkëshorti dhe fëmijët është i tmerrshëm. Nëse do të kthehesha pas, me patjetër që do ta merrja vaksinën”, thotë një paciente me Covid-19. Vaksinat po funksionojnë. Rastet me...

Lexo lajmin e plotë

Çmimi Nobel për kiminë, fitojnë shkencëtarët e pajisjes që ndërton molekulat

16:45 • 06 Tetor 2021

Çmimi Nobel për kiminë, fitojnë shkencëtarët e pajisjes që ndërton molekulat

Akademia Nobel dha çmimin për Kiminë për vitin 2021. Fituesi ishin dy shkencëtarë që u vlerësuan për punën e tyre në ndërtimin e molekulave që janë pasqyrë e njëra-tjetrës. Shpallja u bë gjatë një eventi në Stokholm të Suedisë.  “Akademia mbretërore suedeze e shkencave u...

Lexo lajmin e plotë

Samiti në Slloveni, BE rikonfirmon përkushtimin ndaj zgjerimit, por s’pritet progres

11:04 • 06 Tetor 2021

Samiti në Slloveni, BE rikonfirmon përkushtimin ndaj zgjerimit, por s’pritet progres

Në samitin që mbahet sot në Bërdo, vendet e Ballkanit Perëndimor mund të presin rikonfirmim të përkushtimit të BE-së, por jo progres konkret, në përpjekjen e pasuksesshme për t’iu bashkuar bllokut. Bashkimi Europian pritet të fokusohet te mbështetja ekonomike prej disa miliardë eurosh për fqinjët...

Lexo lajmin e plotë

Paralajmërimi i Vetëvendosjes: Kosova reciprocitet ndaj Serbisë edhe në fusha të tjera

12:21 • 03 Tetor 2021

Paralajmërimi i Vetëvendosjes: Kosova reciprocitet ndaj Serbisë edhe në fusha të tjera

Kosova do të vendosë reciprocitet ndaj Serbisë edhe në fusha të tjera, përveç se në targat e automjeteve. Paralajmërimin e bëri Lëvizja Vetëvendosje e kryeministrit Albin Kurti. Përpara se barazia të vendoset do të ndërmerret dhe një proces shqyrtimi. “Ne fillimisht duhet ta bëjmë një...

Lexo lajmin e plotë

Zbatimi i marrëveshjes për targat, Serbia e kënaqur me rezultatet e fazës së parë

11:27 • 02 Tetor 2021

Zbatimi i marrëveshjes për targat, Serbia e kënaqur me rezultatet e fazës së parë

Serbia shprehet e kënaqur me zbatimin e fazës së parë të marrëveshjes për targat me Kosovën. Kryenegociatori i Beogradit për Dialogun, Petar Petkoviç, tha se tërheqja e njësive speciale të policisë së Kosovës po vijon siç ishte rënë dakord në Bruksel, po ashtu edhe heqja...

Lexo lajmin e plotë

Si Kosova me Serbinë, britanikët me letër ngjitës në targa për të hyrë në BE

20:22 • 01 Tetor 2021

Si Kosova me Serbinë, britanikët me letër ngjitës në targa për të hyrë në BE

Frymëzimin për marrëveshjen për targat mes Kosovës dhe Serbisë, Bashkimi Europian duket se e ka gjetur në një praktikë që sapo ka nisur ta zbatojë Britania e Madhe. Shoferët e automjeteve nga ky vend janë të detyruar që të mbulojnë akronimin GB në targa me...

Lexo lajmin e plotë

1 vit burg për Sarkozy, ish-presidenti francez dënohet për fonde ilegale në fushatë

18:44 • 30 Shtator 2021

1 vit burg për Sarkozy, ish-presidenti francez dënohet për fonde ilegale në fushatë

Ish-presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, u dënua me një vit burg për financime të paligjshme të fushatës së tij të dështuar për rizgjedhje në 2012-ën. Kjo është hera e parë në kohët moderne të Francës që jepet një vendim i tillë për një kryetar shteti....

