Seancat edhe në gjuhën e shenjave, Rojba: 98% e njerëzve që nuk dëgjojnë, analfabetë

Nga A2 CNN
15 Maj 2019, 09:31 | Aktualitet

Për jo pak shqiptarë seancat e së enjteve mund të jenë kthyer në bezdisje për sa i përket konfliktit që përmbajnë dhe gjuhës së përdorur nga ligjvënësit. Por duke nisur nga e enjtja e ardhshme, ajo që thuhet nga deputetet dhe jo vetëm ajo që shihet, do të përkthehet në gjuhën e shenjave. Florjan Rojba, drejtori Ekzekutiv i Shoqatës së Njerëzve që nuk Dëgjojnë ishte i ftuar në Dita Jonë, nga ku foli për nismë që do të nisë që këtë të enjte.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi