25 vjet pa legjendën Ayrton Senna – A2

25 vjet pa legjendën Ayrton Senna

Ishte 1 maji i vitit 1994. Përpara 25 vjetëve në Imola humbi jetën Ayrton Senna. Legjenda braziliane, i cili ishte një prej pilotëve më fitues në historinë e Formula 1 dhe një prej më të dashurve nga tifozët. Për Nicky Laudan ishte “thjesht më i madhi”, për Brazilin ishte krenaria e një kombi, ndërsa Michael Schumacher u përlot kur në Monza, në vitin 2000, barazoi rekordin e tij me 41 fitore në cirkuit.

Ayrton Senna adhuronte fluturimet mbi plazh, lexonte biblën dhe përkujdesej për më të dobtit. Edhe tani, në distancën e 25 viteve nga tragjedia në garën e San Marinos, mbetet e vështirë të kuptohet realisht impakti sportiv dhe njerëzor i pilotit brazilian. Ayrton ishte aq special në pistë, sa mori pseudonimin “Magjiku”. Njësoj si magjitë që dhuronte në timon, duke realizuar manovra që pilotët e tjerë, as që mund t’i imagjinonin.

Shkarkoni aplikacionin e A2