Lexo lajmin e plotë

Marrëveshja për targat Kosovë-Serbi, reagon Vuçiç: Nuk futemi në BE derisa të zgjidhim marrëdhëniet me Prishtinën

13:44 • 30 Shtator 2021

Marrëveshja për targat Kosovë-Serbi, reagon Vuçiç: Nuk futemi në BE derisa të zgjidhim marrëdhëniet me Prishtinën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, përshëndet marrëveshjen e arritur me Kosovën në Bruksel lidhur me targat. Ai tha se pala serbe pranoi propozimin e kompromisit për uljen e tensioneve në pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak. “Personalisht, jam shumë i kënaqur dhe kjo është shumë...

Lexo lajmin e plotë

Kriza me karburantin në Britani, radhë të gjata dhe sherre mes qytetarëve

16:05 • 29 Shtator 2021

Kriza me karburantin në Britani, radhë të gjata dhe sherre mes qytetarëve

Kriza me karburantet nuk po gjen zgjidhje, pavarësisht se qeveria britanike po angazhon dhe ushtrinë. Për të disatën ditë radhazi, janë raportuar radhë të gjata në pikat e karburanteve. Kjo ka nxitur tensione mes shoferëve, ku natyrisht nuk kanë munguar dhe debatet e forta apo...

Lexo lajmin e plotë

Tensionet në veri, Rusia: Kosova kërkon të kontrollojë gjithë territorin e saj

19:19 • 28 Shtator 2021

Tensionet në veri, Rusia: Kosova kërkon të kontrollojë gjithë territorin e saj

Rusia reagon për herë të parë për tensionet në veri të Kosovës, që shpërthyen pas vendosjes së reciprocitetit për targat. Natyrisht mesazhi ishte në mbështetje të Serbisë, megjithatë nuk kanë munguar as kritikat për Bashkimin Europian. Ministria e Jashtme ruse thekson me anë të një...

Lexo lajmin e plotë

Bllokada në kufijtë e Kosovës, serbët morën mbi 10 000 targa

15:31 • 27 Shtator 2021

Bllokada në kufijtë e Kosovës, serbët morën mbi 10 000 targa

KFOR-i shton patrullimet në veri të Kosovës, ndërsa bllokada e rrugëve që çojnë në kufirin me Serbinë ka hyrë në ditën e tetë. Në një deklaratë, misoni i KFOR-it bën me dije se po monitoron nga afër situatën dhe se vazhdon të jetë i fokusuar...

Lexo lajmin e plotë

Rishfaqet motra e Kim Jong Un: Koreja e Veriut gati t’i japë fund luftës me këto kushte

19:32 • 24 Shtator 2021

Rishfaqet motra e Kim Jong Un: Koreja e Veriut gati t’i japë fund luftës me këto kushte

Pas raketave, mund të vijë dialogu. Motra e pushtetshme e diktatorit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, shprehet e gatshme të rinisë bisedimet me Jugun, nëse ky shtet i jep fund “politikave armiqësore”. Kim Yo-jong e dha deklaratën gjatë kundërpërgjigjes për kërkesën e Seulit...

Lexo lajmin e plotë

Vijon bllokimi në Jarinjë dhe Bërnjak, shtetas rusë në pika kufitare. Shqetësohen edhe serbët

16:55 • 24 Shtator 2021

Vijon bllokimi në Jarinjë dhe Bërnjak, shtetas rusë në pika kufitare. Shqetësohen edhe serbët

Jarinja dhe Bërnjaku, dy pikat kufitare në veri të Kosovës, vijojnë të qëndrojnë të bllokuara nga protestuesit. Ata kanë ngritur kampe dhe nuk pranojnë të largohen nga aty pa u hequr masa e reciprocitetit për targat. Përveç kamionëve, ata kanë vendosur dhe pengesa të tjera...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:25 • 24 Shtator 2021
Zgjedhjet në Gjermani, kandidatët për kancelarë mbajtën debatin e fundit televiziv
Zgjedhjet në Gjermani, kandidatët për kancelarë mbajtën debatin e fundit televiziv

16:22 • 24 Shtator 2021

Zgjedhjet në Gjermani, kandidatët për kancelarë mbajtën debatin e fundit televiziv

Kandidatët kryesorë për zgjedhjet parlamentare të Gjermanisë zhvilluan debatin e fundit televiziv. Pretendenti konservator për kancelar, Armin Laschet, i partisë së Angela Merkel, adresoi shqetësimet për projektin rus të gazsjellësit “Nord Stream 2”: “Ne kemi nevojë për këtë projekt ekonomik, pasi nëse dalim nga të...

Lexo lajmin e plotë

Shqetësim për situatën në rajon, takohen presidentët e Kosovës, Malit të Zi dhe Bosnjës

12:33 • 24 Shtator 2021

Shqetësim për situatën në rajon, takohen presidentët e Kosovës, Malit të Zi dhe Bosnjës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me homologun e Malit të Zi, Milo Gjukanoviç dhe kryetarin e presidencës së Bosnjë-Hercegovinës, Zheljko Komshiç. Ata shprehën shqetësim për zhvillimet e fundit në rajon dhe gjithashtu qëllimin e përbashkët për ruajtjen e stabilitetit si parakusht për perspektivën...

Lexo lajmin e plotë

Serbia rreshton ushtrinë në kufirin me Kosovën: Presim urdhrin e Vuçiç

10:19 • 24 Shtator 2021

Serbia rreshton ushtrinë në kufirin me Kosovën: Presim urdhrin e Vuçiç

Serbia rreshton ushtrinë e saj pranë kufirit me Kosovën. Tensionet e ditëve të fundit lidhur me reciprocitetin për targat, bënë që forcat e armatosura të këtij shteti të vendosen në gatishmëri të lartë për luftim. Ato janë të vendosura në Rashkë dhe Novi Pazar. Serbia...

Lexo lajmin e plotë

Kushte Kosovës për dialogun, Vuçiç: As Shën Pjetri nuk ma ndryshon dot mendjen

16:33 • 23 Shtator 2021

Kushte Kosovës për dialogun, Vuçiç: As Shën Pjetri nuk ma ndryshon dot mendjen

Dylbitë po i përdor për të parë se kush janë personat në kodër. Raportimet në media, si në ato të Kosovës ashtu edhe në ato të Serbisë, janë për prezencë të xhandarmërisë serbe pranë pikave kufitare të Jarinjës dhe Bërnjakut. Megjithatë, Beogradi zyrtar pretendon të...

Lexo lajmin e plotë

Ndotja e ajrit, OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

14:09 • 23 Shtator 2021

Ndotja e ajrit, OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

“Nuk ka asgjë më thelbësore për jetën sesa ajri. E megjithatë, për shkak të ndotjes së ajrit, akti i thjeshtë i frymëmarrjes kontribuon në 7 milion vdekje në vit”. Kështu shprehet kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke konfirmuar që ndotja e...

Lexo lajmin e plotë

Jarinja dhe Bërnjaku të bllokuara, serbët vendosin zhavorr, disa të arrestuar

12:35 • 23 Shtator 2021

Jarinja dhe Bërnjaku të bllokuara, serbët vendosin zhavorr, disa të arrestuar

As përkeqësimi i motit dhe ulja e temperaturave nuk po i ndalon. Serbët lokalë vijojnë të mbajnë të bllokuara dy pikat kufitare të Kosovës me Serbinë, në Jarinjë dhe Bërnjak. Madje, përveç automjeteve të tonazhit të rëndë, kanë vendosur dhe zhavorr në rrugë duke pamundësuar...

Lexo lajmin e plotë

Vendimi drastik në Gjermani, të infektuarit e pavaksinuar nuk paguhen gjatë karantinës

19:50 • 22 Shtator 2021

Vendimi drastik në Gjermani, të infektuarit e pavaksinuar nuk paguhen gjatë karantinës

Gjermania merr një vendim tepër drastik në luftën ndaj pandemisë. Ata që nuk janë vaksinuar ndaj Covid-19 dhe infektohen nuk do të përfitojnë kompensim ose pagë për periudhën që do të futen në karantinë. Vendimi do të zbatohet duke nisur nga 1 nëntori. Kritikët e...

Lexo lajmin e plotë

Atentat ndaj ndihmësit të presidentit të Ukrainës, Rusia mohon përfshirjen

15:33 • 22 Shtator 2021

Atentat ndaj ndihmësit të presidentit të Ukrainës, Rusia mohon përfshirjen

Ndihmësi i lartë i presidentit të Ukrainës i ka shpëtuar një atentati për vrasje. Automjeti me të cilin po udhëtonte Serhiy Shefir është qëlluar me automatik nga persona të paidentifikuar. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, thotë se atentati ishte një mesazh për të, por pavarësisht...

Lexo lajmin e plotë

Prej 4 ditësh aktiv, lava e vullkanit në La Palma djeg e shkrumbon gjithçka

15:52 • 22 Shtator 2021

Prej 4 ditësh aktiv, lava e vullkanit në La Palma djeg e shkrumbon gjithçka

Vullkani që u riaktivizua në qytetin La Palma në Spanjë vijon të jetë aktiv për të 4 ditë me radhë. Qielli mbetet ende i mbuluar nga shtëllungat e tymit dhe hirit, që gjatë natës duken edhe më të frikshme. Llava ka hyrë tashmë në çdo...

Lexo lajmin e plotë

Reciprociteti për targat, Kurti: Automjetet nuk i ndalojmë ne, por protestuesit

15:08 • 22 Shtator 2021

Reciprociteti për targat, Kurti: Automjetet nuk i ndalojmë ne, por protestuesit

“Për incidente dhe eskalim nuk kanë interes shteti i Kosovës dhe as qytetarët e vendit tonë. Nuk kanë interes as serbët në Kosovë, nuk ka interes për destabilizim as Serbia, duket që vetëm një individ ka interesim për incidente dhe eksese, e ky është presidenti...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:19 • 21 Shtator 2021
Biden: Plumbat dhe bombat nuk mbrojnë ndaj Covid-19
Franca përgatit kundërpërgjigje për ujdinë e nëndetëseve bërthamore

15:00 • 21 Shtator 2021

Franca përgatit kundërpërgjigje për ujdinë e nëndetëseve bërthamore

Grindja për marrëveshjen e sigurisë solli krizë besimi mes aleatëve. Franca nuk e harron lehtë “thikën pas shpine” të Shteteve të Bashkuara, Britanisë dhe Australisë që e lanë jashtë kontratës për nëndetëset me fuqi bërthamore. Qeveria e Parisit po shqyrton të gjitha opsionet për kundërpërgjigje....

Lexo lajmin e plotë

Video
21:12 • 20 Shtator 2021
Tensione në kufirin Kosovë-Serbi, forcat speciale hedhin gaz lotsjellës ndaj protestuesve
Tensione në kufirin Kosovë-Serbi, forcat speciale hedhin gaz lotsjellës ndaj protestuesve

21:13 • 20 Shtator 2021

Tensione në kufirin Kosovë-Serbi, forcat speciale hedhin gaz lotsjellës ndaj protestuesve

Heqja e targës së Serbisë dhe vendosja e asaj provizore të Kosovës është një praktikë që kushton 5 euro dhe do të ndiqet për të gjitha automjetet, pasi qeveria e Prishtinës vendosi në zbatim masën e reciprocitetit të plotë me Beogradin. Por, ky vendim solli...

Lexo lajmin e plotë

Vendimi për targat, Vucic bisedon me Lajcak, nesër mbledh Këshillin e Sigurisë

16:42 • 20 Shtator 2021

Vendimi për targat, Vucic bisedon me Lajcak, nesër mbledh Këshillin e Sigurisë

Vendimi i qeverisë së Kosovës lidhur me reciprocitetin për targat është pritur me reagime të ashpra në Serbi. Presidenti, Aleksandër Vucic, do ta diskutojë këtë zhvillim me përfaqësuesin e Bashkimit Europian për dialogun, Miroslav Lajçak, i cili po viziton Beogradin pas Prishtinës. Përveç kësaj, Vucic...

Lexo lajmin e plotë

Gjyqi i Speciales ndaj Mustafës, dëshmitari: Më shkrepën pistoletën në ballë, por pa fishekë

15:50 • 20 Shtator 2021

Gjyqi i Speciales ndaj Mustafës, dëshmitari: Më shkrepën pistoletën në ballë, por pa fishekë

Pas seancës së parë, ishte radha e dëshmitarit. Para trupës së Gjykatës Speciale të Kosovës me seli në Hagë, lëshoi akuza ndaj ish-anëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa. Dëshmitari, të cilit nuk iu zbulua identiteti dhe fytyra, tha se ishte dhunuar nga disa...

Lexo lajmin e plotë

Erdogan pret Vuçiç në vilën e tij në Stamboll, diskutojnë dhe për Kosovën

17:28 • 18 Shtator 2021

Erdogan pret Vuçiç në vilën e tij në Stamboll, diskutojnë dhe për Kosovën

Presidenti i Turqisë, Recep Tayipp Erdogan, priti në vilën e tij në Stamboll, homologun serb, Aleksandër Vuçiç. Ata biseduan për një sërë çështjesh në takimin që zgjati rreth dy orë. Erdogan nuk dha shumë detaje, ndryshe nga Vuçiç. Presidenti serb konfirmoi se palët diskutuan për...

Lexo lajmin e plotë

SHBA pranon gabimin tragjik, vdiqën 10 civilë të pafajshëm nga sulmi me dron

12:18 • 18 Shtator 2021

SHBA pranon gabimin tragjik, vdiqën 10 civilë të pafajshëm nga sulmi me dron

“Hetimi ynë arrin në përfundimin që sulmi ishte një gabim tragjik.”, u shpreh Kenneth McKenzie, gjeneral i ushtrisë së SHBA. Si pasojë, një punonjës humanitar dhe 9 anëtarët e familjes së tij, përfshirë 7 fëmijë, u vranë në sulmin e 29 gushtit.  “Si komandant lufte,...

Lexo lajmin e plotë

“Serbia të ndryshojë Kushtetutën”, Kurti thotë se nuk ka datë për takimin me Vuçiçin

17:09 • 17 Shtator 2021

“Serbia të ndryshojë Kushtetutën”, Kurti thotë se nuk ka datë për takimin me Vuçiçin

Ende asnjë datë për rifillimin e dialogut Prishtinë-Beograd, në Bruksel. Këtë e konfirmoi kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili bëri të ditur se për çfarë bisedoi me ndërmjetësuesin e Bashkimit Europian, Miroslav Lajçak. Gjithashtu, tha se reciprociteti ndaj Serbisë nuk është masë ndëshkuese, teksa...

Lexo lajmin e plotë

Shkelje protokolli në prodhim, OBSH ndërpret procesin e aprovimit për vaksinën Sputnik V

14:39 • 17 Shtator 2021

Shkelje protokolli në prodhim, OBSH ndërpret procesin e aprovimit për vaksinën Sputnik V

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka pezulluar procesin e aprovimit për vaksinën ruse anti-covid, Sputnik V. Vendimi erdhi pas verifikimit të një sërë shkeljesh gjatë prodhimit të dozave. Këto u zbuluan gjatë një inspektimi në Rusi më herët këtë vit. OBSH rekomandon kryerjen e një inspektimi...

Lexo lajmin e plotë

Linja hekurudhore Prishtinë-Nish, ministri Aliu: Ndërtohet vetëm nëse na lidh me Durrësin

14:51 • 15 Shtator 2021

Linja hekurudhore Prishtinë-Nish, ministri Aliu: Ndërtohet vetëm nëse na lidh me Durrësin

Shtrohet sërish kërkesa për nisjen e ndërtimit të linjës hekurudhore Prishtinë-Nish. Kjo erdhi gjatë samitit të Hekurudhave të Ballkanit Perëndimor të mbajtur në Beograd. Për ministrin e Mjedisit, Planifikimit Hapësinore dhe Infrastrukturës të Kosovës, Liburn Aliu, ndërtimi i saj do të kishte kuptim vetëm nëse...

Lexo lajmin e plotë

Angela Merkel, fundi i një epoke. Ballkani Perëndimor humbet “nënën” politike

11:38 • 14 Shtator 2021

Angela Merkel, fundi i një epoke. Ballkani Perëndimor humbet “nënën” politike

Angela Merkel. Një emër që kur përmendet ka respektin e plotë të të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor. Por, tashmë është momenti për të bërë llogaritë, pasi kancelarja gjermane do të tërhiqet nga politika, pas zgjedhjeve të 26 shtatorit. Në këto 16 vite, Merkel do...

Lexo lajmin e plotë